dreiieiie verwarring over - mnrmdingsformulieren - a.n.b.: De afdamming van het Haringvliet Belgische onderscheidingen voor Terneuzens sleepbootpersoneel Officiële opening van de bibliotheek aan de Leeuwenlaan te Terneuzen P.v.iA.-lszwaren tegen de „natte mijnwet" „Kabinet-lijlstra onderschat ernst hensitnatie" Rosten van deltawerken opgelopen tot drie miljard gilden Gemeenteraad van Terneuzen Vrijdag 27 januari 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina Doorstroming van goedkope naar duurdere woningen NEDERLAND ZIET AF VAN STAATS DEELNEMING OLIEWINNING Kabelbaan Onbekend terrein Sprekende cijfers De hoofdkraan van Nederland Het Zeeuwse meer De plechtigheid ten kantore van d'.e firma De Meijer. V.l.n.r. de beren F. H. M. de Meijer, D. van ('leemputte, A. Geensen, H. A. II. A. de Meijer, A. de Doelder en J. de Wilde. Op het kantoor van de N.V. Aug. de Meijer Zonen's Scheep vaart-Expeditie en Agentuur Mij werden gisteren drie personeels leden van de Union de Remor- quage et de Sauvetage te Ant werpen wegens veeljarig dienst verband onderscheiden met de gouden medaille eerste klasse, ereteken van de arbeid van het Belgische ministerie van tewerk stelling en arbeid. Het waren de kapiteins van de sleepboten „Charleroi" en „Jean Claude Gerling", de heren J. J. de Wilde en A. W. Geensen, resp. 39 en 37 jaar in dienst bij boven genoemd bedrijf, en de machinist van de „Jean Claude", de heer A. de Doelder, eveneens 37 jaar in dienst, alle drie Terneuze- naars. De directeuren H. A. M. A. de Meijer en F. H. M. de Meijer speldden hun als vertegenwoor digers van de Belgische maat schappij en omdat de N. V. De Meijer het langst met deze men sen heeft samengewerkt, de ver sierselen op. De chef van de ka piteinskamer, de heer D. A. van Cleemputte, was hierbij mede aanwezig. Als blijk van waardering voor hun verdiensen overhandigden de heren De Meijer de drie per soneelsleden een geschenk onder couvert. Donderdagmiddag werd de bi bliotheek aan de Leeuwenlaan of ficieel geopend door de heer Ja'c. Zwier, rijksinspecteur der open bare bibliotheken te Den Haag. Vele genodigden, waaronder het college van B. en W. en tal van raadsleden waren hiervoor bijeen in de zaal waar de kinderbiblio theek is ondergebracht. Wethouder Binnekamp heette als voorzitter van de stichting de aan wezigen welkom. Deze opening, zo zei de heer Binnekamp, is voor de Terneuzen- se gemeenschap een belangrijke zaak. Een goede bibliotheek be hoort tot het noodzakelijke pakket gemeenschapsvoorzieningen. Na een korte schets te hebben gegeven van de ontwikkeling na de oorlog zei de heer Binnenkamp, dat het duidelijk was geworden dat in het belang van een goede lectuurvoorziening een samenwer king tussen de bestaande bibliothe ken tot stand moest komen. Dat is gebeurd en als gevolg daarvan staan we thans aan het begin van een nieuwe perioden De heer Zwier noemde de ont wikkeling van de bibliotheek de ontwikkeling van een 4-trapsraket Omdat er verwarring dreigt te ontstaan ten aanzien van zgn. aanrijdingsformulieren, die door enfge organisaties worden uitgegeven, heeft de organisatie van eigen vervoer ders, de E. V. O., het initiatief genomen om te komen tot meer uniformiteit. Daartoe heeft de E. V. O. contact op genomen met A. N. W. B. en K. N. A. C Ook is voorgesteld in een nader overleg de politie te betrekken. In een toelichting zegt de E. V. O., dat de politie sinds 1 januari in een beperkt aan tal gevallen proces-verbaal van aanrijdingen opmaakt. Daar door komt het verzamelen van gegevens en schuldbewijzen grotendeels neer op de betrok ken bestuurders zelf. Om hen hiertoe zo goed mogelijk in staat te stellen zijn minstens vier soorten aanrijdingsformu lieren in omloop gebracht door verschillende instanties. De E. V. O. zelf, waarbij meer dan 43.000 bedrijven met eigen personen- en bedrijfsauto's zijn aangesloten, is een klein jaar reeds begonnen met de uitgifte van een zgn. aan rijdingsset, bestaande uit een schadekaart en twee getuigen- kaarten. In