Memorandum van prof. Zijlstra aan de fractievoorzitters De storm raasde langs de Nederlandse kust aan de Russisch-Chinese grens KABINETSFORMATIE VAN LANGE DUUR CONGRESPARTIJ IN INDIA LIJDT ZWARE VERLIEZEN URKER KOTTER UK-223 ZOEK HET WEER VRIJDAG 24 FEBRUARI 1967 23e Jaargang No. 6882 Economisch evenwicht Lonen en prijzen Herstel Hoogwater Zon- en Maanstanden Premier Gandhi zegevierde Werkgelegenheid Handel Steelt China Russische jagers? AARDBEVING IN KASJMIER Weerbericht Muur waait om: één dode Twee vliegtuigen op Schiphol beschadigd Tankschip op dijk hij Urk Schip gezonken bij Zaltbommel Canadese vissersboot in nood Duitse Noordzee kust bevreesd voor hoge waterstand Frank, bi] abonnement: TERNEUZEN A bonnementsprfjg 'f8,—> per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct Losse nrs 13 ct. Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie, en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/!i Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (gee.i handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ,ur. Voor het gecomb. maandag/dmsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. In het memorandum, dat informateur prof. dr. J. Zijlstra gis teren heeft gezonden aan de fractievoorzitters van de vijf grote partijen uit de tweede kamer, wordt hen gevraagd hun standpunt te formuleren over de punten, „die naar hun mening in het rege ringsprogramma moeten worden geregeld". In het bijzonder wordt het oordeel van de fractievoorzitters gevraagd over: a. de structuur en de rechtsvorm van de onderneming; b. de uitvoering van de mijnwet continentaal plat natte mijn wet); c. het beleid van staatsdeelneming in het particulier bedrijfs leven; d. de grondpolitiek. In het memorandum wordt slechts een gering aantal program mapunten aangeroerd, want „gedetailleerde programma-afspraken dreigen de kabinetsformatie lang op te houden". Bijzondere aan dacht wordt geschonken aan de economische en financiële pro blematiek, omdat „zonder een deugdelijke grondslag terzake het regeringsbeleid ook met betrekking tot andere beleidsgebieden tot mislukking is gedoemd". Vervolgens wordt in het me morandum ingegaan op 't vraag stuk van het herstel en handha ving van het economische en financieel evenwicht. „Een be hoedzaam en sober beleid is ge boden", aldus het memoran dum, waarin wordt gesteld, dat in dit verband te denken valt aan de overheidsfinanciering, alsmede aan het loonbeleid. Over het vraagstuk van de overheidsfinanciering wordt o.m. gezegd, dat het voorshands moei lijk lijkt, althans in de eerste helft van de komende regerings periode, te denken aan tariefs verlaging (bijvoorbeeld door al gehele of gedeeltelijke neutrali sering van de reële progressie). De opstelling van een „meer jaren-planning" wordt in het memorandum „dringend nood zakelijk" genoemd, „uit hoofde van de gezondheid der over heidsfinanciering alsook uit hoof de van de aard van verschillen de uitgaven, die planning voor een langere periode dan een jaar vergen". In het memorandum wordt voorts gesteld, dat „de lonen (de loonkosten) in de komende pe riode zo dicht mogelijk bij de produktiviteit moeten worden gebracht". De prijsontwikkeling, zo wordt vervolgd, zal deze loon ontwikkeling niet in de weg mo gen staan. Ook wordt aandacht geschon ken aan het vraagstuk van een herziening van het huidig kies stelsel. Aangekondigd wordt dp instelling van een staatscommis sie, die tot taak zal hebben na te gaan, of en zo ja welke ver anderingen in het kiesstelsel moeten worden aangebracht en of eventueel moet worden over gegaan tot wijziging van de grondwettelijke bepalingen ter zake. Bij de in 1971 te houden verkiezingen van leden voor de tweede kamer zou reeds profijt worden