Het proces tegen Soepardjo in Djakarta Particuliere tarieven voor ziekenfondsverzekerden SOEKARNO IN OOST-JAVA NOG ZEER POPULAIR NA 13 MAART: VERKIEZINGEN IN INDIA HEBBEN POSITIE VAN PREMIER INDIRA GANDHI VERZWAKT RADIO DE KOOK HET WEER WOENSDAG 1 MAART 1967 23e Jaargang No. 6885 De raad van generaals Gebrek aan coördinatie Om de macht Recht zonder onderscheid Tegen het communisme Communisten staan gereed Gele baretten Meyr. Soekarno uit Londen in Nederland Russisch schip lijdt schipbreuk Lonen en prijzen in Engeland Vliegtuig in luchtzak: 15 gewonden Tegenstanders De president Stormschade in West-Duitsland Ultimatum „Maximale concessies Zonnige perioden Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater W.A.O. treedt per 1 juli a.s. in werking Engeland en de E.E.G. Prank, bi? abonnement: TERNEUZEN Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal: per maand ƒ2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie, en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firjna P. I. van de Sande te Terneuren Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct, Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Tijdens het proces tegen Soe pardjo, dat in Djakarta wordt ge houden, heeft een voormalige adju dant van Soekarno, kolonel Bam- bang Hidjanarko, verklaard dat generaal Soeharto op de ochtend van 1 oktober 1965 snel optrad om het leven van Soekarno te bescher men. De generaal gaf hem opdracht de president van de basis Halim veg te halen, voordat het leger een grote aanval zou ondernemen. Men meende dat de basis het centrum was van waar de staatsgreep werd geleid en generaal Soeharto die de leiding van het leger op zich had genomen, had besloten zijn troepen daarheen te dirigeren. Een andere getuige, generaal Soenarjo Tirtonegoro, zei dat pre sident Soekarno bewijzen eiste voor het bestaan van een „raad van generaals" nadat hem was meegedeeld dat zes generaals op de dag van de staatsgreep uit hun huizen waren gehaald. Later wer den de verminkte lijken van deze generaals bij de basis Halim ge vonden. De 44-jarige generaal Soepardjo heeft eerder gezegd ervan over tuigd te zijn dat een raad van generaals de regering had willen omverwerpen en dat hij had goed gekeurd, dat tegen deze raad werd opgetreden om de president te be schermen. Het leger zegt dat de nu verboden communistische partij de staatsgreep had beraamd. Soe pardjo staat terecht op beschuldi ging van poging tot omverwerping van de regering. De staatsgreep van oktober 1965 mislukte door verkeerde bereke ningen van Aidit, de toenmalige leider van de communistische par tij, en door gebrek aan coördinatie tussen de verantwoordelijke men sen van de beweging, zo heeft een der leiders van de Indonesische communistische partij, Soedisman, verklaard. Aidit, aldus de getuige, had ge rekend op de steun die de commu nistische partij zou kunnen vinden bij zekere officieren uit de omge ving van de leger-generaals, maar dat bleek een vergissing te zijn. Zelfs na de mislukking van de staatsgreep had dit afgezanten uit gezonden om steun te krijgen, maar deze onderneming mislukte door de slechte verbindingen en de arrestatie van talrijke leiders van de communistische partij, aldus de zich in arrest bevindende Soedis man. Volgens Soedisman moéten alle leden van de P.K.I. verantwoorde lijk worden gesteld voor het mis lukken van de „30-september- beweging". In een uiteenzetting van de redenen van de staatsgreep ver klaarde de getuige, dat het onmo gelijk was de verdeling van de macht tussen de regering en de strijdkrachten te dulden. Hij voeg de hieraan toe, dat „een raad van generaals" had samengezworen om zich van de macht meester te ma ken. Het bestaan van deze raad, die door de hoogste leiding van het leger is tegengesproken, zou de voornaamste reden zijn geweest voor de communistische staats greep. Soedisman zei, dèt Soepardjo