Malik: „Soekarno desnoods met geweld afzetten" Griep? Chefarine „4" doet wonderen! MBBEHS Het geheim van de blauwe trein Oorlogsmisdadiger Zöpf had het dagboek van Anne Frank gele zen VERRASSENDE MEERDERHEID VOOR PREMIER SATO IN HET JAPANSE PARLEMENT Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. Het volkscongres Bedrijf in Leerdam ontslaat 60 man ANP-verkiezïngs- dienst naar het Binnenhof Herhaalde waarschuwingen Geheime samenkomst Geen noodtoestand Wraakoefening De grote winnaars gereedschappen Nederlaag vakverbond De berging van de „Jacob Verolme" Nederlands schip in nood Malta neemt stappen tegen Engeland Woensdag 1 februari 1067 /0fA y, 4. f I#«i (ADVERTENTIE) Vier middelen inéén tablethelpen elkaar en... doen wonderen De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Malik, heeft er dinsdag bi) generaal Soeharto op aangedrongen elk middel te gebruiken, desnoods geweld, om president Soekarno af te zetten. De enige manier om een eind te maken aan de verdeling van de leiding van het land is het ge bruik maken van de bevoegdhe den die generaal Soeharto op 11 maart vorig .laar heeft gekregen, zei Malik tegen studentenleiders. De studenten eisten dat Soe karno zou worden afgezet en be recht voor „zijn medeplichtigheid y aan de mislukte staatsgreep". „Het Indonesische volk moet niet voor één man worden opge- offerd", zei Malik, Even eerder had Malik de president in een verklaring gewaarschuwd dat het met hem gedaan zal zijn, wanneer hij tracht het raadge- vende volkscongres te ontbinden. Bij het parlementsgebouw bui ten Djakarta waren voor de twee de achtereenvolgende dag duizen den studenten bijeengekomen. Zij eisten dat het parlement een mo tie van wantrouwen tegen de pre sident zou aannemen De voorzitter van het parlement, Achmad Sjaichoe, ontving een af vaardiging van de studenten. Deze eis|en„ onmiddellijke bijeen roeping van het volkscongres om Na het ontslag van een aantal werknemers van de glasfabriek „Leerdam" is nu ook een tweede bedrijf te Leerdam genoodzaakt een aantal werknemers te ont slaan. De teruglopende bouw- aktiviteiten, zo deelt de direktie van de N.V. Varsseveld mede, noodzaken het bedrijf 60 van de circa 250 werknemers te ont slaan. Het ontslag wordt door de direktie van de volgende toelich ting voorzien: „Conjuncturele en structurele wijzigingen op de af zetmarkt (bouwnijverheid) van de afdeling houthandel en indus trie van de N.V. Varsseveld te Leerdam noodzaakten in het ge meenschappelijk belang van werknemers en onderneming tot heroriëntatie, sanering en reor ganisatie van de verschillende onderdelen. Ten gevolge daar van zullen circa 60 werknemers moeten afvloeien, waarvan in middels aan 13 het ontslag is aan gezegd. Verdere ontslagen zullen aan het eind van februari volgen. In overleg met de vakbonden is een afvloeiingsregeling getrof fen". Evenals bij de in maart 1966 gehouden statenverkiezingen zal de verkiezingsdienst van het al gemeen Nederlands Dersbureau bij de komende verkiezingen voor de tweede kamer worden ondergebracht op het Binnen hof in Den Haag. Niet alleen zullen de rolzaal en de Lairessezaal worden ge bruikt, maar voor het eerst zal op 15 februari tevens gebruik kunnen worden gemaakt van de Ridderzaal, die dienst zal doen als ontvangstcentrum. Van een aantal politici is reeds bericht ontvangen, dat zij die avond in de Ridderzaal van hun belangstelling voor de uit slagen en voor het werk van de A.N.P.