Verzet in het Chinese leger tegen de culturele revolutie Het geheim van de blauwe trein S RAIFFEISENBANK C-R K0SYGINS BEZOEK AAN LONDEN BETEKENT EEN WIJZIGING IN DE RUSSISCHE GEDACHTENGANG spaarbank en alle bankzaken Kloosters ontwijd Verwarde toestand Nieuwe functie voor vrouw van Mao „Izwestia" beschuldigt Mao van terreur Bloedige machtsstrijd in Tibet maagtabletten Haagse straatrover* gearresteerd Onderzoek naar Franse gezins begrotingen Agenda Snelrecht tegen dronken automobilist waar men altyd voor u klaar staat» Accent verlegd Mijlpaal Oplossing blijft mogelijk Monument voor wijlen paus Johannes de 23ste Eindhovense aanrander legde gedeeltelijke bekentenis af Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 15 februari 1967 Premier Tsjoe En-Lai heeft dinsdag aan de rode garde en revolutionaire rebellen verboden zonder toestemming het Chinese ministerie van buitenlandse za ken te betreden. Objektieve waarnemers hebben er nooit aan getwijfeld, dat Tsjoe En-Lai en Tsjen Ji de buitenlandse politiek bepalen en dat rode'gardisten en anderen daar. geen invloed op hebben. „Overnemen van de controle door de rode garde" betekent vol gens hen slechts invloed op de gang van zaken binnen de mi nisteries, zoals invoering van de kulturele revolutie en politieke en ideologische kritiek onder het kader. Volgens nationalistische Chi nezen stuit de invoering van de kulturele revolutie in het leger op sterk verzet. Ook hadden zij vernomen dat sinds 10 januari alle verbindingen met Tibet en de provincies Sjinghai en Set- zjwan door anti-Maoisten zijn geblokkeerd. Uit Nieuw Delhi wordt gemeld dat de dalai lama, die daar in ballingschap leeft, uit Tibet een brief heeft ontvangen, waarin de ontwijding van drie grote kloos ters te Sera, Drepoeng en Gan- den door Chinese rode gardisten wordt beschreven. De pansjen lama werd geboeid rondgeleid om door het volk te worden be schimpt. Ook werden monniken en oud-funktionarissen met pa pieren hoeden op door de straten van Lhasa gesleept, aldus de brief. Nadat op 3 februari maoisten de regering van Tibet en het comité van de partij aldaar had den gereorganiseerd, werden in Lhasa in de nacht van 5 op 6 februari de openbare gebouwen bezet door legereenheden onder bevel van de direkteur van de propaganda-afdeling Sjang Tsai- Wang, aldus aanplakbiljetten in Peking. De anti-maoistische generaal Sjang Kwo-Hwa heeft een batal jon van zijn 155ste regiment naar Lhasa gezonden. In de provincie Kiansi zou een scheuring zijn ontstaan onder Mao-gezinde rebellen. Er is ge vochten en men betitelt elkaar wederzijds als verraders. De toe stand in de hoofdstad Nansjang is ernstig en verward, aldus een radio-uitzending uit deze stad die in Tokio is opgevangen. Het Japanse persbureau Kyodo meldt uit Peking dat revolutio naire rebellen van Mao zaterdag het ministerie van landbouw hebben bezet en daar minister Liao Loe-Yen hebben afgezet, alsmede zes vice-ministers en direkteuren. Allen zijn uit de communistische partij gestoten. Volgens radio-Peking is in de zuidwestelijke provincie Kweit- sjauw een revolutionair comité opgericht, dat de taken van de voormalige provinciale partij en regeringscomité heeft overge nomen. Het revolutionair comité is samengesteld uit vertegenwoor digers van revolutionaire organi saties, het leger en ambtenaren die trouw zijn aan voorzitter Mao, De vrouw van de Chinese partijvoorzitter Mao Tse-Toeng, Tsjiang Tsjing, heeft een nieuwe leiding gevende funktie in de huidige machtsstrijd gekregen, zo meldt het Japanse persbureau op grond van een publikatie van de rode garde in Peking. Zij is hoofd geworden van de kulturele revo lutie in de centrale partij- en be stuursorganen. Volgens dezelfde publikatie is premier