India's prinsen werden op zij gezel maar hun aanhang bleef Het geheim van de blauwe trein Renniesl in 1966 een half miljoen passagiers méér dan in 1965 Prov. Stoombootdiensten vervoerden Zeven paarden op hol vier gewonden Vleesschandaal in Lissabon Vondeling: Kabinet Zijlstra heeft geen recht beslissingen te nemen over voorwaarden olie-exploitatie Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag30/dinsdag31 Januari 1967 Onderzoek naar de aardgas- ontploffingen in Maastricht Oppositie Turk die landgenoot doodschoot aangehouden SNEEUWSTORM IN QUEBEC De aardgas reserves Brand in „Bouwes Palace" te Zandvoort Boerderij in as gelegd VROUW VAN AMERIKAANSE NEGERPREDIKANT VERMOORD Overvallers aangehouden Werkplaats uitgebrand Nieuw reddingsvest voor reddingsorganisatie (ADVERTENTIE) Brandend maagzuur? helpen direkt! Gedeputeerde staten van Lim burg hebben B. en W. van de ge meente Maastricht, de directeur van de Limburgse maatschappij voor gasdistributie (Limagas) en het hoofd van het district van de dienst voor het stoomwezen ver zocht een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de recente aardgasontploffingen in Maas tricht. Op 16 januari deed zich een aardgasexplosie voor, waardoor brand in een woning ontstond. Daarbij kwamen vier mensen om het leven. De oorzaak van deze ontploffing bleek een scheur in een gasleiding onder de weg voor het huis te zijn. Het ontsnappende gas kwam via de. grond en de fun damenten in huis. Toen er vol doende gas in het huis aanwezig was om met de lucht een ontplof baar mengsel te vormen, was de brandende haard voldoende om dit mengsel te doen exploderen. In dezelfde buurt deden zich kort na elkaar nog twee ontplof fingen voor met minder fatale ge volgen, n.l. een bij de Bataafse rubberindustrie en een bij de drankhandel Maas en Jeker, beide aan de Cabergerweg. Volgens de directeur van de gemeentebedrij ven, ir. A. Hovy, bestaat er geen verband tussen deze ontploffingen. Gedeputeerde staten hebben om een onderzoek gevraagd naar aan leiding van vragen van het lid van provinciale staten de heer F. Drag- stra. DOOR AGATHA CHRISTIE 26) „Ik dacht wel dat ik u spoe dig zou ontmoeten," merkte hij op, „maar ik had nooit kunnen vermoeden dat het hier zou zijn. Het moest zo zijn, weet u. Eens in het Savoyhotel, eens bij Cook driemaal is scheepsrecht. Zegt u nu niet dat u zich mij niet herinnert of dat u mij nooit hebt opgemerkt." „Zeker heb ik u gezien," zei Katherine, „maar dit is niet de derde keer. Het is de vierde. Ik zag u in de blauwe trein?" „In de blauwe trein Er kwam iets vreemds over hem; ze had niet precies kunnen zeggen wat het was. Het was alsof hij een klap had gekregen. Toen zei hij onverschillig „Wat was dat toch voor her rie vanmorgen aan het station? Er was iemand gestorven, niet waar?" „Ja," zei Katherine langzaam, „er was iemand gestorven." „Dat is een nare zaak in de trein," zei Derek luchthartig. „Bat bezorgt een mens allerlei wettelijke en internationale ver wikkelingen, en het is voor een trein een excuus om nog later aan te komen dan gewoonlijk." „Mr. Kettering!" Een forse Amerikaanse dame, die tegen over hem zat, boog zich voor over en begon hem te spreken op de besliste toon, die eigen is aan haar ras. „Mr. Kettering, ik geloof dat u mij vergeten bent; en ik vond u nog wel zo buiten gewoon sympathiek." Kettering Dat was de naam, natuurlijkNu herinnerde zij zich die maar wat een vreem de, dwaze situatie Daar zat een man die zij de vorige avond in het compartiment had zien gaan van zijn vrouw, die haar levend en wel had verlaten, en nu zat hij aan tafel, volkomen onwe tend dat zij gestorven was. Daar was -geen twijfel aan. Hij wist het niet. Een bediende boog zich naar Derek over en fluisterde hem iets in het oor, terwijl hij hem een briefje overhandigde. Met een woord van excuus tot lady Tamplin maakte hij het open en een uitdrukking van de grootste verbazing verspreidde zich on der het lezen over zijn gezicht; toen keek hij naar de