Zware gevechten in noord westelijke provincies van China MUL Operatie „Cedar Falls" in de „ijzeren driehoek" is voltooid Adenauer ziek Indonesische leger zet actie tegen „oude orde" van Soekarno voort HET WEER MEER DAN HONDERD ZES KINDEREN OP ZEBRAPAD AANGEREDEN BANKOVERVAL IN VAALS: BUIT 8 a 9.080 GULDEN BROÖD WORDT EEN CENT DUURDER RADIO DE KOCK Provocerende maatregelen de Gasverwarming Ondergronds korps Bron van zorg SOEHARTO: „MEER AANDACHT VOOR WEST-IRIAN" Sneeuwstorm in Chicago Zuiverings operatie Amerikaanse mariniers ingesloten Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden ZATERDAG 28 JANUARI 1967 23e Jaargang No. 6863 'j' - Frank, bij abonnement: TERNEUZEN In de noordwestelijke Chinese provincie Sinkiang, die aan de Sowjet-Unie grenst, zijn zware gevechten uitgebroken, waaraan Chinese legereenheden deelne men met gebruik van machine geweren, geweren, mortieren en handgranaten, zo meldde vrij dagmiddag het Japanse persbu reau Kyodo. Afgaande op muur kranten in Peking waren in Sji- Ho-Tzoe, het centrum van de strijd, al meer dan honderd do den gevallen. Bij een andere stad, Oeroemt- sji, waar ook hevig gevochten wordt, staan twaalf tanks opge steld. Volgens de aanplakbiljet ten is de kans groot dat de tanks een groepering van „contra-re volutionaire oproerlingen" te hulp zullen komen. De wegen naar Sji-Ho-Tzoe en Oeroemt- sji zijn afgesneden en alle ver bindingen verbroken. De muurkranten zeggen dat in Sinkiang het merendeel van het leger een man steunt die tegen Mao is gekant, nl. Wang en-Mao, de commandant van het militaire gebied Sinkiang en eerste partijsecretaris van Oei- goer. Wang wordt beschuldigd van het varen van een kapitalis tische koers. Op één na zouden alle divisies in deze streek op zijn hand zijn. Het relaas van de gebeurte nissen in Sinkiang wordt gedaan in drie affiches. Het eerste deelt mee dat een legereenheid die „de kapitalistische weg" is op gegaan, de Mao-gezinde bewe ging met wapengeweld onder drukt. Een cavalerie-afdeling was naar Sji-Ho-Tzoe gegaan om een onderzoek in te stellen, maar kon de stad niet binnen komen. Ook medisch personeel slaagde daar niet in. Mao-ge zinde „revolutionaire rebellen" hadden het militaire districts hoofdkwartier om hulp verzocht maar een functionaris van het politieke comité weigerde de zaak in handen te nemen en had slechts een verzoek gezonden aan minister van defensie Lin Piao om instructies. In Oeroemt- sji hadden „revolutionaire re bellen" donderdag getracht een bijeenkomst te houden, zo werd verder meegedeeld, maar de ge zaghebbers hadden „provoceren de maatregelen genomen". LIJM IS JN" IN PEKING PEKING: Lijm is „i/n" in de Chi nese hoofdstad. De rode gardis ten schijnen onuitputtelijk in het aanbrengen van affiches met nieuwe leuzen. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN Vierhonderd man van een re giment artillerie waren naar Oeroemtsji gezonden maar ge droegen zich „ongebruikelijk". Ze hadden een „ondergronds militair korps" gevormd en het legerhoofdkwartier bezet, waar niemand anders mocht binnen komen. Een aantal van hen had zich naar een basis begeven waar zich een wapenopslag plaats bevond. Volgens de laatste berichten wordt het revolutionaire hoofd kwartier voor industrie en ver voer in Oeroemtsji door anti maoïsten belegerd en speelt zich er een hevige strijd af-. De provincie Sinkiang is al geruime tijd een bron van zorg voor de Chinese leiders. Begin vorig jaar beweerden de natio nalisten van Formosa dat ze over een sterke anti-communis tische strijdmacht van twintig duizend man in Sinkiang