Uitkeringen sociale verzekeringen worden verhoogd Huisartsen accepteren voorstel van ziekenfondsen Amerikaanse eenheden voeren drie operaties uit in Zuid-Vietnam MUL A.O.W. EN A.W.W. VAN ƒ4254 NAAR ƒ4470 Ongehuwden en weduwen zonder kinderen van ƒ2904 naar ƒ3144 KONINGIN ONTVANGT ADVISEURS RADIO DE KOCK de DELGISCHE COMMENTAREN OP VERKIEZINGSUITSLAG IN NEDERLAND SHELL-RAFFINADERIJ PERNIS WORDT DE GROOTSTE TER WERELD HET WEER ZATERDAG 18 FEBRUARI 1967 23e Jaargang No. 6878 Invalidenrente Kinderbijslag Sneeuw in het noorden van Italië Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Spanningen opgeheven Druppel azijn Gasverwarming Meer Nieuwzeelanders naar Zuid-Vietnam Quakers sturen medicamenten naar Noord-Vietnam Tunnelinstorting in zuid-ltalie Nieuwe overstromingen in Maleisie Vier ton geroofd uit Britse fabriek MASSALE ARRESTATIES IN CUBAANSE HOOFDSTAD? Gevaarlijk teken De „nacht van Schmelzer" Bemanning van brandend Grieks schip gered Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Abonnementsprijs 'ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 et. Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J, van de Sande te Terneuzen Adverfentiepriis per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandagAlmsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De sociaal-economische raad heeft gisteren een advies vastge steld betreffende de verhoging van uitkeringen van sociale verzekerin gen per 1 januari j.l. De minister van sociale zaken had de raad op 11 januari om advies over deze materie gevraagd. De uitkeringsbedragen krachtens de a.o.w. en de a.w.w. zullen per 1 januari j.l. als volgt stijgen: A.o.w. per jaar: gehuwde be jaarden van 4254 tot 4470; on gehuwde bejaarden van 2994 tot 3144. A.w.w. per jaar: weduwen met kinderen van 4254 tot 4470; weduwen zonder kinderen van 2994 tot 3144; wezen tot tien jaar van 942 tot 990; wezen van tien tot 16 jaar van 1410 tot 1482; wezen van 16 tot 27 jaar van 1830 tot 1926. De S.E.R. heeft hierbij mede overwogen dat per 1 juli a.s. als gevolg van de huurverhoging op die datum de uitkeringen opnieuw zullen worden verhoogd. Daarbij kan dan het verschil tussen de werkelijke procentuele stijging van het loopindexcijfer tot en met 30 juni '66 en de voorindexering van twee procent worden verwerkt. De uitkeringsbedragen krachtens de interimwet invaliditeitsrente- trekkers zullen met ingang van 1 januari j.l. als volgt worden ver- (ADVERTENTIE) hooed: invaliden in klasse A van f 5826 tot 5994; invaliden in klasse B van 4740 tot 4878; in validen in klasse C van 3648 tot 3756; invaliden in klasse D van 2916 tot 3000. De in 1966 genoten uitkering in eens van twee procent is (liet in de periodieke uitkeringen verwerkt, omdat ook over de in het eerste halfjaar genoten I.W.I-uitkeringen een uitkering ineens van twee pro cent zal worden verstrekt. Dit is een gevolg van het feit, dat van 1 juli 1967 af de uitkeringen krach tens een overgangsregeling als uit keringen van de wet op de arbeids ongeschiktheidsverzekering zullen worden beschouwd. Dat houdt o.m. in dat aanspraak zal ontstaan op een vakantie-uitkering (van zes procent). Wat de kinderbijslagen betreft, deze zullen van 1 januari j.l. af per kwartaal worden verhoogd als volgt: voor een eerste kipd van 95,16 tot 98,28; voor een tweede en derde kind van 109,20 tot 113,10; voor een vierde en een vijfde kind van 146,64 tot 152,10; voor een zesde en zevende kind van 163,80 tot 169,26; voor een achtste en elk daarop vol gend kind van f 180,96 tot 187,20. Voor de* kinderbijslagen is in het verleden geen uitkering ineens verstrekt, zodat de verwerking van deze uitkering in de verhoging van de kinderbijslagen geen rol speelt. Het advies over de verhoging van de uitkeringsbedragen is een stemmig vastgesteld door de com missie sociale verzekeringen van de S.E.R. De koningin zou gisteren en van daag op het Huis ten Bosch achtereenvolgens ontvangen de heren prof. dr. ir. J. P, Mazure, voorzitter van de Eerste Ka mer; mr. F. J. F. M. van Thiel, voorzitter van de Tweede Ka mer, en