Voor de kleinsten een model uit Duitsland ER IS DURF NODIG VOOR HET VERTROUWEN! POCKETS WEKE GEHEMELTE KOMT IN TRILLING WEDERHELFT GAAT NAAR LOGEERKAMER Onder snurken verstaat men het geluid dat tot stand komt wan neer het weke gehemelte gaat trillen van de ingeademde lucht. Dat wist u natuurlijk wel, maar zou u het zoftnooi onder woorden hebben kunnen brengen? En hoe het er daar achter in de keelholte uit ziet is u natuurlijk ook niet geheel onbekend, maar kunt u daar ook een nauwkeurige beschrijving van geven en wel zó, dat het duidelijk wordt hoe het euvel van het snurken nu precies ontstaat? Tot welk type behoort u? MET OPEN EN MET DICHTE MOND Verschillend deel van de stad Slapen met muilkorf De gelegenheid maakt de dief Openhartig praten Zaterdag 4 feWri 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Niet zo duur Nieuwe modesnufjes „Monteurs overals" Maar om nu terug te komen op die interessante onderzoekingen, waar over wij hierboven spraken: over het geheimzinnige proces van het slapen is toch wel weer het een en ander aan het licht gekomen. Het is gebleken dat het het „slaap- type" is, dat verregaand bepalend is voor het al of niet snurken. Er is dus niet bij iedereen evenveel kans dat hij of zij hinderlijke geluiden gaat maken. De goedmoedige, gezellige, evenwich tige mensen, die graag en lang slapen, kunnen zich in de nachtelijke uren volledig ontspannen. Dat zijn de goede snurkers bij uitstek! De sportieve, opgewekte mensen heb ben weinig slaap nodig. Ze zijn 's mor gens direct fris en levenslustig, om dat hun kortdurende slaap intensief en verkwikkend is. Ook zij snurken met animo. Een derde groep mensen echter, ge vormd door lieden die tot het over gevoelige, nerveuze type behoren, levert om zo te zeggen de beroeps- slapelozen. Ze kunnen zich 's nachts niet voldoende ontspannen, zij slapen oppervlakkig en zij snurken niet. Veilig, practisch, mooi van vorm en gemakkelijk Is deze samen- vouwbare kinderwagen, die stu denten van de Folkwangschool voor Vormgeving in Essen (Duitse Bondsrepubliek) ontwierpen. Op de wereldtentoonstelling in Montreal, de „Expo 67", zal deze in een pa viljoen te zien zijn, waarin nog 15 deslgnscholen uit verschillende landen hun bijdragen tot het the ma „Het kleine kind en de wereld rondom hem" tonen. In deze nieu we dagen kan de baby niet alleen zonder schokken trappen op en af gereden worden, het kan in de ge capitonneerde plastic kuip ook ge heel veilig naast de bestuurder in een auto zitten. En het bovendeel van deze moderne kinderwagen, waarvan wielen en frame gemak kelijk kunnen worden samenge klapt, Is zo ruim, dat het zelfs aan vierjarigen als veiligheidszitje in een auto nog voldoende plaats biedt. MEM m WIÉ 29 januari tot en met 4 februari Wanneer we in deze tijd een nieuw fornuis aanschaffen, zullen velen er over denken om er een grill in te ne men. Zo'n grill (een staafgrill of een spiraal) is inderdaad een niet te ver waarlozen hulpmiddel in de moderne huishouding. Wanneer we snel iets willen gratineren of laten uitsmelten is een grill onmisbaar. Onder het week- menu staan enkele recepten van snacks, die de huisvrouw met heel weinig moeite kan maken. Onder de grill zijn ze heel snel klaar, maar ze kunnen ook in een oven met veel bovenwarmte worden gemaakt (het bakblik hoog in de oven schuiven). Zondag: maori sneetje, varkensrollade, bloemkool, patates frites, vruchten- slaatje met sour cream. Maandag: kaasschnitzel, gemengde