Gesprek over Vietnam dichtbij VLEES „Een land-in-revolutie erkent geen diplomatieke onschendbaarheid" De bosbranden in Tasmanië eisten 70 mensenlevens OPTIMISME IN WASHINGTON NAAR STEMBUS IN INDIA HOOFD SCHOTEL Nog geen akkoord tussen huisartsen en f ziekenfondsen HET WEER DONDERDAG 9 FEBRUARI 1967 23e Jaargang No. 6871 Diplomatieke leugens Mevrouw Gandhi kreeg steen in het gezicht Rumoerige bijeenkomsten Weer optimist Cholera op de Philippijnen Nog veel vermisten Waarschuwing Ho Loeng anti-partijman Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Scheurmakers Geelt openbare vernederingen meer Egyptisch vliegtuig - na gedwongen landing terug Geheime sfeer Vliegtuig valt op baders t i ank. by abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. Uitgeefster N.V. v/!i Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ..ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Noord-Vietnam biedt volgens hardnekkige geruchten (die even hardnekkig zijn tegengesproken) aan, over vrede te praten mits de Amerikanen hun bombardementen stop zetten. Dat is in zoverre op merkelijk, omdat Hanoi nu nog maar één voorwaarde stelt voor een gesprek. Het zijn er vroeger wel meer ge weest. Het aanbod komt enkele dagen nadat president Johnson had verklaard uit Hanoi „geen serieu ze aanduiding" te hebben ontvan gen van grotere bereidheid tot onderhandelen. Een uitspraak die overigens in een bedenkelijk licht is komen te staan door de onthulling van een mislukte poging tot een vredesge- sprek via Warschau. Mislukt door dat Hanoi zich terugtrok na de hervatting van de bombardemen ten in december. Dat is al de zoveelste aanduiding waarmee Noord-Vietnam de indruk véstigt dat slechts de bombarde menten een belemmering vormen voor een vredesgesprek en waarbij (ADVERTENTIE) Bij de algemene verkiezingen welke van 15 tot 21 februari in In dia worden gehouden voor de be zetting van 520 parlementszetels en 3.563 zetels in de deelstaats- en andere regionale parlementen, zal een recordaantal van ongeveer 250 miljoen mensen zowat de helft van de bevolking van India ter stembus kunnen kbmen. Nie mand zal daarvoor meer dan on geveer vijf km ver behoeven te gaan. Er zijn in totaal 22.000 kan didaten gesteld voor de te vervul len plaatsen, wat ruim zevendui zend meer is dan bij de verkiezin gen in 1962. Het aantal onafhan kelijke kandidaten naast die van de aan de macht zijnde congrespartij is ditmaal opvallend groot. Bij het uitbrengen van zijn stem moet de kiezer het symbool van de door hem verkoren partij os, hut, lamp, ster, olifant aange ven en zijn wijsvinger in een sterk hechtende kleurstof steken, zodat hij getekend is als reeds zijn stem te hebben uitgebracht. Premier Gandhi van India is door een steen getroffen op een rumoe rige verkiezingsbijeenkomst die woensdag te Bhoebeneswar in de Indische staat Orissa is gehouden. Zij kreeg de steen in haar ge zicht en bloedde uit haar neus, toen zij enkele minuten later de bijeenkomst verliet. In de afgelopen dagen is het tot vechtpartijen gekomen tussen el kaar bestrijdende politieke groe peringen. De groeiende onrust baart de autoriteiten zorgen. De vorige week nog heeft mevrouw Gandhi de bevolking verzocht zich tijdens de verkiezingen en de daaraan voorafgaande campagnes ordelijk te gedragen. Nadat zij het bloeden tot staan hadden gebracht, deelden artsen mee, dat mevrouw Gandhi's lip was opgezwollen. Er zou een rönt genfoto van haar neus en boven kaak worden gemaakt met het oog op een eventuele breuk. Winterkou? Neem 'n 'wijsgerig* be sluit en breng 'n Fiiosoofschotel op tafel. Doe een laagje