ZAAIEN SNOEIEN W£M/ I/ah 4e mzk BEZIGHEDEN IN TUIN BEGINNEN WEER! VAN EUROPA HEBBEN WE NU GENOEG GEZIEN OP GEZONDHEIDSTOESTAND WORDT ONVOLDOENDE GELET DE MINIMUM EISEN Belangrijker Andere bacteriën Wat eten wij Deze week klaar Na de 18de Resumerend DOORZICHTIGE STOFFEN SUèDE JASSEN - Medisch consult - door - dr. Alfreds Briedé »sss»s»s»s»as»e»oe»K9*«ec8»#»SMe»8»»s»»»8»Me8»8Me8»»»»»»»»»» Voor huisvrouw so gozio i Schaatsen moeten telkens na het ge bruik droog worden afgewreven, op een droge en warme plaats worden opgehangen, na droging inwrijven met boomolie. i Nikkelen schaatsen die opgeborgen worden legt men een kwartier lang In een bad van 1 deel zwavelzuur en 50 delen spiritus, daarna In schoon water afspoelen en goed drogen. Dit drogen gaat het beste, door de schaatsen in droog zaagsel te wentelen, totdat er geen zaagsel meer aan blijft zitten. I Scharen kunt u slijpen op een stuk glas. Ze worden echter ook scher per wanneer u er schuurpapier mee knipt, I Lekkende vazen kunnen dichtge maakt worden door enige malen te spoelen met waterglas. i Om het beslaan van brilleglazen te voorkomen, worden deze aan belde kanten ingewreven met glycerine' en uitgewreven met een zeemlederen lapje. I Men kan dik geworden inkt weer verdunnen met bier, doch ook met f Petroleum moet steeds op een don kere plaats bewaard blijven. Door zonnestralen treedt verdamping op. Borstels kan men goed schoonma ken, als men twee borstels neemt en tezamen borstelt met droog meel. De Nederlandse schepelingen die over de wereldzeeën varen en die dus ook in allerlei subtropische landen ko men, worden periodiek aan een vrij ste vig geneeskundig onderzoek onderwor pen: zij moeten goed gezond zijn, an ders komen zij de haven niet uit. Nu is het waar dat die zeevarenden er op hun reizen ook nog bij moeten werken, maar zij moeten toch ook maar bestand zijn tegen de schroeiende hitte van laten we zeggen het Suez-kanaal, zij moeten over voldoende afweerkrachten beschikken tegen een ons vreemde bac terie-wereld. Daarom is het onverantwoord dat 'n telefoniste met Vallende ziekte, een ouder echtpaar waarvan de vrouw dia betes en de man hoge bloeddruk heeft, een gepensioneerde met een chroni sche dikke darmontsteking en een huis vrouw met een eveneens chronische nieraandoening, zonder enig overleg met de huisarts boeken voor een reis die in de kleurenfolder als een „exo tisch avontuur" wordt beschreven. In subtropische en tropische landen wemelt het van de bacteriën die hier niet voorkomen en waartegen wij ook geen immuniteit hebben kutmen onbou- wen. De inheemse hevolkldg heeft dat wel kunnen doen. zij Is betrekkelük on gevoelig voor haar bacteriewereld. De Euronese vakantieganger is ziek voor dat hij het weet: plotselinge heftige diarree is het meest voorkomende ver schijnsel. Het is niet ongewoon wanneer een derde van het reisgezelschap ziek op bed ligt, dat een vakantieganger tij dens een busexcursie, 70 kilometer van z'n hotel, het gewoon in zijn broek doet, dat een jong medicus, die deel van het gezelschap uit maakt en die zijn „waarschuwing" gehad heeft, alleen nog maar droog brood eet en daar ilokies rode wijn bij drinkt, dat een echtgenote wier man in het ziekenhuis moet worden opgenomen, de zieke zelf maar gaat verplegen omdat ze al gezien heeft dat het personeel daar van toeten noch blazen weet. Schaaltje rauwe groenten vooraf Neem maar meer mee, ober. Schoteltje vruchten als