Mannen begrijpt dat toch Vooral onder huisvrouwen veel slachtoffers 50.000 VROUWELIJKE PATIËNTEN De „camelbag leuk en praktisch en modern Een huwelijk is geen zakelijk contract WETEN kateraag zs januari ïyo i DK VK1 JE ZEE U VV Pagina Vergeten groep Geestelijke spanningen Niet efficiënt Overgeleverd Doorwerken met reuma Gewrichtsreuma is een gevreesde ziekte, die vooral veel vrouwen schijnt te treffen. Deze ziekte grijpt zelfs meer om zich heen dan menig een zou hebben verwacht. Volgens een recent rapport van de Neder landse Vereniging tot Rheumabe- strijding zou bijna 65 van de reu malijders uit vrouwen bestaan. Het aantal vrouwen, dat in ernstige mate aamdeze kwaal lijdt, wordt op ongeveer 50.000 geschat en min stens een kwart hiervan kan onmo gelijk huishoudelijk werk verrich ten. Het genoemde rapport is samen gesteld door het Instituut voor so ciale geneeskunde van de universi teit van Leiden. Enquetrice was zr Buchel, die regelmatig contact ge had heeft met een paar honderd vrouwelijke reumapatiënten en die dan ook de aangewezen persoon was om ons in te lichten over dit ern stige vraagstuk. Het onderzoek naar de validiteit van de huisvrouw, lijdende aan reu- matoïde arthritis, leverde een aantal markante feiten op. Ongeveer 60 van de ondervraagde vrouwen leed altijd pijn en zeker 20 had er perio diek last van. Ongeveer 22 van de onderzochten was in het geheel niet in staat huishoudelijke werkzaamhe den te doen en een veel groter aantal verrichtte alleen zeer lichte werk zaamheden. Opmerkelijk was dat ongeveer een derde van de aan reuma lijdende vrouwen de medische voorschriften voor oefening niet opvolgde en een nauwelijks kleiner aantal er eigenlijk rfnaar zQl^beetje met de pet naar gooi- jde. Sommige onderzochte vrouwen madden voorschriften tot het gebrui ken van een hulpmiddel (wandelstok, zwachtels, rolstoel etc.) maar in vele gevallen volgden zij die niet of slechts gedeeltelijk op. Zr. Buchel meent dat deze categorie vrouwen tot de vergeten groepen be hoort. De man wordt omringd met medische zorg, want hèm heeft men nodig in het arbeidsproces. De con trolerende arts staat bij wijze van spreken dagelijks aan zijn ziekbed. „Maar men vergeet dat de ziekte van de huisvrouw van grote invloed op het gezin kan zijn. Helaas wordt huis vrouw nog steeds niet als een beroep beschouwd terwijl het misschien wel het zwaarste beroep is dat er is". Het leed van de huisvrouw die aan reuma lijdt en daardoor haar werk zaamheden niet naar behoren kan verrichten, is bijzonder groot, vindt zr. Buchel. Zo kunnen de meeste reu matische vrouwen hun kwaal niet aanvaarden. Zij weten er niet mee te leven en zodoende wordt hun ziekte een zware beproeving, die een stem pel op het gezin drukt. „De meeste van deze vrouwen kunnen het niet verwerken, dat zij het huishouden moeten overlaten aan anderen. Som migen trachten nog vanuit hun ziek bed de zaak te regelen en dat geeft natuurlijk weer extra spanningen. Toch maak je het ook mee, dat in sommige van deze gezinnen de onder linge verhoudingen er zelfs beter op worden. Man en kinderen trachten zoveel mogelijk de vrouw te steunen en aldus ontstaat er een sfeer van sa menwerking, die er soms voor de ziek te van de vrouw niet was". Hoe komt het dat vooral zoveel vrouwen door reuma worden getrof fen? Zr. Buchel meent dat het harde werken van de vrouw, haar grote ver antwoordelijkheid, hieraan niet vreemd is. Over het algemeen wordt aangeno men dat psychische factoren mede ten grondslag liggen aan reumatische aandoeningen. Grote geestelijke span ningen, die dikwijls teruggrijpen tot de vroege jeugd, komen bij vele pa tiënten voor. In haar gesprekken met rond 200 aan reuma lijdende huis vrouwen heeft zr. Buchel deze stelling in verreweg de meeste gevallen be vestigd gezien. Hoe komt het dat zovele reumati sche vrouwen zich niet houden aan de adviezen van de specialist? Want dat is een van de opvallendste con clusies van het