Naar definitieve breuk tussen artsen en ziekenfondsen? Zondag 5 maart gaan de Franse kiezers naar de stembus Na de bommen: Mjjnen en granaten VLEES T.V. HAD BELANGRIJK AANDEEL IN DE CAMPAGNE HOOFD SCHOTEL (0& HET WEER „Links" maakt afspraak AMBONNEZEN IN NEDERLAND WILLEN TERUG NAAR INDONESIË Confrontatie Weinig verandering verwacht De Gaulle hef laatste woord ontnomen? Maartse buien Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden DONDERDAG 2 MAART 1967 23e Jaargang No. 6886 Guerilla Welk tegenspel? Politiek probleem Onjuiste voorstelling van zaken Consekwenties NA DE ONDERGANG VAN DE „TOEKAN" Albanië volgt het Chinese voorbeeld Apothekers in Italië staken DAAR HADDEN ZIJ NIET OP GEREKEND I München: Toevallige ontmoeting op het vliegveld van München; prins Bernhard, die naar Mün chen was gekomen om in zijn hoedanigheid als president van het „World wild life fund" de première van een film bij te wonen, ontmoette op het vlieg veld dr. Konrad Adenauer. Op de foto drukken zij elkaar de hand. Abonnementsprijs 'f8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 et. Losse nrs 13 ct. Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie, en Administratie-adres: Smïdswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ..ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Achtentwintig en een half mil joen kiezers, onder wie 15 mil joen vrouwen, zullen zondag a.s. hun stem uitbrengen in de eer ste ronde van de Franse parle mentsverkiezingen. De kandidaten voor de 487 zetels tellende nationale verga dering zullen voor verkiezing een absolute meerderheid moeten behalen in hun kiesdistrict. Men verwacht dat ongeveer de helft van de 2815 kandidaten niet ge noeg stemmen op zich zal ver enigen om te mogen meedoen aan de tweede ronde op 12 maart, waarin een eenvoudige meerderheid van stemmen vol doende is. De wet bepaalt dat een kandidaat voor deelneming aan de tweede ronde een aantal stemmen nodig heeft, dat over eenkomt met tenminste tien pro cent van het aantal ingeschre venen, ofwel 13 tot 15 procent van de uitgebrachte stemmen, indien men rekening houdt met de onthoudingen. In het moederland staan 470 zetels op het spel; 17 worden in genomen door afgevaardigden uit de overzeese departementen en gebieden. De absolute meer derheid, die thans in handen is van de gaullisten met 265 afge vaardigden, bedraagt 244 zetels. Vier grote politieke groeperingen dingen naar de gunst van de kie- Drieduizend Ambonnezen in Nederland hebben de Indonesi sche ambassade in Den Haag te kennen gegeven dat zij naar In donesië willen repatriëren. Dit werd bekendgemaakt door de gouverneur van de Indonesische provincie de Molukken, kolonel Latumahina, na terugkeer in Ambon van een bezoek aan Nederland. Vele duizenden Ambonnezen verlieten hun eiland en andere delen van Indonesië, nadat Nederland in 1949 de Indonesi sche onafhankelijkheid had er kend. De grote meerderheid van hen waren oudgedienden van het K.N.I.L. met gezinsleden. Naar het persbureau Antara meldt, zei de gouverneur dat de Ambonnezen die terug willen, niet ten laste willen komen van de Indonesishe regering, maar na hun terugkeer voor hun eigen levensonderhoud willen zorgen. Zij zullen kunnen terugkeren naar de plaatsen, waar hun ge zinnen vandaan kwamen, zei La tumahina. De gouverneur heeft onlangs een bezoek aan Nederland ge bracht voor de overdracht van het drijvend dok „Waijame" aan het bestuur van de Molukken. zer: de gaullistische „unie voor de nieuw®, republiek", waarvan premier Geörges Pompidou de leider is; het verbond van niet- communistische linkse partijen onder leiding van Frangois Mit- terand: de communistische partij van WaldeckRochet en het democratisch centrum van Jean Lecanuet. Deze vier groeperin gen hebben kandidaten gesteld in resp. 470, 415, 470 en 350 kies districten van het moederland. 