Besprekingen over de toekomst van Soekarno Contra-revolutionaireiT in Sjansi leggen zich niet bij hun nederlaag neer Lijk in koffer te Rotterdam „Het einde nadert" RADIO DE K0CK Prijsverhoging van aardolieprodukten 100 MILJOEN VOOR BESTRIJDING WERKLOOSHEID AUSTRALIËR RONALD RYAN TERECHTGESTELD HET WEER de MUL Gas verwarming Moord op negenjarige jongen ZATERDAG 4 FEBRUARI 1967 23e Jaargang No. 68^4 Droog met zonnige perioden Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Soekarno wil eerst „peilen" Geen problemen Ruby had hersengezwel Vrees voor bloedige opstand Strijdkrachten in Sjanghai trouw aan Mao Russische ambassade in Peking ontslaat Chinees personeel Leger krijgt graanvoorraden onder beheer Het blijft onrustig Politicus vermoord in Senegal KREDIET VOOR GRIEKENLAND Prank, bö abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. VRIJE Z Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ..ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Vrijdag hebben president Soe karno en leiders van de Oost- java anse „brawidjaja"-legerdivi sie in het Merdeka-paleis een be spreking van 3 >/2 uur gehouden die niet tot eenheid van inzicht ten aanzien van Soekarno's toe komst schijnt te hebben geleid. De divisie-bevelhebber gene- raal-majoor Dedy Soemitro zei na de bespreking tot journalis ten, dat men de in Oost-Java geboren Soekarno over het korps had ingelicht. „Als leden van de brawidjaja-familie hebben wij elkander berispt en gewaar schuwd." Op de vraag of men op de bij eenkomst tot „eenheid van standpunt" was gekomen, wilde de generaal, die als een loyaal aanhanger van Soeharto wordt beschouwd, geen rechtstreeks antwoord geven. Er zou mis schien later nog een bespreking worden gehouden. Soekarno, die in zijn groene (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 m Een gordel van hoge luchtdruk Strekt zich van het zeegebied ten noorden van de Azoren via de Golf van Biscaye naar de Alpen Uit. De luchtdruk is laag in een strook die loopt van zuid-Groen land via IJsland naar zuid-Scan- dinavië. Hierdoor wordt op het noord oostelijk deel van de Atlantische oceaan een brede en krachtiee luchtstroming uit zuidwest tot west in stand gehouden. Deze stroming, die zachte lucht met zich meevoert reikt tot aan Rus land. De vorst is hierdoor terug gedreven tot in noordjScandina- vië, Finland en de Sowjet-Unie. Vandaag bevinden wij ons in iets drogere lucht waarin naast wolkenvelden ook flinke zonnige perioden zullen voorkomen. Het zal daarbij iets minder zacht zijn dan de voorgaande dagen, tot ,al9A,telo,7-y. gClo medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden maar ook zonnige perioden. Matige, aan de kust aanvankelijk nog vrij krach tige westelijke wind. Maximum temperaturen van 7 graden in 't Waddengebied tot 10 graden land inwaarts. ZATERDAG JJreskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZONDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 4 FEBRUARI v.m. n.m. 9.18 10.02 9.54 10.38 10.28 11.12 10.27 11.11 i FEBRUARI v.m. n.m. 10.35 11.18 11.11 11.54 11.45 12.28 11.44 12.27 ZON MAAN uniform van opperbevelhebber van het leger toeluisterde, ter wijl Soemitro de pers te woord stond, zei op een vraag van de A.N.P.-correspondent om com mentaar dat de besprekingen ten doel hadden „de geest van het korps te versterken". Van de dertien bevelhebbers van de in 1946 gevormde bra- widjaja-divisie hadden er acht aan de besprekingen van vrij dag deelgenomen. De twee voor malige bevelhebbers lt-generaal Sarbini (thans minister voor oudgedienden) en lt-generaal Basoeki Rachmat (thans minis ter van binnenlandse zaken), die er in maart vorig jaar mede de hand in hadden dat Soekarno zijn presidentiële uitvoerende macht aan generaal Soeharto delegeerde, waren niet aanwe zig. De A.N.P.