-verkiezingsdienst blijk zullen geven. In nauwe samenwerking met het internationaal perscentrum „Nieuwspoort" zal ten gerieve van politici, commentatoren en journalisten ook in „Nieuws poort" aan de Hofsingel in Ton Haag een pers- en ontmoetings centrum worden ingericht. Via televisie- en projectieschermen zal men daar de verkiezingsuit lagen kunnen volgen. Soekarno al zijn funkties te ont nemen. Sjaichoe antwoordde dat het volkscongres tussen 6 en 15 maart het optreden van de presi dent tijdens de staatsgreep zal bespreken. „Het staat nu aan Soekarno om te beslissen wat hij zal doen, nu hij reeds verscheidene malen een wenk heeft gekregen. Als hij zich daaraan niet wenst te storen, moet hij het zelf maar weten", zo heeft ae Indonesische minister van buitenlandse zaken Malik volgens Antara tegen journalis ten gezegd. Hij refereerde hierbij aan de waarschuwing welke hij kortgele den tot tweemaal toe Soekarno had gegeven om eigener bewe ging af te treden, maar welke de president Van de hand wees. „Wij zullen niet iemand verdedigen DEMONSTRATIES TEGEN SOEKARNO WORDEN TALRIJKER Djakarta: De demonstraties in Djakarta tegen het beleid van president Soekarno worden steeds talrijker. Ook de minister van buitenlandse zaken Malik heeft maandag Soekarno nogmaals ge waarschuwd dat hij snel zal moe ten beslissen wat hij gaat doen. Op de foto een maandag in Dja karta gehouden demonstratie door studenten van de universi teit. die niet verdedigd wil worden of niet naar goede raad wil luiste ren", -aldus Malik. Op een vraag wat er zou ge beuren als een „bepaalde groep" de zitting van het volkscongres in maart zou boycotten, zei Ma- lik dat dit zou kunnen leiden tot een botsing tussen de verschillen de groepen „wat wij niet wensen". Met die „bepaalde groep" werd de Soekarno-gezinde nationalis tische partij bedoeld. Dr. Robert W. Kempner, eens plaatsvervangend openbaar aan klager van de Verenigde Staten bij het Neurenbergse proces tegen de nazi-oorlogsmisdadigers, heeft in München bij het proces tegen Har ster, Zöpf en Slottke als medeaan klager voor de familie Frank het gerecht een exemplaar overhan digd van het dagboek van Anne Frank, die na haar deportatie uit Nederland in het Duitse concen tratiekamp Bergen-Belsen is om gekomen. Beklaagde Zöpf zei dat boek te hebben gelezen. Telkens als ik zo'n kinderportret, zie, zei hij, vind ik het verschrikkelijk. Kempner vroeg deze beklaagde wat hij ervan vond dat bij de mas sale deportaties, zg. voor tewerk stelling, 48 pet vrouwen waren en 22 pet kinderen. Zöpf zei dat het de bedoeling was de gezinnen bij eikaar te houden, waarop Kemp ner sarcastisch opmerkte: „Zodat zij allen tegelijk konden worden gedood". Er zijn rapporten en documen ten voorgelezen die een indruk gaven van de moeilijke tijd die de Joden onder de nazi's in het be zette Nederland doormaakten. De kleinste overtreding had deporta tie naar het concentratiekamp Mauthausen tot gevolg. In 1941 zijn meer dan vierhonderd Joden naar Buchenwald gebracht omdat een Duitse patrouille, die een ge heime samenkomst van Joden ont dekte, werd aangevallen. Uit de voorgelezen verslagen blijkt, dat een groot deel van het Nederland se volk de Joden goedgezind was. Beklaagde Harster zei naar aan leiding van de opmerking van de advocaat-generaal dat in veel rap porten sprake is van verzet tegen de Duitse bezetting: Ik heb schuld bekend en daar wil ik niet