Tsjoe En- Lai adviseur geworden van de „subcommissie voor het leiden van de kulturele revolutie bij de centrale bureaus", waarvan me vrouw Tsjiang Tsjing voorzitter is. Zij is tevens vice-voorzitter van het centrale comité van de communistische partij voor de kulturele revolutie en adviseur van de sub-commissie voor de kulturele revolutie onder de strijdkrachten. Het Russische regeringsblad Izwestiabeschuldigt de Chi nese leiders van het invoeren van terreur en een militaire dikta- tuur. Als voorbeeld werd de in stelling van een militair bewind in Peking genoemd Hoewel het al twee dagen lang rustig is rond de Russische am bassade in Peking na een belege ring van 19 dagen door rode gar disten, beweerde de „Izwestia" dat dit niet het gevolg was van een afzwakking van de anti-Rus sische campagne in China, maar van de resolute houding van de Russische regering, die tweemaal met klem tegen de betogingen voor de ambassade heeft gepro testeerd. Volgens het blad blijven „open lijke vijandschap tegen ons land en opwekking van gevoelens die aan hysterie doen denken het be langrijkste element van het be leid der Chinese leiders". Ook Werden Mao en zijn aan hang beschuldigd van schending van de Chinese grondwet door de benoeming van Mao's vrouw tot lid van het comité voor de kulturele revolutie, hoewel zij nooit in de Chinese volksver tegenwoordiging of een plaatse lijke raad is gekozen. Volgens in Peking aangeplakte muurk/ranten voeren de tegen standers van Mao Tse-Toeng in Tibet onder aanvoering van legercommandant en eerste secretaris van de communistische partij in Tibet, Tsjang Kwo- Hoea, een „bloedige onderdruk king" van Mao's aanhangers uit. Dit melden Japanse dagbladen. Tsjang zou volgens de mede delingen rode gardisten en Mao- gezinde militairen hebben ge arresteerd en in de hoofdstad Lhasa de staat van beleg hebben ingevoerd. Bij gevechten in Tibet zou een rode gardist zijn gedood en vele revolutionaire rebellen zijn ge wond, aldus de muurkranten, die op .13 februari waren gedateerd. De wegen naar Lhasa zouden zijn afgezet met versperringen, waar militairen controle op in- en uitgaande reizigers uitvoeren. Volgens de berichten had op 3 februari een pro-maoistische reorganisatie van het partijcomi té van Tibet plaatsgevonden, maar waren alle veranderingen teniet gedaan door het ingrijpen van het leger en de plaatsver vangend leider van het comité tot uitvoering van de kulturele revo lutie, Tsjang Tsai-Wang, die op 10 februari in Lhasa maoistische weerstandsgroepen zou hebben aangevallen. Hierbij sneuvelde een rode gardist en werden meer dan 400 aanhangers van Mao ge vangen genomen. (ADVERTENTIE) De echte Amerikaanse, in het rode busje met gele opdruk. 'n blijvende uitkomst! De 62-jarige pensionhouder J. S. uit Den Haag is het slachtof fer geworden van straatroverij. De man raakte hierbij een be drag van 700 kwijt en liep een gebroken been op. Ofschoon hij zaterdagnacht werd overvallen, heeft de pensionhouder pas maandag de politie ingelicht. De straatrover sloeg toe, toen S. in de Wagenstraat liep op weg van een café naar huis. De rover greep zijn slachtoffer beet, graaide zijn portefeuille uit de binnenzak en haalde er bankbil jetten uit tot een bedrag van ƒ700. Bij de worsteling werd S. tegen zijn benen geschopt. De volgende dag constateerde een arts, dat S. een gebroken been had. Hij moest in het ziekenhuis worden opgenomen. De politie kreeg kennis van nog twee gevallen van straatrove rij in de Haagse binnenstad. Een 26-jarige kassier werd op de He rengracht beroofd van 15 en een huissleutel. Van een 21-jarige secretaresse werd in de Toren straat een handtasje weggegrist, waarin een tientje zat. De Haagse politie heeft dins dag de 45-jarige G. W. aangehou den. Hij wordt ervan verdacht de straatroverijen te hebben ge pleegd. W.. die zonder beroep is en geen vaste woon- of verblijf plaats heeft, was op 6 december uit de Rekkense inrichtingen te Eibergén ontvlucht. De gezinsuitgaven van em ployés en ambtenaren in Frank rijk zijn meer dan tweemaal zo hoog als die van de boeren, en de gezinsuitgaven van industrie arbeiders goed anderhalf maal zo hoog als die van de landarbei ders. Dit bljjkt uit het onderzoek van de gezinsbegrotingen, dat het Europese bureau voor de statistiek in de zes E.E.G.