Slachtoffers en miljoenen schade door storm in West-Europa Luchtaanvallen op de Moe Gia-pas Chinese troepen trekken zich terug van de grens met de Sowjet-Unie Treinongeluk Slachtoffers in Frankrijk Ook in België RADIO DE K0CK HET WEER Overstromingen in Brazilië D-'66 IN DE OPPOSITIE Konvooien urenlang gebombardeerd In Djakarta verwacht men vandaag de val van Soekarno WOENSDAG 22 FEBRUARI 1967 23e Jaargang No. 6880 Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden RAMP IN RIO DE JANEIRO Stakingsrelletjes Witte terreur' Oorlog met de Sowjet-Unie mogelijk? Canadese treiler in nood Gereedhouden voor de strijd ZESVOUDIGE MOORDENAAR IN NEW YORK VRIJGELATEN Soeharto een goed democraat Pokken in India „Rode Ster" over „heimelijke verstandhouding tussn Mao en Washington" Contact tussen V.S. en Hanoi in Nieuw Delhi? Vliegtuigongeluk in Honduras Vijf doden bij brand in de Ver. Staten Frank, bij abonnement; TERNEUZEN Abonnementsprijs 'f8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 et. Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ..ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur voormiddag. In een groot deel van West- Europa heeft de storm maandag en dinsdag flinke schade aangericht. Ook vielen hier en daar slacht offers. In Duitsland kwamen zeker vier mensen om het leven. Bij de Westduitse plaats Merzalben stort ten dinsdag twaalf ontwortelde bo men neer op een Amerikaans mili tair konvooi. Daarbij verloor een Duitse inzit tende van een der wagens het leven. Twee Duitsers werden ge wond, van wie één levensgevaar lijk. Twee vrachtwagens werden volledig vernield. In de Beierse stad Augsburg werd een 61-jarige vrouw door de wind gegrepen, toen ze een smalle trap naast het stad huis afliep. Volgens ooggetuigen werd ze letterlijk weggeblazen. Bij het neerkomen op straat liep ze een schedelbasisfractuur op waar aan ze op weg naar het ziekenhuis overleed. In Berlijn, dat de zwaarste storm sinds 1949 meemaakte, woei een 61-jarige arbeider van een dak. Hij maakte een dodelijke val. Twee ar beiders liepen ernstige verwondin gen op door het neerstorten van steigerdelen. In Oost-Berlijn werd een vrouw gedood door een val lende boom en een andere gewond, (ADVERTENTIE) toen haar krantenkiosk omver werd geblazen. Aan de zuidrand van het westelijk stadsdeel woei een Oostduitse wachttoren om. Hij kwam terecht op een Westberlijns volkstuincomplex. De toren was niet bezet. In heel Duitsland onder vond het weg-, scheepvaart- en luchtverkeer dinsdag zware hinder van de storm. Tussen Keulen en Bonn konden drie-en-een-half uur lang geen treinen rijden, doordat een plaatijzerdak van vijfhonderd vierkante meter op de bovenleiding was gesmakt. Bij Limburg in Hes sen reed een trein op een omgeval len boom. Daarbij werden tien men sen gewond. De schade loopt over het hele land in de miljoenen. Ook in Frankrijk heeft de storm huisgehouden. Boven op de Eiffeltoren werd maandag nacht een windsnelheid van 148 km per uur gemeten. In Parijs kwamen veel dakpannen en tele visie-antennes óp straat terecht. Verscheidene auto's werden zwaar beschadigd door omval lende steigers. Een heftige wind stoot rukte de grote wijzer van de vermaarde klok van het Gare de Lyon van zijn as. De brand weer haalde de vier meter lange en tachtig kilo zware bronzen pen eraf, voordat hij van zo'n vijftig meter omlaag zou storten. De orkaan, die in de nacht van zondag op maandag in de om geving van Parijs al drie slacht offers had gemaakt (automobilis ten die van de weg werden ge blazen), eiste maandagavond een vierde dode. Bij Dinan in Bre- tagne kwam een 60-jarige vrouw om het leven, toen haar huisje onder het geweld van de wind in stortte. In de Zwitserse