Vier doden bij brand in rusthuis te Duivendrecht Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Vakcentralen bieden de kabinetsformaieur actieprogram aan PROCES BEGONNEN TEGEN HET „MONSTER VAN CHICAGO" KANTONGERECHT TE TERNEUZEN NAAR EEN WERKWEEK VAN 421/2 UUR Bridge Woensdag 22 februari 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Veel klachten Onvoldoende personeel De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken iezamén nog beter en helpen vaak ook dan wajnneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. TWEE DODEN BIJ AUTO-ONGELUK HUURSCHEPEN IN DE BINNENVAART Fatale windstoot eist dode Prof. Mazure voorzitter van Eerste Kamer Tuin en schuur werd een waar bolwerk Spoorwegstaking in Frankrijk CONTROLE OP TELEGRAMMEN IN ENGELAND De bevolking van Madrid STAKINGEN IN BUENOS AIRES DODELIJK ONGELUK IN BELGISCHE MIJN Beperkte opzet Werktijd verkorting Reeks diefstallen Citroën-personenauto's Twee doden bij verkeersongeluk ENGELSE KONINGIN ZIEK Werknemers commissaris Viertallencompetitie N.BtB. district Zeeland Vrachtauto omgeslagen, 200 kippen gedood Goed afgelopen POLITIE ZIET TOE OP SNELHEIDS OVERTREDINGEN EENTALIGE IDENTITEITS KAARTEN IN BELGIE Vier geestelijk gehandicapte ouden van dagen zijn dinsdag ochtend om het leven gekomen bij een korte maar felle brand in de dependance van het rusthuis- Visser aan de Populierstraat 8 in Duivendrecht. De brand, die om streeks half tien uitbrak, is ver moedelijk ontstaan doordat de 68-jarige heer J. J. S. in een voor kamertje op de eerste verdieping zou hebben gerookt. De rijkspolitie houdt het voor lopig hierop, omdat men geen andere aanwijzingen heeft. Ook was zijn lijk in heviger mate ver koold dan dat van drie oude da mes, die in de grote aangren zende kamer werden aangetrof- Een. Waarschijnlijk, aldus de po litie zijn de vier slachtoffers door ie rookontwikkeling gestikt en daarna verbrand. Geïdentifi ceerd zijn de 92-jarige mevrouw G. G. en de 88-jarige mevrouw V.de V. en later ook de 86-ja- rige mevrouw O.—v. d. M. De identificatie van de slacht- Dffers werd bemoeilijkt, omdat de bezetting nogal wisselde. Het rusthuis heeft ook een afdeling aan de Middenweg in Amster dam. Voor het perceel Populierstraat had de exploitant een vergun ning voor elf bedden plus een slapende wacht. Eep dergelijke vergunning bestond niet voor het eveneens in gebruik zijnde pand Dp nummer zes, waar toch vier cej aarden mochten slapen. Voorts was hier het verplegend perso neel van alle rusthuizen onder gebracht. Op een perscnferentie na de brand vertelde de burgemeester van Ouder-Amstel, drs J. J. M. Visser, dat hef de laatste tijd Slachten heeft geregend van de buren, die meenden in het rust huis geluiden te horen, alsof de budjes tot bepaalde dingen wer den gedwongen. Ook tijdens de brand uitten omwonenden hun misnoegen over het bestaan en de bezetting van het rusthuis. Of de exploitant de bepalingen van de vergunning heeft overtreden, sal worden onderzocht. De inspecteur voor de bejaar denzorg in Noord-Holland, de heer C. de Bruin, zei dat hij veel contact heeft gehad met de bur gemeester in verband met de klachten. Het laatst heeft hij op 14 februari een controlebezoek aan het tehuis gebracht. Zijn in druk was dat het een prettig rust huis was voor dit soort bejaar den, die zeer beperkt zijn in hun bewegingsvrijheid. „Op dat mo ment was het zeker niet te vol", aldus de heer De Bruin, die wel zei, dat het tehuis niet helemaal voldeed aan de minimale eisen krachtens de wet op de bejaar denoorden. Zo was er onvol doende deskundig personeel voor de verzorging van de bejaarden. Maar, zo voegde de heer - De Bruin er aan toe, er is op dit ge bied een groot tekort aan tehui zen. Kapitein Stokreef van de rijkspolitie, die als een