PROVINCIAAL NIEUWS steen van de ppofeet RAI-tentoonstelling voor personenwagens geopend Ook de Indonesische luchtmacht zal het Volkscongres steunen Pagina 3 Terneuzen Breskens G roede Sluis Zierikzee Agenda Waarborgsommen naar de staat In het speer van de kiezer OP GE VUIST... Vrijdag 17 februari 1967 DE VRIJE ZEEUW Veertig jaar postzegelvereniging „Zeeuws-Vlaanderen" Een groot aantal leden van de postzegelvereniging „Zeeuws Vlaanderen" bezocht gisteravond de feestvergadering die in café „De Vriendschap" werd gehou den. De viering van het veertig jarig bestaan van de vereniging dat om nauwkeurig te zijn op 27 november 1966 viel, was tot de 16e februari uitgesteld. In de 40 voorbije jaren heeft de vereni ging bij vele Terneuzenaars, ook niet-philatelisten, grote bekend heid gekregen en bij een derge lijke gelegenheid worden de namen van de oprichters, de heren D. Wolfert, G. Timmer man en J. Westerweel weer eens aan de vergetelheid ontrukt. De vergadering kenmerkte zich niet zozeer door het ophalen van historische gebeurtenissen als wel door bewijzen van onderlinge vriendschap. De leden boden het bestuur geschenken aan en het bestuur van zijn kant liet zich niet onbetuigd door ook de leden een verrassing te bezorgen, o.m. in de vorm van een gratis ver loting (zonder nieten! van fraaie postzegels en een postzegelbeurs waar een groot aantal zegels verkocht werden tegen 60 van de cataloguswaarde. De vereniging, bestaande uit een 50-tal rustige mensen (dat zijn postzegelverzamelaars nu eenmaal uit hoofde van hun hob by), vergadert kort en gaat lie ver tot (ver)handelen over. De voorzitter, de heer G. Klaas- senp sprak een welkomstwoord waarin hij tot zijn blijdschap kon vaststellen dat er de laatste tijd weer meer belangstelling voor de philatelie komt. De heer Klaassen kondigde de gratis ver loting aan en d everkoop van zegels van Nederland en overzee voor 60 van de catalogus- waarde 1967. In verband met de grote voorraad stelde de voor zitter voor, de volgende maand weer een vergadering te houden. Tenslotte vroeg de heer Klaas sen aandacht voor de tweedaagse provinciale tentoonstelling (en beurs), die de zustervereniging „Philatelica" op 25 en 27 maart in de aula van de hervormde school aan de Leeuwenlaan zal houden. De heer ir. W. Toorenman, secretaris van de vereniging, las de notulen van de 239e en 240e ledenvergadering, die zonder op- of aanmerkingen werden goed gekeurd. Door de aanwezige leden werd voor ƒ812,54 aan postzegels van Nederland en overzeese gebieds delen verkocht. Bond van plattelandsvrouwen De afdeling Terneuzen van de Nederl. bond van plattelands vrouwen houdt haar voorjaars vergadering op vrijdag 24 februa ri a.s. in „De Vriendschap" te Terneuzen. Na de jaarverslagen brengt mevr. Dieleman—van Tatenhove verslag uit van de provinciale vergadering. Verder is er een bestuursverkiezing (vacature mevr. Van Wijk). Na de peuze spreekt brigadier Smit van de gemeentepolitie te Terneuzen over de toepassing van de nieuwe verkeersregels. Bij voldoende deelname zal 'er verder een literatuurcursus wor den gegeven voor geheel Zeeuws- Vlaanderen. Deze cursus wordt" gehouden te Oostburg in maart of april. Zeelands topgroep in „De Schakel" Zaterdag 18 februari organi seert de jeugdsociëteit te Terneuzen weer een avond van formaat in „De Schakel". Op veler verzoek zal Group 69 sect, die zich onge twijfeld de beste band van Zeeland mag noemen, deze avond optreden. Voor de meesten zal deze grbep geen onbekende zijn, daar ze al verscheidene malen met succes in Terneuzen optrad Het repertoire van deze band (die nog is uitgebreid met twee saxofonisten) bestaat naast goede