Bonn knoopt banden aan met het Oostelijk blok Hel huisartsenconflict De steen van de profeet Willy Brandt hakte de knóop door prinses voert door de Antillen Strijd tussen voor- en tegenstanders van Mao Tse-Toeng Pagina 4 Voetbal Automobilisme Staking van Catalaanse arbeiders Brand in schooi in Zweden EERSTE KAMER Verlicht adem Niet sociaal volwassen Pogingen tot zelfmoord Demonstraties voor Franse ambassade Minder mensen Revolutionaire rebellen baas in Hopei De machts overname DE VRIJE ZEEUW Woensdag 1 februari 1967 Zonder veel ophef doet rich thans een ven de belangrijkste ontwikkelingen van de laatste tijd voor: in de loop van de komende weken wordt verwacht dat de bondsrepubliek Duitsland diplo matieke betrekkingen ia! aankno pen met landen achter het Ijzeren gordijn, dat Intussen nauwelijks die naam meer mag hebben. Het eerste land zal Roemenië zijn, zonder meer 't eigenzinnig' ste van de gordel landen aan de Russische westgrens, Dat gebeurt niet in de eerste plaats uit Ideële motieven. De Roemenen zijn al een hele tijd doende hetere re laties te kweken met het westen, waarmee ze nu eenmaal meer en betere handelskontrakten leggen, EEN FICTIE Voor Bonn betekent het, dat daar eindelijk het onvruchtbare Hallsteindoctrlne over boord is gezet dat voorschrijft, dat de bondsrepubliek geen diplomatie ke betrekkingen onderhoudt met enig land dat het Qostduitse re giem van Ulbricht erkent, De bondsrepubliek beschouwt zich namelijk als de enige voortzet ting van het Duitse rijk van vóór 1945: de D.D.R. bestaat voor haar niet als staat maar slechts als door de Russen bezet gebied. Dat is al lang een fictie, maar er werd ijverig aan vastgehouden. Tot Brandt realistisch de knoop doorhakte. ZUUR En eigenlijk is dit zuurder voor Ulbricht dan 't vroegere negéren. De Roemenen van hun kant schij nen aan Bonn niet de voorgefluis- terde voorwaarde te hebben ge steld, dat de Westduitsers ook zonder meer het bestaan van de Oostduitse staat zouden erken nen. Alleen de kwestle-Berlijn zou een beetje moeite kunnen geven, maar ook dat hoeft eigen lijk niet, want formeel is Berlijn nu eenmaal geen West-Duitsland, al komt het er in de praktijk wel sp neer. HUN ZAAK NIET Ulbricht had nog graag een paar andere eisen gesteld gezien, toals afzien van kernwapens en erkenning van de Qder-Neisse- grens met Polen. De Roemenen Rijkspolitie zoekt brandstichter De rijkspolitie zoekt naar een onbekende, die zondagavond j,l, trachtte het huis van bouwvak ker D. In Batenberg (Gelderland) in brand te steken, Tijdens afwezigheid van de be- woners goot hij in alle kamers van het huis en zelfs op zolder petroleum. Vervolgens stichtte hij brand op de tafel in de huis kamer, Het vuur doofde echter snel, alleen het tafelkleed ver- brandde, Er is niets uit de wo ning gestolen, ZONDAG a.s, TERNEUZEN-AXEL Voor a,s. zondag is vastgesteld de voetbalwedstrijd Terneuzen— Axel, die j.l. zondag werd afge last. Ook de reserve-elftallen van de beide clubs komen zondag tegen elkaar uit. TWEE DODEN EN VIJFTIG GEWONDEN IN MAR DEL PLATA Twee doden en vijftig gewon den vormden de trieste balans van een formulie-drie-race in het Argentijnse Mar del Plata. Nadat de Argentijnse coureur Juan Manuel Bordeu was geslipt, kwa men honderden toeschouwers op de baan om hun favoriet de hel pende hand te bieden. De wed strijd gingen echter gewopn door en de andere deelnemers moes ten de vreemdste capriolen ma ken om de mensenmassa te ont wijken. Daarbij sloeg de Argen tijn Carlos Martin met zijn wa gen over de kop. Het werd een enorme chaos, waarin de Italiaan Rosadelle Facetti slipte en tus sen de toeschouwers terecht kwam. Hierbij viel een dode en raakten vijftig