Regering wil zo spoedig mogelijk geul graven in de Noordzee naar Europoort MUL Kosygin veroordeelt Mao Soekarno in Japan verwacht Ho Tsji-Minh nodigt Johnson uit voor ontmoeting in Hanoi VLAG UIT IN ROTTERDAMSE HAVEN RADIO DE KOCK VIJFTIEN JAAR TUCHTHUISSTRAF VOOR JUWELENDIEF DOMINAS Chinese militairen moeten zich melden HET WEER ZATERDAG 11 FEBRUARI 1967 23e Jaargang No. 6873 Gunstige beslissing voor de toekomst van Rotterdam De betekenis van de vaargeul Shell toch nog niet voldaan KOUDEGOLF IN ITALIË Bijdrage voor verdere ontwikkeling Voor honderden miljoenen aan orders verwacht de Gasverwarming TREINONTSPORING IN MEXICO DE CHINESE DIPLOMATEN IN HET BUITENLAND Sowjet-Unie zegt visum overeenkomst met China op PRAWDA VERWIJT AMERIKA BLINDHEID VOOR N OORDVIETNAMEES INITIATIEF INDONESISCH PARLEMENT DRINGT AAN OP ONTSLAG EN BERECHTING VAN SOEKARNO Hoogwater Bestands schendingen in Vietnam Weerbericht Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sandt Redactie, en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150-2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ,.ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Naar het ministerie van verkeer en waterstaat meedeelt is de regering, mede gelet op het advies van de door haar ingestelde interdepartementale werkgroep „Vaargeul in de Noordzee naar Europoort", onder bepaalde voorwaarden bereid te voldoen aan het verzoek van de gemeente Rotterdam en de aldaar ge vestigde oliemaatschappijen om Europoort zo spoedig mogelijk toegankelijk te maken voor schepen met een laadvermogen van 225.000 ton d.w. en een diepgang van 62 voet. Deze toegankelijkheid zou door uitbreiding en vervroeging van de Europoortwerken omstreeks 1970 be reikt kunnen worden, doch reeds in de jaren 1968 en 1969 zullen de bedoelde zeer grote tankers, afge laden tot een diepgang van resp. ongeveer 55 en 59 voet, Europoort vla de bestaande (tijdelijke) toegang kunnen binnenlopen. De minister van verkeer en waterstaat zal op zeer korte termijn nader overleg plegen met de ge meente Rotterdam over de financiële aspecten van dit plan. De beslissing van de regering om de vaargeul voor de kust van Hoek van Holland aan te leggen is in Rotterdam in het algemeen met veel vreugde begroet. Men liet zich echter niet verleiden tot uitvoerige com mentaren, omdat er nog een aantal onzekere punten zijn in de brief van de minister van verkeer en waterstaat. Er moeten immers nog tal van financiële regelingen worden getroffen en verder komt in de brief ook de zinsnede voor: „Onder bepaalde voorwaarden". De vaargeul in de Noordzee voor Hoek van Holland, lengte twaalf kilometer, kosten zeventig tot hon derd miljoen, is nodig om de olie stroom naar Rotterdam niet te laten stagneren. De supertankers van 200.000 tot 225.000 ton, die thans ten getale van tachtig a hon derd zijn besteld en gedeeltelijk reeds worden gebouwd, moeten ook naar Rotterdam, zo is het standpunt van de Maasstad Het niet graven van de vaargeul zou hebben betekend,dat tientallen miljoenen tonnen ruwe olie naar buitenlandse havens zouden wor den vervoerd en dat de bij de olie automatisch passende raffinage- capaciteit en petrochemische in dustrie in andere landen zou wor den gevestigd. