Russen vertrekken uit China Noordvietnamese vredes voorstellen via Robert Kennedy? Raadgevend volkscongres zal op 6 maart de positie van Soekarno in behandeling nemen Drie militairen bij verkeersongeluk omgekomen FRANKRIJK ONTKENT BEMIDDELING HET WEER Deel van Sowjet-ambassade in Peking bezet Spitsroeden Lijm Incidenten in Moskou Goed en bloed Chemische middelen Viervoudige moord in West-Berlijn OverstromingS" gevaar in Zuid-Afrika Grote brand in Zuidvietncnese stad Ontploffing in Amerikaanse munitie opslagplaats Robert Kennedy: Amerikaans prestige is ondermijnd ONTPLOFFING OP BOOREILAND President verantwoordelijk Vrijheids strijders" Schokkende gebeurtenis Een „dwaas Breuk Bloedig gevecht in Jamaica Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht Frank, bfl abonumaaats TERNEUZEN Dlrecteur-HoofdredaefeorJ I. ran 8e SanSe Redactie- en Administratie-adres: Smidswa! Telefoon: 01150 2073 Gironummer: S8150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. VRIJE ZEEUW Maandag 6/Dinsdag 7 FEBRUARI 1967 23e Jaargang No. 6869 Uïtgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ..ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 1.0 uur voormiddag. Zondagmiddag kon het tweede Russische vliegtuig met 80 vrou wen en kinderen van het vliegveld van Peking vertrekken, nadat het langer dan zes uur was vastgehou- den door de Chinese autoriteiten. De vrouwen hadden de laatste me ters naar het vlie.gtuig moeten af leggen tussen twee hagen van uit gestoken vuisten en onder het aan horen van scheldwoorden. Op de bagage waren anti- Rus sische leuzen geschreven. De bus sen waarmee de Russische vrou wen waren gekomen, werden door een woedende menigte Chinezen omringd, die hen betitelden met „vuilakken, rotte eieren, revisionis tische bastaarden"- en dergelijke. Een tijd lang konden de inzittenden de bus niet uit. Diplomaten die af scheid wilden komen nemen, wer den niet tot de Russen toegelaten. Tijdens het tumult verwelkomde premier Tsjoe-en-Lai met verschei dene andere hoge Chinezen even verderop een Albanese militaire delegatie. De demonstratie bij de Russi sche ambassade duurde de gehele dag. Radio Peking zei dat hiermee werd geprotesteerd tegen de „fas cistische wreedheden die vrijdag door de leidende revisionistische Russische kliek tegen de functio narissen van de Chinese ambas sade te Moskou" waren gepleegd. De Russen sloten de deuren van de ambassade en bleven binnen. Daar uit bleek afdoende de ware aard van „de papieren tijger", aldus de radio. Russische vrouwen en kinderen b-dden zaterdag op het vliegveld van Peking spitsroeden moeten lonen tussen rijen heftig beto gende Chinezen. De veertig Rus sische vrouwen met baby's op de a'm en omringd door kleine kin deren liepen door twee rijen rode gardisten heen naar het vliegtuig dat hen naar de Sowjet-Unie terug zou brengen. De rode gardisten hadden onder meer portretten bij zich van Mao en borden, waarop de Russische leiders stonden afgebeeld met be bloede handen. Het was de eer ste groep vrouwen en kinderen van Russische diplomaten die naar huis ging na de betogingen voor de Russische ambassade in Peking. Tass meldt, dat het ontslagen Chinese personeel van de Russi sche ambassade in Peking zich op 3 februari in het gebouw van het Russische consulaat had genesteld en daar niet wilde weggaan. cident van vrijdag rondom de uit stalkasten van de ambassade „on beschaamd" genoemd. Hij zei dat de Chinese zaakgelastigde Tsjih- Yoean naar het ministerie van bui tenlandse zaken was gegaan om een protest in te dienen. Volgens de woordvoerder waren 170 per sonen bij het vernielen van de kas ten waarin foto's van het vorige incident met Chinese studenten waren uitgestald waarvan de Rus sen verwijdering hadden verzocht betrokken