Weer dodelijk ongeluk bij ruimte-onderzoek in de Verenigde Staten Strijd tussen voor- en tegen standers van Mao Tse-Toeng President Johnson woonde begrafenis bij van RADIO DE K0CK Salisbury over zijn berichtgeving nit Noord-Vietnam SINKIANG *L0b0JrfÜ* HET WEER WOENSDAG 1 FEBRUARI 1967 23e Jaargang No. 68^.3, VLIEGTUIG ONGELUK IN TEXAS Spoorwegstaking in Frankrijk laatdunkend 16 konijnen Kortsluiting? Staakt het vuren. Anciënniteit De laatste ogenblikken van de ruimtevaarders Geen officieel commentaar Discipline Russisch medeleven De kritiek op Teng Hsiao-Ping Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bi) abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f8,per kwartaal; per •naand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/!i Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ..ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Een viermotorig Amerikaans vrachtvliegtuig is dinsdag bij de landing op het vliegveld van San Antonio in Texas verongelukt. De driekoppige bemanning is omgekomen. In de Verenigde Staten heeft wederom een brand in een cabine met zuivere zuurstof slachtoffers geëist. Dit ongeluk kostte aan een lid van de luchtmacht het leven, terwijl een collega levens gevaarlijke brandwonden opliep. (ADVERTENTIE) TERNEÜZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Duizenden spoorwegmannen in Frankrijk zijn dinsdagavond om om 8 uur voor 48 uur in staking gegaan. De treinenloop in het gebied van Parijs zal vooral door de staking worden getroffen en wat het lange-afstandsverkeer be treft willen de Franse staats spoorwegen de helft van de trei nen lopende houden. De staking gaat uit van drie vakbonden, waarbij ongeveer de helft van de spoorweglieden is aangesloten, die nieuwe loon onderhandelingen wensen in plaats van het huidige stelsel, waarbij het loon is gekoppeld aan de officiële index van de kosten van levensonderhoud. De Amerikaanse journalist Har rison Salisbury heeft verklaard dat zijn berichtgeving uit Noord-Viat nam over verliezen onder de Noordvietnamese burgerbevolking tengevolge van de Amerikaanse luchtvallen tot buiten alle propor ties is opgeblazen door de reactie van het Amerikaanse ministerie van defensie daarop. Salisbury, de eerste Amerikaan se journalist die in de afgelopen jaren Hanoi heeft bezocht, zei op een lunch van V.N.-corresponden- ten dat de verliezen onder de bur gerbevolking beperkt konden blij ven door een efficiente organisatie van de bescherming der bevolking en het feit dat vele bommen op ge bieden met geringe bevolkings dichtheid vallen. Zijn berichtgeving had volgens hem echter het Ame rikaanse ministerie van defensie eeïrriteerd, omdat het ongevoelig was geworden door het officieel gehandhaafde voorwendsel dat de luchtaanvallen alleen militaire doelen troffen. Over de vooruitzichten op vre desbesprekingen zei Salisbury dat de Noordvietnamese regering zich verzet tegen inmenging in het ge schil door een derde partij en voorzover hij wist bemiddelings pogingen van Rusland en andere Oosteuropese landen van de hand bad gewezen. Noordvietnamese regeringsautoriteiten zouden tegen hem ook laatdunkend hebben ge- snroken over de bemiddelingspo ging van de Britse minister van buitenlandse zaken, George Brown. Wel zei hij te geloven dat Noord- Vietnara een tegengebaar zal ma ken, als de bombardementen op het'noorden gestaakt worden. Zij zouden echter verklaren dat zo'n cmbaar niets te doen had met het staken van de bombardementen en een losstaand gebaar was, aldus Salisbury. De twee mannen waren bezig met normaal onderhoudswerk in een geheel met zuivere zuurstof gevulde hogedrukkamer in het instituut voor ruimtevaartge- neeskunde te San Antonio in de staat Texas. De cabine werd ge reedgemaakt voor proeven met