«RAIFFEISENBANK Amerikanen verloren in Vietnam tweemaal zoveel vliegtuigen als officieel werd opgegeven Reizende hobby-tentoonsielling in „Bachten Dieke" door mevr. Aschoff geopend VOOR VORSTENHUIS EN VADERLAND P. JONGELING Woensdag 8 februari 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 VROEGE LENTE DE IJ-TUNNEL MAAKT GOEDE VORDERINGEN Overeenkomst met apotheek- houdende artsen Vermist Egyptisch verkeersvliegtuig bleek in Jordanië te zijn geland tvaar ruim f. 5 miljard wordt gespaard spaarbank en alle bankzaken GEREFORMEERD POLITIEK VERBOND Grove hoeveelheid opium verbrand Geen 600 maar 1200 vliegtuigen vernietigd Nieuw-Zeelanders beschoten Australiërs Vergissing Pechpiloot Ontslag voor 200 werknemers Indoheem- bedrijven Utrecht Bejaarden uit de kanaalzone, bewoners en niet-bewoners van de verschillende bejaardenpensions hebben hun beste beentje voor gezet in een tentoonstelling, die is ondergebracht in de recreatiezaal van „Bachten Dieke" te Terneuzen. Dinsdagmorgen verrichtte mevr. Aschoff, de echtgenote van de burgemeester, de opening met het doorknippen van een blauw zijden lint. De schaar hiervoor werd haar aangereikt door de oudste bewoon ster van Bachten Dieke, de 93- jarige mevr. De Putterde Fouw, die nog kras ter been is en dage lijks haar bloemen en planten ver zorgt. Het zijden lint was een kunst- stukje-op-zich. Het was vervaar digd door de werkgroep culturele contacten. Er waren alle mogelijke attributen voor handenarbeid en handwerken op geborduurd. In dit teken staat vrijwel de gehele ex positie. Een verbluffend aantal fraaie werkstukken kunnen tot en met donderdag van 's morgens tien tot 's avonds tien worden bewonderd. De toegang is gratis. Dorstige kelen kunnen worden gelaafd in de klei ne recreatiezaal, waar koffie en thee verkrijgbaar is, versierd met cake, alles tegen een geringe prijs. Drie bewoonsters van Bachten Dieke vervullen hier op uitsteken de wijze de tijdelijke rol van ser veerster. Verrassend was het aantal be zoekers op de eerste dag: meer dan 350 mensen hebben van hun inte resse blijk gegeven. DE OPENING Grote belangstelling was er ook 's morgens bij de opening, toen de directrice van Bachten Dieke, me vrouw P. J. MaatDieleman, na mens de werkgroep culturele acti viteiten de achtergronden van dit werk belichtte: Het creatief werk verschaffen aan hen die de „pen sioengerechtigde" leeftijd hebben bereikt en het verbreken van het isolement, waardoor men de be zwaren van het ouder worden min der voelt. Hoofddoel van dit alles 4s de vereenzaming tegen te gaan. De tentoonstelling biedt een prach tig resultaat van wat bejaarde be woners van de kanaalzone ge zamenlijk tot stand hebben ge bracht. De genodigden die de opening bijwoonden, waren vertegenwoor digers van het maatschappelijk werk en de bejaardenzorg Belang stelling was er ook van over de 'Schelde: ds. H. M. Strating, direc teur van het christelijk maatschap pelijk werk, met zijn assistente mej. Kloosterman, beiden uit Goes, de heer W. F. Hartman van het gere formeerd maatschappelijk werk uit Middelburg en de heer Gietkamp uit diezelfde plaats en verder de vertegenwoordigers uit de kanaal zone, directies en besturen van de pensions, burgemeester Aschoff en wethouder De Vos, voorts afvaar digingen van de contactcommissies van de pensions, de alg. bejaarden- bond, de r. k. en protestantse geestelijkheid, burgemeester J. de Pree van Zaamslag, de secretaris van het Roode Kruis afd. Terneu zen, de heer J. Standaert, de dames M. v. Meeuwenvan Geelen en M. Baart, leidsters van de cursus