Onderhandelingen tussen artsen en ziekenfondsen opnieuw in impasse caballero Kabinetsformatie van lange duur? Eerste Kamer over omroepwet en «rechten van de mens» Sfeer van onverschilligheid in Djakarta PERSVRIJHEID IN HET GEDING? AMERIKANEN ZETTEN PARACHUTISTEN IN GIJ DE CAMBODJAANSE GRENS IN VOLKSCONGRES VERWACHT MOTIE VAN AFKEURING Nog niet volledig uitgerangeerd Het proces- Soepardjo Sookarao's m geen zorgen te maken Geschokt Vrijdag 24 februari 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 anders dan .andere Het antwoord van drs. Den Uyl namens de P.v.d.A. Openheid V.V.D. tegen Een stuk cultuur Bodem uit de wet Wet is ontsierd Het liberale standpunt Drs Schmelzer: Behoedzaam en sober beleid SCHIP OP DE WAAL GEZONKEN, ECHTGENOTE VAN SCHIPPER VERMIST (ADVERTENTIE) De onderhandelingsdelegaties van de landelijke huisartsenver eniging en het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisa ties zijn woensdagavond na een vier uur durende bespreking in Utrecht uiteengegaan zonder dat overeenstemming is bereikt over de formulering van een nieuw contract. Voor hervatting van het overleg is geen nieuwe datum vastgesteld. De verwachting, dat het opstel len van een contract slechts een formaliteit zou zijn, is dus niet bewaarheid. Ziekenfondsverte genwoordigers spraken na afloop van de vergadering van een „bij zonder moeizaam gesprek". Zij verweten de artsen, dat zij op hun standpunt zijn teruggekomen en dat pas aan het eind van de avond duidelijk hebben laten blijken. Verkeerd begrepen De ziekenfondsen verkeerden in-de overtuiging, dat de L. H. V. geen bezwaar had tegen het slui ten van een overeenkomst met de twee grootste ziekenfondsorgani saties, de federatie van door ver zekerden en medewerkers be stuurde ziekenfondsen en de cen trale bond van onderling beheer de ziekenfondsen, die samen tweederde van alle ziekenfonds verzekerden vertegenwoordigen. Zij baseerden deze mening op de officiële mededeling die hen na de laatste vergadering van de L, H. V. op 17 febr. bereikte, n.1. dat de artsen bereid waren om de door hen gevraagde en de door C. B. O. Z. en V. M. Z. afgewezen koppeling van hun honoraria aan de ontwikkeling van de salarissen van de artsen in overheidsdienst los te laten. De C. B. O. Z. en de V. M. Z. hadden aangeboden, de in het rapport van de commissie Van der Ven genoemde bedragen (51 procent over 1968, 1969 en 1970) te betalen, zonder dat zij evenwel instemden met de argu mentatie van de commissie Van der Ven. Over de jaarlijkse trend- matige aanpassing zou steeds aan het eind van jaar van ieder kalen derjaar opnieuw moeten worden gesproken. De artsendelegatie kreeg de in- druk, dat de vier kleine organisa ties de L. H. V. willen dwingen tot een contract met de twee grote waarvoor zijzelf geen ver antwoordelijkheid willen dragen. „Als zij zich na een bekrachtiging door de ziekenfondsraad toch aan de overeenkomst willen confor meren, kun je je afvragen waar om ze dan niet nu al met deze constructie mee willen gaan: we hebben vanaf het begin onderhan- deld met alle zes ziekenfondsor ganisaties, ook woensdagavond waren de vier kleinere present," aldus de reactie van de L. H. V. Aanpassing De delegaties hebben het groot ste deel van de avond, toen het misverstand over het al dan niet afsluiten van een contract met twee of zes ziekenfondsorganisa ties nog niet aan de dag was getreden, gesproken over de for mulering van het kostenelement in de overeenkomst: een trend matige aanpassing van de prak- tijkkosten (exclusief de kosten van een praktijkassistente en van waarneming) voor 1968 en vol gende jaren, die alleen zal wor den geëffektueerd