PROVINCIAAL NIEUWS 1 Jsfil ^tr Mantano, Vtder en dosister verdrenken J Terneuzen Ideeën werden beloond Sikkens viert 175-jarig bestaan met een showboot Aarde&ïfourg Axel Groede Hulst Middelburg Kloosierzande Zaamslag MANTANO t0l*0 1E1RS0VEE1ISHT EXPLOSIE m VLIEGTUIG Twee jongens op vlot doodgevroren DE VIERLING IN ELST MAAKT HET GOED Amerikaans® mijnen in Neordvietnamese rivieren Maandag 27/dinsdag 28 februari 1967 5.5 VR 11E ZE EU VS Pagina 3 Werkbezoek aan Zeeland van minister De Quay op woensdag 1 maart Voor 't werkbezoek dat minis ter De Quay a.s. woensdag aan iüeeland brengt, is het volgende programma vastgesteld. 10.00 Vertrek Kruiningen (met 't m.s. Oosterschelde; begroe ting door het provinciaal bestuur aan boord). 10.20 Aankomst Perkpolder, waarna bezichtiging van diverse werken in Oost- Zeeuws-Vlaanderen. 12.00 Aankomst hotel „Rotter dam" te Terneuzenuiteenzet ting van ontwikkelingsprojec ten Terneuzen en kanaalzone (met name de plannen van Dow Chemical) door burge meester J. C. Aschoff. 13.30 Vertrek naar Breskens. 14.20 Vertrek veerboot Breskens. 14.40 Aankomst Vlissingen, waar na rit langs de boulevards en bezoek aan havengebied Vlis- singen-Oost. 15.45 Aankomst op de griffie te Middelburg, gevolgd door be spreking van door provinciaal bestuur aan de orde te stellen onderwerpen en eventueel door de minister zelf ter sprake te brengen punten. 17.30 Gesprek met de pers ter provinciale griffie. .18.15 Ontvangst ten huize van de commissaris van de koningin. 19.00 Diner in het Strandhotel te Vlissingen. Uitbreiding dependance christelijk lyceum Het departement van onder wijs heeft goedkeuring verleend om de houten noodschool van de dependance van het christelijk lyceum voor Zeeland aan de Mo- zarthof te Terneuzen met twee leslokalen en een vaklokaal voor natuurkunde uit te breiden. Met de aannemer is reeds kon- takt opgenomen zodat het zich 'laat aanzien dat met ingang van de cursus 1967/1968 van de nieu we lokalen gebruik kan worden gemaakt. Nu de school zich uitbreidt was het mogelijk weer enkele docen ten aan te trekken die zich in Terneuzen zullen vestigen, zodat in de komende cursus nog slechts voor twee vakken de hulp van Goese docenten nodig zal zijn. De gemeentelijke personeelsvereniging vierde feest De gezellige avond van de per soneelsvereniging van het Ter- neuzense gemeentepersoneel in de nieuwe cantine van de be schuttende werkplaats is een waar succes geworden. Meer dan honderd aanwezigen, waaronder het college van B. en W. met hun dames zaten om de dis, toen voorzitter J. J. Huigh allen werkom heette. Het spreekt vanzelf dat de goed verzorgde maaltijd alle eer werd aangedaan. Na een korte pauze werd de zaal gereedgemaakt voor het bal, waarbij weinig bezoekers op hun plaats bleven zitten en de sfeer een climax van gezelligheid be reikte. Medewerking werd ver leend door het vroliike dansor- kest „De Swinging Five" onder leiding van André Verstiggel, die met hun vijven tien instru menten bespeelden. Tot deze yijf behoorden onze stadgenoten de straatmaker-zan ger Lucardo (Jos. Scheele) en Ruud Duys. Vóór de maaltijd sprak bur gemeester Aschoff er zijn waar dering over uit dat het college weer in de gelegenheid was ge steld op deze avond aanwezig te zijn. Hij zei waardering te heb ben voor de personeelsvereni ging, omdat door het organise ren van een avond als deze de onderlinge banden tussen de mensen worden verstevigd. Allen werken op verschillend terrein en