PROVINCIAAL NIEUWS van de profeet ZIEKENFONDSEN BEREID TOT OVEREENKOMST MET HUISARTSEN Terneuzen Axel Hansweert Hoek Zaamslag VAN DER PEIJLS AUTOBEDRIJF VIERDE HET 75-JARIG BESTAAN Van wie Is dat spul eigenlijk wel? Een gewaarschuwd mens stemt voor Globaal Agenda 30 miljoen méér Zaterdag 4 februari 1967 DE V R 1 E ZEEUW Pagina 3 Reizende tentoonstelling in „Bachten Dieke" Dinsdag a.s., 7 februari, 's mor gens om 10 uur zal mevr. Aschoff, de echtgenote van Terneuzens eerste burger, in de recreatiezaal van „Bachten Dieke" een reizen de tentoonstelling openen. Deze tentoonstelling die wordt georganiseerd in het kader van kulturele aktiviteiten voor be jaarden in de kanaalzone, brengt een verzameling hobby- en wel- farewerk dat vervaardigd is in de verschillende bejaardencentra in de kanaalzone, terwijl daar naast de beide bejaardensocietei- ten te Terneuzen hun medewer king verleenden. Er zal van alles te zien en te bewonderen zijn, zoals schilder stukjes, handwerkartikelen, pop pen, wiegen, kinderkleding en diverse naar eigen idee vervaar digde gebruiksvoorwerpen. Na „Bachten Dieke", waar de tentoonstelling drie dagen voor iedereen openstaat, is Sas van Gent aan de beurt. Daarna vol gen Westdorpe, Zuiddorpe, Axel en Zaamslag. Politieke voorlichtingsavond De commissie voor bijzonder kerkewerk in Oost Zeeuws- Vlaanderen organiseert op dins dagavond 7 februari om 8 uur in „De Schakel" te Terneuzen een teach-in onder het motto „C.B.K. biedt een politiek menu, infor matie in zakformaat". De bedoe ling is, dat van verschillende partijen sprekers optreden, die elk ongeveer een kwartier een uiteenzetting geven waarom zij uit hun geloof juist op die partij stemmen. Daarna zal er diskussie zijn. Medewerking is toegezegd door k.v.p., p.v.d.a., a.r., v.v.d., c.h.u. en p.s.p. Kunstmaandorkest Vrijdagavond 3 februari gaf het Kunstmaandorkest o.l.v. de diri gent Anton Kersjes een concert in het Concertgebouw in Terneuzen voor een goed bezette zaal. Een zeer levendige introduktie vormde de ouverture „De Barbier van Sevilla", van G. Rossini. De dirigent had een goede controle over Rossini's bekende climaxen door een uitstekende beheersing van de toenemende spanning. De waardering van het publiek bleek duidelijk uit bet spontane applaus. Na deze opvallende introduktie was het de beurt van de violist Ronald Masin om als solist met het orkest het vioolkonsert in A gr. t. KV 219 van Mozart te ver tolken. Het orkest had duidelijk tijd nodig om te wennen aan de moeilijke akkoestiek van de zaal, hetgeen weinig steun gaf aan de solist. Het was te merken dat Ma- sin een strakke interpretatie van Mozart wilde geven; hij gebruikte weinig rubato waardoor het effekt van bepaalde frasen verloren ging, hoewel de strikte rythmische on dersteuning van het orkest het hem wel mogelijk maakte. Na de pauze gaf het Kunst maandorkest een uitstekende inter pretatie van de 4de Symphonie van Brahms. Opvallend waren de lange frasen waarin de dirigent met het orkest zich volkomen kon den uitleven. Het onstuimige kon trapunt dat het hoordthema onder steunde was heel duidelijk in arti- kulatie en had zijn hoogtepunt in het Scherzo waar dezelfde inten siteit werd doorgevoerd. De finale vormde een uitstekende gelegen heid om de uiteenlopendheid van timbres naar voren te brengen die gecreëerd werden door het balan ceren van de verschillende instru mentale groepen, waarin de hout blazers een zeer grote rol speelden. G. D. M. Diploma costumière Bij de te Breda