De steen van de profeet Mao tse-Toeng wenst rust aan de grenzen Verkoopplaatsen detailhandel gedaald SUPPORTER OP DE FIETS NAAR DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN OSLO Nieuwe arrestatie in oplichtingsaffaire Maandag 27/dinsdag 28 februari 1967' Maar Moskou en Peking zijn voorbereid op incidenten DE VRIJE ZEEUV* Pagina 5' UITLAATGAS- REINIGER Verkeerde vergiftigd Serie inbraken in Weesp opgelost M HAVENDIEVEN MAAKTEN VOOR 70.000,- BUIT DRANK- EN HORECA- WET TREEDT OP 1 NOVEMBER IN WERKING EXAMENFRAUDE DOLFIJN REDDE ZEEMAN JUWELENROOF UIT GRAF VAN MARTINE CAROL FINANCIERINGSPLAN KANAAL STUDIEGROEP VOOR KANAALTUNNEL i De opmerkelijkste aanplakbil jetten in Peking van de laatste tijd zijn die waarin de 73-jarige voor zitter Mao de troepen in de grensprovincies bevel geeft zich in de eerste plaats te wijden aan hun bewakerstaak.en pas daarna aan de kulturele revolutie. In de eerste plaats slaat dat uiteraard op troepen langs de grens met de Sowjet-Unie. Kennelijk zijn zowel de Russen als de Chinezen voor bereid op de mogelijkheid dat het hier tot onverkwikkelijke in cidenten kan komen. Tenslotte is het Kremlin doof Kosygins optreden voor de Lon- dense televisie radikaal van po sitie veranderd. Tevoren was er een meningsverschil tussen Mos kou en Peking. Maar nu heeft de Sowjet-Unie zich fel tegen Mao gekeerd met als uitdrukkelijke konsekwentie dat Moskou zich schaart achter degenen die tegen de oude voorzitter ageren. heeft onder pressie uit Peking en dat hij gedreigd zou hebben de kernbases van Lop Nor in zijn provincie te bezetten als tegen wicht tegen de maoïstische druk. Een van zijn voorgangers heeft trouwens al eens de Bussen te hulp geroepen om een opstand te bedwingen "en hij zou in de ver leiding kunnen komen het zelfde te doen als het gaat om te ont komen aan vervolging door kul turele revolutionairen. Boven dien is de Sowjet-Unie dichtbij langs duizenden kilometers grens en is Peking ver weg, geschei den door een enorme woestijn met slechts een spoorlijn en een autoweg. Dergelijke opmerkingen gel den ook voor binnen-Mongolië, de Chinese provincie die langs de grens van Sowjet-satelliet Mon golië ligt. Ook hier een vaak verdrukte minderheid van Mon golen, ook hier konflikten tussen Chinezen en inheemsen en nu ook tussen Chinezen onderling. EN TIBET Dat is bijvoorbeeld een regel rechte aanmoediging aan de in heemse bevolking van Singkiang. Dat zijn Kirgiezen, Kazakhen, Oeighoeren, die van nature toch al niet erg gesteld zijn op de Han-Chinezen, die hun gebied besturen en waarvan er steeds meer binnendringen. MOHAMMEDANEN I Daar komen ook geloofskwes ties bij: velen zijn mohammedaan en zijn bijzonder gegriefd door de smadelijke behandeling van hun imams, eerst door de Chinese veroveraars, nu weer door rode gardisten. En het lijkt niet on waarschijnlijk dat van hun kant de Russen steeds politieke akti- viteiten hebben bedreven onder de niet-Han-Chinezen. Wat Mao voorzichtig maakt, is d?t de Russen zich nu in een po sitie opgesteld hebben die het hun mogelijk maakt eventueel gewapend in te grijpen. Ze zou den dan niet tegen de Chinezen als geheel strijden, maar slechts tegen «n verdoolde groep daar van, die zich zodanig jegens goe de communisten misdraagt dat het grote vaderland van het com munisme fatsoenshalve wei te hulp moet komen SINGKIANG Die hulp zou ook wel gevraagd kunnen worden door Wang En- Mao, de feitelijke heerser over Singkiang sinds 1948. Er zijn ge ruchten dat ook hij te lijden In Tibet vindt men iets derge- lijks: de Chinese stadhouder j heeft al een