ictief lid was geweest van de „30- september-beweging". Ook waren alle leden van het politieke bureau van de communistische partij op de hoogte gesteld van de staats greep. Het openbaar ministerie in Dja karta is er kennelijk van overtuigd, dat Soekarno betrokken is ge veest bij de staatsgreep van 1965, zo meldt het persbureau Antara, De persoonlijke vertegenwoor diger van procureur-generaal Soe- gih Arto, een zekere Karnado, had onlangs tot een studentendelegatie uit Djokjakarta gezegd: „Het valt heel moeilijk tegen te spreken dat Soekarno (tevoren) afwist van de verraderlijke 30-septemberbewe- ging van de P.K.I. (de communis tische partij). De Kami-studenten uit de Mid- denjavaanse stad, die als een bol werk wordt beschouwd van de Soekarno-gezinde nationalistische partij P.N.I., waren hun instem ming komen betuigen met de machtsoverdracht van vorige week aan generaal Soeharto. Zij meen den dat Soekarno berecht zou moe ten worden om herhaling van grondwetschendingen in de toe komst tegen te gaan. Karnadi wees erop dat Soekarno nog steeds de wettige president is en dat alleen het volkscongres hem kan afzet ten. Hij was het echter met de studenten eens dat het recht zon der onderscheid van persoon dient te worden toegepast. Naar van betrouwbare zijde in Djakarta is vernomen, voert de Indonesische regering haar strijd tegen het communisme op. Procu reur-generaal Soegih Arto sloot dinsdag officieel een cursus van drie maanden voor zijn medewer kers af, welke formeel is betiteld als een „opleiding voor nationale waakzaamheid" maar in feite om de bestrijding van het internatio nale communisme ging. In het proces tegen Soepardjo is de naam van Soekarno dinsdag verscheidene malen gevallen. En kele getuigen vertelden dat zij Soepardjo verborgen hadden ge houden omdat zij geloofden, dat hij onder speciale bescherming van de president stond. Een voor malige marine-officier, kapitein ter-zee. Soehardi, verklaarde dat Soepardjo hem een door de presi dent geschreven brief had getoond, waarin werd gevraagd de houder ervan alle hulp te geven. Ondanks de felle campagne die nu al maanden tegen hem wordt gevoerd, is de president in som mige gebieden van Indonesië nog altijd zeer nonulair. Zo werd dezer dagen in Soerabaia op Oost-Java een pro-Soekarnobetoglng gehou den door studenten, die portretten van de Indonesische leider mee droegen en „leve Soekarno" rie pen. Gewapende mariniers escor teerden de optocht. Naar schatting 200.000 comunis- ten die na de mislukte staatsgreep gevangen zijn gezet, zijn van plan hun bewakers aan te vallen en uit te breken, wanneer Soekarno in gevaar is, heeft een getuige in het proces Soepardjo, Soedibjo, maan dag verklaard. De gevangenen hebben naar hij zei een geheime code ontwikkeld die hen in hun gevangenissen a Ia minute op de hoogte houdt van de politieke ontwikkelingen. De ge heime codeberichten worden ge vormd door het voedsel dat de ge vangenen van hun familieleden ontvangen. Rijst met pinda's ge mengd betekent dat de toestand ernstiger is geworden, zei Soebid- jo. Zelf had hij dit mengsel ontvan gen tijdens de studentendemon straties tegen Soekarno. Een korporaal van de lucht macht, Soetardjo, gaf toe Soe pardjo verborgen te hebben toen deze na de staatsgreep werd ach tervolgd. Hij zei gehoord te hebben dat Soekarno in een brief verzocht had aan ieder die dat kon, de voortvluchtige officier te helpen. Tevoren had mevr. Soewardi, echt genote van een marine-officier, die Soepardjo eveneens verborgen heeft gehouden, verklaard dat deze haar gezegd had Soekarno een brief geschreven te hebben waarin hij voorstelde bases voor getrouwen te vormen in midden- en oost-Java. In Djakarta is een bataljon „gele baretten" gevormd uit studenten. Zij krijgen tot taak de orde te be waren als op 7 maart het volks congres bijeenkomt om een be slissing te nemen over het lot van