PROVINCIAAL NIEUWS MONUMENTENZORG BETAALT ZICHZELF GENERAAL S0EHART0 LEIDDE SPECIALE BIJEENKOMST VAN HET PRESIDIUM Toeristische waarde toetssteen 250 man op straat gezet en er werd niet eens excuus gemaakt. Donderdag 2 febniari 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Terneuzen Axel Hoek IJzendijke Vakantiespreiding 1967 vindt vrijwel overal medewerking Elektronisch vonnis Een gewaarschuwd mens stemt voor ETALEREN KOPPELING BESCHERMING IV Tijdelijke benoeming Petrus Hondiuslyceum Te rekenen met ingang van 1 september 1966 is de heer C. C. de Rooij gedurende de afwezig heid van de heer J. C. Verschuren tot 15 augustus 1967 in tijdelijke dienst benoemd tot leraar aan de afdeling rijks h. b. s.; m. m. s. en h. a. v. o. van het Petrus Hondius lyceum te Terneuzen. Afscheid bij de belastingdienst Nadat vorige week inspecteur mr. J. van der Brugge in ver band met zijn benoeming te Gro ningen afscheid had genomen van de belastingsdienst te Ter neuzen, was dinsdag 31 januari de beurt aan de heer J. Kooi man, hoofdcontroleur ter inspec tie der directe belastingen, die met ingang van 1 februari 1967 in gelijke functie is benoemd te Almelo. Ook dit afscheid vond plaats in de cantine van het rijkskantorengebouw. Bij het betreden van de zaal door de scheidende functionaris, die vergezeld was van zijn echt genote, werden mevrouw Kooi man bloemen aangeboden. De heer C. Rammeloo, commies ter inspectie, die de honneurs waar nam als chef de réception, sprak sen begroetingswoord. Als eerste spreker voerde het woord mr. G. J. Kruishoop, hoofd van de inspectie. Deze schetste de heer Kooiman als een ge- .rouwe medewerker, die de plaat selijke belastingdienst slechts node ziet vertrekken. Markant noemde hij in diens loopbaan de datum 1 februari. Immers op 1 februari 1960 werd hij van s-Gravenhage overgeplaatst naar Terneuzen. Op 1 februari 1961 volgde zijn bevordering tot con troleur en op 1 februari 1963 tot noofdcontroleur, terwijl hij op 1 februari 1967 werd verplaatst van Terneuzen naar Almelo. Tevens memoreerde de heer Kruishoop nog het 25-jarig ambtsjubileum, op 1 juli 1965 gevierd in dezelfde zaal. Na hem dank te hebben ge bracht voor de nauwgezette en prettige wijze waarop de heer Kooiman zich van zijn taak heeft gekweten, bood de heer Kruis- ioop de scheidende functionaris namens alle ambtenaren ter in spectie een foto aan) gezicht op ie Westerschelde nabij Terneu ten). Verder werd het woord ge voerd door de heren C. Hol, hoofdcontroleur A, en de heer M. P. Buter, chef de bureau, beiden ter inspectie der directe belas- :ingen alhier, die eveneens be treurden dat het uur van schei- ien was aangebroken. Tenslotte dankte de heer Kooi man mede namens zijn vrouw A voor de prettige wijze waarop zovelen hen tegemoet zijn ge treden. Zij zullen hun Terneu- zenperiode nimmer vergeten. Twee jubilarissen bij „het spoor" Vandaag vieren de heren F. Clemminck (Rozenstraat 43) en A. Goossens (Baandijk 3b) hun veer tigjarig jubileum bij de Neder landse spoorwegen. In feite heb ben beiden het grootste gedeelte van hun diensttijd doorgebracht bij MechelenTerneuzen, waar van men weet dat het Nederlandse gedeelte in handen van de N.S. is overgegaan. De heer Clemminck, die aanvan kelijk als timmerman bij een „baas" werkte, moest in 1927 van de nood een deugd maken en daar de naam Clemminck stevig met Mechelen Terneuzen verbonden was, kwam ook hij (bijna vanzelfsprekend) bij deze maatschappij als rangeerder. Later werd hij seinwachter en in 1958 slaagde hij voor het diploma S B.A. hetgeen betekent dat hij toen.de rang van statïonsbeambte had bereikt. In zijn privéleven ontplooide de heer Clemminck gedurende vele jaren activiteitenop het gebied van het vakbondswerk. Hij is nu ook 40 jaren lid van de voormalige „St. Rafaël" en tot tweemaal toe werd hij in „de ploeg" van de K.A'.B. opgenomen, hetgeen bete kende dat hij tekens ten minste 25 nieuwe leden had gewonnen. Avond na avond ging hij er op uit. „Herwonnen Levenskracht" en Clemminck zijn bij de