GEEN RODE BEDILZUCHT! KIES VRIJHEID. Gemeenteraad van Hoek Gevaarlijk aveitair op PSieuw-Guinea van Nederlandse Journalist Bergmans E. E.G-suikerquota voor 1967/68 Begroting 1967 werd goedgekeurd Vrijdag 10 februari 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Woning afgebrand Kettingbotsingen door de gladheid ONDERHANDELINGEN GRAFISCH BEDRIJF VASTGELOPEN VANDAAG WERELD VROUWEN- GEBEDSDAG NOODTOESTAND IN RAJAHSTAN VERKEERS SLACHTOFFERS IN DE VER. STATEN Boksen ERNIE TERRELL IN HUT ZIEKENHUIS Wielrennen In de eerste vergadering die de gemeenteraad van Hoek dit jaar belegde, releveerde burge meester A. F. Hanssens dinsdag avond de belangrijkste gebeurte nissen die de gemeente het afge lopen jaar beroerden. Zijn eind conclusie was, dat er voor een kleine gemeente evengoed moge lijkheden zijn als voor een grote. Uniek is, dat het uitbreidings plan in flits-tempo is afgewerkt. De bouwgrond is vlot verkocht. Naast de bestaande plannen is er nog ruimte voor 'n twintigtal wo- 'ningen. De burgemeester ver wacht dat zich gegadigden zullen melden voor bungalows aan de overkant van de kreek. B. en W. zullen opdracht geven de terreinen zo spoedig mogelijk te laten schatten. Er zijn in het vorige jaar 91 bouwvergunningen afgegeven, waarvan 4tJ ratiowo- ningen. Dit jaar zullen ongeveer 54 woningwetwoningen worden gebouwd en in de particuliere sector zal worden begonnen met de bouw van vier middenstands woningen. De burgemeester zei te hopen dat dit jaar het bejaardenpension kan worden aanbesteed. De res tauratie van de gehoorzaal is reeds ver gevorderd en biedt een onderkomen voor de bejaarden sociëteit. Het inwonertal bedroeg per 31 december 2477, een vermeerde ring met 92. „Een verdere stij ging zal afhangen van het aan tal woningen dat kan worden gebouwd. De burgemeester bracht onder de aandacht dat de gemeentese cretaris, de heer J. Dregmans, per 1 januari officieel met pensioen is gegaan, maar dat hij zijn func tie tot 1 april zal waarnemen. Hij is 50 jaar in dienst van de ge meente geweest. Dat heeft er kenning gevonden in zijn benoe ming tot ridder in de orde van Oranje-Nasau. Het officieel af scheid zal plaats vinden op een nader te bepalen tijdstip. In het afgelopen jaar werd de modderpoel die de St. Hubrechts- straat was, veranderd in een nieuwe bestrating. De burgemeester kon het r.k. volksdeel feliciteren met de nieuwe kerk. Hij bracht dank aan de burge meester van Terneuzen voor diens goede woorden in zijn nieuwjaarsrede aan het adres van het gemeentebestuur van Hoek over de goede samenwer king. De begroting De heer J. Leunis sprak vóór de behandeling van de begroting een algemene beschouwing uit. Hij noemde het een trieste zaak dat de a.r.-fraktie „die zolang in de raad vertegenwoordigd was, door onderlinge verdeeldheid zichzelf buiten spel heeft ge plaatst. Het feit dat de wethou ders met algemene stemmen wer den herkozen, noemde hij uniek. De heer Leunis was van me ning dat er in het afgelopen jaar heel wat tot stand is gekomen en zag in de snelle realisatie van het Uitbreidingsplan aanleiding over te gaan tot verdere ontsluiting, zeker ook in verband met de bouw van een bejaardentehuis. Bij de groei van de gemeente geeft de financiële positie een tamelijk gezonde ontwikkeling te zien, „een reden te meer om de uitblijvende beslissing betref fende de herindeling meer en m«w t« zien als een luns om t* bewijzen, dat Hoek als zelfstan