MUL Orkaan eiste mensenlevens in Europa Soestdijk Prof. Zijlstra naar NEDERLANDSE VISSERS VERMIST HET WEER STEUN VAN ZAKENLEVEN VOOR ONDERZOEK VAN JIM GARRISON Lewis terecht Garrison: Moord op president Kennedy opgelost Conclusies uit antwoorden fractievoorzitters RADIO DE KOOK de Gasverwarming Beslissende overwinning voor De Gaulle verwacht Verlaten schip Boei van Urker kotter Maart je" aangespoeld De stormschade in Zwitserland en Denemarken WEERSVERWACHTING Hoogwater Zon- en Maanstanden ZATERDAG 25 FEBRUARI 1967 23e Jaargang -- No. 6883 ten blijven binnen de grens, ge steld door de trendmatige stij ging van het reële nationale in komen, rekening houdend met de vruchten van de progressie factor in de belastingen". Van verschillende zijden is er op aangedrongen, toch tot eni gerlei nadere precisering te ko men van de verdeling van de structurele budgettaire ruimte. Ook dit is een zaak voor het formatiestadium. Wel dient er met nadruk op te worden gewe zen, dat de ruimte beperkt is, vooral ook door in het verleden genomen beslissingen, zodat er voorlopig niet of nauwelijks ruimte is voor enigerlei nieuw initiatief (tenzij men in '68 op nieuw de belastingen zou willen verhogen). Onder die omstan digheden is het uiterst raadzaam aan het nieuwe kabinet de ver deling over te latèn. Deze ver deling, zeker voor het moeilijke jaar 1968 zal een zorgvuldige en tijdrovende arbeid blijken te zijn, die het nieuwe kabinet in de komende maanden veel hoofd brekens zal kosten. De kamer kan dan desgewenst te zijner tijd door middel van de alge mene begrotingscommissie wij zigingen trachten aan te bren gen. 3. Meerjarenplanning. Dit punt heeft' algemene in stemming gevonden. Het nieu we kabinet zou derhalve in zijn eerste miljoenennota dienen aan te geven welke posten in een uitgavenschema voor de gehele kabinetsperiode zouden moeten worden opgenomen (en voor welke bedragen zulks het geval zou moeten zijn). 4. Loonpolitiek. De wenselijke aansluiting van de loonkosten bij de produktivi- teit wordt door alle fractievoor zitters, behalve door de heer Den Uyl, onderschreven. Wan neer wordt opgemerkt (in de brief van de heer Schmelzer), dat het opschrift van punt 5 van het memorandum beter had kunnen luiden „inkomenspoli tiek" dan kan daarmee worden ingestemd. 5. Grondslagen van ons kies stelsel. Van meer dan één zijde is aan gedrongen op- e&i ruimere op- dracht aan de in te stellen staatscommissie dan uitsluitend de wijze van verkiezing van leden van de tweede kamer der staten-generaal. Deze gedachte verdient nauwgezette overwe ging en in beginsel instemming. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN Een voor het populaire Franse blad „France-Soir" verricht opi nie-onderzoek heeft tot de prog nose geleid, dat bij de algemene verkiezingen die volgende maand in Frankrijk worden gehouden, ongeveer 260 van de 470 zetels tot de assen in het water. Het water was donderdagavond I ten de oevers was getreden. De I al zo opgejaagd dat de Elbe bui- I auto's reden in de havenstraten I Vermoedelijk heeft de orkaan in Europa minstens 40 mensen levens geëist. De omvang van de schade laat zich nog niet bepalen. De Duitse Noordzeekust bleef voor een ramp als die van 1962 ge spaard. Het water steeg niet zo hoog als toen en de dijken die na '62 overal zijn versterkt en ver nieuwd, hebben zich goed gehou den. Donderdag tegen middernacht zonk op de Buitenwezer de West- duitse kustvaardèr „Rühr" die zes man aan boord had. Het bijna 300 ton metende Deense schip „Else Preiess", dat zes bemanningsleden heeft, wordt sijids donderdagavond op de Noordzee vermist. De Westduitse reddingboot „Adolf Bermpohl", die van Helgo land was uitgevaren om assistentie te verlenen aan de inmiddels ge in de nationale vergadering aan Gaullisten zullen toevallen. Zij zouden 39 van de stemmen op zich verenigen, één procent meer dan bij.de vorige verkie zingen in 1962. Een opinie-onderzoek voor het linksgeoriënteerde weekblad „Express" komt tot de verwach ting, dat de Gaullisten 240 tot 280 zetels zullen krijgen. Zij