Lucht- en zee-oorloq in Vietnam in volle omvang hervat In Frankrijk begint de verkiezingscampagne Tweedaagse zitting van Volkscongres SPOORWEGEMPLACEMENTEN EN VERBINDINGSLIJNEN BESTOOKT RADIO DE K0CK PRESIDENT DE GAULLE EXPLOITEERT EIGEN PERSOONLIJKHEID ONTSLAG EN BERECHTING VAN SOEKARNO? VOOR AUE KAMERS HET WEER WOENSDAG 15 FEBRUARI 1967 23e Jaargang No. 6875- Na Kosygins bezoek aan Londen Tegenprestatie verwacht Teleurstelling in Londen Amerikanen door eigen artillerie beschoten Wilson over geheim vredesinitiatief Het dodencijfer te Brussel Politie- en brandweer betoging in Gent „Neen" zeggen. Banditisme in Columbia Pleidooi tegen gebruik van b en c-wapens Dissidenten Nasoetion beschuldigt de president „Geheuld" met de communisten Ogen open houden. Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJ Uitgeefster N.V. v/!i Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentlenrüs per mm 18 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1.10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb maandag/d:nsdsg-nummer tot 10 uur voormiddag. (ADVERTENTIE) De Verenigde Staten hebben dinsdag in de vroege ochtend uren de lucht- en zee-oorlog tegen doelen in Noord-Vietnam na een pauze van zes dagen in zijn volle omvang hervat. Göiven A-6 jachtbommenwer pers van vliegdekschepen vielen vóór het aanbreken van de dag spoorwegemplacementen te Phy Ly, Nam Dinh en Dong Phoeong Thong (50 tot 135 km ten zuiden van Hanoi) aan, terwijl toestel len van de Amerikaanse lucht macht tot diep in het zuiden van Noord-Vietnam doordrongen en verbindingslijnen bestookten. De toestellen van de marine vielen ook vrachtjonken aan. In de golf van Tonkin werden drie vrachtschepen dodr de torpedo- bootjager „Cunningham" in brand geschoten, waarmee ook de hervatting van de zee-oorlog een feit was geworden. De Noord- Vietnamese schepen werden aan gevallen, toen zij zich in de mon ding van de rivier de Giang be vonden. Ten zuiden van Haiphong werd een Amerikaans toestel neergeschoten. Een van de twee vliegers kon ondanks hevig vuur van kustbatterijen en Noordviet- namese jonken worden gered. Het Pentagon verklaarde maandagavond: „De operaties tegen militaire doelen in Noord- Vietnam zijn hervat. De opschor ting van deze operaties, ingegaan aan het begin van „tet" (het Viet namese nieuwjaar), is na afloop van „tet" voor een korte periode aangehouden ter vermijding van de mogelijkheid dat eerdere her vatting verkeerd zou worden op gevat in verband met Kosygins bezoek aan Londen". Vermoedelijk heeft president Johnson het sein gegeven, zodra de Russische premier uit Londen was vertrokken na zijn besprekin gen met de Britse eerste-minis- ter Wilson. Uit een gezamenlijk communiqué, na afloop van dit overleg uitgegeven, maken som migen op dat de Sowjet-Unie vasthoudt aan haar eis van per manente en onvoorwaardelijke stopzetting van de bombarde menten. De luchtaanvallen waren zes dagen onderbroken geweest. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, had maandag vóór zijn vertrek naar n ministersconferentie in Bue nos Aires nog meegedeeld dat Amerika hoopte op een gebaar van Hanoi, dat als tegenprestatie kon worden beschouwd voor het staken van de bombardementen. De woordvoerder vaa het Kitte Huis, George Christian, die over stelpt werd met vragen, wilde niet zeggen of president Johnson met de Britse premier in kontakt had gestaan; of Ho Tsji-Minh het Amerikaanse staatshoofd inder daad voor een bezoek aan Hanoi had uitgenodigd en zo ja, of John son daarop zou ingaan. De bekendmaking dat de bom bardementen op Noord-Vietnam zijn hervat, is in Londen met te leurstelling ontvangen maar kwam niet als een verrassing. Premier Wilson verklaarde in het lagerhuis dat de kloof tussen de bij