der eer sten na de brand het tehuis heeft betreden, vertelde in het pand nummer acht dertien bedden te hebben aangetroffen. Hij uitte kritiek op het feit dat er slechts één trap naar boven was en dus geen extra branduitgang. Burgemeester Visser zei ten slotte argwaan te koesteren over de gang van zaken in het rust huis en een onderzoek wenselijk te achten. Dit zou dan in samen werking met de provincie dienen te geschieden. (ADVERTENTIE) V/er middelen in één tablet helpen elkaar en... doen wonderen! Twee mannen zijn maandag avond om het leven gekomen bij een auto-ongeluk onder Ruurlo op de weg van Ruurlo naar Vorden. Zij zaten in een personenauto, die uit de bocht raakte en tegen een boom kwam. De slachtoffers zijn de 30-jarige W. Kandhuis uit Eef- de en de 22-jarige \V. Meijer uit Dieren. De minister van verkeer en waterstaat ziet in de huidige situatie géén reden de wet goede, renvervoer binnenscheepvaart zo- danig te wijzigen, dat eigen ver voer met huurschepen onmoge lijk wordt. Van de 2416 schepen die in bedrijf zijn voor eigen ver voer, zijn 393 huurschepen. De bewindsman deelt dit mee in ant woord op schriftelijke vragen van het eerste kamerlid Snoek (BP) over de uitgifte van ver gunningen voor eigen vervoer in de binnenscheepvaart. In het stadje Peoria in de Ame rikaanse staat Illinois1 is het pro ces begonnen tegen de 25-jarige Richard Speck, het „monster van Chicago", die op 14 juli van het vorige jaar binnendrong in een verpleegsterstehuis in Chicago en daar op gruwelijke wijze acht ver pleegsters om het leven bracht. Zonder zichtbare emotie hoorde Speek de tegen hem uitgebrachte beschuldigingen aan. Hoewel de gevangenis waarin Speck is opgesloten, minder dan honderd meter van het gerechts gebouw ligt, waren bijzondere vei ligheidsmaatregelen getroffen. Ge boeid aan twee politiemannen en omgeven door een aantal anderen werd Speck in een arrestanten- wagen geleid om daarna via een lange omweg voor het gerechtsge bouw aan te komen waar ook een grote politiemacht op de been was. Langs de gehele route waren op de daken van gebouwen politiemannen geposteerd. Sedert het aanbreken van de dag had de schrijvende en fotogra- feende pers op Speek staan wach ten, daar rechter Herbert Paschen had geweigerd het tijdstip te noe men waarop de beschuldigde zou worden overgebracht. Het was ver boden foto's of schetsen te ma ken. Ook heeft rechter Paschen verboden de namen van de jury leden te publiceren. Het proces wordt in Peoria, een stad van 100.000 inwoners, en niet in Chicago gehouden om betogin gen te voorkomen. De voornaamste getuige ft char ge is de 23-jarige Phillppijnse ver pleegster Corazon Amoerao, die als enige aan het bloedbad ont kwam. De openbare aanklager heeft al meegedeeld dat hij de doodstraf tegen Speek zal eisen. Op de Nijverdalse weg in Wier den is dinsdagmorgen de 47-ja- rige heer B. J. Hartkamp uit Wa penveld om het leven gekomen bij een frontale botsing met een tegenliggende vrachtauto. Ver moedelijk door een windstoot wéék de door het slachtoffer be stuurde personenauto plotseling naar links uit met het gemelde gevolg. Bij koninklijk besluit van 21 fe bruari 1967 is op voordracht van de minister van binnenlandse za ken benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de zitting die zal aanvangen op 23 februari 1967, prof. dr. ir. J. P. Mazure. Omdat hij er schoon genoeg van had dat uit zijn schuurtje steeds weer gereedschap ver dween, heeft de 65-jarige bak- ker-in-ruste Olivier Charpigny in een buitenwijk van Parijs zijn tuin in een waar bolwerk her schapen, zo bleek vrijdag vorige week. Een 26-jarige zwerver, Lakdarchickh, die de deur van het schuurtje wilde forceren, kreeg toen een lading ijzervijlsel in zijn hoofd geschoten en over leed ter