geweest. De woordvoerder noemde het een „barbaarse fascistische daad" waarbij 31 leden van de Chinese ambassadestaf, onder wie drie vrouwen, waren mishandeld. Vol gens de Chinezen was hun funge rende diplomatieke vertegenwoor diger ook geslagen. Het vernielen van de zes vitrines zou op orders van de Russische autoriteiten zijn geschied. Volgens de mededeling van de Chinese woordvoerder zwaaiden de aanvallers met elektrische zagen, bijlen en andere voorwerpen en waren er 3 ambassade-employë's ernstig gewond geraakt bij een gevecht en kwamen zeven er met bebloed gezicht vandaan. De Rus sische politie had staan toekijken, toen de vitrines werden wegge haald. Later waren tot vijfmaal toe weer mannen-in-burger naar de ambassade gekomen die wilden proberen overgebleven stukken van de weggezaagde uitstalkasten weg te halen maar wegliepen toen de Chinezen „Weg met het fascis me, weg met het revisionisme" schreeuwden. Op rijksweg 25 in Utrecht tus sen het Utrechtse stadion en het verkeersplein de Berekuil is van ochtend een personenauto met vier militairen tegen een stilstaande vrachtauto met oplegger gebotst. Drie militairen kwamen om het leven. De vierde werd zwaar ge wond opgenomen in het Antonius- ziekenhuis, dat vlakbij de plaats van het ongeluk is gelegen. De personenauto reed in de rich ting van de Berekuil. Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men in het duister. De met betonnen spanten geladen vrachtwagen met oplegger stond stil in de berm van de weg. Er was een defect aan de stuurinrichting. De chauffeur van de vrachtwagen kwam met de schrik vrij. RUSSEN UIT PEKING IN MOSKOU AANGEKOMEN Moskou: De eerste groep Russi sche vrouwen en kinderen is zaterdag met het gewone lijn- vliegtuig uit Peking in de Russi sche hoofdstad aangekomen. Op de foto verlaten zij op het Shere- metievo-vliegveld het vliegtuig. Honderden Chinezen verhinder den het vertrek van de tweede groep vrouwen en kinderen van ambassadepersoneel. Deze bleven in de ambassade. De Russische functionarissen die de bagage naar het vliegtuig brachten, kon den uren lang geen voet verzetten. De Prawda in Moskou schreef zondag dat leden van de rode gar de donderdag lijm hebben gesmeerd op de zittingen van een Russischo wagen; de deurknoppen werden met verf besmeurd. Met deze wa gen waren functionarissen naar 't vliegveld gereden om kaartjes te kopen voor de vrouwen en kinde ren. Toen zij naar hun auto terug liepen, sloegen leden van de rode garde tegen hun benen, aldus de Prawda. Vrijdag werd een groep Russische specialisten, die op te rugreis waren van Vietnam, door de rode garde gehinderd. „Jonge woestelingen" rukten de deuren van het busje open, spuwden de specialisten in het gezicht en gooi den lijm nat# binnen, aldus het blad. Op een persconferentie van de Chinese ambassade in Moskou heeft zaterdag de Chinese woord voerder Miao Tsjoen de door de Russen gegeven versie van het ia- De Franse regering zou de Amerikaanse senator Robert Kennedy tijdens diens bezoek aart Parijs een bericht uit Hanoi hebben doorgegeven, waarin de regering van Noord-Vietnam zegt, dat zij na stopzetting der bombardementen met de Ver enigde Staten wil praten over een algehele regeling van het con flict. Dit meldde zondag het Amerikaanse tijdschrift „News week". Kennedy zou de boodschap hebben gekregen van de direc teur van de afdeling Aziatische zaken van het Franse ministerie van buitenlandse zaken. Deze heeft verklaard dat zij van de Noordvietnamese vertegenwoor diger in Parijs, Mai Van Bo, af komstig is. Het plan is zo opge steld, dat Hanoi zijn bekende vier eisen zonder gezichtsverlies zou kunnen laten vallen. Senator Kennedy heeft in het openbaar geen gewag van het Noordvietnamese voorstel ge maakt. „Newsweek" meent te weten, dat