getrokken van de arbeid van deze staatscommissie. Over het herstel en handha ving van het economisch en fi nancieel evenwicht zegt het me morandum: De congrespartij in India heeft oij de verkiezingen voor de ïtaatsparlementen zware verlie zen geleden. In de staat Kerale verloor zij haar meerderheid aan de communisten en ook in Nieuw Delhi kreeg de congrespartij een zware klap. Een absolute meerderheid in Marhja Pradesj doet de in Delhi "eleden nederlaag door premier Indira Grandhi's partij gedeelte lijk teniet. In Delhi boekte de rechtse Jan Sangh-partij grote winst. Ook in andere staten leed VRIJDAG 24 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 1.25 1.55 Terneuzen 2.01 2.31 Hansweert 2.35 3.05 Walsoorden 2.34 3.04 ZATERDAG 25 FEBRUARI v.m. n.m Breskens 2.11 2.37 Terneuzen 2.47 3.13 Hansweert 3.21 3.47 Walsoorden 3.20 3.46 ZON MAAN op onder op onder Febr 23 7.40 18,07 16.13 7.41 14 7.38 18.09 17.46 8.04 25 7.36 18.11 19.19 8.21 26 7.34 18.13 20.50 8.36 27 7.32 18.15 22.20 8.50 28 7.30 18.17 23.49 9.05 de congrespartij verliezen, hoe wel zij nog zeker schijnt van een meerderheid in het parlement. In Radjastan verloor India's minister van voorlichting Raj Bahadoer met ongeveer 10.000 stemmen en in Delhi behoorden ministed van huisvesting Mehr Tsjand Khanna en onderminister van spoorwegen Sjam Nath tot de verslagenen. In de Peosjaab ver loor premier Goermoekh Singh Moesafir zijn zetel in het staats- parlement aan een communist en in het door droogte getroffen Bihar werd eerste-minister Sa- hay verslagen. Premier mevrouw Indira Gandhi heeft in haar kiesdistrict Rae Bareilly in de staat Oettar Pradesj een grote overwinning behaald op haar tegenstander, een kandidaat voor een uiterst rechtse partij. De overwinning van de con grespartij in de noordelijke staat Oettar Pradesj staat echter in de schaduw van een zware neder laag in de uiterst zuidelijke staat Madras. Daar verloor de voorzitter van de congrespartij, Koemaraswami Kamaraj, de strijd om een zetel in het staatsparlement van de jonge student Moennetra Kazha- gam van de regionale dra- vidische partij, die zich verzet tegen de vermeende overheersing van de noordelijke staten. De dravidische partij heeft volgens de laatste gegevens reeds 67 zetels in het parlement van Madras veroverd en is vrijwel zeker van de meerderheid in het parlement. De congrespartij heeft tot nu toe 27 zetels ver overd in Madras. „Ofschoon zich een herstel van het betalingsbalansevenwicht be gint af te tekenen, is het nog onzeker of het evenwicht in on ze nationale economie reeds is bereikt. Daarvoor is nodig, dat bij een bevredigende werkge legenheid de lopende rekening van de betalingsbalans een rede lijk overschot biedt, terwijl de investeringen zich op een voor de gewenste economische groei voldoende niveau bevinden. Hieromtrent bestaat voorals nog een zo grote mate van on zekerheid, dat een behoedzaam en sober beleid geboden is. In dit verband kan over het in 1967 te voeren werkgelegen heidsbeleid het volgende worden gezegd. Indien de werkloosheid zou blijven toenemen en er geen uitzicht zou blijken te bestaan, dat binnen niet al te lange tijd een keer ten goede optreedt, zullen verdere werkgelegen- heidsmaatregelen moeten wor den genomen boven en behalve hetgeen door het huidige kabi net reeds werd gedaan. Wanneer mag worden aange nomen, dat in de loop van 1967 de omslag -zich begint aan te kondigen, dan dient te worden vermeden, dat door het toch nemen van verdergaande maat regelen het effect van het werk gelegenheidsbeleid van 1967 gaat cumuleren met de ontwikkeling, die de economie eigener bewe ging gaat vertonen, opdat aldus niet reeds spoedig opnieuw een overspanning ootreedt". (Zie verder