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 „Laten we de zaak toch com mercieel bekijken", zo heeft haven directeur ir. Posthuma de laatste maanden herhaaldelijk beweerd. Rotterdam begon daarom reeds eind vorig jaar met een proefvak, kosten vier miljoen gulden. De eerste ervaringen zijn gunstig: burgemeester Thomassen kon be gin jannuari in de gemeenteraad meedelen, dat het werk vlot ver loopt en dat er geen sprake is van het terugstromen van slib in de reeds' gebaggerde proefgeul. De woordvoerder van de Shell heeft gistermiddag in een nader commentaar aangedrongen op spoed bij het tot stand brengen van de vaargeul voor mammoet tankers. Begin 1968, aldus dit commen taar, komen de eerste 210.000 ton ners in de vaart. Het duurt dan nog twee jaar voordat volbeladen tankers Europoort kunnen binnen varen. Dit betekent een grote schadepost voor de oliemaatschap pijen. Wij zijn daarom teleurgesteld, aldus een woordvoerder van de Shell, dat de geul nog zo lang op zich zal laten wachten en wij ach ten het essentieel dat de totstand koming van de geul zal worden bespoedigd. Ter toelichting deelde men nog mede dat de oliemaatschappijen in de periode tot 1970 moeten zoeken naar een economische oplossing voor het vervoeren van olie in grote tankers naar Rotterdam. Een van de mogelijkheden is dat men een gedeelte van de lading el ders lost. Verder liet men van de zijde van de Shell weten dat er toch nog uitbreidingsprojecten zijn in het Waterweggebied die gevaar De 38-jarige Petras Dominas, leider van een bende juwelen- dieven, is vrijdag in Dortmund veroordeeld tot 15 jaar tucht huisstraf, in aansluiting waarop hij ter beschikking van de rege ring zal worden gesteld. Zijn beide medeplichtigen Hel mut en Gerhard Balk werden tot resp. 13 en 11 jaar tuchthuis straf veroordeeld. De voormalige advocate Ma- rinna Kreuzer (58) kreeg zes jaar, Herbert Balk vier jaar, In geheel Italië heerst een koudegolf. Tot ver in het zuiden wordt het verkeer bemoeilijkt door sneeuw en gladheid. Te Avellino, nabij Napels, vroor het in de nacht van donderdag op vrijdag 15 graden Celsius. Zowel in het gebied van Napels als ter hoogte van Bari aan de oostkust brengen zware stormen de scheepvaart in moeilijkheden. Harry Balk een jaar plus negen maanden gevangenisstraf, Paul Cichetzky 3% jaar tuchthuis- en een week gevangenisstraf, Betty Russ, die de minnares van Dominas zou zijn, een jaar en vijf maanden gevangenisstraf en Lucie Balk, de vrouw van Hel mut Balk, een jaar en tien maan den gevangenisstraf. Wilhelm Kremerskothen werd vrijgespro ken. Gerhard Balk zal na zijn straf tijd eveneens ter beschikking van de regering worden gesteld. De rechtbank heeft zich tij dens de 4% maand dat het pro ces tegen Dominas en de zijnen heeft geduurd, bezig gehouden met de moord op caféhouder Al- brecht Hömann en diens zus ter Lina, die op 25 augustus 1964 werd gepleegd en een reeks ge wapende roofovervallen op ju welierszaken in Duitsland en Nederland. Dominas werd gear resteerd na de overval op de Amsterdamse juwelier Schipper op 26 september '64. De waarde van de buit bedroeg 400.000 gul don. In de loop van het proces werden meer dan 200 Duitse en Nederlandse getuigen gehoord. gaan lopen als de vaargeul niet in een snel tempo gereed komt. Burgemeester Thomassen gaf vrijdagmiddag tussen een vergade ring van B. en W. en een haastig vertrek naar een bijeenkomst in Amsterdam het volgende korte commentaar op de beslissing: „Vlag uit op het poortgebouw", (het directiegebouw van het haven bedrijf). De driekleur is inmiddels op dit oude gebouw in het haven gebied gehesen ten teken van de zoals het er nu uit ziet gunstige beslissing voor de toekomst van Rotterdam. De woordvoerder van de „Shell", de oliemaatschappij met de groot ste raffinagecapaciteit iif het Rot