dige gemeente nog reden van be staan heeft". De leefbaarheid zag de heer Leunis gaarne bevorderd door een behoorlijke sportzaal, speel terreinen voor de jeugd en de bouw van een instructiebad. Een andere wens was, dat de aansluiting op de A.W.L. dit jaar tot stand zal komen. De begroting die met algemene stemmen werd vastgesteld, ver toont de volgende cijfers: Gewone Dienst Inkomsten 1.252.736,79 Uitgaven1.252.736,79 Onvoorziene uitga ven geraamd op 21.531,37 Kapitaaldienst Inkomsten 2.728.740,95 Uitgaven 2.824.345,15 Nadelig slot 95.604,20 De heer J. Haak had klachten vernomen over de brandwagen. Deze was bij een alarm niet uit gerukt, omdat de accu's leeg wa ren. Ook aan de brandkranen schortte er toen iets. Hij kreeg ten antwoord dat de wagen pri ma is, maar per maand 40 a 50 km voor controle moet rijden. Ook de brandkranen zijn thans in orde. De muziektent verdwijnt Een voorstel van B. en W. om voorrangskruisingen in te stel len in de Langestraat—Molendijk en MolendijkTramstraat werd teruggenomen wegens bezwaren van de heren Haak enLeunis. De eerste noemde dit een halve maatregel en wilde de kruisin gen uitbreiden met nog drie an dere. De muziektent op de markt die in 1948 door vrijwilligers werd gebouwd, zal vallen als slachtof fer van het drukke verkeer. Er wordt weinig of geen ge bruik meer van gemaakt. De kiosk vormt nu een obstakel en er zullen op deze plaats zes of zeven auto's kunnen worden ge parkeerd. Dit alles „met alle waardering voor hen die inder tijd de kiosk hebben gebouwd", aldus wethouder Van der Peijl. De woningwetwoning Dr. Leenhoutsstraat no. 3 zal worden verkocht aan J. A. de Graaf, ter wijl het pand St. Hubrechtsstraat no. 11 in handen van de gemeen te zal overgaan. „De enige op lossing van een slepende kwes tie" noemde de voorzitter deze transactie, waarmee ook de heer Leunis heel blij was. Centrale antenne een mislukking De heer Leunis sprak verder zijn misnoegen uit over het cen trale antennesysteem van de ra- tiowoningen. Hij oogstte bijval van de voorzitter en de heer Van der Peijl „Indertijd wezen wij een der gelijk systeem af en we werden toen voor ouderwets uitgekre ten", zei laatstgenoemde, „maar ik wilde, dat wij maar ouderwets gebleven waren". Er zijn legio klachten over een slechte t.v.- ontvangst door bewoners die aangesloten zijn op de centrale antenne (dat is bepaald in Hoek niet alleen het geval). Met de aannemer is deze kwestie opge nomen evenals het euvel van de ontsierde vlekken op plafonds in diverse huizen. Ieder huis zal wsrden gecontroleerd; zij vallen nog onder een volledige garan tie. De heer Haak bracht de toe stand van het pand dat de „Hoek se Rakkers" bevolken in de Lan gestraat ter sprake. De burgemeester sprak zijn waardering uit aan het adres van hen, die hier onder moeilijke om standigheden het jeugdwerk verzorgen. Ongeveer 150 kinde ren zijn bij dit jeugdwerk betrok ken. De burgemeester zag voor de naaste toekomst een lichtpuntje in een toezegging die hem was gedaan, waardoor de club onder dak zou kunnen krijgen in een barak. Een voorstel tot het vaststel len van een uitkering en een pen sioen aan gewezen wethouders en hun weduwen en wezen ontmoet te geen bedenkingen. Tenslotte werd 605 centiare bouwgrond in het uitbreidings plan „Lovenpolder" verkocht aan de heer W. J. Rouw. Donderdagmiddag is in het dorp Elim in de gemeente Hoo- geveen een dubbele arbeiderswo- werd door de gezinnen