Soekarno. Afgehaald door de Indonesische ambassadeur, Sudjarwo Tjondro- negoro, is Indonesie's „first lady", mevr. Fatmawati Soekarno, giste ren uit Londen op Schiphol aange komen. Volgens de Indonesische ambassade zal zij twee dagen in de ambassade verblijven en daar na naar Indonesië terugkeren. De 40-jarige Fatmawati vloog begin november van het vorig jaar naar Europa om in een particulier ziekenhuis te Londen een operatie te ondergaan in verband met haar te hoge bloeddruk. Fatmawati is Soekarno's tweede vrouw. Negen jaar geleden verdween zij uit het openbare leven, toen Soekarno er een derde vrouw, Hartini, bij nam. BEZOEK VAN PRINS CLAUS Den Haag: Z.K.H. prins Claus heeft dinsdag een bezoek ge bracht aan de centrale kamer van handelsbevordering. Het 2435 ton metende Russi sche schip „Toekan" verkeerde gisteren op ongeveer 40 km ten noorden van de Deense plaats Hansholm in Jutland in moeilijk heden. Een ander Russisch schip, gemeld als de. „Vilis Lacis" heeft zeker 12 bemanningsleden opge pikt. De „Vilis Lacis" meldde ovei de radio dat er „veel mannen" in zee dreven. Voor de reddingsactie v/as de reddingsboot van Hans holm uitgevaren, terwijl ook de Zweedse veerboot „Tor Anglia" in de omgeving vertoefde. Dit schip werd door de „Vilis Lacis" verzocht deel te nemen aan het reddingswerk. Het Nederlandse tankschip „Esso Den Haag" meld- de eveneens zich naar de plaats van de schipbreuk te begeven. De „Toekan" is later gezonken. Naar de Deense marine meldde dreven 20 tot 30 lijken in het wa ter toen de Russische fabrieks- trawler zonk. Nog elf man zou den zijn opgepikt. Volgens berichten van dinsdag avond laat blijkt het vergaan van, de 79 opvarenden het leven te het Russische schip aan 52 van hebben gekost. Tot dusver zijn 22 overlevenden opgepikt en 47 lijken geborgen. De ondergang van het schip vol trok zich zó snel, dat de bood schap waarin dinsdagochtend om 2.45 uur om hulp werd gevraagd, halverwege werd afgebroken. Volgens deskundigen woedde er in de nacht van maandag op dinsdag in het betrokken zeege bied niet zo'n zware storm. Van de twee reddingsboten die men heeft gevonden, dreef de ene omgekeerd rond. terwijl de andere was beschadigd. Dit zou er op kunnen wijzen dat het schip plotseling is gekapseisd of zó zwaar slagzij maakte, dat de red dingsboten niet konden worden gestreken. De juiste toedracht zal waar schijnlijk nooit bekend worden, aangezien alle overlevenden wer den opgepikt door het Russische schip „Vilis Lacis" dat geen hulp van andere schepen wilde aan vaarden. Premier Wilson heeft de vak beweging laten weten, dat de re gering zeggenschap over de lonen wil behouden wanneer deze zo mer de noodwetten tot bevrie zing van de lonen aflopen. Volgens waarnemers kan dit tot een ernstige breuk leiden tus sen de labourregering en vakbon den. die haar voornaamste poli tieke ir-edestanders zijn. Het congres van vakverenigin gen (TUC) vindt :lat het een kans moet krijgen zelf de lonen binnen de perken te houden. Wil son heeft daar echter niet genoeg vertrouwen in. De fraktie van de Indische congrespartij, die bij de jongste verkiezingen gevoelige verliezen heeft geleden, maar de absolute meerderheid heeft behouden, zal op 12 maart haar leider aanwij zen, die dan automatisch eerste- minister wordt. Het nieuwe par lement komt niet vóór april bijeen. Normaal wordt de leider van de meerderheid pas gekozen als de volksvertegenwoordiging in nieuwe samenstelling voor het eerst bijeenkomt. Volgens partij- kringen zal de keuze ditmaal Een Boeing van de Columbiaan- se luchtvaartmaatschappij Avian- ca heeft boven de Franse plaats Rambouillet een val van 1.500 m. gemaakt doordat hij in een lucht zak kwam. De 31 inzittenden wer den tegen het plafond gesmakt. Vijftien werden gewond. Zij zijn op het Parijse vliegveld Orly verbonden. Vijf passagiers en een steward bleken zodanig ge kwetst te