dessert? Alles wat rauw is, is voor ons Europeanen verboden waar. Glas water uit de kraan? Neem liever nog wat spuitwater uit de fles! Goed doorgekookte en goed doorgebra den zaken zijn toegestaan en verder moet de hotelgast met z'n - luxueuze vliegticketmaar zo'n beetje improvi seren alsof hij bij de padvinderij was... totdat hij toch nog koorts krijgt of gaat braken of op de w.c. moet blijven zitten. Het voorjaar nadert weer. Het sap komt reeds weer in de bomen, al bespeurt men er nog weinig van en zit men nog liefst dicht bij de kachel. Wat is er te doen in tuin en aan plant? In de eerste helft van februari kun nen de dahlia's in bak of kast wor den gebracht heeft u dat nog niet gedaan dan kan u er direct mee beginnen waar we na uit lopen een stek kunnen nemen. Bij open weer kunnen vaste planten gescheurd worden. De border moet opnieuw worden bemest. Binnenshuis kan men begonia's, pe tunia's en lobelia's zaaien. Even tuele randplanten dienen te worden opgenomen. In onze groentetuin kan nu voor de tweede keer spinazie worden ge zaaid, Iet wel, echter alleen op be, schutte plaatsen, per 10 m1 400 gram. Raapstelen, 50 gram per m2. Vroege aardappels kunnen worden voorgeklemd In kistjes. Op dezelf de wijze kunnen eveneens tuin bonen, peulen en doperwten wor den voorgeklemd. De werkzaamheden In de fruittuin beperken zich in de eerste helft van februari tot het spuiten van perziken en kruisbessen. Denkt u er vercjer om, dat frambozen, bra men en wijnbessen aan draden moeten worden bevestigd. Dek de leibomen met rietmatten tegen eventuele nachtvorsten, die ongetwijfeld nog zullen komen. Bij zacht weer worden de bomen en heesters gesnoeid en wel zo danig dat het licht tot alle takken kan binnendringen en de van de groeirichting afwijkende takken worden weggenomen om een regel matig gevormde kroon te verkrij gen, Rozen mogen niet voor maart worden gesnoeid. In de tweede helft van februari staat ons het volgende werk te wachten. Éénjarige bloemen die nen onder glas gezaaid te worden. De paardebloemen, hoe aardig ze ook staan als ze bloeien, kunnen later in de tijd een ware plaag zijn. dus dienen we dit onkruid nu uit te steken, waarna het gazon moet worden gemest. Vergeet ni$t de klimplanten aan te binden en de bedden waar lathyrus moet wor den gezaaid gereed te maken. In de fruittuin is het snoeien van de druif, de lei-perzik en de abri koos beslist noodzakelijk. Deze maand moet het bespuiten van het fruit met V.B.C. 6 be ëindigd worden, het snoeien even eens. Spuiten met kleurstoffen mag uitsluitend plaats hebben bij hoge dagtemperatuur. Spitten is niet altijd een aangenaam werkje, toch is het noodzakelijk dat dit werkje ook nu wordt voortgezet. In de groentetuin moet nu rabar ber verplant worden. Hebben we koolplanten tijdens de winter in de bak laten overwinteren, dan is het nu de tijd, deze uit te planten, doch let wel, alleen dan ais het zacht weer is. De in de bak ge zaaide peen moet nu worden uit gedund. a. Geef de heesters lucht en licht do'or van binnen uit het oude hout en grillig gevormde tak ken weg te nemen. b. Snoei struikrozen (in maart april) tot op een lengte van 25 —35 cm door dood, zwak en overtollig hout af te knippen met 'n snoeischaar. Hoe krach tiger scheut, hoe langer men deze kan laten. c. Snoei bomen door de takken tot op 'A of in te korten en dwarsgroeiende takken weg te nemen. De eerste maanden van het jaar zijn vaak nog kouden grillig. Een