een in de maand Er is altijd de Thee van PROVINCIAAL NIEUWS Gemeenteraad van Breskens Gemeenteraad van Biervliet Pagina 1 'n saam in thee Terneuzen Aardenburg Axel Breskens Koewacht Oost burg Sluiskil Vlissingen Herindeling een dubieuzepost voor de gemeente Othene Sas van Gent Sluis Woensdag 1 februari 1967 DE VRIJE ZEEUW I'liii'ill VAN NELLE AFTERNOON THEEBUILTJES. Een vollegeurige mélange. Thee van traditionele topkwaliteit. T8K130-6 Universitair examen Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaagde de heer D. Brom te Terneuzen voor het doctoraal examen in de experimentele na tuurkunde. Benoeming onderwijzer Te rekenen met ingang van 1 januari 1967 is de heer H. Roo- denburg te Vlissingen benoemd tot onderwijzer in vaste dienst aan de openbare school aan de Tamarindestraat alhier. Stichting „Contact zeevarenden" De kerst- en nieuwjaarsactie voor zeevarenden in de kanaal zone is dank zij de medewerking van velen goed geslaagd. Hierdoor aangespoord is de commissie verder gegaan. Een vergadering heeft er toe geleid dat een algemeen bestuur is ge kozen voor de te vormen stich ting „Contact Zeevarenden". Dit bestuur bestaat uit: Kapelaan J- van Arendonk; pater G. Baart; dokter R. J. P. Bauwens; ir. G. Dikötter, ds. W. H. Gispen; de he ren P. J. v. d. Goes, J. Huijbrecht F. Koulen,dokter H. Meijer. H. A. M. A, de Meijer en W. Muller, al len te Terneuzen, en mevr. L. de Meijer—'de Bever en de heer J. Snelleman, beiden te Sas v. Gent. Het dagelijks bestuur wordt ge vormd door de heren H.A.M.A. de Meijer, voorzitter; K. Koulen, vice-voorzitter; P. J. v. d. Goes, secretaris en mevr. L. de Meijer- de Bever, penningmeesteres. De stichting ziet het werk niet als een „hobby" van enkele per sonen, maar als een zaak die de gehele kanaalzonegemeenschap aangaat. Daarom verwacht men voor dit sympathieke streven nog meer medewerking, steun en be langstelling. Na de officiële vorming van de stichting zal de eerste actie gaan in de richting van een tehuis voor zeevarenden met alles wat daar bij behoort. Uit financiële over wegingen overweegt ,jnen een wijze van samenwerking te vin den met andere gemeenschaps activiteiten die eveneens ruimte zoeken voor hun werk. Financiële steun blijft nodig en blijft welkom. Men kan gelden storten op de bankrekening van de „Contactcommissie zeevaren den kanaalzone" bij de Amro Bank N.V. te Terneuzen (giro 382711 ten name der commissie). „Nieuw Terneuzen" komt in het voorjaar met grote tentoonstelling In de week van 19 t/m 27 mei a.s. organiseert de middenstands vereniging „Nieuw Terneuzen", onderafdeling van het handels centrum Terneuzen, een grote tentoonstelling, die zal worden gehouden op het terrein aan de Zuidlandstraat in de driehoek Anna Bijnsstraat Invalsweg Zuidlandstraat. Dit werd maan dagavond medegedeeld door de voorzitter van „Nieuw Terneu zen" en tevens voorzitter van de in december j.l. in het leven ge roepen stichting „E.N.T.E. '67" (Eerste Nieuw Terneuzen Exposi tie '67), de heer J. den Toonder, tijdens een bestuursvergadering in het gebouw van het katholiek maatschappelijk centrum aan de Leeuwenlaan. DOEL Met de goedkeuring van het be stuur van het H. C. T. en de medewerking van het gemeente bestuur wil „Nieuw Terneuzen" •net alleen aan de eigen bevol king maar ook aan de bevolking van de kanaalzone, overig Zee land en (liefst zoveel mogelijk) zuiderburen tonen, dat Terneu zen de koopstad van Zeeuws- Vlaanderen bij uitstek is. dat men qua assortimenten en servi ce kan concurreren met gelijk soortige winkelbedrijven in veel grotere steden dan Terneuzen en dak men dus beslist niet naar „Holland" moet gaan om zijn in kopen te doen. ANDERS DAN ANDERS Op het terrein aan