PROVINCIAAL van de profeet BEHRS0VERZICHT Jaarvergadering afd. Zaamslag van de Z.L.M. DE VRIJE ZEEÏH* Pagina 3 Terneuzen Goes Hulst Middelburg Zaamslag KOOKBOEKJES Boekhandel VAN DE SANDE AV.V.V/.W. Woensdag 15 februari 1967 Koninklijke onderscheiding bij 40-jarig jubileum Gisteren herdacht de heer E. de Bock de dag waarop hij 40 jaar ge leden als vertegenwoordiger bij de N.V. De Hoop alhier in dienst trad. Dit jubileum werd in de cantine van dit bedrijf op feestelijke wijze gevierd. Tegen 3 uur kwamen de jubila ris, zijn echtgenote en kinderen in de cantine aan waar de commis sarissen, de directie en vele geno digden aanwezig waren. In deze keurig en feéstelijk versierde om geving heette de directeur van dezè N.V., de heer J. G. van der Peijl, de aanwezigen hartelijk welkom. Na een schets van de loopbaan van de jubilaris te hebben gegeven, gaf hij het woord aan de heer Aschoff, burgemeester van onze gemeente. De burgemeester sprak over de belangrijke functie die een ver tegenwoordiger, als ambassadeur van een bedrijf vervult, welke functie, naar de heer Van der Peijl zei, de heer De Bock bijzonder goed ligt. Het deed hem groot ge noegen hieraan te kunnen toevoe gen dat het H.M. de koningin heeft behaagd, de heer De Bock, in ver band met zijn jubileum, de ere medaille in zilver, verbonden aan dè orde van Oranje-Nassau te ver lenen. Daarna speldde hij dit ereteken bij de jubilaris op de revers. Na deze plechtigheid ging de heer Van der Peijl meer in het bij zonder in op de werkzaamheden van de heer De Bock. Duidelijk kwam daarin tot uitdrukking welk gevarieerd en levendig beroep deze jubilaris heeft en met welke be kwaamheid en takt hij zijn functie in die 40 jaar heeft uitgeoefend. Hij dankte hem hartelijk voor het vele, dat hij voor dit bedrijf heeft verricht. De heer Van der Peijl was ook de tolk van de Vereniging van handelaren in bouwmaterialen in Nederland om namens haar de ju bilaris toe te spreken en hem de zilveren gedenkpenning met lau werkrans en oorkonde te overhan digen. De vele woorden van waardering werden door de directeur onder streept met een mooi herinnerings geschenk, terwijl mevrouw De Bock eveneens een geschenk ont ving. Tenslotte dankte de heer De Bock voor de hem verleende koninklijke onderscheiding, de vele goede woorden en de zeer gewaar deerde geschenken. Na deze huldiging volgde een zeer druk bezochte receptie. Vele familieleden, vrienden en zaken relaties kwamen de jubilaris op deze bijzondere herdenkingsdag gelukwensen. Het was voor de jubilaris en zijn familie een onver getelijke dag. Kandidaatsexamen geneeskunde Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het kan didaatsexamen geneeskunde de heer D. M. Boland te Terneuzen. Geschenk en hartelijke dankwoorden voor hulpvaardige Griek De voorzitter van de V.V.V. Terneuzen, de heer J. F. Rouw, was de initiatiefnemer om gisteren op Valentijnsdag (14 febr.) een menslievende stadgenoot met een klein geschenk te verrassen. Dit idee vond weerklank bij o.m de geneesheer-directeur van het Julianaziekenhuis, dokter H. A. Boland, en enkele particulieren. Ziekenhuis en gemeentepolitie kunnen letterlijk dag en nacht een beroep op hem doen, als zij een vreemde zeeman niet verstaan. Meestal zal de heer Diakakis hen dan helpen en op deze wijze heeft hij de vreemdelingen ver van huis en haard een gevoel