PROVINCIAAL NIEUWS BEU RS0VERZ1CHT Algemene Bank Nederland KAMERFRACTIE VAN DE K.V.P. BRACHT VANDAAG EEN BEZOEK AAN ZEELAND Kerkdienst Neem uw guldens mee uit sparen bij de Algemene Bank Nederland Pagina 2 Terneuzen Axel Middelburg Sas van Gent Sluiskil Einde sleepbootstaking in New York Overstromingen in Brazilië „STARFIGHTER" NEERGEVALLEN BIJ FRANEKER STRAAL- LESVLIEGTUIG VERONGELUKT: TWEE DODEN 4% - Spaarboekje 4% - Spaarrekening 4/4% - SpaardepOSltO.Drie maanden opzegging 5% - Spaardeposito Zes maanden opzegging 5/4% - Spaardeposito Eén Jaar opzegging 5%% - Spaardeposito Achttien maanden vast 6% - Spaardeposito Twee Jaren vast Nadere bijzonderheden bij alle kantoren Spaanse goudschat geveild 25 jaar gevangenisstraf in Ghana HENDRIK DANIËL TRIMPE, DE VRIJE ZEEUW Maandag/dinsdag 0/7 febuari 1967 R^uzenoester van miljoenen jaren oud Bij het uitdiepen van één der pijlers van de nieuwe brug ten noorden van Sluiskil trof kraan machinist A. Hollebosch uit Sluiskil, in dienst van Ovet te Terneuzen, een massa van onge veer 300 kg in zijn grijper. Men dacht eerst dat het een stuk be- trn was. maar bij nader inzien bleek het een groot aantal schel pen te zijn, die de vorm hadden van een ïeuzenoester. Voorzichtig werden er enkele afgeslagen. Rijkswaterstaat stuurde een gedeelte naar Leiden waar werd uitgemaakt dat het hier inderdaad om een aantal reu- zenoesters ging, waarvan de ouderdom op circa 25 miljoen jaren moec worden geschat. Ver ondersteld werd dat een gewel dige storm de oesters op elkaar had geslagen, dat onder de bo dem verdwenen en op deze wijze bewaard zijn gebleven. Toen zij boven werden gehaald, lagen zij op een diepte van 24 meter. Kandidaatsexamen Aan de technische hogeschool te Delft slaagde in de afgelopen week voor het kandidaatsexamen werktuigkundig ingenieur, de heer C. J. van Waart te Terneu zen. Bouwers van het bejaardenpension „De Vurssche" door stichtingsbestuur ontvangen Zaterdag werden een groot aan tal van de mensen die aan de bouw van het bejaardenpension hebben meegewerkt, met hun dames door het bestuur ontvangen. De voorzitter, burgemeester M. K. van Dijke, heette allen hartelijk welkom. Spreker wilde geen af zonderlijke namen noemen, maar hij wilde een uitzondering maken voor mevrouw Verschoor en haar zoon. De heer Verschoor is enkele maanden geleden overleden. Hij had samen met de heer Theun Bier de architectuur van het ge bouw verzorgd. Toen in mei 1965 de eerste paal werd geslagen, was het bestuur ervan overtuigd een architecten bureau te hebben gevonden, dat een huis kon ontwerpen hetwelk geheel aan de verwachtingen z^u beantwoorden. Onze verwachtingen zijn overtroffen. Dit is mede een gevolg van de goede samenwerking tussen ontwerpers, hoofd- en on deraannemers, aldus de burge meester. De werkers van hoog tot laag hebben met grote toewijding aan dit gebouw gearbeid. Spreker sprak een hartelijk woord van dank. De bewoners die er nu al zijn, voelen zich reeds thuis dank zij de goede afwerking en de uit stekende sfeer. Architect Theun Bier gaf hierna een uiteenzetting van de bouw. Hij wijdde hierbij enige gevoelvolle woorden aan de heer Verschoor. Het is een vreugde leiding te mo gen geven aan een groep mensen die dezelfde gedachte hebben om een vestigingsplaats te bezorgen aan de bejaarden. Spreker las een lijst van cadeaus en giften voor waarbij