-correspondent ver nam van betrouwbare zijde dat de bespreking met wederzijds goedvinden was gehouden, maar dat de korpsleiders van hun kant de president wilden overhalen om zijn standpunt aan de poli tiek van Soeharto aan te passen, terwijl Soekarno daarentegen wilde peilen in hoeverre hij nog op de traditionele steun van de Oost-Javanen kan rekenen. De president zou tijdens de bijeenkomst tot viermaal toe zijn uitgevaren en de divisie-leiders in het Nederlands hebben toege voegd: „Wat zijn jullie toch stom". Het regionale parlement van West-Java heeft met algemene stemmen besloten het volkscon gres te verzoeken president Soe karno af te zetten, zo meldt het Indonesische persbureau Antara. Generaal Dharsono, de mili taire bevelhebber van West-Java, heeft verklaard dat een ontslag van Soekarno geen problemen schept, aangezién de wet voor ziet in maatregelen om te voor komen dat er een „machtsva cuüm" ontstaat. Generaal Amir Machmoed zei in Djakarta, dat de strijd van de nieuwe orde tegen Soekarno zijn einde nadert. In Rotterdam is gisteren be kend geworden dat als gevolg van gestegen aanvoerprijzen op 6 februari a.s. de verkoopprijzen in Nederland van een aantal aardolieprodukten zullen wor den verhoogd. Autogasolie uit pompen, gas- olie voor andere doeleinden en huisbrandolie I worden met 30 cent per 100 liter in prijs ver hoogd. De prijs voor autogasolie uit pompen zal dan 20,8 cent per liter bedragen. De prijzen voor huisbrandolie II en dunne stook olie zullen met 20 cent per 100 liter worden verhoogd. De prijs voor petroleum voor verlichting en verwarming zal met 25 cent per 100 liter worden verhoogd. OVEREENKOMST RUIMTEVAARTTECHNIEK Den Haag: Op het ministerie van buitenlandse zaken is donderdag een overeenkomst getekend tus sen de Nederlandse regering en de Europese organisatie voor ruimte-onderzoek (ESROin zake oprichting en exploitatie van het Europese centrum voor ruimtevaarttechniek (ESTEC). Op de foto van links naar rechts tijdens 't tekenen: prof. P. Auger (dir.-gen. ESRO), mr. Luns en prof. dr. I. A. Diepenhorst. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN Jack Ruby, de man die de ver moedelijke moordenaar van pre sident Kennedy, Lee Oswald, doodschoot, had in de hersenen een gezwel van dezelfde aard als de tumors die in andere delen van zijn lichaam waren opge treden. Dit is gebleken bij de lijk schouwing die dr. Earl Rose in opdracht van de autoriteiten van Dallas heeft verricht, aldus meldt het blad „Dallas News". Drie hoogleraren van de medi sche faculteit van de universiteit van Texas hebben het onderzoek bijgewoond. Febr. 4 5 6 7 8 op onder op onder 8.16 17.32 4.54 12.11 8.15 17.34 6.08 12.54 8.13 17.36 7.08 13.51 8.11 17.38 7.52 15.00 8.10 17.40 8.25 16.14 Radio-Peking meldt, dat contra revolutionaire elementen in de Noordchinese provincie Sjansi nog steeds niet verzoend zijn met hun nederlaag en een samenzwering op touw zetten tegen de revolutionai re rebellen die partijleider Mao tse- Toeng steunen Sjansi is een van de provincies waarin de aanhan gers van Mao de macht in handen zouden hebben. Door de activiteit van de contra' revolutionairen in Sjansi was een deel van de massa misleid eh wilde een ander orgaan in het leven roe pen tegen de maoisten. In een artikel van revolutio naire rebellen, dat door radio- Peking is aangehaald, heet het voorts, dat bedoelde lieden neer geslagen dienen te worden, omdat succes van hen zeer gevaarlijk, zou kunnen zijn. In het artikel wordt de bevol king van de provincie Sjansi ge waarschuwd op haar hoede te zijn voor sabotagepogingen. Op de re volutionaire functionarissen wordt een beroep gedaan, zich bij de massa aan