gebakken uien in een vuurvaste schotel. Daarop plakken gebraden gehakt. Daarop weer ui. Daarop aard appelpuree welke u bestrooit met paneermeel. Tot slot een paar klontjes boter erop. In de ovên laten gratineren tot goudbruin korstje is gevormd. Kostelijk...! en passant de indruk wordt ge vestigd, dat Johnson over dit soort zaken zacht gezegd niet helemaal waarheidsliévend optreedt. Dit laatste isbezig het aanzien van Johnson in de V. S. ernstig te scha den, al is het best mogelijk dat zijn uitlatingen behoren, tot de catego rie van „diplomatiek nuttige leu gens", maar ook dan is het beden kelijk er op te worden betrapt. Hoe dan ook, het lijkt waarschijn lijk dat de president zal besluiten de bombardementen op Noord- Vietnam op zijn minst wat te ma tigen. Al was het alleen maar om dat hij in eigen land niet de naam mag krijgen niet genoeg te doen om het Vietnamese probleemuit de wereld te helpen. Vietnam belooft in de komende presidentsverkiezin gen geen geringe rol te zullen spe len en daarmee moet hij stellig re kening houden. Dat is een reden waarom in Washington enig optimisme heerst, zodat op het Witte Huis de assis 'ent van de president, Bill Moyers, bij het afscheid nemen van zijn ambt kon opmerken dat een oplos sing voor Vietnam in de lucht hing. Daartoe zal ook wel bijdra gen dat de verhouding ChinaRus land steeds slechter wordt en dat waren tenslotte de steunpilaren waarop de Noordvietnamese oor logsvoering steunde. Krijgen die twee het te druk met elkaar, dan staat Noord-Vietnam in de kou. In Hanoi kan men tot de over tuiging zijn gekomen dat het ver standiger is, te gaan onderhande len. Of liever: met de andere par tij aan tafel te gaan zitten. En dat hoeft nog niet automatisch en zeker niet op korte termijn tot een oplossing te leiden. In zie zuidoostelijke provincie Leyte van de Philippijnen zijn on geveer tachtig personen gestorven aan cholera. In 21 dorpen in deze orovincie heerst een cholera-epi- demie. „De diplomatieke onschendbaar heid is een uitvloeisel van de bur gerlijke instellingen en het land, dat in revolutie is, erkent geen burgerlijke normen", zo zou de Chinese minister van buitenlandse zaken hebben gez,egd tegen een vertegenwoordiger"* van de Mon.-. goolse ambassade in Peking, die voor het personeel van zijn ambas sade veiligheidswaarborgenvroeg, aldus meldt de correspondent van het Zuidslavische persbureau De zware bosbranden die dins dag het zuidelijke deel van Tasma nië hebben geteisterd, hebben naar men vreest aan ongeveer 70 men sen het leven gekost. Met schepen en vliegtuigen wordt van de zuidkust van Australië hulp aangevoerd naar het tot Australië behorende eiland. Aangewakkerd door een herhaal delijk draaiende hevige wind met stoten tot 110 km/u kwam dins dag een brede muur van vuur met grote snelheid de zuidelijke berg hellingen af. Twaalf dorpen wer den verwoest en ook in de buiten wijken van de hoofdplaats Hobart werd een spoor van vernieling ge trokken. Talrijke fabrieken, hout zagerijen, 860 huizen en grote op pervlakten boomgaard en bouw land werden platgebrand. Volgens de laatste berichten bevinden zich op 50 km ten oosten van Hobart eiland een meer dan 2500 meter nog twee vuurhaarden, maar de wind is intussen gaan liggen. Duizenden mensen hebben aan het blussingswerk deelgenomen. Voor velen in het getroffen gebied verplaatste het vuur zich zo snel, dat zij niet konden ontkomen. Het zal nog wel enige dagen duren, voordat het juiste aantal slacht offers bekend zal zijn, te meer om dat er nog vele mensen worden vermist. Ooggetuigen verklaarden dat het als gevolg van de