o.m. een biljart, een band recorder en vele andere voorwer pen, alsmede bedragen aan geld. De voorzitter dankte voor de aangeboden geschenken mede na mens de bewoners. Hij zegde toe aan de bedragen in geld een goede bestemming te zullen geven. Daarna was er gelegenheid het gebouw te bezichtigen. In de recreatiezaal werd vervol gens een verfrissing aangeboden. Wintervergadering boeren- en tuindersbond De tweede wintervergadering van de gewestelijke afdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen van de Zeeuwse christelijke boeren- en tuindersbond wordt gehouden on maandag 13 februari a.s. om 14 uur in „Het Centrum" te Axel. Na het huishoudelijk gedeelte volgt een praatmiddag over diverse actuele onderwerpen, waarbij als forumleden zullen op treden de heren C. J. de Jager over landbouwzaken; J. Mol over organisatorische aangelegen heden en J. Marinusse over belas tingkwesties. De agenda vermeldt na de pauze een bespreking naar aan- de aangesneden leiding van onderwerpen. Jaarvergadering „Geduld overwint alles" Vrijdagavond hield de plaatse lijke hengelsportvereniging „Geduld Overwint Alles" de jaar vergadering. In zijn openings woord onderstreepte voorzitter A. van Meurs de noodzaak het verenigingsbelang te laten preva leren boven het eigen belang. Afscheid als bestuurslid nam de heer R. de Waele om gezond heidsredenen. Daar hij reeds 10 jaar in het bestuur zitting had, meende men dit niet onopge merkt te moeten laten voorbij gaan. Hij kreeg een fraaie kris tallen asbak aangeboden. In zijn plaats werd de heer A. de Kort gekozen. De heren Van Riel, Hillaert. C. Dieleman en C. Tieleman werden benoemd tot leden van de kas- commissie. Tijdens de vergadering werden de prijzen voor de grootste ge vangen vissen uitgereikt. Karper 61 cm, A. v. Meurs; snoek 71 cm, K. v. Meurs; baars 33 cm, C. Roose; zeelt 39 cm, M. Marcus; snoekbaars 63 cm, M. Keyzer; brasem 44 em, B. Haak; paling 63 cm, B. Haak. Het programma voor het komende seizoen ziet er als volgt uit: op 3 juni, 29 juli en 9 sept. wedstrijd om het kampioenschap der vereniging. Op 12 augustus vindt in Axel de selectiewedstrijd plaats voor het kampioenschap van Neder land, terwijl op 19 of 26 augustus een internationale hengelwed- strijd plaats vindt voor de jeugd leden. Laadklep van vrachtauto vernielt winkelruit Zaterdag te 13 uur reed A. L. uit Breda met zijn vrachtauto door de vrij smalle Schoolstraat, toen opeens de laadklep van de vrachtauto openviel en een grote spiegelruit trof van de winkel van de firma Visser-Koole. De ruit werd geheel vernield. Tegen geparkeerde auto opgereden Zaterdagmiddag reed A. v. W. uit Axel op het Szydlowskiplein achteruit een parkeervak in. Bij deze manipulatie botste de per sonenauto van v. W. tegen een geparkeerd staande Belgische personenauto op. Beide voertuigen werden be schadigd. Jaarlijkse Groene Kruisdag De jaarlijkse Groene Kruisdag van de algemene Nederlandse vereniging „Het Groene Kruis" zal dit jaar op woensdag 11 okto ber in de schouwburg te Middel burg worden gehouden. Geen voorrang verleend Toen zondagnacht de tijdelijke in Gent wonende Duitser K. D. L. met zijn personenwagen van de Eilandstraat te Sluiskil de rijks weg 61 naar Sas van Gent wilde opdraaien, verleende hij geen voorrang aan de uit Sas van Gent komende C. P. D. uit Hoek die naar zijn woonplaats reed. De wagen