zouden 39 °/o van de stemmen krijgen tegen 'hét socialistisch verbond 23 °/o, de communisten 22 h?t anti-communistische democratische centrum 15 °/o en verscheidene uiterst rechtse - groeperingen 1 °/o. I zonken Nederlandse kotter „Bur gemeester van Kempen", wordt vermist. De „Adolf Bermpohl" nam de drie opvarenden van de kotter de 28-jarige Jacob Vos uit Termun- ten, de 26-jarige Schelto Wester huis uit Bierum en de 22-jarige Rommerd Bijma uit de gemeente Zand donderdag aan boord. Kort daarna werd echter de radio verbinding verbroken. De reddingboot, die zelf vier be manningsleden heeft, js vrijdag morgen omstreeks" tien uur voor het laatst gezien op twaalf mijl ten zuidoosten van Helgoland. De „Adolph Bermpohl is inmiddels gevonden. Het schip dreef met ge broken mast rond in de buurt van het lichtschip „Elbe Eins". Aan boord was niemand te zien. Naar de vier bemanningsleden en de drie Nederlandse vissers wordt nog ge zocht. Naar schepen in de buurt is het verzoek uitgegaan uit te kijken naar de reddingboot van de Adolph Bermpohl aan boord waarvan zich vijf mannen zouden bevinden. Twee reddingboten hebben de Adolph Bermpohl op sleeptouw genomen haar Cuxhaven. Op het strand bij De Koog, op Texel, is donderdagavond een boei aangespoeld van de Urker kotter „Maartje", die donderdag met vijf opvarenden is vergaan. Ook zijn een deel van een stuur hut en een paar reddingvlotten aangespoeld, doch deze voorwer pen droegen geen herkennings tekenen. Ook in Zwitserland heeft de orkaan-achtige storm donderdag talrijke mensenlevens geëist. Volgens tot dusver ontvangen berichten 'zijn zes mensen om het leven gekomen. Ook de schade is aanzienlijk. Denemarken heeft de ergste stormen sinds 1956 beleefd. Het Noordzeewater werd tot twee meter boven normale hoogte op gestuwd langs de westkust van laaggelegen delen in verschei dene steden onder water te staan. De meeste veerdiensten tussen de Deense eilanden zijn gisteren gestaakt. MEER BEWOLKING Een rug van hoge druk, die vrijdag van west naar oost over ons land trok, zorgde voor vrij zonnig weer. De temperatuur liep dan ook hier en daar op tot omstreeks tien graden. De meest matige wind begon geleidelijk van westelijke naar zuidelijke richtingen te draaien. Ten wes ten van de Britse eilanden be vindt zich namelijk een depres sie, waarvan het frontensysteem over het Kanaal naar onze omge ving trekt. Het ziet er naar uit dat het daarmee samenhangende neerslaggebied niet veel te be tekenen zal hebben zodat de regenkansen voor vandaag niet groot zijn. Wel zal de bewolking langzamerhand gaan toenemen. Het eerst in de hogere niveaus. Met matige tot krachtige zuide lijke winden wordt vrij zachte lucht aangevoerd. De temperatu ren zullen vandaag dan ook on geveer dezelfde zijn als vrijdag of iets hoger. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig, tot hedenavond Zuidelijke wind Veel bewolking maar geen re gen van betekenis. Matige tot krachtige zuidelijke wind en maximum temperaturen van 8 tot 11 graden. ZATERDAG 25 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 2.11 2.37 Terneuzen 2.47 3.13 Hansweert 3.21 3.47 Walsoorden 3.20 3.46 ZONDAG 26 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 2.54 3.21 Terneuzen 3.30 3.57 Hansweert 4.04 4.31 Walsoorden 4.03 4.03 MAANDAG 27 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 3.32 3.58 Terneuzen 4.08 4.34 Hansweert 4.42 5.08 Walsoorden 4.41 5.07 ZON MAAN op onder op onder Febr. 25 7.36 18.11 19.19 8.21 26 7.34 18.13 20.50 8.36 27 7.32 18.15 22.20 8.50 28 7.30 18.17 23.49 9.05 Frank, by abonnement: TERNEUZEN Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal? per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 .ur. Voor hét gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. binet, steunend op K.V.P., V.V. D., A.R.P. en C.H.U. De samenstelling van een be knopt program in hoofdlijnen ligt in belangrijke mate reeds besloten in het memorandum. De informateur zou voordat tot formatie wordt overgegaan hier nog aanvullend en preciserend werk kunnen