De steen van de profeet Eerste Kamer keurt Omroepwet goed met 40 tegen 26 stemmen GROTE BRAND BIJ AMERIKAANSE BASIS DANANG LEERPLICHT WORDT VERLENGD TOT NEGEN JAAR Advertentie n Voor al uw ZAAIZADEN OFFICIËLE PUBLIKATIE Ook schippers vallen onder de wet woensdag i maart 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Grondslagen handhaven Explosie in schakelstation te Onderdendam Matroos werkte bootsjongen overboord VIERLING MAAKT HET REDELIJK GOED DAK VAN HUIZENBLOK AFGERUKT Sloopkerk in brand Kindersterfte door ondervoeding De Amerikaanse ruimtevaart Toezicht Prioriteit voor mammoetwet Aardbeving op Oost-Java NEGERLEIDER GEDOOD Zes doden bij ontploffing in Aden Graan-en Peulvruchtenhandel Walsoorden N.V. Tetraploide Militaire oefening De Eerste Kamer heeft dins dag het ontwerp van wet tot regeling van de omroep aanvaard met 40 stemmen vóór en 26 tegen. Vóór het wetsontwerp spraken zich uit de frakties van de p.v.d.a., de k.v.p. met uitzonde ring van de heren Matser, Steen kamp en Niers; de a.r.-fraktie met uitzondering van de heren Albeda en De Gaay-Fortman. Tegen het wetsontwerp waren de frakties van de v.v.d., c.h.u., p.s.p., boerenpartij en de c.p.n. In antwoord op een vraag van de socialistische afgevaardigde Broeksz verklaarde minister Klompé, dat iedere regering en iedere minister de grondslagen van de wet, zoals ze in het over leg met de staten-generaal waren tot stand gekomen, zal handha ven Mocht blijken, dat' de wet fianvulling of wijziging behoeft, clan zal iedere regering zodanige aanvullingen of wijzigingen tref fen om de grondslagen van de wet te bandhaven. De heer Broeksz had gevraagd, of naar de mening van de minis ter maatregelen konden worden verwacht, indien de grondslagen van de wet zouden worden aan getast. Hij wees in dit verband op de samenvoeging van omroep organisaties of adspirant-om roeporganisaties met de abon nees van dag- of weekbladen zonder dat ze daarvoor offers brengen. Het antwoord van minister Klompé luidde: „In de eerste plaats wil ik er op wijzen, dat de wet mede be oogt een open bestel vast te leg gen, zoals dat in de overgangs situatie is gecreëerd. Daarbij wil ik vaststellen dat deze wet zo danige bepalingen bevat, dat tegen eventuele malafide con structies kan worden opgetreden. Mocht achteraf blijken, dat de MOEDER WEET HET Joi An Zuid-Vietnam): Vin dingrijk is ze zeker deze moeder in Zuid-Vietnam. Ze kan haar zaken behartigen en tevens voort durend haar zoontje in het oog houden. Hij intussen kan zich een piloot in hoger sferen wanen of ver op zee in een klein scheepje Door trap van pony gedood In Haulerwijk is maandag de 59-jarige H. G. uit Haulerwijk waarschijnlijk door een trap van een pony gedood. Zijn zoon vond hem dood op het land. De pony zat verstrikt in een dek. De man heeft vermoedelijk geprobeerd de pony te bevrijden, maar toen een dodelijke slag van het dier gekregen. In Onderdendam, gemeente Bedum, is dinsdagmorgen vroeg omstreeks half zes een schakel station van het elektriciteitsbe drijf GroningenDrenthe, het E.G.D., geëxplodeerd. Er ontstond een enorme ravage en er brak brand uit. De transformatoren zijn namelijk grotendeels met olie gevuld en de weglopende olie vatte vlam. De storm joeg de vlammen hoog op en er be stond gevaar voor de aangren zende woonhuizen. De Bedumer brandweer begon direct met een bestrijding van deze bijzondere brand en de Groninger brand weer werd ter assistentie geroe pen. De Groninger brandweer pakte het vuur aan met drie mist- stralen en een