China garandeert niet langer veiligheid van Russische diplomaten Grote bosbranden op Tasmanië AMBASSADE IN PEKING IN STAAT VAN BELEG ÊEEI WERKTIJDVERKORTING IN '67 RADIO DE KOCK Bewijsmateriaal over Soekarno's activiteiten aan het volkscongres overgelegd WAS TE GROTE HAAST OORZAAK VAN DE RAMP MET DE APOLLO per 1 juli 128,- HET WEER Veie doden en gewonden WOENSDAG 8 FEBRUARI 1967 23e Jaargang No. 687. Tien uur in de kou Ondraaglijk Straatschenders' Weerbericht Het Chinese leger Anti-Chinese betogingen Gevangenen moeten helpen Noodtoestand afgekondigd Hoogwater Zon-en Maanstanden 18.51 KOSYGIN IN LONDEN GEVANGENISMUUR INGESTORT Berechting van Soepardjo Mc®rlba-partij achter Soeharto Bittere woorden Japan wil Soekarno asiel verlenen Russische marinebasis in Jemen Nederlander in België verongelukt Frank, bij abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofttredaeteor: I. van de Sande i Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Russische zaakgelastigde In Peking Is er dinsdagmiddag door het Chinese ministerie ven buitenlandse zaken telefonisch van verwittigd, dat „de veiligheid van de Russische ambtenaren niet meer kan worden gegaran deerd". Dit betekent dat de Russische ambassade nu officieel in staat van beleg verkeert. De Russen die zich naar buiten begeven, doen dat op eigen risico. Diplo maten uit andere Oosteuropese landen wisten dinsdag onder vij andige kreten van de menigte de ambassade binnen te komen om de „belegerden" brood voor een etmaal te bezorgen. Er bevinden zich nu ongeveer tweehonderd Russen binnen de vijf meter hoge muren van het ambasade-com- plex dat woningen, kantoren, een bioscoop en tuinen omvat. De Chinese regering wenst volgens politieke waarnemers niet het initiatief te nemen tot verbreking van de diplomatieke betrekkingen met Moskou. Ken nelijk wil Peking de Russen in een positie drijven, die hun geen andere keus laat dan deze laatste dunne verbindingsdraad tussen de communistische kolossen zelf door te snijden. Dirijsdagnjargen waren op nieuw voor' de dertiende achter eenvolgende dag uit alle delen van Peking grote menigten, be geleid door luidsprekerwagens, naar de Russische ambassade op getrokken. Een groep Russische diploma ten, die op het vliegveld afscheid had genomen van vrouwen en kinderen die naar Moskou zijn geëvacueerd, heeft een groot deel van de avond en nacht in de felle kou in een autobus moeten door brengen op luttele meters van hun ambassade. Een opgewonden menigte eiste dat ze uitstapten om een „discussie" aan te gaan, maar de diplomaten voelden daar niets voor. Tien uur lang wer den ze in de bus opgesloten gehouden. Pas om vier uur 's ochtends mochten ze de ambassade binnen. Andere Russische en Oostduit- se diplomaten vonden maandag avond nadat de dicht opeenge pakte menigte een vijandige hou ding tegen hen had aangenomen, een toevlucht voor de nacht in de Poolse ambassade. Het toegangshek van de Rus sische ambassade, dat maandag door betogers was geforceerd, is intussen gerepareerd. Tijdens het weekeinde zijn 243 vrouwen en kinderen geëvacueerd. Uit Mos kou is daarentegen een dertigtal stevige knapen gearriveerd die het ontslagen Chinese ambassa depersoneel moeten vervangen. De in Moskou aangekomen eva cués hebben, naar het persbureau Tass meldt, meegedeeld dat het leven in Peking de laatste weken ondraaglijk was geworden. „Het was erg moeilijk. Er kwam geen einde aan de provocaties en be ledigingen", zo zei een van hen. Enkele honderden studenten en arbeiders hebben dinsdag op het station van de Russische stad Irkoetsk tegen de „Chinese straatschenders" betoogd na het binnenrijden van de trein Mos- algemene aanwijzing verstrekt voor een bijslag op de lonen van 4 procent bij het aflopen van c. a. o.'s en 1,5 procent op 1 juli 1967. Het college kan toestaan, dat in plaats van deze bijslag de c. a. o.-lonen met 4 procent, resp. 1,5 procent worden verhoogd. De arbeidstijd komt In 1967 niet voor enige verkorting, in welke vorm ook, in aanmerking. Voorts heeft de minister het col lege verzocht het bij de minimum inkomensbeschikking van het col lege d.d. 30 maart 1966 geregelde minimum-inkomen op de voet van die beschikking met ingang van 1 januari 1967 te bepalen op 126,- per week en met ingang van 1 juli 1967 op 128,per week. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft bij beschikking van 6 februari 1967 het college van rijksbemiddelaars wederom tij delijk, d.w.z. voor ten hoogste een jaar, belast met de goedkeuring van c. a. o.'s De minister was daartoe be voegd op grond van het nieuwe ar tikel 18c, dat in het buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen 1945 is ingevoegd bij de wetswijziging van 3 februari 1967. De minister heeft het college een HOGEDRUKGEBIED NADERT Ten westen van Schotland ligt een groot hogedrukgebied, dat langzaam naar het oosten trekt. Aan de oostflank van dit lucht drukmaximum staat een krach tige noordelijke stroming, die betrekkelijk droge lucht naar onze omgeving transporteert. Boven de Noordzee ontstaan in deze lucht buien, maar die zullen waarschijnlijk alleen de Wadden- kust bereiken. In de rest van het land worden voor woensdag veel opklaringen verwacht, waarhij de temperatuur zal oplopen tot een waarde van omstreeks 7 gra den. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Noordelijke wind Wisselend bewolkt met in het noorden van het land enkele ver spreide buien. Meest matige, maar ln het Waddengebied vrij krachtige wind uit noordwest tot noord. Maximumtemperaturen omstreeks 7 gradeiv kouPeking, waarmee een hon derdtal Chinese studenten naar hun land terugkeerde. „Niet één Chinees durfde uit te stappen", aldus Tass. „Schande, schande", daverde het door het station. Toen de Chinezen terugriepen: „Jullie zijn moderne kapitalisten", klonk hoongelach op. De trein vertrok zonder incidenten. In Chinese muurkranten wordt melding gemaakt van een inci dent in Tsinan, hoofdstad van de provincie Sjantoeng, waar bij gevechten vijf doden en 62 ge wonden zouden zijn gevallen. Het leger, opgeroepen om tussenbei de te komen, zou de zijde van de anti-Maoisten hebben gekozen. In Sjenyang in Mandsjoerije zouden studenten vergeefs de hulp hebben in geroepen van mi litairen die hen tegen anti-Mao- istische elementen moesten be schermen. Zeven compagnieën van het Chinese leger hebben volgens ra dio-Peking hoge communisten in de industriestad Sjangsjoen in Mandsjoerije gearresteerd na ge vechten met aanhangers, van Mao-tse-Toeng. Het leger kwam de Maoisten te hulp die „de machthebbers die zich vast klampen aan de kapitalistische lijn" bestrijden. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 es Groepen Russische arbeiders, per bus aangevoerd, hebben dins dag getracht resoluties te over handigen aafï het personeel van de Chinese ambassade in Moskou, waarin protest wordt aangete kend tegen het optreden van de Chinezen tegen de Russen in Pe king. Volgens een niet nader beves tigd A.F.P.-bericht zou een zij deur van de ambassade bezweken zijn onder de druk van de beto gers. In Warchau betoogden 200 Po len voor de Chinese ambassade aldaar. Zij smeerden zwarte verf op twee uitstalkasten voor de am bassade, waarin foto's stonden van Chinese studenten die op het Rode Plein in Moskou zouden af geranseld zijn door Russische po litiemannen. Grote bosbranden in het zui den van het eiland Tasmanië hebben het leven gekost aan tientallen mensen. Ook is de ver nietiging van minstens 450 wonin gen door het vuur gemeld, maar volgens de politie zullen zowel het aantal slachtoffers als het aantal verbrande huizen hoger uitvallen. Door de brand zijn de verbin dingen op het eiland en die tus sen Tasmanië en Australië ern stig gestoord. Het bureau van de Australische omroep te Hobart wist echter te melden dat hele nederzettingen op het eiland door het vuur waren vernield. Zo zou de gehele bevolking van het 700 zielen tellende Kingston ten zui den van Hobart ftiet medeneming van slechts de allernoodzakelijk ste bezittingen de vlucht hebben genomen naar het strand. Een radioverslaggever van de Australische omroep meldde dat 150 personen ingesloten raakten in de buitenwijk Ferntree van Hobart aan de voet van de Wel- lingtonberg. Volgens de verslaggever wa ren de zon en de lucht door de rook volledig aan het zicht ont trokken. Volgens de radio was door de brand de temperatuur in Hobart tegen het middaguur tot 38,8 graden opgelopen. Vele forensen verlieten de stad om te trachten naar huis terug te keren, Door het vuur werden echter steeds meer wegen onbegaanbaar, aldus de radio. De radio meldde voorts