aan tor nen. Kempner nam de deportatie var. Anne Frank als voorbeeld om te bewijzen dat de beklaagden zich in september 1944 niet meer konden beroepen op noodtoestand. De ge allieerde legers waren al op 3 septertiber Brussel binnengetrok ken; Desondanks vertrok op die dag een trein met Joden, onder wie Anne Frank, uit Nederland naar Duitsland. Beklaagde Zöpf antwoordde op de verwijten van Kempner: „Ik was niet in staat zelfstandig iets te doen of te saboteren. Ik vind het treurig dat dit nog is gebeurd". Op vragen van Kempner zei Zöpf verder dat Nederlandse en Duitse aanbrengers van Joden van de „Sicherheits-polizei" een premie van vijf gulden per hoofd ontvin gen. Deze premie werd tegen het einde van de oorlog verhoogd. Kempner overhandigde de recht bank lijsten van uit twee kloosters weggevoerde paters en nonnen. Deze waren gedateerd 2 en 4 augustus 1942 en waren ongeveer tien dagen na het protest van de Nederlandse bisschoppen tegen het wegvoeren van Joden opgesteld. Harster bevestigde dat de arresta ties in de kloosters een wraak oefening vormden tegen de kerke lijke houding. Hij beschreef verder met welke methodes de politie Joden bijeendreef voor transport naar de concentratiekampen. Zo werden b.v. 700 bekende Joden gearresteerd onder bedreiging, dat deze direct naar een concentratie kamp zouden worden gestuurd, wanneer de opgeroepen Joden niet zouden verschijnen voor transport. Duizenden honden en katten naar buitenlandse laboratoria De Nederlandse bond tot be strijding van de vivisectie heeft door middel van telegrammen bij de ministers van justitie en van financiën en bij de leden van de eerste en tweede kamer geprotesteerd tegen het feit dat twee jaar na de inwerktreding van het honden- en kattenbe- sluit op 1 februari 1965 de doua ne nog steeds niet is ingescha keld bij het toezicht op de na leving van dit besluit. De minister van justitie heeft op 2 mei 1966 dit toezicht aan de tweede kamer toegezegd. Vol gens de bond zijn in de laatste twee jaar minstens 25.000 hon den en katten uit ons land naar buitenlandse laboratoria gegaan, zonder dat zij de bescherming genoten waarop zij ingevolge het besluit recht hadden. De bond acht dit een noodtoestand die het rechtvaardigt dat nu, met tijdelijke verwaarlozing van de eventueel gewenste andere ver beteringen in het besluit, ten spoedigste het grenstoezicht op de uitvoer van honden en kat ten wordt gerealiseerd. Man na aanrijding nog tweemaal overreden Op de Purmerenderweg in Beemster is maandagavond de tuinder G. Degeling vlakbij zijn woning bij het oversteken ver ongelukt. De man werd door een personenauto aangereden, kwam via de voorruit van de auto op het wegdek terecht en werd ver volgens nog overreden door een truck met oplegger en een twee de personenauto. Hij overleed ter plaatse aan zijn verwondin gen. Oorlogsmisdadiger hing zich in cel op De vroegere ondercommandant van het na?i-concentratiekamp Vaivara in Estland, Ernst Runde (61), heeft zich in zijn cel in de gevangenis van Duisburg opge hangen, zo is maandag bekend gemaakt. Runde had in mei we gens oorlogsmisdaden terecht moeten staan. Hij zou in Vai vara o.a. vijf Joden hebben ge wurgd. Sneeuwval in Zuid-Jordanië Sneeuwval in het zuiden van Jordanië heeft geleid tot isolatie van bedoeinenstammen in de omgeving van Mabada ten oos ten van de Dode Zee. De Jordaanse regering heeft met helikopters dekens en voed sel voor de