konijnen. Bij een dergelijke brand kwa men vorige week vrijdag te Cape Kennedy drie ruimtevaarders om het leven, toen zij voor een repe titie voor de 21 februari vastge stelde ruimteproef in een Apol- locabine hadden plaats genomen. De oorzaak van het ongeluk te San Antonio is nog niet bekend. De twee leden van de luchtmacht werden naar een legerhospitaal overgebracht, waar één van hen overleed. De andere heeft brand wonden over 95 procent van het lichaam opgelopen. In de drukkamer had men een druk teweeggebracht zoals die voorkomt op een hoogte van 5.500 meter. De proeven hadden o.a. ten doel de gevolgen voor het bloed van 16 konijnen na te gaan. Alle dieren kwamen in het vuur om. Vermoedelijk is de brand van dinsdag te wijten aan kortslui ting, zo werd latér gemeld. Het was de zesde maal dat brand uitbrak in een Amerikaan se ruimtecabine tijdens een na gebootste vlucht. In 1962 werden twee officieren van de luchtmacht gewond bij een brand in een drukcabine in hetzelfde instituut voor ruimte- vaartgeneegkunde, toen daarin een vlucht op een hoogte van 8.229 meter werd nagebootst. In 1960 werd bij een dergelijk on geluk een cabine verwoest, maar er waren geen doden of gewon den. De andere branden vonden piaats in 1963 in het medisch laboratorium van de marine luchtvaartdienst te Johnsville in de staat Pennsylvanië en in 1966 in een fabriekslaboratorium aan de westkust. De strijd tussen voor- en tegenstanders van partijvoorzit ter Mao in Sinkiang, de provin cie in noordwest-China die aan de Sowjet-Unie grenst, duurt voort. Tegenstanders van Mao, gesteund door 22 van de 23 regi menten geregelde troepen die in het betrokken gebied zijn gele gerd, hebben in de nacht van 27 op 28 januari 70 personen, onder wie talrijke vrouwen en kinde ren, gedood. Dit stond maandag te lezen op een muurkrant in Peking. riep een van de astronauten: Er is een hevige brand in de cabine. Na zeven seconden stilte hoorde men ondefinieerbare geluiden en ?n lf Hoewel het hun met Het enige regiment dat op de hand van Mao is, zou in Sjih Ho Tzoe aan de Russische grens zijn omsingeld. De officieren zouden echter weigeren zich aan de overmacht over te geven. Intussen he.eft dè Chinese regering blijkens eer, andere muurkrant van de rode garde het partijcomité in Sinkiang be vel gegeven het vuren te staken en onverwijld de strijdkrachten te laten terugtrekken. Volgens de regering moeten de moeilijk heden in de provincie door de plaatselijke autoriteiten worden opgelost. Het is de militairen van de daar gelegerde eenheden verboden zich met de bevolking OPGEROEPEN VOOR DE RODE GARDE Parijs: Chinese studenten in Frankrijk die waren opgeroepen dienst te nemen in de rode garde demonstreerden toen zij op door reis naar hun land in Parijs wa ren voor de Russische ambassade daar en kalkten leuzen op de muren. Zij brachten een nacht in de cel doornatuurlijk met het bekende boekje van Mao in de hand- Dinsdag zijn de drie Amerikaan se ruimtevaarders die vrijdag op smartelijke wijze in hun ruimte schip zijn omgekomen, ter aarde besteld. Op de nationale begraafplaats Arlington bij Washington bracht president Johnson een laatste eer bewijs aan Virgil Grissom, die zijn rustplaats kreeg op de top van een heuvel op de heldenbegraafplaats, niet ver van het graf van de onbe kende soldaat. Terwijl de kist van de kapel naar het graf werd vervoerd door een militaire wagen, door paarden ge trokken, vlogen drie straaljagers over als laatste vaarwel aan een piloot van de luchtmacht. De etoet werd geleid door leden van de luchtmacht, gevolgd door een ere wacht. Over de kist was de Ame rikaanse vlag gespreid. Er naast liepen ruimtevaartkameraden van Grissom. Bij het graf werd de kist door zes mannen van de lucht macht van de wagen getild