in verschillende ran gen aan hetzelfde belang, dat van de gemeente. In een groei ende stad wordt vaak gewerkt onder moeilijke omstandigheden, waarvan de buitenstaander geen weet heeft. De' burgemeester vond het belangrijk dat men hier ongedwongen bij elkaar kon zijn. Hij wenste iedereen een gezellige avond toe. En het werd een beste avond! De frisdranken waren vroeg tijdig uitverkocht en toen men in de kleine uurtjes afscheid nam, ging ieder tevreden huis waarts. Deze avond is voor het bestuur ongetwijfeld een stimu lans geweest om op dezelfde weg voort te gaan. Vier inzenders van originele ideeën in het Philips-bedrijf te Terneuzen zagen hun .vinding rijkheid met ruime geldprijzen beloond. In de staflunchkamer werden de beloningen uitgereikt door de heer J. Boiling. De heer Hamelink ontving de hoogste prijs, n.l. 400. Zijn col lega's, n.I. de heren Goossens, Gelderland en Verdegen, ont vingen resp. f 250, 80 en 50 voor hun goede ideeën. Ter gelegenheid van het 175- iarig bestaan van Sikkens sinds 1931 Sikkens Groep vaart een Sikkens showboot door spuiters, architecten en opdracht, gevers te tonen hoe de stand van zaken op verf-- en lakgebied thans is. Vanmorgen had de „Jan Koppe" onder gezagvoerder N. van Lavieren ligplaats gekozen aan de kade van de Rosegrachl De heer H. Ribbens, officiëel ver koper, en zijn zoon, waren hier gastheren voor de belangstellen den, waarvan de eerste gro<-p om half tien werd ontvangen. De laatste groep komt vanavond om half acht aan boord. Er worden films vertoond en lezingen gehouden. De show geeft de topprodukten te zien in de huisschilderssector en auto- lakken, uiteraard slechts een onderdeel van Sikkens industrie. In totaal zal de „Jan Koppe" ongeveer 40 plaatsen aandoen. „Een bijzondere plaats om een gezelschap welkom te heten. In de 55 jaar dat wij met Sikkens samenwerken, heb ik dit reeds op vele plaatsen gedaan, maar nog nooit op een schip", aldus de heer H. Ribbens tot zijn gehoor. Verkeerstellingen Gedurende enige tijd worden op drie punten in Terneuzen, n.l. bij de brug van Ribbens, op de Schoolweg en bij de Axelse brug verkeerstellingen gehouden. Een van de belangrijkste pun ten is de Axelse brug. Het betreft hier een onder zoek naar het verkeer op vier wielen. Van maandagmiddag tot zater dagmiddag overschreden ver leden week ruim 70.000 derge lijke vervoermiddelen het con trolepunt ter plaatse. Hiermee vooruitlopend op het uiteindelijke resultaat blijkt nu al, dat de verkeersintensiteit óm, in en dóór de stad is toegenomen. Wanneer eenmaal de nieuwe binnenvaartsluis in gebruik is genomen, hetgeen eind 1967 of begin 1868 zal gebeuren, blijft er een druk verkeer, maar dan zal er door een regelmatige dóor- vioeiing geen hinder mëer zijn van bruggen. Allemansdienst De tweede „allemansdienst" te Terneuzen zal worden gehouden op vrijdag 3 maart om 19.30 uur in het gebouw van de waterleiding maatschappij aan de Axelsestraat. In deze dienst, een initiatief van het chr. dialoog sjaloom, wordt het woord gevoerd door kapelaan J. Adriaansen. De dienst duurt on geveer een uur. Er is gelegenheid tot discussie en er wordt koffie geschonken. Doctoraal examen Aan de technische hogeschool te Delft slaagde in de afgelopen week voor het doctoraal examen werktuigkundig ingenieur de heer A. M. Buijsse te Aardenburg. Tentoonstelling in 't Trefpunt Op 1 en 2 maart a.s. zal in het dienstencentrum voor de bejaar denzorg ,,'t Trefpunt" een ten toonstelling