eiste drie slachtoffers Amerikaanse ruimtevaart Dinsdag begrafenis slachtoffers Noodweer in Brazilië eiste 1500 slachtoffers weekend-systeem HET WEER Explosie in Apollo-cabine Maanvluchtplannen vertraagd Vertraging Verstikking Stuwraket Gevechtsvlieger Brand was gemeld Kleine vonk Nog 47 astronauten VEERBOOT UITGEBRAND Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten! Sneeuwstorm in Chicago in het voordeel van plunderaars Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Maandag 30/dinsdag 31 januari 1967 23e Jaargang No. 6851 In het Friese havenplaatsje Oostmahorn is in de nacht van vrijdag op zaterdag de veerboot „Johan Willem Friso" voor een groot deel uitgebrand. De brand, die voor in de boot is ontstaan, werd om ongeveer 11 uur des avonds ontdekt. De brandweren van Metslawier en Anjum bestreden het vuur. De stuurhut, het beneden- en het middendek zijn geheel uitge brand. Een duur radarapparaat is verloren gegaan. De machine kamer waar zich een kort tevo ren gevulde tank met 4000 liter gasolie bevond, is gespaard ge bleven. De boot was des avonds om half tien binnengelopen en reeds door de bemanning verlaten. De oor zaak van de brand is niet be kend. De „Johan Willem Friso", die een tweedaagse dienst onder houdt tussen Friesland en het eiland Schiermonnikoog, is eigendom van Wagenborg's pas- sagiersdienst te Delfzijl. De boot heeft een capaciteit van 800 per sonen. PRINSES BEATRIX 29 JAAR SOESTDIJK: Een portret van H.K.H. prinses Beatrix die op dinsdag 31 januari haar 29ste ver jaardag hoopt te vieren. (Foto Max Koot.) beeld veroorzaakt door statische elektriciteit bij het haarkammen, voldoende is om een ontploffing te veroorzaken. Een mogelijkheid is ook die van kortsluiting. Misschien zal men zich er door deze ramp op gaan bezinnen of het wel wenselijk is in ruimtecabi nes te werken met slechts uit een enkel gas (zuurstof) bestaande at mosfeer. Zuurstof heeft wel het voordeel dat men daarin gemakke lijk kan ademen bij lage druk, het geen tevens minder gewicht be tekent wat in de ruimtevaart een belangrijke factor vormt. De inzittenden van de Apollo- capsule zouden bij de ramp geen gebruik hebben kunnen maken van het ontsnappingsmechanisme, aangezien de gehele raket door de stellage was omgeven. Zij zouden alleen hebben kunnen ontsnappen door de luiken van binnen uit te openen. Ofschoon in Kaap Kennedy aan vankelijk geen nadere inlichtingen over de toedracht van de ramp werden verstrekt,1 lekten toch me dedelingen uit, volgens welke de lichamen van Virgil Grissom, Ed ward White en Roger Chaffee vrij wel geheel verteerd waren door het helse vuur dat in de Apullo- cabine moet hebben gewoed. Virgil Grissom en Roger Chaffee zullen dinsdag worden begraven op de nationale begraafplaats van Ar lington. Op dezelfde dag zal het stoffelijk overschot van het derde slachtoffer, Edward White, wor den bijgezet op het terrein van de militaire academie van West Point. Ten gevolge van het tropische noodweer dat vorige week drie dagen lang in de Braziliaanse pro vincies Rio de Janeiro en Guana- bara heeft gewoed, zijn volgens de officiële gegevens minstens 1500 mensen om het leven gekomen. In Guanabara vonden vijftien per sonen de dood. Meer dan 5000 mensen zijn dak loos. Bergingsploegen zoeken nog naar slachtoffers onder de mod der en het puin. Men verwacht, dat de opruimingswerkzaamheden langer dan zes weken zullen duren. De Braziliaanse president Castel- lo Branco heeft voor de zwaarst getroffen gebieden de noodtoe stand afgekondigd. Hij wil een be drag ter waarde van twaalf mil joen gulden voor de hulpverlening en de heropbouw bijeen zien te krijgen. In de stad Rio. de Janeiro en de meeste grotere plaatsen is sinds donderdag .de toestand weer