van vertrou wen kunnen geven. De heren Boland en Rouw her innerden hem hieraan en zeiden dat juist Valentijnsdag bij uitstek geschikt is om mensen die zo spon taan en belangeloos hun mede mensen helpen eens extra te ge denken. De heer en mevrouw Diakakis waren hierdoor zeer verrast en de enige reactie was: „Het is toch nor maal dat je een ander die in nood is helpt". Dat was dan het einde van wat men het officiële gedeelte noemt, hetwelk evenals de rest yan het gesprek in een hartelijke sfeer ver liep. Aanleg en onderhoud van tuinen Het aanleggen en onderhouden van tuinen is niet zo eenvoudig als veel amateur-tuiniers wel denken. Daar kan nu een aantal leden van de Nederlandse maat schappij voor tuinbouw en plant kunde, afd. Terneuzen, van mee praten na de inleiding die daar over werd gehouden door de heer J, H. R. van Koolwijk, tuin- en landschapsarchitect te Hooger- heide. De bijeenkomst had plaats in hotel „Centraal" en werd geopend door de voorzitter, de heer L. Eversdijk. Op onderhoudende wijze vertel de de inleider over de grondbe ginselen van de aanleg van een (stads)tuintje en daarin kwamen heel wat wijze en praktische raad gevingen voor over de wijze van grond omspitten, indeling en vormgeving. De beide laatste fac toren zijn wel de belangrijkste in dergelijke omstandigheden. Ook over het soort van planten voor de tuinafscheiding enz. gaf de heer Van Koolwijk een aantal bruikbare raadgevingen. Tenslot te vertelde hij een en ander over het gebruik van allerlei soorten tuingereedschap. Minister De Quay op 1 maart naar Zeeland De minister van verkeer en waterstaat, dr. J. E. de Quay, hoopt op woensdag 1 maart a.s. op uitnodiging van het provin ciaal bestuur een bezoek aan Zeeland te brengen..In de mor genuren zal de minister o.a. de kanaalwerken in Oost Zeeuws- Vlaanderen bezichtigen. Des mid dags zal hij op de provinciale griffie te Middelburg een be spreking hebben met gedepu teerde staten over een aantal ak- tuele zaken, waarbij Zeeland is betrokken. Perenaanvoer loopt terug Het aanbod van handperen op de Nederlandse fruitveilingen wordt minder. Vele wekèn ach tereen zijn er bij de belangrijkste fruitveilingen ruime aanvoeren geweest, maar plaatselijk is men nu door de koelhuisperen heen en grote voorraden zijn er nergens meer, al zullen er uiteraard nog enige weken te koop worden aan geboden. Conference is nu het belang rijkste ras. De kwaliteit is zeer goed. Zowel op de binnenlandse markt als voor export bestaat een levendige vraag, waardoor de prijzen zich kunnen handha ven. Goede kwaliteiten Confe rence doen rond en iets boven 80 cent per kilo voör de grote maat en rond 70 cent per kg voor de kleine maat klasse 1 kwaliteit. In de eerste week van februari bedroeg de Nederlandse peren export 304 ton. Hiervan ging 152 ton naar West-Duitsland, 74 ton naar België en Luxemburg, 56 ton naar Engeland, 11 ton naar Frankrijk, 10 ton naar Noorwegen en 1 ton naar Gibraltar. De prijs van het ras St. Remy ligt op de veilingen tussen 45 en 50 cent per kg. Propedeutisch examen Aan de technische hogeschool te Eindhoven is geslaagd voor het propedeutisch examen in de af deling der technische natuur kunde de heer A. P, J. Stevens te Hulst. Het was dus voor de heer J. Dia kakis, wonende Willem Kloos- straat 23 en niet minder voor zijn (Terneuzense) echtgenote een ver rassing, toen