poederstraal en slaagde erin de vlammen te doven. Het was moeilijk om in het geteisterde gebouwtje door te dringen naar de vuurhaard wegens instortingsgevaar. De alie bleef branden onder de vloer van het transformatorge bouw. Via dit schakelstation wordt de omgeving van Onderdendam van elektriciteit voorzien. Dit zijn de plaatsen Winsum, Warf- fum en Bedum. Technici van het E.G.D. werkten aan een zo snel mogelijk herstel. Er werd een noodvoorziening getroffen door er een verplaatsbare installatie neer te zetten. Het geteisterde schakelstation kan als verloren worden beschouwd. Naar de oor zaak van de explosie wordt een onderzoek ingesteld. wet toch aanvulling of wijziging behoeft, omdat het open karakter van het bestel wordt misbruikt, dan zal iedere regering tot aan vulling of wijziging moeten over gaan, teneinde de grondslagen van de wet, zoals deze in het ge meen overleg tussen Staten- Generaal en regering zijn vast gesteld, te handhaven". De wet tot regeling van de om roep werd op 29 april van het vorige jaar bij de Tweede Kamer ingediend. De toelichting was ondertekend door de socialisti sche ministers mr. M. Vrolijk en J. G. Suurhoff. Het voorlopige verslag van de zijde der Kamer verscheen op 7 juli van het vorige jaar. De memorie van antwoord, bijna even omvangrijk als het ontwerp van wet samen met de daarop ge geven toelichting, was gedateerd op 16 december j.l. en was onder tekend mede als gevolg van de val van het kabinet-Cals en het optreden daarna van het overgangskabinet-Zijlstra door de k.v.p.-ministers mej. dr. Mi A. M. Klompé (c.r.m.) en dr. J. E. de Quay (verkeer en wa terstaat). Tijdens een vechtpartij aan boord van de in de Waal varende tanker „Druventia' gooide maan dagmiddag een 19-jarige matroos de 17-jarige bootsjongen J. Por- tegijs uit Haarlem overboord. De bootsjongen probeerde zich nog aan de reling vast te houden, maar de matroos wrikte de han den van de jongen los, zodat deze in de snel stromende rivier viel. Daarna hervatte hij zijn werk alsof er niets gebeurd was. Toen de schipper een poosje later vroeg waar de boots jongen was, antwoordde de matroos: „Oh, die heb ik overboord ge schopt." De schipper vatte het op als een grap. Toen hij tien minuten later opnieuw om de bootsjon- gen riep, zei de matroos „Dat heb ik toch gezegd. Die heb ik over boord geschopt." Pas toen begreep de schipper dat het ernst was en meerde af om de scheepsjongen te zoeken. Portegijs had intussen nabij de Bisonbaai, enkele kilometers stroomopwaarts van Nijmegen, met inspanning 'van zijn uiter ste krachten, zwemmend de wal kant bereikt. Hij werd uitgeput aangetroffen en naar het St. Ca- nisiusziekenhuis in Nijmegen overgebracht. Aangenomen wordt dat hij over enkele dagen naar huis zal mogen. De matroos uit Zoutelande is aangehouden onder verdenking van poging tot dood slag. Naar schatting 100 huizen van Vietnamese burgers zijn in vlam men opgegaan bij een brand die ontstond bij een Vietkong-aanval op de Amerikaanse militaire basis Danang, 610 km ten noor den van Saigon. Volgens militaire autoriteiten werden het dorp bij de basis en een militaire communicatie installatie getroffen door 20 gra naten, waarschijnlijk afgeschoten met mortieren. Uit de verwoeste huizen zijn reeds enige lijken geborgen en reddingsploegen zoeken in de puinhopen naar meer slachtof fers, aldus de autoriteiten. Later deelde een Amerikaanse militaire woordvoerder mee dat bij de beschieting door de Viet- kong en de daaropvolgende brand 41 personen 80 