plaatse. Charpigny, een. lepe knutse laar, zit nu in de gevangenis. In zijn tuin werden talrijke valstrik ken gevonden. Boven de deur van het schuurtje had hij een enorme kei bevestigd, die op het hoofd van een inbreker moest vallen. In de tuin had hij tot anderhalve meter diepe putten gegraven, die met water en verf waren gevuld en afgedekt met bladertakken. Het gevaarlijkste wapen was echter het geweer, gevuld met ijzervijlsel, dat op ooghoogte was aangebracht en afging wanneer de deur werd bewogen. Bij de Franse spoorwegen zal het rijdend personeel van vrij dagavond a.s. tot zondagochtend staken om aan eisen voor verbe tering van de arbeidsomstandig heden kracht bij te zetten. De be trokken vakbonden stellen dat hun leden onder grote spanning moeten werken. Als voorbeeld noemen zij, dat in twee weken tijd zeven leden van het rijdend personeel in het rayon Dijon een hartaanval hebben gehad, waar van twee met dodelijke afloop. Naar aanleiding hiervan was drie dagen geleden al een stakings parool uitgegeven voor het zuid westen van Frankrijk, dat nu voor het gehele land gaat gelden. BRAND IN RUSTHUIS DUIVENDRECHT: Bij een brand in een rusthuis in de Populieren- straat in Duivendrecht zijn drie mannen en een vrouw om het le ven gekomen. Hier wordt een van de slachtoffers naar buiten ge dragen. Premier Wilson heeft dinsdag in het lagerhuis het publiceren van het artikel in de „Daily Ex press" over controle op tele grammen misbruik van vertrou wen genoemd. Hij deed dat in antwoord op vragen over dit ar tikel. Zoals gemeld schreef Dai ly Express dat telegrammen die uit Engeland naar het buiten land worden verzonden door de Britse P.T.T. worden gecontro leerd. Wanneer daar iets bij is waarvoor de staatsveiligheids dienst belangstelling heeft, wordt dat aan die dienst de volgende ochtend doorgegeven. Het zelfde gebeurt met ontvangen tele grammen. Het blad was herhaaldelijk ge waarschuwd dat het met publi- katie een defensieafspraak zou schenden. Andere bladen, die zich er steeds aan hebben ge houden, komen nu in ernstige moeilijkheden, zei Wilson. Het systeem waaronder gegevens werden verschaft heeft jarenlang bevredigend gewerkt op basis van vrijwilligheid. „Het is jam mer dat het vertrouwen, dat de basis van het hele systeem is, door een blad in discussie is ge steld door dinsdagochtend een sensationeel gemaakt en onjuist verhaal te publiceren over een toestand die in feite al langer dan 40 jaar onveranderd voort duurt", aldus Wilson. De Spaanse hoofdstad Madrid telde op 31 december 2.866.728 in woners, zo blijkt uit een publika- tie van het Spaans bureau voor de statistiek. ZWARE STRAFFEN VOOR BELGISCHE AUTO-STROPERS Tweehonderd gulden boete, verbeurdverklaring van de in beslag genomen auto een Fiat '64 en het geweer waarmee P. M. G. L. uit Antwerpen op 11 november in de contreien van Hontenisse op stropers jacht ging en een voorwaardelijke hechte- 'nisstraf van veertien dagen was de niet geringe straf die de kan tonrechter mr. C. J. M. van Hees deze verdachte oplegde. Zijn broer A. A. G. L. die de gescho ten hazen en fazanten ophaalde en ze in de auto opborg werd veroordeeld tot een boete van eveneens tweehonderd gulden. De kantonrechter zag een gro te tegenstrijdigheid in de opvat tingen, die de hoofdverdachte L.