bedoeinen en hun geiten en kamelen laten afwer pen. Sneeuwruimingsploegen zijn bezig de wegverbinding door de woestijn met de stammen te her stellen. Dodelijke val De 66-jarige P. M. kon het in zijn nieuwe kosthuis niet vinden en keerde daarom terug naar zijn oude pension aan de Korvelseweg te Tilburg. Daar had men echter geen plaats meer voor hem. zodat op zijn aandringen een bed werd geplaatst op de overloop. Dat is de man noodlottig geworden. Op 26 januari in het holst van de nacht is hij van de trap gevallen en zodanig gewond geraakt, dat hij dinsdag in een ziekenhuis is overleden. Hartaanval achter het stuur Dinsdagmorgen om helf elf is de 51-jarige gehuwde J. Rool- vink, vrachtwagenchauffeur bij het emballagebedrijf Werna te Utrecht, in zijn wagen tengevol ge van een hartaanval over leden. Hij was bezig de wagen achteruit de weg op te rijden. Toen deze onbestuurd raakte, werden een kozijn en een grote etalageruit van een meubelzaak ingedrukt. Toegeschoten hulp en de spoedig aanwezige dokter konden slechts de dood van de chauffeur constateren. „RUIMTEVAART" Parijs: De Parijse couturier Pierre Cardin heeft dit jaar speciale aandacht op zich weten te ves tigen. Zijn collectie voor lente en zomer 1967 staat in het teken van de ruimtevaart. Hier de manne quins van Cardin met de futuris tische „ruimte-hoedjes". Premier Eisakoe Sato heeft bij de zondag gehouden verkiezin gen tegen alle verwachtingen in de absolute meerderheid in het huis van afgevaardigden ruim schoots behouden. Zijn conservatief georiënteer de liberaal-democratische partij en haar z.g. onafhankelijke mede standers kregen 285 van de 486 zetels, terwijl zij in hét vorige huis dat 467 zetels telde, over 294 zetels konden beschikken. Alge meen had men gedacht, dat de liberaal-democraten gevoelige verliezen zouden lijden als gevolg van een reeks politieke schan dalen en prijsstijgingen. De tal rijke beschuldigingen van cor ruptie tegen zijn bewind had premier Sato genoodzaakt het parlement te ontbinden. Ook ten aanzien van de linkse socialisten klopten de voorspel lingen niet. Hoewel men had ver wacht dat deze partij flinke winst zou boeken, ging zij on danks de uitbreiding van het zetelaantal in het huis drie zetels achteruit. (ADVERTENTIE) De grote winnaars waren twee centrumpartijen, de gematigde democratisch-socialistische par tij, die haar zetelaantal met 7 tot 30 vergrootte, en de nieuwe Ko- meito-partij „partij voor een onkreukbaar bewind" die 25 van haar 32 kandidaten in het huis van afgevaardigden kreeg. De Komeito-partij vertegenwoor digt de Soka-Gakkai-sekte van het nitsjoeren-boeddhisme. Deze sekte zegt ongeveer zes miljoen gezinnen te omvatten. Vele waarnemers zijn van oor deel dat het nieuwe centrumblok van 55 zetels groot genoeg is om een belangrijke rol te spelen. Zij zien hierin een ontwikkeling in de richting van een meerpartijen- stelsel, dat wel eens zou kunnen leiden tot een andere oriëntering van de Japanse politiek. De voorzitter van het ruim vier miljoen leden tellende vakver bond Sohyo dat de kern van de linkse socialisten vormt, sprak van een volkomen nederlaag voor zijn partij. De secretaris generaal van de liberaal-demo cratische partij weet de socialis tische verliezen aan „het gebrek aan werkelijkheidszin van het linkse programma en aan een reaktie op de sympathieën van de socialisten voor Peking". MIJNONGELUK IN SPANJE Bij een explosie van mijngas