Washington langs di plomatieke weg, vermoedelijk uit Kairo, een soortgelijke bood schap van de Noordvietnamese regering heeft ontvangen. De Noordvietnamese verte genwoordiging in Parijs heeft inmiddels ontkend dat zij het Franse ministerie zou hebben verzocht een boodschap door te geven aan Robert Kennedy. Ook het Franse ministerie weet niets af van een dergelijke boodschap. De Amerikaanse democratische senator Stuart Symington zegt in een rapport ovèr zijn recente be zoek aan zuidoost-Azië en ande re gebieden, dat er ernstige fi nanciële moeilijkheden voor Amerika dreigen, als de oorlog in Vietnam niet spoedig is afge lopen en men niet wil bezuinigen op belangrijke binnenlandse en internationale programma's. De senator betwijfelt, of de Zuidvietnamese regering wel een meerderheid van het volk verte genwoordigt. De pacificatie in Z üd-Vietnam moet volgens hem uitsluitend door de Zuidvietna mese overheid worden verricht. Als deze het niet kan, aldus se nator Symington, heeft het geen zin dat Amerika goed en bloed beschikbaar blijft stellen om die overheid te beschermen. De Amerikanen in Zuid-Viet- nam zijn begonnen met behulp van chemische middelen in het zuidelijke deel van de gedemili tariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam de bomen en struiken van bladeren te ontdoen. Volgens een Amerikaanse woord voerder in Saigon is de maatregel genomen, omdat Noordvietname se troepen de zone nog steeds zouden gebruiken voor infiltra ties. Er zijn speciale maatregelen getroffen om ervoor te zorgen, dat de actie zich beperkt tot het zuidelijke deel van de zone. Overigens hebben Amerikaanse vliegtuigen herhaaldelijk zowel het zuidelijke als het noordelijke .deel van de zone gebombardeerd. Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft meegedeeld, dat zondag bij een bomaanval in het gebied van Hanoi vier Ameri kaanse straalbommenwerpers van het type „Phantom" slaags zijn geweest met acht Migs-17. Over verliezen kon hij niets meedelen. De Oostenrijkse metselaar Peter Kogl heeft zondag tegenover de Westberlijnse politie bekend zijn vrouw en drie van hun zes kinde ren te hebben vermoord. De man, die jaloers was op zijn vrouw, verklaarde de drie kinde ren zaterdagavond bij het naar bed brengen te hebben vermoord. Zijn vrouw doodde hij toen zij zondagmorgen van een feest thuis kwam. Twee van de drie overlevende kinderen waren uit een vorig huwe lijk van de vermoorde vrouw. Tengevolge van de hevige stort regens van de laatste dagen wor den uitgestrekte gebieden van Z. Afrika door overstromingen' be dreigd. De bouw van de stuwdam in de Oranjerivier zal wegens het wassende water worden uitge steld tot na het regenseizoen. In Natal hebben de regen en de overstromingen de landbouw zware schade toegebracht. Ver scheidene wegen zijn onrijdbaar in deze provincie. - Een grote brand in de Zuid vietnamese provinciehoofdstad Phuoc Binh, 130 km ten noord westen van Saigon, heeft zondag, ruim 500 gezinnen dakloos ge maakt, aldus de Amerikaanse militaire autoriteiten in Saigon. Details over de oorzaak van de brand zijn niet bekend, maar het vermoeden is uitgesproken dat de brand door de vietcong is ge sticht. De stad Phuoc Binh telt volgens Zuidvietnamese ge gevens 2.000 inwoners. Een deel van een reusachtige Amerikaanse munitieopslagplaats 21 km ten noord-oosten van Sai gon is zaterdagmorgen vroeg de lucht ingegaan. Ook deze ontploffing was het werk van de vietcong. Tien uur na de eerste explosie was er nog geen einde gekomen aan de reeks ont ploffingen en branden. Dit is de vierde vietcong-aanval op de grootste Amerikaanse mu nitieopslagplaats in Zuid-Vietnam in drie maanden tijds. Het Amerikaanse prestige is duidelijke ondermijnd door de oorlog in Vietnam, zo verklaarde senator