te sluiten teneinde „de burgerlijke machthebbers" volko men neer te slaan. Uit China kwamen vrijdag be richten, dat er op vele plaatsen waar aanhangers van Mao de macht zouden hebben overgeno men, nog verzet wordt gepleegd, met name in de provincies Hei- loengkiang, Hopei, Sjansi, Kiangsi, Tsjekiang, Hoenan en Kweitsjou. In officiële berichten werd her haaldelijk gewaarschuwd, dat de tegenstanders van Mao niet bereid zijn zich bij hun nederlaag neer te leggen. Zij beramen tegenacties en hebben in de provincie Heiloeng- kiang, die aan de Sowjet-Unie grenst, al sabotage gepleegd. Radio-Peking riep vrijdag de rode gardisten op om hun gelederen van „slechte elementen" die de culturele revolutie hadden geïnfil treerd, te zuiveren. In de meeste verdeelde provincies schijnt het leger de aanhangers van Mao te steunen. In Narbin, de hoofdstad van de provincie Heiloengkiang, namen legereenheden deel aan een overwinningsbijeenkomst, waar schijnlijk als waarschuwing dat zij bij verzet geweld zullen gebruiken. Volgens muurkranten in Peking smeden tegenstanders van Mao plannen om volgende week, wan neer het Chinese nieuwjaar wordt gevierd, in Kanton een bloedige opstand te beginnen. Dit meldt het Japanse dagblad Yomioeri. In de muurkranten staat dat de Ieger- autoriteiten in deze havenstad „hun geweren op aanhangers van de revolutionaire linkervleugel richten" in plaats van het komplot op te rollen. De land-, lucht- en zeestrijd- krachten in Sjanghai hebben hun trouw aan Mao tse-Toeng betuigd, zo meldt het Pekingse Volksdag blad. In diplomatieke kring te Peking verluidt dat premier Kosygin van de Sowjet-Unie premier Tsjoe en- Lai van China heeft verzocht ervoor te zorgen dat de zaterdag beginnende evacuatie van Russi sche vrouwen en kinderen uit Pe king ongehinderd verloopt. Uit dezelfde kring wordt vernomen dat Kosygin verblijfsvergunningen heeft aangevraagd voor meer dan honderd Russen, die het op staan de voet ontslagen Chinese perso neel van de Russische ambassade in Peking moeten vervangen. Een Japanse correspondent in Peking meldt, dat volgens muur- kranten de Chinese regering de be taling vanschadevergoeding aan „voormalige kapitalisten" wegens naasting van hun bezit gaat sta ken. De Russische ambassade in Pe king heeft donderdag de toegang geweigerd aan de ongeveer 100 Chinese personeelsleden, die na afloop van een staking van zes dagen het werk wilden hervatten, aldus het persbureau Nieuw China. Op 27 januari ging het personeel in driedaagse staking uit protest tegen het optreden van de politie in Moskou tegen Chinese studen ten. Op 30 januari werd de staking drie dagen verlengd, nadat bekend was geworden dat in Bagdad Chi nese studenten door Russische diplomaten waren geslagen, aldus het persbureau. Nieuw China meldt nog, dat de Chinezen ontslag is aangezegd. Deze hebben evenwel geweigerd het te aanvaarden, omdat zij het ontslag als een vergeldingsdaad beschouwen die is ingegeven door politieke motieven. Blijkens in Peking aangebrachte aanplakbiljetten krijgt het volks leger alle graanvoorraden onder zijn beheer. Alle onwettige distri butie zal streng worden gestraft. Deze maatregel van de staats raad schijnt te zijn genomen om een einde te maken aan een wille keurige graandistributie in de volkscommunes in verscheidene provincies, die tot ernstige moei lijkheden in de voedselvoorziening zou kupnen leiden. Mao tse-Toeng, de 73-jarige voorzitter van de Chinese commu nistische partij en premier Tsioe en-Lai hebben vrijdag, kennelijk in Peking, een Albanese delegatie ontvangen. De delegatie van Alba nië met aan het hoofd minister van defensie Bekir Balloekoe bood de Chinezen na de ontvangst een diner aan, waarop Mao echter niet verscheen. Ook de