West-Duitsland krijgt geen kernwapens Russische ambassade in Peking houdt rekening met langdurig beleg Noord-Vietnam meldt bestandsschending door Amerikaanse torpedojagers OPNIEUW BOSBRANDEN IN TASMANIË KOSYGIN BESTAANDE GRENZEN MOETEN ERKEND WORDEN HET WEER DaitlpObreekt Scherpe Russische nota aan China INTREKKING VAN WETSONTWERP BELASTINGSPAARBRIEVEN VRIJDAG 10 FEBRUARI 1967 23e Jaargang No. 6872 Een miljard schade Geen wraak Binnenlands conflict in China Rechtstreeks overleg Amerikaanse reactie Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht mgen gaan door „Honden en Russen" mb bij Vader, Moeder en Kind. mm Rumoerig uitgeleide voor Chinese studenten uit Moskou Verlenging mogelijk Terrorist wierp handgranaat Nieuwjaars- boodschao van Ho Tsji-Minh DRONKEN VROUW STEEKT MAN NEER Vlieigtui^ongeluk in Mexico 1 Frank, bfl abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie, en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150-2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Ter neuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 .ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. In het zuiden van het Austra lische eiland Tasmanië, dat juist een hel van vuur heeft doorge maakt, woeden nieuwe bosbran den die worden aangewakkerd door de weer opstekende wind. De zware bosbranden van begin deze week, die nog niet eens vol ledig zijn bedwongen, hebben aan minstens 75 mensen het leven gekost en duizenden dak loos gemaakt. De toestand is nu het kritiekst in het kurkdroge Derkentdal, ongeveer 35 km ten noordwesten van Hobart, de hoofdstad yan Tasmanië. Een plotseling draaien van de wind tou een vluchtelingenkamp, waar honderden daklozen zijn onder gebracht, in groot gevaar bren gen. Honderd gedetineerden uit de gevangenis van Hobart zijn naar Huonville en Bagdad in de buurt van de hoofdstad gezon den om de branden te helpen bestrijden. De Australische premier, Holt, is op het eiland aangekomen om de verwoestingen in ogenschouw te nemen. De schade bedraagt volgens een voorlopige raming ruim 48 min. gulden, maar zou volgens niet-officiële berichten vooral met het oog op de zwaar getroffen landbouw op lange ter mijn wel boven het miljard kun nen stijgen. Verscheidene plaatsen zijn vol ledig in de as gelegd. In totaal zijn zeker 650 huizen en 50 fa brieken, scholen en kerken in vlammen opgegaan. Een Nederlander ïn Kingston, niet ver van Hobart, heeft aan het A.N.P. telegrafisch bericht dat onder de in het gebied van Kingston Beach en Blackmans Bay wonende Nederlanders geen slachtoffers zijn gevallen. KOSYGIN IN ENGELAND BOREHAMWOOD: De Russische oremier Alexei Kosygiri heeft tij dens zijn achtdaags verblijf in Engeland ondermeer een bezoek gebracht aan een automatenfa.- briek. Na de rondgang ging de bewindsman naar zijn auto, doch keerde weer plotseling terug. Hij stapte door een plantsoen om handen te drukken en een praat je te maken met de mensen. Premier Kosygin van dp Sow- jet-TJnie heeft donderdag op een persconferentie in Londen ver klaard, dat West-Duitsland „of het nu wil of niet" het verdrag tegen de verspreiding van kern wapens zal moeten tekenen. De Sowiet-Unie was niet van plan de Westduitsers de beschikking over kernwapens te geven. Zoals bekend plegen de Rus sen en Amerikanen al geruime tijd overleg over een dergelijk verdrag, dat ook besproken zal worden op de ontwapeningscon ferentie, die op 21 februari in Genève zal worden hervat. De Sowjet-Unie, aldus Kosy gin, is tegen de verspreiding van kernwapens, niet omdat ze bang is voor een mogelijke nieuwe concurrent op kernwapengebied, maar omdat ze ervan overtuigd is dat de mensheid, wil ze blij ven voortbestaan, de kernwa pens moet opruimen. De Russische premier meende dat men uit de jongste discussies over het verdrag tegen de ver spreiding van