gastvrouw. „Dat is heel vreemd, Rosalie; ik zal je tot mijn spijt moeten verlaten. De prefect van politie verlangt me te spreken. Ik kan me niet voorstellen waarover." „Je zonden hebben je achter haald," merkte Lenox op. „Dat moet wel," zei Derek, „waarschijnlijk een of andere idiote nonsens, maar ik zal toch naar het politiebureau moeten. Hoe durft de kerel me onder het diner te storen? Het moet wel heel ernstig zijn, om dat te recht vaardigen." Hij lachte terwijl hij zijn stoel achteruitschoof en op stond om de kamer te verlaten. HOOFDSTUK XIII VAN ALDIN ONTVANGT EEN TELEGRAM De avond van de 15e februari hing er een dikke, gele mist over Londen; Rufus van Aldin bevond zich in zijn suite in het Savoy hotel en maakte van de weers omstandigheden gebruik om dub bel hard te werken. Knighton was dolblij. Het was de laatste tijd een toer geweest om „de baas" zijn aandacht te doen be palen bij zijn werk, maar nu wierp Van Aldin zich met dub bele energie op zijn zaken. Toch was er iets, een terloops gemaakte opmerking van zijn secretaris, die Van Aldin maar niet uit het hoofd wilde. Hij luisterde naar wat Knighton zei, maar in werkelijkheid drong geen woord tot zijn hersens door. En terwijl de secretaris een nieuwe stapel papieren opnam en begon te sorteren, zei Van Aldin plotseling „Zou je me dat nog eens wil len vertellen, Knighton?" „U bedoelt dit, mijnheer?" Hij wees op een rapport. „Neen, neen," zei Van Aldin, „ik bedoel wat je me verteld hebt over dat zien van Ruths kamenier in Parijs gisteravond. Ik begrijp dat niet. Je moet je toch vergist hebben." „Ik kan me niet vergist heb ben, mijnheer, ik heb met haar gesproken." „Nu, vertel me de hele zaak nog eens." „Ik had de zaak met Barthei- mer in orde gemaakt," vertelde Knighton, „en was naar Ritz teruggegaan om mijn koffers te pakken vóór het diner en de trein van negen uur van het Gare du Nord te nemen. In de hal zag ik een vrouw, die, zoals ik zeker wist, de kamenier van uw dochter was. Ik ging naar haar toe en vroeg of mevrouw Ket tering hier logeerde." „Ja, ja," zei Van Aldin. „Na tuurlijk. En ze vertelde je dat Ruth naar de Riviera was door gereisd en haar naar Ritz had gestuurd met de opdracht daar verdere orders af te wachten?" „Precies, mijnheer." „Het is heel vreemd," zei Van Aldin. „Werkelijk bijzonder (vreemd, tenzij de vrouw brutaal of zo was geweest." „In dat geval," wierp Knigh ton tegen, „zou mevrouw Kette ring haar stellig een som geld hebben uitbetaald en haar naar Engeland hebben teruggestuurd. Zij zou haar toch zeker niet naar Ritz hebben gezonden." „Neen," zei de miljonair, „dat is waar." (Wordt vervolgd.) De provinciale bootdiensten op de Westerschelde vervoerden In 1966 ruim een half miljoen passagiers méér dan in het jaar 1965. Het veer VlissingenBreskens nam van die stijging het grootste deel voor zijn rekening, terwijl TerneuzenHoedekenskerke een geringe daling te zien gaf. Ook het autovervoer steeg niet onaanzienlijk (235.000 méér dan in 1965). De laatste maand van het jaar 1966 leverde overigens weer heel wat stagnatie op. Meer dan 20.000 auto's moesten één of meer vaarten op hun beurt blijven wachten. De volgende overzichten geven een beeld van de totale vervoerscijfers. In 1966 vervoerde passagiers 1963 1964 1965 1966 Vlissingen—Breskens 2.594.337 2.873.540 3.099.898 3.486.178 Tern.—Hoedekenskerke 280.337 304.016 340.171 333.515 Kruiningen—Perkpolder 1.307.600 1.565.414 1.814.380 1.942.131 4.182.274 4.742.970 5.254.449 5.761.824 Vervoerde auto's Vlissingen—Breskens 564.425 656.735 743.988 889.393 Tem.—Hoedekenskerke 30.712 34.391 39.518 45.094 Kruiningen—Perkpolder 498.767 599.318 681.250 755.653 1.093.904 1.290.444 1.464.756 1.690.140 MAAND DECEMBER 1966. Vervoerde passagiers Vlissingen—Breskens 95.527 108.082 137.760 149.120 Tern.