Nederland bestelt 105 straaljagers in Canada Chinese studenten uit Moskou werden in Peking als helden ontvangen De stakingen in Frankrijk TBL STAATSSECRETARIS DE MEIJER OVER AANVULLENDE WERKEN Miljoenenorder voor Nederlandse industrie HET WEER DONDERDAG 2 FEBRUARI 1967 23e Jaargang No. 68^1/ Ruim drie miljoen per stuk Veel bewolking Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Belgie volgt C.H.-jongeren wensen confessioneel overleg na verkiezingen De macht in handen Wapenstilstand De strijd in Sinkiang Chaos MAARSCHALK JUIN BEGRAVEN Betoging in Parijs Amerika en de toestand in China EERSTE KAMER Hoofdarbeiders Herdenking slachtoffers Februari-ramp 1953 Prank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VIUJE Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ..ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De begin januari tussen Cana da. en Nederland begonnen be sprekingen over mogelijkheden voor het bouwen in Canada van 105 Nortkrop F-5 straaljagers voor de Nederlandse luchtmacht hebben tot een positief resultaat geleid. Minister P. J. S. de Jong van defensie heeft hiervan mede deling gedaan in een nota aan de voorzitter van de tweede ka mer. Tegelijkertijd is van het resultaat van deze onderhande lingen bekendheid gegeven in het Canadese parlement te Ot tawa. Uit bijzonderheden die minis ter De Jong, staatssecretaris Schaper en deskundigen van het ministerie van economische za ken en van de luchtmacht op een persconferentie in Den Haag hebben medegedeeld, blijkt o.m. het volgende Met een afhankelijk van de goedkeuring van het Nederland se parlement te geven opdracht voor het bouwen van honderd vijf vliegtuigen van dit type is in totaal een bedrag gemoeid van 601 miljoen gulden. In dat totale bedrag zijn inbegrepen de kosten van reservedelen, grond- uitrusting, elektronische appara tuur e.d. De prijs per toestel, vliegklaar, d.w.z. zonder reservedelen en gronduitrusting, is ongeveer 3,3 miljoen gulden. Ongeveer de helft aan waar- te van datgene wat in Canada wordt gebouwd, Zal als compen- a tie aan Nederlandse indus trieën toevloeien bij de inscha keling voor het bouwen van on- ierdelen. Afgezien daarvan is er goede kans dat Nederlandse industrieën zoor een waarde van tenminste nonderd miljoen gulden worden «geschakeld bij het bouwen van apparatuur, onderdelen en vlieg- :uigdelen door de Canadese vliegtuigindustrie. Onderhandelingen over het be- Een krachtig hogedrukgebied strekt zich thans uit van de Azo- ren via Frankrijk tot over de Balkan en Rusland. Nabij IJsland bevindt zich daarentegen een de pressie. Beide svstemen houden tezamen een zuidwesttelijke tot westelijke luchtstroming in stand, waarmee zachte lucht naar onze omgeving wordt gevoerd. Ook de aanvoer van frontale storingen wordt hierdoor in stand gehou den. Doordat ook vandaag het weer onder invloed staat van zulke storingen is er veel bewol king, waaruit af en toe enige regen of motregen valt. De wind is matig tot krachtig tussen zuid west en west. In het tempera- tuursverloop komt weinig veran dering. medegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind Veel bewolking met af en toe enige regen of motregen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind ert weinig verandering in tempe ratuur. DONDERDAG 2 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 6.58 7.29 Terneuzen 7.34 8.05 Hansweert 8.08 8.39 Walsoorden 807 8.38 VRIJDAG 3 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 8.02 8.43 Terneuzen 8.38 9.19 Hansweert 9-12 9.53 Walsoorden 