- had over de wapenstilstandsdag 11 november die in België als vrije dag wordt gevierd. In plaats van de wapens op te ber gen trok hij er die dag met een geleende auto naar Nederland op uit om er zonder jachtakte de Zeeuw-Vlaamse polders af te stropen. Deze manier van stro pen neemt hand over hand toe. De Antwerpenaren gaven hun schuld toe: „Dat is sjuust me neer", zeiden zij op de tegen hen ingebrachte beschuldiging. De officier- hield een fel re quisitoir waarin hij het auto stropen scherp hekelde. „Uit 'n neergelaten portierraampje het wild in het vizier nemen en dan schieten, daar is geen greintje sportiviteit bij. Het is een mis selijk bedrijf", aldus mr. Lebret die vervolgde: „België is zo langzamerhand leeggestroopt en nu wendt men zich tot Neder land". Spr. eiste daarna tegen elk der broers 400 boete. OVERTREDING DRANKWET In het café-restaurant van de heer J. G. R. (verlof A-houder) te Axel werden op 25 augustus door de inspectie van de drank wet 26 flessen sterke drank in voorraad aangetroffen. Mr. Lebret zei dat hier spra ke was de flessen stonden in het etablissement en in de kel der van twee „geheide over tredingen", voor elk waarvan hij 400 gulden boete eiste en ver beurdverklaring van de in be slag genomen dranken. Mr. H. J. Q. Tichelman die op trad als R.'s gemachtigde, zei dat R. onder de bepalingen van de nieuwe drankwet „die al zo lang op stapel staat", zeker alle ver gunningen zou krijgen omdat hij hiervoor zijn etablissement heeft ingericht en hij een volledige horeca-vergunning heeft. Zijn cliënt heeft alle moeite gedaan een vergunning te krijgen. Hij heeft er een aangevraagd bij de gemeente en bovendien getracht er een over te nemen van een ander café. Mr. Tichelman ver volgde met te zeggen, dat R. al leen al voor het bereiden van spijzen in zijn restaurant de be schikking moet hebben over deze dranken en noemde het een vreemde zaak, als men na het nuttigen van een diner geen glas cognac zou kunnen bekomen. De dranken waren volledig in de boekhouding verantwoord. Mr. Tichelman noemde de eis van een ingrijpende zwaarte „die een afschuwelijke klap voor deze man betekent". De kantonrechter veroordeel de R. tot tweemaal een boete van 200 gulden en verbeurdver klaring van het in beslag geno- mene. VRIJSPRAAK F. W. uit Axel reed op 16 sep tember met zijn bromfiets in de richting Terneuzen. Juist op het moment toen hij twee naast el kaar fietsende dames wilde in halen, kwam hij in aanrijding met een hem van achteren na derende bromfietser. Deze viel en bekwam enige verwondingen. De bromfiets werd beschadigd. V. ontkende ondanks de ver klaringen van de gedupeerde bromfietser en diens vriend, dat hij begon in te halen toen de bromfiets hem reeds zo dicht was genaderd dat hij hem niet meer kon ontwijken. De officier achtte het ten laste gelegde bewezen en eiste 30 gul den boete en 25 gulden als scha- detoewijzing. De kantonrechter achtte een en ander niet bewe zen en sprak de Axelaar vrij. GEEN GROVE FOUT W. V. L. D. te Axel nam op 12 september de moeilijke bocht van de wegomlegging provin ciale wegOude Weg en bleef even te lang op het linkerweg gedeelte. Hij reed hierbij tegen een vrachtwagen aan. De officier kon er wel inko men. Hij sprak van de ellende die deze tijdelijke wegvoorzie- ning teweeg had gebracht. Hij noemde het geen grote fout van de chauffeur. Hij vroeg een boe te van 20 gulden, waarbij de kantonrechter zich aansloot. KENNELIJKE STAAT De bejaarde D. F. te Axel werd overeenkomstig de eis veroor deeld tot een boete van 80 gul den waarvan 50 voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar en de voorwaarde zich on der behandeling te stellen van het Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisme. F. was op 30 oktober in ken nelijke staat op de openbare weg aangetroffen, terwijl er nog geen jaar na een schikking voor een zelfde feit was verlopen. „UITGEPROBEERD" A. de F. te Terneuzen had op 5 januari over de Axelsestraat te hard gereden. „Ik was bezig mijn auto uit te proberen", zei hij, maar de officier was van mening dat hij daarvoor een an dere plaats had moeten zoeken. Eis 25 gulden; uitspraak 20 gul den boete. In de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires zijn in verschei dene