het Vietnamese konflikt betrokken partijen nog altijd heel groot is en dat er „zelfs als de weg naar vrede opnieuw zou worden afgesloten, geen reden is waarom hij niet heropend kan worden". Secretaris-generaal Oe Thant van de V. N. heeft tegenover persvertegenwoordigers uiting gegeven aan zijn teleurstelling over de hervatting van de lucht aanvallen op Noord-Vietnam. Zeven Amerikaanse militairen zijn maandagavond gedood en vier gewond, toen een artillerie granaat in de eigen linie terecht kwam tijdens een beschieting van de Vietkong ten noordwesten van Qui Nhon. Ten noordwesten van Saigon kwam zondag één Amerikaan om en werden er 14 gewond, toen een bom temidden van Amerika nen terechtkwam en tengevolge daarvan een z.g. „elaymore" (een opspringende mijn geladen met grote hoeveelheden schroot) ex plodeerde, De Britse premier Wilson heeft dinsdag in het lagerhuis gespro ken van een geheim plan dat te gelegener tijd vrede in Vietnam i zou kunnen bewerkstelligen. „Er 1 is sprake van een initiatief dat morgen vrede zou kunnen bren gen, dat maar heel weinig nodig heeft om het hele gecompliceer de mechanisme dat ons naar vrede zal leiden, op gang te bren gen", zo verklaarde hjj, het par lement voor de tweede maal in een etmaal inlichtend over zjjn besprekingen met de Russische premier Kosygin. Bijzonderheden wilde hij niet meedelen. Wel zei hij dat het voldoende zal zijn, wanneer de bij het konflikt be trokken partijen de wens te ken nen geven met elkaar te praten. „Wij weten dat Gromiko in dat geval met onze minister van bui tenlandse zaken zal samenwer ken om die wil in daden om te zetten", aldus Wilson. Bijeenroe ping van de conferentie van Ge- NIETS DAN PUINHOPEN.... SaigonRedders zoeken in de puinhopen van een huis, dat tij dens een Vietkong-aanval met mortier- en tijdbommen ver woest werd. De aanval was be doeld op het hoofdkwartier van generaal Westmoreland. Bij de hervatting van het ber gingswerk in de ruïnes van het bejaardenhuis „Val-vert" bij Brus sel is dinsdag het stoffelijk over schot van nog twee slachtoffers gevonden. Het dpdental is hier mee gestegen tot'negentien. Er is nog één vermiste. Enige honderden politieman nen en brandweerlieden hebben maandagmiddag tijdens het spits uur het verkeer in de Gentse bin nenstad in het honderd laten lopen met een betoging voor het stadhuis. Zij eisten verhoging van hun toelagen voor nacht- en zondagdienst. De betoging werd overigens bijtijds genoeg beëin digd om de politiemannen de ge legenheid te geven de orde te handhaven bij een betoging van studenten, die medezeggenschap in het bestuur van de studenten flats in Gent eisen. (ADVERTENTIE) nève, waarvan Gromiko en Brown de voorzitters zijn, achtte de premier op dit ogenblik niet mogelijk. Waarnemers merken op dat een dergelijke conferentie, zelfs wanneer de rechtstreeks belang hebbenden ermee instemmen, weinig kans van slagen zou heb ben wegens de waarschijnlijke boycot ervan door China. Zij ver moeden dan ook dat Wilson en Kosygin er iets anders op heb ben gevonden en op een geschikt moment rond Noord-Vietnam en de Amerikanen uitsluitend ge sprekspartners zullen verenigen, die oprecht vrede wensen in Vietnam. Dit zou onder auspiciën van de twee voorzitters van de Geneefse conferentie kunnen ge beuren. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Het tekent de Franse verhou dingen dat president De Gaulle een week vóór het begin van de verkiezingscampagne als staats hoofd een televisierede hield, waarin hij zich als een onvervalste partijleider liet kennen. Wat hij de Franse kiezers voorhield was kort gezegd: stem gaullistisch, want anders wordt het een troep. Niet zonder snorkerij werden eigen werkelijke of vermeende prestaties breed uitgemeten, de vroegere janboel onder leiding der andere partijen eveneens. Politieke elementen om voor de U.N.R. te stemmen werden am per aangevoerd; men moest maar op De Gaulles gezag geloven dat wat hij aanbeval, goed was. Dit is de grote exploitatie van zijn eigen persoonlijkheid die de Franse president wel toever trouwd is. En in één opzicht heeft hij niet eens ongelijk. De misère in de politiek tijdens'vroegere regerin gen moet voor een groot deel worden toegeschreven aan de verdeeldheid van de bestaande partijen, die dan nog bij voorkeur elkaar beoorloogden in plaats van eensgezindheid op te bren gen in het landsbelang. Een voörlopig nog niet zonder, voor behoud met ja te beantwoorden v:jaas is, of er intussen veel ver- anderd is. Er is inderdaad een centrum- groep rond Lecanuet, die tracht een wat ruimer denkend en ook groter verband te maken zoals de M.R.P. van vroeger en zonder de grote clerikale invloed daarin. Maar hoe dit zal aanslaan, is minder zeker: stemmen voor Lecanuet is voor vele Fransen de enige manier om „neen" tegen De Gaulle te zeggen, zonder ja "te zeggen tegen links. De linkse concentratie van Mitterand is onder veel interne ruzie tot stand gebracht en lijkt meer op een strategisch pakt om althans in de verkiezingen een behoorlijk figuur te slaan dan dat men het principieel eens is. En dan zijn er nog de communisten, tegen wie De Gaulle ondanks zijn vriendelijke relaties met Moskou heftig waarschuwde. Inderdaad, daar duikt nog niet veel eenheid op bij de oppositie. Maar in de U.N.R. dan? Die heeft zich nog steeds niet kun nen ontwikkelen tot een echte partij. Het is voornamelijk een gezelschap ter verheerlijking van De Gaulle, die zichzelf weinig gelegen laat liggen aan deze groep, behalve dan als er een verkiezing op til is. En ook dan komt er geen partijprogram tot stand, maar komen ér slechts aanwijzingen van de baas. Bandieten hebben maandag in Caparrupi, dat op 160 km ten westen van Bogota ligt, een bus aangehouden en zeven passa giers vermoord. Meef dan 5.000 Amerikaanse geleerden, onder wie 17 Nobel prijswinnaars, hebben er in een I petitie aan president Johnson voor gepleit, dat de V. S. niet als eerste in -een konflikt gebruik zullen maken van biologische en chemische wapens. De ondertekenaars zijn van oordeel dat er in Vietnam van Amerikaanse zijde een „gevaar lijk precedent" is geschapen door het gebruik van „traangas sen" en van chemische midde len om bomen en struiken te ont bladeren. Een groep onder Giscard d'Es- taing is zich hiervan al een beetje aan het losmaken, dat is de be weging die wel zelf denkt en op die grond zegt „ja, maar tegen De Gaulles optreden. Wanneer De Gaulle wegvalt, ziet niemand hoe dan onder de veel minder imposante en vrijwel niet bewonderde Pompidou de club nog bijeen zal blijven. En dan zien we toch weer de vóór- Gaullistische verdeeldheid terug keren. Menige Fransman snakt naar een tweepartijenstelsel of iets dergelijks dat regeerkrachtige, duidelijke meerderheden kan op leveren. Maar de tekenen dat zoiets groeit, zijn nog heel vaag en weinig vertrouwenwekkend. De vaste commissie van het In donesische volkscongres is dins dag in tweedaagse zitting hijeen- gekomen om het verslag te be spreken dat president Soekarno heeft uitgebracht over de laatste zeven jaar van zijn bewind. Dat verslag wordt door velen onbe vredigend geacht. De commissie zal ook van ge dachten wisselen over een ver zoek uit het parlement om in maart op een tussentijdse zitting van het congres tot het ontslag en de berechting van Soekarno te besluiten. Generaal SoehartQ heeft de congrescommissie voor zien van feiten over de rol, die Soekarno heeft gespeeld vóór en tijdens de coup, ook in financieel opzicht. De voorzitter van het volks