personen gewond, van wie zestien ernstig. Rater is ook Carlos Martin aan zijn ver wendingen overleden. Er waren 100.000 toeschouwers getuige van fit drama. hebben kennelijk gemeend dat dit allemaal hun zaak niet is: dat moeten Pankow, Warschau en Bonn onder elkaar maar uitzoe ken. Zo betekent de diplomatieke band Boekareat-Bapn tevens een hreyk in de veelgeroemde Oost- europese solidariteit, vooral wan neer de Hongaren, Bulgaren en Tsjechen het Roemeense voor beeld gaan volgen. Voor de Po len wordt het wat moeilijker wegens de grens, In conservatieve kringen van West-Duitsland zal wel gesput terd worden dat wat Brandt nu doet, alle hoopt opgeeft op de Duitse hereniging. Vele anderen zullen juist aanvoeren dat wat hij doet, tot redelijke betrekkin gen leidt met de andere partijen die belangen hebben bij de toe stand in het hart van Europa. Als er ooit een Duitse hereniging komt, zal dat slechts kunnen ge beuren in onderlinge overeen stemming, Brandt heeft een stap gezet op een nieuwe weg, die overigens nog wel eens zeer lang zou kunnen zijn. Prinses Margriet en haar echt genoot, mr, P, van Vollenhoven, hebben in gezelschap van de gou verneur van de Nederlandse Antil len, mr. N. Debrot, aan boord van het goyvemementsjacht Beatrix een tochf door de Curagaose wa teren gemaakt, De tocht ging naar de Curagaose zeilhaven .,Het Spaanse water", een zeer groot binnenwater, dat met een inham met de zee is verbonden en dat vooral des zondags druk wordt bezocht door beoefenaars van wa tersporten. Vervolgens werd de fuikbaai bezocht en voer het jacht terug naar het Sehottegat. Na een korte rondvaart door de haven meerde men af voor het gouverne mentshuis, Korte tijd later werd per auto een rondrit over het westelijk deel van het eiland gemaakt. Onderweg stapten de prinses en haar echtge noot uit en maakte „Pieter" enige foto's van de prinses. Tijdens deze rit reed er voor en achter de auto een politiewagen, die de persfoto graaf die achter de stoet reed, op veilige afstand hield. Na een tocht langs de verschil lende baaien aan de zuidkust keer de men terug naar het gouverne mentshuis. De prinses en haar echtgenoot zijn 's middags van Curasao naar Sint Maarten vertrokken. Zij rei- Populariteit van mevr, Kennedy gedaald De resultaten van twee onder, zoeken naar de openbare mening in de Verenigde Staten wijzen er op, dat de populariteit van mevr. Jacqueline Kennedy is gedaald als gevolg van het geschil over publikatie van William Man chesters boek „Dood van een president". De weduwe van president Ken nedy is al vijf jaar achtereen op grond van opiniepeilingen aange wezen als de meest bewonderde vrouw van de Verenigde Staten. Volgens een onderzoek van de Washington Post is één van de drie ondervraagden teleurgesteld over de wijze waarop mevr, Ken nedy op het aanbrengen van wij zigingen in het boek heeft aan gedrongen. Een zelfde percenta ge vond dat de familie Kennedy geprobeerd heeft de geschied schrijving te beïnvloeden. Men vindt dat de zaak met weinig waardigheid en fatsoen is behan deld, vooral gezien het feit dat Manchester het boek in opdracht van mevr, Kennedy had geschré ven. Tien procent zei dat mevr. Ken nedy in hun achting was geste gen, terwijl 51 procent geen ver schil zag en zes procent het nog niet precies wist. Een onderzoek van Gallup le verde als resultaat op, dat 44 pet van de ondervraagden van oor deel was, dat de populariteit van mevr, Kennedy is gedaald, terwijl 15 pet het tegendeel geloofde en de rest ge-en mening had. zen onder de naam Ruker—John son, De prinses en haar echtgenoot reisden met het vliegtuig Aruba van de Antilliaanse luchtvaart maatschappij naar Sint Maarten. Gouverneur Debrot en premier Jonckheer en echtgenote waren bij bet vertrek van Curacao op het vliegveld aanwezig om afscheid te nemen, Vrouw na val uit raam overleden Politie stelt onderzoek in De rijkspolitie stelt een onder zoek in naar de wijze waarop de 33-jarige Groesbeekse huisvrouw A, B.