de heren Rouw en Boland beiden gisteravond bij hem aanbelden. Al spoedig werd mede deling gedaan van het doel van dit bezoek, het uitspreken van hun erkentelijkheid voor de hulpver lening van de heer Diakakis voor al gedurende zijn Ternèuzense jaren. Deze Griek die nu 7 jaren in Nederland woont (waarvan hij 2 jaar op de Zuidchemie te Sas van Gent werkte en nu bij de Stofzui- gerfabriek „Excelsior" te'Terneu- zen) en daarvoor 9 jaren de we reldzeeën bevoer en in Egypte woonde, spreekt verscheidene talen o.m. Arabisch, Egyptisch, Italiaans en nu ook al vrij goed Nederlands. STILLE MARKT IN AMSTERDAM In een stille markt is de stem ming gisteren voor het meren- deël van de internationale waar den gemakkelijker geweest. Kon. Olie vormde 'n uitzondering met een koersverbetering bij de ope ning van een halve gulden tot 132. Het laagste niveau voor dit aandeel maandagavond was 130,30, toen Kon. Olie in Wall- street dollar lager werd ver handeld. Later werd dit koers verlies weer ingelopen. Er was in de oliehoek wat vraag voor Amerikaanse reke ning. De andere hoofdfondsen lagen ongeanimeerd in de markt ■waarvan Philips op 87,70. Even werd nog 88 gedaan doch gering lokaal aanbod, dat in een vrijwel lege markt terechtkwam, bracht de koers omlaag tot 87 89,10). Unilever liep terug van 101,50 tot 101 (101,90). AKU was ruim een halve gulden lager op 52,20. Hoogovens en KLM werden on veranderd geadviseerd op resp. 318 en 385. Later zakte Kon. Olie een kleinigheid in tot 131,80. De scheepvaartsector was iets gemakkelijker met weinig zaken. De cultures lagen goed gedispo neerd waarbij Amsterdam Rub ber anderhalf punt verbeterde. Deli ging bijna een gulden om hoog. In de staatsfondsenhoek werd' alleen gehandeld in de 7 procent leningen die iets hoger noteerden. In de overige leningen was in de eerste periode niets te doen. Vandaag vindt de storting plaats op de twee B.N.G.-lenin- gen. De Verenigde Bedrijven Bre- dero stelt over 1966 een onver anderd dividend van 20 procent voor. In de aandelen Bandoengsche Kinine werd door de hoeklieden geen notering opgemaakt in ver band met een spoedig te ver wachten bericht, Maandag werd de koers 25 punten hoger gesteld op 1160 bieden. In de eerste periode hadden de koersverliezen van de lokale waarden de overhand. Albert Heyn moest wederom terrein prijsgeven. Verder waren lager Indoheem, Ned Gist, Verenigde Glas, Kon. Zout. Wyers, EMS. Internatio daalde zelfs twaalf punten. De Twentsche Overzee Handelmij. was 2% punt lager op 7614, dit als gevolg van de confis catie in Tanzania van de bezittin gen van deze maatshappij. Aan de winstzijde werd-en genoteerd Sanders Behang en Noord Eur. Hout ieder met zeven punten, terwijl de Verenigde Bedrijven Bredero 3 ié punt verbeterden. Beursindices (1953 100) 10/2 13/2 14/2 Int. conc. 388.8 388.6 387.5 i Industrie 299.1 299.1 298.3 Scheepv. 