dat de gemeente Rugby ten oosten van Hobart bijna geheel was vernie tigd en dat zelfs de gevangenen uit de Risdom-gevangenis bij Hobart voor de brandbestrijding waren ingeschakeld. De stad Hobart, die 120.000 in woners telt, bevindt zich aan de rand van de gevarenzone, terwijl de rook van de brand over onge veer een derde van het eiland hangt. Van de radiostations van Hobart is er nog maar één in de lucht. Brandweerlieden, politieagen ten, militairen en burgers trach ten het vuur, dat in vele buiten wijken woedt, te bestrijden. Goe- verneur sir Charles Gairdner heeft de noodtoestand afgekon digd. Sinds gemeld is dat ongeveer 150 inwoners van de buitenwijk Ferntree door het vuur waren inr' gesloten, is niets meer over hun lot vernomen. Het vuur wordt aangewakkerd door een felle wind met vlagen van meer dan 100 km per uur. De 1.300 meter hoge Welling- tonberg, waartegen Ferntree is gevestigd, is door rook geheel aan het zicht onttrokken. Naast de meer dan 150 huizen, laarvan het verlies zeker is, zijn ook een bierbrouwerij afgebrand en een dynamietopslagplaats in de lucht gevolgen. Ook buiten de bebouwde kom zijn reeds grote verwoestingen aangericht. Volgens berichten van de Australische radio zijn daar honderden karkassen van runderen, schapen en wild waar te nemen. slaan van gedeelten van het Amerikaanse ruimtevaartpro- gramma, die de oorzaak kunnen LONDEN: De Britse premier. Harold Wilson (r.) begroet zijn Russische ambtgenoot Alexei Kosygin, die in Engeland is aan gekomen voor een achtdaagse bezoek. In het midden Douglas James, president van de handels kamer, en George Brown, minis ter van buitenlandse zaken. WOENSDAG S FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.07 1.43 2.17 2.16 n.m. 1.32 2.08 2.42 2.41 DONDERDAG 9 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 1.51 2.17 Terneuzen 2.27 2.53 Hansweert 3.01 3.27 Walsoorden 3.00 3.26 ZON MAAN op onder op onder Febr. 8 8.10 17.40 8.25 16.14 9 8.08 17.42 8.47 17.31 10 8.06 17.43 .9.04 18.45 11 - 8.04 17.45 9.17 De Russische premier Alexis Kosygin heeft dinsdag tijdens een lunch, die de bond van Brit se industrieën hem in Londen had aangeboden, voorgesteld een overeenkomst te sluiten voor sa menwerking op technologisch gebied tussen de Sowj et-Unie en West-Europa, in het bijzonder Engeland en Frankrijk. Kosygin drong er bovendien bij de Britse zakenkringen op aan „hun stem te verheffen" tegen de oorlog in Vietnam en het op komend nazisme in West-Duits- land. Tot slot van zijn toespraak, waarin hij de ontwikkeling van de handelsbetrekkingen tussen Engeland en de Sowj et-Unie aanmoedigde, kwam de premier met het voorstel handelsovereen komsten voor langere termijn aan te gaan, samenvallend met de Russische vijfjarenplannen. Voor de jaren 1967 tot 1970 zou een eerste verdrag moeten worden gesloten, voor 1970 tot 1975 een tweede. Te Charparrali in de Zuid- Amerikaanse staat Columbia is een gevangenismuur ingestort, waardoor vier gevangenen en een bewaarder zijn omgekomen. Tien gevangenen werden gewond, De Indonesische anti-Soekarno- actiefronten hebben dinsdag in een gezamenlijke verklaring bij het volkscongres, parlement, de strijd krachten, de politieke partijen, mas sa-organisaties en andere groepen van het volk aangedrongen een „ferme houding aan te nemen te gen het leiderschap van Soekarno, dat niet langer kan worden aan vaard". In de oproep, gericht tot de voorzitter van het volkscongres, generaal Abdoel Haris Nasoetion, werd voorts een zo spoedig moge lijk onderzoek in politieke en juri dische zin verlangd naar Soekar no's aandeel in de mislukte staats greep van oktober 1965. Generaal Nasoetion verklaarde tegenover enige duizenden studen ten, die voor zijn bureau in het ministerie van defensie waren samengestroomd, dat het volkscon gres en de parlementsleden reeds hadden besloten zonder discrimi natie recht en orde in het land te herstellen en dat dit door de daar toe bevoegde autoriteiten zal ge schieden. De procureur-generaal, generaai- majoor Soegih Arto, heeft het volkscongres reeds een deel van het bewijsmateriaal over Soekar no's activiteiten tijdens de staats greep doen toekómen, aldus Nasoe tion. Een verdere verheldering van Soekarno's positie zal het proces tegen de tweede man van de staatsgreep, brigade-generaal