beat voornamelijk uit „rhythm and blues". De sociëteit (een samenvoegsel van Instuif en Molen) zal ongeveer eens per maand zo'n avond geven in „De Schakel". De overige zater dagavonden zal er sociëteit worden gehouden in de „Molen" voor 16- jarigen en ouder. Op vrijdagavond is de Molen geopend voor 14-jari- gen en ouder, waarbij meestal een beatgroep zal optreden. Filmavond Rode Kruis In „De Uitkomst" heeft het Ne derlandse Rode Kruis, afd. West Zeeuws-Vlaanderen, een filmavond georganiseerd. Mevr. Poissonnierde Doelder sprak namens de afdeling Breskens een welkomstwoord tot de vele belangstellenden. Namens de win keliersvereniging „Ons Belang" overhandigde zij een bedrag voor het Rode Kruis. De heer M. Hoste gaf een over zicht van de bloedtransfusiedienst in West Zeeuws-Vlaanderen en spoorde de aanwezigen aan donor te worden. Er zijn in ons gewest reeds 540 donors. Ter gelegenheid van het 100- iarig bestaan van het Rode Kruis 'vil men in Nederland komen tot 1 m'Jjoen leden. Daartoe is ook in West Zeeuws-Vlaanderen een ledenwerfactie gestart. In Breskens 4ja reed» 222 nieuwe leden inge schreven en men is pas óp de helft van de huisbezoeken. Het aantal leden in Breskens bedraagt op het ogenblik 618. Hierna werd de film over de bloedtransfusiedienst vertoond en als hoofdfilm mrs. Minnever. Tij dens de pauze werd een verloting gehouden. Kleurenfilm huwelijk Prinses Margriet In „De Uitkomst" is voor de bejaarden en dames van de V.V. H. de kleurenfilm van liet huwe lijk van prinses Margriet en Pie- ter van Vollenhoven vertoond. Ook was er een film van het kasteel Drakenstein. Mevr. Poissonnierde Doelder kon een groot aantal bejaarden welkom heten alsmede burge meester Eekhout en echtgenote. Zij dankte de heer Kamps uit Goes voor het vertonen van deze film. Ouderavond In de r.k. kleuterschool te Breskens is een ouderavond ge houden, waarvoor veel belang stelling bestond. De door de kleu ters vervaardigde werkstukken, welke vooral betrekking hadden op het verkeer, werden voor de ouders tentoongesteld. Tijdens de hierna volgende be spreking gaf mej. Plasschaert 'n uiteenzetting over het doel van deze verkeerstekeningen. Ver schillende praktische zaken kwa men verder aan de orde. Aanvoer vismijn Aan de gemeentelijke vismijn te Breskens zijn in de week van 5 t/m 11 februari aangevoerd: 3186 kg exportgarnalen, 44 kg pellerijgarnalen, 1278 kg bot, 4856 kg schar, 8567 kg schol, 4510 kg tong, 82 kg tarbot, 48 kg griet, 21445 kg kabeljauw, 7769 kg wij ting, 152 kg rog, 1 kg zalm, 5221 kg haring, 281 kg onverkochte bot en 1123 kg onverkochte schol. Muziekuitvoering De muziekvereniging E.M.M. uit Groede heeft in hotel „Dfe Drie Koningen" de jaarlijkse uit voering gehouden. Voorzitter M. Hoste kon een groot aantal ledèn en donateurs welkom heten. Onder leiding van directeur P- Brakman werden vóór de pauze enkele muzikale nummers ten ge hore gebracht. Na de pauze bracht de toneelvereniging „Tha lia" uit Breskens de thriller in 3 bedrijven „Klokslag 9" voor het 'oetlicht. Toneelavond De hervormde toneelvereni ging zal dit jaar geen tweede voorstelling geven. In plaats daarvan zal de toneelclub „Es- moreit" uit Philippine een gast- voorstelling verzorgen op 23 febr. in het jeugdgebouw van de her vormde kerk. Gebracht wordt dan het blijspel in drie bedrijven ,Zand of klei' door Henry 't Hart. Bejaardenwoningen voor Schouwen-Duiveland In Zierikzee is een woning bouwvereniging opgericht, waar in de zes gemeenten van het eiland Schouwen-Duiveland deelnemen. Het ligt in de bedoe ling een bouwstroom van 120 a 150 bejaardenwoningen te cre- eren. Aanvankelijk gingen de gedachten van de betrokken