PROVINCIAAL NIEUWS BIRAIFFEISENBANK'i Televisiecircuit in de varkensstal spaarbank en alle bankzaken j Terneuzen Axel Studiedag over Zeeland in volkshogeschool „De Blankaart" Middelburg Othene Sluiskil IJzendijke Zierikzee Moord op Nederlands meisje in Australië Autobusongeluk in West-Duitsland Brand aan boord van Duits schip Arabieren in Aden doodgeslagen Zeven executies in Perzië Beschuldigd van poging tot invasie op Haiti Oudheidkundige vondst vernield Woensdag 1 maart 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Doctoraal examen geneeskunde Aan de rijksuniversiteit te Lei den is geslaagd voor het 2e ge deelte van het doctoraal examen eeneeskunde de heer J. C. Dorre- paal te Terneuzen. Duits zeeschip op drift Het 33.000 ton metende Duitse zeeschip „Chistopher Oldendorf" dat sinds het weekeinde voor het overslaan van de lading kolen in de „put" voor anker lag. raakte dinsdagmiddag tijdens de storm op drift. De drie drijvende kranen van Ovet's Overslabedrijf en de lich ters die bij de „Christopher Olden dorf" gemeerd lagen, werden door het zeeschip meegetrokken. Sleepboten voeren uit ter as sistentie. Na enige tijd van span ning konden de kranen en de lichters in de haven worden ge bracht en ging de „Christopher" weer op zijn oorspronkelijke lig plaats voor anker. Hoog opgelopen water Door de storm werd het hoog opgelopen water bij vloed nabij de ligplaats van de provinciale boot ver op de verkeersweg ge stuwd. De passagiers van de boot die om half vijf binnenliep, kon den niet dan met natte voeten de wal bereiken. Een behulpzame jeepchauffeur bracht verscheide ne mensen op het droge. Plantsoendienst staat machteloos tegen de vernielzucht Burgemeester Aschoff heeft verleden week in de Terneuzen- se raadsvergadering terecht vast gesteld dat de gemeentelijke plantsoendienst al het mogelijke doet om onze gemeente te ver fraaien, maar dat veel van dat werk door de vernielzucht van de jeugd en door nonchalance der ouderen vaak weer teniet wordt gedaan. Door de stichting van een jeugdnatuurwacht is er wel eni ge verbetering ingetreden. Toch komt het nog maar al te vaak voor dat pas geplante boompjes worden vernield en struiken worden uitgetrokken om nog niet te spreken van het plunderen van bloeiende bloemen. In school en gezin kan niet ge noeg worden gewezen op al die zinloze vernielzucht die de ge meente handenvol geld kostEn bovendien: de mensen van de plantsoendienst sloven zich niet uit om hun werk de andere dag stukgemaakt te zien. Misschien kan die dienst een mannetje missen om de park wachter bij te staan? In de sloot Gisteravond te ongeveer kwart vóór tien reed de heer J. v. d. K. uit Terneuzen met zijn auto over de Mr. Haarmanweg in de richting van de Blikstraat. Bij het rechtsafslaan om in de richting van de buurtschap Spui de reis voort te zetten draaide hij niet tijdig het stuur weer in de goede richting waardoor de auto in de naast de weg liggende sloot terecht kwam. Het ongeval liep gelukkig voor de heer v. d. K. zonder enig letsel af. terwijl de auto slechts licht be schadigd was. Dow werkte 1 miljoen uur zonder ongevallen De vestiging van Dow Chemi cal (Nederland) N.V. in de Bot lek heeft meer dan 1.000.000 uur zonder verlies aan manuren, ont staan door ongevallen, gewerkt. Gedurende 424 dagen werd er door de 297 werknemers zonder ongevallen gewerkt. Dit record werd behaald in de periode van 7 juli 1965 tot 14 februari 1967. Dow stelt zeer hoge eisen aan het veilig werken in haar fabrie ken. Zoals bekend heeft de maat schappij haar grootste Europese vestiging in Terneuzen, waar momenteel ongeveer 550 werk nemers in dienst zijn. Eind februari hoopt men daar de 600.000 veilige