en Ti bet beschikten, die gereed was voor een langdurige verzets strijd. China heeft de Sowjet- Unie herhaaldelijk beschuldigd van ondermijnende activiteit en uitlokking van grensincidenten in het gebied, waarvan de vijf- en-een-half miljoen inwoners overwegend tot oeighoer- en kazakstammen behoren en nau we banden hebben met hun Russische stamgenoten. Het Amerikaanse opperbevel in Saigon heeft vrijdag bekend gemaakt dat de operatie „cedar falls" het zuiveren van het' vietcongbastion in de „ijzeren driehoek" 40 kilometer ten noord westen van de Zuidvietnamese hoofdstad is voltooid. Verscheidene divisies Ameri kaanse militairen hebben sedert Op de Van Haarenlaan te Schiedam is vrijdagmiddag de bestuurder van een zandauto door een rood verkeerslicht ge reden op het moment dat een groepje schoolkinderen op de door verkeersbrigadiers beveilig de zebra de weg overstak. Zes kinderen werden min of meer ernstig gewond en in twee ambulances naar twee zieken huizen vervoerd. Later moest daarheen ook nog een zevende kind worden gebracht. De Schiedamse politie heeft de bestuurder van de zandauto, de 35-jarige H. S. uit Rotterdam een uitvoerig verhoor afgeno men. S. beweert o.a., dat zijn remmen doorgleden. Anderzijds bestaat het vermoeden dat de man met een te grote snelheid heeft gereden. De leeftijd van de kinderen va rieert van 9 tot 11 jaar. De mees ten van hen liepen gebroken ar men en benen op, hersenschud ding of schedelbasisfractuur. Van twee kinderen is de toestand zorgwekkend. De vrachtauto is door de politie in beslag geno men. Recente kostenstijgingen in het bakkersbedrijf hebben de minister van economische zaken aanleiding gegeven na overleg met de Ne derlandse bakkerijstichting er mede akkoord te gaan, dat met ingang van 30 januari a.s. de prijs van het grootbrood met 1 cent per 800 gram wordt verhoogd. (ADVERTENTIE) Vrijdagmorgen even over half negen is een gewaperide overval gedaan op het kantoor van de Algemene Bank Nederland in Vaals. Er waren drie man. bij de overval betrokken. Twee daar van drongen gewapend het bank gebouw binnen; de derde wacht te buiten in een auto (merk Opel). De bank was maar net open, toen de overval gebeurde en het personeel was nog bezig het geld uit de kluis te halen. Twee van de mannen, van wie een het gezicht had bedekt met een nylon kous, gingen het ge bouw binnen. Ze klommen over het staketsel, hoewel dit bijna tot het plafond reikte. Een van hen hield met een pistool de kassier in bedwang. De ander, in het be zit van een stengun, maakte zich meester van het aanwezige kas geld, een bedrag van acht of ne genduizend gulden. Een gedeelte van de buit verloren de overval lers tijdens hun vlucht. Hoewel de alarminstallatie door de kassier niet in werking kon worden gesteld, was de po litie snel gewaarschuwd en zij zette onmiddellijk de achtervol ging in. De wagen van de over vallers verdween in de richting van het Drielandenpunt. Daar ging de wagen volgens ooggetui gen met grote snelheid de grens over. Op Belgisch gebied is de wagen vermoedelijk geslipt. Be doelde ooggetuigen, die nog on kundig waren van het gebeurde zagen dat de overvallers de wa gen met moeite weer op gang kregen. De wagen was een witgele „Opel Record" met het kenteken GE-7863. Volgens de politie hoort deze wagen thuis in Kerkrade. Het onderzoek wordt geleid door kapitein Schaafsma van de rijkspolitie en groepscommandant Vaanholt. Duitse en Belgische politie-instanties werden onmid dellijk op de hoogte gesteld en namen aan de opsporing deel. De nasporingen hebben tot nu toe nog geen resultaat opgeleverd. