Amerikaanse luchtmacht krjjgt steun van scheepsartillerie Machtsoverdracht was Soekarno's „eigen idee" Landing op de maan twee jaar vertraagd lÊfTENSIVERINfi VAN AANVALLEN OP N00RD-VIETNAM weekend-systeem KORTE PAUZE IN KABINETS FORMATIE Februari 1967 een historische maand voor Indonesië Tussentijds rapport over brand in Apollo-cabine HET WEER Maandag 27/Dinsdag 28 FEBRUARI 1967 23e Jaargang No. 6884 De zevende vloot Krachtinstallaties gebombardeerd Beslissing op het slagveld De werkloosheids uitkering Contact tussen Canada en Noord-Vietnam Vliegtuigverliezen Mortiervuur van de vietcong Grondwet Ondertekening Naar „nieuwe orde" Voor- en tegenstanders roeren zich Soekarno's vijfde kind Waakzaamheid verslapt Geen Friendships voor Indonesië De aardbeving op Oost-Java Drie fasen Niet haalbaar Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement; TERNEUZEN Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 et. Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/b Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ;.ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Amerikaanse oorlogsschepen hebben zondag uit de golf van Tonkin voor de eerste maal spoorwegdoelen in Noord-Viet- nam beschoten. Naar een Ame rikaanse militaire woordvoerder in Saigon meedeelde, is de vloot ingezet ter ondersteuning van de luchtaanvallen op militaire doe len in Noord-Vietnam. Vooral bij nacht en bij slecht weer zal voortaan van de scheeps artillerie gebruik worden ge maakt. Zondag beschoten de kruiser „Canberra" en twee tor- pedobootjagers spoorwegdoelen terwijl twee andere jagers op slagplaatsen bij de havenplaats Vinh onder vuur namen. De militaire woordvoerder in Saigon gaf te kennen dat de or der tot beschietingen met scheepsgeschut de commandan ten schijnt te machtigen binnen de Noordvietnamese territoriale wateren te opereren en mogelijk zelfs tot in de monding van be paalde rivieren. Reeds verschei dene maanden werden kustvaar tuigen en kustbatterijen en ra dar onder vuur genomen. Deze beperkingen schijnen nu te zijn opgeheven en de zware artille rie van de vloot zal nu konvooi en, aanvoerwegen naar het zui den, afweergeschut rond steden e.d. kunnen bestoken. De zevende vloot, die in de Vietnamese wateren opereert, beschikt over een groot aantal torpedobootjagers met vijf inch geschut, waarvan het bereik bij na veertien kilometer is en wel ke kanonnen vijf schoten per minuut kunnen lossen. Boven dien zijn nu kruisers in actie ge komen met 8 inch geschut dat een bereik van 24 kilometer heeft, terwijl de lichte kruisers van het type „Canberra" met zes inch geschut tot 20 km in Noordvietnamees gebied kunnen doordringen. Amerikaanse bommenwerpers hebben vrijdag en zaterdag voor het eerst sinds zes maanden weer aanvallen gedaan op krachtsta tions in Noord-Vietnam. Zij wierpen bommen op een instal latie in Bac Giang, vijftig kilo meter ten noordoosten van Ha noi en in Han Gai bij de haven stad Haiphong. In Zuid-Vietnam eindigde de derde dag van het grootste of fensief van de Vietnamese oor log met een totaal van 49 ge sneuvelden bij de vietcong. De strijd, waarin voor het eerst Amerikaanse parachutisten mee deden, speelt zich af in een vier honderd vierkante kilometers groot oerwoudgebied bij de grens met Cambodja. De Amerikanen verloren twee vliegtuigen en zes man. ïn Washington meent men dat de strijd in Vietnam op het slag veld en niet aan de conferentie tafel zal worden beslecht nu Hanoi Johnsons al of niet be dekte vredesvoorstellen blijft verwerpen. De Amerikaanse regering heeft geen hoop meer op een regeling door overleg, als Noord-Vietnam tenminste geen onverwachte om zwaai maakt. Aanvulling van de werkloos heidsuitkering