terdamse Waterweggebied, gaf als een eerste commentaar: „We zijn verheugd, dat op zo'n snelle wijze deze beslissing kon worden ge nomen. Deze zal zonder twijfel bij dragen tot de verdere ontwikke ling van het havengebied en daar mee van ons gehele land". Commentaar van de directeur van het havenbedrijf der gemeente Rotterdam, ir. F. Posthuma, de man die is belast met de dagelijk se leiding van de gehele Rotter damse haven: „Dit is een bijzonder belangrijke dag; niet alleen voor Rotterdam, maar voor geheel Ne derland. De beslissing, aldus de heer Posthuma, is te vergelijken met die van Thorbecke, die besloot de dui nen bij Hoek van Holland door te graven ten behoeve van de aanleg van de Nieuwe Waterweg. De ge volgen van de beslissing ziin niet exact te overzien. Zeker is wel, dat in de komende tijd voor hon derden miljoenen aan orders aan de Nederlandse industrie zullen toestromen voor nieuwe activitei ten in het Rotterdamse Waterweg gebied. Het is nu wei zeker, dat er zo snel mogelijk zal worden gebag gerd. Trouwens, we zijn reeds- be zig". (proefvak). De details in de brief over de diepgang, die zal worden bereikt in 1968 en 1969 noemde de heer Posthuma gunstig. Een diengang van 59 voet irt het jaar 1969 is voor Rotterdam zeker bijzonder goed te noemen. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN KOSYG1N BIJ KONINGIN ELIZABETH LONDEN: Koningin Elizabeth van Engeland in een genoeglijk gesprek met de Russische premier Alexei Kosygin. Rechts prins Philip en meyrouw Ludmilla Gvisbiani, dochter van de Rus sische bewindsman. Een trein op de route Mexico- Ciudad Juarez is donderdag ont spoord. Hierbij werden 20 men sen gewond, van wie enkele zeer ernstig. Van de 16 wagons bleef slechts een op de spoorbaan. De anderen vielen in een ravijn. De oorzaak is nog niet bekend. Premier Kosygin van de Sowjet- Unie heeft vrijdagavond tijdens een televisie-interview de Chinese leider Mao tse-Toeng rechtstreeks veroordeeld. Hij verklaarde: „De Sowjet-Unie sympathiseert met degenen die binnen de Chinese re gering en communistische partij strijden tegen het dictatoriale be wind van Mao tse-Toeng". De Chinese minister van defen sie, Lin Piao, heeft de militairen gelast hun gereis en getrek („om ervaringen uit te wisselen") te sta ken en naar hun garnizoenen terug te keren, zo meldt het Japanse persbureau Kyodo uit Peking. Naar een Japanse correspondent uit de Chinese hoofdstad meldt, heeft het leger in China beslag ge legd op alle verkeersvliegtuigen, zulks om te verzekeren dat er in geval van oorlog gebruik van kan worden gemaakt. Radio-Lhasa meldt dat in Tibet een delegatie uit China is aange komen, die belast is met de zuive ring van het militaire en bestuurs apparaat van tegenstanders van Mao. Ondanks het dreigement van Moskou is ook vrijdag weer voor de Russische ambassade in Peking gedemonstreerd. Het beleg ls even wel niet meer zo streng als de af gelopen dagen. Volgens aanplakbiljetten in Pe king hebben op 5 februari in de hoofdstad van Binnen-Mongolië, Hue Tot, militairen geschoten op een groep revolutionaire scholie ren. Deze hadden zich daarna in de school verschanst en waren in hongerstaking gegaan. Partijleider Mao tse-Toeng van China heeft tweederde van de Chinese diplomaten in het buiten land gelast, aan de „culturele revolutie" mee te doen. Dit wordt gezegd in een Pekingse muur krant, die door het Japanse pers bureau Kyodo is aangehaald. De Sowjet-premier stelde de Chi nese leiders volledig verantwoor delijk voor de „ernstige