Geen shag zo pittig en zo zacht als halfzuuare L.VAN KOUTEREN iM.DIELEMaN SAMSON SHAG SAMSON NIEMEYER HALFZWARE SHAG BESTEL NU ALUMINIUM JALOEZIEËN DE BREE m'tDIEKJE tijdig uw sfeervolle LAAT DE VAKMAN HET VOOR U BEKIJKEN Christelijk Nationaal Vakverbond ontvouwt nieuw systeem voor actieve arbeidsmarkpolitiek NAAR MAAT DE ORIGINELE Maandag/dinsdag 6/7 febuari 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 Dijksfraaf 30 Terneuzen Tel. 2137 De ware shag-kenner ziet direct die lange draad en voelt hoe prettig Sameon rolt. Hij proeft de pit en geniet van de zacht heid. Dat kan alleen maar halfzware Samson zijn: de koning van de shag! Als altijd lekker vers in het piastic pak. f 1,25. <N"> Coördinatie Een belast begrip De jeugd Amerikaanse astronauten door rookverstikking omgekomen Gemeente Zaamslag Oostduitsers laten Amerikaanse gevangenen vrij Kazan-Komarek naar de Ver. Staten uitgewezen Onrust in Argentinië TIMMER- en HOBBYHUIS Deskundige voorlichting. Vakkundige plaatsing. le Kortestraat 4 - Terneuzen - Tel. Öll&Ö3543 wettig gedeponeerd hendelemwk ven Hunter Dougla* (Je) De moeilijkheden waarin we nu verkeren, onderstrepen pijnlijk het gemis aan een goed opgezette alles overkoepelende, moderne arbeids marktpolitiek. De toenemende met hun ingrijpende gevolgen voor de werkgelegenheid maken het noodzakelijk, dat we een beter overzicht krijgen van de te ver wachten veranderingen en ver schuivingen en van de ontwikke lingen in bepaalde bedrijfstakken om daar dan het beleid op if te stellen. Dit betoogde de heer P. Tjeerd- sma, secretaris van de christelijk nationaal vakverbond, zaterdag in Leeuwarden op een voorlichtings bijeenkomst voor de bestuurders van de bij het C.N.V. aangesloten bonden. Hij «telde, dat een nauwe samen werking tot stand moet komen tussen alle (overheids)organen en Instellingen, die opdrachten uit- voren of laten uitvoeren, waarbij de arbeidsbézetting naar soort, niveau en bekwaamheid en naar aantal een rol speelt. Een derge lijke coördinatie maakte de instel ling noodzakelijk van een centrale beleidsinstantie met ruime be voegdheden, die de beschikking moet hebben over een goed uitge rust apparaat, teneinde met in spraak van het georganiseerde be drijfsleven een slagvaardig be leid te kunnen voeren. Daarnaast noemde de heer Tjeerdsma het gewenst, dat alle genoemde organen en instellingen, ook de particuliere ondernemingen, een „reserve" aanleggen van plan nen voor normale werken, die om financiële of andere redenen niet direkt worden uitgevoerd. Spreker denkt niet alleen aan ongeschoolde en geschoolde handarbeiders, maar evenzeer aan personen met een administratieve opleiding. Om een stap in de richting van een actief arbeidsmarktbeleid te doen, zijn aanvullende maatregelen op het gebied van de werkgelegen heid gewenst. De heer Tjeerdsma merkte op, dat het huidige systeem weliswaar een verbetering is ver geleken bij de vooroorlogse werk verschaffing, maar dat het al der tien jaar oud is en ernstige tekort komingen blijkt te hebben. Het biedt geen oplossing voor geschool de werknemer» en administratief personeel en aangezien het percen tage geschoolden als gevolg van de maatschappelijke ontwikkeling steeds groter wordt, blijft er ver houdingsgewijs een kleinere groep over van werknemers, die voor déze aanvullende werken iri aan merking komen. Tegelijkertijd is door het toenemend gebruik van technische hulpmiddelen steeds minder mankracht nodig en dat betekent dat steeds minder men sen op een bepaald objekt tewerk kunnen worden gesteld. Erger vindt de heer Tjeerdsma het, dat de naam „aanvullende werken" alweer een belast begrip is geworden, vooral nu is gebleken dat men hier en daar de mensen een schop In de hand heeft gege ven en de machines aan de kant liet staan. De heer Tjeerdsma is van oor deel, dat het huidige systeem van aanvullende werken zo snel moge lijk moet verdwijnen en moet wor den vervangen door een samenstel van maatregelen zoals door hem bepleit. Met betrekking tót de jeugd werkloosheid zei de heer Tjeerd sma tenslotte, dat bij voortduring van een zekere mate van jeugd werkloosheid met financiële mede werking van het rijk moet worden nagegaan, welke jeugdigen na de opleiding aan een dagschool moet worden aangeraden een verdere studie of dagopleiding te volgen. De drie onlangs omgekomen Amerikaanse ruimtevaarders zijn door rookverstikking om het leven gekomen, veroorzaakt door de brand in hun cabine, aldus heet het in een rapport aan de