9.11 9.52 trekken van Nederlandse indus trieën bij de bouw van de straal vliegtuigen en bij de los daar van staande bouw van elektro nische apparatuur, onderdelen voor straalmotoren en vliegtuig- delen zijn nog gaande. Daartoe zal volgende week een Neder landse delegatie naar Ottawa gaan. Als de onderhandelingen tus sen Canadese en Nederlandse ministeriële en industriële ver tegenwoordigers met succes wor den bekroond, kunnen verschei dene bedrijven en plaatsen daar voordeel uit putten. Het gaat hier b.v. om Fokker (Schiphol, Dordrecht, Ypenburg), Philips, Hollandse signaalapparaten (Hen gelo O.), Aviolanda (Papen- drécht, Woensdracht), Lichtwerk (Hoogeveen) Verenigde Machi nefabrieken Stork-Werkspoor (schoepenfabriek te Sneek), 't Hart (Roterdam). Het is de bedoeling dat de F-5 machines over een tijdvak van vijentwintig maanden in het bestand van de luchtmacht wor den opgenomen. Verwacht wordt dat het eerste toestel van dit type in juni 1969 in Nederland in gebruik kan worden genomen. België is van het begin af op de hoogte gehouden van de stap pen die van Nederlandse kant zijn gedaan. Een Belgische dele gatie is inmiddels ook in Cana da geweest om de mogelijkheden te onderzoeken. Zoals bekend is kan België niet vóór 15 februari zijn definitieve beslissing nemen, nadat het in oktober met Neder land zijn keuze had bepaald op de F-5. De ehristelijk-historische jonge renorganisatie (C.H.J.O.) heeft in een brief aan 'de voorzitters van de tweede kamerfracties van de C.'H.U., de K.V.P. en de A.R.P. aangedrongen op een bespreking direct na de verkiezingen tussen de fractieleiders der drie grote christelijke politieke partijen ten einde de uitslag der verkiezingen te bespreken en de mogelijkheden te onderzoeken van een gezamen lijke standpuntbepaling bij de ka binetsformatie. De verwijdering tussen de confessionele partijen na de val van het kabinet-Marij- nen en bij de daarop volgende ka binetsformatie werd door de C. H. J, O. betreurd, te meer daar het niet meedoen van de C.H.U. aan het kabinet-Cals grotendeels veroorzaakt lijkt te zijn door een gebrek aan communicatie. Hoe wel de C.H.J.O. het verheugend acht, dat de C.H.U., gezien het gevoerde beleid, niet aan het ka binet-Cals deelnam, hoopt ze dat de grote mate van overeenkomst, die men thans kan waarnemen bij de benadering van het kabi net-Zijlstra, zal kunnen leiden tot een gezamenlijke stellingname der confessionele partijen bij de kabinetsformatie. Meer dan een miljoen mensen hebben gisteren in Peking de Chinese studenten die naar hun zeggen in Moskou zijn mishan deld, als helden binnengehaald. De studenten arriveerden per ïranssiberische trein. Voorop de lokomotief was het portret van Mao aangebracht. De menigte op het station las in koor citaten uit het werk van Mao voor en riep onder andere: „Weg met de Rus sische fascistische wreedheden." De Prawda meldt dat een groot aantal rode gardisten dezer da gen een groep Russische 'diplo maten heeft bedreigd, die per autobus een bezoek brachten aan een Pekings hotel waar personeel van de Russische spoorwegen verblijft. De gardisten omsingel den de bus en het duurde vier uur voordat de diplomaten naar de ambassade konden terugkeren. Aanhangers van de Chinese par tijleider, Mao Tse-Toeng. hebben bekend gemaakt dat zij de poli tieke, financiële en culturele macht in handen hebben geno men in de zuidelijke provincie Kweitsjow, aldus meldt radio-Pe king. De radio heeft tevens een verklaring gepubliceerd waarin het provinciale partijbestuur en het partijbestuur