be- jaardenhefpsters, enz. Mevr. Aschoff ontving van mevr. Maat bij haar binnenkomst in de hal van Bachten Dieke een bloe- mengroet en de commissie had nog - Bij Berendrecht in de buurt - van Antwerpen zijn maan - dag en dinsdag een 50-tal - reigers neergestreken op - hun traditionele broed- - plaatsen. Zij zijn aanzien - lijk vroeger dan andere ja - ren, hetgeen de mensen uit - die streek goede hoop geeft - op een vroege lente. een herinnering voor haar bedacht in de vorm van een model van het wapen van Terneuzen, vervaar digd in kraalwerk. APARTE VERMELDING Wij willen een bezoek aan de tentoonstelling van harte aanbe velen, waar een rijkdom van zelf gemaakte en zelf ontworpen werk stukken op velerlei gebied om be wondering vraagt. Wij kunnen al die werkstukken niet afzonderlijk vermelden. Slechts op één apart tafeltje willen we de aandacht der bezoekers vestigen. Daar staan drie allerbeeldigste poppen opge steld, één in Zuid-Bevelandse en twee in Axelse klederdracht. Ze zijn vakkundig tot in details aan gekleed door de moeder van de directrice van Bachten Dieke, me vrouw DielemanVan de Vreugde, Directrice zr. MaatDieleman leidt burgemeester en mevr. Aschoff over de tentoonstelling rond. 1 Met een ruime vertraging als gevolg van wind en mist arri veerde maandagmiddag om 13 uur het vijfde tunnelsegment van de IJtunnel boven zijn plaats nabij de Valkenweg in Amster dam-noord. Dit vijfde stuk is feitelijk het eerste stuk dat hele maal in het IJ komt te liggen. Het vertrok zodra de mist dit toeliet uit de tijdelijke ligplaats in de oude houthaven waar het was opgetuigd met de zg. zink- torens; een opbouw van waar het accuraat afzinken mili- meterwerk boven water kan worden geregeld. De dienst tun nelbouw van publieke werken hoopt het karwei vlot te klaren en de IJtunnel weer 90 meter langer te maken. In de loop van deze week hoopt men het 6e stuk dat ook gereed is, langs de noordelijke oever bij de Valkenweg te bren gen om het daar gereed te ma ken voor afzinken, wat vermoe delijk begin maart kan gebeu- Het 7e stuk is ook gereed en ligt drijvende klaar in het klei ne IJtunneldok nabij het grotere Coentunneldok, waarin de laat ste twee tunnelsegmenten ('t 8e en 9e) nu worden afgebouwd. Al deze stukken hoopt men nog dit jaar op hun plaats te krijgen, waardoor de tunnel in ruw bouw klaar zal zijn. De afbouw zal een flink deel van 1968 op eisen. De opening van de IJtun nel is nog altijd geprojecteerd in oktober 1968. De ziekenfondsen en de apo- theekhoudende artsen hebben een overeenkomst gesloten voor het jaar 1967. Deze overeenkomst, die ter goedkeuring is voorgelegd aan de ziekenfondsraad, betreft uitslui tend de vergoeding voor farmaceu tische hulp (geneesmiddelen en dergelijke) door huisartsen meest in kleine gemeenten die zelf een apotheek hebben, aan bij hen ingeschreven ziekenfondsver zekerden. (ADVERTENTIE) De 93-jarige mevr. De Putter de Fouw, de oudste bewoonster van Bachten Dieke, biedt mevr. Aschoff de schaar aan, waarmee deze het zijden lint zal doorknip pen om de tentoonstelling te ope nen. die zelf door de jaren heen haar „Goese" klederdracht trouw is ge bleven en die hier een bijdrage heeft geleverd welke haarzelf veel genoegen moet hebben verschaft. Van een der poppen kunnen de bezoekers tegen betaling van een kwartje de naam raden. De beide andere worden te zijner tijd bij op bod verkocht. Dat zal gebeuren als de tentoonstelling de reis door Zeeuws-Vlaanderen heeft vol bracht Egypte stelt Jordanië verant woordelijk voor de behouden te rugkeer naar Egypte van een „Antonov"-verkeersvliegtuig van de maatschappij „Misr" en de 41 passagiers en vier bemannings leden die met het toestel op weg waren van Cairo naar Hurghada. Volgens het persbureau voor het midden-oosten heeft minister van buitenlandse zaken Riyad de Jordaanse ambassadeur op het ministerie van buitenlandse zaken in Cairo ontboden en hem gezegd dat het toestel tot landen in Am man was gedwongen. Het Egyptische ministerie van voorlichting deelde later mee dat een Egyptenaar, Riyad Kamal Haggag genaamd, die volgens Amman-radio officier bij de Egyptische inlichtingendienst was en die met een Egyptisch militair toestel naar Jordanië zou zijn gevlucht, niet tot de inlichtin gendienst behoorde en deel uit maakte van de inzittenden van het verkeersvliegtuig van de „Misr". Hij zou in Egypte zijn gearresteerd voor moord. In Egypte was aanvankelijk ge meld dat het toestel op een vlucht tussen Cairo en de havenstad Hurghada werd vermist. Toen Jordanië bekendmaakte dat een kolonel van de Egyptische gehei me dienst met een andere groep officieren in Amman politiek asiel had verzocht, werd medegedeeld dat het vermiste vliegtuig behou den was teruggevonden. Naar het ministerie van voor lichting in Cairo nog meedeelde, behoorde tot de passagiers van de „Antonov 24" een groep West duitsers, die in gezelschap waren van de directeur voor het toeris me in Egypte. (ADVERTENTIE) Ruim 5 miljard gulden, gespaard bij de Raiffeisenbank door meer dan 2 miljoen spaarders. EERSTE TUNNELSTUK IN HET IJ AFGEZONKEN AMSTERDAM: Maandag is het vijfde element, bestemd voor de tunnel, bij de Valkenweg in het IJ afgezonken. De reeds geplaat ste elementen aan de zuid- en noordoever liggen nog binnen de oeverlijn. Het vijfde stuk is het eerste, dat helemaal in het traceé onder het IJ ligt. De politie in Hongkong heeft vijf ton opium, heroïne en mor fine verbrand, die op de zwarte markt een waarde van 35 mil joen gulden vertegenwoordigde. Dit materiaal was in de afgelo pen drie jaar in beslag genomen. Met machinepistolen en gewe ren bewapende politiemannen hielden de toeschouwers op een afstand, terwijl de verdovende middelen in rook opgingen. De Verenigde Staten hebben in Vietnam tweemaal zoveel vliegtuigen verloren als officieel is opgegeven, zo hebben functio narissen van. het Amerikaanse ministerie van defensie meege deeld. Officieel is toegegeven dat de afgelopen vijf jaar 621 vliegtui gen verloren zijn gegaan. In fei te zijn in die periode 1200 vlieg tuigen vernietigd, zeiden zij. Op gegeven is dat er 255 hefschroef- vliegtuigen verloren gingen. Het zijn er meer dan dubbel zoveel. De verklaring hiervoor is dat het Pentagon alleen maar be kendgemaakt heeft welke ge vechtsvliegtuigen verloren zijn gegaan door vijandelijke activi teiten in Noord- en Zuid-Viet- nam. Vrachtvliegtuigen, verken ningsvliegtuigen en andere soor ten die door de communisten zijn neergehaald of op vliegvel den zijn vernield, zijn hierbij niet inbegrepen. Volgens de zegslieden is een van de redenen waarom niet al les wordt vermeld, dat het Pen tagon wil voorkomen dat de vijand precies te weten komt hoeveel vliegtuigen er vernield zijn. Zij verwachten dat het mi nisterie van defensie spoedig met de juiste cijfers zal komen. Later maakte het Amerikaan se ministerie van defensie be kend dat de V. S. in zes jaar tijd in Vietnam 1172 vliegtuigen hebben verloren. Hiervan zijn er 622 door vijandelijke actie tij dens aanvalsvluchten verloren gegaan. De overige 550 gingen door andere oorzaken verloren, door ongelukken of door vijan delijke acties