uren te bereiken. Wie vindt het eerste kievitsei? Deze vraag houdt de employees van het Philipsbedrjjf in Terneu zen bezig Er bestaat voor hen n.l. de kans een heel jaar gratis één of twee eieren bij het ontbijt te vinden. Nu het voorjaar nadert, is dit het sein voor de gebruikelijke kievitsei-zoekwedstrijd voor de Philips-employees. Als beloning ontvangt de vind(st)er van het eerste kievitsei gedurende een heel jaar gratis twee eieren bij het ontbijt. Nummer twee wordt dagelijks met één ei beloond. De „Philips-Koerier" schrijft hierover: „Waar men ook woont, het is altijd de moeite waard op zoek te gaan. Er zijn kieviten ge noeg, die om het hardst vrijen, een nestje bouwen e» tenslotte eieren gaan leggen. Mogelijk be staat de kans dat het dit jaar een Zeeuws kievitsei is, dat aan mevr. Philips kan worden aangeboden. Er zijn kieviten genoeg in Zeeuws-Vlaanderen; de zoekers maken dus een goede kans. Algemene vergadering Zomeravondvoetbal Maandagavond werd in café Du Commerce op de markt de leden- vergadering gehouden van het zomeravondvoatkal Terneuzen» In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer J v. d. Laan, mede dat het seizoen 1966 goed is verlopen. De publieke belangstelling was zodanig dat 'n aardig bedrag aan geld werd op gehaald. De voorzitter sprak daarover zijn waardering uit om dat er geen verplichte betaling is. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer A. Dieleman, bleek dat er 102 wedstrijden wer den gespeeld en dat slechts één ontmoeting moest worden uitge steld. Na vaststelling van de voorlo pige begroting werden de aftre dende bestuursleden, de heren J- v. d. Laan en J. Epskamp her kozen. De heer W. Verbrugge stelde zich niet meer beschikbaar voor een bestuursfunctie. Hij was pen ningmeester. In deze vacature werd op het voorstel van het be stuur niet meer voorzien. Omdat de mogelijkheid bestaat dat enkele ploegen niet meer aan het zomeravondvoetbal zullen deelnemen (o.a. Icust), kon de in deling van de competitie nog niet worden vastgesteld. Bij monde van de competitielei der, de heer M. C. v. d. Linde, werd de wenselijkheid uitgespro. ken van een medische sportkeu ring De vergadering kon hiermee in stemmen, maar dit zal op iets langere termijn worden bezien. Een desbetreffend voorstel zal dan bij de K.N.V.B. aanhangig worden gemaakt. Het bestuur is van mening dat de deelnemers aan het zomer avondvoetbal voor zichzelf en voor hun gezin de verantwoorde lijkheid moeten dragen van hun deelname. Daarom acht het be stuur een medische keuring ge wenst In een feestcommissie namen zitting de heren A. Dieleman, F. v. d. Hooft en J. van Vugt. Bij de rondvraag werd de heer W Verbrugge om h rt vele werk dat'hij heeft gedaan in het belang van het zomeravondvoetbal, tot erelid benoemd. De jaarlijkse boomfeestdag Wij vernemen dat de traditio nele boomfeestdag dit jaar zal worden gehouden op woensdag 22 maart a.s. Er zullen die dag om 15 uur minstens acht botaen worden geplant onder leiding van de heer Goossens van het staats bosbeheer. Collecte voor Grosseto De actie „Een koe voor Gros seto" culmineert in een collecte op vrijdag 3 maart a.s. Collectanten, die willen mee werken om wederkerig iets te doen voor de hulp die Italië heeft geboden bij de ramp in Zeeland in 1953, kunnep zich melden op het gemeentehuis. Daarnaast zijn de banken ter plaatse bereid giften in ontvangst te nemer.. In de wmkel van bakker Ruii- tenburg op de Magrette is ook een bus geplaatst. „Vlissingse Schouwspel" voerde toneelstuk op Het Axelse „culturele contact" had voor de tweede uitvoering maandagavond in „Het Centrum" .Vlissingse Schouwspel" uitgeno digd. Er werd een voortreffelijke