115.0 115.0 114.5 Bank en verz. 172.7 173.4 171.9 Handel enz. 149.4 149.4 148.7 Algemeen 299.1 299.1 298.2 Nabeurskoersen A.K.U.: 52.15) Hoogovens: 322.00—337.00 (320.00) Kon. Olie: 131.70 (131.80) Philips: 86.80— 87.00 87.00) Unilever: 101.20—101.50 (100.90) K.L.M.: (385.00) Aanbesteding werkhaven In Den Haag werd gisteren door de rijkswaterstaat aanbe steed het maken van een werk haven met bijkomende werken in de Scheldehoekkom onder de gemeente Westerschouwen. Laagste inschrijver was het aannemingsbedrijf Oosterwijk N.V. te Rotterdam voor 4.296.000 gulden. Hoogste inschrijver was de N.V. Baggermaatschappij Bos en Kalis en Zanen Verstoep N.V., resp. te Sliedrecht en te Den Haag, voor 5.248.000 gulden. Aanrijding De bestuurders van twee per sonenauto's, A. S. en L. M. H., geiden te Zaamslag, kwamen za terdagavond over de Axelse- straat uit de richting Axel ge reden. Op de splitsing Axelse- straat-Tuinstraat sloeg A. S. linksaf en wilde de Tuinstraat inrijden. Op dat moment was de bestuurster van de achter hem rijdende personenauto juist be gonnen hem in te halen. Er ont stond een botsing met materiële schade. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. (ADVERTENTIE) af 2,50 Noordstraat Terneuzen Tijdens de ledenvergadering die de afdeling Zaamslag der Z. L. M. dinsdagmiddag in „De Poort" te Zaamslag hield, uitte voorzitter J. J. de RegtDekker zijn ongerustheid ten opzichte van de inkomensontwikkeling in de land- en tuinbouw. De zui vere bedrijfsinkomsten per ha zijn nog even hoog als in de jaren 19501955. „De prijzen der produkten dienen te worden ver hoogd, willen wij een inkomen behouden", zei de heer De Regt, die eraan toevoegde, dat alleen door goede investeringen goed koop kan worden gewerkt. „De ene regering van de bij de E. E. G. aangesloten landen heeft nu eenmaal meer voor de land bouw over dan de andere. Wij zijn niet conservatief, maar een beetje behoudend". De heer De Regt wees er verder op, dat de collega's in het buitenland onder eeii gunstiger fiskaal klimaat werken dan hier. „Dit is voor ons slecht te verwerken." Teleurstellend noemde de heer De Regt de gang van zaken in de vlasindustrie in welk ver band hij opmerkte, dat de Neder landse regering door subsidië ring van andere gewassen in de kaart speelt der buitenlandse concurrenten. „Indien de Euro pese vlaspolitiek op 1 juli niet van toepassing zal worden, zijn de gevolgen voor deze sector niet te overzien en zullen er naast werkloosheid nog meer fabrieken tot sluiting moeten overgaan." Per 1 juli wordt er in alle E. E. G.landen een graanprijs vastgesteld. Verder komt er een vrij verkeer van eieren, slacht- pluimvee en varkens. Zuivel en rundvee volgen op- 1 april 1968. De zaak zal worden afgerond op 1 juli 1968. De Nederlandse land- en tuin bouw is erin geslaagd een goede plaats op de E. E. G.-markt te veroveren. In 1958 bedroeg de agrarische export naar de E. E. G.-landen 46 procent; thans door de goede kwaliteit van de pro dukten is dit 60 procent. De voorzitter vond het jam mer dat er zo weinig leden (36) naar deze vergadering waren ge komen. Burgemeester J. de Pree van Zaamslag en de kringvoorzitter de heer W. Koster uit Axel wa ren tegenwoordig. De afdeling Zaamslag telt 135 leden en 30 begunstigers, zo ver namen wij uit het jaarverslag van de secretaris, de heer A. Dees. Het totale aantal ha waar voor contributie wordt betaald, bedraagt 1991. Met meerderheid van stemmen werd de heer F. P. de Kubber als bestuurslid herkozen. Na de pauze besprak de heer J. Markusse, agrarisch-sociaal voorlichter bij de Z. L. M., het onderwerp van de bedrijfsopvol ging in de landbouw, waarop een discussie volgde. ZEVENTIG JAAR KAPPER I Maarssen: Op 23 februari viert de SI-jarige heer Gijs Schouten en uniek jubileum, hij is dan 70 jaar kapper. Nog elke dag gaat hij met zijn fiets