KWARTFINALES VOOR DE EUROPACUP CASSIUS CLAY BEHIELD ZIJN WERELDTITEL TEGEN TERRELL EX-PREMIER MR. CALS VIER WEKEN NAAR CURACAO Pwitenoverwinning na vijftien ronden Als Ajax Dukla verslaat, wie wordt dan de tegenstander? Woensdag 8 februari 1967 UK VRIJE ZEEUW Pagina 5 Sympathie voor Terrell Dukla speelt nog viermaal in Frankrijk Dukla Praag zal voor het op 1 maart in Amsterdam Ajax ont moet in de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker, nog vier oefenwedstrijden in Frankrijk spelen. De Tsjechen vertrekken vrijdag 10 februari uit Praag en zullen 22 februari Frankrijk weer verlaten. Schaatsen GRISJIN ONDER DE VEERTIG SECONDEN Lucratief zaakje Cassius Clay tegen Zora Folley DRIE MILITAIREN BIJ VERKEERS ONGELUK OMGEKOMEN BEVEILIGING VOOR TAXI CHAUFFEURS MISDAAD BESTRIJDING IN DE VER. STATEN BEROVING IN ZUID-AFRIKA: BUIT ƒ250.000 Vechtersbaas bedreigde rechercheurs in Haagse bos Boerderijbrand in Groningen HIJ HAALDE HET. Voorlopig geen functies Boeiend. NEDERLANDSE GIFT VOOR MALEISIE PERSONEELS- AFVLOEIING BIJ STROKARTON FABRIEKEN VERKIEZINGSLEED IN ALGERIE VC 10 STRAAL VLIEGTUIGEN LANDEN GEHEEL AUTOMATISCH ALLE BANKEN IN TANZANIA GENATIONALISEERD Ofschoon Ajax straks met Dukla Praag de grootste moeite zal krijgen, is er een kleine kans dat de Amsterdammers evenals Feijenoord enkele jaren geleden zullen doordringen tot de halve finales voor de Europacup voor landskampioenen. Wanneer de roodwitten dit kunststukje zouden uithalen, is zelfs een plaats in de finale niet ondenkbaar. Dat zal dan voornamelijk afhangen van de loting, want bij de laatste vier zullen dit seizoen vermoedelijk twee ploegen zijn, bij wie Ajax niet bij voorbaat kansloos is. De kwartfinales zullen het antwoord geven op de vraag, welke ploeg de Amsterdammers na een eventuele triomf op Dukla zouden kunnen ontmoeten. Het klapstuk van deze kwartfinales wordt ongetwijfeld het treffen tussen de twee machtige Zuideuropese ploegen Real Madrid en Inter Milaan, beide potentiële cupwinnaars. Hoewel alle Nederlandse voetballiefhebbers zich na tuurlijk vergenoegd in de handen hebben gewreven, dat Inter en Real tegen elkaar hebben geloot, moet men deze sensationele loting toch eigen lijk betreuren. Het is altijd jammer dat ploegen van een dergelijk formaat elkaar reeds vóór de finale treffen. Over de uitslag van deze ontmoetingen valt niets te voorspellen. Toevallig kwa men de Italiaanse en Spaanse kampioenen vorig seizoen in de halve finale ook al tegen elkaar uit. Thuis won Real toen met 10 en tegen alle verwachtingen in wisten de Spanjaarden in het San Siro- stadion een gelijkspel te be halen, waarmee de basis van hun zesde Europacuptriomf was gelegd. De mannen van Amancio boften echter, want Inter speelde in deze wed strijden duidelijk beneden de ongenaakbare vorm, waar mee het de twee seizoenen er voor alle tegenstanders had verslagen. De Italianen hebben dit seizoen vrouwe Fortuna weer niet op hun hand. Eerst loot ten zij tegen de Russische hampioen Torpedo, daarna tegen het zeer sterke Vasas Boedapest, dat in de eerste ronde Sporting Lissabon met 70 had afgedroogd. Maar beide Oosteuropese ploegen moesten de kracht van Inter erkennen. Real Madrid lootte evenmin gemakkelijk, n.l. tegen de Duitse kampioen München 1860. Uiteindelijk triomfeer den de bekerhouders, maar het magere doelsaldo 32 duidt erop, dat het geen walk over was. REAL GUNSTIGER Inter moet in staat worden geacht Real Madrid dit sei zoen uit te schakelen. De Ita liaanse defensie met interna tionals als