vertolking gegeven van het komi sche toneelstuk „Boeing-Boeing". Onder leiding van regisseur Piet de Leeuw, die zelf de rol van Ber- naar vertolkte, kwamen deze ama teurs tot goed spel. Het was een vlot stuk, waarin Bernaar die er een drietal verloof den op na hield, allen stewardes sen, in moeilijkheden geraakte toen deze gelijktijdig in zijn woning arriveerden. Ook de rollen der stewardessen, gespeeld door de dames Mientje de Leeuw, Janny Jonkman en Jan- ny de Croo, werden uitstekend ver tolkt. Na elk 'bedrijf ging er een dave rend applaus op. Aan het eind werd er meermalen „gehaald" en mochten de dames bloemen in ont vangst nemen. Gevonden goederen Onderstaande gevonden voorwer pen zijn terug te bekomen aan de daarachter vermelde adressen: Zilveren armband, Naeije, West- str. 51; zwarte portemonnee met inhoud, C. Cappon, Bylocquestr. 22; zwart jack, W. Sinke, Salon wagen, Oosterstr.; zwarte sok, met rood gemerkt, De Bruickere, Ka naalkade 88; paar kinderwantjes, Kapper Ortelee, Prins Hendrikstr.; groene sjaal, Den Doelder, Nassau- str. 3; paar kinderwantjes, Prins Hendrikstr. 18; muurmatje, M. G. Jonkman, Bernhardstr. 7 boven; zwarte portemonnee met inhoud, L. Ivens, Bachstr. 41; geldige zil veren munt, Tini Wolfert, Beatrix- str. 7. Bij de Rijkspolitie zijn te be komen: klein geelachtig hondje, dames handschoen, bruine kinder- want, linker herenhandschoen. Voorts zijn nog niet afgehaald, de reeds vroeger opgegeven voor werpen: Doublé armbandje, J. Scheele, Koestr. 36; 25 postzegels, Els Beeldens, Beatrixstr. 26; dames bontmuts, A. van Cadsand, Byioc- queplein 20; bastaard herdershond, Zagerij Den Doelder; paar kinder wantjes, A. Overdulve, Kanaalkade 71; groene parkiet, K. J. Wolfert, Pr. Mauritsstr. 21; plastic kinder fietsje, P. Dekker, Crijnssenstr. 5; en bij de Rijkspolitie; lederen pet, speldje met hangertje, paar lederen men»'-- Op zaterdag 4 maart a.s. zal in de volkshogeschool „De Blan kaart", 40 kilometer ten zuidwes ten van Brugge, een studiedag worden gehouden over de ontwik keling van Zeeland. Als sprekers zullen optreden: de heer M. K. van Dijke, burge meester van Axel, met het onder werp: „De urbane ontwikkeling in Zeeland en in het bijzonder de cul- tureel-bestuurlijke aspecten daar van", en de heer ir. Tydeman, hoofd ingenieur bij staatsbosbeheer, die „de industrialisatie in verband met het landschapsschoon in Zeeland" zal behandelen. Na beide referaten is er gelegen heid tot discussie. De studie bij eenkomst wordt de daaropvolgende dag besloten met een excursie naar Zeeland. Zeeland wil iets terugdoen voor Italië Gedeputeerde staten van Zee land hebben met een voorstel -20.000 gulden ter beschikking te stellen, ingehaakt op de reeds enige tijd in Zeeland aan de gang zijnde aktie „een koe voor Gros seto". De opbrengst van deze aktie, die in geheel Zeeland wordt gehouden, is bestemd voor de Italiaanse landbouwstreek Grosseto in Toscane. Dit gebied is tijdens de overstromingen van november 1966 'zwaar getroffen. De organisatoren van de aktie „een koe voor Grosseto", de Zeeuwse afdelingen van de ser viceclubs Lions, Round-Table, Rotary en de Soroptimisten, als mede de federatie van vrouwe lijke vrijwillige hulpverlening, de Zeeuwse landbouwmaatschap- pij en de Zeeuwse jeugdraad, trachten iets terug te doen voor Italië dat tijdens de watersnood in februari 1952 zich voor Zee land zo ingespannen heeft. Kaartwedstrijd Aan de zaterdagavond te Othene gehouden kaartwedstrijd namen niet minder dan 45 spelers deel. Dit grote aantal was ver moedelijk op de mooie prijzen af gekomen. De uitslag was als volgt: 1. Fr. Donze; 2. J. Florussen; 3. A. de Feijter; 4. Iz. de Jonge; 5. Fr. Landsheer; 