gehouden examens slaagden voor het „En- said"-diploma costumière de dames R. Visser en T. Guiljam. Herv. vrouwenvereniging „Lydia" Deze week hield „Lydia" in de geheel gevulde zaal van „Bethel" een dia-avond, verzorgd door de heren Platteeuw en Voorneveld, eerst over oud-Terneuzen en de kanaalwerken en tot slot over de opgravingen in de grote kerk aan de Noordstraat. Het was een geslaagde avond, wat wel bleek uit enthousiast applaus dat beide heren aan het slot van de avond kregen. Beiaardconcert Heden, zaterdag 4 februari, zal mevr. M. J. MoerdijkVander- swalm van 15 tot 16 uur een beiaardconcert geven. Het programma luidt: 1. Tune „dan zal de beiaard spe len" P. Benoit 2. Preludium Staf Nees 3. Vertelsel voor beiaard Arth. Vermeulen 4. Ciacona en fugue Alb. de Klerk 5. Allegro Scheppers 6. Petit en Fritsen Suite M. Vogel 7. Menuet no. 2 K. Lefèfere 8. Kent gij het land 9. Vaderlands lied W. Smits 10. De ooievaar E.. Hullebroeck 11. Campanella G. Clement 12. Tun» Nieuwe melodieën op het carillon Voor de maand februari zullen via het automatisch speelwerk de volgende melodieën ten gehore worden gebracht: Voor het volle uur: It's a long way to Tipperary. Kwart over het uur: Après de ma blonde. Voor het halve uur: Sur le pont d'Avignon. Kwart voor het uur: Skotse Trye. Zoals bekend bevatten kwartier melodieën slechts de eerste maten van de liederen. Libiriaans schip aan de grond Het 12.807 ton metende Libe riaanse schip Mercantile Trader is vrijdagmorgen vroeg om onge veer 2 uur in de Schelde bij Hansweert aan de grond gelopen. Vergadering Z.L.M.-afdeling Op donderdag 16 februari a.s. om 14.15 uur houdt de afdeling Hoek van de Z. L. M. een alge mene ledenvergadering in de zaal van de heer G. Wiskerke te Phi lippine. Na afhandeling van het huis houdelijk gedeelte zal de heer J. Markusse een inleiding houden over de bedrijfsopvolging. Jaarvergadering C.H.U. De c.h. kiesvereniging zal op woensdag 8 februari een alge mene ledenvergadering houden in het verenigingsgebouw aan de Zaagstraat. Om zeven uur begint het huishoudelijk gedeelte, ter wijl om acht uur de samenkomst een openbaar karakter krijgt, wanneer jhr. P. A. C. Beelaerts van Blokland, burgemeester van de gemeente Wolfaartsdijk en lid van de prov. staten van Zeeland, een verkiezingsrede zal uit spreken. W er eld vrouwen- gebedsdag Vrijdag 10 februari a.s. zal des avonds om half acht in de her vormde kerk de wereldvrou wengebedsdag worden gehouden onder het motto: „Er zijn geen grenzen aan Jezus' macht". Delft heeft 80.000 inwoners Met de geboorte van Jacomina Anthonia, dochter van de fabrieksarbeider J. van het Einde heeft Delft vrijdag 80.000 inwoners gekregen. In het oude en nieuwe gasthuis bood burge meester mr. J. M. Ravesloot, ver gezeld van enkele wethouders, vader en moeder Van het Einde een spaarbankboekje voor de kleine aan met een inleg van 250,van de gemeente en 100,van de spaarbank Delft. Timmerman bekent na een jaar moord op schoonvader De 29-jarige timmerman J. M. uit Tilburg heeft na eindeloze verhoren bekend in de nacht van 8 op 9 januari van het vorig jaar zijn schoonvader, de 63-jarige bouwvakker J. van de Mierde, te hebben vermoord. In verband met 'n verder onderzoeken wer den door de politie nog geen nadere gegevens bekendgemaakt. Dodelijk ongeluk Vrijdagmiddag omstreeks half drie heeft zich op het kruispunt Splinterlaan-Laan Ouderzorg te Leiderdorp een botsing voorge daan tussen een personenauto en een bromfiets, waardoor de be rijdster van de