in een kolenmijn te Mieres in N. Spanje zijn dinsdag vier mijnwer kers omgekomen en vijftien ge wond DOOR AGATHA CHRISTIE 27) Hij wilde nog meer zeggen, maar hield zich in. Hij mocht Knighton graag lijden en hij ver trouwde hem, maar hij kon toch moeilijk al de particuliere aan gelegenheden van zijn dochter met zijn secretaris bespreken. Waarom had Ruth in Parijs het meisje weggestuurd? Hij dacht na over de eigenaardige loop der dingen: dat de eerste bekende die het meisje te Parijs zag, nu weer de secretaris van Ruths vader moest zijn! Ha, maar dat was het juist waardoor de dingen aan het licht kwamen. Deze laatste overweging was geheel natuurlijk en vanzelf in zijn brein opgekomen. Was er dan iets dat „aan het licht moest komen"? Hij had zichzelf die vraag gesteld tegen zijn eigen zin en het antwoord was hij was er zeker vanArmand de la Roche -Het was een bittere gedachte voOr Van Aldin dat zijn dochter zich door zo'n man liet inpalmen; maar hij moest toch toegeven dat ze in goed gezelschap verkeerde dat andere welopgevoede en in telligente vrouwen even gemak kelijk voor de graaf waren be zweken. Mannen doorzagen hem, vrouwen niet. Hij zocht nu naar woorden om alle achterdocht, die in de secretaris had kunnen op komen, weg te nemen. „Ruth kan soms zo plotseling van idee veranderen," merkte hij op onverschillige toon op; en hij voegde erbij: „Het meisje gaf geen reden op voor die onver wachte wijziging?" Knighton trachtte zijn stem zo natuurlijk mogelijk te doen klin ken, toen hij antwoordde: „Ze zei dat mrs. Kettering on verwachts een vriend had ont moet." Van Aldin knikte. Zijn ergste vermoeden werd bevestigd. Hij stond op en begon door de kamer te ijsberen, een gewoonte van hem als hij geagiteerd was. Hij kon zijn gevoelens niet langer onderdrukken en barstte los: „Eén ding zal een man nooit lukken: een vrouw naar rede te doen luisteren. Zij schijnen wer kelijk alle gezond verstand te missen. Niet een van de tien doorziet een schurk als ze hem ontmoet; iedere knappe man met een zijden tong kan hen in zijn strikken vangen. Als ik mijn zin deed..." Er werd geklopt. Een piccolo trad binnen met een telegram. Van Aldin scheurde het open en zijn gezicht werd krijtwit. Hij trachtte zich vast te houden aan de leuning van een stoel en wenkte de jongen weg te gaan. „Wat is er, mijnheer?" Knighton was verschrikt opge sprongen. „Ruth!" zei Van Aldin hees. „Mrs. Kettering?" „Gedood!" „Een spoorwegongeluk?" Van Aldin schudde het hoofd. „Neen. Volgens dit telegram zou ik zeggen dat ze ook beroofd is. Ze gebruiken het woord niet, maar mijn arme dochter is ver moord." „Maar, mijnheer!" Van Aldin tikte met zijn vinger op het telegram. „Het komt van de politie te Nice. Ik moet er met de eerst volgende trein heen." Knighton keek naar de klok. Vijf uur het Victoria-station, mijnheer." „Goed. Jij gaat mee, Knighton. Laat Archer inpakken en doe 't zelf ook. Zorg voor alles hier. Ik de wil nog even naar Curzon Street." De telefoonschel ging en secretaris nam de hoorn op. „Ja, wie daar?" Toen tot Van Aldin: „Daar is mr. Goby, mijnheer." „Goby? Ik kan hem nu niet hebben. Of neen wacht eens, we hebben nog alle tijd. Laat hem boven sturen." Van Aldin was een sterk man. Hij had reeds zijn ijzeren kalmte hewonnen. Weinig mensen zou den iets bijzonders hebben ge hoord in zijn stem, toen hij Goby begroette. „Ik heb weinig tijd, Goby. Heb je iets belangrijks mede te