Fachetti, Burgnich en Guarneri lijkt sterk ge noeg om de Real Madrid- voorhoede aan banden te leg gen. In die Spaanse voorlinie haalt alleen Amancio het ni veau van Real's vroegere ster renbrigade. Gento is nog al tijd een handige voetballer, maar aan snelheid heeft hij duidelijk ingeboet. Bovendien is de achterhoede van de Ma- drilenen veel kwetsbaarder dan die van Inter,, welk een voortreffelijke rol een inter nationaal als Zocco ook in deze linie vertolkt. Voor Ajax zou het gunsti ger zijn, wanneer Real Madrid tot de halve finales wist door te dringen. Het lijkt ons, dat de Ajaxieden tegen de Madri- lenen meer ruimte voor hun geraffineerde aanvalsakties zouden krijgen dan tegen de ijzeren defensie van Inter, die in tegenstelling tot Liverpool wel over een paar mannetjes beschikt die Cruyff en Keizer aan banden kunnen leggen. Het is bijvoorbeeld ondenk baar dat Jacques Swart tegen een Fachetti de zelfde kunst stukjes zal kunnen uithalen als hij in Amsterdam tegen de Britten deed. Dat wil niet zeggen, dat een loting tegen Real Madrid wèl gunstig is. De Madrilenen spelen bovendien aanzienlijk onsportiever dan de Mila- nezen, maar hun defensie is minder gesloten en biedt daarom voor de rappe Am sterdammers meer mogelijk heden. VOJVODINA Real Madrid's stadgenoot Atletico Madrid, dat vorig seizoen kampioen van Spanje werd, is inmiddels uitgescha keld door het Zuidslavische Vojvodina. Zal deze onbeken de ploeg uit het land van Tito het stoute staaltje van Parti- zan herhalen, dat vorig sei zoen finalist werd? De Zuidslaviërs worden nu zwaar op de proef gesteld, want het harde spel van het Schotse Celtic ligt deze tech nische ploeg niet zo bijster* De Schotten hebben dit seizoen met hun stoere spel beslist in druk gemaakt. En nu zou men zeggen; «1» Vojvodina Atleti co Madrid kan verslaan, dan moet het Celtic ook kunnen pakken. Toch zijn we daar al lerminst van overtuigd. Het korte spel van de Spanjaar den, met welk een briljante techniek het ook wordt uit gevoerd, ligt de Oosteuro peanen nu eenmaal beter dan het ietwat ruige, maar zeer direkte spel van de Britten. Thuis is Vojvodina echter zeer sterk, zodat Celtic er wel goed aan zal doen in Glasgow met ruim verschil te winnen. Ajax zal ongetwijfeld hopen op een Zuidslavische triomf, want tegen Vojvodina zal de ploeg veel gemakkelijker zijn eigen spelletje kunnen ont plooien dan tegen de grimmige Schotten. ZWAKKE BROEDERS De twee zwakste broeders komen in de kwartfinale tegen elkaar uit. Het Ierse Linfield, dat via de kampioenen van Luxemburg en Noorwegen tot de laatste acht doordrong, zal vermoedelijk niet voldoende kwaliteit bezitten om het Bul gaarse Sofia van de troon te stoten. De Bulgaren bereiken qua voetbalkapaciteiten zeker niet dezelfde hoogte als de Hongaren, Tsjechen en Zuid slaviërs, maar thuis zijn ze heel moeilijk te kloppen. Hun defensie is bijzonder sterk en Linfield zal dan ook niet veel doelpunten scoren. Ajax, zo het van Dukla mocht winnen, zou in de halve Cassius Clay heeft zijn wereld titel in het zwaargewicht behou den. De 25-jarige wereldkam pioen versloeg in het astrodome van Houston zijn uitdager Ernie Terrell na een gevecht óver vijf tien ronden op punten. Door zijn overwinning op Ter rell is Cassius Clay nu de enige officieel erkende zwaargewicht kampioen. De World Boxing As sociation had Clay van zijn titel vervallen verklaard, toen hij Sonny Liston een revanche toe stond. De W.B.A. erkende Terrell als wereldkampioen, terwijl Clay voor de overige bonden als titel houder