-F. ongeveer drie weken ge leden Uit een raam op de eerste verdieping van haar woning viel. De vrouw werd toen zwaar ge wond naar een ziekenhuis in Nij megen gebracht, waar zij in de nacht van zondag op maandag j.l. is overleden. Dr. Zeldenrust heeft sectie op het stoffelijk overschot verricht. De politie, die al enige tijd met het onderzoek bezig is, beschikt nog over weinig gegevens van het gebeurde. De vrouw kon in het ziekenhuis niet gehoord wor den. Haar man en zijn familie blij ken erg zwijgzaam te zijn. Lasserij uitgebrand In de Tweede Lauriersdwars straat in Amsterdam is dinsdag middag een lasserij uitgebrand. Men was bezig een bromfiets te repareren die op 'n gegeven mo ment omviel waardoor de benzine uit de tank liep. Het gevolg was dat er een vrij telle brand ont stond, waardoor de brandweer genoodzaakt was met vier stralen te blussen. De lasserij brandde geheel uit. Uitstel voor ter dood veroordeelde in Australië De ter dood veroordeelde Aus traliër Ronald Ryan heeft maan dag, negen uur vóór hij zou wor den gehangen, voor tenminste 48 uur uitstel van executie ge kregen. Het hooggerechtshof van Melbourne verleende het uitstel nadat Ryans verdediger een ver klaring van een man had voor gelezen, waarin deze zei gezien te hebben dat een gevangenisbe waarder een schot afvuurde op' het moment, dat Ryan bij zijn ontsnapping uit een gevangenis in 1965 de bewaker George Hod- son zou hebben gedood. Duizenden betogers, die buiten de gevangenis tegen de doodstraf demonstreerden, juichten toen het nieuws bekend werd. In de gevangenis hielden ge vangenen zondagavond een demonstratie tegen de doodstraf door rytmisch tegen hun celdeu ren te schoppen, Schip na aanvaring gezonken Op de hoek van de Merwede en de Noord voor Papendrecht is maandagavond het met zand ge laden schip „Natia 2" van schip per J. B. Vos uit Ouderkerk aan de IJssel gezonken, nadat het in aanvaring was gekomen met de met erts geladen „Hamed Koe rier 55". De ongeoorloofde invoer van sigaretten uit België In het kader van het overleg met de Benelux-ministers van tinanojën over de natpniale maatregelen op het gebied van de accijnsheffing is onlangs van Nederlandse zijde de aandacht gevestigd op de mogelijkheid van aanpassing aan het hier te lande bestaande niveau van het accijns tarief voor sigaretten, aldus minister Zijlstra (financiën) in antwoord op schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid de heet Notenboom (KVP) over de onge oorloofde invoering van Belgi sche sigaretten in ons land. Een eenzijdige verhoging van de accijns op sigaretten en het als gevolg daarvan optredende prijsverschil houdt het risieo van toenemende smokkel in, zo zegt de minister, waartegen ter be scherming van bepaalde Neder landse belangen zoals die van de kleinhandel in tabaksfabrika ten in het grensgebied en van de opbrengst van de tabaksaeeijns uiteraard moet worden opge treden. De hiervoor bedoelde be langen afwegende tegen het be lang van vermindering van de grensbelemmeringen in de Bene lux, waarover de heer Noten boom in zijn vragen had gespro ken, is er op het ogenblik geen aanleiding een uit toenemend risico van smokkel van sigaret ten voortdurend adequaat toe zicht na te laten, aldus minister Zijlstra. DEMONSTRATIE BIJ WITTE HUIS Bij een demonstratie van voor- en tegenstanders van het Ameri kaanse optreden in Vietnam heeft dinsdag een man zich