november 1966 bracht de A. N. W. B. een uit gebreide aanrijdingsfoirmulie- renset. Ook begon de K. N. A. C. onlangs met het uit geven van schadekaarten. In middels heeft de Nijmeegse politie bij wijze van proef aanriidingsformulieren ver krijgbaar gesteld. Slaagt deze proef dan kan, aldus de E. V. O., uitbreiding tot andere politiekorpsen worden ver- De verschillende aanrijdings formulieren of -kaarten ver schillen alle van elkaar, zo wel in omvang als gebruiks mogelijkheden. De E. V. O. constateert, dat een en ander bij de gebruikers zeer verwarrend werkt en aan de doelmatigheid ervan af breuk doet, terwijl het er sinds 1 januari meer dan ooit op aan komt, dat bij een aanrijding betrokken autobestuurders on middellijk op efficiënte wijze de nodige gegevens en schuld bewijzen verzamelen. De E. V. O. wil aan deze verwarring een halt toeroepen, zo zegt deze organisatie. waarvan de laatste trap nog niet was voltooid. Door deze opening is voor de lezers een totaal van 6.000.000 boeken onder het bereik in geheel Nederland. Met een felicitatie aan allen die aan de totstandkoming hadden meegewerkt, verklaarde de h-vr Zwier de bibliotheek voor geopend. De burgemeester wees in een korte toespraak op de invloed van de t.v. op het lezen. Men streeft er bij de t.v. naar het boek onder de aandacht van het Dubliek te brengen waardoor de lust tot lezen wordt gestimu leerd. Met een bibliotheek bereikt men honderden mensen, hetgeen bijdraagt tot de culturele vorming van de bevolking. Wethouder De Vos richtte zich in het bijzonder tot de heer Zwier. Hij bedankte hem voor zijn mede werking, zonder welke wij thans in Terneuzen niet zo ver zouden staan. Verder werden gelukwensen uit gesproken door de heer De Caluwé, voorzitter van de r. k. uitleenbi bliotheek en door mej. J. Vintges, consulente van de vereniging open bare bibliotheken te Den Haag. De heer De Ridder sprak na mens de chr. openbare bibliotheek te Axel. De directrice mej. Hoekman dankte voor haar benoeming en voor de van zovele zijden onder vonden medewerking. Kapelaan Adriaansens sprak een slotwoord. Ook hij dankte allen die hadden meegewerkt aan de tot standkoming van al dit mooie en goede. Hij snrak er zijn vreugde over uit dat in Terneuzen een con crete vorm van samenwerking is gevonden. Minister Bakker (economische zaken) heeft in de vaste commis sie voor economische zaken mede deling gedaan van de uitvoerings maatregelen inzake de voorwaar den voor het boren naar olie en gas op het Nederlandse deel van het continentale plat. Halverwege het overleg deelde de voorzitter van de socialistische Tweede-Kamerfractie, drs G. M. Nederhorst, aan journalisten mee dat hij ernstige bezwaren heeft tegen de gevolgde procedure. Hij heeft in de commissie voorgesteld de kwestie van de agenda af te voeren, aangezien deze kamer over enkele weken verdwenen zal zijn en de toekomstige kamer geen en kele invloed kan uitoefenen. Dit voorstel werd verworpen. De heer Nederhorst zei nu sterk te denken aan het amendement- BlaiSse, volgens hetwelk een alge mene maatregel van bestuur in het parlement kan worden behandeld. Hij had de indruk dat ook aan K. V. P.-zijde hieraan wordt ge dacht. „Het recht van de kamer wordt hier gefrusteerd. Het zou logischer zijn geweest deze zaak door het nieuwe kabinet te laten behande len", aldus de heer Nederhorst, volgens wie minister Bakker had opgemerkt dat een parlementaire behandeling nog vóór de verkie zingen zou kunnen plaats vinden. De bij het N. V. V. aangesloten algemene Nederlandse bond voor da bouwnijverheid (A. N. B.) kan zich niet aan de indruk onttrek ken, dat het kabinet-Ziilstra de ernst van de situatie in de bouw nijverheid onderschat, althans niet bereid is te doen wat in zijn ver mogen ligt om erger te voor komen. Als daarbij een rol speelt, ..dat het toch gauw 15 februari is" (verkiezingsdasl, wordt het vol gens de A. N. B. bedenkelijker. De bond acht de laatste over weging onverenigbaar met de si tuatie in de bouw, waaraan het kabinet-Ziilstra