ge meenten uit naar een tweede bouwstroom woningwetwonin gen; de eerste bouwstroom van 300 woningen komt dit jaar ge reed. Het contingent woningwet woningen voor Zeeland werd toegewezen aan gemeenten, die als industriekern zijn aangeduid. Ook het bouwen van 300 pre miewoningen bleek op korte ter mijn niet haalbaar, maar tegen het doen verrijzen van een serie bejaardenwoningen bleken geen bezwaren te bestaan. Door de bouw van dit soort woningen hoopt men mee te werken aan een zekere doorstroming en de ini tiatiefnemers menen zelfs dat de bouw van bejaardenwoningen in sommige gemeenten de krot opruiming zal bevorderen. Inbreker steelt 20.000 bij Prijsbreker Uit de slaapkamer van het echtpaar J. Kroonenberg in de Prinses Margrietstraat in Am sterdam is gisternacht terwijl de bewoners sliepen de pantalon van de heer des huizes met ir. een der zakken een portefeuille met 20.000 gestolen. De heer Kroonenberg, directeur van hei kledingmagazijn „De Prijsbre ker", vond het kledingstuk later in de tuin terug. De portefeuille bleek echter verdwenen. De in breker was de woning binnenge komen door verbreking van de voordeur. Dode bij botsing op overweg Op een met automatische knip perlichten beveiligde overweg in Groenekan is woensdagnacht om ongeveer kwart over twaalf een bromfietser in botsing gekomen met de laatste stoptrein van Utrecht naar Amersfoort. De man, de 54-jarige Wilhelmus Gerardus Visser uit Groenekan werd hierbij zo zwaar gewond, dat hij nog dezelfde nacht in een ziekenhuis overleed. Geen jaarlijkse tentoonstelling van het „Trekpaard" Op de algemene ledenvergade ring van de koninklijke vereniging het Nederlandse trekpaard, afdeling Noord-Brabant, die gisteren in Den Bosch is gehouden, werd met 31 tegen 22 stemmen een voorstel van het hoofdbestuur, aangenomen voortaan niet jaarlijks de nationale tentoonstelling van het Nederland se trekpaard te houden, maar om de twee jaren. Dit gebeurt wegens financieel-technische redenen. Op 10 maart wordt in Den Haag de algemene vergadering van „Het Trekpaard" gehouden, waar alle afdelingen bijeenkomen. Algemeen verwacht men dat het genomen besluit dan bekrachtigd zal wor den. De nationale tentoonstelling in Den Bosch gaat dit jaar dus niet door. Als compensatie werd beslo ten op zaterdag 9 september alleen voor Noord-Brabant een centrale merriënkeuring te houden in de Bossche Brabanthallen. Kalveren in vlammen omgekomen Woensdag is een loods van een veehouder aan de Eindseweg in Amerongen uitgebrand, nadat een vierjarig jongetje uit Leer- sum er met vuur had gespeeld. Twee kalveren kwamen levend in de vlammen om en drie var kens liepen zulke ernstige brandwonden op, dat zij moes ten worden afgemaakt. De scha de bedraagt in totaal 20.000. C.N.V.-MIDDEN- GROEPEN VINDEN PREMIELAST TE ZWAAR Het verbindingsorgaan van de beambtengroepen binnen het C.N. V. (het V.B.C.) is teleurgesteld over de beslissing van het col- 'ege van rijksbemiddelaars, dat de werkgevers geen looncom- oensatie mogen geven voor de extra premieverhoging die het gevolg is van de verhogiing der oremiegrenzen voor de A.O.W., de A.W.W. van 12.750 gulden tot 14.050 gulden per jaar. Een vijftal vakbonden heeft al enige tijd geleden het college gevraagd die toestemming wel te verlenen. Het college heeft echter afwijzend beslist, hoewel in voorgaande jaren hiertoe een vergunning werd verleend. De beambtengroepen van het C.N.V. hebben nu de minister van socia le zaken met klem verzocht deze beslissing te herzien. De minis ter zou dit kunnen doen door aan het college een aanwijzing te geven die inhoudt dat de ver gunning alsnog dient te worden verstrekt. Wanneer dit