delen?" Goby kuchte. „Ik kan u omtrent de heer Ket tering meedelen, dat hij gisteren morgen uit Londen naar de Riviera is vertrokken." „Wat?" Nu trof toch ook Goby iets bij zonders in Van Aldins stem. Hij week af van zijn gewoonte, de gene tot wie hij sprak niet aan te zien en wierp even een blik op het gelaat van de miljonair. „Met welke trein is hij ge gaan?" vroeg Van Aldin. „Met de blauwe trein, mijn heer." Goby kuchte nogmaals en keek naar de klok op de schoorsteen. „Mademoiselle Mirelle, de dan seres van het Parthenon, is met dezelfde trein vertrokken." (Wordt vervolgd.) De zeesleper „Zwarte Zee" werd dinsdagavond laat bij de baai van Gando, 12 km ten zui den van Las Palmas verwacht met de gekapseisde tanker Jacob Verolme. De sleep zal niét naar binnen gaan, omdat men bij dag licht een geschikte plaats wil op zoeken voor de bergingsoperatlë, zo heeft L. Smit en Co gisteren meegedeeld. De Jacob Verolme heeft dog slechts een gering drijfvermogen. Luchtbellen aan weerszijden van de kiel houden het schip nog iets boven water. Op de Zwarte Zee zal men dan ook opgelucht zijn, als de ertstanker in de ongeveer 36 meter diepe baai is gebracht. Als alles goed gaat, zullen twee duikers vandaag de situatie eerst verkennen De methode van ber ging kan daarna pas wbrden vast gesteld. De heer Z. Moerkerk van Van der Tak's bergingsmaat schappij, een dochteronderne ming van L. Smit, krijgt de lei ding van hetbergingswerk. Een vissersboot heeft maan dagavond ten zuiden van de Shet- land-eilanden alle opvarenden van het in nood verkerende Nederlandse schip „Contact" (279 ton), afkomstig uit Delfzijl, van een reddingsvlot opgepikt, zo meldt het Engelse kuststation Wiek. De „Contact" had tevoren enkele rode vuurpijlen afgescho ten en S.O.S.-lichtsignalen uitge zonden. De bemanning van de „Contact" is aan boord genomen van het Deense vissersvaartuig „Lady Bird", zo is nader verno men. Een woordvoerder van de Schotse kustwacht zei: „Wij weten niet waarheen de beman ning wordt gebracht. Wij ge loven niet dat er slachtoffers zijn". Het stuurhuis van het Neder lands kustvaartuig is ernstig be schadigd. Een schip bevindt zich in de buurt van de stuurloos ronddrijvende „Contact". t Er woedt een hevige storm in dat gebied. De Maltezer regering heeft de levering van belastingvrije brandstof aan de Engelse lucht macht op het eiland gestaakt. Een woordvoerder van de „R.A. F." zei dat ,de Britse vliegtuigen als gevolg hiervan aan. de grond worden gehouden. De maatregel van de regering van Malta volgt op een waar schuwing, dat zij een einde zou maken aan de voorrechten en faciliteiten uit protest tegen het Britse besluit de troepensterkte" op Malta te verminderen. Het kabinet is in spoedverga dering bijeengekomen om nog meer stappen te bespreken. De dienst accijnzen in Valetta heeft alle oliemaatschappijen waaronder de „Shell" gelast de levering van brandstof aan de Britse luchtmacht te staken. WAPENHANDELAARS IN GRIEKENLAND VEROORDEELD Maandag zijn in Griekenland vier buitenlanders veroordeeld tot gevangenisstraffen wegens wapenhandel. Het zijn twee En gelsen, die ieder twee en een half jaar, en een Amerikaan en een Duitser, die ieder twee jaar hebben gekregen. Zij werden zaterdag en zondag gearresteerd en vervoerden in hun auto's 200 pistolen en 74.000 patronen, die zij uit Grieken land naar Turkije wilden bren gen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2