6. Jan Ver- helst; 7. Jan de Vos: 8. R. de Vos; 9. J. Warrens; 10. G. Kiel; 11. Joh. Hofman. Doctoraal examen 2e ged. De heer H. Wechgelaar te Sluiskil slaagde dezer dagen aan de rijksuniversiteit te Leiden voor het 2e gedeelte van het doc toraal examen geneeskunde. „Zanglust" gaf goede uitvoering Het dameskoor „Zanglust" gaf zaterdag in het jeugdgebouw de jaarlijkse uitvoering. De zaal was geheel gevuld toen de voor zitster mevr. DeesRisseeuw een welkomstwoord sprak. Het koor opende met „Wild zang" van J. Duil. Na een vier tal nummers lieten mevr. Van Sorgen—Broer op philicorda en mej. Lien van Sorgen, piano, „The holi city" en „Engelen wacht" horen, waarvoor zij een welverdiend applaus ontvingen. Nadat het kinderkoor onder leiding van mevr. Van Hoogstra ten een viertal nummertjes had laten horen, was het' weer de beurt aan het koor dat vooral met „Sanctus" van Fr. Durante succes Oogstte. De potpourri „Wie zingt mee" kreeg de zaal direct in de goede stemming. Na de pauze kregen de lief hebbers van toneel hun beurt met als waardig slotnummer van deze goed verzorgde avond „Op een Perzische Markt" van Ketel- bey. Nadat de voorzitster allen had bedankt voor hun medewerking en belangstelling, vooral mevr. Van Sorgen voor haar leiding, was wethouder P. van Rijen de tolk van de gehele zaal in zijn dankwoord voor het gebodene. Oeverval bij Scharendijke Bij de haven van Scharendijke heeft zondag tijdens laag water een oeverval plaats gevonden over een lengte van 100 meter en een breedte, variërend tot 30 m, ongeveer op dezelfde plaats waar ook in 1955 een deel van de voor oever in de stroom van de Greve- lingen verdween. In verband daarmee werd toen reeds een in- laagdijk achter de bestaande zee dijk gelegd. De voor de dijk lig gende vooroever is thans tot aan de teen van de dijk weggevallen. De dijk zelf bleef intakt. VERKIEZINGSSTRIJD IN SURINAME Suriname: Een beeld van de ver- k/iezingstsrijd voor de algemene verkiezingen. Vrijwel iedere avond beleggen de deelnemende partijen „voorlichtingsvergade ringen". Hier een bijeenkomst van de N.P.S. (de nationale partij Suriname)', leider premier J. A. Pengel brengt, gesteund door zijn hoofd propagandist, zijn toe hoorders in vervoering. Het 17-jarige Nederlandse meis je Gertruda Joanna Speetgens uit Richlands nabij Brisbane (Aus tralië) is in een kamer van het Atcherley Private-hotel te Petrie Higt, een voorstad van Brisbane, met een nylonkous gewurgd. Een 28-jarige verzekeringsagent is in verband hiermee gearres teerd. Gertrude had de ouderlijke woning verlaten onder voorwend sel, dat zij een vriendin zou gaan bezoeken, maar had een kamer in het pension genomen. Bij een botsing tusseneen autobus met 50 scholieren en een bestelauto van de Westduitse P.T.T. is maandag bij Wadersloh in het district Beckum in de deel staat Noordrijn-Westfalen de 49- jarige autobusbestuurder om het leven gekomen, terwijl 16 scho lieren en de twee inzittenden van de bestelauto ernstig wer den gewond. Vier scholieren lie pen lichte verwondingen op. Het ongeluk gebeurde in een bocht, waar de bestelauto op de linkerweghelft was gekomen en frontaal tegen de autobus reed. Het 1743 ton metende Duitse schip „Caldas" heeft maandag avond een S.O.S. uitgezonden met de mededeling, dat er brand woed de aan boord. De „Caldas" die op weg was naar New York, bevond zich toen ter hoogte van Virginia. Volgens de Amerikaanse kust wacht zijn enkele leden van de be manning reeds van boord gegaan. Reddingsschepen hebben 17 overlevenden van de „Caldas" uit reddingsboten opgepikt. De Ameri kaanse kustwacht heeft meege deeld, dat een onbekend aantal be manningsleden nog aan boord is. De Amerikaanse