Alpen hebben felle wind en zware regen- en sneeuwval het lawinegevaar ern stig vergroot. In het kanton Wal lis, zijn verscheidene dorpen ge- isoleerd. De storm die boven België woedde, heeft enige mensen levens geëist en plaatselijk aan zienlijke schade aangericht. In de haven van Antwerpen zonk dinsdagochtend vóór 't dag worden een motorlichter die door zware golven overspoeld werd. Twee van de opvarenden worden vermist. Te Anderlecht is op een bouwwerk 'n kraanmachinist om het leven gekomen, toen zijn 40 meter hoge kraan bezweek onder de kracht van de windvlagen. Bij Virton in Belgisch Luxemburg is dinsdagochtend een rijdende auto verpletterd door een omvallende boom. De 44-jarige bestuurder overleed korte tijd later in een ziekenhuis. In de Antwerpse haven is maandagavond het ruim 6100 ton metende Amerikaanse m.s. „North Hills" door een hevige windstoot tegen een kademuur geslagen. Het schip liep een gat van twee meter boven de water lijn op. TERNEUZEN Voordstraat 102 Tel. 01150-3128 OPNIEUW REGEN Aan de noordwestflank van een hogedrukgebied boven Span je trekt een in betekenis toene- mened depressie in de richting van de Britse eilanden. In de loop van de dag zal op de nadering van deze storing de wind krimpen van westelijke naar zuidwestelijke richtingen, terwijl de bewolking geleidelijk zal toenemen. Later is enige re gen te verwachten. De temperaturen zullen maxi mumwaarden bereiken van om streeks tien graden. geldig tot hedenavond, medege deeld door het K. N. M. I. Weinig verandering in temperatuur Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Krachtige tot matige zuidwestelijke wind en in het algemeen weinig ver andering in temperatuur. WOENSDAG 22 FEBRUARI v.m. n:m. Breskens 11.35 12.16 Terneuzen 0.11 12.52 Hansweert 0.45 1.26 Walsoorden 0.44 1.25 DONDERDAG 23 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 0.33 1.09 Terneuzen 109 1.45 Hansweert 1.43 2.19 Walsoorden 1-42 2.18 Als gevolg van de overstro mingen in de Braziliaanse staat Guanabara, waarin Rio de Janei ro is gelegen, bedraagt het aantal doden en vermisten tot dusver 300. In ziekenhuizen zijn onge veer 100 gewonden opgenomen, terwijl 30.000 mensen dakloos zijn geworden. Het reddingswerk verloopt nu sneller, daar het niet meer regent en men geen nieuwe grondver schuivingen schijnt te vrezen. ?ebr 22 23 24 ZON op onder 7.42 18.06 7.40 18.07 7.38 11.09 In Rio de Janeiro is een woon blok van zes verdiepingen ge troffen door een enorme steen die, losgewoeld door de zware 14.42 7.101 regenval van bet afgelopen 17 46 gQ41weekeinde, van een berghelling MAAN op onder RIO DE JANEIRO: Tenminste 224 personen zouden om het le ven zijn gekomen en meer dan 3.000 gezinnen zijn dakloos na overstromingen en aardverschui vingen, veroorzaakt door over matige regenval gedurende het weekeinde. Hier een beeld van ingestorte gebouwen in de Bra ziliaanse provincie Guanabara. Mr. H. A. F. M. O. van Mierlo, fractievoorzitter van de partij D-'66 acht het „zeer onwaarschijnlijk en wellicht uitgesloten", dat zijn partij deel zal nemen aan een nieuw te vormen kabinet. Hij deelde dit gis teren mee na afloop van zijn onder houd met informateur prof. dr. J. Zijlstra. De heer Van Mierlo wees er op, dat er slechts een geringe over eenstemming bestaat tussen de op vattingen van informateur Zijlstra en de doelstellingen uit het pro gram van D-'66, In de opvattingen van informateur Zijlstra zouden slechts twee eisen van D-'66 terug te vinden zijn, te weten de voor genomen instelling van een staats commissie, die tot taak zal krijgen een onderzoek in te stellen naar een herziening van het kiesstelsel, en het ontwerpen van een meer jarenplan op financieel-economisch terrein. De