rapport. Zr. Buchel: „Al die adviezen zullen wel heel deskundig zijn, maar ze hou den geen rekening met de bijzondere taken van de huisvrouw. Eén veel ge geven advies is bijvoorbeeld dat men om het uur een kwartiertje moet rus ten. Maar welke huisvrouw komt daar aan toe?" Voorts is de zorg, die aan de reu mapatiënten wordt gegeven, dikwijls nietibüstartefjjoiönt, Zo meent zr. Bu chel. Verschillende instanties bemoei en zich met hen, zodat er in één huis houden soms een specialist, een arts, een gezinsverzorgster, een maat schappelijk werkster en een verpleeg ster rondwandelen. Dat is allesbehalve prettig voor de patiënt, die dan toch wel de indruk moet krijgen dat hij volkomen aan de deskundigen is overgeleverd. De psy chische spanningen, die niet zelden aan reuma ten grondslag liggen, wor den op zo'n manier nog eens extra ge stimuleerd. Tenslotte meent zr. Buchel dat de huisvesting ook nog altijd een groot probleem is. Het is natuurlijk een ho peloze toestand, wanneer een aan reuma lijdende huisvrouw ergens drie-hoog woont. Het trappen lopen betekent voor haar een uitzonderlijke zware belasting. Vochtige huizen zijn ook funest. „Niettemin moeten wij de huisves tingsinstanties de deur plat lopen om een ander huis te krijgen. En dan kijkt men ons nog aan met een ge zicht van „Komen ze nou alweer zeu ren?" Vanzelfsprekend is dit voor ons niet altijd even bemoedigend, vooral omdat wij weten hoe hard het nodig is dat de patiënt gaat verhuizen". Connie zou de hele wereld kunnen omhelzen. Ze houdt van alles en ieder een, want het leven is zo heerlijk. Maar dan slaat plotseling als een golf van paniek de gedachte door haar heen, dat Huib om elf uur thuis zou komen, omdat hij voor een paar da gen op reis moet. Uitdrukkelijk heeft hij nog gezegd: „Zorg dat er iets te eten is en mijn koffer klaar staat. Vergeet het nou niet!" Hij is bezig zijn koffer in te pak ken, als ze ademloos binnenkomt. Hij is ijzig kalm en kijkt haar met koude ogen aan. Ze wil beginnen, het uit te leggen, hem duidelijk te maken hoe dat gebeuren kan, dat men alles en alles vergeet. Maar hij snijdt haar de pas af: „Wat ben jij voor iemand? Een vrouw van over de veertig! Je lijkt wel een tiener. Je moet eens le ren, volwassen te worden. Wat heeft een man aan een vrouw als jij?" De vernederende woorden blijven in haar naklinken, nadat hij weggegaan is. Zonder te groeten en zonder haar een zoen gegeven te hebben. Volwassen worden? Is het dat dan, wat er aan haar mankeert? Dat ze nog als het kind is, dat haar eigen sprookjes maakt... De kleine fantaste, die gelukkig is bij de gratie van de Ingegroeide ringen. Ringen, waar omheen het vlees gegroeid is, kun nen pijnloos afgenomen worden, als de betreffende vinger stijf om zwachteld wordt en omhooggehou den wordt. Na vijf minuten de zwachtel afdoen. Als de ring dan nog niet afgaat, zo snel mogelijk nogmaals stijf omzwachtelen, de hand weer omhoog houden en na 5 minuten zwachtel afnemen. De vinger is dan zó dun geworden, dat elke ingegroeide ring te verwijde ren is Kristal moet liefst met linnen doe ken worden gedroogd, daar deze geen pluisjes achterlaten (katoe nen doeken wèl). Kristal met fi guren wordt schoongemaakt met een borsteltje, zodat er geen stof in de figuurtjes blijft zitten. Als het kristal een beetje dof gewor den is, wordt het met blauwselwa- ter afgespoeld, daarna opgewre ven. Wanneer u iets warm wilt houden in de oven, zet er dan een schaal tje water bij. Dit voorkomt uit drogen. MENU van de week van 29 januari t/m 4 februari In deze donkere wintermaanden is het gezellig om wat extra aandacht te besteden aan de maaltijden. De lutte le uren waarop het gehele gezin bij een is moeten in ere gehouden worden en wanneer de huisvrouw eens wat nieuwe „toetjes" probeert, zullen vooral de kinderen heel enthousiast zijn. Probeert u eens onderstaande Kaiserschmarrn, een echt Weens ge recht, waar keizer Franz Josef niet voor niets zo dol op