20 december j.l. maakten het linkse verbond van Mitterand en de communistische partij de af spraak dat zij bij de tweede ron de eikaars kandidaten zullen steunen. De verkiezingscampagne begon in een sfeer van betrekkelijke onverschilligheid, maar kreeg een gepassioneerder karakter, naarmate de voornaamste partij leiders voor radio en tv hun inzichten kenbaar maakten. Het hoogtepunt was wel de recht streekse confrontatie maandag j.l. in Grenoble tussen premier Pompidou en oud-premier Men- des-France, die bij de verkiezin gen van 1958 en 1962 werd ver slagen en voor wie nu veel op het spel staat als mogelijk lei der van een „nieuw links", Wat bij deze verkiezingscam pagne ontbrak waren de wijk bijeenkomsten in de steden en de politieke manifestaties in de dorpen, welke karakteristiek wa ren voor de derde en vierde republiek. De kiezer van 1967 volgde de verrichtingen van de politieke voormannen voorname lijk voor zijn televisie- of radio toestel. Opiniepeilingen voorspellen dat 37 procent van de stemmen zal worden uitgebracht op de gaul listen, 24 pet. op de communis ten, 23 pet. op de linkse federa tie, 15 pet. op het democratisch centrum en één procent op diver se groeperingen. Dit zou duiden op een betrekkelijke stabiliteit in vergelijking met de uitslag van 1962. De commerciële radio-omroep Europa nr. I heeft woensdag be kendgemaakt van plan te zijn president De Gaulle het laatste woord in de Franse verkiezings campagne te ontnemen. De om roep wil drie regeringsfunctio narissen en drie leiders van de oppositie aan het woord laten vlak nadat de generaal zaterdag avond voor de laatste maal op het televisiescherm is versche nen, enige uren voordat zondag ochtend de stemlokalen open gaan. Het besluit van de generaal om op die tijd de natie toe te spre ken, nadat vrijdag te midder nacht de officiële verkiezings campagne zal zijn beëindigd, heeft een storm van kritiek ge wekt. De oppositie noemt dit voornemen onwettig, „schanda lig" en een teken van angst voor verlies van de regeringsmeer derheid. De oppositieleiders die voor radio Europa zullen spre ken zijn de communist Jacques Duclos, de leider van de socia listische federatie Frangois Mit terand en die van het anti-com munistische democratisch cen trum, de senator Jean Lecanuet. Van andere zijde zullen de link se gaullist René Capitant, een nog niet genoemde rechtse gaul list en de minister van landbouw Edgar Faure het woord voeren. Tussen een lagedrukgebied bo ven het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen en een zone van hogeluchtdruk die zich uitstrekt van de Azoren tot bpven zuid west-Europa voert een krachtige westelijke stroming onstabiele lucht naar de Noordzee en onze omgeving. De westelijke wind zal in de komende 24 uur nog iets in kracht toenemen langs de kust mogelijk tot hard. Het weer wordt verder gekarakteriseerd door enkele regen of hagelbuien, die afgewisseld worden door zon. nige perioden. In het tempera- tuurverloop komt niet veel ver andering. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Buien Wisselend bewolkt met enkele regen, of hagelbuien. Krachtige tot harde westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. DONDERDAG 2 MAART v.m. n.m. Breskens 5.31 5 59 Temeuzen 6.07 6.35 Hansweert 6.41 7.09 Walsoorden 6.40 7.0S VRIJDAG 3 MAART v.m. n.m. Breskens 6.26 6.58 Terneuzen 7.02 7.34 Hansweert 7.36 7.00 W alsoorden 7.35 6.59 ZON MAAN op onder op onder Mrt 2 7.25 18.20 1.18 9.43 3 7.23 18.22 2.44 10.11 4 7.21 18.24 4.02 10.51 5 7.19 18.26 5.07 11.44 Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J; van de Sande te Terneuzen De Amerikanen hebben op drie manieren de strijd in Vietnam verhevigd. Ze zijn begonnen hun zware artillerie over de gedemi litariseerde grenszone naar het noorden te richten; de luchtmacht legt mijnen in rivieren in Noord- Vietnam en de zevende vloot, die tot dusver passief rondvoer bui ten de Noordvietnamese wateren, is ook beschietingen gaan uit voeren. De drie maarregelen hebben gemeen dat ze uitsluitend zijn gericht op Noord-Vietnam en slechts zijdelings te maken heb ben met de interne