heer Van Mierlo concludeer de dat, gezien dit „mager resul taat" niet voldaan wordt aan de eisen van D-'66. De luchtaanvallen op Noord- Vietnam concentreerden zich rond de Moe Gia-pas bij de Lao- tiaanse grens, door de Amerika nen beschouwd als een van de voornaamste infiltratieroutes. Urenlang bombardeerden en beschoten phantpms en thunder- chiefs een konvooi van tachtig vrachtwagens op een onen weg gedeelte bij de noordelijke toe gang tot de pas. De piloten meld den bij hun terugkeer dat 42 wagens waren vernield en twin tig beschadigd. Amerikaanse mariniers hebben maandag in vijftig schermutse lingen met de vietcong vlak ten zuiden van de grote basis te Da- nang 139 guerillastrijders ge dood. Een Amerikaanse woord voerder noemde de verliezen onder de mariniers „licht". Dinsdagmorgen vroeg zijn in Long Binh, 30 km ten noorden van Saigon, stakende Vietname se arbeiders slaags geraakt met Amerikaanse militaire politie op een militaire werf. Vijf Ameri kanen en tien stakers 'werden gewond. kwam suizen. Het'huizenblok is ingestort. Volgens de brandweer kunnen er wel 200 mensen bedol ven liggen. Dertig lijken zijn al geborgen. Chinese troepen, die gelegerd ivaren langs de grenzen met de Sowjet-Unie en Mongolië, hebben zich 200 km teruggetrokken, zo is dinsdag van betrouwbare commu nistische zijde in. Moskou verno men. De Chinezen zouden langs deze grenzen alleen op enkele strategische punten grenstroepen hebben achtergelaten. In het aldus geschapen nie mandsland, aldus de Moskouse zegsman, was de bevolking weg gehaald en achter de nieuwe Chi- nese linies gebracht. De operatie was enkele weken geleden geëin digd. Sindsdien was er ook een einde gekomen aan de uittocht van Chinese staatsburgers naar de Sowjet-Unie. Uit Gangtok, de hoofdstad van het Indische protectoraat Sikkim, is gemeld dat de portretten van Mao, die de vorige maand waren weggehaald van de Chinese bun kers aan de grens tussen Tibet en Sikkim, daar nu weer te zien zijn. Men meent hieruit te kunnen op maken. dat de maoisten het bevel over de Chinese troepen in dit ge bied aan zich hebben getrokken. In Peking komen steeds meer berichten binnen over gevechten in verscheidene provincies van China, zoals in Jin Chewan, waar maoisteh door „monarchisten en witte terreur" zijn omsingeld. Dit staat op muurkranten te lezen. De revolutionaire rebellen strijden in de twee grootste steden van de provincie Sje Nan, Sjeng Sjoe en Khai Feng, tegen anti-maoisten die door legereenheden worden gesteund. In Khai Feng hebben anti-maoisten het radiostation veroverd op de revolutionaire re bellen, zo werd gemeld. Volgens radio-Sofia plegen steeds meer Chinese intellectuelen zelf moord na mishandeling door de rode garde. Wanneer iemand niet buigt voor de nukken, van de on gedisciplineerde fanatici, wordt hij mishandeld en, gevangen geno men. Professoren van de univer siteit te Peking werden geschopt, bespuwd en met hoeken op het hoofd geslagen, aldus radio-Sofia. Het is mogelijk dat de betrek kingen tussen China en de Sow- De Canadese treiler „Cape Bonnie" is bij de ingang van de haven van Halifax op de rotsen gelopen en dreigde in tweeën te breken. Het vaartuig had 18 man aan boord. Een van de schepen die aan het reddingswerk deelnamen heeft de lijken van vier opvarenden van de treiler geborgen. Over het lot van de overige 14 beman ningsleden is niets bekend. Gevreesd wordt dat alle acht tien opvarenden van de Canadese treiler „Cape Bonnie", die dins dag in sneeuw en mist op de rot sige kust van Nova Scotia bij Ha- litax liep, zijn omgekomen. Men heeft tot dusver negen lijken ge borgen. jet-Unie nog slechter worden. Het is mogelijk dat er een oorlog tus sen beide landen