De steen van de profeet REGISTRATIE- EN VERZEKERINGS PUIT SNELLE MOTORBOTEN COMES OVER „OOSTERSCHELDE EN IE DELTA" TE ZIERIKZEE Pagina 3 Wil de KVP ons nu eens vertellen hoe ze met de VVD tot sociale hervormingen kan komen. Een gewaarschuwd mens stemt voor Kinderen vendesi granaat van 50 kiio en namen da^e mee naar huis Kluis met 4000 gestolen Met ingang van 1 april a.s. Op het Veerse Meer Zaterdag 11 februari 1967 DE VRIJE ZEEUW en mogelijkheden van de afge sloten Oosterschelde in de ruim telijke ontwikkeling van het del tagebied". Ir. P. Santema, hoofdingenieur- van de rijkswaterstaat, zal de waterhuishouding in het delta gebied behandelen, ir. H. Corver van de cultuurtechnische dienst zal spreken „over de mogelijk heden van de landbouw" en recreatieaspecten worden behan deld door ir. J.'Loeff, oud-hoofd redacteur van de „Waterkam pioen". Ook de veranderingen in het biologische vlak zullen worden behandeld en drs. M. C. Verburg van ErP.I. (economisch planolo gisch -instituut) neemt de econo mische zijde voor zijn rekening. In het na de middag te vor men forum zullen zitting heb ben: ir. T. Boogerd, directeur P.Z.E.M. (Provinciale Zeeuwse Elektriciteitsmaatschappij), ir. M. A. Geuze, lid van de eerste kamer en oud-voorzitter van de Z. L. M. (Zeeuwse Landbouw- Maatschappij), de heer N. M. de Jonge, hoofd afdeling land schapsarchitectuur van Staats bosbeheer, prof. dr. P. Koringa, directeur rijksinstituut voor vis serij onderzoek, ir. Mesu en dr. D. van der Wel, griffier van de staten van Zeeland, en mr. Sprenger, burgemeester van Domburg. Schilderijendiefstal op Belgisch kasteel Op kasteel Normandië te Ster- rebeek (België) wordt een 4-tal schilderijen w.o. een madonna van Titiaan vermist, waarvan de waarde op een half miljoen gulden wordt geschat. De andere werken zijn een Magdalena uit de Florentijnse school, drie enge len uit de 18e eeuwse Italiaanse school en een heilige maagd van Boucher. De kunstwerken moe ten in de nacht van woensdag op donderdag uit- hun lijst zijn ge licht. (Op)passend werk voor Amersfoortse recherche De vrouwelijke rechercheur van de kinderpolitie te Amers foort, mej. J. van Otterloo, heeft donderdag op wat ongebruike lijke wijze haar dienst vervuld. Zij kreeg de taak op drie kinde ren van twee, drie en vier jaar te passen, omdat de ouders van de kinderen, de 27-jarige J. R. en de 24-jarige P. R. S., door de Amerfoortse politie waren aan gehouden onder verdenking van diefstal respectievelijk heling. Later op de dag werd de vrouwe lijke rechercheur afgelost door een familielid van het aangehou den echtpaar, dat de oppas kwam overnemen. De vrouw, die een bekentenis heeft afgelegd, had de diefstal len voor haar rekening, genomen. Haar buit bestond o.m. uit tex tiel, levensmiddelen, elektrische apparaten, herenkostuums en spaarzegels. Ook had de vrouw een serie diefstallen op haar naam staan van portemonnaies uit tassen van marktbezoekers. (ADVERTENTIE) Meneer Schmelzer, u zegt, dat u so ciale hervormingen tot stand wilt brengen. Daarop heb ik u herhaalde lijk gevraagd„Hoe wilt u dat doen met de VVD?" Er is toch niemand in Nederland die gelooft, dat de VVD van Toxopeus écht iets wil veranderen aan onze samenleving. En dat is nodig, willen we sociaal onrecht voorgoed uitbannen. Niet links praten en rechts doen, maar een duidelijk antwoord, meneer Schmelzer. De kiezers nemen op 15 februari vast niet met minder genoegen. Den Uyl, een man om mee ie werken. JAPANSE POPPEN OP SCHIPHOL SCHIPHOL: Op de Amsterdam se luchthaven Schiphol is een tentoonstelling ingericht van Ja panse poppen. De collectie is door de Japan Airlines naar Ne derland gebracht. De poppen zijn rond de 750 gulden. Hier een ste wardess die op het paltform twee van de poppen toont. Auto tegen boom Vermoedelijk door het sprin gen van een band is donderdag avond op de rijksweg Venlo Nijmegen een personenauto uit Heerlerheide waarin drie perso nen gezeten waren tegen een boom gebotst. De bestuurder, de 45-jarige mijnwerker C. Keuren- tjes, is een uur na het ongeval in het ziekenhuis te Venlo over leden. Een van de andere inzit tenden werd in zorgwekkende toestand opgenomen in het zie kenhuis te Venlo. LACHEND BOVEN DE BOOMGRENS" (Tekst Wim Kan) 17 Eindelijk kon Aram woorden vinden om