als de redelijk heid van een dergelijke aanpas sing blijkt uit gegevens die een inzicht verschaffen in de werke lijke kosten. Verder is uitvoerig gediscus sieerd over de trendmatige aan passing der honoraria en met name over de term „de gebruike lijke aanpassing incl. de prog nose", alsmede over de pensioen reservering waarvan de artsen volgens mr. Andriessen „reserve ring voor een deel van de sociale voorzieningen" wilden maken. Het ziet er niet naar uit, dat de delegaties op korte termijn weer bij elkaar zullen komen. De artsendelegatie brengt de zaak terug in 't centraal bestuur van de L. H. V., waarna het standpunt dat het bestuur zal innemen weer moet worden voorgelegd aan de ledenverga dering. (Vervolg van pag. 1) Oud-minister Den Uyl, voor zitter van de socialistische frac tie uit de tweede kamer, zegt in zijn antwoordbrief aan informa. teur Zijlstra o.m. „onoverkomen- lijke bezwaren" te hebben tegen de methode, waarbij de vaststel ling van regeringsprogram een optel- en aftreksom wordt van de programam's van de vijf gro te partijen en dat de door V.V.D, en P.v.d.A. ingebrachte punten tegen elkaar worden uitge speeld. Drs. Den Uyl noemt het „on waarachtig" om in te gaan op besprekingen over een rege ringsprogram, zolang de V.V.D. daarbij is betrokken. De socialistische fractievoor zitter is het eens met de opvat ting in het memorandum, dat „bij de komende kabinetsforma tie met 't op te stellen program gestreefd moet worden naar be perking van de hoofdlijnen". Over die hoofdpunten moeten naar het oordeel van drs. Den CONSTANTE KWALITEIT-25 STUKS M.50 Uyl duidelijke en bindende af spraken worden gemaakt. In zijn antwoordbrief wijst drs. Den Uyl er o.m. op, dat de fractie voorrang vraagt voor: Verbazing De vier kleinere ziekenfondsor ganisaties in het G. O. Z. (samen éénderde van de ziekenfondsver zekerden) steunden dit aanbod niet. Tijdens de onderhandelin gen van woensdagavond verklaar den zij echter, uitgaande van de gedachte dat er een overeen komst was tussen C. B. O. Z. en V. M. Z. enerzijds en de L. H. V. anderzijds, dat zjj, indien de zie kenfondsraad deze overeenkomst zou bekrachtigen, bereid waren zich terwille van een normale functionering van het zieken fondssysteem aan deze overeen komst te conformeren. De verte genwoordigers van de L. H. V. lieten daarop tot grote verbazing van de ziekenfondsafgevaardig den plotseling weten, dat zij al leen een overeenkomst willen af sluiten met alle zes ziekenfonds organisaties. De V. M. Z. en de C. B. O. Z. maakten ernstig be zwaar tegen deze gang van za ken. „Wij hebben de hele avond gedacht dat er al een overeen komst was tussen de L. H. V. en de grote twee en toen bleek om half twaalf dat de L. H. V. van haar standpunt was terugge komen, ondanks de verklaring van de vier kleine ziekenfonds organisaties," zo zei mr. L. An driessen van de rooms-kath. bond van ziekenfondsen na afloop van de vergadering. Vanzelfsprekend De L. H. V.-delegatie wil de zaak nu eerst opnieuw in eigen bestuur bespreken, voordat zij de onderhandelingen met de fondsen voortzet. Een woordvoerder van de L H. V. ontkende tegenover het A.N.P., dat de artsen op 17 febr. zouden hebben toegestemd in het sluiten van een overeenkomst met alleen de C. B. O. Z. en de V, M. Z. „Wij hebben dat niet zo gesteld en als die indruk wel be staat, heeft men ons verkeerd be grepen." Volgens hem heeft de ledenvergadering van de L. H. V. vorige week vrijdag uitsluitend de principiële bereidheid uitge sproken, akkoord te gaan met de cijfermatige opstelling van de twee ziekenfondsorganisaties. „Maar wij beschouwden het als vanzelfsprekend, dat daarover met alle