kop stevige, geurige soep kan dan ook ge woonlijk ieders goedkeuring wel weg dragen. Er kan toast, bruinbrood, rog gebrood of stokbrood bij worden ge serveerd, doch ook geraspte kaas leent zich hier uitstekend voor. Het betekent een voedzame en heerlijke aanvulling van de meeste gebonden soepen. Na zo'n voedzame soep zijn gebak ken nagerechten als bijvoorbeeld drie-in-de-pan, gebraden appels of wentelteefjes zeker op hun plaats. Na gerechten in vloeibare vorm laten zich namelijk wat minder goed met soep combineren. ZONDAG: kippesoep; warme ham met gebakken ananas, sla, aard appelpuree; grapefruits met kwarkvulling (of Bulgaarse yog hurt). MAANDAG: boerenomelettetoma tensaus, rijst; wentelteefjes. DINSDAG: zuurkool met rozijnen en appel; aardappelpuree, gebraden verse worst; beschuitbollen met bessesapsaus. WOENSDAG: rode kool, runderlap jes, aardappelen; yoghurt met in rum geweekte rozijnen. DONDERDAG: hachee, aardappelen, appelmoes; muesli. VRIJDAG: gestoofde kabeljauw met botersaus bf champignonragoüt; worteltjes, aardappelen; stoofpeertjes. ZATERDAG: dikke Italiaanse rijst soep; gebraden appels. Grapefruits met kwarkvulling 2 grapefruits, 1 potje kwark (liefst roomkwark100 g poe dersuiker. Snijd de grapefruits doormidden en neem het vruchtvlees eruit met een speciaal grapefruitmesje. Roer de kwark romig met de gezeefde poeder suiker. Snijd het vruchtvlees aan kleine stukjes en meng dit door de kwark. Vul de grapefruit-helften met deze zachte crème en versier de bo venkant met wat rode bigarreaux. STEEDS MINDER STOF! Al stortregent, sneeuwt en vriest het of schijnt de zon, kleding is er voor alle weersomstandigheden. En dat is maar gelukkig, want het weer vertoont rare grillen. Het ene moment Is de dikste winter jas nog niet warm genoeg om ons tegen de kou te kunnen be schermen en het volgende kunnen we bijna In een mouwloos jurk je bulten komen. Daarom houden de mode-ontwerpers zich zowel met de winter- als de voorjaarskledlng bezig. De korte rokken zien we voorlopig nog niet uit het straatbeeld verdwijnen. Integendeel, ze schijnen alsmaar korter te worden. Ook de felle contrasterende kleuren blijven modieus. Naast de neutrale kleurenvariëteiten in beige, het zwart en wit, zien we steeds meer maisgeel, meloenoranje, aqua-blauw en biljartgroen. Combinaties van twee felle tinten worden steeds meer gebruikt. De modehuizen tonen herhaaldelijk kleding, waarbij gebruik wordt gemaakt v»n een minimale hoeveelheid stof in de nieuwe lente mode. De minirokjes schijnen nog niet genoeg te zijn, vandaar dat de modeontwerpers nu deze „nudy-look" uitvonden. Sommige cocktail- en avondjurken zijn zelfs uitsluitend vervaar digd van gitten, glazen kralen, of parelslingers. Daaronder wordt dan een „body stocking" gedragen. Dit is een soort vleeskleurig badpakje. U ziet het, een overvloed aan textiel wordt beslist niet gebruikt voor de nieuwe modellen. Ook de snit wordt steeds eenvoudiger. Het is immers onmogelijk een ingewikkelde lijn aan te brengen als een jurkje vrijwel uitsluitend uit parels, stenen etc. bestaat? Men houdt het bij dgt soort jurken daarom voornamelijk op tent en kokermodellen. Voor de koude zijn de jassen met een militaire lijn heel geschikt. Heel fijn, zij het minder elegant, zijn de kapiteinsjassen en de battlejackets. Nog steeds zijn de broekpakken te koop van rib fluweel, corduroy of ander materiaal. Vaak worden deze aange vuld met korte