bromfiets het leven verloor. Het was de 49- jarige mevr. A. J. MarksSchef- fers uit Leiderdorp. Zij overleed tijdens het vervoer naar het zie kenhuis te Leiden. Drs J. M. DEN UYL WIJST VERWIJTEN VAN DE HAND Oud-minister drs. J. M. den Uyl, de socialistische lijsttrekker voor de partij van de arbeid bij de ko mende verkiezingen voor de twee de kamer, wijst het verwijt van de hand, als zouden hij en oud-minister Vondeling mede verantwoordelijkheid dragen voor de tegenwoordige economi sche situatie in ons land. Op een in Den Haag gehouden persbijeenkomst heeft de heer Den Uyl dit verwijt volledig afge wezen, er o.m. op wijzend, dat de argumenten voor die stelling on juist en unfair zijn. Het beleid van het kabinet-Cals was juist gericht op een evenwichtsherstel, aldus de lijstaanvoerder van de Partij van de Arbeid. Hij noem de het economisch perspectief voor ons land beter dan de eco nomische perspectieven voor En geland, Frankrijk, België en Duitsland. Naar het oordeel van de heer Den Uyl is een versnelde uitvoe ring van het programma van in frastructurele werken noodzake lijk, evenals het in uitvoering ge ven van de bouw van woningwet woningen, waarvoor voor het noorden van het land een extra bouwvolume van 1500 woningen moet worden beschikbaar ge steld en van nog eens 1500 wo nineen voor Twente, West- en Oost-Brabant. De rijksoverheid zal hiervoor de benodigde midde len ter beschikking moeten stel len. „KORT SEIZOEN" BIJ CARNAVAL EN VASTENAVOND Vroeger dan anders begon in de Duitse bondsrepubliek dit jaar het dwaze feestvieren. Al op 8 februari zijn vastenavond en car naval voorbij, omdat Pasen zo vroeg valt. Zo heerste reeds in de eerste dagen van januari in de steden aan de Rijn en ook in zuid- Duitsland een opperbeste stem ming. Gasten uit heel Europa en zelfs van overzee brengen deze dagen onbekommerd met mensen door, die zij nog nooit eerder hebben gezien. Een hoogtepunt van de Münchense vastenavond is het feest op de grote groente en fruitmarkt een dag voor As woensdag: Vastenavond op de victualiënmarkt. Op de foto: Münchense markt vrouwen in carnavalstemming. Een van Terneuzens oudste bedrijven, Van der Peijls auto bedrijf, bestond op 1 februari 75 jaar. Een groot gezelschap, bestaan de uit de talrijke relaties die dit bedrijf in alle kringen der be volking heeft verworven, en familieleden kwamen vrijdag middag in de benedenzaal van hotel „Rotterdam" op een recep tie die de eigenaar, de heer G. J. van der Peijl, aanbood om hem en zijn familie met dit heuglijke feit te complimenteren. Wij zagen verder o.m. burge meester Aschoff, de r.k. en pro testantse geestelijkheid in de per sonen van pastoor-deken J. van Mechelen en ds. P. A. v. d. Vlugt, de secretaris van de kamer van koophandel, de heer A. Hen- drikse, en de korpschef van de gemeentepolitie, inspekteur D. van Ooijen. Bovendien waren er, gezien het karakter van het bedrijf, be langstellenden uit de kring van het begrafeniswezen, de dragers vereniging en vele chauffeurs. PRIMEUR Op 1 februari 1892 werd de stalhouderij „Wilhelmina" ge sticht door de heer J. A. Donze, de grootvader van de huidige eigenaar. Door alle jaren heen is het bedrijf gevestigd geweest in de Donze-Visserstraat, al is er in de 75-jarige periode heel wat aan de gebouwen veranderd. De heer Donze had in 1914 de primeur in Zeeuws-Vlaanderen als eerste autobezitter, want hij schafte in dat jaar twee taxi's aan. Trouwen deed men destijds uitsluitend per paardentractie, een bruidskoets, gevolgd