gold. Aan deze bijna twee jaar du rende situatie is nu een einde gekomen. Voor Cassius Clay was het de eerste maal sedert 29 maart van het vorig jaar toen hij in Toron to op punten won van George Chuvalo (Canada), dat hij de volle vijftien ronden van een titelgevecht moest uitstaan. Voor de wereldkampioen, die op 29 oktober 1960 als professional de buteerde, was het zijn 28e over winning in evenveel gevechten en de achtste keer dat hij in een titelgevecht uitkwam. Voor Terrell betekende het verliès tegen Clay de vierde ne derlaag uit zijn carrière. Door zijn grote incasseringsvermogen, waarmee hij de sympathie van de ruim 37.000 toeschouwers won, bleef Terrell een tweede knock out-nederlaag bespaard. Alleen van Cleveland Williams, die 14 november door interven tie van de scheidsrechter in de derde ronde tegen Clay ten on der ging, heeft Terrell door knock out verloren. Dukla, dat zich momenteel in Praag bevindt, heeft onlangs een trip door Italië, Frankrijk en België gemaakt. Tijdens deze tournee zag trainer Bohumil Musil drie van zijn spelers bles sures oplopen: doelman Ivo Vik tor, verdediger Jiri Cadek en aanvaller Josef Nedorost. Bo vendien hebben Josef Masopust en Ivan Mraz met griep te kam pen. Op de 2000 m hoog gelegen baan in Itkol kwamen Russische schaatsenrijders zondag en maan dag tot snelle tijden op de 500 m. en de 1500 m. Wereldrecord houder Evgeny Grisjin leverde op de 500 m. een topprestatie: hij bleef met 39.9 sec. onder de magische grens van veertig se conden. Zijn eigen wereldrecord staat 0.4 sec. scherper. Vladimir Gwozdetski en Valery Muratov lieten 40 noteren. Gwotzdetski won zowel zon dag als maandag de 1500 m. De tweede dag was hij met 2.07.5 een tiende seconde snel ler dan de eerste dag. De 25-jarige Clay, die na veel geharrewar met de autoriteiten, dit jaar toch rekening schijnt te moeten houden met een oproep voor militaire dienst, opende met de strijd tegen Terrell een serie van vijf of zes titelgevechten. Van de nieuwe uitdagers zaten in Houston aan de ring: Zora Folley, Thad Spencer, Amos Lincoln (allen Amerikanen) en de al eerder door Clay verslagen Canadees George Chuvalo. Voor Clay was dit 116e ge vecht in de geschiedenis om het wereldkampioenschap zwaarge wicht een lucratieve zaak. De wereldkampioen ontvangt van de recette in het astrodome waar 37.321 toeschouwers ongeveer 400.000 dollar (ruim 1.3 miljoen gulden) betaalden, vijftig pro cent terwijl hij eenzelfde per centage krijgt van de tv-rechten. Men schat dat het gevecht Clay- Terrell, dat niet alleen in vele Amerikaanse theaters werd uit gezonden maar ook via de com municatie satellieten in Europa en Japan op de televisiescher men kwam, door rond honderd miljoen boksliefhebbers zal zijn gevolgd. Cassius Clay, na zijn overwin ning op Ernie Terrell alleenheerser in het rijk der zwaargewichten, zal waarschijnlijk in zijn volgende ge vecht uitkomen tegen nummer twee van de wereldranglijst, Zora Folley. Dat deelde na afloop van het gevecht in Houston zijn mos lem-manager, Herbert Mohammed, zoon van de moslemleider, mede. Intussen regeert Clay als de koning der zwaargewichten, nu hij maandagavond het gezicht van Ter rell tot een nogal bloedig masker sloeg. Een groot aantal steken wa ren nodig om de wonden rond Ter rell's ogen te sluiten. Dr Bob Bass, persoonlijke lijfarts van Terrell, zei dat zijn pupil een bloeduitstor ting in het linkeroog had en dat deze door een oogspecialaist zal worden onderzocht. Terrell, die na afloop ondersteund de kleedkamer bereikte, zei