de Zuid landstraat waar tevens ruime ge legenheid is om auto's te parke ren, komt een grote expositie ruimte, waarin behalve de stands ook ruimte zal worden gemaakt voor culturele evenementen, die zullen bestaan uit een tentoon stelling van schilder- en teken werk. Vervolgens is er ruimte no dig voor modeshows en andere demonstraties en ruime aandacht zal worden besteed aan het amu sement. Er wordt gezorgd voor gezellige caféruimte en voor al lerlei attracties die anders zullen zijn dan anders, maar tot nu toe nog geen concrete vormen heb ben aangenomen. Trouwens, de gehele opzet van deze tentoonstel ling is bedoeld om de „klassieke" methode te doorbreken. Het is de bedoeling dat in de eerste plaats de winkeliers uit „Nieuw Terneuzen" expositie ruimte huren. Daarbij staat voor op dat uit iedere branche slechts één zaak vertegenwoordigd zal zijn. Wanneer winkeliers uit „Nieuw Terneuzen" zouden ach terblijven, kunnen collega's uit „het Vierkantje" of uit de Noord straat en omgeving worden uit genodigd. Een aan deze actie voorafge gane opiniepeiling heeft uitgewe zen dat de „Nieuw Terneuzen"- winkeliers enthousiast genoeg zijn. Deze tentoonstelling is één eve nement uit de actieplanning van „Nieuw Terneuzen" en naar het schijnt, zijn ook de andere „afde lingen" van het H.T.C. in het ko mende seizoen het een en ander van plan. Daarover later meer. Ingenieursexanien Aan de landbouwhogeschool te Wageningen slaagde deze week voor het ingenieursexamen plan- tenziektekunde de heer P. J. E. Ferket te Aardenburg. Spoedeisende raadsvergadering Maandagavond kwam de ge meenteraad van Axel in spoed eisende vergadering bijeen. Af wezig waren de heren Van der Lee en Oggel. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot het aangaan van een geldlening, groot 165.000, met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage, en tot het aangaan van een geld lening, groot 180.000, eveneens met de N.V. Bank voor Neder landsche Gemeenten. Rondvraag j De heer E. Maas vroeg inlich tingen naar aanleiding van een berichtje in de „Axelse Courant", dat de bevolking van het bejaar dentehuis hoofdzakelijk zou be staan uit hervormden. Maar ook voor katholieken, gereformeer den en leden van andere kerk genootschappen bestaat de mo- geijlkheid zich er te vestigen, meende de, heer Maas. De voorzitter beaamde dit. Het bericht was misschien wat onge lukkig gesteld. De burgemeester zei dat niemand zou worden achtergesteld. De schrijver heeft waarschijn lijk bedoeld, dat het momenteel in hoofdzaak hervormden zijn, die zich hebben aangemeld. De voorzitter sloot hiermee de vergadering op de gebruikelijke wijze. Poldergeschiedenis Op donderdag 9 februari a.s. houdt de heer M. P. de Bruin uit Middelburg in de Stadsherberg een voordracht, getiteld „Grepen uit de geschiedenis van de polders rond Axel en Terneuzen." De heer De Bruin is adjunct directeur van de provinciale bi bliotheek. Deze voordracht is ge organiseerd door de oudheidkun dige kring „De Vier Ambachten". Aanvoer vismijn Aan de gemeentelijke vismijn zijn in de week van 22 t/m 28 januari aangevoerd: 1429 kg exportgarnalen, 417 kg bot, 4637 kg schar, 8194 kg schol, 2259 kg tong, 72 kg rog, 54 kg griet, 64 kg tarbot, 26908 kg ka beljauw, 6937 kg wijting, 1 kg kalm, 28680 kg haring, 40633 kg schardijn, 1502 kg onverkochte bot en 19 kg onverkochte wijting. Prominenten op jaarlijkse sportdag te Koewacht Burgemeester Diericks van Koewacht zei in zijn welkomst woord op de jaarlijkse sport avond dat het een eer was voor de sportclub zoveel prominente figuren bijeen te brengen. De prominente figuren die deze avond kwamen opluisteren, waren: Rik van Steenbergen, Gerrit Schulte, Jo de