Soe pardjo, opleveren. Na afloop van Soepardjo's berechting zal het volkscongres aan zijn algemene zitting beginnen, aldus Nasoetion. Het dagblad voor het leger, „Be- rita Yoedha", weet uit gezagheb bende bron te melden dat het pro ces tegen Soepardjo op 20 februari begint en ongeveer twee weken zal duren. De linksgerichte Indonesische moerbapartij heeft zich dinsdag volledig achter de voorzitter van het kabinetspresidium, generaal Soeharto, geschaard en verklaard de onmiddelliike en ff-me'e over dracht van het lsndsbs tuur aan Soeharto goed te keuren. De drang om de Russen voor zijn geweest van de ramp met te blijven in de wedloop naar de de Apollo-één, aldus welinge- maan heeft geleid tot het over-1 lichte zegslieden. Zo werd naar zeggen op aandrang van de hoogste ruim tevaartautoriteiten een proef afgelast om de onbemande Apol- lo-cabine boven op een Satur- nus-maanraket met zuivere zuur stof te vullen, waarbij volgens de zegslieden mogelijke fouten zouden kunnen ontdekt zijn. Aan de rampzalige proef van 27 januari, die aan de astronau ten Virgil Grissom, Edward White en Roger Chaffee 't leven heeft gekost, waren wel zuur stof- en drukproeven in labora- to'"'a voorafgegaan. Op de dag van de fatale proef neming met de bemande cabine hadden zich echter zoveel tech nische problemen voorgedaan, dat sommige functionarissen een uitstel van de proef hadden be pleit, aldus de zegslieden. Bijna de hele dag waren de verbindingen tussen ruimtecabi ne en het controlecentrum ge stoord, wat Grisson tot de bit tere woorden zou hebben ver leid: „Als jullie ons niet op vijf mijl afstand kunnen horen, hoe denken jullie ons dan te horen als wij naar de maan gaan?" Ook waren er moeilijkheden met de zuurstofvoorziening. Toen de astronauten vroeg op de dag voor de eerste maal de cabine betraden, klaagden zij over een „vieze geur", die later verdween. In het licht van de latere ge beurtenissen menen sommige deskundigen dat deze onver klaarde geur kan zijn veroor zaakt door verontreiniging van de zuurstoftoevoer of een lek van andere aard. Hoewel het onderzoek naar de ramp met de Apollo-1 nog niet voltooid is, zijn reeds maatrege len genomen om herhaling te voorkomen. Volgens de zegslie-j den zal waarschijnlijk by de be proeving van de capsules gewo ne lucht in plaats van zeer ge vaarlijke zuivere zuurstof in de cabine worden gepompt. De splinterpartij, die nog niet eerder een duidelijk standpunt in de machtsstrijd tussen Soekarno en Soeharto had ingenomen, liet haar koersbepaling weten in een verklaring van het partijbestuur, ondertekend door moerba-voorzit- ter Soekarno Kartodiwirjo. Voor het eerst heeft in het open baar een groep jongeren het voor president Soekarno opgenomen. In een gesprek met vertegenwoor digers van het parlement diende een uit vijf man bestaande delega tie een resolutie in, waarin op maatregelen wordt aangedrongen tegen „hen die de wet schenden". Dit slaat op de studenten en scho lieren, die in strijd met het demon stratieverbod van militaire zijde massale betogingen tegen het staatshoofd houden. Soekarno zal in Japan goed ont vangen worden, wanneer de Indo nesische regering de Japanse re gering officieel van zijn komst op de hoogte stelt, heeft het Japanse ministerie van buitenlandse zaken verklaard. Dit naar aanleiding van berichten, volgens welke Soekarno van plan zou zijn politiek asiel in Japan te vragen. De Sowjet-Unie bouwt een marinebasis in de Jemenitische Rode-Zeehaven Mocha in sa menwerking met Egypte, aldus heeft een overloper van het Je menitische republikeinse leger op een persconferentie in Aden gezegd. Volgens de deserteur, de 26-jarige luitenant Abdoellah Qassim al Oedani, is het voorbe reidende werk reeds begonnen. Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur heeft in Bocholt op de steen weg naar Weert een frontale bot- sing plaats gehad tussen een per sonenauto, bestuurd door de heer P. H. uit Weert, en een auto, be stuurd door de heer G. S. uit Bo cholt. Van de vier inzittenden van de Nederlandse auto werd de 27- jarige G. Lenaerts uit Weert op slag gedood. De drie anderen wer den ernstig gewond en naar het ziekenhuis te Neerpelt overge bracht. De bestuurder van de Bel gischs auto werd licht gewond. j

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1