kustwacht heeft nader bekendgemaakt, dat een van de opvarenden van de „Caldas" bij de brand is omgeko men. Vier bemanningsleden zouden zich nog aan boord van het schip bevinden. Bij de begrafenis van zes men sen, die bij een ontploffing om het leven kwamen, heeft een woedende menigte dinsdag in Aden twee Arabieren doodgeranseld. De explosie deed zich maandag avond voor in de woning van Ab- doel Kawee Mackawee, die premier van Aden is geweest. Drie zoons van de voormalige premier, twee politiemannen en een nachtwaker kwamen hierbij om. Mackawee zelf was niet thuis. De beide vermoorde Arabieren zouden lid zijn geweest van het in oppositie zijnde Zuidarabische verbond. Het kwam later tot een vecht partij tussen Britse militairen en een menigte Arabieren, die het hoofdbureau van het Zuidarabische verbond trachtte te bestormen. Een dertigtal mensen is gearresteerd. Inmiddels hebben de beide grote oppositiepartijen in Aden, „Flosy", en het nationale bevrijdingsfront, Engeland ervan beschuldigd dat het de hand heeft gehad in de ont ploffing in het huis van ex-premier Mackawee. Een executiepeolton van het leger heeft zaterdag in Firozabad in het zuiden van Perzië vijf bur gers en twee onderofficieren terechtgesteld. De burgers waren schuldig verklaard aan verzet tegen de politie. De officieren hadden bij het. incident bevelen geweigerd. Vijftien andere on derofficieren kregen tien jaar dwangarbeid. Bij het gevecht was een politieofficier om het leven gekomen. IN HDI1AND SMIHHHS Auto-ongelukken door overstroming bij Laren Door de hevige regenval is dinsdagmorgen het uitgegraven gedeelte van rijksweg 1 bij het viadukt Vredelaan in Laren on der water gelopen, hetgeen ver scheidene autobestuurders nood lottig is geworden. De eerste was de heer S. uit Naarden, die om kwart over zeven, terwijl hij in de richting Amersfoort reed, het water inging. Zijn auto sloeg over de kop en werd totaal ver nield. Hijzelf werd ernstig ge wond naar het St. Jansziekenhuis in Laren overgebracht. Een ach ter hem komende auto sloeg ook over de kop. De bestuurder van deze auto werd licht gewond. Uit tegenovergestelde richting zijn in het water een bestelauto uit Zeist en een personenauto uit Veenendaal met elkaar in botr sing gekomen. De schade aan deze auto's bleef beperkt. Rijkswaterstaat heeft sleuven laten graven om het water af te voeren en omstreeks negen uur was de weg weer vrij van water. Vorig jaar deed zich op het zelfde punt van deze rijksweg een soortgelijke overstroming voor. Auto tegen boom Dinsdagmorgen om half negen is de 44-jarige verkoopleider F. J. Zomerhuis uit Deventer met zijn auto op de Maashese weg te Venray dicht bij de Brabantse grens tegen een boom gebotst, vermoedelijk als gevolg van een rukwind. De man geraakte be klemd in de verbrijzelde auto. Toen men hem had bevrijd bleek hij te zijn overleden. SPORTHAL INGEWAAID Dinsdagmiddag is tijdens een hevig onweer en storm de nieu we sporthal in Ulft in elkaar ge waaid. De sporthal was pas klaar en heeft ongeveer 250.000 ge kost. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Slechts één persoon was in de sporthal aan wezig. Hij wist te ontkomen. De sporthal zou vandaag in gebruik worden genomen. De heer F. Gortz, varkensfok ker te Baarlo bij Venlo heeft sinds de week vóór Kerstmis een gesloten televisiecircuit in zijn bedrijf. Hij heeft dit te danken aan een initiatief van het insti tuut voor landbouwbedrijfsge bouwen te Wageningen en de N.V. Philips te Eindhoven. Het gaat om een proef van zes maan den, die voor verlenging vatbaar is. Een televisiecamera, bevestigd aan een op rails lopend wagentje, kan zich in de lengterichting van de stal heen