zich niet kan en mag onttrekken, zö blijkt uit een publikatie in „De Bouwer", het or gaan van de A. N. B. Uitstel van doeltreffende maat regelen op korte termijn zal naast de werkloosheid nog lange tijd een funeste nawerking hebben on de voortgang van de bouwnroduktie in de toekomst. De A. N. B. her innert er aan, dat de bouwarbei ders nog niet zo lang geleden werd eevraapd „er een schenje bovenop te doen" in het belang van de volkshn'svestins. Zij hebben daar op positief gereageerd. Diezelfde arbeiders eisen nu een positieve reactie van de overheid op de hui dige werkloosheid. Deze week is weer een stapje gezet op de weg ter voltooiing van het uitwateringssluizen- complex, die onderdeel uitma ken van de toekomstige delta- dam door het Haringvliet bij Hellevoetsluis. De voeten van het sluizencomplex zijn in het zeewater komen te staan of in waterstaatstermen gezegd: „de vloer van het complex staat on der water als gevolg van de on 4 januari aangevangen inunda tie". Zoals hekend is dit sluizen complex gebouwd binnen een beschuttende ringdijk. Wanneer het water volgende maand bin nen en buiten de ringdijk even hoog zal staan, zal worden aan gevangen met het doorbaggeren en later het wegbaggeren van deze dijk. Dan zal de bodembe scherming aan weerszijden van het complex worden voltooid, waarna in 19691970 de afslui ting van het Haringvliet door middel van dammen van het complex naar Voorne-Putten en Goeree-Overflakkee de finale zullen inluiden van dit water bouwkundig werk, waarover in 1971 een weg met op de genoem- In de donderdagavond gehou den raadsvergadering heeft bur gemeester Aschoff een uitvoeri ge nieuwjaarsrede uitgesproken, die men op pag. 7 in dit blad in extenso aantreft. Namens de raad beantwoord de de heer D. Ollebek de goede wensen van de voorzitter. De heer Hol tekende bezwaar aan tegen het feit dat het be stuur van de afvalwaterleiding kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen nog steeds geen exploitatiesche ma aan de betrokken gemeente besturen heeft doen toekomen. Hierop antwoordde de voor ter, dat in de laatstgehouden vergadering deze toezending werd toegezegd. Op voorstel van B. en W. wer den benoemd tot lid van de com missie tot wering van school verzuim voor de kom van Ter neuzen de heren J. P. v. d. Snep pen, A. J. Dees, F. Clemminck, F. de Feijter, I. J. v. d. Hagen, T. van 't Hoff, G. P. Meert, T. van Veen en A. K. de Vries. Voor Sluiskil, zr. Gertrude en de heren J. A. Lauret, G, van Hoeve, J. P. van Doeselaar en A. van Ham. Nederland zal afzien van een staatsdeelneming in de winning van olie op de Noordzee. Wel zal de staat met 40 °/o deelnemen in de aardgaswinning op het con tinentale plat. Dat de staat niet met 50 maar met 40 zal deel nemen betekent niet dat de re gering haar zeggenschap zal prijsgeven. Op het kaartje wor den de verschillende concessie gebieden en de ligging van de gasbel aangegeven. In het college van curatoren voor het middelbaar onderwijs werden gekozen de heren D. Binnekamp en mr. F. Barbé en in de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs: de heren A. C. S. van Breda Vries man en D. Binnekamp. Het voorstel tot aankoop van het perceel Korte Kerkstraat 10 werd goedgekeurd evenals het voorstel tot verkoop aan de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken van een terrein, groot een ha en het in optie geven van 9,5 ha. Goedgekeurd werd een wijzi ging van de verordening ter be vordering van de doorstroming van goedkope naar duurdere woningen. Hierin wordt een tegemoetko ming geregeld aan degenen, die verhuizen van een goedkope naar een duurdere woning. Dit geldt niet alleen (onder bepaal de voorwaarden) voor huurwo ningen, maar ook indien het een goedkope eigen woning betreft. De heren Hol en De Meijer toonden zich verheugd over het voorstel tot verhoging van het krediet voor de bouw van het culturele centrum, waarbij B. en W. worden gemachtigd met het rijk een overeenkomst aan te gaan tot betaling van maande lijks ƒ40.000 