worden ingericht van werkstukken en handwer ken, welke door de bejaarden in de tehuizen en bejaardenso ciëteiten in de gemeenten in de kanaalzone zijn vervaardigd. De echtgenote van de burge meester van Axel, mevr. C. van Dijkevan Dijk, presidente van de federatie voor vrouwelijke vrijwillige hulpvereniging, heeft zich bereid verklaard deze inte ressante expositie te openen. Deze opening zal plaats heb ben op woensdag 1 maart des voormiddags om 10 uur. De tentoonstelling is op beide dagen gratis toegankelijk van 10 —12, van 1417 en van 19 tot 21 uur. Kandidaatsexamen De heer P. den Decker te Groe de is aan de technische hogeschool te Delft geslaagd voor het kandi daatsexamen voor wiskundig in genieur. Ledenvergadering H.V.V. '24 Op de jaarlijkse vergadering is aan het licht gekomen, dat de financiële positie van H.V.V. verre van rooskleurig is. De sup portersclub en 'de jeugdcommis sie scholden daarom beide de ver. eniaing 50 kwijt. Er zal een feestcomité worden gevormd om enkele festiviteiten op touw te zetten en zo de finan ciële toestand weer op peil te brengen. Verder zal er een begin worden gemaakt met' de herstellings werkzaamheden van het tweede kleedlokaal, waarvoor een subsi die is uitgetrokken van de ee- meente. groot 1900. De heren Eekelaer en W. Blommaert werden tot bestuurs lid gekozen in verband met de vacatures die ontstaan waren door het vertrek van broeder overste en het bedanken van de heer W. Warnier. Er ontstond nog een discussie over het gerucht, dat de trainer zou bedanken, hetgeen door alle spelers zou worden betreurd. Het bestuur beweerde van niets te weten en wees op de goede samenwerking die er bestaat tus sen toestuur en trainer. Première Cabaret de „Grabbelton" In het klein-patronaat werd vrijdagavond het Hulsterse ca baret-ensemble „De Grabbelton" ten doop gehouden. Dit cabaret oogstte bij zijn eerste optreden veel succes. Het repertoire be staat uit eigen werk van de ar tistieke leider Cor Verdonschot. De liedjes met bijbehorende teksen waren alle zeer goed. De zakelijke leiding heeft Carlos Cuelenaere. Voor de muzikale omlijsting zorgde Ruud Heyens. Verder werkten mee de dames T. v. d. Berg-Verwilligen; Lilian Frelier en Milene van Leemput en de heer F. v. d. Berg. De dames hadden enkele aar dige liedjes. Vooral de uitbeel ding van de zingende begijntjes uit Gent was af. Ook het num mer „met de krant in de hand" deed het uitstekend. De titel van het programma was „Mensje spelen". De „Grabbelton" kan op een geslaagde première terugzien. Wij zullen van dit gezelschap nog wel meer horen. Consulent lichamelijke opvoeding Met ingang van 1 maart is be noemd tot consulent in de lichame lijke opvoeding in de lager onder wijsinspecties Middelburg en Goes de heer A. Klaassen, thans wonen de te Hoofddorp. Judo-demonstraties Onder grote belangstelling zijn zaterdag te Ossenisse judowed- sirijden en demonstraties georga niseerd, de laatste vóór het ver trek van de heer De Moor uit Axel naar Japan. Na het openingswoord door de heer Van Kampen gaf de jeugd van Ossenisse een demonstratie. Ingestudeerd en onder leiding van de heer De Moor lieten deze jeugdige judoka's het valbreken en verschillende worpen zien. Hierna volgde een teamwed strijd tussen de jeugd van Osse nisse en Kloosterzande. Na een spannende strijd werd Klooster zande verslagen met 25 tegen 20 punten. Nu volgde een demonstratie door de heren G. de Moor en L. de Meester, bestaande uit 5 series