Zuidvtetna- mese strijd. De Amerikaanse generaals willen meer en meer de nadruk leggen op het noord- tegen-zuid-karakter van de oor log. waarmee dan geïmpliceerd wordt dat, als onderhandeld moet worden, dit ook kan geschieden tussen Saigon en Hanoi, waarbij de Amerikanen natuurlijk een woordje zouden meepraten. Er is nog een tweede aspekt aan de zaak. De communisten hebben tot dusver voornamelijk gestreden als guerilla's. Hun laat ste grote akties met omvangrijke eenheden zijn al jaren geleden geweest. De V.S, willen kennelijk aan de Noordvietnamezen duide lijk maken dat de strijd zich meer en meer zal ontwikkelen tot een strijd, waarbij het voordeel van het grote materieel gaat meetel len. In de guerillastrijd is de aanvaller, die even opdoemt en zich dan weer in zijn schuilplaats terugtrekt, altijd in het voordeel: het is uitermate moeilijk en kost baar aan mensen en klein ma terieel om hem op te sporen. De strijder van gisteren kan van daag de boer zijn die met een buffel op een rijstveld werkt. Wat tegen de guerilla te doen is, hebben generaal Westmore- land en generaal Ky zo lang zamerhand wel gedaan, in het besef dat die niet helemaal uit te roeien is. Zeker niet als hij voort durend steun krijgt uit een basis, waarvoor nu Noord-Vietnam dient. De volgende stap moet zijn die basis uit te schakelen, waarbij de luchtbombardemen ten alleen zoals voorspeld niet voldoende blijken. Voor Noord-Vietnam gaat het er nu om,' in hoeverre het de be schietingen uit zee en de mijnen- leggerij er bij kan verduren, nu zonder meer duidelijk is dat tegen het Amerikaanse luchtoverwicht niet zo heel veel valt in te bren gen. Natuurlijk worden wel toe stellen neergehaald, maar niet in zo'n mate, dat dit tot de Ame rikaanse akties feitelijk beïn vloedt. Ho wordt nu gedwongen of toe te zien hoe behalve bom men ook mijnen en granaten neervallen, öf aan materieel te komen om deze akties voor de Amerikanen onaantrekkelijk te maken. Dat materieel zal moeten ko men van de Sowj et-Unie of van China, maar dat laatste land is niet in staat veel te leveren. Leveringen door de Russen gesteld dat die ervoor voelen worden door Peking ongaarne gezien, daar Mao er weinig voor voelt de Sowj et-invloed op zijn kleine benedenbuur te zien toe nemen. Behalve een militair pro bleem krijgt Hanoi er dus nog een politiek probleem bij. Dat is de voornaamste reden waarom vele politici ondanks de intensi vering van de strijd verwachten, dat het nog dit jaar op de een of andere manier tot onderhande len komt. Dr. H. Festen, gedelegeerde van de federatie van door verzeker den en medewerkers bestuurde ziekenfondsen, verklaarde tegen over het A.N.P. dat hij,het voor stel van het L.H.V.-bestuur be treurt. „Ik moet nog zien", zo zei hij, „dat de artsen in het land zo on verstandig zijn om dit advies te aanvaarden". Hij verklaarde, dat er op basis van het ultimatieve voorstel van de L.H.V. geen schijn van kans is op een overeenkomst tussen de artsen en de ziekenfondsen. Hij is zelfs niet bereid om er met de L.H.V. over te praten. Volgens hem geldt dit zeker voor de vier kleinere ziekenfondsorganisaties, die het voorstel van de federatie V.M.Z. en de C.B.O.Z. al te ver vonden gaan. Als de ledenvergadering van de L.H.V. instemt met het be- stuursadvies, is de breuk volgens dr. Festen definitief en is de kans verkeken, dat ooit de normale verhoudingen tussen huisartsen en ziekenfondsen zullen terug keren. Hij sprak de hoop uit, dat de leden van de L.H.V. verstandiger zullen zijn dan hun bestuur en dat zij zullen doorzien, dat de door dit bestuur naar voren ge brachte bezwaren tegen het af sluiten van een overeenkomst met slechts twee van de zes zie kenfondsorganisaties irrelevant zijn. „Als de ziekenfondsraad een overeenkomst goedkeurt, zo zei hij, „doet het er niets toe of die overeenkomst door één of door zes ziekenfondsorganisaties is ondertekend, want het is onjuist dat de leden van de ziekenfond sen die niet bij het sluiten van de overeenkomst