Robert Kennedy zater dagavond bij zijn terugkeer in New York van een tiendaags be zoek aan Europa. Hij had in Lon den, Parijs, Bonn en Rome gro te bezorgdheid geconstateerd over het conflict. I>e senator sprak ge ruchten tegen, volgens welke hij in Parijs geheime besprekingen zou hebben gevoerd met verte genwoordigers van het Zuidviet namese bevrijdingsfront. Gevreesd wordt, dat vijf mensen om het leven zijn gekomen bij een ontploffing en brand op een boor eiland in de golf van Mexico. Tien mensen werden gewond, van wie twee ernstig. Drie mensen op het booreiland lieten zich langs een buis twintig meter lager in een boot zakken en een lid van de bezetting van 't booreiland maak te een sprong van dertig meter in het water. De brand op het booreiland heeft vijf uur geduurd en zou ver oorzaakt zijn door een ontploffing in een acetyleentank, die door een lasser werd gebruikt. Het Indonesische parlement is zaterdag begonnen met de be spreking van een resolutie, waar in wordt gevraagd dat president Soekarno zal worden afgezet en berecht zal worden en dat een waarnemend president in zijn plaats wordt aangesteld. Het parlement zou aanvanke lijk alleen een resolutie behan delen, waarin het volkscongres zou worden gevraagd Soekarno's verklaring over zijn doen en laten tijdens de mislukte op stand van 1965 te onderzoeken. Op aandringen van een anti- Soekarno-parlementslid werd aan de oorspronkelijke resolutie de eis om Soekarno af te zetten en te vervangen door een waar nemend president toegevoegd. Tijdens de vergadering van het parlement heeft een delegatie van 20 leden van het anti-com munistische jeugdfront aan het parlement de eis gesteld, dat de voorzitter van het kabinetspre sidium, generaal Soeharto, pre sidentiële bevoegdheden zal krij gen. Het Indonesische leger heeft de bedekte beschuldigingen van Soekarno, dat het leger verant woordelijk gesteld moet worden voor de moordaanslagen op het staatshoofd verworpen. Het hoofd van de legerinformatiedienst, brigade-generaal Nawawi Alif, verklaarde met nadruk dat de president zelf verantwoordelijk is voor deze aanslagen. Deze aanslagen zijn voortge komen, aldus de brigade-gene raal, uit de politieke en ideolo gische meningsverschillen tussen de president en zijn tegenstan ders. In de verklaring staat voorts dat het gebruik van de gewa pende macht na het presiden tiële besluit van 5 juli 1959 regelrecht onder de verantwoor delijkheid van de president viel. Legerleider generaal Soehar to, de voorzitter van het kabi netspresidium, heeft op een bij eenkomst van studenten in de universiteit van Djakarta zater dag de volledige steun van de strijdkrachten toegezegd voor de komende zitting van het raad gevend volkscongres, die op 6 maart zal beginnen en waarop de positie van Soekarno in be handeling zal komen. Indonesië heeft de militaire operaties tegen gewapende ben den bij de grens met Maleisië uitgebreid, aldus meldt het In donesische legerblad „Berita Yoedha". Volgens brigade-gene raal Satari, stafchef van het In donesische grenscommando, gaat het om voormalige agenten van de ontbonden centrale inlichtin gendienst van de voormalige minister van buitenlandse zaken Soebandrio, die zich „vrijheids strijders van Noord-Kalimantan" noemen. De Indonesische minister van voorlichting Boerhanoeddin Diah, heeft te kennen gegven, dat Soe karno „in de naaste toekomst" aan de kant zal worden gescho ven. Op een bijeenkomst van mohammedaanse journalisten verklaarde de minister zondag avond, dat de pers het volk er op moet voorbereiden, dat het een schokkende gebeurtenis met een kalm hart aanvaardt". Diah sloot de mógelijkheid niet uit dat deze „schokkende gebeurte nis" tot enige gewelddaden zal leiden, waarbij slachtoffers zul len vallen. Dit zou men