normaal. Alleen de stroomvoor ziening is gerantsoeneerd. De be woners en de bedrijven in het ge troffen gebied zijn vier uur per dag verstoken van elektriciteit. De stagnaties in de stroomvoor ziening zullen begin februari tij dens het carnaval van Rio de Ja neiro worden opgeheven. (ADVERTENTIE) De zwaarste sneeuwstorm die Chicago ooit heeft getroffen, werkt groepen plunderaars in de hand. Dit heeft de politie van de stad meegedeeld, nadat bij een vuurgevecht tussen de politie en een groep mensen die een winkel plunderden, een 10-jarig meisje door een kogel uit een politie pistool was gedood. Volgens de Chicagose politie werd dit weekend op talrijke plaatsen in de stad geplunderd en was zij nietin staat te sur veilleren wegens de bergen sneeuw tot hoogten van 3Va m. die door de storm zijn opgewaaid. Vliegvelden en wegen waren ge blokkeerd en honderden auto bussen en auto's waren tot stil stand gekomen. De brandweer kon niet uitrukken. In een gestrande bus is een vrouw gestorven en een groot aantal andere mensen zouden zijn omgekomen terwijl zij zich een weg door de sneeuw tracht ten te banen. DEZELFDE TEMPERATUREN Het afgelopen weekeinde heeft in betekenis toenemend hoge- drukgebied zich van Spitsbergen naar Scandinavië verplaatst. Er omheen is koude lucht tot over de Oostzee en een groot deel van Denemarken uitgestroomd. Het hogedrukgebied trekt langzaam verder zuidoostwaarts. Waardoor de koude lucht zich ook over Po len en Oost-Duitsland uitbreidt, boven Denemarken is de vorst- grens evenwel tot stilstand geko men. Ten westen van de Britse eilanden handhaaft zich een om vangrijk depressiegebied dat de aanvoer van zachte lucht over West-Europa in stand houdt. In zuidwest-Frankrijk werd het zondag in deze lucht plaatselijk omstreeks 20 graden. In het zuiden van ons land 14 graden. Inmiddels dringt een ZON MAAN op onder op ondei 8.24 17.23 23.15 10.32 8.23 17.25 10.45 Oceaanfront langzaam over de Britse eilanden naar bet oosten op. Waardoor morgen van het zuidwesten uit de kans op regen weer groter wordt. In het tem- peratuurverloop wordt weinig verandering verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidoost. Dezelfde of iets lagere temperaturen. DINSDAG 31 JANUARI Breskens 5.16 5.45 Terneuzen 5.52 6.21 Hansweert 6.26 6.55 Walsoorden 6.25 6.54 WOENSDAG 1 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 6.02 6.30 Terneuzen 6.38 .06 Hansweert 712 7.30 w&isoorden .711 129 Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 et. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ..ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De bemanning van de eerste wApollo"-ruimtecabine luite nant-kolonel Virgil Grissom (com mandant), luitenant-kolonel Ed ward White en kapitein-luitenant ter zee Roger Chaffee, is vrij dagavond bij de eerste generale repetitie voor de lancering wel ke 21 februari zou plaathebben, door een brand na een explo sie in de ruimtecapsule om het leven gekomen. Naar het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart meedeelt, had de ontploffing plaats in het belang rijkste deel van de cabine waar zich de motor, de zuurstof en andere uiterst belangrijke appa ratuur bevond. Personeel op de toren van lanceer-installatie 34, waar de „Apollo" 65 meter hoog op de geweldige „Saturnus 1"- i;aket was geplaatst, trachtte nog de luiken in de cabine te openen, maar zware rook belemmerde de reddingspogingen zodat de ruimtevaarders in de vlammen omkwamen. Het is de eerste maal dat de Amerikaanse ruimtevaart slacht offers eist. Vorig jaar kwamen drie ruimtevaarders bij twee vliegtuigongelukken in Missouri om het leven, maar dit ongeluk stond niet in verband met de ruimtevaart. Tijdens het ongeluk bevonden zich