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Door deze prijsverhoging komt de prijs van waterwitbrood in de steden, waar de prijs van dit brood afgehaald in de winkel thans ten hoogste 64 cent bedraagdt, op ma ximaal 65 cent. In de provincie steden, waar de huidige winkelprijs 65 cent bedraagt, mag deze wor den verhoogd tot 66 cent. Tn de overige plaatsen mag de winkel prijs van deze broodsoort van 66 op 67 cent worden gesteld: De prijzen van volkswitbrood en volksbruinbrood mogen eveneens met 1 cent worden verhoogd. De nieuwe prijzen van deze brood soorten zullen ook na de prijsver hoging 2 resp. 3 cent beneden die van waterwitbrood moeten liggen. Ook de andere grootbroodsoorten kunnen met 1 cent per 800 gram in prijs worden verhoogd. Onver anderd geldt dat de prijzen voor thuisbezorgd brood 3 cent per 800 gram hoger mogen zijn dan de maximale prijzen voor in de win kel afgehaald brood. Ex-kanselier dr. Konrad Ade nauer van West-Duitsland lijdt aan een zware bronchitis-aanval. Zijn artsen hebben hem aange raden zijn werkzaamheden enke le dagen op te schorten. Adenauer is 91 jaar. Drie bataljons van de „SUiwan- gi"-dlvisie zijn in Tjibinono, onge veer veertig km ten zuiden van De voorzitter van het Indonesi sche kabinetspresidium, generaal Soeharto, heeft de minister van binnenlandse zgken, Basoeki Rac Rachmat, opdracht gegeven, meer aandacht te besteden aan de economische, financiële en ver voersproblemen van West-Irian. Pas na het bezoek van minister van buitenlandsee zaken Malik in augustus van het vorige jaar kwam de chaotische economische toestand in dat gebied aan het licht. Sinds het vertrek van de Nederlanders in 1963 was er niets over de gang van zaken in West-Irian gepubliceerd. Djakarta, samengetrokken, aldus is van betrouwbare zijde te Dja karta vernomen. De bevelhebber van genoemde elite-divisie, generaal-majoor Dhar- sono, heeft er verder bij de actie fronten in Bogor, een twintig km verder naar het zuiden, op aange drongen hun actie tegen de „oude orde" van president Soekarno niet stop te zetten maar deze uit te breiden. Voorheen lag er in Tji- bono slechts een compagnie van de Siliwangi-divisie. Volgens diplomatieke waarne mers zijn gemelde troepenbewegin gen het resultaat van besprekin gen, welke Dharsono eerder deze week in Tjipajoeng bij Bogor met andere legerleiders had gevoerd. Over deze besprekingen is door brigade-generaal Sarwo Edhie van de valschermtroepen aan generaal Soeharto rapport uitgebracht. De derde deelnemer aan de besprekin gen was generaal-majoor Kemal Idris, chef-staf van het strategisch legercommando. Volgens Antara hebben jongelie den het centrale kantoor van de linksgeoriënteerde nationalistische partij P. N. I. en de drukkerij van haar officiële dagblad in Medan (Noord-Sumatra) in brand gesto ken. Chicago had vrijdag te lijden van een zware sneeuwstorm, waardoor honderden auto's niet verder konden. De scholen moes ten worden gesloten en ook het verkeer op de luchthaven O'Hare één van de drukste vliegvel den ter wereld kwam stil te liggen. 