van D. werd in de flank door de Duitse wagen gegrepen. Mevr. D. uit Hoek die naast haar man in de auto zat, werd vrij ernstig gewond boven het oog en werd naar het St. Elisabethzie- kenhuis te Sluiskil gebracht. De Duitse bestuurder liep een kleine schaafwonde op aan het achter hoofd. Bestuurder D. bleef onge deerd. De schade aan beide voer tuigen was groot. Wanklanken bij het Sasse karnaval Tijdens het afvoeren van de grote stroom wagens uit Sas van Gent naar de verschillende woonplaatsen van de bezoekers deden zich twee kleine aanrij dingen voor tussen bromfietsers en auto's. Op rijksweg 61 bij de bushalte kwam een inwoner uit Philip pine van tussen twee auto's ge schoten met zijn brommer en kwam onzacht in aanraking met een personenwagen. De heer de K. uit Sas van Gent reed op een Belgische personenwagen die op de markt plotseling achteruit reed. In beide gevallen waren er geen persoonlijke ongelukken en bleef het bij lichte schade. Omstreeks elf uur werd een man naar het ziekenhuis gebracht in Sluiskil met een hoofdwonde, die waarschijnlijk veroorzaakt is door een klap tijdens een vecht partij. De politie heeft de zaak in onderzoek, maar de ware toe dracht is nog niet bekend. Zeehengelclub vergaderde Niet alleen de clubwedstrijden, maar ook de vergaderingen van de Sluiskilse zeehengelclub Z.C.S. hebben niet over belangstelling van de leden te klagen. Dit bleek zaterdagavond bij de jaarvergadering in café Sluiskil. De nieuwe vergaderruimte was bijna te klein om de ruim 100 bezoekers plaats te bieden. Uit de jaarverslagen van secretaris en penningmeester bleek dat de club groeit en bloeit. De 222 leden en de gezonde financiën bewijzen het. Onder leiding van de heer C. v. Dinteren werden de agenda punten vlot afgewerkt. De diverse voorstellen van het bestuur werden aanvaard. De aftredende bestuursleden L. Dezutter, J. Dierixks en J. Faas werden bij acclamatie herkozen. Twee kancüdaten vulden het bestuur aan. Dat waren de heren W. Dekker en C. Hildebrand, die de overige bestuurders zullen helpen bij het vele werk. Het aantal clubwedstrijden voor het a.s. seizoen zal van 4 tot 5 worden uitgebreid. In de kascommissie werden ge kozen de heren J. Beeldens, C. v. Muren en J. Vlierbergen. De heren J. Faas en J. C. Olie- bek die de federatievergadering in Vlissingen bezochten, brachten hierover verslag uit. Met grote interesse volgden de leden de bekendmaking van de wedstrijden die in federatief ver band zullen worden gehouden. Het begint op 27 mei in Hoofd plaat. Dan volgen op 8 april Sehore; 9 april IJzendijke; 9 april Lepelstraat (Breda)4 mei Biervliet en Nieuw-Vossemeer; 7 mei Kloosterzande; 15 mei Wal cheren (zeebaars)20 mei Ter neuzen; 16 sept. Hoek; 7 oktober Kapelle; 14 oktober Hansweert. Sluiskil houdt 3 september voorlopig in beraad. Bij de rondvraag sprak de ere voorzitter, de heer ir. V. Gena, er zijn vreugde over uit, dat het de vereniging zo goed gaat. Hij dankte het bestuur voor het vele werk dat in het belang van de club en de leden wordt verricht. Daarna volgde een allergenoeg lijkst samenzijn. De heren kwa men aan hun trekken met kaar ten en ook de dames, die goed waren vertegenwoordigd, kwa men niets te kort. Er waren taarten en tulbanden en er was nog veel meer. Met deze jaarvergadering en de gezellige fuif na afloop zijn de banden tussen het bestuur en de