—Hoedekenskerke 17.707 16.893 19.821 19.813 Kruiningen—Perkpolder 70.280 89.802 108.610 117.126 183.514 214.777 266.191 286.059 Aantal auto's VlissingenBreskens Tern.Hoedekenskerke KruiningenPerkpolder 27.809 2.048 31.386 61.243 33.573 2.058 40.998 76.629 44.996 2.726 50.221 51.4(17 2.9(15 52.157 97.943 106.549 De Indiase prinsen zijn met een goede beloning terzijde gesteld, toen de Britten het land verlieten en Pandit Nehroe de vereerde lei der van de staat werd. Intussen is Nehroe er niet meer, maar is zijn dochter premier en zij geniet veel minder aanzien dan haar vader. De geestdrift voor de grote con grespartij van de stichter van het zelfstandig India is vergaan: er wordt kritischer naar gekeken en men is niet meer geneigd voorbij te zien aan allerlei feilen. Zeker niet aan de chaos die meer nog dan de problemen van graanaan- koop hebben geleid' 'tot hongers nood in verscheidene delen van het land. Vergaan zijn voor een groot deel ook de kwade herinneringen die menige Indiër bewaarde aan zijn prinsen en maharadja's. Maar hun paleizen staan er nog als een vast symbool van grootheid. En bij hun directe onderdanen hebben ze altijd zo geen populariteit dan toch eer bied genoten. Deze vorsten, die door hun rui- m- maandgeld van de staat ook de middelen hebben om in India poli tieke propaganda te maken, zijn nu de niet onbelangrijke steunpilaren geworden van de vrijheidspartij Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is in de hei achter het vogel park Animali aan de zuidelijke rand van Eindhoven een groep van zeven rijpaarden op hol geslagen en via de Leenderweg de stad in- gerend. Twee paarden brachten het tot het hart van de stad, voor zij tot staan konden worden ge bracht. Alleen de leidster van de groep jongens en meisjes hield haar dier in bedwang. Tijdens de race over de Leenderweg veroorzaakten drie paarden een aanrijding bij de Lu- pineweg kwam een paard in bot sing met een personenauto. De be rijdster, de 14-jarige J. R. uit Eind hoven, viel van het paard en werd ernstig gewond. Zij werd in het St. Jozef ziekenhuis opgenomen. Een der inzittenden van de auto werd lichtgewond. Het zwaarge wonde paard is later door een vee arts afgemaakt. Bij de botsing van een paard'met een bromfiets viel de berijdster van het paard. Het meisje werd evenals de bromfiet ser naar het ziekenhuis overge bracht. Lichtgewond werd het 11- jarig meisje M., dat van haar paard viel, toen dit met een auto in botsing kwam. Het paard holde verder, tegelijk met een ander paard met een gillend meisje op de rug. Beide dieren konden in het stadscentrum worden opgevangen. De manage-eigenaar, de heer Smeetsers, had eerder van het ge meentebestuur opdracht gekregen zijn paardenstal af te breken, daar deze zonder vergunning is ge bouwd. De man is daar tegen in beroep gegaan. De heer Smeetsers stelt dat hij geen nieuwe schuur heeft gebouwd, maar alleen een be staande schuur heeft verbeterd. In verband hiermede heeft hij blij kens een artikel in het „Eind- hovens Dagbad" verklaard dat hij op de dag dat de gemeente komt om de stal te slopen, met zijn paar den door de stad zal trekken en dat hij dit elke dag zal doen, tot dat er een oplossing is gevonden. PRINSES MARGRIET EN PIET ER WINKELEN OP CURACAO WILLEMSTAD: De huwelijks reis heeft prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven ook naar Curagao gevoerd, waar we het paar aantreffen tijdens hei winkelen in zomerkleding. Portugese regeringsautoritei ten hebben vrijdag de ontdekking van een vleesschandaal bekend gemaakt, waarbij 23 personen zouden zijn betrokken. Volgens de autoriteiten is vlees van oude veelal zieké ezels op de markt gebracht met vervalste keuringssfempels eft zijn katten geslacht om'als-konij*- nen te worden verkocht. In de afgelopen maanden zou-? den de bevolkingvan Lissabon seker 1000 ezels voorgeschoteld zijn. Sinds vrijdag wordt de Cana dese provincie Quebec getroffen door een zware sneeuwstorm. In de gelijknamige stad moest een twintigtal mensen met vergifti gingsverschijnselen in zieken huizen worden opgenomen, na dat zij met hun auto in de sneeuw waren gestrand en tegen de kou de hun motor hadden laten