geweldige rook ontwikkeling dinsdagmiddag in de omgeving van Hobart stikdonker was. Alleen was een enkele keer even een vuurrode zon te zien, als de wolken uit elkaar dreven. De gezagvoerder van een verkeers vliegtuig vertelde, dat boven het dikke laag rook hing. Behalve de schade aan een groot aantal fabrieken en aan de hout industrie hebben ook de appel- en perenboomgaarden veel geleden. In de Huon-vallei, het voor naamste centrum van.de fruitkwe- kerijen, zijn de meeste vrucht bomen verkoold. In het getroffen gebied tot op 65 km van Hobart liggen op de rokende velden de kadavers van honderden schapen, runderen en wilde dieren. SORREL: Een inwoner van Sor rel (Tasmanië, Australië) troost zijn echtgenote, terwijl zij hun huis invlammen op zien gaan als gevolg van de grote bosbranden, die Tasmanië teisteren. Reeds zijn tientallen slachtoffers te be treuren en men vreest dat het aantal nog zal stijgen. Tnjoeg in Peking uit goede bron te hebben vernomen. De correspondent zegt verder, dat de officiële vertegenwoordigers van het Chinese ministerie even eens waarborgen hebben gewei gerd aan vertegenwoordigers van de ambassades van Zuid-Slavië, Tsjecha-Slowakije en Oost-Duits- land. Volgens Oosteuropese kringen in Peking hebben de Chinese autori teiten gewaarschuwd dat ze niet kunnen instaan voor de veiligheid van buitenlandse diplomaten, die de door betogers omringde Russi sche ambassade pogen te bereiken. Er hebben geen Russen het ambas sadeterrein verlaten sinds het Chi nese ministerie van buitenlandse zaken hun dinsdag adviseerde dat ze dit beter niet konden doen. In de Chinese provincie Szet- sjwan hebben tegenstanders van Mao tse-Toeng volgens een Japan- WEINIG VERANDERING Een hogedrukgebied ten westen van Ierland trekt langzaam in zui delijke richting en neemt daarbij in betekenis af. In verband daar mee gaat de wind in onze om geving weer krimpen. Aangezien in de hogere niveaus langzaam iets warmere lucht wordt aangevoerd, zal de buiigheid vandaag minder groot zijn dan woensdag. Overi gens verandert er nog weinig aan het weertype. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Büt, geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen Wisselend bewolkt met enkele verspreid voorkomende buien. Meest matige, maar aan de kust aanvankelijk nog vrij krachtige noordwestelijke wind, later krim pend naar west. Weinig verande ring in temperatuur. DONDERDAG 9 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 1.51 2.17 Terneuzen 2.27 2.53 Hansweert 3.01 3.27 Walsoorden 3.00 3.26 VRIJDAG 10 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 2.29 3.05 3.39 3.38 2.57 3.33 4.07 4.06 ZON MAAN op onder op onder Febr. 9 8:08 17.42 8.47 17.31 10 8.06 17.43 9.04 18.45 11 8.04 17.45 9.17 19.57. se correspondent militairen inge schakeld bij hun tegenoffensief tegen Maoisten. Dit was in ver scheidene steden, o.a. Tsjengtoe, gebeurd. Hoeveel militairen daarbij waren betrokken en hoe zij waren opgetreden, is niet bekend. De anti- Maoïsten in dat gebied worden op aanplakbiljetten in de Chinese hoofdstad aangeduid als aanhan gers van vice-premier Ho Loeng, volgens de rode gardisten een anti partijman. Volgens het Russische partijblad Prawda hebben de Chinezen het Amerikaanse besluit van twee jaar geleden om Noord-Vietnam te gaan bombarderen in de hand ge werkt door hun „scheurmakende activiteit". De houding van China jegens de Sowjet-Unie en andere communistische landen werd door de Amerikanen gezien als „een fac tor die in het voordeel werkte van hun agressieve plannen", zo schreef het blad woensdag. Het persbureau