verscheidene honderden mensen in de omgeving van de lanceerinstallatie. Men vreesde aanvankelijk voor nog meer ex plosies daar de raket met brand stof was geladen. In een communiqué van de „Nasa" wordt gezegd dat de ex plosie zich om 18.31 plaatselijke tüd (00.31 gmt.) voordeed tij dens een zogenaamde vluchtna- bootsing. De astronauten zaten sedert 15 uur (21 uur) in de cabine. De drie ruimtevaarders zouden de eerste vlucht in het kader van het Apollo-project voor beman de ruimtevluchten met drie per sonen maken. Het programma heeft als uiteindelijk doel de eerste bemande vlucht naar de maan DE RAMP OP KAAP KENNEDY KAAP KENNEDY: De geblake de Apollo-ruimtecapsule, waari. de astronauten Grissom, White en Chaffee op tragische wijze om het leven zijn gekomen. Chaffee was de jongste van de ,,Apollo"bemanning. Hij behoor de tot de derde groep astronau ten die in oktober 1963 werden geselecteerd en had zich gespe cialiseerd in verhingen en be paalde controle-systemen. In 1957 trad hij in dienst bij de marine en werd een ervaren vlieger op straalvliegtuigen. Chaffee was eveneens getrouwd en laat twee kinderen, Sharly (8) en Stephen (5) achter. Functionarissen zeiden vrijdag avond dat de astronaten waar schijnlijk snel door verstikking zijn omgekomen. Men neemt aan dat de rook via de zuurstofslan gen zo snel in hun longen is gekomen, dat zij geen gelegen heid meer hadden om over te schakelen op de noodinstallatie. Tijdens de reddingspogingen hebben 25 technici rook binnen gekregen, maar de toestand van geen van hen is ernstig. De „Apollo" zou op 21 februa ri worden gelanceerd om vóór 10 tot 14 dagen om de aarde te cirkelen. De ramp zal de kans voor de Amerikanen om als eersten op de maan te landen ernstig in gevaar brengen, zo meente men. De Verenigde Staten waren van mening dat zij de Sowj et-Unie, door welk land sedert 22 maan den geen bemande capsules meer zijn gelanceerd, op dit gebied ver vooruit waren. In deze periode voltooiden de Amerikanen het „Gemini"-programma. Van goedingelichte zijde werd later vernomen dat de lancering van de Apollo 1" voor onbepaal de tijd zou zijn uitgesteld. De omvang van de materiële schade is zo groqt dat men thans geen datum voor de vlucht kan voor spellen. De woordvoerder van het ruimtecentrum in Houston, Ha- ney, deelde mee, dat de explosie zich vermoedelijk heeft voorge daan tijdens het beproeven van de stuwraket. Er werd opdracht gegeven dat de stoffelijke overschotten van de ruimtevaarders in de cabine zouden blijven totdat men foto's had genomen. Men hoopte op deze wijze achter de oorzaak van de ramp te komen. Voorts wil men te weten komen waarom de "manning geen gebruik heeft maakt of heeft kunnen ma- van de schietstoelen. Van ingelichte zijde werd ge zegd, dat de ramp hoogstwaar schijnlijk een ernstige vertraging voor de bemande maanvlucht zal betekenen. Het Apollo-program- ma is reeds meer dan zes maan den vertraagd door ongelukken tijdens proeven. De ramp van vrijdagavond betekent dat niet eerder dan eind 1969 een Ame rikaanse bemande maanvlucht zal kunnen worden gemaakt, zo zei men. Commandant Virgil Ivan (Gus) Grissom, 40 jaar, was één van de oorspronkelijke zeven ruimte vaarders van het „Mercury"-pro- gramma en de eerste mens die twee ruimtevluchten maakte. Tijdens de Koreaanse oorlog voerde hij als vlieger honderd gevechtsopdrachten uit. Hij was de tweede Amerikaan die een ruimtevlucht maakte toen hij op 21 juli 1961 met een „Mercury" een ballistische vlucht maakte. Hij stond bekend als een rusti ge man van weinig woorden. Na zijn landing in de Atlantische Oceaan met de „Mercury" cabi ne sloeg het ontsnappingsluik weg en hij moest voor zijn leven zwemmen totdat hij werd opge pikt door hefschroefvliegtuigen. Zijn