dat Clay hem in de derde ronde met zijn gezicht in de touwen had gedrukt, waardoor zijn oog in aanraking kwam met het touw, terwijl in de ronde daarop Cassius hem met zijn duim in het oog raakte, waardoor hij veel van zijn gezichtsvermogen had ver loren. UTRECHT: Op rijksweg 25, tus sen het Utrechtse stadion en het verkeersplein „De Bereku.il", is maandagochtend een personen auto met vier militairen tegen een stilstaande trekker met op legger gebotst. De vrachtwagen was geladen met betonnen span ten. Drie militairen zijn om het leven gekomen, terwijl de vierde zwaar gewond werd finale het beste tegen Sofia kunnen loten, want dan ligt de finale binnen het bereik van de Amsterdammers. Tegen Vojvodina of Celtic is onze landskampioen evenmin kans loos, maar dat zou toch wel een zeer zware opgave wor den. Tegen Real Madrid of Inter moeten onze landgeno ten redelijkerwijs kansloos worden geacht, ofschoon Ajax dit seizoen bewezen heeft dat het gaarne stoeit met alle voetballogica STOCKHOLM: Twee Zweedse ingenieurs hebben een beveili ging voor taxi-chauffeurs ont wikkeld: een drietal metalen pla ten, welke onder stroom kunnen worden gezet bij een mogelijke overval en die op de overvaller kunnen vallen, als de taxichauf feur een pedaal intrapt. De span ning is niet hoog genoeg om dode lijk te zijn doch schakelt de over valler wel uit. Prijs 200 gul den per wand. President Johnson heeft het congres gevraagd wetten uit te vaardigen om de verkoop van vuurwapens aan banden te leg gen en de burgers te bescher men tegen straatovervallen. In een boodschap aan het con gres zegt de president dat door het nog steeds stijgende mis daadcijfer jaarlijks ruim tien miljard gulden aan bezittingen verloren gaat. Hij vraagt maatregelen om de toenemende verslaving aan ver dovende middelen te bestrijden, het aftappen van telefoonge sprekken en andere elektroni sche afluisterapparatuur te ver bieden, de regering meer be voegdheden te geven in de be strijding van de georganiseerde misdaad en het Amerikaanse strafsysteem te verbeteren. Een onderzoek, gehouden in wijken van de twee grootste ste den van de Ver. Staten met de hoge misdaadcijfers, heeft uit gewezen dat 43 pet van de on dervraagde personen des avonds niet de straat op gaat; 35 pet. spreekt niet met onbekenden, die zij tegenkomen; 21 pet. gaat alleen des avonds met een auto of taxi over straat en 20 pet. wilde graag verhuizen. Johnson toonde zich bezorgd over het hoge misdaadcijfer bij jongeren van 15 tot 21 jaar. De president pleitte voor een wettelijke controle op vuurwa pens, voor een verbod om revol vers aan personen beneden de 21 jaar te verkopen en geweren en jachtgeweren aan mensen be neden de 18 jaar. Een rijke voormalige Duitse barones heeft dinsdag verklaard, dat zij door drie negers in haar woning is vastgebonden en be roofd van juwelen en gouden munten ter waarde van meer dan 50.000 rand (250.000 gulden). De 59-jarige Elizabeth Michaelis heeft gezegd dat, toen zij dins dagochtend haar slaapkamerdeur opende er drie negers tegenover haar stonden, een met een revol ver en de andere met messen. Zij dwongen haar de brandkast open te maken. De negers namen ju welen en Britse sovereigns mee, bonden mevrouw Michaelis vast en sloten haar op in de badka mer. Ook de kokkin van mevrouw Michaelis, een negerin, werd in de badkamer opgesloten. Me vrouw Michaelis wist zich te be vrijden en de politie te waar schuwen. Zjj ging in 1935 naar Zuid- Afrika en huwde een Zuidafri- kaanse zakenman. Zwaaiend met een