aan zijn verbazing lucht te geven. „Wanneer gij ooit keizer wordt," bracht hij uit. „dan hebt ge in ieder geval geen beeldhou wer meer nodig! Een sprekender gelijkenis heb ik nimmer door 'n kunstenaar zien maken!" Woedend viel Caracalla uit, terwijl hij op het beeld wees: „Keizer worden? Ge spreekt Drie kinderen uit de Zuidlim burgse gemeente Oirsbeek, Pier re Douven (11) en Jos (13) en Leo (11) Smits hebben op de hei een granaat gevonden van Duit se makelij. Na het gevaarte dat ongeveer 50 kilo woog uit de grond te hebben gegraven brach ten de kinderen de granaat naar de woning van de familie Dou ven om het een ereplaats te geven op de binnenplaats. De heer Douven achtte het echter raadzamer de politie te waar schuwen die op haar beurt de opruimingsdienst in Venlo alar meerde. Deze heeft zich over het levensgevaarlijke projectiel dat nog volkomen intact was ont fermd. In de nacht van donderdag op vrijdag hebben onbekenden in Drachten uit het kantoor van de vervoersmaatschappij N.T.M. een kluis met 4.000 gulden gestolen. Het geld was de' dagopbrengst van de lijnconducteurs. De dieven zijn waarschijnlijk door het loket van het kantoor naar binnen ge drongen en hebben naar men vermoedt een koevoet moeten ge bruiken, om de kluis los te ruk ken van de muur. Zij hebben het zware geval op een kokosmat ge plaatst en het zo naar buiten ge trokken. Kind verdronken Vrijdagmorgen omstreeks ne gen uur is het vierjarig zoontje van de heer J. Vrijenhoek uit Krimpen a/d IJssel in een sloot gevallen en verdronken. Op vrijdag 28 april wordt te Zierikzee een congres gehouden getiteld „De Oosterschelde en de delta". Dit congres wordt geor ganiseerd door het Zeeuws Ge nootschap der Wetenschappen te Middelburg onder voorzitter schap van 'dr. ir. C. W. C.. van Beekom, hoofdingenieur-direc teur van de rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst. Ir. H. Wiggerts, hoofd van de rijksplanologische dienst, zal spreken over „Plaats wartaal! Ik bèn de keizer! Hebt ge dan geen ogen in uw hoofd? Kunt ge dan niet zien, diat dat mijn beeltenis is?" Doch Aram luisterde al niet meer naar de zonderling. Zijn aandacht was ge trokken door iets anders. In de hand van de marmeren keizer lag de rijksappel, -een grote kris tallen bol, die glansde en flon kerde in het licht van de toorts. Er ging een bijna magische aan- Ontslagen bij strokartonfabrieken De samenvoeging van de stro kartonfabrieken Reiderland te Winschoten en de toekomst in Midwolda heeft ertoe geleid, dat een groot aantal produktiearbei- ders er is sprake van 100 ar beiders op zeer korte termijn zal moeten afvloeien. Voor deze arbeiders, van wie velen meer dan 30 en 25 jaar in het bedrijf werkzaam zijn, is geen plaats. Er is overleg gepleegd mpt het ge westelijk arbeidsbureau en de vakbonden. Bij de strokarton fabriek worden in de toekomst twee banen stilgelegd. De strokartonfabriek Union in 'Oude Pekela zal in de komende week ongeveer 25 arbeiders moe ten ontslaan. Als gevolg van het overgaan op het verwerken van oud papier in plaats van stro ver werken tot karton werd een aan tal arbeiders overbodig. Aanvankelijk was getracht 'de schaarste van stro op te vangen door het gebruik van riet, doch dit bleek ook niet mogelijk. Ook het invoeren van een vier-ploe- genstelsel bleek niet te realise ren. Een poging de vrijgekomen arbeiders elders onder te brengen is eveneens niet gelukt. Voor enkele oudere werk nemers zal de directie trachten een vervroegd pensioen in te voe ren. De volgende week zal een vergadering met de vakbonden plaats hebben. VERKEERSONGELUK Een verkeersongeluk op de rijksweg ter hoogte van de ge meente Soest heeft het leven ge kost aan de 50-jarige mevr. A. Kooij uit Soest. Tijdens een inhaalmanoevre kwam zij met haar auto in bot sing met een tegenligger, waar door zij de macht over het stuur verloor en frontaal tegen een boom botste. Mevr, K. was op slag dood. trekkingskracht van uit. zó groot, dat Aram in een paar stap pen bij het beeld was en tastend zijn handen over het kristal liet glijden. Tot zijn verbazing be merkte hij, dat het voorwerp los in de marmeren hand lag. „Was het kristal?" vroeg hij zich af. Hij pakte de bol met beide handen beet, zette zich op een steen en bekeek aandachtig de wonderlijke, zacht