leden weer wat hechter aange haald en kan de vereniging met vertrouwen het komende vissei- zoen tegemoetgaan. UNILEVER FAVORIET IN AMSTERDAM Het meest opvallende in de hoeken van de internationale waarden is vandaag wel de vaste stemming voor Unilever geweest. Door vraag van het publiek werd hoog geopend op 104,50. De slot- prijs van vrijdag was 100. Er ging in dit fonds een goede stimulans uit van Wallstreet waar Unilever vrijdag eveneens vast in de markt lag en een dollar hoger sloot. Verder was er het bericht dat Unilever weer baas wordt over 't bedrijf in Indonesië. De handel in Unilever verliep rustig en was niet in overeenstemming met de forse koerswinst. Later daalde de prijs tot 103 om weer aan te trek ken tot 104. Kon. Olie, eveneens hoger in Wallstreet, verbeterde een halve gulden tot 134,70. Philips bleef achter op 89 doch kon later aan trekken tot 89,50 89,10). Hoog ovens werd vijf punten hoger op 295 geadviseerd. Het koersver loop in AKU was nogal grillig. Eerst steeg de prijs van 53,80 tot 54,30 om daarna in te zakken tot 53,40 (54,20). De cultures onderscheidden zich door 'n vaste stemming met ruime handel. Amsterdam Rub ber steeg 4'A punt tot 70. HVA ging 1% punt omhoog tot 129%. Van de scheepvaartaandelen lag Kon. Boot drie punten hoger in de markt op 92%. De beurs ver wacht voor dit aandeel spoedig 'n gunstig dividendvoorstel. Ook de staatsfondsenmarkt was vast. Gedurende het verdere beurs- verloop kwam er vraag los in de Philipshoek, waardoor dit fonds steeg van 89,50 tot 91,20. Unilever verbeterde van 103,80 tot 104,20. Van de cultures verbeterde Deli 5,tot 69. In de scheepvaart sector moest Kon. Boot iets van de eerder behaalde koerswinst was de stemming vast. Hierbij kwam Albert Heijn boven de 800 op 805. Ver. Machines ging 11 punten omhoog tot 154. Verder gaven vele fondsen koersverbete- ringen te zien van 5 tot 10 pun ten. De aandelen Gazelle moesten 6 punten prijsgeven tot 182 laten als gevolg van de dividendver laging tot 12 (14) pet. Centrale Suikermaatschappij ging circa 10 punten omhoog tot 343. prnsgeven. Ook in de lokale afdelingen De 3000 sleepbootbemannings leden in de haven van New York hebben zondag door aanvaarding van een nieuw arbeidscontract een eind gemaakt aan een staking van een week, door welke grote passa giersschepen onder eigen kracht moesten aanleggen. De sleepbootbemanningen heb ben o.m. een 30-urige werkweek bedongen. AARD/4 PPELBEURS ROTTERDAM Klei-aardappelen voor het bin nenland; Eigenheimers 40 mm opwaarts 21—21,50; Bintjes 35—50 mm opw. 13—14; Bint jes 40 mm opw. 1415,25; Furore 40 mm opw., geen han del; Meerlander 40 mm opw. geen handel. Klei-aardappelen voor de ex port: Bintjes 35 mm opw. in twee maten gesorteerd 14,50 ƒ15; Bintjes 45 mm opw. ƒ15— 15,50. Zandaardappelen voor het bin nenland; Bintjes blank 35 mm opw. 11. Zandaaardappelen voor de ex port: Climax 35 mm opw., geen notering; Bintjes blank 35 mm opw. 10. Voeraardappelen 25,50. Stemming: binnenland zeer rustig; export zeer flauw. Prjjzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wa gon, schip of auto. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt van heden te Rotterdam werden in totaal aan gevoerd 1238 dieren. De notering waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. ƒ4,40—ƒ4,70, le kwal. 3,95— ƒ4,35, 2e kwal. ƒ3,65—ƒ3,85, 3e kwal. 3,20ƒ3,45; Stieren (al le kwal.) 4ƒ4,55; Worstkoei en: ƒ3,15ƒ3,40. Alles per kg. Overzicht. Slachtrunderen: iets kleiner aanvoer, handel vlot, prijzen even hoger. GRAANBEURS ROTTERDAM Heden werden op de Rotterdam se graanbeurs de volgende prijzen genoteerd franco Rotterdam: Groene erwten tot 42 (42,50); Schokkers tot 40 (41); Capucij- ners tot 56 (58); Bruine bonen boerenschoon tot 79,50 (81). In de Braziliaanse staten Sao Paulo en Rio de Janeiro zijn der tien mensen omgekomen na een hevige storm. Zestig mensen worden vermist. Er werd een schade aangericht van 1,7 mil joen dollar. In Barra Mansa in de staat Rio, dat op 23 januari al erg te lijden heeft gehad door overstromingen, liep de Paraiba buiten haar oevers. Zes mensen verdronken. De schade wordt op 700.000 dollar geschat. In de stad is de noodtoestand afgekondigd, De carnavalsfeesten zijn afgelast. Bij Areias in Sao Paulo werden zeven mensen gedood. De schade bedraagt een miljoen dollar. In deze omgeving worden zestig personen vermist. Bij Franeker, in het gehucht Boer, is vanmiddag omstreeks kwart voor een een vliegtuig verongelukt. Nader wordt gemeld dat een Lockheed F 104 G „Starfighter" van de vliegbasis Leeuwarden op een hoogte van vijfduizend voet vliegende in de richting van de basis moeilijkheden kreeg door een plotselinge storing. De vlieger, die met zijn toestel op de terugweg was van de schietbaan, achtte het raadzaam het vliegtuig te verlaten met de schietstoel. Hij kwam ongedeerd aan de grond. Het vliegtuig spatte in vele stukken uiteen. De vlieger van de „Starfighter" de 31-jarige kapitein W. P. M. Bezemer, kwam aan de grond hemelsbreed op korte afstand van zijn woonplaats Harlingen. Hij vloog met drie andere „Starfighter" in formatie, toen ineens alle systemen aan boord van zijn straaljager dienst wei gerden. Een ongeluk met een T-33 straallesvliegtuig van de vlieg basis Leeuwarden heeft vanmid dag het leven gekost aan twee in zittenden van het vliegtuig. Het ongeluk is gebeurd onge veer een half uur, nadat een „Starfighter" van de basis zonder verlies van mensenlevens veron gelukte. Een T-33 was bezig met de naderingsvlucht naar de basis Leeuwarden, toen het vliegtuig tijdens de landingsfase plotseling in een tolvlucht bleek te geraken, onbestuurbaar werd en op de ba sis op de grond terechtkwam. Het toestel vloog meteen in brand. Er was voor de twee inzitten den geen redding meer mogelijk. Ook al zou het vliegtuig niet in een tolvlucht zijn geraakt, dan was de kans op redding met de schietstoelen klein geweest door de geringe hoogte waarop het toestel in deze landingsfase was. Nu kwam er nog bij dat het in een vrille kwam, waardoor het de inzittenden tengevolge van de middelpuntvliedende krachten onmogelijk was enige handeling te verrichten. De twee inzittenden waren op een instrument-oefenvlucht. (ADVERTENTIE) DE H. KRUISKERK TE HOEK De nieuwe H. Kruiskerk te Hoek wordt a.s. zaterdagavond om 7 uur ingewijd. Dit is de eerste katholieke kerk te Hoek, waar thans ongeveer 40 katholieken de mis bijwonen in de gemeen schapszaal. Het kerkje is be rekend op 120 zitplaatsen. De be diening zal worden gedaan door de geestelijkheid van de St. Wil- librordusparochie van Terneu zen, waaronder de katholieken, die in de gemeente Hoek wonen, kerkelijk thuishoren. Direct beschikbaar op vertoon f 2.000,- per maand; één maand opzegging voorhogere bedragen Direct beschikbaar 2.000,-"per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen Vandaag (maandag) brengt de kamerfractie van de K.V.P. een be zoek aan de kanaalzone van Zeeuws-Vlaanderen en aan Vlis singen. Om half twee hedenmiddag werden de kamerleden, die voor dit orientatiebezoek vergezeld wa ren van enige Zeeuwse K.V.P.