ingewijden in Terneuzen in de loop der jaren één begrip geworden. De heer Clemminck heeft deze onderafde ling van de vroegere K.A.B. in INDONESISCHE AFVAARDIGING NAAR AMSTERDAM Het Indonesische kabinetspre- sidum heeft woensdag besloten een afvaardiging van vier per sonen te zenden naar de confe rentie van Indonesische kredi- teuren-landen, die op 24 februari in Amsterdam wordt gehouden. De afvaardiging staat onder lei ding van de direkteur-generaal van de raad van toezicht op de financiën, Pandelaki, en vertrekt midden-februari naar Amster dam. De andere leden van de afvaar diging zijn Rachmat Saleh, prof. Widjojo Nitisastro en dr. Sisman. De afvaardiging is bevoegd alle voorwaarden voor nieuwe kre dieten die Indonesië hoopt te verkrijgen, te bespreken. De conferentie in Amsterdam is een voortzetting van de con ferentie die in december in Parijs is gehouden door westelijke kre- dit«UMn<>l«ndcn m Japan. Terneuzen tot grote bloei gebracht. Om gezondheidsredenen heeft hij zijn activiteiten moeten staken, hoewel hij nog steeds voorzitter van „Herwonnen Levenskracht" is. De heer Goossens kwam in Axel in dienst van MechelenTerneu zen als werkman „op proef", zoals dat destijds heette. Die proef is blijkbaar uitstekend verlopen, want op 1 juli 1928 werd hij be vorderd tot arbeider-rangeerder. In april 1930 kwam de heer Goos sens naar Terneuzen, werd op 1 januari 1934 seinhuiswachter en in 1951 bij de N. S. rangeerder. De beide jubilarissen „maken et niet veel van", zoals de heer Clemminck het uitdrukte. Samen vieren zij morgenavond een beetje feest in de gemeenschapszaal van de katholieke jongensschool, maar noch hun superieuren nóch colle ga's en vrienden zullen dit heug lijk feit zonder meer laten voor bijgaan. Lading van vrachtauto trof personenauto Woensdagmiddag is een deel van de bitumelading van een over de Zuidsingel rijdende vrachtauto er afgeschoven. Een tegemoet komende personenauto, bestuurd door C. V. A. uit Axel, werd er door getroffen, waardoor de voorruit en de koplampen sneuvelden. De bestuurder van de vracht auto is doorgereden. Het ken teken van de auto is bekend en de bestuurder wordt verzocht zich bij de rijkspolitie te Axel te melden. Botsing tussen auto en tractor Woensdagmiddag te 3 uur reed J. P. M. B. uit Koewacht met een landbouwtraktor van de 2e Ver korting de Hulsterse weg op. Hierbij verleende hij geen voor rang aan een uit de richting Hulst komende personenauto, bestuurd door R. V. den B. uit Hulst. Den B. remde maar kon niet voorko men dat de auto tegen de traktor botste en frontaal tegen een boom terechtkwam. De auto werd zwaar bescha digd. De gemeenteraad komt woensdag bijeen Woensdagavond 8 februari a.s. om 19.30 uur wordt een openbare vergadering gehouden van de gemeenteraad van Hoek. In be handeling komen de volgende agendapunten: Voorstel tot het vaststellen van een verordening tot toeken ning van een uitkering en een pensioen aan gewezen wethou ders der gemeente, zomede een pensióen aan hun Weduwen en wezen; voorstel tot verkoop van 605 centiare bouwgrond in het uit breidingsplan „Lovenpolder"; vaststellen gemeentebegroting voor de dienst 1967; voorstel tot het treffen van verkeersmaatregelen; voorstel tot het slopen van de muziektent; voorstel a) tot verkoop van woningwetwoning Dr. Leenhouts- straat 3 aan J. A. de Graaf, b) tot aankoop van woning met schuur tje van J. A. de Graaf, St. Hu- brechtstraat 11- rondvraag; reclames belastingen. Gemeenteraad besprak de herindelingsplannen In de dinsdagavond gehouden raadsvergadering bracht wet houder P. van Rijen nogmaals de herindeling ter sprake. Hij wil naar buiten laten komen dat de raad het met de huidige gang van zaken niet eens is. Hij is blij dat ook de heer A. van de Wijnkei een fel protest heeft laten horen. Laat ons samen met de andere gemeenten bij de kamercommissie ons misnoegen kenbaar maken. De voorzitter zei dat hij het hier volkomen mee eens is. Wij mogen het hoofd niet laten han gen, aldus de burgemeester. Hij beloofde in de volgende verga