Chinese minis ter van defensie Lin Piao was op dit diner niet aanwezig. Zowel Mao als Pin Piao, die in de eerste dagen van de culturele revolutie als Mao's troonopvolger op de voorgrond trad, zijn op 26 november voor het laatst in het openbaar gezien. Lin Piao wordt nu echter maar zelden genoemd in officiële ver klaringen. Het persbureau Nieuw China meldt dat de contra-revolutionaire revisionistische kliek onder leiding van Tsjou Jang, die vroeger sous chef van de propaganda-afdeling was, getracht heeft de produktie van portretten van Mao te belem meren. Maar, aldus het persbu- Schoolkinderen hebben vrij dagochtend in een parkje van Rotterdam-zuid een afschuwelijke ontdekking gedaan, fn de lage bosjes van het parkje ontdekten de kinderen een koffer waarin zich het verminkte lijkje van een 9-jarige jongen bevond. Het kind lag met touwen vastgebonden dubbelgevouwen in de koffer en het had"" ernstige" verwondingen aan het hoofd. De recherche van het bureau Slinge heeft in verband met dit misdrijf een 32-jarige ongehuw de vrouw uit Rotterdam aange houden. BLOEDSPOREN Het slachtoffertje, Walter B. de Wildt, die met zijn moeder in een pand aan de Oldengaarde woonde, werd sinds donderdag avond vermist. Om tien uur kwam de moeder van Walter aan het bureau Slinge vertellen dat haar zoontje al enige uren zoek was. Twee en een half uur later verscheen mevr. De Wildt op nieuw op het bureau. Zij vertelde dat uit haar huis een bedrag van ƒ350 werd vermist. Niemand dacht toen aan een ernstig mis drijf. Vermoedens rezen bij de politiemannen toen om tien over twee 's nachts een taxichauffeur kwam vertellen dat hij in het be gin van de avond een vrouw had vervoerd van haar woning naar de Voornsestraat. Een uur later had een andere chauffeur de vrouw teruggebracht naar haar huis. Toen de chauffeur, die de eerste rit had verzorgd, zijn auto inspekteerde, ontdekte hij een bloedplas op de plaats waar de vrouw had gezeten. Hij herinner de zich dat de vrouw een grote koffer bij zich had. Na deze mede delingen ging een rechercheploeg op onderzoek uit. Al spoedig vond men in de wo ning van de vrouw een groot aan tal bloedsporen. Een misdrijf stond toen wel vast. Nog vóór de schoolkinderen de lugubere vondst deden, arresteerde de po litie de 32-jarige vrouw. De po litie moest voor deze aanhouding naar het centrum van Rotterdam, omdat de vrouw na haar laatste taxirit naar hagr moeder was ge gaan. De vrouw, Josje C. S., is een vrij goede bekende van de politie. Zij heeft een aantal ver oordelingen op haar strafregis ter. Josje S. is ongehuwd en heeft één kind. MOTIEF ONBEKEND Een motief voor het misdrijf kan de politie niet geven. Bekend is wel dat het slachtoffertje dik wijls bij Josje S. over de vloer kwam. Dat gebeurde vooral in de vrije tijd van de schoolgaande Walter. Josje S. ving de jongen dan vaak op, omdat zijn moeder in verband met haar werk niet thuis was. De 32-jarige Josje S. heeft gis termiddag toegegeven het jonge tje donderdag in haar woning te hebben gedood door hem de schedel in te slaan. Dr. Zeldenrust, de patholoog anatoom, kwam eerder op de middag tót de konklusie dat Wal ter moest zijn gestorven aan een groot aantal slagen op het hoofd met een scherp voorwerp. Over het motief heeft de vrouw zich nog niet uitgelaten. In een brief aan de tweede ka mer heeft de minister-president, dr. J. Zijlstra, medegedeeld dat de regering na advies te hebben ingewonnen van de centraal econo mische commissie, waarin alle be trokken ministeries waren ver tegenwoordigd heeft besloten suppletoire begrotingen voor 1967 bij de staten-generaal in te dienen tot een bedrag van ruim 100 mil joen voor een programma, dat is gericht op de bestrijding van regio nale werkloosheid