dr. L. J. M. Beel, vice- president van de raad van state en de voorzitters van de frak- ties van de nieuwgekozen Tweede Kamer, n.l. van de k.v.p., de p.v.d.a., de v.v.d., de a.r.p., de c.h.u., de boerenpartij, de partij D'66, de c.p.n., de p.s. p., de s.g.p. en het g.p.v., de heren drs. W. K. N. Schmelzer, 'drs. J. M. den Uyl, mr. E. H. Toxopeus, mr. B. W. Biesheu vel, mr. H. K. J. Beernink, H. Koekoek, mr. H. A. F. M. O. van Mierlo, M. Bakker, H. J. Lankhorst, ir. C. N. van Dis en P. Jongeling. In een groot deel van noord- Itaiie is zoveel sneeuw gevallen, dat het verkeer ernstig is ont wricht. Een aantal steden en dor pen is van de buitenwereld afge sneden. Door het slippen van voer tuigen zijn twee mensen om het leven gekomen en meer dan dertig gewond. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 In Vietnam bij de Cambodjaanse grens hebben Amerikaanse een heden tot in de nacht vah donder dag op vrijdag hevige strijd gele verd met naar schatting 2000 man Noordvietnamese troepen. Volgens de jongste gegevens werden meer dan negentig militairen van het Noordvietnamese 66ste regiment gedood. Twee Amerikaanse compagnieën leden matige verliezen, zo is in Saigon meegedeeld. De operatie, één van de drie grote acties die sedert het bestand aan de gang zijn, heeft de naam „Sam Houston" ge kregen. Bij een andere actie, „Pershing" genaamd, die zich afspeelt in het mondingsgebied van de An Lao in de provincie Binh Dinh, zijn tot nog toe 92 opstandelingen gedood. De derde operatie speelt zich af in de provincies Tsjoeon Thien in de Mekongdelta. Drieduizend rege ringsmilitairen zouden daar een vietcong-bataljon hebben vernie tigd. De Amerikaanse luchtstrijd krachten voerden gisteren weer aanvallen uit bij de Noordvietna mese haven Dong Hoi en ten noordwesten van Hanoi. Voorts hebben marinevliegtuigen gemeld 15 Noordvietnamese jonken en sampans te hebben beschadigd. OPKLARINGEN Een kleine depressie die van Frankrijk, via oost-Engeland noordwaarts naar het midden van de Noordzee trok veroorzaak, te bij ons veel bewolking en tij delijk een krachtige, en in de kustgebieden ook af en toe harde zuidwestelijke wind. Bovendien vielen er voorname lijk in het westen van het land in de namiddag van vrijdag ook buien. Een tweede depressie, af komstig van de oceaan, bereikte op haar oostelijke koers west- Frankrijk. Na een aanvankelijk grote activiteit bleek vrijdag avond dat de depressie snel aan betekenis inboette. Dit hangt sa- en met de ontwikkeling van een bijzonder diepe en omvangrijke depressie op het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan. Wij vertoeven daardoor vandaag onder een zwakke rug van hoge luchtdruk die voor een zwakke lot matige wind tussen zuid en zuidoost zal zorgen. Tevens zul len de opklaringen toenemen en wordt er op de meeste plaatsen droog weer verwacht met op nieuw middagtemperaturen van 6 tot 9 graden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Enkele opklaringen Half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidoost. Maximumtem peraturen van 6 tot 9 graden. ZATERDAG 18 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 7.23 8.02 Terneuzen 7.59 8.39 Hansweert 8.33 9.12 Walsoorden 8.32 9.11 ZONDAG 19 FEBRUARI v.m. n.m. Een Amerikaanse woordvoerder deelde mee, dat de eertse zes we ken van dit jaar 3465 leden van de vietcong naar de regering zijn over gelopen. oog op de Amerikaanse bombarde menten in het gebied van de haven stad Haiphong, aldus een van de leiders van genoemde groep in Philadelphia. De huisartsenvereniging is be reid een overeenkomst te teke nen met de twee grootste zieken fondsorganisaties in ons land, die tweederde van alle zieken fondsen vertegenwoordigen en die donderdag hadden aangebo den de in het rapport van de commissie-Van der Ven genoem de abonnementshonoraria te be talen zonder koppeling aan de salarisontwikkeling van de artsen in overheidsdienst. Daarmee zijn de artsen afge stapt van hun principiële uit gangspunt, dat de bedragen en de argumentatie voor de hono- rariumstruktuur uit het rapport van de commissie-Van der