Roo, Ger- ben Karstens, Jan Janssen, Geor ge Ronsse en Maurice de Wolf allen beroepsrenners en oud-be- roepsrenners. Als amateurs-wiel renners waren er: Buckaki, Van Midden en Knisser. Ook de streekberoepsrenner Theo Ver- schueren die pas uit het zieken huis was ontslagen, kwam nog even op het podium. Ook diverse atleten waren aanwezig. Hierbij dient te worden genoemd Eugene Allonsius, een ster met interna tionale vermaardheid. Ook de streekkampioenen Fermont en Van Houte waren aanwezig. Wim Hendriks voerde een vraaggesprek met de diverse sterren. Er werd gevraagd naar het mooiste feit uit hun loon- baan. De verhalen waren met diverse grapjes doorspekt. Voor al Rik van Steenbergen had hier slag van. Ook werd gevraagd naar de onderlinge rivaliteit. Jo de Roo en Gerben Karstens wer den hierbij duchtig ondervraagd. Ook diverse vragen werden gesteld betreffende de landen ploegen in de Tour de France en het ploegleiderschap. Verschil lende renners gaven hierover hun zienswijze. Zij rijden het ganse jaar voor verschillende merken tegen elkaar en in een landenploeg moet er worden samengewerkt. Jan Janssen was van oordeel dat dit niet gemak kelijk zou gaan. Hij verdient zijn geld bij een fabriek en bij een wereldtitel-wedstrijd of tour komt dit achterop. Ook het ploegleiderschap is niet eenvou dig. De vraag of men Wagtmans zou aannemen als leider werd min of meer ontweken. Schulte antwoordde geen leider te willen zijn, daar dit geen gemakkelijke taak is. Tot slot werd door het bestuur van de sportclub uit Stekene een film vertoond van diverse wie lerwedstrijden in het afgelopen jaar. Het was een geslaagde avond, waarbij een woord van lof voor de commentator Wim Hendriks uit Middelburg op zijn plaats is. De zaal was geheel gevuld. Vergadering gemeenteraad In zijn nieuwjaarsrede stelde burgemeester J. L. van Leeuwen vast dat de informatie en de hearings rondom de herindeling in alle opzichten hebben voldaan. De raden hebben alles kunnen zeggen en als dat niet is gebeurd, dan moet de schuld worden ge zocht bij die raden en niet bij de staatssecretaris. Bovendien komt er straks een grondige behande ling in de volksvertegenwoordi ging. Gemeenschappelijke rege lingen komen moeizaam van de grond en ook hier is schaalver groting dringend geboden. Het ontwerp streekplan heeft ons aan het denken gebracht. Bij de behandeling verhinderde een plaatselijke instelling vaak een ruime blik. Industrievestiging langs de Schelde tussen Breskens en Biervliet is noodzakelijk om de bevolking werk te geven. Als compensatie wees spr. op het door Oostburg geopperde denk beeld om over te gaan tot het stichten van een bos in de Sophia- polder. Dit bos kan de taak van de Braakman vervangen en uit breiden. De teruggang van de bevolking is een streekverschijn- sel, veroorzaakt door gebrek aan juiste werkgelegenheid en het j gebrek aan bouwaktiviteit. De plaatselijke V.V.V. ont plooide talrijke aktiviteiten, waarvan de herleving van het spel met dé krulbol een belang rijke was. De middenstand ver richtte zijn centrale funktie op de oude wijze. De lust tot aktivi teiten is verdwenen. Op merk waardige wijze is getracht hier een oplossing te verkrijgen. Openheid is gewenst, waarbij de bevoegdheden dienen te blij ven, waar ze thuishoren. Het zal wel duidelijk zijn dat de oude wegen niet meer bewan deld kunnen worden. Het aantal vergaderingen van streekorga- nisaties, gehouden in de zalen te Oostburg, is zeer groot. Een pluim kreeg de schoolgaande jeugd voor de wijze waarop zij zich tijdens de overuren in Oost burg gedragen. Voor de vereniging voor in strumentale muziek te Middel burg werd een bijdrage -ge voteerd van 350. Tot slot werd