gokyo's, die op technisch uitge voerde wiize werden gebracht. Ook in Rusland en Japan zullen deze series als demonstratie wor- den uitgevoerd door de groeD var. Anton Geesink, waar de heer De Moor deel van uitmaakt. Daarna volgde een teamwed strijd tussen Axel en Terneuzen. Na een spannende strijd was de uitslag gelijk. Terwijl de anderen de pauze gebruikten voor een verfrissing, moesten de teams van Axel en Terneuzen iemand uit hun midden kiezen om de strijd aan te binden voor de be slissing. Uiteindelijk won de heer Guequiérre uit Terneuzen met 'n houdgreep van de heer Markusse uit Axel. Uitslag Terneuzen ge wonnen met 20 punten tegen 10 punten voor Axel. De volgendè wedstrijd gins tussen Ossenisse en Hulst. Mede door 'n verrassende overwinning van de heer R. Martens uit Hulst werd de uitslag voor Hulst 20 punten tegen 15 voor Ossenisse. Nu volgde een jiu-jitsudemon- stratie door verschillende heren uit Ossenisse en Huist, waarin messteken werden afgewisseld door hoofd-, middelaanvallen en verwurgingen. Ook het aikido werd niet vergeten. Er restte nu nog slechts de prijsuitreiking door de heer De Moor. De leerlingen van de heer De Moor wensten hem een goede reis naar Japan. Zij hopen dat hij er veel ervaring zal opdoen, het geen hemzelf en de leerlingen ten goede zal komen. KONINGIN TUSSEN WINNAARS VAN VRIJE SCHILDERKUNST SOESTDIJK: H. M. koningin Ju liana heeft zaterdag de schilders van de door de jury van de ko ninklijke subsidie voor de vrije schilderkunst bekroonde werken op paleis Soestdijk ontvangen. Op de foto H. M. temidden van de winnaars v.l.n.r. de heren Th. Schuurman, F. M. Calon, J. H. Westein en A. C. Kloek. 60-jarig bestaan school voor C.V.O. Donderdagavond hield de ver eniging voor chr. volksonderwijs te Zaamslag een algemene leden, vergadering met daarop aanslui tend de ouderavond, die ditmaal stond in het teken van het 60- jarig bestaan. In het huishoudelijk gedeelte onder leiding van de voorzitter', de heer J. van Hoeve, bracht de penningmeester, de heer A. Dek ker, verslag uit van het financiële beheer en legde hij de begroting voor 1967 over. De commissie tot nazien van de rekening advi seerde bij monde van de heer D. Troost tot goedkeuring, waaraan gevolg werd gegeven. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren A. Kaijser, J. Hame link en J. F. Lensen herkozen. In de plaats van de heer J. van Hoeve, die tussentijds aftrad, werd de heer C. de Kubber ge kozen. Tot bestuurslid van de chr. kleuterschool werd de heer S. van Hoeve opnieuw aange wezen, terwijl in de vacature van ds. Becht de heer D. Troost werd benoemd. Bij de opening van de ouder avond kon de voorzitter vele belangstellenden verwelkomen. Hij memoreerde het 60-jarig bestaan van de school op 30 nov, '66. Het bestuur had gemeend aan deze ouderavond een bijzonder karakter te moeten geven, terwij] voor de kinderen nog een spe ciale middag zou volgen. Spr. deelde zijn besluit tot af treden mee na een dertigjarige bestuurslidmaatschap, waarvan 23 jaar als voorzitter. De tweede voorzitter, de heer S. van Hoeve, sprak de schei dende voorzitter toe namens de vereniging en overhandigde hem als aandenken het boekwerk „De geschiedenis van Axel". Het hoofd der school, de heer P. de Leeuw, sloot zich namens personeel en leerlingen daarbij aan. De kinderen van de hoogste klas vulden het programma met zang, een toneelstukje en een verkeerswed strijd. Het voornaamste punt van het programma was de vertoning