door ge wone rijtuigen. Het aantal hier van hing af van de welstand, waarin het huwende paar of hun ouders verkeerden. De heer Don ze en ook zijn kleinzoon Govert van der Peijl hebben heel wat huwelijkskandidaten tot aan het trottoir van het stadhuis ge voerd en met de lijkkoets en volgauto's de laatste tocht van overledenen verzorgd. Voor de huidige eigenaar wa ren dat, sinds hij het bedrijf van de heer P. H. van der Peijl over nam, 3000 overledenen en 1600 bruidsparen. CIRCUSDEBUUT „Wilhelmina" handelde ook in paarden en de heer Donze maak te eens met een paard dat hij zelf had gedresseerd, zijn circus debuut tijdens een druk bezochte voorstelling van het in Terneu zen bekende circus Roberti. Een andere primeur mag bij dit jubileum niet onvermeld blijven. Meer dan een halve eeuw geleden verzorgde de heer Donze bij een koninklijk bezoek aan Terneuzen het vervoer per rijtuig van koningin Wilhelmina en haar gevolg. Als blijk van waardering voor zijn goede zor gen werd de heer Donze bij die gelegenheid benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. In 1925 kwam het bedrijf in handen van de schoonzoon van de heer Donze, de heer F. H. van der Peijl. Tijdens de oorlog, toen prak tisch alle auto's door de bezet ter waren gevorderd, floreerde de paardentraktie weer. In 1948 schakelde de heer Van der Peijl in associatie met de heer A. J. Verbrugge het goede renvervoer per vrachtauto in. In 1958 werd deze firma ontbonden en werd het gemotoriseerde per sonenvervoer onder de naam Van der Peijls autobedrijf voort gezet. Het oorspronkelijke karak ter van de stalhouderij „Wilhel mina" bleef hierdoor behouden, want ook nu bestaat het grootste gedeelte van het werk in het verzorgen van trouwpartijen en begrafenissen met daarnaast par ticulier taxi-vervoer. MACHINIST VERANDERDE IN SNEEUWMAN Machinist Dadema uit Den Haag stapte vrijdagmorgen in de buurt van Dordrecht als een sneeuwman uit de cabine van de sneltrein die hij van Roosendaal naar Amsterdam moest rijden. Oorzaak was een poederbrand- bjus-apparaat, dat in de cabine was gevallen en de hele inven taris inklusief de machinist met een laag poeder had bedekt. De machinist had direkt de remmen in werking gezet en om dat hij het benauwd kreeg, zijn hoofd uit het raampje gestoken totdat de trein stilstond. Vervol gens maakte hij zo goed en zo kwaad als dat ging de bestuur derscabine schoon voor hij door reed. In Rotterdam werd het voorste treinstel afgekoppeld. De trein liep een vertraging op van tien minuten. (ADVERTENTIE) De vorige regering vroeg een hoge prijs voor het gas en de olie die, naar men aanneemt, in de bodem van de Noordzee zitten. Nu moet het ineens voor minder weg. Ook onze zeggen schap over wat er met de olie gebeurt is met één pennestreek ver dwenen. Voor 40 jaar. Van waar die haast, zo vlak voor de verkiezingen? Welke belangen worden hiermee gediend? Van wie is dat spul eigenlijk wel? Gelukkig praten wij daar met z'n allen nog één keer over mee. Op 15 februari. Den Uyl, een man om mee ie werken. Het gemeenschappelijk over leg van ziekenfondsorganisaties heeft gisteren op een vergade ring in Utrecht besloten, de lan delijke huisartsenvereniging mee te delen dat de ziekenfondsorga nisaties bereid zijn tot het af sluiten van een overeenkomst voor het jaar 1967. Zij willen in deze overeen komst een trendmatige verho ging van de honoraria-1966 met acht procent vastleggen, met daarnaast een pensioenreserve ring van 2,41 per ziekenfonds verzekerde