in het G. O. Z. vertegen woordigde organisaties een over eenkomst tot stand zou komen," aldus de L. H. V. De verklaring die de vier kleine fondsorganisaties hebben afge legd komt daarmee volgens de L H. V.woordvoerder „volkomen in de lucht hangen", omdat die uitgaat van het bestaan van een contract tussen L. H V„ V. M. Z. en C. B. O. Z. Verkeersongeval Woensdagavond is op 't kruis punt oude ZwolsewegZwolse- weg in Apeldoorn de 47-jarige mevrouw A. Smit-Brouwer door een busje aangereden. Mevrouw SmitBrouwer werd bij deze aanrijding op slag gedood. Om rent de oorzaak van het onge val is oog niets definitiefs be kend. De eerste kamer is donderdag begonnen met het debat over het ontwerp van wet tot regeling van de omroep (omroepwet). De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, liet zich hierbij evenals tijdens de be handeling in de tweede kamer bijstaan door de directeur-gene raal voor volksontwikkeling en recreatie, dr. J. Verhoeve. De eerste spreker, de c.h.-afge- vaardigde dr. J. W. Beerekamp, ontwikkelde bezwaren tegen het wetsontwerp. Met name de arti kelen 22 en 23 inzake 't auteurs recht waren voor hem onaan vaardbaar. Hier dwingt de ovei-- heid bepaalde organen afstand te stuk van de omroep verantwoor- erg te geloven in een nationale I omroep. Met velen ergert deze senator zich nu en dan aan som mige uitzendingen zoals „Brand punt". Maar dat is bij een bestel met eei eigen typisch karakter nu eenmaal onvermijdelijk. Dit karakiei gaat bij een nationale omroep in kleurloze fatsoenlijk heid ten onder. De bescherming van 't auteurs recht voor de omroepbladen acht de heer Siegmann onder de tegen, woordige omstandigheden hono rabel en gerechtvaardigd. Hoe dat over tien jaar zal zijn, moe ten we afwachten. Het zegt deze afgevaardigde niets dat de klacht van Televizier door de Europese commissie ontvankelijk is ver klaard. „We wachten de uit spraak geduldig af." De katholieke afgevaardigde mr. R. G. A. Höppener ver klaarde dat het ontwerp aan „het gerechtvaardigde verlangen naar „openheid" voldoet. Zelfs dé schijn van te vérgaande over heidsinvloed moet worden ver meden. De overheid heeft op het doen van een kostbaar recht. Het verbod aan niet-omroepbladen om programma's op te nemen zag deze senator als de eerste stap op een gevaarlijke weg. Hoe moet de gewone sterveling over deze dingen denken? Hier ont staan gevaarlijke tendenties voor de persvrijheid. „Onze fractie zal nieuwe en sterker argumenten moeten vernemen om haar stem aan dit ontwerp te kunnen geven. Beter zou het zijn het huidige overgangsbestel enkele jaren te handhaven." De spreker had in t begin van zijn betoog gewezen op de posi tieve zijden van de verzuiling. Omroepverenigingen als NCRV en VARA hebben kunstuitingen binnen het bereik van de massa gebracht, die eerder niet werden aanvaard. De liberale afgevaardigde mr. J. de Wilde kondigde aan dat zijn fractie ernstige bezwaren tegen het ontwerp heeft en zou tegen stemmen. De openheid van de omroepwet die de geschiedenis zou ingaan als de anti-Televizierwet is een „schijnopenheid". De V.V.D. heeft fundamentele bezwaren tegen de artikelen over 'het auteursrecht, die strijdig zijn met hetgeen de grondwet over de persvrijheid zegt en het verdrag van de rech ten van de mens. Deze artikelen zijn geschreven ter bescherming van de financiële belangen van de omroeporganisaties die, hoe wel deze organisaties slechts groepsbelangen dienen, worden gelijkgesteld aan het algemene belang. Spreker verklaarde dat de eer ste kamer thans een kans heeft door verwerping van het ontwerp haar bestaan te bewijzen. Indien de Europese commissie de artike- len over 't auteursrecht in strijd zou achten met het verdrag van de rechten van de mens, zal het kaartenhuis snel ineen vallen. Sprekend over de fusie van de AVRO en de RTN verklaarde mr. De Wilde dat lidmaatschap van de federatie van omroepvereni gingen blijkbaar maatgevend is voor de kwalificatie „zuil". Hij was het niet met minister Klompé eens dat de federatie geen kartel is. De federatie zou uitgebreid verslag moeten doen over het geen zij beoogt en doet, aldus spreker. De K.V.P.