-landen instelt. In de onderzoekperiode in Frankrijk (1963/64) waarbij ruim 10.000 gezinsbegrotingen werden bestudeerd, bleken de employés en ambtenaren jaarlijks circa 15.250 gulden uit te geven tegen de boeren 6.600 gulden. De categorie arbeiders bracht het tot 9.815 gulden en de landbouw- arbeiders tot 6.450 gulden. Hier bij dient te worden aangetekend, aldus het E.E.G.-bureau voor de statistiek, dat in de landbouw het gezinsbudget aanzienlijk wordt beïnvloed door het gebruik van eigen produkten. HAILE SELASSIE OP BEZOEK BIJ PRESIDENT JOHNSON Washington: Keizer Haile Selas sie, die op het ogenblik een twee daags bezoek aan de Verenigde Staten brengt, luistert hier samen met president Johnson naar het spelen van de volksliederen. Importeur Rietbergen c.v. Rotterdam Tel. 010-231162 Nederlandse coaster op de rotsen gelopen De Nederlandse kustvaarder „Lucy" is dinsdag in het Kanaal, 4 mijl ten westen van Milfordha- ven, op de rotsen gelopen. Het schip maakte water. De acht be manningsleden zijn aan boord genomen van de Britse tanker „Frank M". De Lucy (600 ton) was met een lading carbid in vaten op weg vanOdda (Noorwegen) naar Bar ry. Het schip is eigendom van Wijne en Barends te Delfzijl. DONDERDAG 16 FEBRUARI Zaamlsag: „De Poort", 19.45 uur: Filmvoorstelling huwelijk Prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven. Met snelrecht heeft de politie rechter te Maastricht, mr. W. Pen ning, dinsdag een Duitse automo bilist conform de eis veroordeeld tot twee maanden celstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. Na de zitting werd de ver dachte in hechtenis genomen. De automobilist, de 29-jarige Michael K. uit Abshoven, had in de nacht van zaterdag op zondag te Geleen een wielrijder aangereden. Deze was slechts licht gewond. De Duitser reed door, terwijl de fiets onder de auto was geklemd. Het voertuig werd bijna een kilometer ver meegesleurd. De politie van Geleen kon het spoor van de Duit ser volgen door de krassen die de fiets op het wegdek had achterge laten. Even buiten Geleen ontdekte de politie de man stomdronken achter het stuur. De officier van justitie, mr. J. Nolet, achtte een strenge straf op zijn plaats, omdat de Duitser reeds tweemaal in Ne derland en eenmaal in Duitsland was veroordeeld wegens rijden onder invloed. Geen gereduceerde telefoontarieven voor bejaarden De minister van verkeer en waterstaat, prof. dr. J. E. de Quay, is niet bereid voor bejaar den gereduceerde telefoontarie ven in te stellen. Hij zegt dit in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid dr. W. H. Ver- mooten (p.v.d.a.). De minister is van mening, dat daarmee „een nieuwe vorm van onzichtbare subsidies zou wor den geïntroduceerd, tegen welke vorm hij principiële bezwaren heeft". De vergelijking met de tarieffaciliteiten van de Neder landse spoorwegen voor reizigers boven de 65 jaar gaat volgens de heer De Quay niet op. Omdat het openbaar vervoer kan volstaan met kollektieve voorzieningen om zijn taak te verrichten en de redukties een stimulans zullen geven op het gebruik van de trein dooit de desbetreffende leeftijdsgroep, is de verwachting gewettigd dat uit de invoering (per 1 februari