aan het hek van het Witte Huis geketend. Hij noemde zich een Poolse vrij heidsstrijder die Johnsons politiek steunt. De politie zaagde de ket ting snel door en nam de man in hechtenis. Intussen betoogden aan de ene kant van de straat ongeveer 2.000 geestelijken en leken tegen de Amerikaanse deelneming aan de strijd, terwijl aan de andere kant ongeveer 200 demonstranten uiting gaven aan hun instem ming met de regeringspbtitiek. Ruim 12,000 textielarbeiders in Barcelona, Tarasa en Sabadeli zijn voor onbepaalde tijd in staking ge gaan uit protest tegen vertraging in de wijziging van hun c.a.o.'s, die zij niet meer voldoende vinden door de gestegen kosten van levensonderhoud. In verband met de inbeslagne ming van vlugschriften, waarin op betogingen door de arbeiders wordt opgeroepen, zijn zes arrestaties verricht. In Asturie staken momenteel 8.000 mijnwerkers en in Madrid staken 50.000 metaalarbeiders ten dele en in Sevilla 1000, In Bilbao stakén 1500 arbeiders van een me- taalpletterij. Bij de openbare behandeling in de eerste kamer van de begroting 1967 van het ministerie van socia le Zaken en volksgezondheid is o.m. gesproken over het huisart sen-conflict. De socialistische afgevaardigde Van Wingerden, die kritiek uitte pp de inhoud van het rapport van de commissie-Van rer Ven, was van oordeel, dat bij dit conflict niet steeds die zorgvuldigheid in acht werd genomen, die geboden was. Hij wees er op, dat de kwes tie „een hoogst onbevredigend verloop" heeft gehad en noemde het geheel een „uitschieter", die niet verantwoord was. Hij noemde het jammer, dat minister Veld kamp zijn gezag niet méér heeft laten gelden en hij vroeg zich af, of het niet verstandiger ware ge weest om de artsen in desnoods hun eigen wachtkamer te plaatsen. Er op wijzend, dat werknemers slechts een geringe loonsverhoging krijgen en de artsen een verhoging van minstens vijftig procent zei deze afgevaardigde, dat „de een blijkbaar een koe mag stelen, ter wijl de ander nog niet eens over het hek mag kijken". Ook de afgevaardigden IJmkers (c.p.n.), mej. Vuylsteke (k.v.p.) en Van Pelt (p.s.p.) schonken aan dacht aan het huisartsen-conflict. Laatstgenoemde drong aan op in voering van een nationale gezond heidsdienst. hebben gedragen De houding van de organisatie had z.i. de eer van de stand der medici ondermijnd. Deze afgevaardigde somde drie bezwaren tegen het regeringsbe leid in deze kwestie op: De regering was, na een een maal genomen beslissing, op nieuw gaan onderhandelen en had daarbij haar standpunt ge wijzigd; De ziekenfondsen waren niet betrokken geworden in het laatste overleg; De huidige situatie was „ver ward en onduidelijk" omdat de artsen zich beriepen op toezeg- Hier een beelcl tijdens het blus- singswerk. Bij een brand in een lagere school in de Zweedse stad En- köping zijn maandag twee kin deren en twee volwassenen om het leven gekomen. Elf anderen werden met brandwonden en letsel als gevolg van het uit de ramen naar buiten springen in het ziekenhuis opgenomen. Som mige kinderen waren van de der de verdieping naar beneden ge sprongen. Het houten gebóuw brandde tot de grond af. gingen en de ziekenfondsën in onzekerheid verkeerden over deze toezeggingen. De c.h.