en weer bewegen, op anderhalve meter boven de zeu gen. Die camera kan van de huis kamer en van de slaapkamer uit worden bediend en in die beide vertrekken staan ook monitors, waarop de gebeurtenissen in de stal zichtbaar kunnen worden gemaakt. Veilige warmte Dank zij deze apparatuur kan men er ook 's nachts op tijd bij zijn om te voorkomen dat biggen vlak na de geboorte door de moe der worden doodgedrukt, in de nageboorte stikken of verkleu men. Mevrouw Gortz vertelde dat de apparatuur goed beviel. Toch is de familie niet van plan tot aanschaf over te gaan wegens de hoge kosten. Dit fokbedrijf, dat 120 zeugen telt, waar de laatste maanden meestal zo'n 300 biggen bij waren, is wat ligruimte e.d. betreft al goed ingericht. Daar door zal het hier niet gauw voor komen dat biggen door de moe der worden doodgedrukt. Wel heeft men dank zij de apparatuur al verschillende biggen, die in de nageboorte dreigden om te ko men, kunnen redden. Ziet men 's nachts op de monitor, dat er biggetjes geboren zijn, dan gaat men naar de stal om de lamp op te doen. De jonggeborenen zoe ken dan die lamp en de veilige warmte op, terwijl ze tevens op veilige afstand van mama blij ven. Merkt men 's avonds al dat een zeug bijna zo ver is, dan wordt de lamp al vóór het slapen gaan ontstoken. In Baarlo komt nu veel bezoek van belangstellenden. Het insti tuut voor landbouwbedrijfsge bouwen is goed te spreken over de resultaten, die de proef tot nu toe heeft opgeleverd. Als deze proef slaagt, wil het instituut ook eens bezien wat televisie kan betekenen voor de pluimveehouderij en de rund veehouderij. NIEUWE RAFFINADERIJ TE GENT De Zweedse maatschappij „Gra- nesberg" heeft een overeen komst gesloten met „Texaco- België" voor de bouw van een petroleumraffinaderij te Gent. De raffinaderij zal worden ge bouwd door „Graver N.V.", de Belgische dochtermaatschappij van „Granesberg", en ongeveer 100 miljoen Belgische franks (circa 7,5 miljoen gulden) kos ten. STAKING BIJ PETROCHIM IN ANTWERPEN Een groot deel van het tech nisch personeel van „Petrochim" te Antwerpen is maandag in sta king gegaan. Het eist o.m. een loonsverhoging van 7'/2 procent en verhoging van de vakantie toeslag. De direktie heeft admi nistratief personeel ingeschakeld om het werk ,van de stakers zo veel mogelijk over te nemen. In de Verenigde Staten zijn 7 personen,, o.w. een r.k.-priester en een voormalige Cubaanse se nator, in staat van beschuldiging gesteld wegens samenzwering om een invasie op Haiti uit te voeren uit de Verenigde Staten. Zes van de zeven behoorden tot een groep van 75 mensen, die begin januari in zuid-Florida wer. den aangehouden toen zij op het punt stonden zich in te schepen. Volgens de wet, waarbij voorbe. reiding of uitvoering is verboden van een militaire expedite tegen een natie waarmee de V.S. in staat van vrede verkeren, kunnen de beschuldigden tot maximaal 5 jaar gevangenisstraf en boetes van 10.000 dollar worden veroor deeld. Vandalen hebben een onlangs in Syrië ontdekte graftombe van 2000 jaar geleden vernield en zeer kostbaar snijwerk gestolen. Het graf was van een vorst van Palmyra, de bijbelse stad Tad- mor, die in 272 na Christus werd verwoest, nadat koningin Zeno- bia in opstand was gekomen tegen de Romeinen. De tombe ligt 240 km ten noordoosten van Damascus. BOETE VOOR BLARICUMS BURGEMEESTER WEGENS MISHANDELING Tegen de 54-jarige burgemees ter van Blaricum, mr. M. T., heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtban* wegens .mishandeling van de as- jarige veehouder Ph. Th. de Leeuw uit deze Gooise gemeente een boete van 100 subsidiair tien dagen hechtenis geëist.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3