blinkend voorwerp schreeuwde maandag nacht in het Haagse bos de 30- jarige koopman H. W. uit Den Haag tegen twee rechercheurs: „Ik steek je lek". De dreigende houding van de koopman en diens reputatie van een man, die niet schroomt geweld te gebrui ken. deden de rechercheurs om assistentie vragen. Na enige schermutselingen werd de vech tersbaas overmeesterd en inge sloten. De koopman bleek een bekende te zijn, die al eerder wegens ge weldpleging was veroordeeld. Bovendien had hij nog 50 dagen gevangenisstraf te goed waartoe hij voor verduistering was ver oordeeld. Later vond de politie in het Haagse bos een schroeven draaier, waarmee de koopman had gedreigd te steken. De tand, die hij beweerde kwijt te zijn, werd niet teruggevonden. De re chercheurs zochten in het bos naar een zestienjarige student, die van huis was weggelopen. Ze hielden er een jongeman aan, waarop de koopman zich met deze aanhouding bemoeide. Bij een felle brand is maan dagavond een boerderij aan de Beijjumerweg te Noorderhooge- brug (gem. Bedum) grotendeels in de as gelegd. De boerderij is eigendom van het slagersbedrijf R. J. Kroon te Groningen en werd bewoond door de heer J. Oudman. De twintig koeien kon den tijdig uit de stallen worden gehaald. Het vuur is ontstaan in de keuken, vermoedelijk door een foutieve schoorsteencon structie. De brandweren van Be dum en Groningen bestreden de vuurzee met negen stralen. De schuur kon behouden blijven. Het bedrijf was verzekerd. Een jonge Rus, die met zijn vrachtauto ergens in Siberië reed, moest plotseling zijn stuur omgooien om een aanrijding met een bus te voorkomen. Nauwe lijks had hij dit gedaan, of hij werd letterlijk gespietst door de stam van een es die achter op een geparkeerde auto lag. De stam doorboorde zijn borst en kwam er onder zijn linkerschou derblad weer uit. Een passerende arts zaagde de uiteinden van de stam af en bracht de chauffeur naar een ziekenhuis. „Sovietskaja Rossia", dat dit alles meldt, zegt dat in het zie kenhuis een stuk hout van 60 cm uit 's mans lichaam werd verwij derd en dat de chauffeur na di verse operaties weer helemaal is opgeknapt en spoedig zijn werk weer kan doen. Expremier mr. Cals is zater dagmiddag per K. L. M. van Schiphol naar Curagao vertrok ken „om er eens helemaal uit te zijn." Hij zal op Curagao vier weken vakantie houden bij vrienden, die hem en zijn vrouw daar lange tijd geleden toe had den uitgenodigd. Mevr. Cals kon de uitnodiging echter niet aan nemen; zij blijft in het nieuwe huis in Den Haag op de kinde ren passen. Vóór zijn vertrek heeft mr. Cals ervoor gezorgd, dat zijn eega op 15 februari bij volmacht voor hem kan stem men. „Ik wil niet dat mijn stem verloren gaat," aldus mr. Cals, die nu alleen nog minister van staat is en voorlopig niet in de kamer wil terugkeren. Geruchten, dat hij ook in ver band met zijn gezondheid naar w armer streken trekt, zijn nau welijks reëel. Mr. Cals heeft vorige maand enkele weken het bed moeten houden met een zware griep. Het laatste virus hoopt hij in Curagao met zonne warmte te verjagen, dat is alles. Voorlopig ambieert de voor malige premier geen enkele nieuwe functie. „Vroeger heb ik wel zitting genomen in allerlei verenigingen en instituten, maar al die verplichtingen heb ik op gezegd, toen ik premier werd. Een minister-president moet alle beschikbare tijd aan dat werk geven en kan daarnaast geen an dere functies vervullen", aldus mr. Cals. „Ik ben niet van plan ook maar enige functie aan te nemen vóór 1 mei a.s.", zei de oud-pre mier. Tot