was („een liflafje voor de keizer"). ZONDAG: groentesoep; varkenstong, zure saus, gebakken aardappe len, doperwtjes; schuimige ci troenvla. MAANDAG: kaas-hamomelette, sla, aardappelpuree; drie-in-de- p an. DINSDAG: bruine bonen, spek, appel moes, gebakken uien; kwark of yoghurt met vanillevla. WOENSDAG: bruine bonensoep, Kai serschmarrn. DONDERDAG: rolpens, rode kool, aardappelen, rijstpudding met abrikozen. VRIJDAG: kabeljauw met peterselie saus, worteltjes, aardappelen öf gebakken kaasplak, toma tensaus, prei, aardappelen; ca- ramelvla. ZATERDAG: Kasestrudel met rau we witlofsla; fruit. KAISERSCHMARRN 150 g bloem, 3 eieren, zout, 2 le pels suiker, l'A dl melk, 3 lepels boter, 3 lepels rozijnen, 3 lepels rum. Maak van bloem, eierdooiers, zout en melk een heel glad beslag. Klop de eiwitten met iets zout heel stijf en klop dan pas 2 lepels suiker erdoor, tot ze wéér stijf zijn. Week de rozij nen in de rum ('t liefst enkele uren en meng deze door het beslag. Schep tot slot het geslagen eiwit erdoor. Laat de boter in de koékepan matig heet worden, doe het beslag erin, laat het even gaar worden en keer de koek. Scheur dan met 2 vorken de koek in repen en vervolgens in stuk jes. Keer eventueel de stukjes nog weer even en serveer ze op een diep bord, dik bestrooid met poedersuiker. Geef er desgewenst pruimencompote bij. KaSESTRUDEL (voor 2 a 3 personen) Voor het deeg: 150 g bloem, 100 g roomboter, Vt dl water, zout. Voor de vulling 1 lepel boter, 200 g gehakt, 1 ui, 1 paprika, 2 eetlepels tomatenpu ree, teentje knoflook, 150 g be legen kaas in blokjes, peterselie, paprikapoeder, kruiden, noot muskaat. Maak van bovengenoemde ingre diënten en piedeeg en laat dit even rusten in de koelkast. Maak intus sen de vulling door de grof gesneden ui en paprika te smoren in de boter. Voeg daarna het gehakt en de toma tenpuree toe en het gesnipperde teen tje knoflook. Maak dit mengsel op smaak af met zout en kruiden. Rol het piedeeg uit tot een lang- DRIE MODELLEN LIT DE P AR USE WINTERCOLLECTIE Links: Volga, klassiek middag-en semble in lichtgroene wol. De japon is hooggesloten; de zoom op de knie; jasje van dezelfde stof, ge voerd met Noorse vos; de muts is eveneens van Noorse vos. Midden: Igor, middag-ensemble met 3f jasje in lichtblauwe wol, zowel de zoom van de japon als het jasje zijn afgezet met zwarte otter. Het jasje heeft twee rijen goudkleurige knopen; brede ceintuur en vertikale zakken. Rechts: Volta, getailleerde deux- piêce, gele wol, met brede kraag, „manchetten" om de eleboog en bij passende hoed van panterbont. werpige lap en spreid de vulling hier op uit.. Leg tot slot op de vulling de fijnge sneden peterselie en de in blokjes ge sneden kaas. Rol met behulp van een doek de lap piedeeg op en plak deze aan de kanten vast met water. Breng de strudel over op een beboterde bak plaat en bestrijk hem met losgeklopt ei. Bah de strudel in een voorver warmde hete oven in ongeveer 30 mi nuten gaar en goudbruin. Dien hem warm op. Parijs: l'Officiêl is de naam van dit hoedje van de Franse modeontwer per Rose Valois. Het is gemaakt van zwart, wit en blauw gestreept stro laat een deel van het hoofd vrjj. Elke dag dat Huib 's morgens de deur achter zich dicht getrokken had, om naar kantoor te gaan, kwam voor Conny het heerlijke ogenblik, waarop ze zich vrij voelde, om met haar tijd te doen wat ze wou. Na twintig huwe lijksjaren was het nog altijd even prettig en had ze er nog evenveel be hoefte aan „zichzelf te mogen zijn". Als je zin in lezen had, kronkelde je je op de bank in elkaar met het boek, dat je gisteravond niet had mo gen uitlezen, omdat Huib vond, dat het tijd was om naar bed te gaan. Of je ging zomaar voor de haard op de grond liggen en spon verder aan alle verrukkelijke dromen, die je wel ai moest breken, als Huib thuiskwam. Huib had dikwijls iets aan te mer ken, ais bij zijn thuiskomst bleek, dat er allerlei dingen waren blijven lig gen, die ze had moeten