niet ge beurt, zullen alle werknemers met een jaarinkomen van 12.750 gulden of meer de hogere premie geheel zelf moeten betalen en hun reëel besteedbare inkomen zien verminderen. Voor werkne mers met een inkomen van on geveer 14,000 gulden of meer bedraagt deze extra verhoging van de premie rond 130 gulden per jaar. Met een door geestigheden ge lardeerde toespraak heeft de demissionaire minister van ver keer en waterstaat, dr. J. de Quay, de RAI-tentoonstelling van personenauto's geopend. Dr. De Quay zei van mening te zijn dat een periodieke keuring van auto mobielen binnen niet al te lange tijd, vooral ten behoeve van de veiligheid, aan de orde dient te komen. Naar aanleiding van kri tiek van de heer S. Schootstra, algemeen voorzitter van de RAI, zei hij dat een verhoging van de rijksbijdrage in het rijkswegen fonds énige tijd geleden niet mo gelijk was en dat het alternatief toen was vertraging van de wegenbouw of verhoogde bij drage van de deelnemers. De heer Schootstra had n.l. gezegd dat het bepaald onbillijk moet worden genoemd wanneer gelijk tijdig de bijdrage van de wegge bruikers iets meer dan verdub beld wordt en de rijksbijdrage wordt teruggebracht van 70 pro cent tot minder dan 55 procent. De heer Schootstra had ook gesproken over de integratie in de automobielindustrie. Een dui delijk en goed voorbeeld noemde hij de in het jonge verleden tot stand gekomen regelingen in Benelux-verband. „De sterk levende gedachte tot technische integratie dreigt echter ernstig verstoord te worden door de eind januari afgekondigde veiligheids voorschriften, waaraan alle, van af 1 januari 1968 in de Verenigde Staten af te leveren automobie len zullen moeten voldoen. In de ontwerpvoorschriften is er on voldoende rekening mee gehou den dat de conceptie van de Europese auto een andere is dan die van de Amerikaanse. Het is zeer betreurenswaardig dat over deze materie binnen het kader van de bestaande en voor dit doel door de Verenigde Naties ge creëerde organen geen enkel overleg heeft plaats gevonden". Tenslotte zei de heer Schoot stra ten aanzien van de terug gelopen verkopen in 1966 dat die goeddeels verklaard worden door de extra verkopen in het laatste kwartaal van 1965 en door een mogelijk uitstel van vervan ging of aankoop in zowel de za kelijke als de privésfeer. „Maar er is geen enkele reden om aan te nemen dat de autodichtheid in Nederland sterk zal achterblij ven bij die in de omringende lan den". Amsterdam: Gisteren heeft de RAI zijn poorten geopend voor de bezoekers van de automobiel tentoonstelling. Hier een over zicht van de tentoongestelde wa gens. Ook de Indonesische lucht macht heeft volledige steun toe gezegd aan het volkscongres bij het zoeken naar een grondwet tige oplossing voor de omstreden kwestie-Soekarno. De lucht machtbevelhebber, vice-maar- schalk Roesmin Noerjadin, zei dat de luchtmacht wil dat de kwestie op grondwettelijke wijze wordt opgelost. Hij waarschuwde dat de strijd krachten zonder onderscheid zullen optreden tegen ieder die zich niet houdt aan de besluiten van het volkscongres. Noerjadin noemde geen namen maar doelde blijkbaar op president Soekarno. VERRADERS „Uitdagende groepen" pro beren „met gemene middelen" de pogingen van regering en strijdkrachten om een oplossing van het ingewikkelde vraagstuk te vinden tegen te werken. „Zij deze groepen moesten ver raders van de republiek worden genoemd". Op de vraag wat er zou gebeuren wanneer het con gres aan Soekarno het presiden tiële mandaat ontneemt, wilde hij niet ingaan. „Wij zullen ons best doen om succes te bereiken", zei hij. De legerbevelhebber generaal Panggabean heeft enige dagen