een prognose over de komende verkiezingen, die hij boeiender achtte dan ooit, liet de voormalige premier zich niet verleiden. „Het verheugt me, dat de belangstelling in deze verkie- Ten behoeve van de slacht offers van de recente overstro mingen in Maleisië heeft de Nederlandse regering besloten 17.000 gulden beschikbaar te stel len aan de regering van Maleisie, aldus werd van 'n woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken vernomen. Zoals bekend eiste de zware overstromingsramp in de staat Kelantan in janjuari j.l. vele mensenlevens en werd aanzien lijke materiële schade geleden. zingen zo groot is, veel groter dan voor welke vroegere ook. Dat vind ik geweldig. Ook de discussies tussen de fractieleiders is uiterst nuttig. Daar zou ik zelf- graag aan hebben deelgenomen, maar telkens komt daarbij ook' aan de orde wat er in oktober is gebeurd en dan is het beter dat ik daarover niet publiekelijk ga spreken." Voor de eerste maal in 15 jaar is het een vakantie voor mr. Cals van vier weken. Bij de coöperatieve strokarton fabrieken „De Toekomst" in Scheemda en „Reiderland" in Winschoten zal een deel van het personeel worden ontslagen. Naar de besturen van beide fa- brieken hebben medegedeeld, zul- len zij op 24 februari a.s. aan de ledenvergadering van hun coöpe. raties voorstellen voorleggen tot het aangaan van nauwe samen werking. Deze samenwerking, aldus de besturen, heeft vooral de bedoe ling de nadelige gevolgen van de afleveringsbeperking te vermin deren. Zij beoogt vefdër een meer efficiënte produktie naast een mindere afhankelijkheid van aan te kopen stro en de mogelijkheid tot grotere continuïteit inzake de strokartonproduktie. Een gevolg zal zijn, dat een deel van het pro- duktie-apparaat zal worden stil gelegd, hetgeen afvloeiing van een deel van het personeel met zich mee zal brengen. Met de vakbonden zijn over een en ander contacten gelegd, aldus het communiqué. De gemeenteraadsverkiezingen in Algerië hebben één slachtoffer geëist. In het district Setif meende de kandidaat Lachdar Aribi dat hij niet gekozen was en beroofde zich met een pistoolschot van het leven. Later bleek dat zijn vrees, ge baseerd op voorlopige uitslagen, ongegrond was geweest: de defi nitieve uitslag wees hem als lid van de gemeenteraad van Bordj bu Arreridj aan. Een straal-verkeersvliegtuig van het type VC10, dat is uit gerust met een apparatuur voor het uitvoeren van geheel auto matische landingen, heeft tot op heden 60 van deze landingen ge maakt, waarbij gebruik is ge maakt van het door British Air craft Corporation and Elliott Automation ontwikkeld systeem. De British Overseas Airways Corporation zal alle Super VC 10 intercontinentale straalverkeers- vliegtuigen met dit systeem uit rusten en wordt daarmee in de zomer van 1967 de eerste lucht vaartmaatschappij, die volledig automat/sehe landingssystemen op de geregelde lijndiensten in voert. De president van Tanzania, Jplius Neyrere, heeft maandag avond bekendgemaakt dat alle banken in het land genationali seerd zijn. De banken zullen hun activiteiten normaal kunnen voortzetten, zo zei de president, en degenen die geld op de ban ken hebben behoeven niets te vrezen. Hij deelde niet mede of er voor de genationaliseerde ban ken schadeloosstelling zal wor den betaald. Tot de buitenlandse banken in Tanzania behoren de Algemene Bank Nederland, Barclay's bank (DCO), Standard bank, Natio nal and Grindley's Bank of Ba- roda en de bank van India. V

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5