j.l.) van de „re- duktiekaart 65-plus" hogere in komsten zullen voortvloeien. Bij het telefoonbedrijf leiden reduk ties op de tarieven echter tot ver laging van het rendement, aldus de minister. Elke telefoonaan sluiting vergt een niet onaan zienlijke investering, waartegen over slechts lagere opbrengsten zouden staan. Boekhouder verduisterde 20.000 gulden Op verdenking van verduiste ring heeft de Eindhovense politie de 48-jarige L. H. uit Deurne in gesloten. De man was tot einde van het afgelopen jaar als boek houder in dienst van een verf handel te Eindhoven. Door knoeien in de boekhouding heeft hij zich een bedrag van circa 20.000 gulden in de loop der laat ste tien jaren toegeëigend. Het geld is door hem. opgemaakt. H. heeft volledig bekend. Dodelijk verkeersongeluk De 47-jarige A. Damen uit Oss is dinsdagmorgen bij een ver keersongeval op rijksweg 55 in de gemeente Schayk om 't leven gekomen. De man reed met zijn personenauto op de linkerweg helft tegen een aanhangwagen, die daar door een vrachtwagen achteruit op de weg werd ge reden. Na de botsing kwam de heer Damen met zijn auto in een rechts van de weg gelegen sloot terecht. Hij werd ernstig ge wond naar een ziekenhuis in Oss overgebracht, waar hij na aan komst is overleden. t f,uni - - JV f DOOR AGATHA CHRISTIE 37) „Maar gaat u toch zitten, ma demoiselle", riep de graaf, ter wijl hij een stoel vooruitschoof. Ondanks zijn uiterst galante manieren bestudeerde hij haar nauwkeurig. En hij voelde al spoedig dat hij zijn trucs aan Mi- relle geheel en al zou verspillen. Zij was een sluwe Parisienne. Maar tevens zag hij dat hij een zeer boze vrouw voor zich had en een boze vrouw zegt altijd méér dan verstandig is; zij kan soms voordeel brengen aan de man die zijn hoofd koel houdt. „We hebben gemeenschappe lijke vrienden te Parijs", zei Mi- relle, „en ik heb van hen over u gehoord. Maar ik kom vandaag hier om een andere reden. Ik heb ook in Nice over u horen spreken sinds ik hier ben maar in een andere zin dan te Parijs". „O ja?" zei de graaf zacht. „Men beweert te Nice dat u de moordenaar bent van de Engelse dame, madame Kettering". „Ik de moordenaar van ma dame Kettering? Hoe absurd!" Hij sprak meer verveeld dan verontwaardigd, omdat hij wist dat hij haar dan verder uit haar tent zou lokken. „U begrijpt het niet goed", zei Mirelle. Haar ogen lichtten. „Het zijn maar niet loze geruchten op straat; het is de politie die het zegt". „De politie? O ja?" „De politie gelooft dat u de moord hebt begaan. Maar ze heeft natuurlijk ongelijk". „Zeker heeft ze ongelijk", gaf de graaf toe. „U zegt dat, maar u weet de waarheid niet. Ik wel". De graaf keek haar nieuwsgie rig aan. „U weet wie madame Kette ring vermoord heeft? Is het dat wat u wilde zeggen, mademoi selle?" Mirelle knikte heftig. „Wie dan?" vroeg de graaf scherp. „Haar man". Ze leunde voor over naar de graaf en sprak op zachte toon, met een stem die trilde van woede en opwinding. „Het was haar man die haar doodde". De graaf leunde achterover in zijn stoel. Zijn gezicht leek een masker. „Mag ik u vragen, mademoi selle, hoe u dat weet?" „Hoe ik het weet?" Mirelle sprong op en lachte. „Hij was ge ruïneerd, bankroet, onteerd. Slechts de dood van zijn vrouw kon hem redden. Dat heeft hij me verteld. Hij reisde in dezelf de trein maar zij mocht het niet weten. Waaróm niet, vraag ik u? Het was, opdat hij haar in de nacht kon overvallen. O!" Ze sloot de ogen „Ik zie het voor mijn ogen gebeuren De graaf kuchte. „Misschien - misschien", mom pelde hij: „Maar, mademoiselle, in'dat geval zou hij toch de juwe len niet hebben gestolen?" „De juwelen!" zuchtte Mirelle. „De juwelen! O, die robijnen!" Haar ogen werden met een waas overtogen, een vreemd licht scheen