J. Kikkert ning, die bewoond werd door de gezinnen J. Kikkert en G. Ben jamins. De woning brandde tot de grond toe af. Alleen een deel van het meubilair wist men in veilig heid te brengen. De vermoedelij ke oorzaak is een defect in de schoorsteen. Het duurde lang voordat de brandweer aanwezig was, daar de woning niet aan een weg, maar vrij onbereikbaar aan een zijkanaal lag. Negen perso nen werden dakloos. De' gezinnen zouden juist volgende week een nieuwe woning in Hoogeveen be trekken. VROUWEN DEMONSTREERDEN ZURICH: De inwoonsters van de grootste stad in Zwitserland heb ben wederom gedemonstreerd ten gunste van het vrouwenkies recht: dit maal door het houden van een massale bijeenkomst, ge volgd door een fakkeloptocht. Een van de meegedragen leuzen luid de: „Tegenstanders van het vrouwenkiesrecht horen niet in het parlement". Minstens twintig personen auto's hebben donderdagmorgen tussen half zeven en zeven uur flinke schade opgelopen bij en kele kettingbotsingen op de rijks weg UtrechtDen Haag ter hoogte van De Meern. Er moes ten drie takelwagens aan te pas komen om 12 beschadigde auto's weg te slepen. Bij een van de botsingen, waarbij twee auto's in de berm van de weg terecht kwamen, werd een Utrechtse automobilist gewond. Bij een andere slippartij kwamen twee vrachtauto's in de berm van de weg terecht. Op de rijksweg UtrechtAm sterdam ter hoogte van Breuke- len slipte tegen zeven uur de door de. 21-jarige R. Krol uit Amsterdam bestuurde personen auto. Hij sloeg over de kop en botste tegen de achterkant van een in de vluchtstrook staande auto van de wegenwacht. De be stuurder, die uit de auto werd geslingerd, werd ernstig gewond in een Utrechts ziekenhuis op genomen. De wegenwachter, die het ongeluk zag aankomen, koos tijdig een veilig plekje in eert greppel naast de weg. COLLEGES PER BEELDBAND LEIDEN: Tien groepen van elk dertig studenten volgen de colle ges in de sociale wetenschappen van de Leidse hoogleraren prof. dr. J. P. van de Geer en prof. J. J. M. van Tulder via de televi sie-monitor. De colleges zijn te voren op de be°ldbancl vastge legd. De onderhandelingen over de c.a.o. voor het grafisch bedrijf (technisch bedrijf en chefs) zijn voor onbepaalde tijd opgeschort. Het belangrijkste struikelblok was de werkgeversbijdrage voor het vakbondswerk van 10,per werknemer, die vorig jaar op groot verzet bij de leden wan de grafische werkgeversorganisatie is gestuit. Ten aanzien van vele punten was reeds overeenstemming be reikt. De werkgevers hadden zich inmiddels bereid verklaard tot een algemene regeling voor de grafische bedrijfstak van uitke ringen in geval van ontslagen we gens fusie en liquidatie. Daartoe zou ook een fonds worden ge vormd waaraan werkgevers en werknemers zouden meebetalen. De c.a.o. voor het grafisch be drijf is eind januari afgelopen. Er zijn ongeveer 50.000 werknemers bij deze c.a.o. betrokken. Vorig jaar werd ondanks veel verzet in werkgeverskring overeenstem ming bereikt over een bijdrage van ƒ10,per werknemer voor het vakbondswerk. Gezien onder meer de slechter geworden con juncturele situatie achten de werkgevers prolongatie van deze regeling niet verantwoord. In het grafisch bedrijf bestaat reeds vele tientallen jaren een verplicht lidmaatschap. Vandaag wordt in 160 landen de wereldvrouwengebedsdag ge houden. In Nederland nemen hieraan in 880 steden en dorpen bijna alle kerken deel. Ruim 130.000 