uitbreekt. Dit heeft Sjen Yi, vicepremier en mi nister van buitenlandse zaken van communistisch China, verklaard in een interview met het blad „Kwemin Koeng Jeng Sao", aan gehaald door liet Bulgaarse pers bureau in een telegram uit Re- king. Tot de arbeiders die in de grens gebieden werkzaam zijn bij de ontginning van land, is een drin gende oproep gericht zich gereed te maken voor de strijd om de grenzen te verdedigen, zo meldt radio-Peking. In de oproep, welke afkomstig is van het revolutionai re opstandelingencomité van het ministerie voor aanwinning van landbouwgrond, wordt gezegd dat de arbeiders een geweer in de ene hand en een schoffel in de andere hand moeten dragen. Het ministerie is voornamelijk verant woordelijk voor de ontginning van grond in de grensgebieden Heiloenkiang, Binnen-Mongolië, Sikiang en Tibet. De arbeiders moeten „nieuwe tegenaanvallen" van de bourgeois en reactionairen neerslaan en de produktie verbeteren. Premier Yen van nationalistisch China heeft in het parlement ge zegd dat nationalistisch China zijn ondergrondse activiteit op het Chinese vasteland uitbreidt om een revolutie tegen 't regiem in Peking te beginnen. Yen zei dat 700 miljoen mensen tengevolge van de huidige strijd om de macht in China te lijden hebben van terreur en honger. Er werd dinsdag in tegenstel ling tot de verwachting in Dja karta nog geen verklaring over de positie van president Soekarno uitgegeven. Een gezaghebbende zegsman zei: „Er is nog niets be slist". De Indonesische legerlei der-generaal Soeharto, de voor zitter van het kabinetspresidium, had dinsdag een gesprek van twee uur met generaal Nasoetion, de voorzitter van het volkscon gres. Volgens onbevestigde be richten zou Soekarno vandaag Een gerechtshof in New York heeft maandag een moordenaar, die bekend had zes moorden te heb ben gepleegd, vrijgelaten, omdat hem vóór zijn bekentenis niet was meegedeeld welke rechten een ver dachte bezit. José Suarez was 22 jaar toen hij ongeveer een jaar geleden ervan werd beschuldigd zijn vrouw en vijf kinderen in de leeftijd van elf maanden tot zes jaar te hebben doodgestoken. Suarez was vader van drie van de kinderen. Tijdens het proces werd meege deeld dat er tegen Suarez, afge zien van zijn eigen bekentenis, geen bewijzen bestaan. Het Ame rikaanse opperste gerechtshof be- alle macht aan Soeharto overdra gen. Soeharto lichtte dinsdag voorts regionale militaire commandan ten in over de ernstige toestand die is ontstaan door Soekarno's weigering om af te treden. Een hoge legercommandant, luitenant-kolonel Himawan Soe- tanto, heeft gewaarschuwd dat aanhangers van Soekarno zich in Djakarta aan het versterken zijn. Hij verklaarde dat zijn luchtlan dingsbrigade in paraatheid is ge bracht en gereed staat om aan elke situatie het hoofd te bieden. Minister Malik heeft in het parlement verklaard dat de voorzitter van het kabinetspre sidium, generaal Soeharto, aan alle voorwaarden die aan een staatshoofd gesteld mogen wor den, voldoet. Hij is een goed de mocraat, die toegewijd is aan het handhaven van de wet en de grondwet, aldus Malik. De minister verschafte in het parlement uitleg bij een wets voorstel tot benoeming van Soe harto als waarnemend president tot na de volgend jaar te houden presidentsverkiezingen. Het parlement heeft reeds een resolutie aangenomen, waarin 't raadgevend volkscongres wordt verzocht president Soekarno uit zijn ambt te ontzetten en voor het gerecht te dagen in verband met zijn rol in de mislukte staats greep van 1965. Later op de dag gingen 2500 in Saigon wonende arbeiders in staking, die meer compensatie willen hebben in hun reiskosten. In een artikel van „Rode Ster", het orgaan van het Russische ministerie van