per jaar, een en an der zoals door de regering is be paald. De fondsen vinden de situatie op het ogenblik echter nog te onduidelijk om met de L.H.V. al onderhandelingen te beginnen over de honoraria in 1968, 1969 en 1970. Volgens hen blijkt uit de brief die zij op 31 januari van minister Veldkamp hebben ont vangen en een schrijven van de L.H.V. van 27 januari, dat er tussen regering en L.H.V. ver schillen van interpretatie bestaan over hetgeen op 5 januari tij dens een gesprek tussen de rege ring en de huisartsen (waarbij de ziekenfondsen niet aanwezig waren) is overeengekomen. De minister heeft de fondsen laten weten dat het geamendeer de rapport van de commissie- Van der Ven (een verhoging van in totaal 51 procent over de periode 1968 tot en met 1970) moet worden gezien als het glo- HEDENAVOND Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Arabesque". Porgy and Bess: The Alsa- tions R en B en Beat. Café „Zeeland", 7 uur Car navalsbal. Stoppeldijk: Fabriekshal, 7.30 uur: „Les Baroques". ZONDAG 5 FEBRUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur: „Arabesque". Zuidersportpark, 2.30 uur: Terneuzen IAxel I; 12.00 u.: Terneuzen IIAxel II. Porgy and Bess: Don Byas met trio Rob Agerbeek. MAANDAG 6 FEBRUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur „Arabesque". Stoppeldijk: Fabriekshal, 7.30 uur: Carnaval met „The Ever- ly Stars". Gebouw „De Schakel", 19.45 uur: ARJOS-verkiezingsbijeen- komst. DINSDAG 7 FEBRUARI Terneuzen: Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatiesamen komst. Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Arabesque". 12. Nadat de kleine stoet onge veer een half uur gereden heeft, geeft Caracalla opnieuw een teken om halt te houden. „Wij kunnen thans niet ver van de bewuste plek verwijderd zijn", merkte hij op. terwijl hij de kaart tevoor schijn haalt. Zorgvuldig bestudeert hij met Aram het perkament. „Inderdaad, het moet hier vlak bij zijn" geeft de jonge leenheer toe. Opnieuw vervolgen ze hun weg. langs een smal pad, dat steeds rotsachtiger wordt. Plotseling houdt Caracalla zijn paard in. Er is een triomfantelijke gloed in zijn ogen en de hand, waarmee hij in de verte wijst, trilt lichtelijk van opwinding. „Ziet!" roept hij uit. „De ruïne! We zijn eri" Vlakbij hen. half .ver scholen tussen het hakhout, zien ze de overblijfselen van wat eens een Romeins bouwwerk geweest moet zijn. De resten van de ter rassen zijn grotendeels begroeid met een dichte laag mos. Hier en daar rijst een afgebrokkelde pilaar op, half schuilgaand onder de over vloed van klimplanten en hoge varens. Bij hun nadering vliegt een zwerm vogels luid krassend weg. Dar» is het weer stil. Zwijgend staart de kleine groep een wijle naar het vervallen bouwwerk. Er gaat iets onheilspellends van uit en even voelt Aram zich onbe hagelijk te moede. Doch meteen zet hij dit gevoel van zich af. „Afstijgen!" beveelt hij. „Begint hier te graven!" Vader dreigde kind te doden met broodzaag Donderdagavond heeft de po li tie in Rotterdam de 20-jarige W. K., zonder beroep, aangehou den, omdat hij in het huis van zijn 18-jarige echtgenote een brood zaag op de keel van zijn één jaar oude kind heeft gezet met de be dreiging het te doden. De man was omstreeks 10 uur doorgedrongen in het huis van zijn vrouw, van wie hij geschei den leeft. Na een half uur kwa men er kennissen op bezoek. Om 11 uur kreeg K. het verzoek om het huis te veriaten. Hij vroeg of hij het kind nog even vast mocht houden en liep daarop met