de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1967 aangeboden. Deze komt 22 februari in behandeling. De gewone dienst sluit met een bedrag van 3.592.019 waarin 36.124 voor onvoorziene uitga ven. De kapitaaldienst heeft een batig saldo van 256.994. Aanbesteding In hotel „De Eenhoorn" werd in het openbaar aanbesteed in opdracht van het waterschap „Het Vrije van Sluis" de onder houdswerken langs de kust in West Zeeuws-Vlaanderen. De inschrijvingen luidden: Van Zeele te Hoofdplaat, 322.879; firma Quist te Zwijn- drecht, 323.700; Mollet te Hoofd plaat, ƒ314.000; firma Jansen ƒ311.830; Kornelis te Hoofdplaat, ƒ308.675; Den Ouden Sr. te Bier vliet, 306.800; Van Wijnen te Papendrecht, 304.000; firma P. Toussaint te Cadzand, 302.900; Van Dongen te Hardinxveld, 302.500; Warren te Ossenisse, 301.000; Sponselee te Klooster- zande, ƒ299.500; Den Ouden Jr. te Biervliet, 299.000; Van den Hemel te Biervliet, ƒ299.000; Lukasse te Kloosterz., 298.800; De Ruisscher te Biervl., 293.900; Rubens te Oostburg, 293.000; Van Noordenne te Giessendam, 293.000; Leenhouts aannemers bedrijf te Sluis, 290.800; Jere- miasse te Wemeldinge, 289.000, en firma ELK te Schoondijke, 282.000. De begroting van het water schap bedroeg 278.402. Gemeenteavond hervormde kerk Op vrijdag 3 februari zullen de gezamenlijke bij de hervormde jeugdraad aangesloten clubs een avond verzorgen voor de ouders en andere belangstellenden. Het programma vermeldt naast zang en dans een wat langer toneel stuk, dat door leden van het C.J.V. voor het voetlicht zal worden gebracht. De avond wordt gehouden in „De Ark". De toe gang is gratis. Oude vrouw bleek reeds acht dagen dood Maandag heeft de gemeente politie van Vlissingen de 76- jarige mevrouw J. H. de V.M. dood in haar woning aangetrof fen. De gemeentearts heeft vast gesteld, dat de vrouw reeds acht dagen eerder moet zijn overleden aan een hartverlamming of aan een beroerte. Haar woning aan de Scharmin kelstraat in Vlissingen verkeerde in een verregaande staat van ver vuiling. De brandweer is er aan te pas moeten komen om het huis te desinfecteren. De weduwe had zich reeds ge ruime tijd afgezonderd van fa milie en kennissen. Ze liet nie mand in haar woning toe en alle hulp wees ze van de hand. Drie weken geleden was ze op straat in elkaar gezakt en naar haar zoon gebracht. Zodra ze weer enigszins kon, heeft ze zich met een taxi naar haar huisje terug laten brengen. Het was aan fa milie en buren bekend, dat de oude dame vervuilde. Ze kookte nooit warm eten en een kachel, stookte ze nooit. In de laatste tijd kwam ze zelden op straat. De huurophaler van de gemeente waarschuwde de politie, toen hij op zijn herhaald bellen geen ge hoor kreeg. In zijn nieuwjaarsrede heeft burgemeester J. Eekbout de econo mische toestand goed genoemd. In de bedrijfssektor is enige terug slag te constateren die in hoofd zaak aan de zuigkracht van de kanaalzone te wijten is. De woning bouw en de wegenaanleg zijn in vlot tempo voortgegaan. Er zijn 111 bouwvergunningen afgegeven met een waarde van 900.000 in de particuliere sector. Inclusief de woningwetbouw is er een waarde aan bouwvergunningen uitgegeven van 2.500.000. De le fase van de ratiobouw is begonnen terwijl bij het gereed komen van de 2e fase de Bloemen- wijk kan worden gesaneerd. De bejaardenzorg heeft ook aan dacht gekregen. Begonnen kon worden met de bouw van het be jaardencentrum hetwelk een veili ge woonstede voor de bejaarden kan zijn en een sieraad voor de ge meente. Rest nog de bouw van een bejaardenpensiontehuis, waarmee hopelijk spoedig kan worden be gonnen. Een belangrijke bron is de recreatie geweest. Het bezoek van toeristen neemt steeds toe. Met de ligplaats van jachten is het