pag. 3) BUITENMUUR OMGEWAAID AMSTERDAM: Donderdagoch tend is vermoedelijk door een hevige windstoot een blinde bui tenmuur van het gebouw van de Seven Up Bottling co aan de~An- thony Fokkerweg in Amsterdam ingestort. De muur, die ca. 68 meter lang is en 12 a 14 meter hoog, kwam in zijn geheel te recht op de naast het gebouw ge legen parkeerplaats, vele auto's onder het puin bedelvend. De storm sloeg donderdag avond langs de Texelse kust vele meters duin weg. De dienst van de rijkswaterstaat prees zich dan ook gelukkig met het tijdig ge reedkomen van een zanddijk ten westen van het dorp Den Hoorn. Het waterwingebied van het plaatselijke waterleidingbedrijf liep hierdoor geen gevaar. Een groot deel van het haventerrein van Oude schild is blank komen te staan. „Komsomolskaja Prawda", het blad van de Russische jeugd, heeft donderdag melding ge maakt van een incident aan de grens tussen de Sowjet-Unie en China dat zich in de avond van 10 februari heeft voorgedaan. Een sergeant van de Russische politie in de grensstad Blago- westjensk had verklaard dat er die avond van de Chinese oever van de grensrivier de Amoer schoten waren gelost in de rich ting van de Russen, die op de andere oever wacht hielden. Do Russen menen dat dit het werk is geweest van jonge Chinezen, „die de hele dag niets uitvoe ren". „Zij werken niet, lopen de hele dag maar rond met rode vlaggen en ranselen zo nu en drn men sen, die hun niet bevallen, af", aldus de sergeant. Russen uit Blagonwestjensk hadden zelfs gezien dat rode gardisten men sen in gaten duwden die in het ijs van de rivier waren gehakt. Het bericht behelst de eerste officiële bevestiging van Russi sche zijde van een schietpartij aan de grens. Er zijn vele mel dingen van grensincidenten ge weest, maar ze zijn tot nu toe nooit bevestigd. Tegenover Blagonwestjensk aan de Amoer ligt de Chinese stad Heiho. Jonge Chinezen uit deze stad hebben op de bevro ren rivier borden geplaatst met anti-Russische leuzen. Vaak, zo schrijft „Komsomols kaja Prawda', lopen jonge Chi nezen naar het midden van de rivier en gaan daar tegen de Russen te keer. Nog kortgeleden dreven Russen uit het gebied van de Amoer en Chinezen uit Hei- longkiang druk handel met el kaar. De laatste tijd is die han del echter door toedoen van de Chinezen sterk afgenomen. Een pas uit Noord-Vietnam teruggekeerde Russische deskun dige heeft de Chinezen ervan beschuldigd dat zij Russische supersone jagers, bestemd voor Noord-Vietnam, stelen en daar voor in de plaats verouderde Chinese vliegtuigen naar Noord- vietnamese vliegvelden sturen. De beschuldiging was vervat in een artikel van het Russische persbureau Novosty, dat de pers afdeling van de Russische am bassade in Washington onder de journalisten in de Amerikaanse hoofdstad heeft laten versprei den. De Russische deskundige, Ni kolai Federov, zou volgens het persbureau hebbeti verklaard dat Russische wapens, die per trein via China naar Noord- Vietnam worden gebracht .„on derweg zomaar verdwijnen" en dat belangrijke installaties in Noord-Vietnam niet in elkaar kunnen worden gezet, omdat dë rode gardisten ergens in China vitale onderdelen achterhouden. Verder verklaarde hij dat Rus sische goederen, die via China naar Noord-Vietnam worden vervoerd, vaak vele weken te laat op de bestemde plaats aan komen en dat de Chinezen Rus sische handelsmerken vervangen door Chinese om zo de Russi sche steun aan Noord-Vietnam in diskrediet te brengen. In het district Anantnag in Kasjmier zijn door een aard beving; honderd huizen verwoest of beschadigd. Er zijn ook slacht offers onder de bevolking. Het aantal daklozen bedraagt 300. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden avond. Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Ma tige tot vrij krachtige wind krimpend van west naar zuid west. Maximum temperaturen van 5 tot 8 graden. Kennelijk, zo wordt in het ar tikel gezegd, willen de Chinezen tot elke prijs „bewijzen' leveren dat niet de Sowjet-Unie maar China moderne wapens aan Noord-Vietnam levert. Sinds twaalf uur donderdagmid- d~2 is de Urker kotter UK-223 zoek. Het schip was met andere kotters onderweg van de visgron den naar de thuishaven. Ten noor den van Den Helder in het Molen gat hebben de andere schepen de UK-223 uit het oog verloren. Sinds die tijd heeft men geen contact meer met het schip gehad. Om vier uur is een Grumman Tracker van de marineluchtvaart dienst opgestegen van het vlieg kamp Valkenburg. Na het vallen van de duisternis heeft de marinevliegdienst het zoeken gestaakt. De piloot van de Grumman Tracker meldde, dat hij op het strand bij De Kooi iets had gezien dat mogelijk een rubber boot met twee man kon zijn. Op het Texelse strand is niets gevonden, dat de waarneming van de piloot bevestigt. De reddingboot „Prins Hendrik" was nog aan het zoeken op zee. De UK-128 en de UK-242, die respectievelijk vóór en achter de zoekgeraakte UK-223 voeren, zijn inmiddels in de haven van Urk aangekomen. De schipper van de UK-128 vertelde dat hij, toen hij het Molengat binnenvoer naar zijn collega van de 223 berichtte dat het bar slecht was, maar hij kreeg geen antwoord. De UK-223 heeft vier man aan boord. Schipper is» de heer Jacob Zwaan. MINDER WIND Een actieve depressie trok in de loop van donderdag van Ier land over de Noordzee naar De nemarken. De harde zuidweste lijke wind ruimde na het passe ren van het bijbehorende kou front, naar richtingen tussen west en noordwest en nam daar bij toe tot stormachtig; boven het waddengebied zelfs tot zwa re storm. Vooral bij de passage van het koufront kwamen zware windstoten voor, sommige tot ruim 100 km per uur. De koude lucht, die ons land binnen stroomde, is onstabiel van op bouw, zodat er plaatselijk regen en hagelbuien vielen. Vandaag komt onze omgeving onder de invloed van een rug van hoge druk, die vanuit het westen naderbij komt. De wind zal hierdoor geleidelijk afnemen tot overwegend matig en krim pen naar zuidwestelijke richtin gen. Ook de kans op neerslag wordt minder. Het blijft overi gens vrjj koud. In Zandvoort werd een auto, die op een parkeerterrein op de boulevard Barnaart stond, door een windvlaag opgenomen. Hij gleed over een twee meter lager gelegen rijwiel- en voetpad en stortte hierna vijftien meter om laag langs de duinreep. De auto, die inmiddels door drie afraste ringen was geslagen, kwam op zijn wielen op het strand tot stilstand. Tot ieders verwonde ring kwamen de jnzittenden, drie vrouwen en twee kinderen, er met enige builen én schrammen af. De wagen werd zwaar be schadigd. In Cuyk heeft de storm een slachtoffer geëist. Donderdagmor gen omstreeks elf uur woei op de Katwijkse weg een tuinmuur om. De juist passerende 62-jarige heer F. D. uit Cuyk werd onder het val lende gesteente bedolven, waar door hij ernstige inwendige ver wondingen opliep. Tijdens het ver voer naar een ziekenhuis is hij overleden. Storm met windkracht 9 en uitschietende rukwinden van 120 km snelheid per uur heeft gisteren op Schiphol twee vliegtuigen be schadigd. De eerste was een Da kota van Martin's Air Charter, de tweede de DC-8 „Baron Pierre de Coubertin" van de K. L. M. Beide toestellen liepen bij het verslepen schade op aan de staartroeren en moesten ter reparatie de hangers in. Verwacht wordt dat deze repa raties enkele dagen in beslag zul len nemen. Hoog boven op het dag van het langs het stationsplein van Schip hol staande verbindingsgebouw knapten in de storm twee letters, ieder