bijpassende rokjes. Over combinatie rok-Jasje gesproken, de nieuwe voorjaarscollectie toont nu steeds meer suède-mantelpakjes van allerlei soorten leer. Ook deze pakjes en de jassen van suède zijn vaak fel van kleur. We zien onder andere antilope en royal skin (gemaakt van heel fijne kalfhuidjes), dat wel kostbaar maar ook zeer soepel leer is. Een leuk blazertje, een caban en een sportieve trui doen het ech ter, ondanks «Ut nieuws snufjes nog steeds goed. terdag 18 fetouari~Ï967DK VRIfE ZEEUW Pagina KOPENHAGEN: Terwijl hier in Nederland de nieuwe lente en DAT REIST MAAR zomemode de nodige publiciteit krijgt denkt men In het noorden nog aan de winterkou. Dit keer Is het niet de bovenkleding die de aandacht vraagt, wat daaronder gedragen wordt is zeker het aan zien waard Er zijn alweer vliegtuigen volgeboekt voor vakantiereizen naar Noord-Afrika. Dat is al lang geen ongewoon verschijnsel meer. Er zijn reeds veel landen buiten het oude Europa, die een respectabele toeristenindustrie hebben opgebouwd. Boven de vliegvelden cirkelen daar Engelse, Duitse, Scandinavische en Nederlandse ma chines. wachtend op een teken om te mogen landen. Wie zal het die reizigers kwalijk nemen, ze hebben het in Zwitserland, Italië en Spanje nu wel gezien. Ze hebben geld genoeg, de arrangementen bestaan, nu moe ten het kamelen, soeks en oases worden. Mensen van alle leeftijden, gezond of met kwalen, begeven zich bulten Europa, zoeken de meest primitieve levens omstandigheden op, alsof dat de gewoonste zaak van de wereld is. PARIJS: De Franse hoedenmode voor het komende voorjaar: „In dian News" is de naam van dit hoedje van Rose Valois, van oran je katoen versierd met wit bor duursel. Aan enkele medische voorschriften waar niemand onderuit komt, is door al die reizigers wel voldaan. Wanneer bij aankomst in het gastland of bij te rugkeer in Nederland bepaalde bewij zen van inenting worden verlangd, zijn die er natuurlijk ook; die dingen komen voor het begin van de trip wel in orde. Men moet echter bedenken dat het hier slechts gaat om wettelijke minimum eisen! Goed, die vakantiegangers zijn dan ge vaccineerd tegen pokken, soms ook tegen cholera en gele koorts en met die ziekten zal het dan wel loslopen. Of het gewenst is zich al van te voren ook tegen andere ziekten onvatbaar of minder vatbaar te laten maken, komt vrijwel bij niemand op. Vanzelfspre kend is dat van land tot land, dat be zocht zal worden, weer anders. Nu mag men van de Nederlandse huis arts niet verwachten dat hij voor leder deel van de wereld dadelijk weet welke inentingen verplicht en welke gewenst zijn; toch is de huisarts de eerste die men over deze zaken maar eens moet raadplegen. Dat van die inentingen kan hij natuurlijk opzoeken of navragen, wanneer hij dat niet paraat mocht heb ben, maar er is een veel belangrijker reden om eerst de eigen medicus eens op te zoeken. Een avontuur is het natuurlijk wel: ge sluierde vrouwen, eindeloze zandmas- sa's, een zon met ander licht, bloemen die we thuis niet kennen. De reizigers die in vorige jaren zo'n ver en vreemd land bezocht hebben en die er met niet al te veel ongerief doorheen zijn gerold, zullen blij zijn dat ze alle exotische fce- - levenissen die zulk een reis biedt, heb ben mogen meemaken. Toch moet een Ieder wel weten waar hij aan begint en of zijn gezondheids toestand het ondergaan van dit alles wel toelaat.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5