zijn. dat zij naar een ziekenhuis moesten. korter na de verkiezingen vallen om onzekerheid omtrent het nieuwe beleid te voorkomen. De 49-jarige mevrouw Gandhi, die de congrespartij de laatste tijd leidt, zou hierop hebben aange drongen. Bij vorige verkiezingen was de meerderheid van de con grespartij onder haar vader, wij len premier Nehroe, steeds zo groot dat de keuze van de partij en regeringsleider niet meer dan een formaliteit was. Ditmaal heeft de congrespartij echter zo veel terrein verloren, dat het lei derschap niet vanzelfsprekend zal worden gecontinueerd. Tegenover mevrouw Gandhi staat o.a. de minister van finan ciën, de 71-jarige Morardji De- sai, die bij de strijd om de leiding na de dood van premier Sjastri door mevrouw Gandhi was ver slagen. De minister van binnen landse zaken, de 57-jarige Jasj- wantrao Sjaavn, heeft voor de verkiezingen zijn stem aan me vrouw Gandhi toegezegd. Als haar positie echter sterk zal blij ken te zijn verzwakt, kan hij wel eens de voornaamste tegenstan der van minister Desai worden. Maandag besprak mevrouw Gandhi de verkiezingsuitslag met de 78-jarige president Radja- krisjnan. Deze voltooit in mei a.s. zijn ambtstermijn van vijf jaar. Tot dusver werd algemeen aangenomen, dat hij zich niet voor een nieuwe ambtsperiode beschikbaar zou stellen met het oog op zijn zwakke gezondheid. Nu acht men het echter zeer wel mogelijk, dat hem zal worden gevraagd aan te blijven. Van de talrijke vorsten in India die na de onafhankelijkheid van het politieke toneel waren ver dwenen, zijn er nu bijna 100 ge kozen in de centrale volksver tegenwoordiging en de parlemen ten van de onderscheidene staten. Twee van hen zullen waarschijn lijk eerste-minister van een staat worden, n.l. de maharadja van Patiala in de Pendsjaab en de maharadja van Patha in Orissa. Het merendeel van de vorsten had zich als partijloos kandidaat gesteld tegenover de congres partij. In West-Duiasland heeft de storm dinsdag veel schade aange richt. In Frankfort kondigde de brandweer de noodtoestand af. Daar woei een dak van een kerk en knakten tientallen bomen, schoorstenen en antennes af. In verscheidene steden in het Ruhr- gebied kwamen de straten blank te staan. Op de hoogste top van het Hartzgebergte, de Broeken, zijn dinsdagochend windstoten van 216 km/u gemeten. Het ziet ernaar uit, dat de acht miljoen ziekenfondsverzekerden in Nederland na 13 maart als parti culiere patiënten zullen moeten be talen voor huisartsenhulp. Het centraal bestuur van de lan delijke huisartsenvereniging heeft de afgevaardigden van de plaatse lijke districten van de L.H.V. na melijk voorgesteld, op 13 maart de zogenaamde „richtlijnen l-l-'67" in werking te laten treden, hetgeen er op neerkomt dat de zieken fondspatiënten de artsen acht gul den per consult en twaalf gulden per visite moeten betalen en het twee- of driedubbele hiervan voor geneeskundige hulp gedurende het weekeinde. De ledenvergadering zal vrijdag in Amsterdam een beslissing nemen over het bestuursvoorstel, nadat de afgevaardigden overleg hebben gepleegd met hun „achterban". Overigens werd het voorstel van het centraal bestuur niet alleen begroet met applaus van de 62 officiële afgevaardigden, maar ook met bijval van de enkele honder den individuele leden die naar de vergadering waren gekomen. De L.H.V. zal minister Veld kamp op 3 maart meedelen dat zij geen mogelijkheid ziet met de zie kenfondsorganisaties tot overeen stemming te komen over een hono reringsregeling volgens het abon nementssysteem. De minister krijgt daarna tien dagen de gelegenheid om de hoogte vast te stellen van de bedragen die de ziekenfondsen moeten restitueren aan de leden die zelf de doktersrekening hebben voldaan. Er is nog maar één mogelijkheid dat het reeds lang dreigende con flict artsenfondsen nog wordt voorkomen en dat is dat alle zes ziekenfondsorganisaties akkoord gaan