dering, welke op 2 maart wordt gehouden, daarop terug te ko men. Onder de ingekomen stukken was een uitspraak van de arbi trage voor de bouwbedrijven in zake het geschil met de firma Toussaint te Cadzand betreffen de het aanleggen van het ring- riool, hetwelk ten gunste van de gemeente is verlopen. Een nieuwe verordening op het verkopen en verhuren van grafruimten en begrafenisrech ten werd vastgesteld. Op voorstel van B. en W. zul len in diverse buitenwijken licht masten worden geplaatst. Getracht zal worden bij in schrijving over te gaan tot ver koop van grond achter de o. 1. school voor het bouwen van 12 garages, welke moeten worden gebouwd overeenkomstig het ge meentelijk ontwerp. Voor het op 10 februari in het Ledeltheater te Oostburg te geven concert voor de vereni ging van instrumentale muziek uit Middelburg werd een subsi die toegestaan van 25. Het terrein rond de gerestau reerde molen zal overeenkom stig het plan van de Ned. Heide- mij. worden verfraaid, o.a. met een beplanting, volleybalveldje en een speeltuin voor de klein tjes. De er langs lopende weg zal voor het verkeer worden af gesloten. Daar het bejaardencentrum „Emmaüs" wegens kamertekort wil uitbreiden waarvoor onge veer ƒ400.000 zal moeten wor den geleend, zal de gemeente garant zijn voor dit bedrag. Voor buitenmeubilair vóór de bejaardensociëteit en het aan brengen van een luchtververser werd 500 beschikbaar gesteld. Bij de rondvraag vroeg de heer A. v. d. Wijnkei wanneer de twee noodwoningen aan de Varkensmarkt worden afgebro ken. De voorzitter deelde mede dat deze zomer alle nog bestaande noodwoningen tegen de vlakte gaan. De heer A. Bogaert wees op de slechte verharding van het pad achter de woningen aan de Doel Bastion. De voorzitter zei dat dit met alle achterpaden het geval is. Hij hoopte deze binnen afzien bare tijd te kunnen laten opknap pen. Bij de kruisingen in de rond weg zullen lichtmasten worden geplaatst. De heer P. van Hijfte zei dat er na het plaatsen der stopbor den geen ongelukken meer zijn voorgevallen. Hij hoopt dat deze stoplichten er zullen blijven. IDe zomervakanties van de la gere scholen in Nederland begin nen over het algemeen op 3 juli. De vakanties van de collectief sluitende bedrijven vallen in de volgende pariodes: 3 t/m 15 juli de bedrijven in het oosten en noorden, alsmede de bouw- en nevenbedrjjven en de textielindustrie; 17 t/m 29 juli de bedrijven be zuiden de grote rivieren; 31 juli t/m 12 augustus de be drijven in Noord- en ZuidHolland en in Utrecht en Gelderland ten noorden en westen va de grote rivieren, alsmede de metaalindus trie. Aan de werkgevers in de tex tiel- en metaalindustrie is ver zocht zich bij de regionale sprei ding aan te sluiten. Uitgesmeerd De schoolvakanties in Nord- rhein-Westfalen, de deelstaat, waaruit de meeste Duitse toeris ten naar Nederland komen, vallen van 22 juli tot 6 september, aldus een mededeling van de Neder landse vereniging voor vreemde lingenverkeer, die hieraan toe voegt: een belangrijk pluspunt is, dat we met de vakantiespreidins op de goede weg zijn. De vakan ties van de collectief sluitende bedrijven die tot voor kort vrijwel alle in een tijdvak van twee we ken vielen, zijn sinds vorig jaar uitgesmeerd over anderhalve maand (begin julihalf augus tus). Het is daarbij van belang, dat,in vele gemeenten gunstig op het verzoek van de staatssecreta ris van onderwijs en wetenschap pen is gereageerd door de lagere schoolvakanties op 3 juli te laten beginnen. We moeten helaas zeg' gen, dat onder andere Den Haag, Arnhem en Leiden daarop een uitzondering vormen. Juni als vakantiemaand Het spreekt vanzelf, dat juli en augustus niettemin drukke maan den blijven. Het ministerie van economische zaken heeft daarom aan de stichting recreatie ver zocht een actie voor juni als va kantiemaand te voeren voor die genen (2530% van alle Neder landse vakantiegangers) die vrij zijn in de keuze van de periode, waarin zij hun vakantie opnemen. Het verheugt ons te kunnen zeg gen, dat deze met bescheiden