geleden Soekarno ervan beschul digd, de strijdkrachten tegen te werken om zijn gezag en positie als president te kunnen hand haven. BLOEDIGE ONLUSTEN IN DJOKJAKARTA Vorige week hebben zich in Djokjakarta bloedige botsingen voorgedaan tussen voorstanders en tegenstanders van president Soekarno, aldus het blad „Estu- diantin" te Djakarta van don derdag. Onder de anti-Soekarno- gezinde studenten werden twee doden en dertien gewonden ge teld. De Soekarno-gezinden zou den steun hebben gehad van ma riniers. Djokjakarta wordt als een bolwerk van Soekarno be schouwd. MILITAIRE LEIDERS VERWERPEN AANBOD De militaire leiders van Indo nesië hebben het aanbod van Soekarno verworpen om in bal lingschap te gaan als hij zijn titel van president mag behouden. Dit is donderdag in betrouw bare legerkringen te Djakarta vernomen. Het zou hier gaan om het jongste compromisvoorstel van een reeks, door Soekarno en Soeharto over en weer gedaan om uit de huidige impasse te komen. Zo stelde Soekarno vorige week voor de staatszaken tijde lijk door Soeharto te laten be handelen, mits hij de grote poli tieke lijnen kon uitstippelen en bij de besluitvorming zou wor den gehoord. Soekarno negeerde kort daar op de eis van Soeharto om af te treden en zijn stem te betuigen aan het nieuwe bewind. BRITSE AUTOMOBIEL INDUSTRIE WIL MET GELIJKE WAPENS STRIJDEN „De Britse automobielindustrie ziet met verlangen uit naar de dag, waarop zij in Nederland met gelijke wapens kan strijden. Want Nederland met zjjn voor 1967 geschatte invoer van 240.000 personenwagens is van zeer groot belang voor de Britse fa brikanten". Aldus sir Patrick Hennessy, president van de so ciety of motor manufactures and traders (de Engelse RAI), tij dens een receptie in Amsterdam ter gelegenheid van de RAI-ten toonstelling. Sir Patrick sprak over het bui tentarief van de E.E.G. als een „onnatuurlijke hinderpaal van familieverhoudingen, niettegen staande wederzijdse banden van goede wil en vriendschap tussen Nederland en Groot-Brittannië". Hij zei voorts: „Maar wat ook het resultaat moge zijn van de hernieuwde pogingen van de Britse regering om tot de E.E.G. toe te treden, één ding moet dui delijk zijn en dat is dat de Britse autofabrikanten niet van zins zijn om hun verkoopinspanning op het vasteland te verminderen. Het feit ligt er in ieder geval dat de Britse autoindustrie met de verkoop van al zijn produkten over de hele wereld in het afge lopen jaar opnieuw een record boekte in uitvoerwaarde, name lijk voor meer dan acht miljard gulden". NIEUWE BINNENVAARTSLUIS De jongste foto van de brug over de binnenvaartsluis maakt dui delijk hoe de situatie zal worden. In het midden een rijbaan voor het grote verkeer van ruim 10 m breed. Aan weerszijden daarvan paden van 5.20 m br. voor het rijwiel- en voetgangersverkeer. ZATERDAG 18 FEBRUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De bezeten jacht". Zaamslag: „De Poort", 7.30 u.: Ruiteravond. ZONDAG 19 FEBRUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur: „De bezeten jacht". MAANDAG 20 FEBRUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De bezeten jacht". Zaamslag: „Het Wapen van Zeeland", 14.00 uur: Districts vergadering van het water schap „Axeler Ambacht". DINSDAG 21 FEBRUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De bezeten jacht". 