industrieën wilde stakingen uitgebroken iut protest tegen de economische regeringspolitiek. Deonstraties waartoe de alge mene arbeidsconfederatie C.G.T. had opgeroepen gingen echter niet door. De politie had uitge breide voorzorgsmaatregelen ge nomen en met traangas uitge ruste eenheden ingezet. De sta kingen braken uit o.m. in de vleesverpakkings-, metaa1-, glas- en chemische fabrieken in de voorsteden van Buenos Aires. De stakers zijn van plan de komende vier dagen niet aan het werk te gaan. President Ongania heeft zijn nationale veiligheidsraad bij eengeroepen om de toestand te bespreken. In de mijn te Zolder (ten noor den van Haselt) is maandagmiddag een locomotief gekanteld, waar door drie arbeiders werden getrof fen. Een 44-jarige arbeider, vader van vier kinderen, werd op slag gedood. De anderen moesten met verwondingen naar een ziekenhuis worden overgebracht. De voorzitters van de drie vak centralen hebben gisteren het ge meenschappelijk actieprogram van het N.V.V., het N.K.V. en het C. N. V. aangeboden aan de kabi netsinformateur prof. dr. Zijlstra. Zij deden dit kort voordat het program openbaar werd gemaakt tijdens een persconferentie in Nieuwspoort in Den Haag. Zij bo den de heer Zijlstra vijf exempla ren aan „voor het geval hij nog op volgers mocht krijgen", zoals de heer KIoos van het N. V. V. ver duidelijkte. De voorzitter van het C. N. V., de heer Van Eibergen, wenste in het midden te laten of het actie program van de drie vakcentralen als een politiek stuk dient te wor den beschouwd. De drie voorzit ters hebben tijdens het onderhoud met dr. Zijlstra gezegd, dat hoe summier het programma van het nieuwe kabinet ook zal zijn, daar in in ieder geval enkele punten van elk partijprogramma zullen voor komen. Zo hopen de vakcentralen dat daarbij ook enkele punten van hun wensenprogramma zullen zijn. De vakcentralen zijn op 25 augustus 1966 met de opstelling van het gemeenschappelijk pro gramma begonnen. Tevoren was één ding duidelijk: het programma zou niet tijdens de verkiezings actie worden gelanceerd om de punten daaruit niet tot een poli tieke strijd te maken. De opzet van het actieprogram is beperkt geble ven. Het bevat een aantal urgente punten waarvan N. V. V., N. K. V. en C. N. V. menen dat zij in de eerstkomende vier jaren kunnen worden gerealiseerd. Het belangrijkste punt' noemden de drie voorzitters de hervorming van de structuur van de onder neming. De vakcentralen beseffen dat de totaliteit van het wensen pakket wel het een en ander kan kosten, hoewel zij van oordeel zijn dat de hervorming van de struc tuur van de onderneming geen cent kost. Dat is alleen een men taliteitskwestie waardoor de sfeer in de onderneming wordt ver beterd en wellicht een produktivi- De Rotterdamse politie ver moedt dat een autosmokkelcom- plot verantwoordelijk is voor de diefstal van 13 grote personen auto's van hetzelfde type Ci- troën DS en ID die in de af gelopen vijf maanden in Rotter dam zijn gestolen. De auto's die een gezamenlijke waarde van 125.000,hebben, zijn verdwenen van openbare parkeerplaatsen in het centrum van Rotterdam. In alle gevallen werd de diefstal gepleegd tussen 9 uur 's morgens en 6 uur 's avonds. Tot dusver is geen enkele auto teruggevonden. De politie die aanneemt dat het hier gaat om een georganiseerde vorm van diefstal, houdt er re kening mee dat een aantal van de auto's naar België is gebracht en daar is verkocht. Opvallend is dat bij de bank overvallen in het vorige jaar ge regeld van Citroëns gebruik werd gemaakt. Bij een verkeersongeluk op rijksweg 43 ter hoogte van het dorp Frieschepalen (gem. Op- sterland) zijn maandagavond laat twee personen om het leven gekomen, de 32-jarige heer Ule- man uit Amstelveen en de 34- jarige L. Hermelink uit Krom