mid delen gevoerde campagne gun stige resultaten heeft opgeleverd, aldus de A.N.V.V. VIBRERENDE FAUTEUL KALMEERT ZENUWEN „Vibreer en blijf jong". Dat is het recept dat de fabrikant van de Electric Vibro-Masseur fau teuil aan vermoeide en gespan nen mensen geeft. Voor ontspan ning en verjonging behoeft men slechts plaats te nemen in de fauteuil, die in drie verschillen de standen kan worden gezet, de knop in te drukkenen men voelt de trillingen van de elek trische masseur onder de voet steun zich langzaam door het hele lichaam verspreiden. Felle brand in Groningen Een felle bi-and heeft woensdag morgen gewoed op het terrein van de chemische fabriek Aagru- nal N.V. aan het Winschoterdiep te Groningen. Het vuur woedde in de gebouwen 12 en 13 waar het bedrijfslaboratorium van dit che misch concern is ondergebracht. De vlammen werden hoog opge jaagd door de in het laboratorium aanwezige voorraden ether. Nadat de chef bewakingsdienst, Kuipers, bij zijn ronde de brand had ontdekt, begon de bedrijfs brandweer het vuur met vier stralen te bestrijden. De Gronin ger brandweer zette drie wagens in en pakte de vlammenzee met acht stralen aan. Binnen een uur was men de brand meester. Voor komen kon worden dat het vuur oversloeg naar de overige fa brieksgebouwen van Aagrunol of naar het aangrenzende bedrijf van houthandel Hemmes. Het laboratorium brandde ge heel uit. Een archiefkast met voor het bedrijf belangrijke gegevens kon behouden blijven. Aangezien in dit laboratorium alle monster- proeven moeten worden geno men voor het eehele bedrijf, is de indirecte schade groot. Naar de oorzaak wordt een onderzoek in- Generaal Soeharto heeft woens dagochtend in Djakarta een spe ciale bijeenkomst van het pre sidium geleid. In de hoofdstad werd algemeen na afloop van deze vergadering een belangrijke verklaring inzake president Soe- karno verwacht, maar generaal Soeharto en minister Malik wil den geen commentaar leveren. Een functionaris zei dat het pre sidium economische zaken had besproken. Ook de komende ver gadering van Indonesische cre diteuren in Amsterdam zou ter sprake zijn gekomen. Generaal Soeharto heeft voorts woensdag aan een oude vriend van Soekarno, de minister voor oud-strijdersaangelegenheden, generaal Sarbini, verzocht eens met de president te gaan pra ten over diens weigering toe te geven aan de steeds sterker wordende eis af te treden. Djakartaanse bladen hebben gemeld, dat onlangs te Djati- wangi in West-Java 32 tegen Soekarno gekante studenten ge wond zijn bij een botsing met bewapende valmschermtroepen, die de Indonesische president steunen. Deze troepen die tot de luchtmacht behoren, vuurden in de lucht en schopten en sloegen de studenten, aldus genoemde bladen. Enige honderden studenten van de universiteit van Maryland ontvingen onlangs de schokken de mededeling dat zij van de universiteit waren verwijderd wegens hun slechte resultaten in examens. Woensdag kregen zij gratie: universiteitsfunktionarissen had den ontdekt dat de slechte cijfers door kortsluiting in een compu ter waren veroorzaakt. (ADVERTENTIE) Dat zegt een lid van de onderne mingsraad van een pas twee jaar geleden, met steun van belasting, gelden, geopende fabriek. Twee honderd vijftig werknemers zonder enig voorafgaand overleg van het ene uur op het andere op straat ge- zet. Dat is een slag in het gezicht niet alleen van deze 250, maar van alle werkende Nederlanders. Dat hoeven wij in 1967 niet meer te nemen. De demokratïe mag niet bij de fabrïekspoort ophouden. De werknemer heeft recht op 'n echte stem in het bedrijf. De PvdA maakt dit tot één van de belangrijkste voorwaarden %oor iedere regering. Hiervoor stel ik me volledig garant! Ook nè. 15 februari! Den Uyl, een man om mee te werken. (Van een onzer medewerkers) Historisch gebouwen en monumenten, die betere dagen hebben ge kend, kunnen misschien hun leven weer wat verlengen dankzij hun economische waarde als toeristische attractie. Een recent onderzoek van de Unesco naar de mate waarin monumentenzorg