paar keer opstanden beleefd van beledigde Tibetanen wier kloosters ontwijd wei-den en wier monniken werden ver volgd. Chang Kuo-Ha,. die hier bevelhebber is, zou al een beetje anti-maoïstisch zijn, maar in ieder geval rust willen hebben in zijn gebied om dat niet geheel tot chaos te zien vervallen. Hier schijnt het al tot schieten geko men te zijn tussen Chinezen on derling. Dit zijn alle konfliktsituaties die al lang bestaan maar pas kort zijn gedempt doör Chinees ge weld. Het gevaar blijft bestaan dat tweedracht ondei; de Chi nezen het geweld weer laat op- Een Zweedse autofabriek heeft een apparaat ontworpen, waar mee men het probleem van de luchtverontreiniging hoopt op te lossen. Het systeem wordt nu onderzocht door de Amerikaan se autoriteiten. Wanneer van hen goedkeuring is verkregen, tullen voor de Amerikaanse markt' bestemde auto's er mee worden uitgerust voor 1 decem ber 1967, de dag waarop de wet voor meer efficiënte uitlaatgas reiniging in de Verenigde Staten in werking treedt. De fabriek wil de uitvinding ook op andere markten introduceren, aldus een persbericht uitgegeven namens de betreffende autofabriek. De belangstelling van de Zweed se technici ging niet uit naar de uitlaatgassen, zoals bij de mees ten van hun collega's, maar naar de luchtinlaat van de motor. Het resultaat van hun werk is een apparaat in het inlaatspuitstuk, dat voor een doelmatiger ver deling van het lucht-/brandstof- mengsel naar de cilinders zorgt- draagt, waardoor een complete verbranding wordt verkregen. Dit systeem zal goedkoper te produceren zijn dan bijv. uit laatgasreinigers van het zg. na- verbrandingstype. Aldus 't pers bericht. Een 26-jarige auto-monteur, Wilhelm Leinauer, heeft vrijdag in München na dagenlang ont kennen bekend tezamen met de 24-jarige Christel Muller aan de echtgenoot van deze laatste met blauwzuur vergiftigde jenever gezonden te hebben. Daarvan werd echter niet de echtgenoot het slachtoffer maar de 23-jarige Albert Blumoser, nadat de argeloze Mtiller een glaasje voor hem had ingeschon ken. Mevrouw Mtiller bekende nadat Leinauer zijn verklaring had afgelegd. Zij was met Lei nauer op 8 februari met 'een vrachtwagen van Kempten in Beieren naar Stuttgart gereden, waar Christel Müller het pak ket met de vergiftigde jenever op een stationspostkantoor liet verzenden. Leinauer had voor het blauwzuur gaaorgd. laaien. Dat meer nog dan een burgeroorlog zou een verscheu ring kunnen zijn van het grote Chinese rijk. Kennelijk voorziet Mao zoiets en beveelt hij daarom zijn grensposten pas in de tweede plaats aan de kulturele revolutie te denken. Mao kent zijn geschiedenis en weet dat de afscheiding van satrapen in de grensprovincies al vaker een tijd van verval heeft ingeluid voor het rijk van het midden. Rust is belangrijker dan Mao's leer, ook voor de voorzit ter zelf. De laatste tijd werden in de nachtelijke uren in fabrieken en bedrijven te Weesp aan de lo pende band inbraken gepleegd. Toen men dezer dagen een in woner van Weesp aanhield, gaf deze toe schuldig te zijn aan acht inbraken. Men dacht, dat hiermee aan de reeks inbraken een einde zou zijn gekomen, te meer daar vast kwam te staan, dat de man geen handlangers had. De inbraken gingen echter door tot men donderdagavond de 23-jarige V. uit Nigtevecht en zijn 26-jarige zwager H. uit Baambrugge wist aan te hou den. Beide mannen hebben reeds toegegeven schuldig te zijn aan vier inbraken in Weesper be drijven. Tevens bekenden ze een bezoek te hebben gebracht aan een fabriek in Bunschoten. Daar scheurden ze de brandkast open, maar hun viel