menie, beiden makelaars. Zij re den met hun personenauto op drie paarden in, die op de rijks weg liepen. De heer Hermelink was op slag dood. De heer Ule- man werd ernstig gewond naar een ziekenhuis in Drachten ver voerd, waar hij overleed. Bij het ongeval waren nog twee perso nenauto's betrokken, waarvan er één werd vernield. De inzitten den van deze auto's liepen geen verwondingen op. Van de drie paarden werden er bij de aanrij ding twee gedood. Koningin Elizabeth van Enge land heeft een maagontsteking en moet het bed houden, aldus een bekendmaking van Bucking ham Palace. tietsverhoging mogelijk is. De vak centralen zijn bereid met werk gevers en overheid over de priori teiten uit het actieprogram te spreken, alsmede over de program mering ervan. Ten aanzien van de voorgestel de werktijdverkorting tot 42(4 uur zei de heer Kloos dat de vakbewe ging van mening is dat het eind doel een 40-urige werkweek moet zijn. In het actieprogramma is een werkweek van 42(4 uur genoemd, omdat de vakbeweging reëel wil blijven en niet van mening is dat binnen vier jaar alles dient te wor den gerealiseerd. De vakbeweging heeft immers ook nog andere wen sen en dient daarbij haar verant woordelijkheid te tonen, aldus de heer Kloos. In het actieprogramma komt bij de wensen ten aanzien van de her structurering van de onderneming het woord werknemerscommissa ris niet voor. Er wordt slechts ge steld dat zowel de belangen van de kapitaalverschaffers als van de werknemers in de raden van de commissarissen tot uitdrukking dient te komen. Op de persconfe rentie werd verklaard, dat de drie vakcentralen deze formulering be wust hebben gekozen, aangezien In het rapport van de commissie-Ver- teveel is geconcretiseerd. De vak centralen zijn van oordeel, dat heï woord werknemerscommissaris niet gelukkig is gekozen, want hij vertegenwoordigt Immers niet al leen de werknemers, maar het ge hele bedrijf. Hoofdklasse: Luctor 2Luc tor 1 46—117 (0—6); Sas 1— Luctor 3 54—38 (51). De stand: gesp. inatchp. Luctor 1 5 26 Luctor 3 5 13 Sas 1 5 13 Oostburg 1 4 12 Luctor 2 5 8 Eerste klasse: Sas 2Luctor 4 2684 (06); Luctor 5 Oostburg 2 62—98 (0—6). Da stand: gesp. matchp. Sas 2 4 14 Luctor 4 3 11 Luctor 5 4 10 Oostburg 2 3 7 Op de rijksweg Amsterdam- Utrecht ter hoogte van Breuke- len is dinsdagochtend omstreeks kwart over vijf een vrachtauto door een rukwind omgeslagen. De vrachtauto vervoerde onge veer 4000 kippen in kratten. On geveer 200 kippen kwamen om het leven. De bestuurder van de auto, een 22-jarige Amsterdam mer, kwam mët de schrik vrij. Op de onbewaakte overweg te Wadenoyen in de spoorlijn Gel- dermalsenArnhem is gisteren een met schoenen geladen bestelauto door een trein ver morzeld. De bestuurder, de 19- jarige H. Spuybroek uit Sprang- Capelle, werd door de botsing uit de wagen geslingerd en kwam meters verder in heb gras langs de spoorbaan terecht. Tot zijn eigen grote verbazing bleef hij ongedeerd. De trein kreeg twintig minuten vertraging. In het kader van de kernthema- actie .Houdt uw snelheid in toom' za], naar het verbond van veilig verkeer mededeelt, door de politie verscherpt worden toegezien op de snelheidsaanpassing in het ver. keer van 6 tot en met 18 maart. In het bijzonder zal in deze pe riode worden opgetreden tegen overtredingen van de voorge schreven maximum-snelheid. De Belgen gaan ééntalige iden titeitskaarten krijgen. In de staatscourant van dinsdag is een kon. besluit verschenen dat be paalt dat in het vervolg in Vlaamse gemeenten alleen Ne derlandstalige identiteitskaarten zullen worden verstrekt en in n* Waalse gemeenten Franstalig». De inwoners van Brussel kun nen kiezen tussen een Neder landse of een Franstalige identi teitskaart. I

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5