bijdraagt aan de ontwikkeling van het toerisme wijst op de overeenkomst tussen bepaalde monumenten en de minerale bronnen van populaire bad plaatsen: indien de monumenten zouden ten onder gaan of de bronnen zouden opdrogen, dan zou ook de bron van inkomsten ophouden te vloeien en de investering verloren gaan. In 1965 was volgens deze studie de totale wereldopbrengst van het inter nationale toerisme naar schatting veertig miljard gulden, terwijl de inkomsten van het nationale toerisme nog eens het viervoudige hiervan bedroegen. Deze twee cijfers tezamen vertegenwoordigen ongeveer vijf procent van de totale consumptieve besteding in de hele wereld, hetgeen wel zeer duidelijk de economische waarde van het toerisme illustreert. ten en reeds missies heeft gestuurd naar diverse landen is haar rol tot bereikt hebben de regeringen van Pe ru. Iran en Turkije de rapporten ge publiceerd van missies van deskundi gen van de Unesco. Peru, dat in zijn lange geschiedenis de bakermat is geweest van verschei dene bloeiende culturen in" de eer ste plaats die van de Inca's heeft al officieel bekend gemaakt, dat het bijzonder de nadruk zal leggen op de bevordering van het toerisme in zijn economische en sociale ontwikkelings plannen voor de jaren 1967 - 1970. Er zijn plannen voor de "erbetering van wegen en andere vervoersfaciliteiten, hotels, sanitaire voorwaarden, tele foonverbindingen, tegelijk met de op leiding van personeel en het behoud en de bescherming van archeologische vindplaatsen, kerken en monumenten. Van de gebieden, die rijk zijn aan pre-Columbiaanse en Spaanse vind plaatsen heeft Peru als eerste het ge bied van Puno - Cuzco - Macchu Pie- chu en Quillabamba uitgekozen, het prachtige toneel van het oude Inca- riik. Andere plekken, die zijn uitge zocht zijn het gebied rond Trujillo, een lieflijke koloniale stad aan de kust met mooie kerken en rijkversierde gebou- - - wen en de ruïnes bij Chan Chan, de .^legendarische hoofdstad van het Cbi- mu-rijk. Het derde gebied', w^ar het toerisme tot ontwikkeling zal worden gebracht is Callejon de Huaylas in de Sierra, een lange groene vallei, die wemelt van de pre-Columbiaanse his torische plaatsen. En wat nog meer wil zeggen, inter nationaal toerisme vormt dikwijls een van de voornaamste bronnen van in komsten in buitenlandse valuta van de ontwikkelingslanden. Bovendien kan de „toeristenindustrie" veel sneller en beter tot ontwikkeling worden gebracht dan de meeste andere economische activiteiten. Deze economische argumenten, hoe wel op zichzelf reeds indrukwekkend, wegen extra zwaar, als men ze kop- felt aan de culturele waarde van het ehouden van historische monumen ten. Maar vele landen moeten nog moeilijke technische en financiële pro blemen oplossen en daarom heeft de Unesco besloten een programma te ontwikkelen voor de hulp aan lidstaten in deze materie door het beschikbaar stellen van deskundigen. Deze moeten de restauratie van historische plaat sen en monumenten bestuderen en uit voeren, die naar alle waarschijnlijk heid toeristen zullen aantrekken en dus ook harde valuta. Dit actieplan kreeg de goedkeuring van de Uitvoe rende Raad van de Unesco, die onlangs gedurende twee dagen bijeen is ge weest in Boedapest op uitnodiging van de Hongaarse regering om deze kwes tie te bespreken. Om te beginnen gaat de Unesco sa menwerken met drie landen Peru, Turkije en Iran die al activiteiten hebben ontplooid volgens deze gedrags lijn. Maar men hoopt, dat de actie van de Unesco uiteindelijk zal leiden tot een groter programma, waaraan internationale financieringsinstanties zullen deelnemen, als maar eenmaal de economische waarde van deze mo numentenzorg duidelijk ls aangetoond. Een ander belangrijk aspect van het programma is de verbetering, die het internationale toerisme zal ondergaan en die de toerist in staat zal stellen een vollediger beeld te krijgen van het land, dat hij bezoekt en zich een be ter begrip van de geschiedenis en cultuur te vormen, doordat meer his torische monumenten te bezichtigen