slechts een ge ringe buit in handen. De politie vermoedt, dat beide mannen, die geen bekenden van de poli tie zijn, nog meer inbraken op hun geweten hebben. Het totale aantal vestigingen in de detailhandel, te weten ondernemingen met éen vesti ging en filiaalbedrijven inclusief de lilialen, bedroeg* op 1 januari jl. 181.743. Het totaal was 'n jaar tevoren 184.754 en op 1 januari 1950: 189.856. In de zeventienjarige periode sinds 1 januari 1950 is het aantal ondernemingen met één vesti ging verminderd van 178.215 tot 15.752 en het aantal filiaalbedrij ven inclusief de filialen toege nomen van 11.641 tot 23.991, In de levensmiddelensector liep het aantal ondernemingen met één vestiging terug van 80.697 op 1 januari 1950 tot 57.552 op 1 januari j.l. Xn hetzelfde tijdvak nam in deze sector het aantal filiaalbedrijven inclusief de filia len toe van 4761 tot 8366. In de branche-sector van de genotmid delen verminderde het aantal ondernemingen van 18.865 tot 16.245 en steeg het aantal filiaal bedrijven van 1308 tot 1620. Bij textiel en schoeisel nam het aantal ondernemingen af van 19,536 tot 17.562 en vermeerderde het aantal filiaalbedrijven van 2708 tot 5515. Bij woninginrich ting en huisraad, bij technisch huisraad, bij boeken en kantoor behoeften, bij sport en reizen, bij goud, zilver, juwelen optiek en fotografie, en bij „doe het zelf" namen aantallen ondernemingen en filiaalbedrijven toe. De toeneming in de „doe het zelf'-sector liep wat ondernemin gen aangaat van 1520 in 1950 via 4276 in 1958, 6029 in 1964 en 5980 in 1966 naar 5853 op 1 januari 1967. Wat het aantal filiaalbedrij ven betreft was het verloop hier: 72 in 1950, 327 in 1958, 522 in 1964. 566 in 1966 en 608 op 1 januari 1967, In de.aantallen ondernemingen met één vestiging daalde de sec tor genotmiddelen van 1 januari .1966 tot 1-januari jl. met 455, waarvqn 400 in tabaksartikélèn. In de overeenkomstige periode daalde de sector textiel en schoei sel met 374, waarvan 250 textiel, de sector vervoermiddelen -met 352, waarvan 300 in rijwielen; de sector diversen van 14.069 tot 14.028, waarvan alleen al 200 in brandstoffen, welke daling werd gecompenseerd door vestigingen, zodat de totale vermindering der diversen 41 bedroeg. VRIJGEZEL. BEMERKTE GETROUWD TE ZIJN Stomverbaasd vernam een vrijge zel uit Wiesbaden een dezer dagen dat hij in Frankfort in het huwelijk was getreden. Met hulp van getuigen kon hij aan tonen dat dit beslist niet het geval was. Onder zijn naam blgek een ander getrouwd te zijn: een 25-jarlge jongeman uit Frankfort, die al verscheidene malen met de justitie in aan raking was geweest en de vrij gezel geruime tijd geleden zijn portefeuille met al zijn identi teitspapieren had ontstolen. Anoniem had hij ze onlangs aan de eigenaar teruggestuurd met de mededeling dat hij met behulp daarvan een nieuw leven was begonnen, waartoe kennelijk ook een echtgenote behoorde. Pas bij de arrestatie van de oplichter kwam zijn vrouw erachter dat ze de naam van een vreemde droeg. PARKEREN. Aranjuez (Spanje): Het rijden met dat ding valt wel mee, maar achteruit parkeren is wel hele klus een In Rotterdam bevinden zich 6 personen in arrest die betrok ken zijn bij een serie havendief stallen. Voor zover nu valt te overzien maakten 3 dieven in een maand tijd van half december tot half januari voor een waarde van 70.000 aan goederen buit, die zij roof den van haventerreinen. De rivierpolitie stond aanvan kelijk voor een raadsel. Dozen met autoradio's, elektrische naaimachines, 1100 paar dames handschoenen, bandrecorders, en pakken textiel