en bestaat uit normale, in beginsel structuurver- beterende werken, gecompleteerd met enige aanvullende werken. Dit programma, aldus de brief, dient als een volgende stap te wor- De Australiër Ronald Ryan is gisteren in de gevangenis van Melbourne opgehangen. Hij was ter dood veroordeeld wegens het doden van een gevangenbewaar der tijdens een uitbraakpoging in 1965. Het doodvonnis tegen Ryan heeft geleid tot een storm van protesten tegen de doodstraf. Het was de eerste maal in 16 jaar dat iemand in de staat Vic- reau, het eerste produkt van de arbeiders, die de vorige maand in Sjanghai de macht hadden ver overd op Mao's tegenstanders, was een meer dan levensgroot portret van Mao geweest. De onder toezicht van de maois ten staande pers en radio maak ten vrijdag nog steeds melding van verzet tegen de Chinese leider. In vrijwel geheel China, van Mand- sjoerije en in het uiterste noord oosten tot Kweitsjou in het zuid westen, zou het nog onrustig zijn. toria werd terechtgesteld. In en kele andere Australische staten is de doodstraf afgeschaft. De gehele nacht hebben hon derden personen gedemonstreerd tegen de terechtstelling en de doodstraf in het algemeen. De politie moest enkele arrestaties verrichten. Om 6 uur plaatselijke tijd twee uur vóór de terechtstelling werd Ryan bediend door de gevangeniskapelaan. Een uur daarna werd hij uit de dodencel gehaald. Toen het uur van de te rechtstelling naderde, werd de menigte buiten de Bluestone- gevangenis stil. Na afloop van de executie ver klaarde een verslaggever, die getuige was geweest van het ge beuren: „Ryan stierf als een man. Hij liep vastberaden naar de galg en keek recht voor zich uit, toen de beul de strop legde. Hij was asgrauw, maar vertoonde geen emoties". Nadat Ryan de dodelijke val door het luik had gemaakt, ver richtte kapelaan Brosman de laatste riten van de katholieke kerk. den gezien in het kader van het op de bevordering van de werk gelegenheid gericht regeringsbeleid. Bij de keuze van de projecten, die in het thans gepresenteerde nieuwe programma zijn opgeno men, is erop gelet, dat deze tot uitvoering komen in gebieden met een relatief hoge werkloosheid. In grote trekken is aansluiting ge zocht bij de grenzen, die in dit op zicht zijn getrokken in de „nota inzake verstrekking van leningen aan gemeenten ter bevordering van de werkgelegenheid in noord- en zuid-Nederland", welke de kamer bij brief van 20 januari j.l. werd aangeboden. Teneinde met het programma tot een effectieve bestrijding van de werkloosheid te komen, acht de regering het van groot belang relatief arbeidsintensieve projecten (e kiezen. Overigens tekent zij hierbij aan, dat is uitgegaan van een uitvoering onder handhaving van de huidige mechanisatiegraad. Demba Diop, de leider van de parlementsfractie van de in Se negal regerende „voouitstreven- de uniepartij", is door messteken om het leven gebracht, zo is vrij dag van gezaghebbende zijde in de hoofdstad Dakar verklaard. De aanslag zou hebben plaats gevonden in Thies, op 80 km ten oosten van Dakar. Diop is minister voor sport- en jeugdzaken geweest. De Europese investeringsbank heeft met Griekenland een kre dietovereenkomst aangegaan van 5 miljoen dollar voor de finan ciering van een irrigatieproject in de vlakte van Karditsa (Thes- Salie). Het project omvat de verbete ring van landbouwgronden met een oppervlakte van 16.000 ha, waarvan 14.000 ha van een irri- gatienet zullen worden voorzien. De Europese investeringsbank heeft al deelgenomen in de vlakte van Saloniki, zodat zij nu voor de tweede maal in deze sec tor intervenieert. Beide projec ten zijn voor de ontwikkeling van Griekenland van bijzonder belang.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1