i.p.v. de reeds eer der toegestane f 36.36p. Alleen de heer F. Dieleman had bezwa ren van zowel principiële als fi nanciële aard en stemde tegen. Bij de rondvraag verzocht de heer Huijbrecht het college op korte termijn inlichtingen over de wijze waarop de gemeente lijke public relations worden gevoerd; de acquisitie (het aan trekken van nieuwe bedrijven), de industrialisatie en de ver betering van de havenaccomoda- tie. De voorzitter zegde toe dat formele vergadering zal worden gehouden. De heer De Meijer vroeg de aandacht voor de verdere ont wikkeling van Terneuzen en de kanaalzone. Hij wees er op dat het rijk 100 miljoen heeft be schikbaar gesteld voor gebieden, waar reeds werkloosheid heerst. De voorzitter stelde dat de ontwikkeling van dit gebied die weloverwogen in gang werd gezet en waarin reeds vele mil joenen werden geïnvesteerd eenvoudigweg niet kan worden stilgezet. (ADVERTENTIE)' de eilanden aansluitende wegen zal worden gemaakt. Dit onderdeel van het gehele complex, dat onder de naam deltawerken kan worden samen gevat, zal ongeveer ƒ650 mil joen gulden kosten, waarvan eind 1966 reeds ongeveer 480 miljoen waren besteed. De ge hele deltawerken zullen volgens recente schattingen een bedrag van drie miljard gulden vergen. Bij het begin van de werkzaam heden was de raming een be drag tussen de anderhalf en twee miljard gulden. Bij het eiland Goeree-Overflakkee is tevens een schutsluis gebouwd met een binnen- en een buiten haven. hieromtrent binnenkort een in- CONSTANTS KWAUIfil -2» STUKS U.M Voor het aanleggen van de dammen zal gebruik worden ge maakt van de kabelbaan, die ook gebruikt is bij de afsluiting van de Grevelingen. Dit werk ligt in dezelfde orde van grootte als de dam in de Grevelingen. Voor het maken van de dammen zul len de werkzaamheden de ko mende jaren geschieden. De fundaties voor de torens* van de kabelbaan staan reeds in het Haringvliet. Ook op het stfand van Voorne is reeds een ver hoogd plateau gemaakt, dat door een weg met de werkhaven (bij Hellevoetsluis) is verbonden, zodat de aanvoer van materieel geen probleem zal opleveren. Op de vraag van pessimisten of het smaller wordende strand van Rockanje voor recreatie verloren zal gaan, is van water staatszijde opgemerkt, dat het er naar uitziet, dat in de mon ding van het Haringvliet een zandplaat zal ontstaan. In overweging is reeds deze zandplaat met een dam te ver binden met de zandplaat, waar door een nieuwe strandlijn zou kunn enontstaan. De bouw van het sluizencom plex in het Haringvliet, dat rust op 22.000 betonpijlers vantwin tig meter lengte, is het grootste kunstwerk van het totale delta plan. waarvoor het initiatief werd genomen, na de stormvloed van 1 februari 1953 en die de voormalige ruim 700 km lange kustlijn zal terugbrengen tot een belangrijk kortere, die wordt ge vormd door vier zeedijken met een gezamenlijke lengte van on geveer 20 km en de bestaande eilandkoppen. Voor dit werk in het Haring vliet bestond geen precedent, zodat voor alle constructies en wat dies meer zij een gericht onderzoek nodig was. Elke stap voorwaarts betekende voor de bouwers het betreden van een onbekend terrein. Enige cijfers, die het werk il lustreren: De electriciteitsfabriek, die binnende ringdijk was gebouwd, leverde zoveel stroom, dat een stad zo groot als Arnhem er ge noeg aan zou hebben voor straat- en huisverlichting. Er is zestien miljoen ton ma teriaal aangevoerd en men had een loscapaciteit van duizend ton per dag. De aannemer moest twintig miljoen gulden investeren voor 4e. È9HK die volgens de deskun digen in een ongelooflijk hoog tempo is geschied en binnen de gestelde tijd gereed is gekomen. Uit de ringdijk van de bouw put zal 3.900.000 m3 zand wor den weggebaggerd, waarvan glo baal 2.400.000 m3 wordt ver werkt in de duinaansluiting, 400.00 m3 in de Zuiderdiepdam en de rest wordt afgevoerd naar stortplaatsen in de riviermond. De toeleidingsgeulen zullen 1.100.000 m3 bruikbare specie leveren voor de duinaansluiting en bovendien 1.100.000 