waren betrok ken, dan particuliere tarieven zouden moeten betalen". Dr. Festen herhaalde met na druk, dat er geen sprake van is dat de fondsen een voorstel zou den accepteren, dat nog verder gaat dan het voorstel dat de C.B. O.Z. en de federatie V.M.Z. heb ben ingediend. De huisartsen, zo zei hij, moe ten zich realiseren dat de weg terug heel moeilijk is en dat het loslaten van het abonnements systeem voor hen enorme conse quenties heeft, al was het alleen maar omdat zij dan de inschrij ving op naam verliezen. Ook de heer J. Verschoor van de organisatie van algemene zie kenfondsen (een van de vier kleinere organisaties) die voor zitter is van het G.Ó.Z., toonde Het Russische ministerie van visserij heeft woensdag uiting gegeven aan zijn dankbaarheid over de hulp die bemanningen van Deense, Nederlandse, Noorse en Zweedse schepen hebben ver leend na het vergaan van het 2435 ton metende Russische schip „Toekan". Er is een speciale commissie gevormd die ter plaat se een onderzoek zal .instellen naar de ramp, die zich in de nacht van maandag op dinsdag in het Skagerrak bij de Deense kust heeft voorgedaan. Intussen werd gisteren het zoe ken naar tien vermisten voort-' gezet. Slechts 22 van de 79 op varenden hebben de ramp over leefd. De lijken van de omge komen zeelieden zijn aan boord van de Sowjet-treiler „Rionda" gebracht voor de laatste thuis reis. zich teleurgesteld over het voor stel van het L.H.V.-bestuur. Hij had een dergelijk rigoureus ad vies aan de huisartsen niet ver wacht. Voor het overige sloot hij zich- aan bij de opmerkingen van dr. Festen. Ook volgens hem is het uitgesloten dat de zieken fondsorganisaties een overeen komst zullen aangaan op basis van het voorstel van het L.H.V.- bestuur. (ADVERTENTIE) Maak er eens een pottje) van, hutspot met klapstuk bijvoorbeeld. Neem voor 4 personen 600 gram klapstuk en kook het ca. 2 uur In ruim water met zout. Dan aard appelen, wortelen en uien gaar koken. Vocht'afgieten en alles door elkaar stampen. Doe er VOOR DE DEENSE KUST Kopenhagen: In het Skagerrak voor de Deense kust is het 2.435 ton metende Russische visserij- fabrieksschip „Toekan" vergaan. Tot dusver zijn 22 opvarenden gered en zijn zeker 47 zeelieden omgekomen. Hier brengt een Deense redding boot enkele slachtoffers aan de wal. Op muren in Albanië zijn aan plakbiljetten met een „krachtige revolutionaire" inhoud versche nen, waarin godsdienst, korte rokken en diepe halsuitsnijdin gen worden veroordeeld, zo meldt de correspondent van het Bulgaarse persbureau B.T.A. uit Tirana. In de biljetten wordt uiting gegeven van afkeer van iet aannemen van fooien in cappersbedrijven en van het kopen van grote hoeveelheden bioscoopkaartjes om ze voor hogere prijzen te verkopen. De bevolking wordt gewaarschuwd .egen het kopen van importgoe deren. De correspondent van B.T.A. meldt ook dat studenten wijzi gingen in het onderwijssysteem op de staatsuniversiteit in Tira na eisen. Partijsecrearis Hoxha heeft onlangs gezegd dat de aan- olakbiljetten die totdan toe te zien waren, naief van inhoud waren en dat ze naar het Chi nese voorbeeld de Albanese revolutie moeten dienen. Italiaanse apothekers hebben woensdag het werk neergelegd, omdat zij geen vergoeding krijgen voor de uitgebreide administratie die zij moeten bijhouden. Een deel van de apothekers is niet gesloten maar weigert kosteloze medicijnen te verstrekken op recepten van de staatsverzekering. De regering heeft gelast dat 5000 van de 12000 apothekerszaken in Italië open blijven om een ernstige crisis te voorkomen. In andere bedrijfstakken, zoals het openbaar vervoer, de gasindus- trie, de spaghetti-fabrieken en bij de vuilophaaldiensten worden kor te stakingen gehouden ter onder steuning van salarissen en andere betere arbeidsvoorwaarden. 150 gram gesmolten rundvet bij. Stamppot even doorwarmen en daarna opdienen met het in plak ken gesneden klapstuk. Kostelijk...! SCHEEPSRAMP

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1