kernwapens wel mocht opmaken dat een akkoord hierover binnenkort te verwach ten valt. Wat West-Duitsland en de vei ligheid in Europa betreft zei Kosygin dat de resultaten van de laatste wereldoorlog onaan getast moeten blijven. Daarom moest de bondsrepubliek afzien van elke poging en elk verlan gen om wraak te nemen, alle hoop opgeven om nog eens in het bezit van kernwapens te ko men en de bestaande grenzen als definitief erkennen. Aan deze voorwaarden moest Bonn „vroeg of laat" voldoen. Wat de verhouding tussen Rus land en China betreft zei de Rus sische premier, dat de Sowjet- Unie al het mogelijke zal doen om de diplomatieke betrekkin' gen met Peking tg handhaven, mits de Chinezen de veiligheid van de buitenlandse diplomaten waarborgen. De mogelijkheid van een gewapend conflict met China verwierp Kosygin. Wat er nu in China gebeurde, duidde op een binnenlands con flict, dat waarschijnlijk was voortgevloeid uit tegenslagen op het gebied van de buitenlandse en binnenlandse politiek. Vietnam, zo vervolgde de Rus sische premier, zal herenigd wor den. Dat zou het resultaat zijn van de stijd van het Vietnamese volk. Nu bestond er een „zeer gunstige" mogelijkheid voor rechtstreeks overleg tussen de Amerikanen en Vietnamezen. Als de Amerikanen hun bombar dementen op Noord-Vietnam di rect en onvoorwaardelijk zouden staken, zou er rechtstreeks over leg worden gepleegd. De Noordvietnamese minister van buitenlandse zaken was kort geleden met een voorstel van deze strekking voor de dag ge komen en wel tijdens een ge sprek met de Australische jour nalist Wilfred Burchett. De Rus sen stonden hier volledig achter en de Amerikanen zouden het moeten aangrijpen om uit de hui dige impasse te komen. Tenslotte pleitte Kosygin voor technische en commerciële sa menwerking tussen alle landen, de V. S. inbegrepen. Beperkte markten, zoals de: E.E.G., kon den de behoeften' van Europa niet volledig bevredigen. De woordvoerder'van het Witte Huis, George Christian, heeft er zijn' verwondering over uitgespro ken'dat premier Kosygin op zijn persconferentie in Londen wel een beroep op de Verenigde Staten deed om de militaire actie in Viet nam te verminderen, maar de tegenpartij in de oorlog niet voor stelde dat ook te doen.* „Het verbaast mij dat hem op dit stuk geen vraag is gesteld óf dat hij, zo een dergelijke vraag is gesteld, daar niet op in is ge gaan". WILLY BRANDT OP HET WITTE HUIS WASHINGTON: In het Witte Huis poseert president Johnson met zijn gast, de Westduitse mi nister van buitenlandse zaken Willy Brandt, die voor het voe ren van besprekingen met Amerikaanse autoriteiten in de Verenigde Staten verblijft. In de Russische ambassade in Peking worden, terwijl de demon straties voor- des muur gewoon doorgaan, voorbereidingen getrof fen voor een langdurig beleg. In de ambassade bevinden zich on geveer 100 mannen en 20 vrou wen, voornamelijk secretaressen en diplomatenvrouwen zonder kin deren. Uit Rusland zijn met vliegtuigen tonnen voedsel aangevoerd, die samen met vers brood door Oost- europese diplomaten via de zij- ingapg de amb*p*ude .bereiken. Het zwembad van de ambassade is met water gevuld om over een noodvoorraad te kunnen beschik ken en volgens sommige functio narissen is de kolenvoorraad vol doende om het deze maand uit te houden. ben teruggetrokken, zijn sleéhts gedeeltelijk ontruimd. Volgens am bassadefunctionarissen worden niet alle bezittingen weggehaald, omdat men het vertrek van' de vrouwen en kinderen als tijdelijk ziet. '•■in de stad hebben vele Chinese winkels, hotels en restaurants bordjes geplaatst met de mede deling: „Honden en Russen wor den niet toegelaten". (ADVERTENTIE) VRIJDAG 10 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 2.29 2.57 Terneuzen 3.05 3.33 Hansweert 3.39 4.07 Walsoorden 3.38 4.06 ZATERDAG 11 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 3.06 3.33 Terneuzen 3.42 4.09 Hansweert 4.16 4.43 Walsoorden 4.15 4.42 ZON MAAN op onder op onder Febr. 10 8.06 17.43 11 8.04. 