en naar het graf gedragen. Enige uren later werd Roger Chaffee begraven naast Grissom. President Johnson was ook hierbij aanwezig. Mevrouw Johnson en vice-pre sident Huroprey woonden de begra fenis bij van Edward White, die op de begraafplaats van de mili taire academie te West Point ter aarde werd besteld. De drie begra fenisplechtigheden, die volgens anciënniteit van de ruimtevaarders verliepen, werden via de televisie uitgezonden. De plechtigheden duurden elk niet langer dan zeven minuten, maar tientallen autoriteiten, onder wie de directeur van de N.A.S.A., James Webb, en duizenden belang stellenden hadden de strenge kou de getrotseerd om de teraardebe stellingen bij te wonen, Het ere-escorte om de wagen met de kist van Grissom werd ge vormd door de zes veteranen van het Mercury-programma, Glenn, Sheppard, Slayton Carpenter, Schirra en Cooper, „Wij verbranden.haal ons er uit". Dit zijn volgens de New York Times van dinsdag de laatste woorden van de Apollo-astronau- ten, die vrijdag j.l. in hun cabine levend zijn verbrand. Een ingenieur van Kaap Kenne dy heeft de laatste ogenblikken van de Apollo-bemanning beschre ven. Hij had maandag het grootste gedeelte van de dag besteed aan een bandopname waarop de wan- HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN EDWARD H. WHITE Kaap Kennedy: Het stoffelijk overschot van de omgekomen astronaut luitenant-kolonel Ed ward H. White wordt aan boord van eert Amerikaans transport vliegtuig gebracht om naar West Point te worden vervoerd. White had te kennen gegeven bij de militaire academie van West Point begraven te willen worden. hoplge pogingen van de drie man nen om uit het helse vuur te ont snappen, zijn weergegeven. Ook technici, die zich op het moment van de tragedie op het platform van de lanceerinstallatie bevonden, hebben de ingenieur in lichtingen verstrekt over de laat ste vertwijfelde ontsnappingspo ging van de kosmonauten. Volgens him mededelingen sloe gen de drie astronauten in wan hoop op het luik ofndat zij niet meer de tijd hadden het op regel matige wijze te openen. Een van de ingesloten mannen waarschuw de op een normale toon dat er iets mis was en merkte eenvoudig op- „Brand... ik ruik een brand lucht". Wie dit zei, was niet na te gaan. Twee minuten later echter schreeuwde kolonel White: „Brand in de capsule". Donald Slayton, 'n collega van White, herkende de stem. Drie seconden was het stil. Toen het geluid van wanhopige pogin gen. Tenslotte na nog vier secon den de stem van Robert Chaffee: „Wij verbranden... haal ons er uit". Het bureau voor de ruimtevaart zal tot de afsluiting van het onder zoek geen commentaar meer geven over de ramp met de Apollo. Paul Haney, hoofd voorlichtings dienst van het ruimtevaartcontrole- centrum te Houston, die dit mee deelde, gaf als reden voor dit be sluit op de elkaar tegensprekende berichten over de oorzaak van de ramp, die aan drie astronauten het leven heeft gekost. In Amerika doet de theorie de ronde dat de brand in de Apollo- cabine door een vonk van de nood- batterijen het vuur in de met zui vere zuurstof gevulde cabine heeft doen ontstaan. Zaterdag verklaar de de generaal-majoor Samuel Phillips op een persconferentie dat bij de noodlottige startsimulatie het energienet van de cabine was ingeschakeld. Zondag ontkende een woordvoerder van het contro lecentrum te Houston dit en zei dat de Apollo met stroom van de grond werd gevoed. Haney noemde deze stelling- name „niet geautoriseerd". Vol gens hem wordt bij een startsimu latie een ruimtecabine doorgaans met stroom van de basis gevoed. Uitspraken over de oorzaak van de ramp kunnen volgens Haney pas worden verwacht, als de onder zoekcommissie haar werk heeft voltooid, op z'n vroegst over drie weken. In Houston is meegedeeld