verdwenen. Van de daders ontbrak eik spoor tot dat vorige week in een. garage een partij autoradio's werd aan geboden. Een speurtocht leidde'naar 'n 28-jarige loswerkman P. R. die na enige aandrang vertelde dat hij ze had gekocht van de 52- jarige koopman P. de G. In zijn pakhuis -vond ^d,e politie een groot aantal spullen van de spectaculaire havendiefstallen te rug. De koopman zei dat hij ze had gekocht van drie onbekende mannen van wie hij alleen maar vaag voornamen wist. Eén van deze namen was voor de politie voldoende aanleiding om eens een kijkje te nemen in een an der deel van Rotterdam. Terwijl de rechercheurs aan belden werd vanaf een balkon aan de achterkant van het huis een groot pak met een sierlijke boog in een daarlopende sloot gedeponeerd. Inhoud: 33 paar damesschoenen, gelijk aan die welke uit een spoorwagon wa ren verdwenen. De bewoners van het pand, de 34-jarige koop man A. S. ontkende dat hij iets met de zaak te maken had, maar kon met zoveel bewijs een aan houding niet ontlopen. Kort daarop volgde arrestatie van de 34-jarige havenarbeider D. Z. en de 45-jarige classificeerder C. van V. Ook bij hem vond men een deel van de buit terug. De laatste arrestatie volgde in de nacht van donderdag op vrijdag. De 30-jarige loswerkman G. H. kon in de stad worden aange houden. Bij het onderzoek is komen vast te staan dat de dieven een partij elektrische naaimachines die zij roofden uit een spoorwa gon in Vlaardingen in het wa ter van de Maas hebben gegooid, vermoedelijk omdat zij hoorden dat de politie hen op het spoor was. Vijf van de zes arrestanten zijn reeds voor de officier van justitie in Rotterdam geleid. De drank- en horecawet zal op 1 november 1967 in werking tre den. Het desbetreffende konink lijk besluit zal dezer dagen wor den gepubliceerd. Bij het opstel len van de nog vóór deze datum tot stand te brengen algemene maatregelen van bestuur is ge bleken, dat bij wetswijziging in het overgangsrecht op enkele technische punten verbeterin gen moeten worden aangebracht, onder meer voor wat de z.g. „peildatum" betreft. Dit is de da tum ter bepaling van de toepas selijkheid van de in het over gangsrecht neergelegde facilitei ten met betrekking tot reeds be staande ondernemingen. In de nieuwe wet wordt een eind gemaakt aan het huidige maximumstelsel, dat tot ernstige misbruiken heeft geleid, De ver gunningen kregen vermogens waarde, waardoor zij de houders een niet gemotiveerd arbeidsloos inkomen opbrachten. Dit ten laste van de ondernemers, die in veel gevallen geen vergunning konden krijgen en gedwongen werden het bedrijf als z.g. „ver vanger" uit te oefenen. Een ander belangrijk punt in de nieuwe wet is het geven van een ruimere strekking aan het begrip „inrichtingseisen". Deze zullen nu worden gesteld voor de gehele inrichting, dus ook voor andere onderdelen dan de lokali teiten waarin drank wordt ge tapt. Vierentwintig leerlingen zijn van de luchtmachtacademie in de Ame rikaanse staat Colorado verwijderd wegens examenfraude. Twee jaar geleden zijn daar 109 leerlingen voor hetzelfde feit van school ge stuurd. Na een fietstocht van 2319 km is de 20 jarige Dick Prins uit Nijkerk zaterdagmiddag om drie uur behouden thuisgeko men. Dick startte donderdag morgen 26 januari tegen 7 uur in de morgen om naar de we reldkampioenschappen schaat sen te Oslo te gaan. Het begon met een wedden schap in juli 1966, die hem noopte deze stunt waar te ma ken. Hij begon met de voorbe reidingen, trainde als een echte sportman, rookte niet, gebruik te geen alcoholhoudende dran ken. De toer werd tot in de fi nesses bestudeerd. Hoewel hij in zijn trainingstljd veel er varing had opgedaan, viel het op sommige trajecten toch zwaar. Vooral op de terugtocht tussen Hamburg en Bremen, waar donderdag j.l. 