-afgevaardigde mr. W. E. Siegmann wees erop dat de omroepverenigingen een stuk cultuur hebben opgebouwd, dat «rkenuing verdient, Hii zei niet delijkheid, maar de invloed mag niet verder gaan. Spreker verzocht minister Klompé met de minister van sociale zaken en volksgezondheid te overleggen teneinde te komen tot een verbod van reclame voor geneesmiddelen, voor zover dit voor de volksgezondheid nood zakelijk is. De spreker zei „niet gelukkig" te zijn met hetgeen de minister had gezegd over 't karakter van van het familieblad. Goedkeuring van het wetsontwerp door de KVP mag niet worden gezien ais een fiat voor deze voorwaarden. De socialistische senator J. B. Broeksz (voorzitter van de VARA) noemde een oplossing als door de V.V.D. in de tweede kamer voorgesteld, de vorming van een soort B.B.C., een won derlijke zaak en in strijd met het beginselprogram 1966 van deze partij. Oplossingen die in Enge land voldoen, zijn in Nederland niet mogelijk. Naar de smaak van de heer Broeksz kent het omroepbestel nog teveel overheidsinvloed. Den Haag is pas gerust als het alles kan bedisselen. Hij zei het te betwijfelen of bij het samengaan van AVRO en Televizier enige ideële overwe ging een rol heeft gespeeld. Het gaat z-i. eerder om de reclame, die men voor grote bedrijven wil gaan maken. Hiertegen biedt de we; onvoldoende bescherming Met het contact tussen AVRO en' Televizier, waarbij de lezers van genoemd blad bij een omroep organisatie worden ingelijfd, is de bodem uit ae wet geslagen. Als deze mazen in de wet kun nen worden gedicht, zal de P.v.d.A.-fraktie zich met de grondslagen van de wet vereni gen. De A.R.afgevaardigde mr. W. P. de Gaay Fortman verklaarde dat het voor hem moeilijk zou zijn voor het wetsontwerp te stemmen, omdat de wet werd „ontsierd" door een ongerecht vaardigde indruk op het auteurs recht. Hij achtte de wettelijke basis voor het weren van familiebladen te smal en meende dat de over haaste wijzigingen van het arti kel over inbreuk op het auteurs recht niet veel vertrouwen had den gewekt Spreker verklaarde dat het belang van de omroepvereni gingen noch het algemeen be lang inbreuk op het auteur -:- recht motiveerden. Mr. G. J. P. Cammelbeeck (P.v. d.A.) stelde dat de programma- gesehriften van de omroepvereni gingen bescherming genieten bij de wet op het auteursrecht van 1912 en bij uitspraak van de hoge raad. De artikelen 22 en 23 zijn vol gens de heer Cammelbeeck met een concreet doel geschreven en bedoeld om verworven rechten te conserveren. Evenmin acht hij de artike len in strij 1 met de fundamen ele rechten van de mens. 1. de bouw van een voldoende aantal woningwetwoningen; 2. de opvoering van de over heidsuitgaven voor ontwik kelingshulp; 3. een beperking van de over heidsuitgaven door aanpas sing van de defensielasten; 4. uitgaven ter behartiging van de werkgelegenheid. Over de loonpolitiek zegt drs. Den Uyl, dat deze „deel dient te zijn van een inkomenspolitiek, die gericht is op verkleining van verschillen in inkomens en ver mogen". De voorgenomen instel ling van een staatscommissie wordt „urgent' genoemd. De commissie zal tevens dienen na te gaan, „hoe de invloed van de kiezer op de kabinetsvorming kan worden vergroot en hoe de controleerbaarheid van 't lands bestuur kan worden bevorderd". Naar het oordeel van mr. E. H. Toxopeus, de voorzitter van de V.V.D.