Nederlandse vrouwen verenigen zich dan in kerken, scholen, tehuizen en kloosters in gebed voor de noden van de wereld. Het initiatief voor de wereldvrouwengebedsdag wordt ieder jaar genomen door de ge zamenlijke Amerikaanse kerken. Het gébed is enige tijd geleden opgesteld door de onlangs over leden koningin van Tonga. Een gebied van ongeveer 50.000 vierkante kilometer in de Indiase staat Rajahstan is tot noodtoe stand verklaard wegens misoogst en grote droogte, zo is donderdag in Nieuw Delhi bekend gemaakt. Drinkwater moet er met tankwa gens worden aangevoerd. In 1966 zijn in de Ver. Staten 52.500 mensen bij verkeersonge lukken omgekomen en 1.900.000 gewond. Dit is meer dan ooit het geval is geweest. In 1965 verloren 49.000 mensen op de weg het leven. Volgens een verslag van de na tionale veiligheidsraad betekende 1966 ook een record wat betreft de aantallen auto's, chauffeurs en afgelegde kilometers. De tota le schade door de verkeersonge lukken was in 1966 35 miljard gulden, te weten 11,78 miljard materiële schade en 23,21 miljard aan kosten wegens medische hulp. verzekering en gederfd loon. Wilko Bergmans uit Bergen, een van Nederlands meest reis lustige journalisten, die reeds eerder van zich deed spreken in verband met levensgevaarlijke avonturen, heeft op Australisch Nieuw-Guinea tijdens- een expe ditie door de oerwouden een gif tige beet opgelopen van een z.g. „papua black", een slang van ongeveer een meter lengte, die voor de ondernemende verslag gever bijna het einde heeft be tekend van zijn reportages. In een luchtDostbrief uit Port Moresby schrijft hij: „Ik was met een New Found- landse tandarts en twee Papoea politiemannen naar Mount Hagen in de hoge binnenlanden getrok ken om de Papoea's in hun oer staat te fotograferen en te be studeren, toen ik mijn fototas neerzette op de staart van de slang. Het dier beet mij in mijn rechterhand en liet pas los toen Kolbo, een der politiemannen, het met een scherp mes de kop afsneed. Ogenblikkelijk greep hij mijn hand en maakte met zijn mes enkele kerven op de plaats vn de beet. Daarop begon hij als een bezetene aan de wond te zuigen en spuugde het gif op het gras. Het heeft mij vermoedelijk het leven gered. Hij diende mij nog een tegengif toe, maar niet temin ben ik doodziek geweest en heb korte tijd hoge koorts ge had. Nu ben ik terug in Port Moresby en weer opgeknapt, al kan ik niet goed typen, want mijn hand zit nog in verband. De mensen feliciteren me, dat ik het er zo goed heb afgebracht, want naar het schijnt sterven hier jaarlijks 200 slachtoffers van dit soort slangenbeten. Als beloning voor zijn kundig ingrijpen is Kolbo door zijn meerderen be vorderd tot konstabel eerste klasse". Bergmans ontsnapte in 1963 ook al aan de dood, toen hij in de binnenlanden van Mexico met een bus in een ravijn stortte, waarbij' 14 andere passagiers om het leven kwamen. Hij zelf liep geen verwondingen op, zodat hij van het ongeluk een serie foto's kon maken. Een jaar later werd hij tijdens een storm in de Caribische zee bij het eilandje Saba door negers van de verdrinkingsdood gered, nadat zijn boot was omgeslagen. De Bergense journalist, die met de Australische luchtvaart maatschappij Qantas de wereld omvliegt, is inmiddels via Bris bane en Sydney naar de Fidji- eilanden gereisd en zal op de weg terug naar Schiphol tijde lijk neerstrijken in Honolulu en San Francisco. De E.E.G.