directeur van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, de Nasa. Dit rapport is nu precies een week na de dood van Grissom, White en Chaffee ingediend. Verder wordt gezegd, dat het nog te vroeg is om de juiste oor zaak te bepalen van het ongeluk. De commissie van onderzoek staat hier voor een zeer moeilijke taak, aldus het rapport. De burgemeester van ZAAMSLAG maakt bekend, dat door J. M, BROOD, D 31, alhier, een verzoek om bouwvergunning is ingediend met betrekking tot het plaatsen van een als bergplaats te gebruiken directie keet op het terrein, kadastraal bekend Gemeente Zaam slag, Sectie G 1363. Dit verzoek kan slechts worden in gewilligd met verlening van vrijstelling, als bedoeld in artikel 17 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, welke vrijstelling zou kunnen worden verleend voor de tijd van vijf jaar. De bouw- en situatietekening ligt vanaf 8 februari a.s. gedurende veertien dagen ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage. Gedurende deze termijn kunnen rechthebbenden op aangrenzende en nabij gelegen gron den schriftelijk bezwaren tegen het verlenen, van vrij stelling indienen bij burgemeester en wethouders. De burgemeester van Zaamslag, J. DE PREE. Zaamslag, 2 februari 1967. De Oostduitse autoriteiten heb ben vier jonge Amerikanen, onder wie een studente die geruime tijd gevangen hebben gezeten, voor tijdig vrijgelaten. Zij kwamen vrij dagavond via een doorlaatpost in de „muur" in West-Berlijn aan. Alle Amerikanen die in Oost- Duitsland tot gevangenisstraf ver oordeeld zijn, bevinden zich nu op vrije voeten. Twee van de vrijdag vrijgelate nen, Moses Rees Herrien en Frede rick Matthews, waren in septem ber 1965 gearresteerd en elk tot acht jaar veroordeeld wegens het helpen vluchten van Oostduitsers naar het westen. De 24-jarige Her rien en de even oude Matthews, beiden negers, werkten als kelners in West-Berlijn. Ze werden gearresteerd nadat grenswachten in hun auto een 15- jarig Oostduits meisje verstopt hadden gevonden. De 26-jarige studente Mary Hellen Battle, die aan de vrije universiteit in West- Berlijn theologie studeerde, was op 19 april van het vorig jaar even eens wegens hulp aan vluchtelin gen tot vier jaar veroordeeld. De vierde van de groep, de 26-jarige William Lovett, die 27 maanden gevangenisstraf uitzat, zou bij een verkeersongeluk in mei 1965 in Leipzig tien kinderen verwond hebben en verder in strijd met de visumbepalingen hebben gehan deld. Ook werd hij-beschuldigd van wapenbezit. Naar de Amerikaanse missie in Berlijn meedeelt heeft de New- yorkse advocaat en voorzitter van het Amerikaanse vluchtelingen comité, Maxwell M. Rabb, in per manent overleg met het state de partment in Washington bij de vrijlating een grote rol gespeeld. Rabb heeft op een persconfe rentiegezegd, dat er hoegenaamd geen oPcièel contact is geweest van Amerikaanse autoriteiten met Oostduitse autoriteiten. Alle vrij gelatenen mochten tijdens hun ge vangenschap bezoek ontvangen en elke maand een brief en levens middelenpakket. Herrien heeft ver klaard, dat de behandeling over het algemeen zeer goed geweest is. Het viertal wil eerst een paar weken uitrusten alvorens zich op de toekomst te beraden. Vladimir Kazan-Komarek, de uit Tsj echo-Slowakije afkomsti ge Amerikaan die woensdag in Praag tot acht jaar gevangenis straf werd veroordeeld, is zater dag in de V. S. teruggekeerd. De Tsjechoslowaakseautoriteiten hadden hem vrijdag uitgewezen. Hij 'verklaarde goed te zijn be handeld sinds hij op 31 oktober in Praag was aangehouden, nadat het vliegtuig, waarmee hij van Moskou terugkeerde naar het westen, een onverwachte landing in Tsjecho-SlowSkije had ge maakt. De 42-jarige reisbureauagent kwam in New York tegelijk aan met senator Robert Kennedy, die terugkeerde van zjjn bezoek aan West-Europa. Kazan-Komarek verzocht de senator zijn dank over te brengen aan diens broer Edward, die veel voor zijn vrij lating heeft gedaan. Het Argentijnse algemene vak verbond heeft een offensief tegen het bewind van president Ongania aangekondigd, omdat de belangen van de werknemers zouden worden verwaarloosd. Voor 28 februari er, 21 en 22 maart zijn algemene sta kingen afgekondigd. Op 20 en 24 februari zullen er wilde stakinger worden gehouden. Het vakverbond heeft de arbeiders opgeroepen op die dagen te demonstreren. een produkt van HunterDouglas Verl. v. Steenbergenlaan 5 Terneuzen Telefoon 01150—2971

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 9