Zuldvietna- mese dorpelingen en 11 Ameri kaanse militairen de dood hadden gevonden en dat 102 per sonen, onder wie 32 Amerikaan se militairen, waren gewond. Volgens de woordvoerder wa ren zeker 26 granaten op de mi litaire basis afgeschoten, waar van er zes vermoedelijk door verkeerd gericht vuur op het dorp neerkwamen, waardoor brand ontstond. Bij de Vietkong-beschieting werden vier vliegtuigen bescha digd. De laatste grote aanval op Da nang werd in oktober 1965 onder nomen, toen enige honderden Vietkong-leden op de basis door drongen en onder dekking van mortiervuur explosieve ladingen plaatsten. Er werden toen meer dan 100 Amerikanen gewond en één gedood, terwijl ongeveer 50 vliegtuigen beschadigd werden. In een gesprek met dokter Cnegtel, behandelend arts van de vierling uit Eist vernam het A.N.P., dat de kinderen het redelijk goed maken, met uitzon dering van het kindje, dat bij de geboorte 900 gram woog. Dat is op het ogenblik nog een echt „zorgenkind". Daar de moeder thuis is gebleven, heeft dokter Chegtel met haar geen contact. Een windhoos heeft dinsdag morgen omstreeks vijf uur vier daken van een blok woningen aan de Putstraat in Schaesberg afgerukt. Enkele serres achter de woningen werden totaal vernield doordat de schoorstenen door de daken sloegen. De Heerlense brandweer heeft de daken bespannen met grote stukken zeildoek om de water schade tot een minimum te be perken. Op een slaapkamer gelegen op de eerste verdieping aan de voor zijde viel een brok steen van enkele tientallen kilo's vlak naast het bed van de zoon des huizes. Op alle slaapkamers heerst een enorme ravage. De totale schade wordt geraamd op enkele tienduizenden guldens. Aan de Dorpsstraat in Broek op Langendijk is maandagavond brand uitgebroken in een voor de sloop bestemde gereformeerde kerk, waarachter een nieuwe in aanbouw is. Door de krachtige wind sloegen de vonken over naar het rieten dak van een dichtbij gelegen oud Noordhol landse woonboerderij, die daar na eveneens in lichte laaie ging. Twee gezinnen, de families A. Vroegop en J. Mammen, konden tijdig de boerderij verlaten. Bu ren en voorbijgangers hielpen bij het redden van een gedeelte van 't huisraad en drie koeien uit de stal. De brandweer van Langen dijk met assistentie van korpsen uit omliggende plaatsen en die uit Alkmaar leverden een ver woede strijd om de vuurzee te blussen. Enkele andere boerde rijen en woonhuizen in de om geving werden nat gehouden, om verdere uitbreiding te voorko men. Van de gereformeerde kerk staan alleen nog de muren over eind. Men neemt aan dat een overspringende vonk van een snijbrander bij de sloopwerk zaamheden de oorzaak van de brand in deze kerk is. Omtrent de schade valt nog niets te zeg gen. Eén van de drie kinderen die worden geboren op het platte land van Tanzanië in de kust streken, sterft aan ondervoeding voor do leeftijd van vijf jaar is bereikt. Dit staat in een officieel rapport, dat in de hoofdstad Dar es Salaam is gepubliceerd. De kinderen krijgen te weinig pro- teine, maar dat is volgens het rapport voor een deel te wijten aan gebrek aan inzicht bij de ouders. Slechts twee van de honderd moeders en zes van de honderd vaders zijn ooit naar school geweest. De regering heeft een com missie benoemd om het vraag stuk op te lossen. President Johnson heeft aan het congres om aanvullende gel den verzocht voor het ontwikke len van een door kernenergie aan gedreven raketmotor voor be. mande ruimtevaart. Voor het ko- mende begrotingsjaar is daar voor 91 miljoen