-fractie in de tweede kamer, is het teleurstellend, dat informateur Zijlstra te weinig politieke richting in het memo randum heeft aangegeven. Mr. Toxopeus vervolgt zijn schrijven aldus: „Wij wensen te sreven naar een regeerbeleid dat zich richt op de ontplooiings mogelijkheden van de indivi duele burgers, dat daarom de overheidsbemoeiing niet over trekt en dat érnstig streeft naar vermindering van administratie ve rompslomp die de burger ver strikt". Ten aanzien van de overheids financiën is uw theoretische stellingname onzes inziens juist. Ik ben bereid de door u gegeven ruimteberekening te aanvaar den, aldus de liberale fractie voorzitter. Zijn fractie geeft prioriteit aan het neutraliseren van het pro gressie-effect, voortvloeiend uit de reële stijging van het natio nale inkomen. Mr. Toxopeus gaat akkoord met de meerjaren-planning, met de beschouwingen in het memo randum over de te voeren loon politiek en met de voorgenomen instelling van een staatscommis sie. Hij wenst een evenwichtig financieel-economisch beleid en voorts liberalisering van de wo ningbouw, billijke fiscale facili teiten voor de zelfstandigen en een onderzoek naar de wense lijkheid van het voortbestaan van de pbo-organen. Drs. W. K. N. Schmelzer, voor zitter van de K.V.P.-fractie, acht het gewenst, dat omtrent de hoofdlijnen goede afspraken worden gemaakt tussen de be trokken fractievoorzitters en het nieuwe kabinet. Hij onderschrijft de opvatting, dat een behoed zaam en sober beleid geboden is. Drs. Schmelzer zegt het juist te vinden, dat „het nieuwe ka binet over verhoging of verla ging van belastingtarieven be slissingen moet kunnen nemen". Alles dient in het werk te wor den gesteld om minder urgente overheidsuitgaven te matigen. Bovendien zal g-streefd dienen te worden naar opvoering van de particuliere besparingen. Hij dringt aan op een nosifle- ve opstelling met betrekking tot winstdelings- en bezitvormende maatregelen. Naar de mening van drs. Schmelzer komen de door het kabinet-Zijlstra getroffen maat regelen voor de uitvoering van de mijnwet continentaal plat te- woorden. gemoet aan de K.V.P.-uitgangs- punten. Over het vraagstuk van de staatsdeelneming zegt hij, dat de overheid alleen deel dient te nemen in het particuliere be drijfsleven, voor zover het alge meen belang het tot stand ko men (resp. in stand houden) van bepaalde activiteiten vordert en het particulier initiatief tekort schiet. „Voorzover echte speculatie winst ontstaat, kan een echte speculatiewinstbelasting een nut tig correctief vormen", aldus drs. Schmelzer tenslotte. Na de gesprekken van infor mateur Zijlstra met de voorzit ters van de vijf grote fracties uit de tweede kamer is gisteravond in Den Haag bekend geworden dat prof. dr Zijlstra zijn keus voor de politieke samenwerking in het te formeren kabinet heeft doen vallen op de VVD en niet op de PvdA. Het afwijzen van de socialis ten als regeringspartner is mede gebaseerd op het feit, zo verne men wij, dat de fractie van de partij van de arbeid een enigs zins afwijkend standpunt heeft ingenomen ten opzichte van het memorandum, in vergelijking met de overige ontvangen ant- Bij een grote operatie in Zuid- Vletnam aan de Cambodjaanse grens zijn donderdag voor het eerst in de Vietnamese oorlog Amerikaanse parachutisten inge zet. Vijf brigades nemen deel aan de gecombineerde actie van iand- en luchtstrijdkrachten (totaal 16.000 man), die de naam „Junction City" heeft gekregen en