't nood weer woedde en Dick zich bij windkracht 12 aan een boom moest vastbinden om niet met zijn hele hebben en houden weg te waaien. Hij had acht maal bandenpech, waarvan driemaal in Hamburg. De gast vrijheid die hij onderweg over al genoot, vergoedde ruim schoots de tegenslagen. Zaterdagmorgen begon de laatste etappe in Lingen (Duitsland), 167 km van huis verwijderd. Om half tien tele foneerde hij uit Almelo zijn ouders en vertelde dat zij hem tussen twee en vier uur thuis konden verwachten. Klokslag drie was Dick thuis, toege juicht door familie, vrienden en buren. Deze hadden te zij ner ere een erepoort opgericht en van vele huizen in de straat wapperden de vlaggen. Een matroos die van de Bulgaarse vrachtboot Phoenix was gevallen heeft zijn leven te danken aan een dolfijn, zo meldt het Bul gaarse persbureau B.T.A, Ter wijl de man zich boven water hield en op hulp van zijn kame raden wachtte, dook aan zijn zijde een dolfijn op die met een bijna menselijk geluid zijn soortgenoten riep. De dieren vormden een kring rond de dren keling en weerden de vissen af die hem wilden aanvallen. Zij verdwenen pas toen de matroos aan boord van een reddingboot gehesen was. De 30-jarige verkoper L. van de H. uit Slikkerveer is in de nacht van donderdag op vrijdag aangehouden, omdat hij wordt verdacht een rol te spelen in de zaak van de hoogverzekerde vrachtwagens die in opdracht van een dumphandelaar expres in het water werden gereden met de bedoeling om grote scha declaims bij verzekeringsmaat schappijen verzilverd te krijgen. Het ging hier in twee gevallen om claims ver boven de 100.000. De goedren op de vrachtauto's waren belangrijk minder waard. De eerste arrestaties vonden be- 28.) Doch zonder zich in het minst te storen aan de reusach tige strijder, die met langzame passen het trijdperk binnen schreed, liep Aram vastbesloten de arena door, recht op de kei zerlijke loge toe, waar, temidden van zijn volgelingen, Caracalla troonde. Vlak voor de keizer bleef Aram staan, nam zijn zwaard en slingerde dat met zo'n kracht tegen de marmeren muur, dat het met een staalachtig ge luid in tweeën brak en de stuk ken kletterend op de grond vie len. Op dat zelfde ogenblik ver stomde het geroezemoes van stemmen. Alle halzen rekten zich zoiets had men nog nim mer meegemaakt. En temidden van de doodse stilte, die over de arena daalde, riap Aram mat luider stem: „ik wil uw zwaard niet, Caracalla! Ik wens niet met een medemens te strijden op leven en dood, en kel en alleen om u en dit brullen de gepeupel hier vrolijke ogen blikken te bezorgen. Zo ge wilt, kunt u me ter dood laten brengen door uw beulsknechten, doch strijden voor uw genoegen doe ik beslist niet." Caracalla's gelaat werd vuur rood van woede. dappere vreemdeling?" snauwde hij tot Jachimo. Hij verhief zich uit zijn- zetel en zijn stem trilde van woede toen hij tot de reus achtige gladiator brulde, „Ursus, leer deze barbaar, hoe hij zich tegen Rome's keizer heeft te ge dragen." Met een wrede glans van vol doening in de ogen kwam de reus naderbij gin van deze maand plaats. De 56-jarige dumphandelaar C. W. van de H. uit Oosterbeek wordt ervan verdacht dat hij de expe diteur A. H. (44) uit Krimpen aan de Lek opdracht gaf de hoogverzekerde ladingen com pleet met vrachtauto in het wa ter te rijden. Een karwei, dat werd uitgevoerd door een 36- jarige chauffeur C. G. uit Rot