nog steeds behelpen geweest. De 150 zeewaardige jachten die Breskens aandoen, moeten een goede lig plaats hebben. De Westerschelde moet niet alleen voor de industrie beschikbaar komen maar ook voor de recreatie. De verbetering van de hoogwa terkering rond de haven blijft in de belangstelling staan. Het haven terrein zal worden omsloten met een drie meter hoge waterkering, waarin twee toegangen zijn ge projecteerd. De middenstand heeft tegen deze aanleg nogal wat be zwaren. Deze bezwaren zullen door een commissie worden samen gebundeld. De visserij zal moeten worden geconcentreerd. Met gedeputeerde staten is deze kwestie opgenomen en met belanghebbenden zal er overleg komen. Bij de behandeling van de agen da merkte de heer Luteijn op dat de sociale werkplaats een moeilijke tijd doormaakt, doordat verschil lende opdrachtgevers zich terug trekken. Aan de Zuid-Holiandse maat schappij tot redding van schip breukelingen zal bij ingebruik neming van de nieuwe redding boot „Javazee" een echolood wor den aangeboden. De kosten bedra gen ƒ2200. Ten behoeve van de stichting Jachthavenbelangen zullen vlotten worden gekocht. Deze vlotten zul len dan in huurkoop aan de stich ting worden overgedragen. De kos ten bedragen ƒ36.000. Voor het aanleggen van verlich ting in plan West werd een bedrag van 15.440 beschikbaar gesteld. Aan de fa. P. Mollet te Hoofdplaat werd voor een bedrag van 35.950 het voltooien van aan te leggen straten gegund. Aan de vereniging voor instru mentale muziek te Middelburg werd een subsidie van 150 ver leend voor een concert in Oostburg op 10 februari. Aan de heer H. Willems te Eekloo werd in het uitbreidings plan-West aan de Prins Bernhard- laan een perceel grond groot 620 m- voor 21,50 per m2 verkocht voor de bouw van een dubbel woonhuis. Kaartavond Aan de dezer dagen te Othene gehouden kaartwedstrjjd namen niet minder dan 48 spelers deel. Er waren als steeds mooie prij zen te winnen. De uitslag was als volgt: 1. J. Florussen; 2. C. Goossen; 3. J. Smolenaars; 4. L. Willem - sen; 5. Iz. de Jonge; 6. Th. Meer- tens; 7. R. de Vos; 8. C. Jansen; 9. C. Loof-10. A. Schelleman; 11. G. Buijze; 12. J. 't Gilde. Spoedeisende raadsvergadering De raad van Sas van Gent kwam gisteravond in spoedeisen de vergadering bijeen en kon zich verenigen met het aangaan van twee geldleningen bij de Bank van Ned. Gemeenten te 's-Gra venhage, n.l. een ten bedrage van 590.000 voor de financiering van industrieterreinen en een van ƒ450.000 voor het doortrekken van de verbindingsweg Paul Krugerdreef—Westdam. De stichting Sasse Carnaval kreeg een extra garantie van 750, op voorwaarde dat de stichting na afloop van het car naval een financieel verslag over legt. Kandidaatsexamen De heer C. A. A. Maenhout te Sluis slaagde dezer dagen aan de landbouwhogeschool te Wage ningen voor het kandidaatsexa men plantenziektekunde. Burgemeester A. Kostense van Biervliet heeft tijdens de eerste vergadering van dit jaar de op heffing van de zelfstandigheid der gemeente een dubieuze post genoemd. Hoewel de huidige mi nister er anders over denkt, moet men niet verwachten dat er voor de streek nog iets anders zal geschieden. Met bezorgdheid zien wij de toekomst tegemoet. De bouwactiviteiten in onze streek blijven achter. De ratio bouw kwam in 1966 op gang, al was het zeer moeizaam. In het afgelopen jaar zijn vele openbare werken uitgevoerd. Vooral de aansluiting van de on rendabele percelen is goed ver lopen. Nog vier percelen moeten worden aangesloten. Te betreu ren is het echter, dat de bewo ners van twee van deze per celen weigeren medewerking te verlenen. Hopenlijk zal dit jaar de aard gasleiding naar Oostburg wor den doorgetrokken. Mogelijk