congres, generaal Nasoetion, die ten tijde van de staatsgreep mi nister van defensie was, heeft via de radio verklaard, dat Soe karno de volle verantwoordelijk heid voor de gebeurtenissen in die tijd draagt. Naar zijn advie zen had Soekarno nooit geluis terd. Als hij de president voor gevaar van communistische zijde waarschuwde, noemde deze hem een communistenhater. Nasoe tion had de communistische lei-, der Aidit willen laten arresteren. de maar Soekarno hield hem hand boven het hoofd. Nasoetion beschuldigde Soe karno ervan nauw verbonden te zijn geweest met de communis ten, die betrokken waren bij de staatsgreep. Drie en een half uur lang heeft Nasoetion alle bijzonderheden beschreven van „het heulen" van Soekarno met de communisten. Nasoetion zette in zijn radio rede uiteen dat, hoewel hij hoofd van de strijdkrachten was ten tijde van de staatsgreep, zijn macht „zeer beperkt" was. Generaal Nasoetion zei ook, dat reeds in 1960, toen hij de com munistische partij op Celebes, Sumatra en Borneo had verbo den, president Soekarno zijn or ders had geannuleerd. „Hij is al tijd voor de communisten ge weest", aldus Nasoetion. Soekarno heeft dinsdag de ge ruchten dat hij Indonesië zou verlaten,- tegengesproken en aan de journalisten gevraagd geduld te hebben en „hun ogen open te houden." De Indonesische presi dent zei dit tegen verslaggevers bij het overhandigen van de ge loofsbrieven door de ambassa deur van Pakistan, Nawabzada Mohammed Sher Ali Chan. Soekarno was in een goed humeur. Hij ging niet in op be paalde vragen, maar zei dat hij graag zou willen dat er een boek over Indonesië en hemzelf zou worden geschrven door... Jules Verne. Hij scheen niet te weten dat op korte afstand van zijn paleis het volkscongres bezig was met het zoeken naar een grondwettig middel om hem af te zetten. KONINGIN FABIOLA TROOST OVERLEVENDEN VAN DE RAMP IN BEJAARDENTEHUIS Brussel: Koningin Fabiola van België heeft zich korte tijd na het bekendworden van de ramp in het bejaardentehuis persoonlijk ingezet om de overlevenden te troosten en van haar medeleven blijk te geven. Hier is de vorstin gefotografeerd in een ziekenhuis in Brussel, waar zij zich onder houdt met mevrouw Willekens, die licht gewond werd bij de brand. ZONNIG In vrijwel geheel Europa wordt het weer beheerst door een krach tig en omvangrijk gebied van hoge luchtdruk, waarvan het zwaartepunt met een kerndruk van meer dan 1040 mb boven N.- Europa wordt aangetroffen. Het houdt boven ons land een matige tot vrij krachtige zuidoostelijke wind in stand waarmee droge continentale lucht wordt aange voerd. Hierin komt weinig of geen bewolking voor. De mini mum temperaturen bereiken hierdoor waarden van omstreeks 5 tot 7 graden beneden het vries punt, maar mede onder invloed van al krachtiger wordende zon nestraling loopt., het kwik in de middag op tot enkele, graden bo ven nul. Westelijk van de Britse eilan den en de Golf van Biscaje heerst een levendige depressie-activiteit, -maar deze breidt zich nog niet tot over West-Europa uit. Het hui dige weertype ondergaat dan ook nog maar weinig verandering. Weerbericht medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zonnig Droog en zonnig weer met een matige tot vrij krachtige zuidoos telijke wind en maximum tempe raturen enkele graden boven het vriespunt. WOENSDAG 15 FEBRUARI v.m. n.m, Breskens 5.12 5.41 Terneuzen 5.48 6.17 H-answeert 6.22 6.51 Walsoorden 6.21 6.50 DONDERDAG 16 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 5.47 6.19 Terneuzen 6.23 6.55 Hansweert 6.57 7.29 Walsoorden 6.56 7.28 ZON MAAN op onder op onder Febr. 15 7.57 17.53 10.00 16 7.55 17.51 10.13 0.37 17 7.53 17.56 10.30 1.50 18 7.51 17.58 10.54 3.06

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1