sla, aardappelpuree, caramelvla. Daarom eerst een beetje eenvoudige anatomie. Het weke gehemelte is dat gedeelte van het dak der mondholte waarin zich geen beenweefsel bevindt (in het harde gehemelte is dit wel het geval). Dit weke gehemelte bevindt zich ach ter in de mond (het harde gehemelte is meer naar voren gelegen). Het weke gehemelte bestaat uit een dub bele slijmvlieslaag met daartussen spierweefsel. Door middel van deze spieren kan er beweging plaatsheb ben. Zo kan bijvoorbeeld de huig, het bekende aanhangsel van het weke ge hemelte, door 'deze spieren omhoog worden getrokken. Wanneer deze spieren nu geheel ont spannen zijn, zakt 't zachte gehemelte omlaag en in die slappe toestand kan het gemakkelijk in trilling raken wanneer de lucht er langs strijkt. Maximale ontspanning van de spie ren heeft plaats bij diep slapen, van daar dat juist dan het verschijnsel van het snurken optreedt. Zoals be kend kan er zowel met open als met dichte mond naar hartelust gesnurkt worden. Tegen dit volkomen onschuldige doch voor een ander bijzonder hin derlijke verschijnsel is nog steeds geen kruid gewassen. De interessante onderzoekingen die in dit gebied zijn verricht, hebben nog steeds niet tot praktische maatregelen kunnen voe ren. In de praktijk van het dagelijkse leven beter gezegd in de praktijk van de nachtelijke uren kan men nog steeds niet veel anders doen dan de snurkende wederhelft een duwtje geven om hem of haar even wakker te laten worden. Dat helpt natuurlijk maar voor korte tijd en het is beslist niet afdoende, maar andere maatregelen die ge nomen zouden kunnen worden, zijn in ieder geval heel wat minder elegant. Wat vindt u bijvoorbeeld van het vol gende? Ieder in een verschillend deel van het huis gaan slapen, of, als het snurken heel erg is, in een verschil lend deel van de stad! Dit laatste was de raad van een bekend Newyorks medicu» toen een echtpaar hem on langs vroeg naar een werkelijk af doend middel om geen last te hebben van het snurken van de huwelijks partner. Eveneens uit de Verenigde Staten bereikt ons het berich^ dat men al daar een „anti-snore trap" heeft ont worpen en dat men die aan de over zijde van de oceaan ook werkelijk kan kopen. Het gaat hier om een fcand, die men over de wegzakkende onderkaak moet binden, in de hoop dat het snurken dan minder goed mogelijk wordt... Zouden er veel mensen zin hebben om met zo'n muilkorf naar bed te gaan? Dinsdag: koud vlees, aardappelen, ge kruide zure saus, prei, drie in de pan met appel. Woensdag: boerenkool met worst en spek, griesmeelvla met bessesap. Donderdag: groene kool met kerrie en een uitje, gehakt, aardappelen, yog hurt met vanillevla. Vrijdag: groentesoep, gestoofde kabel jauw, tomatensaus, aardappelpuree, witlof óf gepocheerde eieren, to matensaus, aardappelpuree, witlof. Zaterdag: Weense kaasschotel met sla, fruit. Sneetje Clivia. Snijd 1 banaan, tw%e schijven ananas, 1 kleie appel en 100 gram gerookte ossetong in kleine stuk jes. Besprenkel dit mengsel met madei ra. verdeel het over vier sneetjes ge roosterd brood en dek ze af met een plak jonge kaas. Laat onder de grill de kaas even uitsmelten en garneer het sneetje tot slot met een geconfijt kers je- Maori sneetje. Leg op een gerooster de boterham een halve perzik, schenk hierover een dikke kaassaus van boter, bloem, melk en geraspte kaas. Laat dit sneetje onder de grill gratineren. Weense kaasschotel. Leg onderin een vuurvaste schotel per persoon 75 gram zeer klein