-ministerraad heeft donderdag in Brussel in begin sel de suikerquota van de zes gemeenschapslanden vastgesteld voor het jaar 1967/68, het laatste jaar voor het van kracht worden van de volledig gemeenschappe lijke landbouwmarkt op 1 juli 1968. Het Nederlandse aandeel in de totale E.E.G.-produktie die onder de gemeenschappelijke financiële verantwoordelijkheid zal ressor teren, is gesteld op 575.000 ton, met een extramarge van 12,5 procent voor voorraadvor- ming en overloop naar het vol gende oogstjaar. Het Belgische quotum (incl. 'Luxemburg) be loopt 530.000 ton, het Duitse 1.700.000 ton, 't Franse 2.300.000 ton en het Italiaanse 1.230.000 ton. De Duitse delegatie heeft ech ter aan het einde van de verga dering haar definitieve goedkeu ring van dit akkoord afhanke lijk gesteld van een nog niet in gewilligde Duitse wens, om na het van kracht worden van de gemeenschappelijke graanprijs op 1 juli a.s. nog enige maanden heffingen te kunnen leggen op invoer van graanprodukten, eie ren, gevogelte en varkensvlees uit de partnerlanden. Daar zal immers nog graan in verwerkt zijn of als voeder gebruikt met de prijzen van vóór die eerste juli, die lager dan de zeer hoge Duitse prijzen zijn, aldus de Duitse redenering. Deze wens is vooral op sterk Nederlands verzet gestuit. Ook E.E.G.-commissaris Mansholt voelde er niets voor. Zolang deze zaak die op een volgende-ver gadering van de ministers van landbouw weer aan de orde zal komenniet is geregeld, hangt er dus een Duits veto boven het suikerakkoord. Voor het eerste jaar van de volledig gemeenschappelijke landbouwmarkt, 1968/69, was reeds eerder het suikerquotum per E.E.G.-land vastgesteld. Het Nederlandse bedraagt dan 550.000 ton. Men is tot het vast stellen van produktiequota over gegaan aangezien de suikerover schotten voor gemeenschappelijke rekening afgezet moeten worden op de wereldmarkt, waar de prijs 50 tot 60 gulden per 100 kg lager is dan op de E.E.G.-markt en men deze kosten derhalve binnen redelijk te achten gren zen wenst te houden. Ernie Terrell, de Amerikaanse zwaargewicht, die maandag avond in een titelgevecht tegen Cassius Clay op punten verloor, is woensdagavond in het zieken huis van Philadelphia opgeno men. Terrell wordt daar behan deld voor de blessures aan de wenkbrauwen, die hij in het ge vecht opliep. De artsen verwach ten dat Terrell tenminste drie weken in het ziekenhuis zal moeten blijven. Later hebben röntgenfoto's aan getoond, dat het been onder Ter- rells linkeroog is gescheurd. Ook is het netvlies enigszins gezwol len. De oorzaak is waarschijnlijk een directe stoot van Clay op het oog van Terrell. Van het mo ment, dat Terrell deze blessure opliep, heeft hij Clay niet scherp meer kunnen zien en wist hij de wereldkampioen slechts te loca- liseren door met één hand con tact te houden met diens lichaam. POST-PFENNINGER-JANSSEN WINNEN IN ANTWERPEN Het Nederlands-Zwitserse kop pel Peter Post/Fritz Pfenninger/ Jan Janssen heeft donderdag avond de zesdaagse van Ant werpen gewonnen. De eindstand luidt als volgt: 1. Post/Pfenninger/Janssen 1100 pnt; Op één ronde: 2. Sercu/ Bugdahl/Merckx (Belg/Dld/B.) 859 pnt; Op twee ronden: 3. Simpson/Severeijns/Proost (En gelsman/Belg/Belg) 994 pnt; Op drie ronden: 4. Kemper/Olden- burg/Karstens (Dld/Dld/Ned.) 576 pnt. Het koppel Baensch/Bracke/ De Roo (Austr./Belg/Ned.) staakte tien minuten vóór het ainda de striid

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5