van 2 meter hoogte, van een reusachtige reclame af en bleven op de dakrand hangen. De lucht- havenpolitie zag zich genoodzaakt beneden bij de halteplaatsen van het busstation uit veiligheidsover wegingen een lange strook van het trottoir af te zetten. Deze werd korte tijd later opgeheven: werk- li den hadden in de storm de om gewaaide letters op het dak weten vast te binden. Het tankschip „Ruth" uit Rot- tudam geladen met 280 ton gas- olie is op de dijk bij Urk gelopen. De motor was onklaar geraakt door de storm waardoor het schip stuurloos was geworden. De drie bemanningsleden hebben zich in veiligheid kunnen stellen. Op de Waal boven de spoorbrug te Zaltbommel is donderdagmor gen tijdens een hevige storm het 633 ton metende motorschip Slees- wijk Holstein uit Hamburg mid den in het vaarwater gezonken. De opvarenden, de schipper en zijn knecht, konden op het nippertje worden gered. Zij werden ter ob servatie opgenomen in het zieken- h is te Zaltbommel. Het schip ging geheel in de diepte, alleen een klein vlagge- mastje is nog zichtbaar. Een kotter van de Amerikaan se kustwacht heeft donderdag alle acht opvarenden gered van de Ca nadese vissersboot „Maureen Mi chael", die sinds woensdagavond op 125 mijl ten zuiden van Cape Race (Newfoundland) in nood ver keerde. Als gevolg van een storm die de zee opstuwde tot golven van 15 meter, maakte het vissers- a „rtuig zoveel water, dat het don derdagochtend zonk. Voor de Duitse Noord:»aekust en in Hamburg dreigde een zware stormvloed. Het hydro grafisch instituut verwachtte in de nacht van donderdag op vrij dag een waterstand van drie meter boven het gemiddelde hoog waterpeil. Donderdagmid dag kon het water van de Elbe niet meer naar zee afvloeien. Het kritieke punt werd in Cux- haven kort na middernacht en in Hamburg in de vroege och tend verwacht. In de loop van de nacht zou de zuidwester naar het noord westen draaien. Deze windrich ting is voor het Elbegebied het gevaarlijkst. Bij een dergelijke situatie ontstonden vijf jaar ge leden in Hamburg enrstige over stromingen. Sindsdien heeft men de dijken daar tot zeven meter verhoogd. Donderdagmiddag hield de zwa re storm in grote delen van noord- en west-Duitsland huis. In het bijzonder de scheepvaart in de kuststreek had het zwaar te verduren. In het Ruhrgebied ontstond schade aan huizen en werden bomen ontworteld en tv-antennes afgerukt. In de zui delijke bondsstaten ging de storm gepaard met onweer en hagel buien. Ook in andere landen woedde de storm. Op de Deense eilan den Jutland en Fünen rukte de storm de daken van een aantal huizen. In Schotland en het noord oosten van Engeland richtte een storm die met 150 km per uur voortraasde, ernstige schade aan. In Schotland ging dit gepaard met de zwaarste sneeuwval van deze winter. Verscheidene schepen raakten in moeilijkheden. Zeventig mijl ten westen van Helgoland vroeg de Duitse vissersboot „J. C. Wrie- de" om assistentie. In de buurt van Emden raakte het Deense vaartuig „Priess" zodanig in moeilijkheden dat het hulp van een reddingboot inriep. Op 8 mijl ten noorden van Hel goland kwam de motorkotter „Burgemeester van Kampen" uit Termunten in nood te verkeren. Een reddingboot heeft de drie opvarenden van boord gehaald. De Duitse kustvaarder „Ruhr" vroeg donderdagavond om hulp. De reddingboot was onklaar ge raakt. Een Brits schip verleen de assistentie. Een andere Duitse kustvaar der, de „Gemma" seinde, dat het stuurloos naar een zandbank ten oosten van de Eems werd gedre ven. Een hetschroefvliegtuig haalde de bemanning van boord. Het Finse schip „Hamrat" kreeg ten westén van Jutland met motorpech te kampen. Het heeft 26 personen aan boord.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1