tot honderd pro cent ook na de eerste periode van zes weken is, voor wat de mélaal- en elektrotechnische industrie be treft, van de baan. Het bestuur van de bedrijfsvereniging voor deze bedrijfstak heeft, nadat over bet betreffende werknemersvoor- stel geen eenstemmigheid kon wor den bereikt, thans wederom over deze zaak gestemd, waarbij de stemmen weer staakten. Dat be tekent dat het werknemersvoorstel definitief is afgewezen. Het voorstel was gedaan naar aanleiding .van ontslagen bij Phi lip».' In Amerikaanse regeringskrin gen is men tijdens het bezoek van premier Kosygin van de Sowjet-Unie aan Engeland wel enigszins optimistisch geweest. Men hoopte toen dat het overleg tussen Kosygin en Wilson zou resulteren in een kans op vre desbesprekingen. De weigering van Hanoi om ook maar de mo gelijkheid van overleg onder de ogen te zien, als de Amerikaan se bombardementen op Noord- Vietnam niet eerst zouden zijn stopgezet, heeft elk vooruitzicht op het doorbreken van de im passe tenietgedaan, aldus de functionarissen in Washington. De Canadese minister van bui tenlandse zaken, Paul Martin, heeft zaterdagavond in een toe spraak aan de universiteit van Michigan verklaard dat zijn land een diplomatiek kanaal met Ha noi heeft geopend in een po ging, een wapenstilstand in Viet nam te bewerkstelligen. Wij zijn van mening dat de internationa le controlecommissie voor Viet nam, waarvan Canada met Po len en India lid is, hierbij een rol kan spelen, aldus de minis ter. Canada en India achten het tijdstip daarvoor nu aangebro ken; maar Polen is het daar niet mee eens. Canada had niet wil len wachten en vorig jaar de di plomaat Chester Ronning twee maal naar Hanoi gezonden om een communicatiekanaal tot stand te brengen. Dat is nog steeds open, zo zei Martin, „en ik ben er zeker van dat dit het geval is omdat Hanoi voelt dat Canada onder zekere omstandig heden een nuttige rol zou kun nen spelen bij onderhandelin gen". In Amerikaanse kringen in Saigon is vernomen dat sedert januari 1961 ruim 900 hef- schroefvliegtuigen en andere vliegtuigen in de Vietnamese oorlog verloren zijn gegaan. Se dert 5 augustus 1964, het eerste incident in de golf van Tonkin, gingen 475 Amerikaanse jacht bommenwerpers en vijf hef- schroefvliegtuigen boven Noord- Vietnam verloren. In Zuid-Viet- nam waren de verliezen 157 jachtbommenwerpers en 277 hef- schroefvliegtuigen. Bij Da Nang in het noorden van Zuid-Vietnam kwamen zon dag 14 Zuidvietnamese burgers om en werden er 33 gewond, toen een autobus op een viet- congmijn liep. In Saigon werden zeven mensen gedood, toen een opstandeling een bom in een restaurant wierp. De man wist te ontkomen met achterlating van nog twee explosieve ladin gen. In de „ijzeren driehoek" ten noorden van Saigon leden een compagnie Amerikaanse infan teristen en een afdeling rege ringssoldaten „zware" verliezen, toen' zij in de nacht van zater dag op zondag met mortieren onder vuur werden genomen. Amerikaanse artillerie en vlieg tuigen kwamen de belegerden te hulp. Later werden vierendertig gesneuvelde vietcongleden ge teld. (ADVERTENTIE) ONTPLOFFING IN AMERIKAANS LIJNTOESTEL Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten I De informateur, prof. dr. J. Zijl stra, heeft zaterdagmiddag op pa leis Soestdijk aan de koningin een interimrapport uitgebracht. De ko mende dagen zal prof. Zijlstra zich niet met de informatie-arbeid kun nen bezighouden, aangezien hij vandaag de gehele dag in beslag wordt genomen door het bezoek van de Britse minister-president en dinsdag enkele dringende zaken op de door hem beheerde ministe ries moet afdoen. De informateur heeft het voornemen woensdag de informatie-arbeid te hervatten door een gesprek