doen. Dan voelde ze zich schuldig als een kind, dat op iets ergs betrapt is en beloofde ze beterschap. Maar waarom was Huib ook zo precies? Dat had hij ze ker van zijn moeder. Hadden andere mannen ook de gewoonte, om met- hün vinger over de meubels te strij ken, om te zien of er stof op lag? En merkten andere mannen ook dadelijk of het bed afgehaald en weer opge maakt of zomaar rechtgetrokken was? De manier, waarop Huib haar ver weet, dat ze slordig en een slechte huisvrouw was, vond ze soms ver schrikkelijk vernederend. Daarom was het zo verrukkelijk, dat ze haar droomwereldje had, waarin ze kon vluchten, zodra hij de deur achter zich toegetrokken had. lieflijke verbeeldingen, die ze zichzelf schept. Maar waarom worden andere vrou wen in hun huwelijk wèl volwassen en zij niet? Misschien omdat onvol wassen-blijven voor haar een soort zelfbehoud is. Huib is een goede echt genoot, dat wel, maar zo zakelijk en nuchter en zo zwaar op de hand. Je kon nooit met hem spelen. Hij had geen fantasie. Hij heeft haar nooit een werkelijkheid kunnen geven, die aan haar dromen beantwoordt. Dat beetje luchtige romantiek, dat vleug je tedere poëzie, dat voor haar een levensbehoefte is, vermag hij haar niet te schenken. Daarom moet ze wel zelf het voedsel zoeken, dat ze nodig heeft. Daarom blijft ze hardnekkig stil staan in het wereldje van haar dro men en weigert ze de werkelijkheid te aanvaarden. Zomaar uit onbewust protest. Vandaag op deze heerlijke, stralen de herfstdag heeft Connie zin om te gaan wandelen. Ze kan wel zingen, terwijl ze door het bos loopt. Maar eigenlijk moest je je adem inhouden. Dat doet de natuur ook in de herfst. Dan gaat alles uitrusten. De blaadjes, die van de bomen vallen, doen het heel stilletjes. Net of ze moe zijn en zich maar laten zweven. Tussen de bomen giet de zon stra lenbundels uit, die zo dik en compact zijn, dat je denkt ze te kunnen grij pen. Maar als je er dichtbij komt, ver vluchtigen ze voor je ogen. Boven de kleine vijver hangt een ijle sluier. De bruine, afgevallen blaadjes liggen er roerloos op te dromen tussen plukjes groen kroos. En op de omgevallen boomstam, die half in het water ligt, zitten op een rijtje 10, 12 witte een den zich in een plas zonlicht te koes eren. Wat is een mens ontzettend geluk kig vandaag. De bomen beginnen te kleuren en een eekhoorntje vliegt pijl snel tegen een van de stammen om hoog. Een kindje in een wandelwa gentje strekt er de handjes naar uit en lacht uitbundig. En om je heen is de zachte, geruisloze regen van al die vallende blaadjes Als in een muur spijkers loszitten, wikkelt men deze spijkers met wat ten om en doopt deze in gipsbrij, waarna de zelfde spijkers weer in de zelfde gaten kunnen worden gestopt. Na 1 dag zitten de spijkers weer voor jaren muurvast. Roet verwijderen uit kachel erf kachelpijp. Verbrand éénmaal per week aardappelschillen. Een pro baat, eenvoudig en goedkoop mid del. Alle soorten vet of olievlekken op koperen voorwerpen kunnen veel al verwijderd worden door afwrij ven met zout. Lukt dit niet, dan af wrijven met verdund salpeterzuur. Ringen die vast om de vinger ge klemd zitten, kunnen vaak gemak kelijk worden afgedaan, indien men de ring iets afschuift en dan de „rimpels" van de vinger onder de ring doortrekt. Lukt dit niet, zet dan een schaal water (koud!) ter hoogte van uw hoofd. Hand er in houden. Droog na 5 minuten de hand goed af, dan zal de ring gemakkelijk afglijden. dankzij de sterke en toch soepele leersoort en de stevige stiksels jaren meegaat. Behalve in camel wordt deze vol-prop-tas ook gebracht in de kleu ren cognac, rood, groen, beige en zwart. Binnenkort zal er weer een nieuwe rage in Nederland doordringen, een rage die in Stockholm is begonnen en die nu ook in Londen, Rome en Parijs welig tiert. De oorzaak van deze op winding is een gooi-en-smijt-tas, de „camelbag", waar alles in kan, en die

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 7