17.45 9.04 18.45 3.17 19.57 VEEL BEWOLKING. Ten zuiden van Ierland hand haaft zich het centrum van een hogedrukgebied dat echter lang zaam in betekenis afneemt. Aa de noordflank van dit hogedruk gebied stroomt zachte en voch tige lucht vla de Britse eilanden naar de Noordzee. In deze lucht komt veel bewolking voor, maar neerslag zal er niet of nauwe lijks vallen. Door het binnen stromen van deze lucht zal het weertype dus weinig verande ring ondergaan. D.e maximum temperaturen zullen heden rond zeven graden liggen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden avond. Westelijke wind In het algemeen veel bewol king, maar slechts hier en daar een buitje. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en zuid west. Weinig verandering in temperatuur. Buiten gaan de betogingen on verminderd door en kreten van de menigte worden via versterkers over het ambassadeterrein geslin gerd. Er komen echter momenten voor dat de zijingang van de am bassade vrij is en dan trotseren Oosteuropese ambassadeurs en la gere diplomaten de Chinese drei gementen, dat hun veiligheid niet gegarandeerd kan worden bij een bezoek aan de Russische ambas sade. Volgens Russische functio narissen heeft geen Rus het am bassadeterrein verlaten sinds de Chinese leiders hiertoe hebben aangemaand. De telefoonverbinding met Mos kou is onregelmatig en volgens de functionarissen komen via de post alleen Chinese kranten en protes ten van allerlei instanties en orga nisaties binnen. Kranten uit Rus land of Hongkong worden niet meer ontvangen. De smeedijzeren hekken in de poorten zijn met kettingen aan de pilaren vastgelegd, nadat betogers eerder deze week de hekken van een zijtoegang uit de hengsels had den gelicht. Donderdagmorgen liepen on danks de zware sneeuwstorm die in Peking woedde, groepjes potige jongemannen rond in de ambas- sadetuin. Zij zijn als versterking van het Russische personeel uit Moskou aangekomen en hebben een speciale opleiding als bewaker gekregen. De woningen van Russische ge zinnen die naar huis zijn terugge keerd of zich in de ambassade heb- de kracht van een verkoudheid De Russische regering heeft donderdag van China geëist dat „onmiddellijk een einde wordt gemaakt aan willekeur te gen de Russische ambassade in Peking en dat de Russische di plomaten direct hun bewegings vrijheid terugkrijgen". In een nota, welke aan de Chi nese ambassade in Moskou werd overhandigd, staat voorts dat de Russische regering „zich het recht voorbehoud de noodzake lijke maatregelen te nemen", zo meldt het persbureau „Tass". Volgens de nota hebben de „willekeurige maatregelen" van de Chinese autoriteiten' de Rus sische ambassade in Peking be let haar taak uit te voeren waaronder het doorzenden van hulp aan Vietnam via China". Het ambassadepersoneel heeftop weken van „georganiseerd sar ren en grove teugelloze straat schenderij met ge,duld en zelfbe heersing gereageerd". „Tenzij daaraan in de kortste tijd"" een eind aan wordt ge maakt en de ambassadestaf haar bewegingsvrijheid terugkrijgt, „behoudt de Sowjet-Unie zich het recht voor de noodzakelijke tegenmaatregelen te nemen". In de nota wordt voorts ge zegd dat eerdere waarschuwin gen door China zijn genegeerd en dat een dergelijk handelen de' Russisch-Chinese vriendschap schaadt. Of de Chinese autoritei ten ondermijnen de betrekkin gen tussen beide landen óf zij zijn niet in staat de elementaire voorwaarden voor het leven en werken van Russische diploma tieke vertegenwoordigers te ver zekeren, zo wordt gezegd. Duizenden Russen hebben don derdag een groep Chinese studen ten bij hun vertrek uit Moskou naar China een joelend uitgeleide gedaan. De politie