verrichten. Ook op het terrein van de personele sa menstelling van het kabinet zou de informateur ten behoeve van de komende formateur nog eni ge voorarbeid kunnen verrich ten. Tenslotte zij in dit verband nogmaals de noodzaak beklem toond van een beknopt program ma. Het nieuw optredend kabi net zal eerst in september in troonrede en miljoenennota zijn beleid breed kunnen ontplooien. Wanneer in de komende maan den het economisch en finan cieel evenwicht verder wordt hersteld en gehandhaafd, kan op basis daarvan op vele terreinen vruchtbaar worden gearbeid, vooral ook op sociaal, cultureel en maatschappelijk gebied, al dus informateur Zijlstra in zijn schrijven aan de fractievoorzit ters. In zijn conclusies behandelt informateur Zijlstra de methode van informatie (en formatie), het financieel en economisch be leid, de meerjarenplanning, de loonpolitiek, de grondslagen van ons kiesstelsel en andere be leidspunten. 1. Methode van informatie (en formatie). Geconstateerd kan worden, dat instemming wordt betuigd met de gedachte, dat het kabi netsprogram zich zal moeten be perken tot hoofdlijnen. Vrij algemeen wordt daarbij te kennen gegeven, dat ten aan zien van deze hoofdlijnen bin dende afspraken moeten worden gemaakt. Dit zal dus een zaak voor de formatie moeten zijn, daarbij dient echter wel te worden be dacht, dat politiek vertrouwen in'kabinet en kabinetsbeleid tij dens de duur van de rit hechter binding vormt dan de formu lering van afspraken bij de aan vang van de rit. 2. Financieel-economisch be leid. Er bestaat volgens de heer Zijlstra een grote mate van over- eenstmming ten aanzien van de grondslagen van het financiële beleid. De brief van de heer Den Uyl vormt in zoverre een uitzonde ring dat van zijn kant niet uit drukkelijk wordt geaccepteerd hetgeen in de aanvang van punt 3 van het memorandum wordt gezegd: „Vast gehouden dient te worden aan de regel, dat de mu taties in de overheidsuitgaven tezamen met autonome belas tingmutaties (de „ruimte") moe- Een groep zakenlieden in New Orleans heeft een fonds in het leven geroepen om officier van justitie Jim Garrison financieel te steunen in zijn onderzoek naar een vermeend komplot tegen het leven van president Kennedy. Volgens één van de zakenlieden. Joseph Rault, directeur van de Rault olieindustrie, zijn zij bereid de kosten van het onderzoek des noods jarenlang te dragen. Zij zijn tot hun besluit gekomen omdat zij geloven dat het onderzoek posi tieve resultaten zal opleveren als Garrison geen financiële moeilijk heden heeft. Het is volgens Rault niet de be doeling dat de financiers zich met het verloop van het onderzoek zelf bemoeien. Aangenomen wordt dat de zaken lieden vrienden van de officier van justitie zijn. Garrison zelf heeft verklaard dat het onderzoek mo gelijk maanden zal vergen voordat het tot arrestaties kan komen, en dat hij eventueel bereid was lenin gen bij banken af te sluiten om het te bekostigen., De Amerikaans David Lewis, die als particulier detective een on derzoek naar president Kennedy's vermoedelijke moordenaar zou heb ben ingesteld en die woensdag met zijn gezin uit New Orleans was ver dwenen, is terecht. Donderdag heeft hij zich gemeld bij officier van justitie Jim Garrison van New Orleans, die een nieuw onderzoek Instelt naar de moord in Dallas. Tot journalisten zei Lewis: „Ik ben niet ongerust om mijzelf, maar om mijn gezin. Er zijn misschien reeds teveel dingen over mij ge zegd. Zij kennen miin naam, zij kunnen mij gemakkelijk herken nen, zii weten waar ik werk, dus Lewis, die bij een busstation werkt, is niet betrokken geweest bij de moord op Kennedy en daar ook niet mee in verband gebracht door Garrison, maar Lewis heeft gezegd Oswald te hebben gekend en door ziin onderzoek in kennis te zijn gekomen van belangrijke bijzonderheden over de moord. Daarom, maatregelen vrezend, was hij volgens zijn zeggen woens dag verdwenen. Officier van justitie Garrison van New Orleans heeft vrijdag gezegd dat hij „het vraagstuk van de moord op president Kennedy heeft opgelost en dat hij te