tegen vliegtuigen op de grond in Vietnam. Het ministerie gaf niet op hoe veel hefschroefvliegtuigen ver loren zijn gegaan. Gemiddeld heeft elk vliegtuig twee miljoen dollar gekost, zodat het totale verlies op 2,344 miljard dollar 8,37 miljard) kan worden ge steld, aldus het ministerie. Volgens een bericht van het Noordvietnamese persbureau van dinsdag zijn vorig jaar al leen al boven Noord-Vietnam 773 Amerikaanse vliegtuigen neergeschoten. Een groot aantal piloten was gevangen genomen. In Zuid-Vietnam vechtende Nieuwzeelandse artillerie heeft maandag per ongeluk het vuur op een Australische eenheid ge legd, waardoor vier militairen werden gedood en dertien ge wond. De Australiërs waren bezig een rijstveld van vietcongstrijders te zuiveren, waarbij zij de hulp van artillerie hadden ingeroepen. Een aantal voor de vietcong bestemde granaten kwam echter tussen de Australiërs terecht. ting van de grond was getroffen. Een helicopter kwam hem na verloop van enige tijd oppikken, maar werd daarna ook omlaag geschoten. De piloot is nu met drie van de vier bemannings leden van het hefschroefvlieg- tuig als vermist opgegeven. Een Amerikaanse piloot is bo ven de bergen bij de grens van Noord-Vietnam met Laos in en kele uren tijd tweemaal neer geschoten. Eerst redde hij zich per valscherm toen zijn verken ningsvliegtuig bij een beschie- Senator William Fulbright heeft maandag op het. S'enhens- college in Columbia gezeed dat de Verenigde Staten zouden moe ten erkennen, dat het in Viet nam een vergissing beaaat en dat het een grootmoedige po ging zou moeten doen om de fouten te herstellen. In zijn kritische beschouwing over de Amerikaanse politiek zei de voorzitter van de senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen dat het werkelijke doel in Vietnam „niet de Ameri kaanse veiligheid is maar de Amerikaanse trots en het pres tige". „Steeds meer mensen in ons eigen land krijgen de indruk dat de reden, waarom wii vechten, onze democratische erfenis en beginselen onwaardig is". De democratische senator merk te op dat de Verenigde Staten dit jaar ruim 71 miljard gulden aan de Vietnamese oorlog zullen besteden tegen 7140 miljoen gul den, die voor de hulp aan de onderontwikkelde landen zijn bestemd. Hij stelde zijn gehoor de vraag: „Geloven wij werkelijk dat door de heerschappij van de vietcong in Zuid-Vietnam het lijden van de mensen tienmaal erger zou zijn dan de natuur rampen, de honger en de nood in Azië, Afrika en Zuid-Ameri- ka?" De elektronische mechanische industrie (E.M.I.) en de eerste Nederlandse apparatenfabriek in Utrecht, dochtermaatschappijen van het Indoheem-concern, gaan het personeel verminderen van 825 tot ongeveer 625. De ontsla gen zijn nodig in verband met een reorganisatie ter handhaving van de continuïteit. Geruchten over een massaal ontslag bij de E.M.I. deden reeds een maand geleden de ronde. Ter handhaving van de conti nuïteit van de beide vennoot schappen, die zich bezighouden met de fabricage van motoren, ventilatoren, elektrisch handge reedschap en elektrische huis houdelijke toestellen, is besloten tot concentratie van de tot deze Utrechtse bedrijven behorende produktie-eenheden. De grote spreiding van de fa brieken staat volgens de direc tie een efficiënte produktie en bedrijfsvoering in de weg en levert gevaar op voor het ren dement van de vennootschappen. De sterk toegenomen internatio nale concurrentie in het E.E.G.- gebied maakt concentratie en daarmede kostprijsverlaging tot een dwingende eis

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3