de boer op om te knippen en te scheren. Op da foto knipt hij de heer Dirk Wal- derveer die reeds 70 jaar klant is. Oplichter aan het werk Inwoners van Terneuzen, Sint Jansteen, Westdorpe, Aarden burg en Kruiningen deden dezer dagén bij de politie van hun woonplaats aangifte van oplich ting. Zij verstrekten bedragen van 300 tot 500 aan J. v. d. J., die voorheen vertegenwoordiger was bij een bekende fabriek voor melkprodukten. Hij werd daar midden januari ontslagen, maar hij doet het bij zijn voormalige klanten voorkomen, dat hij noa steeds vertegenwoordiger voor deze fabriek is en dat hij voor de fabriek demonstraties houdt. Onder het voorwendsel dat Ml niet voldoende geld heeft meege nomen en tegen het verstrekken van een ongedekte chèque wist hij verscheidene melkhandelaren in de eenoemde gemeenten te bewegen hem geld te lenen. De 33-jarige uit Yerseke af komstige v. d. J. wordt door de politie gezocht. Hij rijdt in een auto, merk Opel, die hij ook al onder valse voorwendsels en zon der betaling heeft gehuurd. Daar de oplichter intussen voortgaat met z'n praktijken ver- zoeken wij lezers, die inlichtingen over v. d. J. kunnen verstrekken, zich te wenden tot de recherche t« Terneuzen. 19 Verward staarde Aram om zich heen. Zijn blikken dwaalden langs de ruwe stenen muren, langs het getraliede venster. „M-maar... waar ben ik? Hoe kom ik in deze cel? Wat is er gebeurd?" stamelde hij, terwijl hij opnieuw zijn twee bezoekers opnam. „Waar is Caracalla?" bracht hij uit, terwijl hij zich over het voorhoofd wreef als om een duis tere mist weg te vagen. „Zo juist was ik nog met hem in de schatkamer!" Een schelle lach echo'de door de gewelven. Jachio, de profeet, zoals hij zich- zetf bekend gemaakt had, schudde van plezier, toen hij zich half tot zijn metgezel wendend, spottend antwoordde: „Waar schijnlijk zijn uw hersens nog wat in de war van de zwaardslag, die u neervelde!" Hij zag Aram's verbijstering en vervolgde: „En thans zijt ge de gevangene van Caracalla, onze grote keizer!" Langzaam schudde Aram het hoofd. „Ik begrijp niet... wat..." Onge duldig viel Jachimo hem in de rede: „Of weet ge soms ook niet meer, dat ge de aanvoerder waart van het leger der opstan dige Macedoniërs, dat door Cai:a- calla. de Machtige, verslagen werd?" Verwilderd staarde Aram naar de grijnzende gezichten tegenover hem. „Maar... dit kan niet... dit moet een droom zijn!" Jachimo hief luisterend het hoofd. „Dan zou ik maar spoedig uit die droom ontwaken!" raadde hij spottend aan, „want het ziet er niet best voor uit uit! Zie, men komt u reeds halen!" Zware voet stappen klonken en even later verscheen een Romeins soldaat, die Aram op ruwe toon beval, hem te volgen. Als een slaapwan delaar gine Aram met de krijger mee. Zij traden een gebouw bin nen, liepen een gang door en ter wijl de krijger een voorhang ter zijde schoof, snauwde hij Aram toe: „Denk er aan, dat ge u be hoorlijk gedraagt! Ge verschijnt voor de legeraanvoerder van de keizer!" Een ogenblik later stond Aram voor een grove, breedge schouderde man in de kleding van een Romeins veldheer, die hem geringschattend opnam... „Aha, daar is de gevangene," merkte hij op, terwijl hij rustig doorat van de appel, welke hij in zijn hand had. „Welaan, we zullen eens zien, wat gij ons vertellen kunt!"

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3