echter moeten beschouwen als „de dy namiek van onze strijd". ff Minister Diah deed weer een felle aanval op Soekarno, die hij een dwaas en een „impotente pseudo-revolutionair" noemde. Hij pleitte voor afschaffing van de zg. „leerstellingen van de grote leider van de revolu tie", die volgens hem niets an ders inhouden dan „communis tisch en marxistisch vergif". Soe karno's politiek kenschetste hij als „grootscheeps amateurisme, waardoor alleen maar overal een chaos is ontstaan en de wa re betekenis van de revolutie is bezoedeld". Intussen heeft de minister voor de oud-strijders, luitenant-gene raal Sarbini, verklaard hoop te hebben, dat Soekarno er toe zal meewerken dat de huidige cri sis wordt opgelost. Zondag had Sarbini een onderhoud van een uur met het staatshoofd in diens oaleis in Bogor om hem namens het veteranenlegioen te bewegen in te stemmen met een „spoe dige en bevredigende regeling". De generaal wilde over het re sultaat van het onderhoud niets meedelen, omdat hij eerst ver slag moest uitbrengen aan gene raal Soeharto, de voorzitter van het kabinetspresidium. Soekarno heeft in zijn zomer* paleis te Bogor in West-Java een bespreking gehad met hoge leger officieren uit Oost-Java. In Oost en Midden-Java zou de presi dent nog aanzienlijke steun ge nieten onder het volk. Inmiddels heeft zich een breuk afgetekend in de Soekarno-ge- zinde nationalistische partij. De WeStjavaanse afdeling van de partij, die de grootste is in In donesië, kan niet langer de par tijleiding in Djakarta erkennen, tenzij het partijbeleid wordt ge wijzigd. De Westjavaanse afde ling is van mening dat de partij zich moet aansluiten bij de stro ming, die een einde wil maken aan het verdeelde leiderschap in Indonesië. De Noordsumatraanse militai re bevelhebber, generaal Sobi- ran, heeft gewaarschuwd dat hij een ieder zal laten neerschieten, die Soekarno's portretten uit openbare gebouwen weghaalt. In Kingston, de hoofdstad, van Jamaica, waar de spanning met het oog op de verkiezingen van 21 februari hoog is gestegen, zijn zaterdagavond aanhangers van de twee grootste politieke par tijen elkaar met gebroken flessen te lijf gegaan. Er vielen 50 ern stige gewonden en verscheidene lichtgewonden, onder wie veel toevallige voorbijgangers. DINSDAG 7 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 0.19 0.44 Terneuzen 0.55 1.20 Hansweert 1.29 1.54 Walsoorden 1.28 1.53 WOENSDAG S FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 1.07 1.32 Terneuzen 1.43 2.08 Hansweert 2.17 2.42 Walsoorden 2.16 2.41 Febr. 9 10 11 ZON MAAN op onder op onder 8.11 17.38 8.10 17.40 8.08 17.42 8.06 17.43 8.04 17.45 7.52 15.00 8.25 16.14 8.47 17.31 9.04 18.45 9.17 19.57 ENIGE REGEN. Gedurende het afgelopen week einde verplaatste de kern van een hogedrukgebied zich van het zeegebied ten noorden van de Azoren naar de ingang van het Engelse Kanaal. Het neemt thans in betekenis af, maar een ander hogedrukgebied, afkomstig van Newfoundland, steekt in snel tempo in noordoostelijke richting de oceaan over. Tussen beide hogedrukgebieden bevindt zich een front, dat dinsdag ons land zal bereiken. Het zal veel bewol king veroorzaken, waaruit tijde lijk wat regen of motregen kan vallen. Doordat de lucht achter het front ook van oceanische oor sprong is, blijven de temperatu ren aan de hoge kant voor de tijd van het jaar. De wind blijft dinsdag uit westelijke richtin gen waaien. meegedeeld door het K.N.M.I., geldig van maandag- tot dins dagavond. Ongeveer dezelfde temperaturen. Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of mot regen. Overwegend matige wind, aanvankelijk zuidwestelijk, later ruimend naar richtingen tussen west en noord. Weinig verande ring in temperatuur,

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1