dollar' nodig. De motor zal „Rover" worden genoemd en moet de V.S. tevens op atoomgebied nieuwe mogelijk heden opleren. De NASA, het Amerikaanse bureau voor lucht, en ruimte vaart, tekent hierbij aan dat een atoomraket niet zal worden ge bruikt voor lanceringen vanaf de aardoppervlakte, maar in een later stadium tijdens ruimtevluch- ten zal worden ingezet. Een nieuwe leerplichtwet is in ontwerp bij de Tweede Kamer in gediend, Deze wet zal de leer plichtwet van 1901 vervangen. Ze is afgestemd op het onder wijs als de mammoetwet op 1 augustus volgend jaar in wer king treedt. De nauwe binding tussen leer plicht en lager onderwijs wordt losgelaten. Principieel verschilt de nieuwe wet van de oude. Er xomt een nieuw systeem voor toezicht op naleving van de leer plicht. Schippers en andere trek- kenden vallen ook in volle om vang onder de leerplicht. De leerplicht wordt in de nieuwe wet verlengd tot negen jaar. Het nieuwe systeem voor con trole op de leerplicht wordt in gegeven door de overweging, dat toezicht op de naleving van de wet meer dan voorheen het ka rakter zal moeten dragen van maatschappelijke zorg. Het komt beter tot zijn recht als het in het geheel van gemeentelijke aktivi- teiten op maatschappelijk gebied wordt ingebouwd. Het toezicht zal onder de nieuwe wet berus ten bij de gemeentebesturen, zo dat de rfjksinspektie van het. on derwijs deze taak kwijtraakt. Daarmee zullen ook de commis sies tot wering van schoolver zuim verdwijnen. Onder de voor gestelde wet wordt de behande ling van de gevallen van onge oorloofd schoolverzuim versneld en zijn de maximumstraffen ver hoogd. De leerplichtverlenging, die in de nieuwe wet ligt opgesloten, zal nog niet direkt op 1 augustus volgend jaar kunnen worden in gevoerd. De ontwikkeling van TREINONGELUK IN ENGELAND Op een station in de buurt van Birmingham zijn acht mensen om het leven gekomen en ongeveer 20 gewond bij een botsing tussen een passagierstrein en een diesel- lokomotief. De elektrische pas sagierstrein zou met een snelheid van 112 km per uur op de ran- geerlokomotief zijn ingereden. 29. Langzaam liep de reus op Aram toe. die de kwaadaardige gloed in diens ogen zag en ook de spieren, die als dikke koorden op de armen van deze monster achtige vechter lagen. Onbewegelijk bleef Aram staan, zijn blik strak gericht op die van zijn tegenstander. Een doodse stilte was over de arena gedaald de spanning hing bijna voelbaar in de lucht. Er was geen toeschouwer die er ook maar aan dacht een der bei de tegenstanders aan te moedi gen. Vlak bij Aram gekomen wierp de reus met 'n honende lach zijn zwaard en schild van zich af en met een vreemde hese stem, die helemaal niet bij zijn logge gestal. te paste, snauwde hij Aram toe: „Met mijn blote handen zal ik je leren hoe je de machtige dient aan te spreken, aardworm En de woorden waren nog niet over zijn lippen of hij deed een woedende uitval. Als een moker schoot zijn mach. tige vuist naar voren en iedereen verwachtte Aram als een blok te zien neerstorten. Maar in de allerlaatste seconde gleed de jonge edelman, lenig als een aal, behendig onder de arm van zijn tegenstander door, zodat Ursus' vuist rakelings over zijn hoofd schoot. En vóór de reus van zijn verbazing was bekomen had Aram hem bliksemsnel bij zijn gordel gegrepen aangepaste vormen van onder wijs zal dan nog niet zo ver zijn voortgeschreden, dat tot verlen ging van de leerplicht tot negen jaar kan worden besloten. Bo vendien is uitstel geboden, om dat de verlenging van de leer plicht