draaien. Tussen de grote steden liep het wegverkeer geheel vast, terwijl echter het luchtverkeer op de luchthaven van Montreal nor maal voortgang vond. F.P., die weer samen gaat met an dere tegenstanders van de congres- partij om in diverse staten een eind te maken aan de heerschappij van de grootste politieke organi satie, van het land. .De prinsen maken goede kans hun doel te verwezenlijken in de deelstaat Rajastan, maar ook elders zullen zij de congrespartij scherpe verliezen kunnen toebrengen, ook wanneer ze haar niet kunnen ver slaan. Het lijkt niet zo belangrijk. Maar een groot deel van de politieke vooruitgang in India is te danken aan die congrespartij. Nu die on derling verdeeld is op een manier, die Nehroe indertijd wel maar zijn dochter nu niet kan bedwingen en nu die bovendien een sterkere op positie lijkt te gaan krijgen, mag men aannemen dat de toch al wei nig vooruitstrevende politiek van New Delhi nog meer zal worden omgebogen in niet-progressieve zin. En dat juist in een land dat de vooruitgang zo broodnodig heeft. Df-.' A. Vondeling heeft tijdens een verkiezingsbijeenkomst van de p.v.d.a. in Utrecht het kabinet- Zijlstra het recht betwist een be slissing te nemen in een zo be langrijke kwestie als de voorwaar den voor de Olie-exploitatie. Naar zijn oordeel heeft het over gangskabinet-Zijlstra, dat volgens henl ook geen duidelijke meerder heid in de kamer heeft, dit recht niet. Hij deelde mee, dat het kabi- net-Cals in deze zaak al een defi nitieve beslissing had genomen over de voorwaarden. Drs. Den Uyl, die toen minister was, was gemachtigd deze zaak ten uitvoer te brengen. Dat hij dit niet gedaan heeft, is gebeurd uit fatsoensover wegingen, omdat, aldus dr. Vonde ling, er in het kabinet een man was die er niet helemaal vrede mee had, n.l. minister Luns. Op zijn verzoek zou het kabinet deze zaak opnieuw in behandeling ne men. Aan deze behandeling is het kabinet echter niet meer toege komen, doordat het aftrad. Volgens dr. Vondeling is het overgangs- kabinet-Zijlstra nu gekomen met voorwaarden die sterk afwijken van die welke door het kabinet- Cals zouden zijn gesteld. Dit laatste kabinet had ook al een beslissing genomen inzake de salarissen van de hogere en lagere ambtenaren. Overeenkomstig de wensen van de vakbonden zouden de salarissen van de lagere ambte naren sterker stijgen dan die van de hogere. Deze beslissing is niet overgenomen door het kabinet- Zijlstra, aldus dr. Vondeling. In antwoord op schriftelijke vra gen van de tweede-kamerleden Ne- derhorst (p.v.d.a.) en Roemers (pv.d.a.) heeft de minister van economische zaken drs. J. A. Bak ker medegedeeld, dat tentijde van de verlening van de concessie „Groningen" (mei 1963) de bewe- zijn reserves 450500 miljard m3 beliepen. De minister merkt op, dat uiter aard in alle stadia van de explora tie op de gebruikelijke wijze naast een vaststelling van de bewezen reserve aannemingen hebben plaatsgevonden met betrekking tot waarschijnlijke en mogelijke reserves. Door de succesvolle bo ring „Bierum 1), welke werd be ëindigd op 1 augustus 1963, kon een groot deel van het veld, dat tevoren in de niet bewezen zone lag, overgaan naar het bewezen gebied, waardoor de bewezen re serve op dat ogenblik op 1100 mld m3 gesteld kon worden, aldus mi nister Bakker. In de nacht van vrijdag op zater dag om één uur is brand uitgebro ken op de negentiende verdieping van het hotel „Bouwes Palace" aan de Boulevard Barnaat te Zand voort. Een voorbijganger merkte dat uit de bovenste verdieping rook kwam. De brandweer, na enkele minuten reeds aanwezig, stond voor de moeilijke taak het blus- singswater naar de I9e verdieping van dit hotel te voeren. Een half uur na de ontdekking sloegen de vlammen naar buiten, even later zelfs door het dak. Intussen was de Haarlemse brandweer met veel materiaal gearriveerd, waarna het vuur van alle kanten kon worden aangepakt. De keuken brandde ge heel uit. Tegen half drie kon wor den vastgesteld dat gevaar voor uitbreiding was geweken. De Zand- voortse brandweer bleef voor de nablussing achter. De waterschade was zeer groot. De brand is waar schijnlijk ontstaan door een bran dende frituurpan. Een felle brand heeft in de nacht van zaterdag op zondag om streeks drie uur de uit 1928 date rende kapitale boerderij van de veefokker R. K. Velstra aan de rijksweg tussen Leeuwarden en Matsum in de as gelegd. E>e brand werd ontdekt door een pas serende automobiliste. De familie Velstra, die in diepe slaap lag, moest overhaast de woning ver laten. 