defensie, wordt gezinspeeld op de mogelijkheid van een geheime verstandhou ding tussen het China van Mao Tse-Toeng en Washington. Onder de kop: „Van vijandig heid naar samenwerking" be toogt het blad, dat zekere politi ci in de Verenigde Staten, die gisteren nog voorstanders waren van een agressieve politiek ten aanzien van de Chinese volks republiek, thans aansturen op een akkoord met „de heersende kliek in Peking". Peking van zijn kant, aldus „Rode Ster", heeft belangrijke stappen gedaan om tot overeen stemming te komen met de meest agressieve kringen in de Verenigde Staten. Deze kente ring heeft zich volgens „Rode Ster' voltrokken tijdens de „cul turele revolutie", die naar het Russische blad meent, niet tegen „het Amerikaanse imperialis me" maar tegen de Sowjet-Unie en de andere socialistische lan den is gericht. „Rode Ster" vestigt vervolgens de aandacht op het feit, dat Pe king koppig weigert met de so cialistische landen samen te gaan in de steunverlening aan Vietnam. „De afgelopen twee weken is er in Nieuw Delhi contact ge weest tussen de Amerikaanse ambassade en Ngoejen Hoa, de Noordvietnamese consul-gene raal, met als tussenpersoon Tri- lokinath Kaoel, secretaris van het Indiase ministerie van bui tenlandse zaken." Dit heeft de Indiase minister van buitenland se zaken, Mohammed Tsjagla, onthuld in een vraaggesprek met het Indiase persbureau „P.T.I.". Volgens minister Tsjagla is een „unieke kans op vrede in Vietnam gemist door het niet verlengen van het bestand, ter wijl de Noordvietnamese hou ding thans weer stugger schijnt te worden". De Verenigde Sta ten hadden een wenk gegeven de bombardementen op Noord- Vietnam te zullen staken, zelfs als er van Noordvietnamese zij de „een fluistering van een po sitief antwoord zou zijn". „Ha» noi's antwoord was meer dan een fluistering. Het was een schreeuw, zo luidt als men wel licht slechts van de andere kant zou verwachten". De Indiase mi nister zei een „belangrijke wij ziging" in de houding van Noord- Vietnam en van het Zuidviet- namese bevrijdingsfront te heb ben gezien in het niet langer vasthouden 'aan eerder gestelde voorwaarden dat de bombarde menten zouden worden gestaakt. India zal de inspanningen om de partijen tot vredesbesprekin gen te bewegen voortzetten, in het bijzonder via de internatio nale controlecommissie. Secreta ris Kaoel heeft een gesprek met de Poolse ambassadeur, Antoni Mrozek, over de' toestand in Vietnam gehad. Een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade in Nieuw Delhi ontkende maandagavond dat ambassadeur Chester Bow les direct of indirect in contact had gestaan met een Noordviet namese vertegenwoordiger. Een vliegtuig met 48 mensen aan boord is maandag vlak voor de landing op het vliegveld van Tegucigalpa in Honduras veron gelukt. Het toestel brandde ge heel uit. Op het vliegveld was geen blusmaterieel aanwezig. De Hondurese luchtvaartmaat schappij Sahsa heeft meegedeeld, dat vier mensen het leven hebben verloren. Het ongeluk is te wij ten aan het niet werken van de remmen. Bij een brand te Amsterdam in In het noordwesten van de In- paalde in de zomer van het vorig diase staat Maharassjtra zijn in de de staat New York zijn een vrouw jaar dat bekentenissen van een week die 4 februari eindigde, 146 met haar vier kinderen van ander- verdachte ongeldig zijn, tenzij hem mensen aan pokken gestorven, zo half tot negen jaar om het leven is meegedeeld dat er bij zijn onder- wordt officieel in Bombay meege- gekomen. Toen de vader thuis- vraging een advokaat aanwezig deeld. Er zijn nog 865 lijders aan kwam, stond het huis in lichte- mag ziju, deze ziekte geregistreerd. 1 laaie. t

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1