onbruik bare specie die wordt gestort in het rak van Scheelhoek. De zg. kwadranten, gevormd door de hoeken van de bouw put, leveren 1.04.000 m3 specie, die eveneens wordt afgevoerd. Aan zink- en kraagstukken zal 257.000 m2 moeten worden ver werkt, waarvoor ongeveer drie honderdduizend ton steen nodig zal zijn en 350.000 ton grind moe ten worden gebruikt. Aan gietasfalt zal een hoeveel heid van 18.000 ton moeten wor den verwerkt. Voor de opbouw en de bescher ming van de ringdijk zijn des tijds grote hoeveelheden zink en kraagstukken aangebracht, die nu weer worden opgeruimd. De oppervlakte van deze stuk ken bedraagt ongeveer 185.000 m2. De hoeveelheid steen en grint, die een onderdeel vormt van de op te ruimen constructies voor taludbescherming en opbouw van de dam, bedraagt ongeveer 100.000 ton. De asfaltbekleding, die van de ringdijk zal moeten worden verwijderd, heeft een oppervlakte van 85.000 m3 en een inhoud van 30.000 ms. Het gehele deltaplan omvat het afsluiten van vier zeegaten tussen de Rotterdamse weg en de Westerschelde. De vijfde, de Brielse Maas, werd reeds afge sloten op 3 juli 1950, twee en half jaar vóór de watersnood van 1953. De Waterweg en Wes terschelde blijven open wegens hun betekenis voor de interna tionale scheepvaart. De af te sluiten zeegaten zijn in volgorde van gereedkomen: het Veerse gat (gesloten 27/4/ 61); het Haringvliet (1971); het Brouwershavense gat (1972); de Oosterschelde (1978). Secundai re aansluitingen zijn verder land inwaarts geprojecteerd en om vatten: de Zandkreek (4/5/60); de Grevelingen (eind- 1964) en het Volkerak (1969). De Haringvlietdam, die 4500 meter zeewater gaat overbrug gen/is op één na de kleinste van de vier primaire dammen, maar geen andere dam heeft zoveel invloed op de waterhuishouding in een groot deel van ons land als de dam in het Haringvliet, omdat reeds direct na de feite lijke sluiting het nutteloos af vloeien van Rijn- en Maaswater wordt verhinderd. Een filmer sprak dan ook van het sluizen complex als „de hoofdkraan van Nederland". Door de afsluiting van het Ha ringvliet kan meer water naar het IJsselmeer worden gediri geerd ten behoeve van midden- en noord-Nederland en in pe rioden van lage waterafvoer meer water langs Rotterdam naar zee als tegendruk tegen de steeds verder landinwaarts op dringende verzilting. Dit heeft tot gevolg dat de stuwen in Ne- derrijn en Lek in bedrijf kun nen worden gesteld en een bete re verdeling van het beschik bare rivierwater mogelijk wordt. Een ander deel wordt via de inlaatsluis in de Volkerakdam afgelaten op het Zeeuwse meer (na afsluiting van de Ooster schelde) om daar een zoetwa- tervoorraad te vormen voor ge heel zuidwest-Nederland. Ook kan een teveel aan rivierwater snel worden geloosd door de spuisluizen in het Haringvliet. De bouw van de ringdijk (1400 bij 600 meter) begon op 13 febr. 1957, nadat eerst bij Hellevoet sluis een werkhaven was ge maakt. Op 12 november 1957 werd de dijk gesloten. Zandzui gers en een baggermolen bin nen de ringdijk zorgden dat de bouwput op 11 maart 1958 was voltooid. De bouw van het slui zencomplex begon in januari 1959. In 17 openingen^ werden 34 schuiven aangebracfit. Rond de jaarwisseling 66/67 stonden alle schuiven opgesteld en met 25 meter lange stalen armen verbonden aan de draaipunten tegen de zg. nablaliggers (ge naamd naar de driehoekige Egyptische lier, die nabla heet). Voor de eigenlijke afsluiting is aan de onderzijde van iedere schuif een bijna massieve rub- berstrook aangebracht, alsmede aan de beide uiteinden over de gehele hoogte een opblaasbare rubberband. Omdat de schuiven onder alle omstandigheden moe ten kunnen worden geopend (geheven), is ter voorkoming van vastvriezen bij de banden van de schuiven aan landzijde een elektrische verwarming aan gebracht. Aan het einde van el ke schuif bevindt zich een ma chinekamer met hef-mechanis- me, waarmee de schuiven twaalf meter verticaal kunnen worden verplaatst.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3