25 stuks stamboekvee en 2 fokstieren kwamen in de vlam men om. De gehele voorraad hooi, 3 concourswagens, 2 aan hangwagens, 3 bromfietsen, een scooter en een aantal werktuigen en gereedschappen gingen ver loren. Het vuur werd bestreden door de brandweren van Leeu warden en Menaldumadeel. Om streeks vier uur was men de brand meester. Dé oorzaak is on bekend. De schade wordt geschat op vier ton. De heer Velstra was tegen brandschade verzekerd. De vrouw van de 53-jarige pre dikant George Briley in Atlanta is in de nacht van zaterdag op zondag door een onbekende dood geschoten. Enkele uren tevoren was een poging gedaan om de kerk van de predikant in de negerwijk van Atlanta in brand te steken. Twee inwoners van Leeuwar den. de 27-jarige stratenmaker P. de W. en de 29-jarige musicus Th. D., hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een overval gepleegd op een beftzine-tank- station van het garagebedrijf Nij- land aan het Europaplein te Leeuwarden. Zij beroofden de 56- jarige pompbediende J. van der Meer onder bedreiging van zijn tas met de ruim 400,De overvallers hadden echter pech. Zij reden even buiten Leeuwar den met hun auto in de sloot. Zaterdag konden de daders wor den gearresteerd, daar de pomp bediende de lettercombinatie van de auto had genoteerd. De man nen zijn in bewaring gesteld. In Surhuisterveen is zaterdag avond de werkplaats van 't hout- bewerkingsbedrijf Dijkstra/- Samuels vrijwel geheel door brand verwoest. Het gehele machinepark werd onbruikbaar, terwijl voorts voor enkele duizen den guldens aan voorraden hout verloren ging. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. Er was na vrijdag niemand meer in de werkplaats geweest en er brandden geen kachels of andere verwarming. Doordat het bedrijf op een afgelegen plaats aan een onverharde weg staat, was de brandweer uit Surhuisterveen pas een half uur na het ontdek ken van de vlammen ter plaatse. De schade loopt in de tienduizen den guldens. Een nieuw soort reddingsvest, dat wordt gedragen in combina tie met een water- en oliedicht beschermend pak van nylon, zal aan de 150 bemanningen van red dingboten in Groot-Brittannië worden verstrekt. Het pak, dat voldoet aan de door het Royal National Lifeboat Institution ge stelde eisen, brengt een man die overboord is gevallen, automa tisch aan de oppervlakte en houdt hem urenlang drijvende zonder zijn bewegingsvrijheid te belemmeren. Het vest, dat ook met de mond kan worden opge blazen terwijl het in het water ligt, is uitgerust met een oranje licht, een reddingslijn, een fluit en een hijshaak. De Turk Ferhat Akcai, die op 26 nov. 1966 in de Baarnse dan cing „Kasteel van Antwerpen" zijn 26-jarige landgenoot H. G. doodschoot, is in een plaatsje na bij Ankara, de Turkse hoofdstad, aangehouden. De politie aldaar heeft via Interpol om nadere ge gevens omtrent de schietpartij gevraagd. Akcai die, evenals zijn slacht offer, bij Philips' fonografische industrie in Baarn werkzaam was, zal in Turkije terechtstaan. Reeds geruime tijd had de po litie het vermoeden dat de Turk via België en Duitsland naar zijn geboorteland was uitgeweken. In Turkije staat op moord de dood straf. INDONESISCHE STUDENTEN BLIJVEN AFTREDEN SOEKARNO EISEN DJAKARTA: Gewapende Indo nesische militairen houden de hekken gesloten voor het parle mentsgebouw als studenten op nieuw het aftreden en de veroor deling van president Soekarno eisen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2