8 januari deelgenomen aan de zuiveringsactie tijdens welke volgens officiële cijfers 711 viet- congleden werden gedood, 722 werden gevangen genomen en 3709 ton rijst in beslag werd ge nomen. Bijna 8000 dorpelingen zijn uit het gebied naar vluchte lingenkampen overgebracht en hun dorpen zijn met de grond gelijk gemaakt. De verliezen onder de 30.000 Amerikaanse militairen worden „licht" genoemd. De commandementen in Sai gon waren van mening dat een groot deel van de aanslagen in de Zuidvietnamese hoofdstad uit de „ijzeren driehoek" wer den geleid. Verscheidene op standelingen die van de aansla gen worden verdacht, zijn ge arresteerd. Bij de zuiveringsactie werd onder meer een uitgebreid tun nelcomplex ontdekt, waarin wa pens en levensmiddelen waren opgeslagen. Een 25-tal kilometer ten zuid westen van Danang zijn donder dag Amerikaanse mariniers in gezet om een compagnie van de vietcong te verdrijven, die bui tenposten had aangevallen. Een compagnie mariniers achter volgde de opstandelingen, ter wijl een andere compagnie per helicopter werd overgebracht om de vluchtende vietcong de pas af te snijden. Na het ge vecht dat daarna ontstond, wer den de lijken van 72 vietcong- leden geteld. De mariniers leden „lichte" verliezen. In de Mekong-delta werden bij een zuiveringsoperatie 30 op standelingen gedood. Van .drie hefschroefvliegtui gen, die een in een hinderlaag gelopen patrouille bij de Laoti- aanse grens te hulp kwamen, werden er twee door Noordviet- namezen in brand geschoten. Een eenheid Amerikaanse ma riniers van ongeveer 60 man is sinds donderdag ten zuiden van de gedemilitariseerde zone tus sen Noord- en Zuid-Vietnam in gesloten door Noordvietnamese militairen, aldus militaire zegs lieden in Saigon. Het zou moei lijk zijn contact met de mari niers te onderhouden. Het incident ontstond, toer een marinierspatrouille van 15 man in een hinderlaag van de vijand liep. Vijfenveertig mari niers, die als versterking met helikopters uit Khe San werden aangevoerd, werden vervolgens ook ingesloten. Later werd meegedeeld, dat de gehele groep geëvacueerd kon worden ten koste van lichte verlieszen. Bij de actie gingen drie Ame rikaanse reuze-helicor.'ars ver loren. De verliezen aan Noord vietnamese zijde werden niet genoemd. RIJST. PLANTEN MET HET GEWEER OP DE RUG NOORD-VIETNAM: In het del tagebied van de Rode-rivier wordt de rijst geplant door vrou wen, die het geweer op de rug dragen om weerstand te kunnen bieden bij eventuele Amerikaan se of Zuidvietnamese aanvallen. ZACHT WEER Een rug van hoge luchtdruk, die zich de afgelopen 24 uur bo ven de Noordzee ontwikkelde, trekt over Denemarken en noord- Duitsland naar het zuidoosten weg. Aanvankelijk stroomde rond dit hogedrukgébied.koudere lucht uit Denemarken de noordelijke provincies van ons land binnen, maar deze aanvoer is nu tot een einde gekomen. Zachte lucht uit Frankrijk dringt namelijk weer op naar het noor den en deze lucht zal in het ko mende etmaal ook tot de noorde lijke provincies doordringen. In de zuidelijke luchtstroming komt veel bewolking voor, waaruit plaatselijk enige regen en mot regen zal vallen. Ook zal hier en daar mist voorkomen. De vorst- grens, die nu van de Duitse Bocht naar Berlijn loopt zal zich verder van ons land verwijderen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Iets hogere temperaturen Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen en hier en daar mist. Overwegend mati ge wind uit zuidelijke richtingen. Iets hogere temperaturen dan gis teren. ZATERDAG 28 JANUARI v.m. n,m. Breskens Terneuzen 3.47 4.18 Hansweert 4.21 4.52 Walsoorden 4.20 4.51 ZONDAG 29 JANUARI v.m. n.m. Breskens 3.55 4.23 Terneuzen 4.31 4.59 Hansweert 5.05 5.33 Walsoorden 5:04 5.32 MAANDAG 30 JANUARI v.m. n.m. Breskens 4.35 5.04 Terneuzen 5.11 5.10 Hansweert 5.45 6.14 Walsoorden 5.44 6.13 ZON MAAN cp onder op onder 8.27 17.19 20.20 10.02 8.26 17.21 21.48 10.18 8.24 17.23 23.15 10.32 8.23 17.25 10.45 Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. Uitgeefster N.V. v/!i Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1