met een ultimatum van de L.H.V. Dit behelst een nieuw voor stel voor een overeenkomst. Daar in hebben de artsen de eerder ge dane concessie (afzien van de auto matische jaarlijkse aanpassing van hun honoraria bij .de procentuele verhoging van de salarissen der artsen in overheidsdienst) inge trokken. De L.H.V. acht de kans dat het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties dit voor stel zal aanvaarden uiterst gering. H Dr. Weyenborg stelde dat de on derhandelingsdelegatie van de L.H. V. maximale concessies heeft ge daan om een conflict te vermijden. Het enige resultaat, zo zei hij, was: steeds slechtere uitkomsten, een steeds onwilliger houding van de ziekenfondsen en nog steeds geen contract. De L.H.V. heeft nu haar uiterste tolerantiepunt be reikt. Als er op 13 maart nog geen overeenkomst is gesloten, zal om acht uur 's ochtends het verrich tingensysteem van kracht worden om op die manier een einde te ma ken aan dè dan reeds tien weken durende periode van rechtsonzeker heid voor de huisarts. Voor wat de honoreringsvoor- stellen betreft heeft de L.H.V. contre coeur afstand gedaan van de dagtaakpraktrijk, van de vijf daagse abonnementsweek, van de nu als redelijk berekende hon e- ring en is zij akkoord gegaan met een temporisering over een perio de van vier jaar. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Een diepe depressie boven het zeegebied tussen IJsland en Scan dinavië was de oorzaak van de storm, die dinsdag in onze omge ving woedde. De depressie vult thans op en verplaatst zich in noordoostelijke richting. Hierdoor zijn de weste lijke winden afgenomen tot krachtig tot matig. Bovendien nadert van de oceaan een zwakke rug van hoge luchtdruk, die de ontwikkeling van buienwolken tegengaat. Voor vandaag worden dan ook flinke zonnige perioden met nu ZON MAAN op onder op onder Mrt 1 7.28 18.18 9.22 2 7.25 18.20 1.18 9.43 3 7.23 18.22 2.44 10.11 4 7.21 18.24 4.02 10.51 5 7.19 18.26 5.07 11.44 en dan enkele verspreid voorko mende buien verwacht. De middagtemperaturen zullen vandaag dezelfdecijn als dinsdag of iets lager. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Westelijke wind Zonnige perioden met slechts enkele verspreid voorkomende buien. Vrij krachtige westelijke wind, dezelfde of iets lagere temperaturen. WOENSDAG 1 MAART v,m. n.m. Breskens 4.49 5.13 Terneuzen 5.25 5.49 Hansweert 5.59 6.23 Walsoorden 5.58 6.22 DONDERDAG 2 MAART v.m. n.m. Breskens 5.31 5 59 Terneuzen 6.07 6.35 Hens weert 6.41 7.09 Walsoorden 6.40 7.08 In het gisteren verschenen staatsblad no. 105 is het koninklijk besluit van 15 februari j.l. opge nomen, waarbij wordt bepaald, dat de wet op de arbeidsongeschikt heidsverzekering en de daarmede verband houdende wijziging van de ziektewet per 1 juli 1967 in werking treden. Zoals bekend komt de w.a.o. in de plaats van de ongevallenwet van 1901, de invaliditeitswet van 1913 en vier kleinere wetten. Bij arbeidsongeschiktheid is eerst gedurende maximaal een Jaar de ziektewet van toepassing. Daar na wordt bij voortduring van de arbeidsongeschiktheid een uitke ring verleend op basis van het percentage invaliditeit. Het maxi maal verzekerde loon is bepaald op 20.000. Premier Wilson heeft dinsdag in het lagerhuis gezegd dat nog drie of vier erg moeilijke proble men de weg voor Engeland naar het lidmaatschap van de E.E.G. versperren. Het is nog te vroeg om te kun nen zeggen of de fundamentele belangen van Engeland en het gemenebest voldoende kunnen worden beschermd bij toetreding, aldus de premier. Hij noemde zijn besprekingen in Den Haag bemoedigend en zei de Nederlandse leiders dankbaar te zijn voor hun „geest van sa menwerking". „Er is nog veel te bestuderen en wij moeten de toestand nauw lettend in het oog houden voordat wij onze beslissing bekend kun nen maken," aldus premier Wil son,

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1