het kind naar de keuken. Daar zette hij de broodzaag op de keel van de baby onder bedreiging dat hij deze zou doden, als niet iedereen het huis verliet. Eén van de gasten sloeg het broodmes uit zijn handen, waar op de moeder het kind vastgreep. K. vluchtte het huis uit maar werd even later aangehouden. bale raam, waarbinnen de on derhandelingen moeten worden gevoerd, terwijl de artsen uit gaan van de stelling „51 procent is 51 procent". „Maar onderhan delingen binnen het globale raam van het rapport-Van der Ven kunnen ook wel 53 of 48 procent als uitkomst hebben", zo zei de voorzitter van het G.O.Z., de heer J. Verschoor. Bovendien zou volgens de op vattingen van de L.H.V. in de periode 1968 tot en met 1970 een bedrag van ruim dertig miljoen gulden méér nodig zijn dan de ziekenfondsorganisaties hebben berekend (een verschil dat wordt veroorzaakt door uiteenlopende opvattingen over de technische berekeningen en de temporise ring van bepaalde uitkeringen). Gezien de onzekerheid die nog bestaat over de situatie in de jaren 1968 tot en met 1970 heb ben de ziekenfondsorganisaties de minister opnieuw een brief gestuurd met het verzoek con creet aan te geven, waartoe het overleg tussen regering en L.H.V. op 5 januari heeft geleid. Vrachtwagen met gasflessen in brand Omstreeks half een vrijdag middag is in Nijverdal een vrachtwagen, waarop zich gas flessen bevonden, in brand ge raakt. Tengevolge hiervan werd het treinverkeer tussen Nijverdal en Raalte stilgelegd. De reizigers trein, die twee minuten vóór twaalf uit Zwolle vertrok, is in Nijverdal gekeerd. Ook de trein uit de richting Almelo heeft de reis bij Raalte gestaakt en is teruggekeerd. De spoorlijn bij Nijverdal voert door een dal, waarin het gemeen telijk zwembad ligt. In dit zwem bad waren schilders aan het werk. Op een gegeven moment raakte de vrachtwagen, waarop de gasflessen stonden, in brand. Enkele gasflessen ontploften en werden de lucht in geslingerd. Twee scholen, die in de buurt staan van het zwembad, werden ontruimd. De brandweer heeft het ter rein afgezet, omdat zich in de brandende auto nog flessen be vonden, die nog niet waren ont ploft. Het reizigersverkeer kon om half twee weer normaal door gang vinden. ENGELSE PRAATMACHINE LEIDDE TOT ECHTSCHEIDING Een Londense rechter heeft don derdag anderhalf uur lang ge luisterd naar een geluidsband, opgenomen in een Engels ge zin waarvan de vrouw al die tijd aan het woord was. De tirades van de vrouw tegen haar man hadden op de rechter zo'n indruk gemaakt, dat hij de opmerking slaakte: „De man heeft niet meer dan negen woorden gezegd". Hij vond, dat geen enkele ec htgeno(o)t(e) een dergelijke woordenstroom dag en nacht over zich heen behoefde te laten gaan en ken den echtscheiding toe aan de gepensioneerde monteur Fran cis For, die 25 jaar getrouwd is geweest met zijn (babbelende) vrouw Doris. Wat de rechter de roerendste passage achtte in de geluids band was, toen de vrouw met veel ophef verklaarde, dat zij zich voorgenomen had niet meer te drinken. Daarop volg de het benepen antwoord van de echtgenoot, dat inderdaad niet meer dan negen woorden bevatte: „Had je je maar voor genomen niet meer te pra ten DURE POSTZEGEL Op een veiling in New York is een Amerikaanse ongebruikte postzegel uit 1865 van 15 cent voor 35.000 dollar (ongeveer 125.000 gulden) in andere handen overgegaan. Op de bruin met blauwe zegel is de landing van Columbus in Amerika afgebeeld.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3