zijn. Hoewel de Unesco al lange tijd be trokken is bij de zorg voor monumen- dusver toch meer van technische aard geweest. In een uitzonderlijk veval dat van de Internationale Campagne voor het Behoud van de Monumenten van Nu- bië was Unesco in staat een beroep te doen op de internationale gemeen schap. Maar het succes van deze campagne werd behaald ten koste van grote inspanningen tn moeilijkheden en men koestert sterke twijfel of on baatzuchtige hulp op een dergelijke schaal voor soortgelijke projecten op nieuw kan worden verkregen in een zuiver cultureel kader. Vandaar dus deze nieuwe Unesco- studie, die werd verricht op verzoek van de Algemene Vergadering en in samenwerking met het Internationaal Verbond van Officiële Organisaties voor Vreemdelingenverkeer, teneinde een analyse te geven van de ver schillende culturele, educatieve en so ciale factoren, die het gebruik van mo numenten yoor het toerisme recht vaardigen. De studie waagt zich voorts aan nieu we richtlijnen, die men aan een der gelijke politiek zou kunnen ontlenen en noemt een aantal gevallen, waarin de restauratie van monumenten en his torische plaatsen met succes gekop peld Is aan de ont\Wkkeling van het vreemdelingenverkeer, zoals in Willi amsburg in de Amerikaanse staat Vir- rikaanse revolutie, die door particulier initiatief werd gerestaureerd, Santia go de Compostela in Spanje, dat een plan uitvoerde voor monumentenzorg en het Hasjemitisch koninkrijk Jorda. nië, dat een programma heeft voor de restauratie en het behoud van heilige plaatsen en archeologische vindplaatsen als onder deel van een zevenjarenplan voor de ontnikkeling van het vreemdelingenverkeer. Voor een verdere illustratie van het geen in één bepaald land kan worden Iran, dat ook het behoud en de be scherming van monumenten tot on derdeel heeft gemaakt van zijn eco nomische ontwikkelingsplannen, wil tot zijn eigen voordeel de vele monumen ten en historische plaatsen etaleren langs de weg van Bazargan aan de Turkse grens naar Teheran, in de ver wachting, dat het aantal gemotoriseer de reizigers uit het westen in de ko mende paar jaar snel zal aangroeien. Het probleem in Teheran is, de toeris ten niet alleen de moderne stad te la ten zien, maar ook de talrijke weinig bekende monumenten uit het verleden zowel in de stad als in de omgeving ervan. Andere potentieel belangrijke toeris tische attracties zijn Isfahan, waar de bezoeker een Islamitische stad kan zien die gedurende drie eeuwen praktisch geen verandering heeft ondergaan, en Shiraz, dat niet alleen beroemd is om zijn Islamitische monumenten en zijn traditie als Mohammedaans literair centrum (de dichters Sa'di en Hafiz leefden hier), maar dat ook een goed uitgangspunt is voor. tochten naar de oude Perzische plaatsen in de nabij heid, waaronder Persepolis, hoofdstad van de koningin Darius en Xerxes. In Turkije tenslotte heeft men plan nen voor de ontwikkeling van het ge bied in de buurt van Izmir (het vroe gere Smyrna), één van de rijkste en beroemdste gebieden van het oude Klein-Azië. Tegenwoordig gaan steeds meer toe risten erheen voor een bezoek aan de prachtige ruïnes van Ephesus, Perga- mon, Aphrodisias en Miletus. Ook wil men de verblijfsaccommodaties verbe teren in Antalya, een aantrekkelijk district aan de zuidkust tegenover Cy prus, waar zich een groot aantal vind plaatsen en monumenten bevindt uit alle perioden en beschavingen en men wil Cappadocië ontsluiten, hoog op de Anatolische Vlakte, met zijn merk waardige uit massieve rotsen gehou wen christelijke kerken. De Unesco verwacht dat een economische opzet: het schatten van een cultuurmonument op zijn toeristische waarde, vele arme landen ervan te weerhouden hun kunstschatten te verwaarlozen, of achteloos te verkopen aan de rijke landen. De eerste voorbeelden zijn hoopgevend. FOTO LINKS BOVEN Moskeeën als de Aya Sophia in Istanboel kunnen alleen onderhouden worden, als de inkomsten uit de toeristenindustrie de kosten dekken.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3