Nieuw-China be stempelde intussen het huidige be- JONGE CHINEZEN UITGEJOELD PEKING: Onder luid hoongelach en gejoel van leden van de rode garde en soldaten van het com- munistisch-Chinese leger worden hier jónge Chinezen, die ervan beschuldigd worden „anti-revo lutionair" te zijn, op een vracht wagen door de straten van Pe king gevoerd. Op hun hoofden móeten zij grote puntmutsen dra gen waar hun naam op staat. zoek aan Londen van de Russische premier Kosygin als een onderdeel van 'n Amerikaans-Russisch kom- plot „tegen China, het communis me, de revolutie en de volken in alle delen van de wereld". Het tekende daarbij aan dat „de Russi sche revisionistische leiders kort geleden het ene schokkende bloe dige incident na het andere tegen China op touw zetten". De correspondent in Sjanghai van het Hongkongse blad „South China Morning Post" meldt, dat de openbare vernedering van com munisten die van de door partij leider Mao tse-Toeng uitgestippel de koers zijn „afgeweken", plotse ling in Sjanghai is gestaakt. De correspondent meldt verder, dat de vreemdelingen in Sjanghai niet bang zijn voor hun veiligheid en gewoon hun gang gaan zonder te worden gehinderd. Tegen de Verwachting in zijn de onderhandelingsdelegaties van huisartsen, en ziekenfondsen tij dens hup' woensdagmiddag in Utrecht „ehouden vergadering nog niet tot overeenstemming gekomen over de nieuwe artsen honoraria. Na ruim 2y2 uur vergaderen ver klaarden de heren A. Weijen- borg en J. Verschoor, de leiders van de delegaties van artsen en ziekenfondsen, dat de bespre kingen in een goede sfeer zijn verlopen, maar dat overleg met de betrokken organisaties nood zakelijk zal zijn. Volgende week woensdag worden de besprekin gen voortgezet. Het gesprek werd geleid door mr. Het Egyptische verkeersvlieg tuig van het type „Antonov-24" dat dinsdag werd gedwongen in Jordanië te landen, is woensdag in Egypte teruggekeerd. De 35 passagiers waren reeds in een spe ciaal vliegtuig gestapt, dat hen terugvloog naar Cairo. Een van de passagiers, Hans Goislet, directeur van een West duits reisbureau, zei dat iemand een kwartier vóór aankomst op het vliegveld van Hurgada met een pistool de piloot dwong uit te wij ken naar Amman en waarschuwde dat een bom in zijn tas over 45 minuten zou ontploffen. Later bleek, dat er in de koffer geen ex plosieven zatea Jansen, de secretaris van de zie kenfondsraad. Er kwamen uit sluitend technische onderwerpen aan de orde. „In ruim twee uur is de problematiek natuurlijk niet tot een einde te brengen", zei de arts Weijenborg. De besprekingen betroffen de huis artsenhonoraria voor 1967 en volgende jaren, zo zei de heer Verschoor. Op een vraag of een principieel akkoord was be reikt, verklaarden beide woord voerders, dat men had afgespro ken zich van verder commen taar te onthouden. „We moeten vrijblijvend onze achterban kun nen consulteren", zei de heer Weijenborg. De hoop op een ak koord bestaat bij beide partijen. De heer Verschoor zei dat men het beter vindt de hele bespre kingen Voorlopig in de geheime sfeer te houden. Dat de hemel aan de onderhande lingstafel wat is opgeklaard, kon iedereen constateren toen men de voorzitters van beide onder- handelings-delegaties tegen 7 uur het gebouw van de V. H. Z. in Utrecht lachend zag verlaten. Een stuntvlieger is dinsdag tegen een toren op de kust van 't Braziliaanse Porto Alegre gevlo gen en vervolgens brandend te midden van baders in zee gestan. Vijf van hen werden gedood en vijf anderen gewond. Alle vier inzittenden van het vliegtuig vonden de dood.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1