gesneden rauw kalfsvlees. Hieroverheen komt een laag in duiina plakjes gesneden zoetzure augurken. Het geheel wordt afgedekt' met een dikke kaassaus, gemaakt van boter, bloem, 'melk en geraspte oude kaas- Tot slot een laagje geraspte kaas er over. De schotel gaat 30 minuten in een vrij warme oven. Tot slot wordt ze nog even onder de grill geplaatst tot er een mooi goudbruin korstje op Is gekomen. VerloofJen en de vakantie De zaak zit zo, dat Huib en Sonja zich in het voorjaar verloofd hebben en nu graag deze zomer met vakantie willen gaan. Sonja's ouders zijn mensen met moderne opvattingen en zien er geen bezwaar in dit aan hun 21-jarige dochter toe te staan. Huib's ouders daaren tegen zijn nog van de oude stempel. Zij kunnen hun conventionele bezwaren moeilijk overwinnen. Wel zijn zij er van overtuigd, dat hun zoon en a.s. schoondochter het serieus met elkaar menen. Maar men mag jongelui toch niet in onverantwoordelijke verleiding brengen, niet waar! En dan, wat zullen de mensen zeggen! Aan de andere kant willen zij hun zoon niet voor het hoofd stoten, door ronduit wantrouwen te laten blijken. Ze zitten er werkelijk mee in. Zij menen oprecht, dat het geen pas geeft de jongelui hun toestemming tot deze vakantie te geven, maar ook beseffen zij, dat hun zoon op een leeftijd gekomen is, waarop zij hem niet meer zonder meer de wet kunnen stellen. Op gevaar af, dat Huib's ouders mijn begrippen ook als te modern zullen veroordelen, moet ik toch beken nen, dat ik meer-overhel naar het standpunt van Son ja's ouders. In elk geval moeten deze dingen indivi dueel bekeken worden. Wat het éne paartje wél toege staan kan worden, moet het andere liever ontraden wor den. Huib en Sonja zijn beslist serieuze jonge mensen, die hun verloving niet lichtvaardig aangingen en zich van hun verantwoordelijkheid tegenover elkaar diep doordrongen zijn. Men mag dan van oordeel zijn, dat de gelegenheid de dief maakt en men deze gelegenheid dus niet in de hand mag werken. Maar als deze twee jon ge mensen nu niets van de aangeboren „dief" in zich hebben, kan het m.i. hun karakter alleen maar ten goede komen, als men hun de gelegenheid durft te geven, hun eigen karakter te toetsen, zich in zelfbeheersing te oefenen, elkaar te bewijzen, dat zij voldoende liefde voor elkaar hebben, om elkaar te respecteren en het allermooiste voor elkaar te bewaren tot de tijd daarvoor gekomen is. Zou verder voor twee jonge mensen, die in gezonde, vertrouwelijke verhouding tot hun ouders opgegroeid zijn, niet de beste stimulans, die hun door hun ouders geboden kan worden, liggen in het onbeperkte vertrou wen, dat hun ouders hun schenken, wat andere men sen hierover ook te zeggen hebben? Twijfel aan hun kracht en oprechtheid verbrokkelt die kracht, terwijl het ernstige geloof, dat hun ouders in hen stellen, hun eergevoel zal prikkelen. Huib en Sonja voelen zich vertrouwd met de ernst van het leven en zijn zeker van elkaar. Zij zijn bereid de moeilijkheden het hoofd te bieden. Wanneer nu ook Huib's ouders, zoals die van Sonja bereid zijn, het risico te nemen, deze gevoelens te respesteren, zal hun zoon hun niet teleurstellen. Hij zal het eerder als een kost baar geschenk beschouwen, dat zij hem zijn zelfstan digheid gunnen. En daaruit zal de kracht geboren wor den, die hij in zijn later leven nog vaak genoeg nodig zal hebben. Als Huib's ouders hierdoor nog niet voldoende over tuigd zijn, laten zij dan eens openhartig met hun zoon praten