-afgevaardigde H. C. Kra nenburg verklaarde dat de huis artsen z.i. ingebreke waren geble ven door een achterstand te laten ontstaan. Hij waardeerde het dat de regering de knoop had doorge hakt wat betreft de datum van in gang van de pensioenregeling. Communistische journalisten in Peking mishandeld Drie journalisten twee Rus- sen en een Pool zijn dinsdag in Peking door rode mishandeld. Ook zijn andere Russen, die In auto's door de stad reisden, door rode gardisten bedreigd, aldus meldt de correspondent van het Bulgaarse persbureau B.T.A, in Peking. De auto waarin de journalisten zaten werd volgens de Bulgaarse correspondent beklad met leuzen. De socialistische afgevaardigde prof. dr. A. Querido noemde het „logisch" dat wanneer huisartsen een bepaald bedrag voor een as sistente mogen aftrekken, ook con trole of de arts een assistente in dienst heeft mag worden uitge oefend. Prof. dr. P, J. A. M. Steenkamp (k.v.p.) zeide moeite te hebben met de oplossing van het artsencon flict, hoewel velen ongetwijfeld „verlicht adem hadden gehaald" toen het geschil uit de wereld was. Hij vroeg zich af waarom de mi nister, die zich bij zijn beslissing op het rapport van de commissie Van der Ven had beroepen, zich ge bonden achtte aan de inhaslter- mijn die in het rapport was ge noemd. De liberale afgevaardigde dr P. G. van de Vliet zei begrip te heb ben voor de onrust die onder de artsen had geheerst. De huisartsen waren, mede door hun lange zvvij- gardisten i gen, in een grote achterstand ge- raakt, Prof. dr. W. F, de Gaay Fortman (a,r.) verweet de landelijke huis artsenorganisatie zich in het over leg niet „sociaal volwassen" te 9.) Nog zit Aram te peinzen over alles, wat zich die dag heeft af gespeeld, als plotseling het gor dijn wordt opengeschoven, en Caracalla's dochter. Iris, aarze lend binnen treedt. Aram springt op. „Wat is er?" roept hij uit, „Ér Is toch niets met uw vader ge beurd?" Droevig schudt het meisje het hoofd. „Neen", fluistert ze, nau welijks hoorbaar, ,doeh ik hen zo bang dat er iets met hem gaat gebeuren!" En hartstochtelijk vervolgt ze: „Ge moogt hem niet helpen! Hij mag die schatten nooit vinden! Wanneer dat wel gebeurt, wil hij een leger op de been brengen en naar Rome op trekken! Dat zal zijn noodlot zijn!" Zo goed mogelijk tracht Aram haar gerust te stellen, „Zover zal het nooit komen." merkt hij op., „Vergeet niet, dat UW vader gees tesziek is! Hij zegt wel, een na komeling van keizer Caraealla te zijn. doch uit alles bliikt. dat hti er vast van overtuigd is, dat hij zelf de grote keizer is! Wanneer wij hem van die waan kunnen ge nezen, zal alles goedkomen!" Ongelovig kijkt het meisje hem aan. „Maar ho0 wilt ge dat bewerk stelligen?" vraagt ze angstig. „Door de schatkamer op te zoe ken." antwoordt Aram. „In de eerste plaats is het zeer de vraag, of de schatten hier inderdaad ver borgen zijn en wanneer dat wel zo is, zul Iep wij zeker een afbeel ding van keizer Caraealla vinden. Wanneer uw vader dan ziet, dat hij daar helemaal niet op lijkt, zal hij misschien tot andere gedach ten te brengen zijn..." Teleurgesteld wendt het meisje zich af. „Als we een afbeelding vinden," hoort Aram haar mom pelen. „Ik betwijfel het,., doch wanneer hij de schatten in han den krijgt, zullen de gevolgen piet te overzien zijn Vervolg van pag. 1, De echtgenote van de Chinese president Lioe Sjao-Sji, Wang Kwang-Mei, en de burgemeester van Sjanghai, Tsao Ti-Sjioe, heb ben een mislukte poging tot zelf moord gedaan, zo is maandag op muurkranten in Peking bekend gemaakt. De eerste-secretaris van het partijcomité van de pro vincie Kansoe zou in een zie kenhuis zijn overleden. Mevrouw Wang Kwang-Mei zou bij haar poging beide benen hebben gebroken. Volgens de correspondent van het Bulgaarse persbureau B.T.A. die dit meldt', zijn 616 leden van een detachement rode wachters aangehouden, omdat zij een af fiche tegen premier Tsjoe en- Lai hadden aangeplakt. Na de demonstraties voor_ de ambassades van de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië in Peking is dins- dag de Franse ambassade het doelwit geworden van de protes ten van de rode gardisten