Ven als één geheel' dienen te worden beschouwd. Deze nachtelijke beslissing van de huisartsenvereniging, die werd genomen tijdens een ver gadering in Utrecht, kan beteke nen dat het slepende konflikt tussen huisartsen en ziekenfond sen uit de wereld is. De twee grootste ziekenfonds organisaties, de federatie V.M.Z. en de C.B.O.Z., verheugen zich over het feit, dat de huisartsen vereniging hun voorstel hebben geaccepteerd. De vier andere in hét' overleg verenigde ziekenfondslichamen zullen zich op korte termijn op de thans ontstane situatie nader be raden. „Als organisatie zijn wij blij dat de weg is geëffend voor een akkoord en dat de spanningen in de onderhandelingskamer zijn opgeheven", zo reageerde een woordvoerder van de V.M.Z. was. desgevraagd op het besluit van de artsenvergadering. „De eerste fase voor het tot stand komen van een overeenkomst is afgesloten", zo gaf hij te kennen. Dr. H. Festen, gedelegeerd lid van het V.M.Z.-bestuur en secre taris van het gemeenschappelijk overleg ziekenfondsorganisaties, voegde daaraan als V.M.Z.-be- stuurder toe, dat in „elke vreug dedronk evenwel een druppeltje azijn zit". Hij zinspeelde daarbij op de houding van de regering, die de onderhandelingspositie heeft be ïnvloed door bij voorbaat de sug gesties van de commissie-Van der Ven te accepteren. Redelijk overleg tussen partijen was daar door uitgesloten. Een woordvoerder van de cen trale bond van onderling be heerde ziekenfondsen toonde zich tevreden over het feit, dat de huisartsenvereniging de zaak niet verder op de spits heeft ge dreven. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN Vrijwel de gehele Belgische pers wijdt commentaren aan de uitslag van de Nederlandse ver kiezingen. „De Standaard" schrijft onder de kop „Onbehagen", dat de gro te partijen in vervroegde ontbin ding het middel hadden gezien om een volksvertegenwoordiging te krijgen die duidelijker aangaf in welke richting het land moest worden bestuurd. De legkaart die thans uit de bus is gekomen, is echter nog onduidelijker. Zij brengt een grotere versplinte ring en maakt de kabinetsforma tie nog moeilijker dan zij reeds ZON op onder op Febr. 10.54 18 7.51 17.58 19 7.49 18.00 11.27 20 7.47 18.02 12.15 21 7.45 18.04 13.20 22 7.42 18.06 14.42 MAAN onder 3.06 4.20 5.30 6.27 7.10 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAANDAG 20 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 8.29 9.05 9.39 9.38 9.01 9.37 10.11 10.10 FEBRUARI v.m. n.m. 9.47 10.21 10.23 10.57 10.57 11.31 10.56 11.30 Premier Keith Holyoake heeft vrijdagavond gezegd dat Nieuw- Zeeland zijn militaire inspanning in Zuid-Vietnam waarschijnlijk zal verhogen. Het kabinet zal over twee weken beslissen over uitbrei ding van de militaire hulp aan Zuid-Vietnam. In persberichten is onlangs ge zegd, dat mogelijk een compagnie van 150 infanteristen naar het strijdtoneel zal worden gezonden. Nieuwzeelands bijdrage aan de oorlog bestaat thans uit een batte rij artillerie, eveneens bestaande uit 150 militairen. Zes Amerikaanse pacifisten die lid zijn van de „Quaker Action Group", vertrokken vrijdag met een jacht uit Japan naar Noord- Vietnam om daar een lading medi camenten te brengen als tegen wicht voor soortgelijke zendingen van quakers naar Zuid-Vietnam. Het Noordvietnamese rode kruis heeft de tocht afgeraden met het MIJNENVEGERS DOOR VIETKONG BESCHOTEN Saigon: Twee Amerikaanse mij nenvegers zijn vanuit een hinder laag in de huurt van Saigon door de Vietkong beschoten en onklaar gemaakt. De Schepen werden van beide oevers bestookt. Hier één van de marinevaartuigen zinkend op een zandbank in de rivier. In Reggio di Calabria in het zuiden van Italië zijn donderdag drie arbeiders om het leven geko men en twèe gewond, doordat de wegtunnel waaraan zij werkten, instortte. In Zuid-Malakka zijn vrijdag twee kinderen verdronken en meer dan 400 mensen dakloos geworden door nieuwe overstromingen. Delen van de stad Kloeang in de staat Johore staan onder water. Vorige maand eisten overstro mingen in het noorden en oosten van het schiereiland 40 mensen