erin. De graaf keek haar met belangstelling aan en ver wonderde zich voor de honderd ste maal over de wondere invloed van juwelen op het vrouwelijk geslacht. Hij riep haar tot prak tische dingen terug. „Wat verlangt u van mij, ma demoiselle?" Mirelle werd weer zakelijk en vol ijver. „Het is toch nogal eenvoudig. U moet naar de politie gaan en zeggen dat Kettering de misdaad heeft begaan. Als ze om- bewij zen vragen kunt u ze naar mij verwijzen; én ik zal elk bewijs verschaffen dat ze verlangen". En meteen was ze verdwenen, nu ze haar taak had afgedaan. De graaf keek haar na, met lichtelijk opgetrokken wenk brauwen. „Ze is woedend", mompelde hij. „Wat kan er gebeurd zijn om haar boosheid gaande te méken? Zou ze werkelijk geloven dat Kettering de moord heeft be gaan? Ze wild©, blijkbaar dat ik het geloven zöü. Ze wilde zelfs dat de politie het geloofde". Hij glimlachte in zichzelf. Hij had volstrekt geen plan naar de politie te gaan. Hij zag verschil lende andere mogelijkheden; en te oordelen naar zijn glimlach openden deze een aangenaam verschiet. Maar voorlopig bleef zijn voor hoofd gefronst. Volgens Mirelle werd hij door dè politie verdacht. Dat kon waar zijn of niet. Een boze vrouw als de danseres zou zich niet bekommeren om de strikte juistheid van haar bewe ringen. Aan de andere kant kon ze gemakkelijk particuliere in lichtingen gekregen hebben. In dat geval zijn mond vertrok grimmig in dat geval moest hij zekere voorzorgsmaatregelen treffen. Hij ging het huis binnen en vroeg Hippolyte of er geen vreemdelingen waren geweest. De knecht was zeer positief in zijn bewering dat dit niet het ge val was. De graaf ging naar bo ven, naar zijn slaapkamer, en zijn smalle vingers zochten in een oud bureau een veer. Een geheime lade kwam naar voren. Daarin lag een klein pakje, in bruin pa pier gewikkeld. De graaf nam het eruit en woog het enige ogen blikken zorgvuldig in zijn hand. Toen bracht hij zijn hand naar zfjn hoofd en trok er een enkel haar uit. Die legde hij op de bo venrand van de lade en sloot die zorgvuldig. Met het kleine pak je bij zich ging hij naar de ga rage, waar een rode two-seater stond. Tien minuten later be vond hij zich op de weg naar Monte Carlo, (Wordt'vervolgd.) IN HOIIAND SM KUBUS Bij de Raiffeisenbank bent u nimmer een nummer. Persoonlijke behandeling ook voor u 1?. Diplomaten in Moskou menen, dat de Sowjet-Unie bereid schijnt te zijn naar nieuwe serieuze be trekkingen met Engeland, moge lijk als een tussenfase naar het herstel van de betrekkingen met de Verenigde Staten. In Moskóu wordt het bezoek van premier Kosygin aan Lon den als een politiek succes be schouwd voor beide partijen. Het schijnt tevens een aanduiding te zijn, dat het Kremlin ziin oriën tatie op het 'Vesten heeft gewij zigd. Diplomaten veronderstellen dat Engeland voor het Kremlin een nieuwe betekenis heeft ge kregen als een medium om de door de oorlog in Vietnam ge schokte betrekkingen tussen oost en west te hernieuwen. Men spe culeert er zelfs op, dat de Brits- Russische verhouding wellicht de door het Kremlin met Frankrijk opgebouwde verhouding in de schaduw zou kunnen stellen, om dat president De Gaulle's vier kante oppositie tegen Ameri kaanse interventie in Vietnam, en zijn vervreemding van Was hington hem als „medium" on geschikt maakt. Men meent dat het Brits-Rus sische communique, waarin wordt gesproken van voortgaande con tacten en alle mogelijke pogin gen in de richting van een rege ling der Vietnamese kwestie, veel verder gaat dan wat er gezegd is tijdens het bezoek, dat Kosygin eind vorig jaar aan Frankrijk heeft gebracht. Waarnemers menen, dat de groeiende Russische ongerustheid over China een rol heeft ge speeld bij de verlegging van het accent. De