van een uitgebreide serie dia's van schoolfoto's uit die zestig jaren door de secretaris, de heer J. W. Kusee, Vele herinneringen werden daarbij opgehaald. De heer De Leeuw sloot de bijeenkomst. Vrijdagmiddag kwamen de kin deren bijeen in' het verenigings gebouw, om te kijken naar een voorstelling van bet poppenthea ter „De Kriekeputte" uit Hulst: „Hoe Jan Klaassen de zieke koning beter maakte". Met zicht, baar genoegen leefden de kinde ren in dit sDel mee. Op deze mid- d.eq- ontvingen alle leerlingen 'n blijvend aandenken aan het jubi leum. fnjjs... /.ff* De 58-jarige landbouwer E. Geertsema uit Sehildwotde en ziin 24-j arise dochter Sabina zijn gisteren met hun auto in het Slochterdiep terechtgekomen en verdronken. Het ongeval gebeurde om- streeks kwart over negen. Vader' en dochter reden in een auto op de weg langs het Slochterdiep. Door niet opgehelderde oorzaak kwamen zij in botsing met een tegenliger, waarna de wagen van' G. het water inschoot. Omstan ders slaagden er niet in de beide inzittenden op tijd op het droge te krijgen. In een viermotorig Amerikaans lijntoestel heeft zich vrijdag op ongeveer 5.000 meter hoogte een ontploffing voorgedaan doordat het systeem waardoor de druk in het vliegtuig op peil blijft, on klaar raakte. Een stuk van de wand, fauteuils en bagage vlo gen naar buiten, maar de vijf be manningsleden en negen passa giers bleven ongedeerd. Het on geluk gebeurde op ongeveer 40 km afstand van New York. Het toestel landde normaal op het in ternationale vliegveld van New York. INTERNATIONALS VERDEELD Beursplein 5 heeft vanmorgen de nieuwe beursweelt ingezet met een verdeelde stemming voor do internationale waarden. Philips kwam met een eerste koers van 89,70 crea 40 cent boven de voor gaande slotkoers uit, doch bleef beneden de hoogste prijs van vrij dagavond. Unilever deed 100,60 en zakte in tot 100,30 (100,20) AKU moest winstnemingen ver werken waardoor de nriis daalde van 54,50 tot 54,10 (55,40). Kon. Olie daalde 70 cent tot 126,20. Voor Hoogovens werd on veranderd 325 als advieskoers op gegeven. Philips liep verder uit tot 89,90. In de scheepvaartsector was de stemming nauwelijks prijshou dend. De staatsfondsenmarkt gaf geen veranderingen van beteke nis te zien. Op de incourante markt werd na een afwezigheid van acht maanden weer in de V.A.T.-aan- delen gehandeld. Gedaan werd 6,50 tot 6,75 tegen een laatst- gedane notering van 10 op 31 mei 1966. De prijs was de laagste in de geschiedenis van deze mij- Vóór de beurshandel een aan vang nam, besloten de hoek- lieden van het aandeel Van Gel der .geen notering in dit aandeel op te maken, dit omdat zij een bericht verwachten. Vrijdag deed j Van Gelder 119. Er is de laatste tijd in dit aandeel veel omgezet. In het verdere beursverloop zakte Philips in tot 89,50. Uni lever daalde tot 99,50 als gevolg van lokaal aanbod hetwelk in een vrijwel lege markt terechtkwam. Hoogovens werd 'n puntje lager afgedaan op 324. In de le periode kwam Alb. Heyn met een koerswinst van 7 punten op een recordhoogte van 852. Hensen verbeterde 12 punten tot 135 als gevolg van het gun stige dividendvoorstel. Hoogen- bosch ging tien punten omhoog. Ook de Ned. middenstandsbank lag gevraagd in de markt op het gepubliceerde jaarverslag. Aan- delen d' Oranjeboom werden niet verhandeld, omdat de koers daling met circa 19 punten te drastisch zou zijn. Fokker ging vier punten omlaag. Sleepboot gekapseisd op de Schelde: 1 dode en 1 vermiste