dat Uit de apparaten voor controle van de hartslag der astronauten blijkt, dat de drie A polio-astronauten binnen enige seconden na het uit breken van de brand dood waren. is toegestaan van hun wapens gebruik te maken, mogen zij wel arrestaties verrichten, aldus de instructie van de regering Peking. in (ADVERTENTIE) POEDER- CREME-OUE-ZEEf» Uit naam van de Russische ge leerden op het gebied van de ruim te heeft de voorzitter van de com missie voor onderzoek en gebruik van de ruimte, Anatole Blagonra- nov, dinsdag een telegram gezon den aan de Amerikaanse geleerden en de gezinnen van Grissom, White en Chaffee, waarin hij zijn deel neming betuigt met de dood van de ruimtevaarders. Het Chinese leger zal voortaan zelf zijn gelederen zuiveren en dit niet meer overlaten aan de rode garde. Dit schijnt de voor naamste voorwaarde te zijn voor de medewerking van het leger aan de-„culturele revolutie". Men leidt <Jit af uit een oproep tot matiging, welke de militaire commissie van het centrale par tijcomité met instemming van partijvoorzitter Mao heeft ge 'daan. Om zeker te zijn van de trouw van de militaire leiding zouden Mao en de'zijnen de voorwaar den van minister van defensie Lin Piao -hebben aanvaard, dat de discipline en de hiërarchie in de strijdkrachten worden ge handhaafd. „Iedereen lijdt aan subjectivis me, ook Mao tse-Toeng. Toen vele mensen niet wilden dat hij ging zwemmen, zette Mao zijn eigen wil door". Deze uitspraak van partijsecretaris Teng Hsiao- Ping voert het blad van de rode garde aan de universiteit van Peking aan als bewijs voor het principiële anti-maoisme van de in ongenade gevallen Teng. Voorts wordt hem in de schoe nen geschoven, dat hij aan de hand van uitspraken van Russi sche leiders over de persoons verheerlijking een „kwaadaar dige aanval" op Mao heeft ge daan. Ook zou Teng niet meer ge loven in de klassenstrijd, terwijl hij tevens gekant zou zijn tegen ..de grote sprong voorwaarts" die Mao voorstaat. In dit ver band haalt het blad de volgende uitspraak van Tengaan „De Chineze ezels gaan langzaam maar zeker. Auto's rijden snel maar gevaarlijk. Men zegt vaak dat de toestand in China uitste kend is, maar toch is de teleur stelling van sommige mensen ge rechtvaardigd. Er worden tal rijke bijeenkomsten gehouden met veel tamtam, maar waar is dat goed voor?" (Zie verder pag. i) AANHOUDEND ZACHT Een groot hogedrukgebied, d-at maandag nog boven Scandinavië aanwezig was, heeft zich in zui delijke richting verplaatst en Us thans boven westelijk-Rusland gelegen. Te gelijkertijd vormde een uitloper van dit hogedrukge bied een verbinding met een an der dat nabij de Azoren gelegen is. Doordat zich bovendien nabij Schotland en IJsland depressies bevinden, wordt in onze omge ving een zuidwestelijke luchtstro ming in stand gehouden, die aan houdend zachte lucht naar 0115 land blijft voeren. Hierin komt over het algemeen veel bewol king voor met slechts op enkele plaatsen wat lichte regen. In de temperaturen komt weinig ver andering bij matige tot krachtig# zuidwestelijke wind. medegedeeld door het-K.N.M.L, geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind Over het -algemeen veel bewol king met slechts op enkele plaat sen wat lichte regen Matige, tij delijk vrij krachtige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. WOENSDAG 1 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 6.02 6.30 Temeuzen 6.38 .06 Hansweert 7.12 7.30 Walsoorden 7.11 7.20 DONDERDAG 2 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 6.58 Temeuzen Hansweert Walsoorden Febr. 1 2 3 4 5 ZON op onder 8.21 8.20 8.18 8.16 8.15 17.27 17.29 17.30 17.32 17.34 MAAN op onder 0.41 11.00 2.07 11.18 3.32 11.40 4.54 12.11 6.08 12.54

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1