over de verantwoordelijkheid die hij tegenover Sonja draagt: het meisje, dat zich aan hem toever trouwt. Laten zij een beroep doen op zijn ridderlijkheid, die de verplichting in zich draagt, deze schat voor be schadiging te behoeden. Er bestaat niets beters, wat ouders hun volwassen kinderen kunnen meegeven, dan het onwankelbaar ver trouwen, waardoor zij zich bewust worden van hun eigen morele waarden en rechtschapenheid. Geen ver boden, geboden of wélke ouderlijke bescherming ook weegt op tegen de onmisbare zelfdiscipline, die de op groeiende mens moet gaan ontwikkelen uit het besef van zijn eigen verantwoordelijkheid en van de konse- kwenties, die uit zijn eigen daden zullen voortvloeien. Deze zelfdiscipline kan hij alleen ontwikkelen, wanneer de ouders hem daartoe in de gelegenheid stellen, door alle eigen angst uit te bannen en hun kind de vrije wiekslag te geven, die zijn vleugels sterk moeten ma ken, wanneer hij op de leeftijd daartoe gekomen is. GOED GEMUTST! Voorlopig hullen we ons liever in dikke en warme bontmantels, wol len kousen en bontlaarsjes. En als we dan tot onze tenen in de wintervacht schuiven, ontdekken we met schrik dat we toch ook iets warms op het hoofd willen zetten om onze oren beter te kunnen be schutten dan met zo'n sjaaltje mo gelijk is. Gelukkig maakt de nieuwe mode het ons mogelijk ook goed gemutst de winter door te komen. We merkten het bij het huwelijk van prinses Margriet al: bontmutsen zijn in dit jaar. Prinses Irene intro duceerde de nieuwe mode op dit ge bied: 'n bontmutsje met 'n kinbandje. Het vormde een elegant en modieus geheel met de lange japon, die een bontrand onderaan bevatte. Ook bij de bontjassen staan de bontmutsen fantastisch. We weten nu allemaal dat bont ook voor ons bereikbaar is. Ook voor mensen met een kleine beurs, is bont bereikbaar. Bont hoeft niet meer zo in de papie ren te lopen, sinds de konijnevellen (al of niet geschoren) zo populair zijn geworden. We zien hoe langer hoe meer vrou wen lopen met leuke bontjassen in alle lengtes. Ook mini-bontjassen worden al gedragen. Hoewel we moe ten bekennen dat het ons nu niet ideaal lijkt om daar geld in te steken. Niet omdat we niet van mini- made houden. Maar stel, dat deze mode weer gaat verdwijnen, wat moeten we dan met onze bontjasjes? Al zijn ze nu niet meer zo duur, het blijft een heel bedrag en we willen er toch wat langer dan een jaar ple zier van hebben. Gelukkig is er nog geen mini-mut- senmode uitgevonden, zodat we ons daarover geen zorgen behoeven te maken. Al zijn ook bontmutsen on derhevig aan de mode, we kunnen toch heel goed een neutraal model kiezen, zonder onderwets te lijken. Houdt u er van aan nieuwe mode snufjes op dit gebied mee te doen, dan zijn er voor u de bontmutsen met kleppetten, kinbandjes en die met een speciale bescherming voor de oren. Ook de kozakkenmutsen zijn schattig en ze staan vrijwel iedere vrouw. JANKE. Net als het weer slingert de mode zich vertwijfeld heen en weer tus sen winter- en voorjaarskleding, of beter: tussen bont en badpakken. We hebben al gehuiverd bij het aan schouwen van de gewaagde voor- jaarsmodelletjes met hier en daar korte wijde rokjes, elders diepe rug- decolletees of uitbreiding van de „navel-look". Parijs: De Franse mode voor het komende voorjaar. Op de foto drie „monteurs-overals" van Jaques Esterel gemaakt van elastisch ga bardine in rood, wit en licht bruin. HOE SNURKT U

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5