Russen zouden de weg wil len helpen effenen voor een Viet namese regeling, voordat de Chi- nezen-van-de-"harde-lijn" roet in het eten gooien. De diplomaten veronderstellen dat de Russen reeds bezig zijn met pogingen achter de schermen om vredes onderhandelingen aan de gang te krijgen. partijen niet onoverbrugbaar is en dat de weg naar een oplos sing open blijft. Radio-Tirana heeft inmiddels het bezoek van Kosygin aan En geland een duister plan tegen China genoemd. Kosygin was naar Engeland gegaan om de op richting van een nieuwe heilige alliantie te bespoedigen en de invloed van Mao tse-Toeng* zegevierende gedachten tegen te gaan. Een van de voornaamste taken van Kosygin noemt de Al banese radio het Vietnamese volk door list tot capitulatie te brengen. Men redeneert verder als volgt: twee jaar lang zijn de pogingen van premier Wilson om tot vredesonderhandelingen in Vietnam te komen door de Rus sen als verdacht gebrandmerkt door de Britse steun aan de V.S. Kosygins besluit om naar Lon den te gaan duidde op zichzelf al een wijziging aan in de Rus sische gedachtengang. Omdat op het ogenblik recht streekse Russisch-Amerikaanse contacten over Vietnam onmoge lijk zijn, zouden de Russen gaar ne de goede diensten van Wilson te baat willen nemen. Het Russische regeringsblad „Izvestia" schrijft, dat Kosygins bezoek een belangrijke mijlpaal is in de ontwikkeling van vriend schappelijke Brits-Russische be trekkingen en een bijdrage zal zijn tot de zaak van de vrede en de internationale veiligheid. Premier Wilson heeft na het bezoek van Kosygin verklaard te geloven, dat een oplossing van de Vietnamese oorlog zou kun nen worden gevonden. In een verklaring aan het par lement zei hij dat de kloof tus sen de twee oorlogvoerende In de loop van dit jaar zal een monument voor wijlen paus Jo hannes de 23ste in de Sint Pie tersbasiliek worden geplaatst. Het wordt een bronzen beeldt groep van ruim zes meter hoog en bijna drie meter breed, be staande uit de figuur van paus Johannes omgeven door bisschop- pep en zich buigend naar een groep behoeftigen, die de lijden de mensheid symboliseert. Bo ven de pausfiguur zweven drie engelen met olijftakken. Rondom de figuur van Johannes zijn voorts de voornaamste feiten van zijn pontificaat tot uiting ge bracht: het concilie, de encycliek „Vrede op aarde" en zijn lief dadig werk. Het monument krijgt een plaats rechts van het altaar, waar het stoffelijk overschot van de heiligverklaarde paus Pius de tiende rust. Ontploffing in Argentijns wapenarsenaal In een wapenarsenaal bij de Argentijnse stad Rosario hebben zich maandag vier ontploffingen voorgedaan. De drieduizend per soneelsleden zijn geëvacueerd. De spoorverbindingen zijn ver broken. De schade wordt op 400.000 dollar geschat Het was nog niet bekend of er slachtof fers zijn. De Eindhovense politie heeft de vermoedelijke dader aange houden van de aanranding van het 6-jarige meisje H. op de B. tn een bosje nabij de Oirschotsedijk. Het is de 24-jarige Th. H. uit Eindhoven, patiënt van een psy- chopatenasiel die zaterdag en zondag met proefverlof in de lichtstad vertoefde. De verdachte is in I960 voor een vrijwel iden tiek geval met een 11-jarig meis je gearresteerd. Hij is toen na een veroordeling tot vrijheids straf onvoorwaardelijk ter be schikking gesteld. Sindsdien ver toefde hij in een psychopatenasiel. Vorige maand was hij met „bege leid proefverlof" in Eindhoven en dit weekeinde voor het eerst met vrij proefverlof. Zondagavond is hij op tijd in het asiel terugge keerd. Maandagavond laat heeft de aanrander in de loop van zijn verhoor op het hoofdbureau van politie te Eirtdhovéh een gedeel telijke bekenteenis afgelegd.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2