die gelijkenis heeft met de actie welke vorige maand tegen de „ijzeren driehoek" ten noorden van Saigon is ge voerd. De Amerikaanse troepen hebben een positie in de vorm van een hoefijzer ingenomen om de vlucht uit bet versterkte vietconggebied naar het noorden te voorkomen, terwijl door de open zijde van het hoefijzer pantsereenheden met b'.IIdozers oprukken. Onmiddellijk na de landing van de parachutisten werd uit grote vrachtvliegtuigen zware uitrusting aan parachutes neergelaten. Vlieg tuigen met luidsprekers hadden woensdag langs de Cambodjaanse grens gevlogen en gewaarschuwd dat schieten van Cambodjaans ge bied zou worden beantwoord. De operatie „Junction City" is een uitgebreide voortzetting van een andere operatie, die in novem ber werd begonnen tegen oorlogs zone „C" waar, naar de Amerika nen veronderstellen, afdelingen van politieke en militaire hoofdkwar tieren van de vietcong zijn geves tigd. De Amerikaanse verliezen sedert het begin vati dit jaar zijn ondanks het bestand hoog. 6701 Amerikanen zijn tot nog toe buiten gevecht ge- Bestuurder van cementauto verongelukt Donderdagmorgen rond half tien is op de hoofdweg in Haar lemmermeer de 21-jarige E. P. Klein uit Zwanenburg met de door hem bestuurde betonmixer door niet opgehelderde oorzaak in de berm van de weg terecht gekomen. Het voertuig kantelde en kwam in de naast de weg ge legen sloot terecht. De heer Klein werd zodanig gewond, dat hij ter plaatse overleed. Ondanks de overdracht van de macht van Soekarno aan Soe harto heerst in Djakarta een sfeer van onverschilligheid. In de Indonesische hoofdstad, die de afgelopen tijd zo vaak het toneel is geweest van verhitte manifestaties, is het volkomen kalm. Het leger houdt zich discreet op de achtergrond en de presi dentiële garde bij het merdeka- paleis is niet versterkt. Generaal Soeharto zet zijn be sprekingen met de militaire en burgerlijke leiders van het land voort. Ook in de omgeving van Soe karno was het rustig. Gisteren was de enige bezoeker een Ne derlandse zakenman, dr. E. van Konijnenburg. Ondanks de jongste ontwikke lingen zal het volkscongres op 7 maart bijeenkomen om over het lot van de president te be slissen. Hierbij heeft het reke ning te houden met een resolu tie van het parlement, waarin wordt aangedrongen op volledi ge afzetting en berechting van de president. Waarnemers ver wachten dat de president inder daad uit zijn ambt ontzet zal worden, omdat Soekarno door de grote meerderheid van het volkscongres deelgenoot aan de staatsgreep en verantwoordelijk voor de slechte economische toe stand van het land wordt ge acht. Verscheidene Londense kran ten houden zich bezig met de machtsoverdracht in Indonesië. Zo schrijft de „Financial Times", dat Soekarno weliswaar het ein de van zijn politieke carrière een stap dichter is genaderd, maar dat zijn carrière nog ..iet ten einde is. Hij blijft nog president van Indonesië en zolang hij zijn functie behoudt, ia hij 'n kracht waarmee men rekening moet De openbare aanklager heeft houden. Soekarno kan, aldus de de rechtbank meegedeeld, dat „Financial Times", in midden- en oost-Java moeilijkheden scheppen. De „Times" schrijft, dat de volgende stap in de actie om Soekarno uit zijn functie te zet ten verwacht wordt, wanneer de plenaire zitting van het volks congres op 7 maart plaatsvindt. Een motie van afkeuring wordt zeker verwacht, maar dit be hoeft nog niet het einde te zijn, als de president weigert heen te gaan, aldus de „Times". Een speciale rechtbank in Dja karta is donderdag begonnen met het proces tegen de 44-jari- ge brigade-generaal Soepardjo, die ervan wordt beschuldigd het militaire brein