in de' hoofdstad Kweiyang beschuldigd worden van het volgen van een „reactio naire koers". De tegenstanders van Mao worden gewaarschuwd, zich niet te verzetten daar zij an ders naar behoren zullen worden gestraft. Premier Tsjoe En-Lai heeft vol gens de Pekingse correspondent van het Japanse blad Mainitsji de strijdkrachten opdracht gegeven het vuren in de provincie Sin- kiang onmiddellijk te staken. Dit bevel zou dateren van 29 januari en op Pekingse muurkranten zijn afgedrukt. Tsjoe En-Lai zou ver der hebben, bekendgemaakt, dat de Chinese staatsraad onverwijld instructies zal laten uitgaan naar het militaire district Sinkiang en naar het partijbestuur van Sin kiang, opdat de wapenstilstand wordt nageleefd en de strijd krachten zich terugtrekken. Generaal Tsjang Hsi-Tsjin, commandant van Sinkiang, zal naar de provincie terugkeren om de zaken definitief te regelen en tot slot zal de culturele revo lutie in Sinkiang worden voort- get, maar daarbij zal de massa niet meer op reactionaire elemen ten mogen schieten en zich moe ten tevredenstellen met de ar restatie van hun leiders, aldus Pekingse muurkranten. Chinese legereenheden zjjn de stad Sjihotzoe In Sinkiang bin nengetrokken, De tegenstanders van Mao Tse.-Toeng, die op 26 januari de stad in hun macht had den gekregen, hebben zich met medeneming van geld, voedsel en munitie teruggetrokken in de bergen nabij de stad. Dit stond woensdag te lezen op een muur krant in Peking. De anti-Maoïs ten omvatten 20.000 voormalige militairen. Eerder was op muurkranten meegedeeld, dat het merendeel van de eenheden van het volksbe vrijdingsleger in de noordweste lijke provincie Sinkiang, die aan de Sowjet-Unie grenst, de zijde heeft gekozen van de provinciale militaire leider generaal Wang En-Mao. Een blad in Hongkong, de Star, wist dinsdag te melden dat ge- raal Wang, dietegen Mao Tse- Toeng is gekant, zou hebben ge dreigd zich meester te maken van de voorraden kernmateriaal, als de aanhangers van Mao zouden pogen de macht in Sinkiang over te nemen. Het proefcentrum van de Chinezen op kerngebied ligt. in deze provincie. Volgens de muurkrant van woensdag is de rust in Sjihotzoe en in Oeroemtsji de hoofdstad van Sinkiang teruggekeerd nadat de „reactionairen" op 27 en 28 januari waren weggetrokken. Ruim 20 leiders van het „veldle ger 8/1 (kennelijk genoemd naar de dag waarop het Chinese leger werd opgericht 1 augustus) zoudert. voor ondervraging zijn aangehouden, omdat het genoem de leger de zijde van de „reactio nairen" heeft gekozen. Radio-Peking heeft woensdag AANPLAKBILJETTEN VOOR CULTURELE REVOLUTIE Peking: Tegenstellingen als een vier dagen durende demonstratie voor de Russische ambassade in Peking ten spijt blijven enorme aanplakbiljetten, portretten van Mao Tse-Toeng en paraderende rode gardisten het straatbeeld in de communistisch-Chinese hoofd stad beheersen. Hier een aan plakbiljet opgedragen aan de aanhangers van de culturele revolutie. Febr. 2 3 4 5 ZON op onder MAAN op onder 8.20 8.18 8.16 8.15 17.29 17.30 17.32 17.34 WKSÖM Bij de voornaamste openbare nutsbedrijven in Frankrijk werd sinds dinsdagavond 20 uur ge staakt. In Parijs functioneerde het openbaar vervoer woensdag met grote vertraging. Velen kwa men 'met de auto naar hun werk, wat in het ochtendspitsuur enor me opstoppingen veroorzaakte. Achttienduizend politiemannen regelden het verkeer zo goed mo gelijk. Voor het vervoer uit de voorsteden waren militaire vrachtauto s beschikbaar gesteld. Hier en daar zit men zonder gas en elektriciteit. Bij veel