met de vier fractie voorzitters, die zich in hoofdlijnen met zijn conclusies hebben ver enigd. Doel van deze besprekingen is nog een stap verder te gaan in de richting van een nadere preci sering van een regeringsprogram en enkele hoofdlijnen vast te stel len voor de personele bezetting. Het besluit van Soekarno om zijn volledige uitvoerende macht over te dragen aan generaal Soeharto was „zijn (Soekarno's) eigen idee" en niet het gevolg van aandringen door anderen, zo staat in een officiële verklaring welke zaterdag door het persbu reau Antara is verspreid. Inleiding tot de machtsover dracht was een brief van de pre sident op 7 februari geweest over de mogelijkheid een bijzondere taak van de president over te dragen aan generaal Soeharto als drager van het mandaat van het volkscongres om de orde en vei ligheid in het land te verzekeren. De bevelhebbers van de strijd krachten hadden de brief van de hand gewezen, omdat zij meen den dat er sprake zou zijn van een verdeling van de macht tus sen Soekarno en Soeharto. Op 11 februari had een bespre king in het zomerpaleis te Bo- gor plaats, de volgende dag ge volgd door een nieuwe verga dering op verzoek van de presi dent. Daarna vroeg de president om een derde bijeenkomst, maar de bevelhebbers besloten het hoofd van de politie, generaal Soetjipto Joedodihardji, en de plaatsvervangend bevelhebber van het leger, luitenant-generaal Panggaban, af te vaardigen om te onderzoeken wat het staats hoofd precies wilde. De bespre kingen werden afgebroken, om dat de bevelhebbers meenden dat er nog geen overeenstemming bestond over het volgen van de grondwettelijke wegen en de be sluiten van het volkscongres. De president hield echter vol en zond zijn militaire secretaris, generaal-majoor Soerjo Soempe- no, met de boodschap dat Soe- karno het standpunt van de NEW YORK: In een viermotorig Amerikaans lijntoestcl heeft zich vrijdag een ontploffing voorge daan op een hoogte van 5.000 m. Het systeem waardoor de druk in het vliegtuig op peil blijft raakte onklaar. Een stuk van de wand, fauteuil en bagage -vlogen naar buiten, maar de vijf beman ningsleden en de negen passagiers bleven ongedeerd. Het toestel landde normaal op het vliegveld van New York. Op de foto be kijken enkele bemanningsleden de ravage. strijdkrachten thans geheel be greep. Het laatste stuikelblok was toen nog een verzoek van de president om garanties. De re gering onthulde dat de garanties welke de strijdkrachten konden geven, bestonden uit hun goede wil, gebaseerd op de mening over Soekarno's diensten voor het land en het volk. Op 19 februari had een nieuwe ontmoeting plaats op verzoek van Soekarno, gevolgd door een bespreking tussen Soekarno en de commandant zeestrijdkrach ten, Moeljadi. Na deze bespreking zei de pre sident bereid te zijn de richtlijnen van generaal Soeharto te volgen. Diezelfde dag vond in het bijzijn van de bevelhebbers van de strijdkrachten de ondertekening van het decreet plaats. Het was een specifiek Indone sische gebeurtenis die niet zou kunnen worden vergeleken met de geschiedenis van andere lan den. De regèring legt er de nadruk op dat regeling van conflict-si tuaties moet geschieden via grondwettelijke wegen, door krachtig vasthouden aan de grondwet van 1945 en de beslui ten van het volkscongres. De re gering is van mening dat het ge beurde leidt tot invoering van volledige soevereiniteit. Tenslotte wordt in de verkla ring gezegd dat de worsteling van de „nieuwe orde" nog niet is voltooid. In Djokjakarta hebben aan hangers van Soekarno het ge bouw van het regionale parle ment aangevallen. Zij gooiden stenen, terwijl de parlementsle den bezig waren een resolutie op te stellen, die op het