moest de studenten op het station iii bescherming nemen tegen de menigte. Sommige Chi nese functionarissen werden met sneeuwballen en andere voorwer pen bekogeld. Een auto van de Chi nese legatie werd 20 minuten door de menigte tegengehouden. H,t aantal Chinezen dat de thuis reis aanvaardde, is niet bekend. Kort vóór het vertrek haalden de studenten de beroemde rode boek jes te voorschijn om enkele uit spraken van voorzitter Mao voor te dragen. Het bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp tot verlaging van de inkomstenbelasting en de loonbelasting en instelling van een tijde lijke heffing tegen uitgifte van belastingspaarbrieven wordt ingetrok ken. Dit heeft de minister van financiën medegedeeld in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer. Drie Amerikaanse torpedojagersperiode" van vier dagen afgekon- hebben woensdag tijdens 't nieuw jaarsbestand de territoriale wate ren van Noord-Vietnam geschon den. Het Noordvietnamese voor lichtingsbureau, dat dit bekend maakte, zei dat de schepen een honderdtal granaten op het eiland Hon Mat afvuurden. Noordvietnamese batterijen be antwoordden het vuur en bescha- digdën een Amerikaanse torpedo jager. Volgens het bureau voerden Amerikaanse vliegtuigen boven verscheidene delen van Noord- Vietnam „spionagevluchten" uit. De Amerikaanse autoriteiten in Saigon zeggen van hun kant dat de Noordvietnamese kustbatterijen het bestand hebben geschonden door het vuur te openen op de in de golf van Tonkin varende tor pedojager „Stoddard", die terug- vuurde alvorens onbeschadigd weg te varen. In de eerste 32 uur van het be stand heeft de vietcong volgens de Amerikanen en Zuidvietnamezen 59 incidenten veroorzaakt, die ech ter geen van alle als bestands schendingen worden aangemerkt. Hoewel de militairen voor het me rendeel fel gekant schijnen tegen verlenging van het bestand met drie dagen (Saigon heeft een „rust- digd, maar de vietcong een van een week), wordt dit volgens wel ingelichte kringen in de Zuidviet- namese hoofdstad toch overwogen. Mogelijk zal ook een hervatting van de bombardementen op Noord- Vietnam worden uitgesteld wan neer het aantal incidenten beperkt blijft. Van Amerikaanse zijde zijn in de eerste vierentwintig uur van het bestand zestien schendingen ge meld. Voor het merendeel betrof het lichte beschietingen. Zuidwes telijk van Kwang Ngai moesten Amerikaanse mariniers steun van de luchtmacht vragen. Deze bom bardeerden een eenheid vietcong- strijders. In Saigon wieijp een terrorist woensdagavond een handgranaat op straat, waardoor hijzelf en acht anderen, allen Vietnamezen, om 't leven kwamen. President Ho Tsji-Minh heeft de Noordvietnamezen in een bood schap ter gelegenheid van het Vietnamese nieuwjaar „nog grotere overwinningen" op de Amerikaan se „agressie" tijdens de komende maanden in het vooruitzicht ge steld, zo meldt het Russische pers bureau Tass. De boodschap was woensdagavond in Hanoi op het hoogtepunt van de feestelijkheden door luidsprekerswagens omgeroe pen. In haar woning aan de Burge meester van Leeuwenlaan in Am sterdam-west heeft de 44-jarige vrouw J. A. S., die onder invloed van alcohol verkeerde, woensdag avond de 52-jarige bij haar inwo nende heer P. Dijkstra met een broodzaag onder de schouderbla den gestoken. De man werd ern stig gewond opgenomen in het Wilhelminagasthuis in Amsterdam. In Mexico is donderdag een vliegtuig verongelukt van een Cubaanse luchtvaartmaatschap pij. 12 mensen hebben het leven verloren en verscheidene zijn gewond. Het ongeluk gebeurde bij Texcoco, 25 km ten noorden van de stad Mexico. Volgens latere- berichten beH stond de bemanning uit 11 per sonen. Naar de Mexicaanse neli- tie meedeelde was het toestel ge laden met kunstvoorwerpen van onschatbare waarde

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1