glanzende, doorschijnende bol. Hij kon zijn ogen niet meer van het glas af houden. Het was alsof het hem hypnotiseerde; en plotseling voelde hij zich bevangen worden door een vreemde duizeling... Als van heel ver weg drong de stem van Caracalla tot hem door... VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK PARIJS: Binnenkort worden ook in Frankrijk verkiezingen gehou den. In het land van De Gaulle is geen opkomstplicht en dat js de reden, dat het „centrum voor de rechten plichten van de burger" overal plakkaten aanplakt om de kiezers aan te moedigen metter daad te stemmen. DEAN RUSK OVER VIETNAM De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft donderdag op een perscon ferentie gezegd dat Noord-Viet- nam er niet op moet rekenen dat de V. S. hun bombardementen staken, zolang het bewind in Hanoi mensen en materiaal naar Zuid-Vietnam stuurt. Amerika moet, voordat het de bombarde- menten op Noord-Vietnam be ëindigt, precies weten welke de eventuele nrilitaire gevolgen van een dergelijk initiatief zijn en tot welke tegenprestatie de andere partij bereid is. Tot dusver heb ben de communisten, aldus Rusk, mogelijk vredesoverleg geleverd, maar „alle kanalen blijven open en worden gebruikt". De minister deed een beroep op alle landen van het oostelijk blok oog te hebben voor de nood zaak van een tegengebaar van de kant van Hanoi. Hij vroeg hun. samen met de V. S. naar eeii oplossing te zoeken. De Amerikaanse regering, zo vervolgde hij, heeft nog geen enkele inlichting ontvangen die duidt op stopzetting of vermin dering van de Noordvietnamese infiltraties in Zuid-Vietnam. In tegendeel is gebleken dat sinds het begin van het huidige nieuw jaarsbestand een groot aantal schepen zich langs de kust in de richting van het zuiden beweegt om de communistische strijd krachten opnieuw te bevoorra den. Deze bevoorrading en de in cidenten die tijdens het bestand zijn voorgekomen tonen aan dat de andere partij helemaal niet denkt aan 'n werkelijk staken van 't vuren en dat zij van plan is de militaire operaties voort te zet ten, aldus de minister. Hij be vestigde dat het Amerikaanse doel in Vietnam beperkt blijft: te waarborgen dat Zuid-Vietnam zonder inmenging zijn eigen toe komst kan bepalen. Vanaf 1 april a.s. zal voor snelle motorboten op het Veerse Meer een registratie- en verzekerings plicht gelden. Gedeputeerde Sta ten van Zeeland hebben hiertoe be sloten met toepassing van de, ar tikelen 2 en 7 van de Verordening snelle motorboten Zeeland, welke verordening op 1 juli 1966 in wer king is getreden. Snelle motorboten zijn volgens de bepalingen van deze verorde ning race-, glij- of speedboten dan wel soortgelijke boten, die een snelheid van meer dan 16 km per uur kunnen bereiken. Bedoelde snelle motorboten die nen ten name van de eigenaren te worden geregistreerd bij de Ko ninklijke Nederlandsche Motorboot Club (bureau registratie) te Am- Nederlands meisje in Engeland verongelukt De 22-jarige mej. Nellie Kolm- schot uit Oldenzaal is gisteren om het leven gekomen bij een auto-ongeluk in Glasgow. Haar 19-jarige zuster Patricia en haar 16-jarige zuster Chris tine werden licht gewond naar een ziekenhuis overgebracht, evenals een vierde meisje, de 20- jarige mej. W. Hoppe, eveneens uit Oldenzaal. De meisjes zaten in een auto met twee jongemannen, die bei den een shock kregen. De auto reed tegen een lantaarnpaal. Mej. Kolmschot werkte bij een familie in Bridge of Weir En- frewshire. Mej. Hoppe werkt bij een familie in Newton Mearns. Zeetocht met tantaluskwelling Op het eiland Buin bij Bou gainville is donderdag een open boot met zeven personen vier mannen, een oude vrouw en twee kinderen aangespoeld na een stuurloze zeereis van 480 km. Het gezelschap was op 26 ja nuari voor een tochtje van 27 km van Rabaul naar de Hertog van Oyrok eilanden vertrokken toen de motor van het vaartuig 'het begaf. De opvarenden wisten zich in leven te houden met 1 kilo onge kookte rijst. Aan boord van het bootje bevonden zich ook 20 blik ken vis, maar er was geen blik opener of ander instrument om de blikken open te maken. Motorrijder verongelukt Op de oude Apeldoornseweg in Beekbergen is donderdagavond de 23-jarige J. G. V. Eilers uit Apeldoorn bij een ongeval zo érnstig gewond, dat hij later in