ontslag van Soekarno aandrong. Een volks vertegenwoordiger werd door een steen gewond. De politie herstelde de orde. Andere jeugdige voorstanders van Soekarno, gekleed in zwarte uniformen met rode baretten, richtten een ravage aan in de drukkerij van het blad „Nerde- ka" op Oost-Java. Het blad is tegen de president. De jongelui riepen „Leve Soekarno", terwijl zij de persen beschadigden. In Pemalang (midden-Java) hebben tegenstanders van Soe karno met zwaarden en messen een politiebureau aangevallen. De politiemannen maakten van hun vuurwapens gebruik en er vielen zes doden en dertien ge wonden. Er komen in Djakarta dagelijks berichten binnen over gewelddaden in midden- en oost-Java. Ratna Sari Dewi, de jonge Ja panse echtgenote van Soekarno die praktisch in ballingschap in haar geboorteland woont, zal vol gende week in een ziekenhuis van Tokio een kind ter wereld brengen, zo is in Tokio beves tigd. Het is haar eerst. Van haar man is het het vijfde. Dé president heeft al een naam gekozen, zei mevrouw. Als het een jongen wordt zal hij .Fajdal Maroekka" heten (storm tijdens de dage raad); een meisje zal „Karkati Sari" worden genoemd (sterre- parfum). Ratna's meisjesnaam is Naoko Nemoto. Zij heeft de Japanse na tionaliteit verloren en is tot de Islam overgegaan. In 1959 werd zij aan Soekarno in zijn hotel voorgesteld door Japanse koop lieden tijdens een feest dat de president gaf ter gelegenheid van een officieel bezoek. Zij was toen pas 20 jaar geworden. „De Japanners zijn jaloers om dat ik maar een gewoon meisje ben en zonder enige hulp me- Amerlkaanse ruimtevaartdeskun digen die een onderzoek instellen naar de brand van 27 januari in een Apollo-cabine, die de astronau ten Grissom, White en Chaffee 't leven kostte, hebben zaterdag aan bevolen het gebruik van louter zuurstof bij vluchtvoorbereidingen op de grond achterwege te' laten. Zij spraken zich 'niet uit voor vervanging van het zuurstof systeem bij ruimtevlucht^n, al moeten wel de voor- en nadelen van dit systeem en van gebruik van een gasmengsel opnieuw te gen elkaar worden afgewogen. De door het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (N.A. S.A.) ingestelde commissie van1 onderzoek, die een tussentijds rap- port heeft uitgebracht, is wat be-1 treft het ontstaan van de brand nog niet veel verder gekomen dan de conclusie dat een elektrische storing 'de meest waarschijnlijke oorzaak is geweest. Mogelijk zal vrouw Soekarno ben geworden". Zij wordt zowel in Japan als in Indonesië ervan beticht, zich een fortuin vergaard te hebben door als tussenpersoon op te treden tussen de president en Japanse zakenlieden. De president zelf heeft haar berispt, omdat zij zich tijdens een wereldreis te dikwijls heeft laten fotograferen in bikini. Men acht het te betwijfelen of zij met haar kind naar Indonesië kan terugkeren, nu haar man alle macht heeft moeten overdragen. De Indonesische minister van economische zaken en ontwikke ling, sultan Hamengkoe Boewo- no, heeft de order voor twintig friendships, die in 1965 door de vorige Indonesische regering is geplaatst bij Fokker, ingetrokken naar verluidt wegens de precaire financiële toestand waarin het land verkeert. De Indonesische regering heeft ook afgezien van de bouw van een vliegtuigfabriek met Neder landse hulp. De aardbeving, welke zich vo rige week in de omgeving van Malang op Oost-Java heeft voor gedaan, heeft aan tenminste 26 mensen het leven gekost, zo meldt het Indonesische persbureau An tara. men er nooit achter komen wat er precies is misgegaan, zo zegt de commissie, die eind maart haar onderzoek voltooid hoopt te heb ben. Zij vermeldt enkele factoren die er waarschijnlijk toe hebben bijge dragen dat het vuur