en arbeiders tegen de arrestatie en „mishandeling" van Chinese stu denten in Parijs. De Chinese dagbladen maak ten dinsdag voor de eerste maal het nieuws bekend over de in cidenten in Parijs. De demonstratie in Peking, waaraan ruim honderd rode wachters en revolutionaire ar beiders deelnamen, begon nadat Chinese personeelsleden van de ambassade en van het Franse persbureau A.F.P. het gebouw verlieten om in staking te gaan uit protest tegen het „geweldda dige" optreden tegen de Chinese studenten door de Franse auto riteiten. Enige Franse diplomaten ston den buiten het ambassadegebouw toe te kijken, toen de rode gar disten leuzen begonnen te schreeuwen als: „weg met de Franse autoriteiten" en „weg met het Franse imperialisme" en op de muren van het gebouw cita ten uit de geschriften van Mao- tse-Toeng gingen verven. Latei- sloten zich enige militairen, die per legerauto waren aangevoerd, bij de demonstranten aan. De demonstratie werd in tegen stelling tot die van de laatste dagen gekenmerkt door een mil dere houding van de rode gar disten en er namen aanzienlijk minder mensen aan deel. De heftige protestdemonstra ties voor de Russische en de Zuidslavische ambassades, waar van de laatste naast het gebouw van de Franse diplomatieke mis sie ligt, gingen dinsdag gewoon door. Het was voor het eerst sinds het aanknopen van de diplomatieke betrekkingen tus sen beide landen, begin 1964, dat China een protest bij Frank rijk heeft ingediend en dat er voor de Franse ambassade is gedemonstreerd. Het dagblad der revolutionaire rebellen in de Chinese provincie Anhwei heeft in het nummer van 27 januari gemeld dat de rebellen de macht hebben veroverd in de gemeenteraad van de stad Hopei, de provinciehoofdstad van Anhwei, aldus de in Peking gestationeerde correspondent van het Bulgaarse persbureau B.T.A. Verscheidene hoge functionaris sen in Anhwei zijn van hun func tie ontheven, evenals de burge meester van Hopei, Tsjao Kai, Op beschuldiging van contra revolutionair revisionisme zijn zij naar werkkampen gezondefi, aldus de correspondent. Na een half jaar culturele revo lutie in China is één ding duidelijk geworden: de pro-Mao-beweging loopt uit op een diepgaande ver nieuwing van het politieke en be stuursapparaat In het land, In juni vorig jaar leidde de cul turele revolutie reeds tot een grootscheepse zuivering onder het universiteitspersoneel, de partij kaders en in het stadsbestuur van Peking, De Chinese propaganda spreekt nu reeds over de januarirevolutie voor de gebeurtenissen die in de afgelopen maand hebben plaatsge vonden en tot de liquidatie van de oude partijkaders en ambtenaren in Peking, Sjanghai, Tsjingtao en de provincies Sjansi en Anhwei hebben geleid. Uit allerlei in Peking opgevan gen inlichtingen blijkt dat partij functionarissen op elk niveau ont slagen, gearresteerd en naar her scholingskampen zijn gezonden. Deze ontwikkelingen vinden vol gens waarnemers zowel in de gro te steden als op het platteland plaats- Aangenomen wordt ho- wel dit niet met zoveel woorden is gezegd dat zij zijn vervangen door jongeren die voiledig trouw zijn aan voorzitter Mao. Deze machtsovername vindt plaats met steun van de rode gar disten voornamelijk scholieren en studenten en het rode leger, dat zich tegen zuiveringen van buiten af heeft gevrijwaard en na aanvankelijke terughoudendheid thans volledig achter de culturele revolutie staat. Een uitzondering schijnt volgens de waarnemers te moeten worden gemaakt voor de militaire eenheden in de provincie Sinkiang, waar zich ernstige inci denten tussen militairen en aan hangers van de zuivere Mao-lijn voordoen,

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 4