commentaar naderhand: „Een beetje ongemakkelijk". Grissom laat een vrouw en twee zoons (16 en 13) achter. Luitenant-kolonel Edward H. White (33) was de eerste Ame rikaanse ruimtewandelaar. In het kader van het „Gemini"-pro- gramma maakte hij in juni 1964 een ruimtewandeling van 21 mi nuten, waarmee hij de Rus Ale- xei Leonov, die de eerste ruimte- wa: deling uit de geschiedenis maakte, met elf minuten sloeg. White was gehuwd en had twee kinderen, Edw;ard (13),^en Bonnie Lynn (10). Het vliegdekschip „Essex", dat vrijdag bij Puerto Rico aan de grond is gelopen, zou deel uit maken van de vlooteenheid die de veilige terugkeer van de „Apollo"-bemanning na de lan ding op zee zou moeten verze keren. De vervangingsbemanning voor de „Apollo", die altijd wordt aangewezen voor het geval de oorspronkelijke bemanning de vlucht niet kan maken, bestaat uit de ruimteveteranen Walter Schirra, de militaire vlieger Donn F. Eisele en de burger Walter Cunninghem. Schirra, 44 jaar, heeft reeds tweemaal een ruimtevlucht ge maakt. Eisele heeft nog geen ruimtevlucht op zijn naam. Hij is invlieger geweest. Cunning ham,, 34 jaar, is'de tweede niet- militair die door de N.A.S.A. voor een ruimtevlucht is uitge kozen. De eerste was Neil Arm strong, commandant van de Gemini-8. Het aantal astronauten waar over de N.A.S.A. thans nog de beschikking heeft bedraagt 47. Naderhand werd bekendgemaakt, dat een van de drie ruimtevaarders een ogenblik te voren had gemeld dat er brand aan boord was. Het was nog niet bekend wie van de drie deze boodschap doorgaf. Dit is op een persconferentie meegedeeld door de leider van het Apolloprogramma, generaal-ma joor Samuel Philips. De melding was op de band geregistreerd op de post in de omgeving van de Satumus-raket. Philips zei, dat het luik van de Apollo vijf minuten na het uitbre ken van de brand werd geopend maar dat de enorme hitte en rook de redders verdreven. 27 van hen kregen rook naar binnen, ofschoon zij gasmaskers droegen. De proef van vrijdag was de eerste met de bemanning aan boord, waarbij pure zuurstof in de cabine aanwezig was. Tevoren was tot tweemaal toe een proef met zuivere zuurstof genomen, maar toen was de be manning niet aan boord. ROUW NA RAMP OP KAAP KENNEDY HOUSTON: Mevrouw Martha Chaffee, weduwe van een van de omgekomen astronauten, bij te rugkomst thuis nadat zij een be zoek heeft gebracht aan het ge zin van de eveneens overleden ruimtevaarder White. Mevrouw Chaffee wordt vergezeld door de astronaut Eugene Cernan. Men was met het aftellen tien minuten van de nagebootste lan cering toen een technicus via het communicatie-systeem tus sen Kaap Kennedy en Houston riep dat hij rook uit de capsule zag komen. Men vraagt zich af of de bemanning toen reeds dood was, aldus Haney. De drie mannen zaten in hun ruimtepakken en hun zitplaat sen. waren door fiber-glas om geven. Hoewel zij in direct radio contact met het controlestation stonden hebben zij met geen woord over de defecten gespro ken. De geheel verkoolde lijken van de drie ruimtevaarders zijn uit de Appolocabine geborgen en overgebracht naar het zieken huis van de basis. Volgens enkele ooggetuigen was er alleen maar een korte uit barsting te zien geweest, een wolk van vlammen die de cabine voor een onderdeel van een seconde omhulde en daarna niets meer. Volgens een woordvoerder van de Nasa in Houston (Texas) is de ramp gefilmd. Met de opnamen van de conversatie van de astro nauten via de radio met het con trolecentrum zal deze filmopname worden overgedragen aan de inge stelde officiële raad van onder zoek. Er wordt op gewezen dat in een zuurstof-atmosfeer als in de Apol lo-cabine een kleine vonk, bijvoots

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1