verslech tering" van de betrekkingen tus sen Peking en Moskou. De jongste gebeurtenissen in China, vervolg de hij, zijn het gevolg van de tegen slagen die dit land in binnen- en buitenland heeft ondervonden. Kosygin gaf te kennen dat de toestand in China tijdens zijn be sprekingen met premier Wilson ter sprake was gekomen. Hij legde er overigens de nadruk op dat de Sowjet-Unie goede betrekkingen met de regering en communisti sche partij van China wil onder houden. De Russische staatsman ver klaarde donderdag op een perscon ferentie dat er naar zijn mening geen gewapend conflict met China in het verschiet ligt en dat het van Peking afhing of de diplomatieke betrekkingen worden verbroken. Kosygin deed opnieuw een be roep op de V. S. de bombardemen ten op Noord-Vietnam onvoor waardelijk te staken. Hij liet zich verder prijzend uit over het Brit se volk dat „de zin van het leven en zijn moeilijkheden begrijpt en weet aan te pakken". De Sowjet- Unie zou een bezoek van koningin Elizabeth op hoge prijs stellen. In een uitzending van radio- Peking, opgevangen in Japan, wordt gezegd dat de Sowjet-Unie eenzijdig de overeenkomst met China heeft beëindigd, op grond waarvan burgers van het ene land zonder visum het andere land kon den bezoeken. Het Russische ministerie van buitenlandse zaken had de Chinese zaakgelastigde in Moskou donder dag laten weten, dat het akkoord met ingang van zondag a.s. als ver vallen moest worden beschouwd. Het officiële Noordvietnamese persbureau heeft vrijdag beves tigd dat president Ho Tsji-Minh president Johnson onlangs heeft uitgenodigd voor een ontmoe ting in Hanoi. Het Russische communistische partij orgaan Prawda heeft vrij dag Washington verweten blind te zijn voor 'n belangrijk Noord- vietnamees initiatief om tot een oplossing van de Vietnamese kwestie te komen. Het blad refereerde aan een op 28 januari afgelegde verkla ring van de Noordvietnamese minister van buitenlandse zaken, Ngoeyn Doey Trinh, in een vraaggesprek met de Australi sche journalist Wilfred Burchett, dat vredesbesprekingen pas mo gelijk zijn na onvoorwaardelijke stopzetting van de Amerikaanse bombardementen en andere mi litaire operaties tegen Noord- Vietnam. Hoewel volgens de Prawda in Noordvietnamese regeringskrin gen en in de pers de grootst mo gelijke aandacht aan deze ver klaring is geschonken en de vice- voorzitter van het Zuidviet- namese bevrijdingsfront zich er volledig achter heeft gesteld, heeft president Johnson ver klaard dat de Amerikaanse re gering van Hanoi geen ernstig teken had waargenomen dat daar de wens bestaat om de oorlog te beëindigen. Volgens de Prawda duidt dit op een „vreemde blind heid" van de kant van Washing ton. Het hoofd van de Japanse po litie heeft verklaard over inlich tingen te beschikken dat presi dent Soekarno spoedig in Japan zal aankomen. Hij zei, alle moge lijke maatregelen te treffen om de veiligheid van Soekarno tij dens diens „bezoek" aan Japan te garanderen. In sommige Japanse dagbladen is verklaard dat president Soe karno op 14 of 15 februari naar Japan zal komen. Twee Japanse persbueau's Kiodo en Jiji meldden uit wel- ingelichte bron dat Soekarno bin- nenkort in Japan zal aankomen om zich er in ballingschap te ves. tigen. Volgens Kiodo zal hij volgende week, vermoedelijk op dinsdag, door de Indonesische regering naar het buitenland worden ge zonden en wordt op korte termijn een Indonesisch zakenman met goede betrekkingen in Japan, ge-1 naamd Dasaad, in Tokio ver-j wacht om voorbereidingen voorl Soekarno's