Op de Schelde bij Ilemiksem, even ten zuiden van Antwerpen, is zaterdagmiddag een sleepboot (de Catharina Letzer) omverge trokken bij het verslepen van een tankschip (de Mercantile Trader). De 33-jarige kapitein van de sleepboot kon met vijf andere bemanningsleden worden gered door een andere sleepboot, doch hij overleed op weg naar het ziekenhuis. Een zesde opva rende wordt vermist. Deel van huis uitgebrand Aan het begin van de middag heeft zaterdag in een huis aan de Kanonstraat in Utrecht een kor te maar felle brand gewoed. De huiskamer, serre en keuken brandden geheel uit. De oorzaak van de brand was een lek in de gasleiding in de keuken. De brand ontstond op een moment dat de 51-jarige mej. H. Scheurwater aan het vlees braden was. De brandweer kon voorkomen dat het vuur de rest van het huis aantastte. De schade wordt op enige duizenden gul dens geschat. Twee Deense jongens, negen en elf jaar oud, zijn op hun zelf gemaakte vlot in het Kattegat doodgevroren. Zij waren zater dag voor de Deense kust gaan spelevaren, waarbij de stroom hun vlot meevoerde. Op de zwaarste na een jonge tje dat 1660 gram woog bij de geboorte en ademhalingsmoei lijkheden heeft maakt de Elster vierling het tot dusver goed. De drie jongetjes (Kees, Adrie en Gert-Jan) en 't meis je (Gerda) liggen in couveuses in het St. Elisabethgasthuis te Arnhem. Ook de moeder, de 39-jarige mevr. G. G. Botter- blomVoorburg, gaat het goed. Zij wordt thuis verpleegd. In middels is er een „vierling fonds" gesticht door een aktie- comité uit de plaatselijke mid denstand. Een bedrag van 200 is reeds in het fonds gestort. Het gemeentebestuur van Eist liet zaterdag een grote fruit mand in het nu elf tellende ge zin van de landarbeider Bot- terblom thuis bezorgen en be raadt zich nog op welke wijze het gezin het best kan worden geholpen. De Amerikaanse luchtmacht in Vietnam heeft opdracht ge kregen mijnen te leggen in de rivieren in 't zuiden, van Noord- Vietnam, zo is door het militair opperbevel in Saigon meege deeld. De maatregel is bedoeld om de aanvoer van materieel van het noorden haar Zuid-Vietnam te belemmeren. De luchtmacht is reeds begon nen met uitvoering van deze op dracht, zo werd meegedeeld. De mijnen moeten oer vlieg tuig worden afgeworpen. Volgens de militaire woord voerder wordt maar een beperkt aantal van deze „niet-drijven- de" mijnen gebruikt. De nadruk op het niet-drijven werd gelegd om twijfels weg te nemen dat de mijnen naar open zee zouden kunnen drijven. Van welingelichte zijde werd vernomen dat tot dusver geen mijnen zijn afgeworpen in de diepzeehavens van Haiphong, Hon Gai en Cam Gha, de be langrijkste zeehavens van Nrd- Vietnam. Als belangrijkste doelen wer den de rivieren in het zuiden van Noord-Vietnam genoemd, dichtbij de grote havens, die druk bevaren worden door sam pans en andere lichte vaartui gen. Volgens de zegslieden zinken de afgeworpen mijnen op de bedding van de rivieren en kun nen zij door magnetisme, door geluids- of door drukgolven van de rivierschepen tot ontploffing komen. De militaire woordvoerder die het reeuws over de mijnenaf- werping bekendmaakte legde er de nadruk op, dat de nlaats van de afgeworpen mijnen nauwkeu rig in kaart wordt gebracht, zo dat zij zonder moeite na staking van de vijandelijkheden kunnen worden opgespoord. Aangenomen wordt dat de mijnen 's nachts worden afge worpen onder dekking van jachttoestellen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3