te zijn achter de staatsgreep van 1965. Soepardjo arriveerde in een kogelvrij voertuig. Het gerechts gebouw wordt zwaar bewaakt en is omringd met geschutsstel- lingen. president Soekarno de ontvoe ring van zes legergeneraals en de verwonding van een zevende had aanvaard als iets dat nu eenmaal in een revolutie ge beurt. De verminkte lijken van ,de zes generaals zijn naderhand aangetroffen op de bodem van een put bij het vliegveld Halim, waar Soepardjo en andere lei ders van de staatsgreep de ont voering hadden besproken, al dus de openbare aanklbger. Het garnizoen van Djakarta is versterkt met een 10.000 man troepen van de Siliwangi-divi- sie. Hoe de reactie in midden- en oost-Java is op de machtsover dracht is nog niet bekend, maar generaal Soeharto heeft per soonlijk een beroep gedaan op het Indonesische volk, rustig te blijven. Niettemin is er reeds melding gemaakt van botsingen uit Solo en het gebied van Djog- jakarta. Het blad Doeta Masjarakat meldt, dat communistisch-gezin- de Soekarno-getrouwe troepen in Oost-Java een opstand voor bereiden. De Oostjavaanse mili taire commandnat, generaal-ma- joor Soemitra, zou vervangen worden. steld, van wie 861 werden gedood. De verliezen van de andere niet- Vietnamese strijdkrachten bedroe gen 40 doden en 76 gewonden. Tegen 11 uur donderdagmor gen zonk in de rivier de Waal ongeveer tegenover de steen fabriek Terwindt te Druten vrij plotseling het 900 ton metende motorschip Spesmea. dat geladen met grind op weg was naar Rot terdam, Door de sterke wind maakte 't schip water, zonk snel en met de grootste moeite kon den de kapitein, de heer Touw, en zijn zoon de roeiboot bereiken om zich in veiligheid te stellen. De 30-jarige mevrouw Touw-Rijn (de echtgenote van de zoon van de kapiteinzag geen kans meer de roef te verlaten en is verdron ken. Naspeuringen leverden geen resultaat op. Het schip is geheel onder water verdwenen en alleen de ter plaatse aanwezige politie- boot gaf de plaats aan, waar dit treurige ongeval zich had afge speeld. Soekarno's derde vrouw Ratna Sari Dewi heeft donderdag ver klaard van haar man bericht te hebben ontvangen, dat zij zich geen zorgen moet maken over de jongste ontwikkelingen in Indonesië. De 23-jarige voormalige Ja panse, die naar Tokio is gegaan in verband met de verwachte geboorte van haar eerste kind, zei dat zij in de komende dagen een lange brief van Soekarno zal krijgen, waarin deze meer zal mededelen over het overdra gen van de macht aan generaal Soeharto. De rechtbank en de 400 aan wezigen werden geschokt door de pro-communistische politieke redevoeringen van Soepardjo, waarin hij de Indonesische re gering scherp gispte omdat zij alleen voorstanders van de staatsgreep berechtte en niet ook de leden van de anti-com munistische „raad 'van gene raals". Aan Soepardjo wordt ten las te gelegd samenzwering ter om verwerping van de wettige re gering en pogingen om haar structuur te wijzigen; ten twee de het organiseren van een ge wapende opstand tegen het wet tige gezag; ten derde het vor men van een revolutionaire raad ter vervanging van de wettige regering en ten vierde 't tegen werken van regeringsmaatrege len voor het herstel van de orde en veiligheid. De rechtbank bestaat uit vijf leden. De president is luitenant kolonel Soegiri. Soepardjo's verdediger, Frede- ricus Christophorus Tjiam, be streed de wettigheid van de rechtbank, maar zijn bezwaar werd door de president afgewe zen. Er zullen 33 getuigen worden gehoord, onder wie andere lei ders van de staatsgreep van '65, die reeds veroordeeld zijn, hetzij ter dood of tot levenslang.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3