komst te treffen. Volgens Ji.ii hebben officiële zegslieden te kennen gegeven dat Soekarno politiek 'asiel zal vra gen dat hij gemakkelijk aanvaard kan worden in Japan. In Djakarta heeft een woord voerder voor het presidentieel pa leis vrijdag de berichten tegenge sproken dat Soekarno binnenkort naar Tokio of een andere hoofd stad in het buitenland vertrekt. Het Indonesisehe - parlement heeft het besluit genomen aan te dringen op het ontslag van presi dent Soekarno en op zijn berech ting wegens wanbeleid. Het parlement keurde met al gemene stemmen een resolutie goed waarin een beroep wordt ge- daan op het opperste raadgeven de volkscongres het staatshoofd heen te zenden en zijn berechting in te leidén wegens medeplichtig heid aan de mislukte communisti sche staatsgreep. De in harde bewoordingen ge stelde en door een religieuze groep ingediende resolutie zegt: „Het is duidelijk bewezen, dat president Soekarno schuldig is." Het volkscongres komt volgen de maand bijeen om over de pe- nible situatie van het staatshoofd te beraadslagen. ZATERDAG 11 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 3.06 3.33. Terneuzen 3.42 4.09 Hansweert 4.16 4.43 Walsoorden 4.15 4.42 ZONDAG 12 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 3.40 4.07 Terneuzen 4.16 4.43 Hansweert 4.50 5.17 Walsoorden 4.49 5.16 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Twee Amerikaanse journalis ten die de Noordvietnamese pre sident telegrafisch om bevesti ging hadden verzocht van de verklaring die dominee A. J. Muste onlangs na een bezoek aan Noord-Vietnam in Washing ton had afgelegd, hebben, vol gens het Noordvietnamese pers bureau, het volgende telegram van het presidentiële secreta riaat ontvangen: We zijn gemachtigd te be vestigen dat de- verklaring van dominee A. J. Muste „op diens persconferentie van 24 januari in grote lijnen de denkbeelden van de president (Ho) weer geeft". De V. S. en Zuid-Vietnam heb ben de vieteong er van beschul digd, dat zij zic-h in de - eerste twee dagen van het bestand ter gelegenheid van het boeddhisti sche nieuwjaar schuldig heeft gemaakt aan 180 bestandsschen dingen. De geheime zender van het Zuidvietnamese nationale bevrijdingsfront meldde op zijn beurt, dat de Amerikanen op de eerste dag van het bestand zich aan 62 schendingen hebben schuldig gemaakt. Het station sprak niet over de Zuidvietna mese strijdkrachten. VEEL BEWOLKING Het centrum van een hogedruk- gebied, dat het weer in onze om geving reeds enkele dagen bepaalt, zal vandaag over ons land naar het oosten trekken. De wind zal ge durende die tijd zwak zijn en ver anderlijk. Een hardnekkig wolken dek, dat zich vrijdag over onze omgeving uitbreidde, zal daarbij waarschijnlijk niet tot oplossing komen. Onder dit wolkendek vormde zich op enkele plaatsen mist, maar tot mistvorming op uit breide schaal komt het vermoede lijk niet. De temperatuur zal op de meeste plaatsen minder hoog zijn dan vrijdag, toen in' het algemeen nog een waarde van rond de zes graden werd bereikt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Rustig weer Overwegend droog weer met veel bewolking en hier en daar mist. Zwakke wind, aanvankelijk veranderlijk, later uit richtingen tussen zuid en oost. In het alge meen iets lagere temperaturen. ZON MAAN FEBRUARI op onder op onder v.m. .n.m. Febr. 4.10 4.37 11 8.04 17.45 9.17 19.57 4.46 5.13 13 8.00 17.49 9.39 22.16 5.20 5.47 14 7.59 17.51 9.49 23.26 5.19 5.46 15 7.57 17.53 10.00

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1