-be- stuurders, op het stadhuis van Terneuzen ontvangen door burge meester Aschoff. Onder leiding van de burge- Op een veiling in New York heeft een schat, afkomstig uit een Spaans galjoen dat in de 18de eeuw voor de kust van Florida was gezonken, in totaal 700.000 gulden opgebracht. De hoogste prijs bracht een gou den fluitje in de vorm van een draak op, n.l. ongeveer 180.000 gulden. Voorts werden er zeldzame munten, juwelen, porselein en delen van het galjoen, zoals het anker, klinknagels en kanonskogels ge veild. Een krijgsraad in Accra heeft zaterdag een legersergeant tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat h(j de autoriteiten niet in kennis zou hebben gesteld van plannen om leden van de in Gha na regerende nationale bevrij- dingsraad te vermoorden De 28-jarige George Yaw Ber- koh was de eerste die terecht stond voor de krijgsraad, die vori ge week maandag werd ingesteld om ondei mijnende acties te be rechten. meester werd een forumgesprek belegd, waaraan mede werd deel genomen door de gemeentesecreta ris, de heer A. J. van Pagee, en de heer W. H. Blok als hoofd van de afdeling industrialisatie en pla nologie. In aansluiting hierop volgde eed rondrit door de kanaalzone en een bezoek aan Sas van Gent, waar de dames en heren van de kamerfrac tie werden begroet door burge meester R. A. J. den Boer. In het gemeentehuis van Sas van Gent, werden de industriële pro blemen van de kanaalzone belicht door drs. H. Verschaffel als voor zitter van de kring van werkgevers en door de heer J. van de Voorde, de districtsbestuurder van het N.K.V. Een forum onder leiding van burgemeester Den Boer ging ver volgens wat dieper op de verschil lende facetten in. In dit forum hadden verder zitting de heren H. A. M. A. de Meijer, oud-wethouder van Terneuzen; ir. J. van Waes, directeur van de N.S.M. te Sluiskil; drs. H. Verschaffel en J. v. d. Voorde. Na een mosselmaaltijd in Philip pine vertrok het gezelschap parle mentariërs naar Vlissingen, waar de K.V.P.-fractieleider drs. Schmel- zer vanavond in hotel Brittannia tijdens een K.V.P.-appèl een inlei ding zal houden over actuele poli tieke vraagstukken. Het ligt in de bedoeling tijdens dit appèl de nieuwe Zeeuwse ka merkandidaat, de heer drs. W. H. Dusarduijn te introduceren. WOENSDAG 8 FEBRUARI 1967 OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 19 uur Ds. M. Middel koop. (Voor de Mbuma-zendir.c.) (Nagekomen advertentie.) Na een kortstondige ziekte nam de Heere tot Zich onze geliefde zorgzame Man, Broeder, Zwa- gen en Oom oud-burgemeester van Zaamslag, op de leeftijd van 69 jaar. Zij die geloven zullen de heerlijkheid Gods zien. A. J. TRIMPE—BLOK Fam. TRIMPE Fam. BLOK. Terneuzen, 5 februari 1967. Breitnerstraat 10. De begrafenis zal plaats vinden op donderdag 9 februari des namiddags om 2.45 uur. De rouwdienst zal plaats vinden om 2 uur in „De Schakel Kerkhoflaan. Waar ook na afloop ge legenheid is tot condoleren.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2