21.) Terwijl van alle kanten sol daten het vertrek binnenstorm den, krabbelde de legeraanvoer der moeizaam overeind. Met een sidderende vinger wees hij op Aram. „Grijpt deze man!" schreeuwde hij met 'n van woede overslaande stem. „De verrader tracht mij te vermoorden!" Hij barstte los in een stortvloed van verwensingen. Tevergeefs probeerde Ararrt een paar maal, hem in de rede te vallen en hem uit te leggen, dat hij van niets wist. De Romein was door het dolle heen. „Sleurt hem naar de kerker!" schreeuwde hij. „Als die kerel zo graag vechten wil, zal hij vech ten! Morgen in de arena, tegen de gladiatoren van de keizer! Dan zullen we eens zien, of hij nog zo krijgshaftig is!" Tevergeefs trachtte Aram zich de aanstormende krijgers van het lijf te houden. Zij waren met te velen. Van alle kanten voelde Aram zich beetgegrepen. Met ge weld sleurden de mannen hem 't vertrek uit. Opeens zag Aram de hoge, benige gestalte van Jachi mo, de profeet. Een ogenblik had hij hoop, da' de man misschien iets te zijnen gunste zou ondernemen, doch Jachimo sloeg hem spottend gade en kraste met ziin schelle stem: „Wel. wel, vreemdeling! Uw droom begint op een nachtmer rie te gelijken! Hahaha!." Een bedrag van 66.000,is toegevallen aan de staat, als ge volg van het niet-behalen van een kamerzetel door negen bij de kiesraad ingeschreven par- tiien: partij voor ongehuwden, liberale volkspartij en landsbe langen betaalden elk 18.000, als waarborgsom. Bedragen van 3.000,werden gestort door de Ned. werknemerspartij (de niet geregistreerde lijst Machie- la), de partij Alarm (de niet ge registreerde lijst Van Breukelen en Grein) en de chr. nationale volkspartij voor monarchale democratie (C.N.V.)Een bedrag van 1000,werd gestort dooi de lijst Germeaux, partij van het recht en door Sj. Rodermoncl, die alle in één kieskring uitkwa men. Bij een in Nijmegen gehouden steekproef is o.m. gebleken, dat ongeveer de helft van de onder vraagde personen (49,1 percent) het niet eens is met het feit, dat het kabinet-Cals naar huis werd gezonden. Van de ondervraagden staat bijna de helft (42 percent) een nieuwe regeringscombinatie voor van k.v.p. en p.v.d.a. Voor een regeringsploeg van k.v.p. en v.v.d. wordt de voorkeur uitge sproken door 53,6 percent van de ondervraagde liberale kiezers Onder de a.r.p.- en c.h.u.-kie zers is er grote aanhang naar een grote christen-democratische unie, een voorkeur die bij de k.v.p.-kiezers in Nijmegen aan merkelijk geringer is. Deze gegevens zijn ontleend aan het rapport „In het spoor van de kiezer", waarin gegevens en konklusies zijn opgenomen uit een „bliksemonderzoek" naar het stemgedrag in Nijmegen bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Dit onderzoek werd ver richt door het „instituut voor toegepaste sociologie" met mede werking o.m. van het sociologisch instituut van de katholieke uni versiteit te Nijmegen. Aan de steekproef werd deelgenomen door 702 personen. Het rapport zal worden aangeboden aan de fraktieleiders van de politieke groeperingen, die in de 'Kamer zijn vertegenwoordigd. In het Siciliaans parlement zijn donderdagavond vuistgevechten uitgebroken toen een communisti sche afgevaardigde naar de rege ringstafel riep: „U hebt dit huis in een stal veranderd." Beledigingen vlogen over en weer en tenslotte braken de communis tische afgevaardigden door het kordon ordebewaarders om hun christen-democratische collega's te lijf te gaan. De eerste-minister kreeg een stoel naar het hoofd. Het gelukte de ordebewaarders tenslotte de kemphanen te schei den. Intussen was het buiten het gebouw ook niet rustig. Daar le verden ongeveer duizend betogen den arbeiders, die de parlements- zaal wilden binnendringen, slag met de politie. Verscheidene beto gers en enkele politiemannen lie pen verwondingen op. De arbeiders zijn het niet eens met plannen van de regering om de staalindustrie te moderniseren. Zij vrezen hierdoor hun werk te verliezen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3