terdam. Expediteur en chauf feur legden beiden een bekente nis af. In opdracht van de expediteur heeft G. in 1963 een aanhang wagen opzettelijk laten verdwij nen in het Boerengat in Rotter dam. Op 18 december herhaalde hij dit met een vrachtauto met dumpgoederen van drie inmid dels failliete n.v.'s in Rotterdam, die onder leiding stonden van de dumphandelaar C. W. van de H., wonende in Oosterbeek. Deze dienden voor het eerste geval bij een Rotterdamse verzeke ringsmaatschappij een schade claim in van 115.000, een be drag dat ook werd uitbetaald. Voor de in Antwerpen verloren lading diende een Duitse relatie van de dumphandelaar een scha de-aangifte in bij een assuran- tiemaatschappij in Frankfort. Deze maatschappij twijfelde aan de juistheid van de claim 149.000 DM liet een onder zoek instellen, en bracht zo de zaak aan het rollen. De expediteur heeft verklaard dat hij had gehandeld op aan drang van de dumphandelaar, die bij hem een schuld had van duizenden guldens. De chauf feur heeft zijn medeplichtigheid aan oplichting bijna met de dood moeten bekopen: in december 1964 reed hij zijn combinatie in Antwerpen achteruit de haven in. Hij sprong op het laatste moment uit de kabine en kwam dóór een klap van het portier te vallen. Het linkervoorwiel van de vrachtwagen schampte toen nog juist langs zijn hoofd. Onverlaten hebben in de nacht van donderdag op vrijdag in Cannes het graf van de filmster Martine Carol opengebroken en zich meester gemaakt van ju welen ter waarde van enige tienduizenden guldens, aldus de politie. De grafschending werd vrij dagmorgen bemerkt door een bewaker van de begraafplaats. Volgens de politie staat nog niet precies vast welke juwelen wer den gestolen, maar wordt ver moed dat hieronder een diaman ten collier, 'n diamanten broche en een gouden ring waren. Martine Carol overleed drie weken geleden in Monte Carlo aan een hartaanval. Na de begrafenis in Parijs werd zij op 14 februari in het familiegraf te Cannes bijgezet. Volgens latere berichten be droeg de waarde van de juwelen meer dan 145.000 gulden. Men zou echter ook rekening houden met de mogelijkheid dat Mar tine Carol niet begraven is met haar echte juwelen, zodat de die ven in dat geval een weinig waar devolle buiten zouden hebben. Een woordvoerder van de politie zei dat men in contact poogt te komen met da vierde en laatste echtgenoot van de filmster, Mike Eland, die in Londen woont. Een woordvoerder van de Kanaalstudiegroep heeft gisteren in Londen meegedeeld, dat de groep bij de Britse en de Franse regering plannen heeft ingediend voor de financiering van het pro. ject voor de aanleg van een tun nel onder het Kanaal. Volgens deze plannen zal de groep, die wordt gesteund door enkele grote Britse handelsban ken, eerste twintig procent van de naar schatting in totaal beno digde omgerekend twee miljard gulden bijeenbrengen door middel van de uitgifte van aandelen. Voor de resterende tachtig procent zullen daarna steeds wanneer dit liodig is op de internationale kapitaalmarkt door beide regeringen te garan deren converteerbare obligatie leningen worden uitgegeven. Op welke markt deze uitgiften zullen geschieden zal afhangen van de op het tijdstip van de uit giften heersende situatie. Waar schijnlijk zullen echter ook lenin gen worden geplaatst op de Eurodollarmarkt. Het consortium, dat de groep steunt, staat onder leiding van Morgan Grenfell en bestaat ver der onder andere uit een syndi caat van Rotschild in Frankrijk en Morgan Stanley en Dillon Reed in New York.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5