gelegener- tijd alle personen die erbij zijn be trokken, zou arresteren". Garrison zei dit tot een groep verslaggevers toen hij op weg was naar een bijeenkomst waar hij een toespraak zou houden. De officier van justitie gaf geen treuwe bijzonderheden over het verloop van zijn onderzoek, dat hij sedert oktober van het vorige jaar instelt. NEW YORK: Zeven personen van wie het overlijden direct of indi rect in verband staat met de moord op president Kennedy. Boven v.l.n.rTom Howard (een van Ruby's verdedigers)politie man J. D. Tippit (waarschijnlijk dood geschoten door Oswald); Lee Harvey Oswald (vermoede lijke moordenaar van Kennedy)', Jack Ruby (hij doodde Oswald). Onder v.l.n.r.: taxi-chauffeur William Whaley (hij reed ver moedelijk Oswald naar huis na de aanslag); de columniste Do rothy Kilgallen (haar was een in terview verleend met Ruby) en David W. Ferrie (gehoord door de commissie Warren). Het kabinet der koningin deelt mee dat H. M. de koningin heden middag op het paleis Soestdijk de informateur prof. dr. J, Zijlstra zal ontvangen voor het uitbrengen van een interimrapport. Na de gisteren gehouden fractiebijeenkomsten hebben de voor zitters van respectievelijk de C.H.U., A.R.P., V.V.D. en K.V.P.-fractie uit de tweede kamer informateur Zijlstra de standpunten meege deeld inzake de conclusies waartoe hij gekomen was met betrek king tot de formatie van een kabinet, steunend op genoemde par tijen. Alle fractievoorzitters, zo blijkt uit de standpunten o.m„ scharen zich achter de door de informateur gekozen richting. Wel wordt er op gewezen, dat een definitief standpunt eerst dan zal kunnen worden ingenomen, wanneer meer bekend zal zijn over regerings programma en over de personele samenstelling van het te forme ren kabinet. Ook drs. J. M. den Uyl, voorzitter van de socialistische fractie uit de tweede kamer, heeft gereageerd. Zoals bekend heeft de frac tie van de P.v.d.A., naar het oordeel van informateur Zijlstra, „zich zelf uitgeschakeld" in deze formatiefase. Naar het oordeel van de heer Den Uyl was de door informateur Zijlstra gevolgde procedure eigenlijk niet nodig geweest. Voor de heer Den Uyl is een overleg over punten van het re geringsprogramma met de infor mateur 'alleen mogelijk indien de informateur eerst gekozen heeft voor een regeringscombi- natie met de Partij van de Ar beid. Deze weg is voor de in formateur onbegaanbaar. Door het stellen van deze prealabele eis schakelt de Partij van de Arbeid zichzelf in deze fase uit. Dit staat in de conclusies die informateur prof. dr. J. Zijlstra heeft getrokken uit de antwoor den van de fractievoorzitters op (ADVERTENTIE) TERNEUZEN .Voordstraat 102 Tel. 01150-3128 het door hem verstrekt memo randum, De conclusies zijn vrij dag aan de fractievoorzitters van K.V.P., Partij van de Ar beid, V.V.D., A.R.P. en C.H.U. toegezonden. De overige fractievoorzitters stellen volgens de heer Zijlstra bedoelde prealabele eis niet. Hun antwoorden op de door de informateur gestelde vragen, alsmede hun beschouwingen ten aanzien van de overige punten, bieden een grondslag voor de vorming van een kabinet als be doeld in de informatie-opdracht. Het is misschien niet geheel uitgesloten, dat een gedetailleer de analyse van de verkiezings programma's (event, aangevuld met een analyse van het grote aantal stukken, dat de informa teur tijdens zijn informatie van tal van maatschappelijke groe peringen en organisaties ont ving) de informateur zou bren gen tot een aanvankelijke poli tieke keuze. Zou deze keuze al dus bijvoorbeeld vallen op een kabinet met P.v.d.A. en zonder V.V.D.,dan zouden in de ge- dachtengang van de fractievoor zitter van de P.v.d.A. daarna wel concrete programmatische be sprekingen kunnen beginnen. Wat hiervan ook zij, dit duurt te lang. Na alles wat recentelijk in Nederland is gebeurd en ge zegd op het politieke terrein is een snelle informatie noodzake lijk. De informateur is derhalve van oordeel, dat de basis aanwezig is voor de formatie van een ka-

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1