zal dan spoedig een aftakking naar Biervliet worden gemaakt, maar dit zal waarschijnlijk eerst in 1968 het geval zijn. Bij de begrotingsbehandeling voor het jaar 1967 merkte de heer Krijger op, dat de school- tandverzorging niet goed werkt. De voorzitter zei dat hierom trent meerdere klachten zijn ge weest. Ook in de commissie is men ervan overtuigd dat deze dienst onbevredigend werkt. Voorts pleitte de heer Krijger voor een beter onderhoud van de woningwetwoningen en uit breiding van de brandkranen in de polders waar geen voldoende bluswater aanwezig is. De heer J. Pladdet vroeg de mening omtrent de zondagshei liging. Hij zei tegen alle subsi dies te zijn die activiteiten op zondag beogen. De heer A. de Smet kon zich de gedachte van de heer Pladdet indenken, maar vond de tijd niet rijp voor een dergelijk stand punt. Eerst moet iedereen een vrije zaterdag hebben, dan pas kan men tot een algehele zon dagviering komen. De heer Van Houwe meende dat men de zondag kan heiligen, maar dan ontstaat tevens een jeugdprobleem. Wat moet deze groep dan gaan doen, vroeg hij zich af? Vervolgens werd de begroting voor 1967 vastgesteld met aan inkomsten en uitgaven op de ge wone dienst 1.156.691,36 en een post onvoorzien van 21.191,83. De kapitaalsdienst geeft aan in komsten 1.928.648,86 en aan uitgaven 2.008.925,83, derhalve een nadelig saldo van ƒ21.191,83. Tevens werd een eerste wijzi ging op de begroting vastgesteld. Een bedrag van 13.805,67 uit de post onvoorzien zal worden ge put voor verhoging salarissen, rente en afschrijving voor een abri, rente en afschrijving voor aanschafing van een nieuw elek trisch torenuurwerk met wijzer plaat; rente en afschrijving voor inrichten van een lokaal der openbare school; aanschaffen gymnastiekwerktuigen en aan schaffing luxaflex-zonwering; kosten van aanleg van lichtin stallatie op het gemeentelijk sportterrein; lasten voor de res tauratie de korenmolen „De Har monie"; verhoging rente voor geldleningen en een subsidie aan de vereniging „Pro Juventute". Voorts staan voor 1967 nog op het programma de bouw van een bejaardenappartement door de stichting „Rozenoord"; gelden voor de bouw van een nieuwe drieklassige r. k. school; verbou wing tweede fase openbare school; verbetering van de Noorddijk, verlichting van de korenmolen „De Harmonie" en verdere uitvoering van de open bare werken in het gemeentelijk bestemmingsplan. Verder is op de kapitaalsdienst een bedrag van 16.000 uitge trokken voor verbreding van de Schoollaan aan een zijde met een parkeerstrook alsmede de herbe strating van de klinkerverhar ding. Besloten werd de openbare school B in de wijk Driewegen in stand te houden, indien een geschikte kracht voor deze school kan worden gevonden. Aan de thans in dienst zijnde leerkracht de heer Polderdijk is ontslag verleend wegens zijn benoeming in Goes. In verband met de aan te lég gen bestratingen en beplantin gen werden van de heer A. Lij - baart gekocht in de Hoogstraat 135 m2 voor 457,50, van de heer P. Lijbaart 105 m2 voor 157,50. Voorts werden met de heer P. Lijbaart enkele percelen grond geruild. Besloten werd 500 nieuwe huisvuilemmers aan te schaffen met een inhoud van 33 liter ter vervanging van de thans nog in gebruik zijnde emmers met een inhoud van 40 liter. De nieuw aan te schaffen emmers zullen tegen kostprijs aan de gebrui kers worden doorverkocht. De muziekvereniging had een verzoek ingediend voor het ver krijgen van een subsidie voor het houden van een drumband show. Besloten werd een sub sidie te verstrekken van 700 voor de drumbandshow, die in 1966 wegens de slechte weers omstandigheden niet is kunnen doorgaan.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3