zo snel om zich heen greep, zoals soldeerpun- ten in het zuurstofsysteem, die door de hitte smolten waardoor zeer brandbare vloeistof en extra zuurstof vrijkwamen, moeilijkheden in het gebruik van het ontsnap pingsluik en de aanwezigheid van brandbaar materiaal in de cabine. Zij raadt dan ook het. aanbrengen van onbrandbaar materiaal aan. Verder moeten op belangrijke pun ten niet-metalen elementen wor den gebruikt die uitbreiding van brand tegengaan, moeten de zuur stof- en koelsystemen vuurvast worden gemaakt en dienen na- maak-cabines op onbrandbaarheid te worden beproefd. Er moet een iuik komen dat gemakkelijker te cpehen is en het veiligheidssysteem op Kaap Kennedy dient te worden verbeterd. Met het oog op de er varingen die men bij ruimtevluch- ten en eerdere proeven had opge daan, werd een brand niet erg waarschijnlijk geacht, aldus de voorzitter van de commissie, N.A. S.A.-onderdirecteur dr. Robert Seamans: „De waakzaamheid was daardoor verslapt". De brand heeft volgens het rap port drie fasen gehad: 1. Het vuur ontstond bij de zetel van de piloot (Grissom), dicht bij de grond, en werd in de eerste seconden niet opge merkt. Daama verspreidde het zich waardoor de druk in de cabine toenam. 2. Ongeveer vijftien seconden na dat de brand door de astronau ten was gesignaleerd, barstte de cabine onder de druk van bin nenuit. De vlammen omhulden de ruimtevaarders en lekten door de ontstane scheur naar buiten. 3. Na het openbarsten van de ca bine bleef de brand voortwoe den, gepaard gaand met een sterke rookontwikkeling. Het vuur werd nu niet langer ge- vond door een atmosfeer van pure zuurstof, maar wei door glycol, dat uit verbrande of ge barsten pijpen van het koel systeem lekte, en zuurstof dat uit de gesmolten soldeerpunten ontsnapte. N.A.S.A-directeur James Webb zegt in een verklaring bij het rap port dat de omstandigheden van de brand erop wijzen, dat wijzigin gen in het ontwerp van de Apollo noodzakelijk kunnen zijn. De voorgestelde drastische wijzi gingen van de commissie dreigen volgens waarnemers de uitvoering van het programma voor een lan ding op de maan met wel twee jaa- te vertragen. Het lijkt nu zeer onwaarschijnlijk, dat wijlen presi dent Kennedy's doelstelling, lan ding van een Amerikaan op de maan tegen 1970, verwezenlijkt wordt, zo zeggen zij. AANHOUDEN ZACHT Gedurende het afgelopen week einde stond het weer in ons land onder invloed van een depressie, die zich van het zeegebied tussen IJsland en Schotland in noord oostelijke richting verplaatste. Aan de voorzijde van deze depressie werd met zuidelijke winden zachte lucht aangevoerd, waarin zaterdag en zondag de temperaturen plaat selijk tot 12 a 13 graden opliepen. Een bij het lagedrukgebied be horende randstoring bracht in de nacht van zondag op maandag enige regen. Frontensystemen van een depres sie ten westen van de Britse eilan den zullen dinsdag veel bewolking veroorzaken, waaruit tijdelijk re gen valt. Een krachtige tot harde zuidwestelijke wind blijft zachte lucht aanvoeren. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van hedenavond tot dinsdagavond Aanhoudend zacht Veel bewolking met tijdelijk regen. Krachtige tot harde zuidwestelijke wind, maar aanvankelijk harde wind tot storm tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. DINSDAG 28 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 4.11 4.35 Terneuzen 4.47 5.11 Hansweert 5.21 5.45 Walsoorden 5.20 5.41 WOENSDAG 1 MAART v.m. n.m. Breskens 4.49 5.13 Terneuzen 5.25 5.49 Hansweert 5.59 6.23 Walsoorden 5.58 6.22 ZON MAAN op onder op onder Febr. 26 7.34 18.13 20.50 8.36 Mvt 1 7.28 18.18 9.22 2 7.25 18.20 1,18 8.48

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1