bedrijven lag het werk stil bij gebrek aan stroom. Sommige postkantoren en de meeste scholen waren ge sloten. Vuilnis werd niet opge haald. DE LAATSTE RUSTPLAATS VOOR EDWARD WHITE West Point: Mevr. Johnson, echt genote van de Amerikaanse president, condoleert de weduwe van de astronaut Edward White, die een laatste rustplaats heeft gevonden bij de militaire aca demie. Achter mevr. White zit de astronaut James McDivitt. De staking is uitgeroepen door het algemeen vakverbond en het christelijke vakverbond als pro test tegen de loonpolitiek van de overheid. In de middag reed naar schat ting de helft van de metrotreintn in Parijs. Slechts enkele wijken waren van stroom verstoken. De Onder belangstelling van dui zenden Parijzenaars is woensdag Frankrijks laatste maarschalk, Alphonse Juin, begraven. Bij de plechtige staatsbegrafe nis waren aanwezig president De Gaulle, leden van de Franse re gering en autoriteiten uit burger lijk en kerkelijk leven. Na de uitvaartdienst in de Notre Dame werd het stoffelijk overschot overgebracht naar de 5 km verder gelegen Crypte des Invalides, waar de maarschalk zijn laatste rustplaats kreeg tus sen de graven van andere opper bevelhebbers. drukvermindering van het gas was nergens hinderlijk. Ook de tremen uit de voorsteden reden voor de helft. Het verkeer op het Barijse vliegveld LeBoürget lag vrijwel stil door een algehele staking bij de verkeersleiding. Ook op het vliegveld Orly was de chaos gra ter dan men had verwacht. De televisie van Monaco, die op Franse elektriciteit is aangewe zen, heeft bij gebrek aan stroom de uitzendingen gestaakt. De ver toning van films op het dinsdag in Monaco begonnen internatio nale televisiefestival moest voor lopig worden stopgezet. Bijna 40.000 Parijse vakbonds leden hebben woensdagmiddag in de Franse hoofdstad een betoging gehouden om kracht bij te zetten aan hun looneisen. De demonstra tie, die rustig verliep, was geor ganiseerd door de twee vakver bonden C.G.T. en C.F.D.T., hei voormalige christelijke vakver bond. gemeld, dat twee dagen tevoren in Shanghai op een bijeenkomst van 10.000 militairen vertegen woordigers van de drie onderde len van de strijdkrachten hun steun aan Mao Tse-Toeng hebben betuigd. Volgens waarnemers is dit voor het eerst, dat het leger een dergelijke bijeenkomst op touw heeft gezet. De Verenigde Staten onderzoe ken of Noord-Vietnam door de recente gebeurtenissen in China grotere vrijheid van optreden heeft gekregen. Dit heeft de Amerikaan se minister van buitenlandse za ken, Dean Rusk, woensdag ver klaard in een televisie-vraagge sprek met vier Britse journalisten. Rusk gaf in het in Washington gehouden vraaggesprek toe, dat zijn regering niet de volledige be tekenis van de gebeurtenissen in China kent, maar beseft dat zij van het grootste belang zijn. Deze onzekerheid baart ons niet veel zorg, omdat wij vermoeden dat Ho Tsji Minh en Mao tse- Toeng het evenmin weten, aldus Rusk, het is mogelijk dat Hanoi door de gebeurtenissen in China een grotere vrijheid van handelen krijgt dan het naar eigen mening eerder had. Daarom onderzoeken wij of dat wèl of niet het geval is. Op het ogenblik weten wij het ech te: niet. Naar de mening van de Ameri kaanse regering staat president Hc Tsji Minh onder groter invloed van Peking dan van Moskou, maar kan dit beeld zich van de ene maand op de andere wijzigen, al- dus Rusk. China zou volgens hein voor een abrupt einde van de Vietnamese oorlog kunnen zorgen door de leverantie vart voedsel en vuurwapens aan Noord-Vietnam te staken. De Amerikaanse regering is weinig onder de indruk van bewe ringen, dat er verschil van mening bestaat tussen het nationaal be vrijdingsfront van Zuid-Vietnarn en de Noordvietnamese regering. Er bestaan nauwe contacten tussen het bevrijdingsfront en Hanoi en de vietcong staat onder leiding van Noordvietnamese generaals, zo be weerde de minister. Over een mogelijk staken van de bombardementen op Noord-Viet nam zei Rusk dat men eerst moet weten wat Hanoi voor tegengeoaar zal stellen. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. De Meijer, heeft in de eerste kamer verklaard, dat op aanvullende werken geen spit- en graafwerk mag worden verricht, tenzij dit noodzakelijk is voor later gebruik van machines. De staatsecretaris zei zich per soonlijk te zullen overtuigen, dat dit soort werk niet wordt ver richt en zonodig maatregelen te zullen nemen. Hij herinnerde eraan dat er een foto was gepubliceerd van spit- en graafwerk op een aanvullend werk- object, maar in dit geval was dit werk noodzakelijk voor het later gebruik van een dragline. Dr. De Meijer gaf toe dat het aantal werklozen dat op aanvul lende werkgelegenheidsobjecten werkzaam was, gezien het werk- lczenplan, „een druppel op een gloeiende plaat" was. Doel van de werken was het bevorderen van de werkgelegenheid op langere termijn. De staatssecretaris ontkende dat de aanvullende werkgelegenheid onvoldoende was voorbereid. Thans waren 1070 objecten in voorraad, voldoende voor 575.000 man- weken. In antwoord op vrasen van com munistische en pacifistisch-socia listische leden verklaarde dr. De Meijer dat de lonen en andere ar beidsvoorwaarden op aanvullende werkgelegenheidsobjecten dezelfde waren als op normaal werk. De regering overwoog, aanvul lende werkgelegenheidsobjecten .te scheopen voor werkloze hoofdar beiders. Dit werk zon zo min mo gelijk moeten afwiiken van het werk dat deze werklozen vroeger deden. De staatssecretaris deelde mee dat het aantal korter gewerkte uren dan 45 per week is gestegen van 50.000 in november naar 81.000. De aanvragen tot werktijd verkorting deden zich voornamelijk voor in de bedrijfstakken hout, confectie, metaal en textiel. Aan de categorie jeugdigewerkloze bouwvakarbeiders zal bij de te werkstelling op aanvullende pro jecten voorrang worden toegekend. Met betrekking tot de herscholing van ex-mijnwerkers deelde de be windsman mee, dat een aantal werkplaatsen in Limburg is uitge breid, terwijl er binnenkort nog enkele worden geopend. Over de buitenlandse arbeidskrachten stel de de staatssecretaris een nota in het vooruitzicht, waarin medede lingen inzake werving en spontaan binnenkomende buitenlandse ar beidskrachten zijn vervat. Woensdagmiddag is in Oude Tonge een stillte tocht gehouden naar de graven van de driehon derd slachtoffers van 'de waters nood in februari 1953. Om half vier vertrok de stoet, vooralge- gaan door B. en W. van de ge meente Oost-Flakkee, van de Ne derlands hervormde kerk naar de graven op de Spuidijk. Bij aan komst daar werd de vlag halfstok gehesen en legde de burgemees ter namens het gemeentebestuur een krans bij liet monument. Kransen werden vervolgens ge legd door afgevaardigden van plaatselijke verenigingen en door burgers. Schoolkinderen en fami lieleden van de slachtoffers leg den bloemen op de graven. De plechtigheid werd met koraalmu- ziek omlijst door de muziekver eniging „Vooruit". Alvorens de stoet werd ontbon den, sprak de burgemeester voor het gemeentehuis 'n dankwoord.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1