een belangrijke verhoging van de rijksuitgaven tot gevolg heeft. Deze verhoging zou vrijwel samenvallen met de toename van de uitgaven, die door de invoe ring van de mammoetwet wordt veroorzaakt. Het in werking treden van de mammoetwet heeft een hogere prioriteit dan de ver lenging van de leerplicht. Het vinden van aangepaste vormen van onderwijs is in niet onbe langrijke mate afhankelijk van de nieuwe struktuur van het on derwijs en is een voorwaarde voor verlenging van de leer plicht. Een aardbeving op Oost-Java in de omgeving van Malang heeft vorige week aan 51 personen het leven gekost terwijl 370 personen werden gewond, zo meldt het persbureau „Antara". Bijna 6000 huizen en 78 mos keeën en tientallen kerken en scholen werden verwoest en nog 2000 huizen werden beschadigd. De schade wordt op meer dan 1,25 miljoen dollar geraamd. WIE MIST ER EEN KNOOP? Tokio: Het spitsuur op de sta tions in Tokio kent zijn weerga niet: men heeft er speciale be ambten, die de reizigers de trein in persenHet gevolg is, dat afgerukte knopen bij dozijnen opgeveegd worden als de rust op het perron is weergekeerd. Op een van de stations heeft men nu de gevonden knopen netjes op kaarten genaaid en opgehangen: voor de liefhebbers. De plaatselijke penningmeester van het nationale verbond voor de vooruitgang van gekleurden in Natchez in de Amerikaanse staat Mississippi, W. Jackson, is maandagavond door een bomaan slag om het leven gekomen. Zijn auto explodeerde toen hij erin wilde stappen. Bij een ontploffing in de woning van Abdoel Aquee Mackawee, die eerste-minister van Aden was tot hij en zijn kabinet in 1965 door da Britse autoriteiten werden afgezet, zijn maandagavond zes mensen om het leven gekomen, n.l. drie zoons van Mackawee, twee poli tiemannen en een huisbediende. Mackawee zelf was niet thuis. Zon dag was een van Mackawee's vroegere ministers, Sajed Moham med Hasson, op straat doodge schoten. Masson stond zeer critisch tegenover de Britse politiek. De Britten stuurden in septem ber 1965 het kabinet naar huis en schorsten de grondwet, omdat vol gens hen de plaatselijke regering een te slappe houding aannam je gens de terreuracties op het Zuid- arabische schiereiland. Telefoon 01148 562 en 225 Grote sortering groenbemesters w.o. ITALIAANS RAAIGRAS MINISTERIE VAN DEFENSIE KONINKLIJKE LANDMACHT In de maand maart 1967 zal een militaire oefening worden gehouden voor het reserve- en dienstplichtig personeel van de Koninklijke Landmacht dat met klein verlof is en in het bezit van een X-lastgeving met een nog niet verstreken datum. Een gedeelte van dit personeel zal op een nog bekend te maken datum in maart 1967 voor enkele dagen voor oefening onder de wapenen worden geroepen. De oefe ning wordt niet gehouden op of gedurende een week einde. De daadwerkelijke oproep om voor oefening onder de wapenen te komen zal pas uitgaan op de dag van opkomst aan het personeel van een pas op die dag aan te wijzen bataljon of afdeling. Op de dag van opkomst zal de oproeping worden be kendgemaakt onder meer via de radiozenders Hilversum 1, 2 en 3. Het personeel van .het op de dag van opkomst te noemen onderdeel dient te reizen met openbare midde len van vervoer en wel: voor wat betreft de Nederlandse spoorwegen: op vertoon van de X-lastgeving; voor wat betreft andere openbare Middelen van vervoer: tegen contante betaling. Deze onkosten worden bij het onderdeel tegen overlegging van bus-, tram- of pontveerkanrtje vergoed.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5