levens. Shell Nederland Raffinaderij N.V. zal door de bouw van een i vijfde aardoliedestillatie-eenheid met een capaciteit van 7Va mil joen ton de verwerkingscapaciteit van haar raffinaderij te Pernis uitbreiden tot ruim 25 miljoen ton per jaar. Deze Shell-raffina- derij zal daardoor de grootste ter wereld worden. De Koninklijke/ Shellgroep heeft tot deze uitbrei ding besloten om te kunnen blij ven voldoen aan de stijgende vraag naar aardolieprodukten in West-Europa. De te bouwen destillatie-een heid, die in 1969 gereed zal moe ten zijn, omvat behalve de des- tillatie-apparatuur twee ontzwa-, velingsinstalaltiës voor respek- tievelijk benzine- en kerosine- frakties. De uitbreiding brengt met zich mee dat de tankopslag capaciteit voor ruwe olie op het terrein van Shell Europoort zal moeten worden uitgebreid en dat een extra-pijpleiding tussen dit tankenpark en de raffinaderij zal moeten worden aangelegd. Voor de opslag van gerede produkten zal zowel de tankopslag in Euro poort als in de raffinaderij wor den uitgebreid. Met de uitvoering van het ge hele projekt zal een bedrag van circa 120 miljoen zijn gemoeid. Gemaskerde mannen hebben in de nacht van donderdag op vrijdag 40.000 pond sterling (on geveer 400.000 gulden) gestolen uit een fabriek voor elektrische apparaten in noord-Londen. Zij bonden de vijf nachtwakers vast, maakten de brandkast met snij branders open en vluchtten met hun buit. In de Cubaanse hoofdstad Ha vana zijn ongeveer 500 mensen gearresteerd nadat enkele dagen geleden in een winkel in het cen trum van de stad wapens en bom men waren gevonden. Dit heeft een Cubaanse vluchteling, Fer nandez, bij aankomst in de Ame rikaanse stad Miami meegedeeld. „Het Laatste Nieuws" meent dat het Nederlandse kiezersvolk „op drift is geslagen". Vele tien duizenden stemmen zijn wegge gooid aan splinterpartijen die geen schijn van kans maakten. De „Gazet van Antwerpen" noemt de teruggang van de so cialisten een verschijnsel, dat men opk in andere landen heeft gezien, doch de achteruitgang van de K.V.P. is volgens het blad op typisch Nederlandse toestan den terug te voeren! Het is een gevaarlijk teken, aldus de „Ga zet", dat volgens een sociologisch onderzoek de K.V.P. 38 procent van haar jongere kiezers zag deserteren. Ook „De Nieuwe Gids" schrijft dat men bij de K.V.P. het gevoel heeft dat de jongeren de partij in de steek hebben gelaten, een er varing die de Belgische C.V.P. twee jaar geleden al had opge daan. Sommige leiders in Neder land zullen zich de vraag gaan stellen of deze uitslag een nieu we tijd in de politiek inluidt. De „Volksgazet" spreekt van een „werkelijke puzzel", die da kabinetsformatie zal opleveren en die, gezien de ekonomische toestand, zo snel mogelijk moet worden opgelost. En ook volgens de „Volksgazet" zal men de no dige konkfusies moeten trekken uit de motie van wantrouwen, die de Nederlanders aan het adres van de traditionele partijen heb ben gegeven. Ook „La Libre Belgique" spreekt van een vertrouwens crisis een sensationele zelfs ten aanzien van de traditionele partijen. Vele K.V.P.-kiezer* hebben „de nacht van Schmel zer" niet vergeten of vergeven. Het blad verwacht een lange crisis, doch het acht dit een ver schijnsel waar men in Nederland wel aan gewénd is. „Le Peuple" meent, dat de so cialisten te laat hebben ge reageerd op het immobilisme van de traditionele politieke forma ties. Het blad trekt ook voor België de konklusie, dat men zonder de beginselen los te laten tot een aktualisering moet komen door een moderne presen tatie en duidelijke positiebepa ling op alle punten waar dat nodig is. De 21-koppige bemanning van het Griekse schip „Three Stars" dat ten noorden van Cyprus in brand was gevlogen, is gered. De mannen waren vrijdagmorgen vroeg in de reddingsboten ge gaan. Volgens de opsporings- en reddingsdienst van Cyprus, die de zeelieden heeft gered, brand de het 1760 ton metende schip fel en bestond er gevaar voor ontploffingen. De bemanning is in een zieken huis in Akrotiri op Cyprus opget nomen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1