het „Juliana ziekenhuis" in Apel doorn is overleden. De heer Eilers wilde met zijn motor twee fietsers inhalen, toen uit tegenovergestelde richting een personenauto naderde, be stuurd door de 38-jarige me vrouw M. J. van B. uit Apel doorn. De heer Eilers raakte de onverlichte fiets van een van de wielrijders en kwam te vallen. Hij werd overreden door de auto en de wielrijder liep enkele lich te verwondingen op. Familie-eer Een jonge Libanees, Kamal Ali Debaissi, heeft samen met zijn vader het hoofd van zijn zuster aan de emir Mej id Arslane, een leider van de Druzengemeen- schap in Libanon, aangeboden. De jongen had in opdracht van zijn vader op de grote weg van Beiroet naar Saida zijn zuster doodgestoken en onthoofd om de familie-eer te wreken die zij be zoedeld had door zich van haar man te laten scheiden. Na het hoofd van de vermoor de in een plastic zak te hebben gestopt begaven zij zich naar de resid' ntie van de emir, die het tweetal door de politie liet op pakken. sterdam Zuid, Gerrit van der Veen- straat 37. Degenen, die hun snelle motorboten reeds hebben doen re gistreren bij de K. N. M. C., be hoeven dit voor het Veerse Meer niet meer apart te doen. Met ingang van 1 april a.s. moet de eigenaar van een snelle motor boot op het Veerse Meer ook ver zekerd zijn tegen wettelijke aan sprakelijkheid van tenminste 20.000 per persoon en 50.000 per gebeurtenis, indien sneller dan 16 km per uur wordt gevaren. Aangenomen kan worden, dat deze bedragen voor de volgende jaren aanmerkelijk zullen moeten wor den verhoogd. Van belang is voorts de bepa ling, dat de bestuurder van een snelle motorboot de leeftijd van 18 jaar moet hebben bereikt. De bestuurder, die een skiër sleept, dient te worden bijgestaan door een mede-opvarende, die de leeftijd van 15 jaar heeft bereikt, als uitkijk. Volledigheidshalve zij gemeld, dat de verordening snelle motor boten Zeeland verbiedt op het Veerse Meer met een snelle motor boot te varen met een' grotere snelheid van 9 km per uur tussen zonsondergang en 8 uur des och tends. WERKNEMERS COMMENTAAR OP VASTLOPEN ONDERHANDELINGEN GRAFISCH BEDRIJF Naar aanleiding van het vast lopen der onderhandelingen over de vernieuwing van de c.a.o.'s voor het grafische bedrijf delen de werknemersbonden die bij deze onderhandelingen zijn be trokken mee, dat op vele punten nog geen overeenstemming was bereikt. Daartoe behoren de ver hoging van de contractuele lo nen, de arbeidstijdverkorting, een loonindexclausule, een be drijfsregeling bij fusie en liqui datie van ondernemingen en de 1 werkgeversbijdrage voor vak bondsactiviteiten. Hoewel het in een zevental bijeenkomsten van de onderhan delingscommissie was gelukt de wederzijdse standpunten bij el kaar te brengen, maakten de werkgevers aldus de verkla ring van de werknemersbonden van de aanvang der onder handelingen af de werkgevers bijdrage van tien grilden per werknemer voor vakbondsacti viteiten tot een principieel punt. Het vorig jaar werd deze bij drage wel verstrekt. Volgens de werknemersbonden heeft een aantal onverantwoordelijke werkgevers tegen deze bijdrage geageerd. Dit leidde tot een mo tie in werkgeverskring om niet langer met deze werkgeversbij drage door te gaan. Daarentegen verlangden de werkgevers bij het treffen van een bedrijfsregeling in geval van fusie en liquidatie wel een bij drage van werknemerszijde, hoe wel het volgens de werknemers bonden duidelijk is dat risico's die verbonden zijn aan dergelij ke bedrijfssluitingen geheel voor rekening van de ondernemingen dienen te komen, De werknemers-onderhande laars hebben in een dergelijke bijdrage van hun kant toege stemd, onder voorwaarde, dat de werkgeversbijdrage voor vak bondsactiviteiten zou worden ge continueerd. Dit laatste nu wei geren de werkgevers, zoals ook zij overigens weigeren in te stemmen met definitieve afspra ken betreffende een arbeidstijd verkorting, een loonindexclau sule en andere punten die door werknemersbonden aan de orde waren gesteld. Elke verantwoordelijkheid voor eventuele onrust onder de werk nemers in de dagblad- en grafi sche bedrijven wijzen de werk nemersbonden bij voorbaat af. aldus de 'verklaring van de bij de onderhandelingen betrokken werknemersbonden.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3