President Johnson voorspelt aanhoudende welvaart 10.000 boeren verjoegen de rode gardisten NïÊSftïlS Strijd tegen werkloosheid en armoede MsMMARA„EER GERING AANTAL KERNBOMMEN OP CHINA El VOLBOENDr Bapüstenpredikant weigert belasting te betalen voor militaire uitgaven AVRO gaat samenwerken met de RTN en Televizier HET WEER Brie kinderen omgekomen bij brand in voormalig klooster te Bocholtz Het Chinese leger greep in VRIJDAG 27 JANUARI 1967 23e Jaargang No. 6870 Evenwicht betalingsbalans handel met communistische landen Prinses Margriet en echtgenoot op Curasao MINSTENS 800 DODEN IN BRAZILIË KONING HOESSEIN WIL TERUGTREKKING V.N.-TROEPEN UIT EGYPTISCH SINAI-GEBIED Chinees militair machtsvertoon in Macao TROS BLIJFT ONAFHANKELIJK Scheepsongeluk bij de Philippine» Weerbericht LABOUR AAN DE WINNENDE HAND BITTERE KOU IN GEBIED VAN WOLGOGRAD Hoogwater Zon- en Maanstanden Toestand kritiek Russisch stempe! Witte" terreur „Gangsters tf Bloedige botsingen Kiangsi in banden van Mao-aanhangers RET0GSNG !N FRANSE HAVENPLAATS VLUCHTELINGEN UIT OOST-DUITSLAND Frank, bij abonnement; TERKEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Adverfentiepriis per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 .ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. In zijn jaarlijkse economische boodschap aan het Amerikaanse congres heeft president Johnson donderc&g de verwachting uitge sproken dat de welvaart in de Verenigde Staten in 1967 zal aanhouden. Hij zei vastbesloten te zijn de „gematigde" econo mische groei van de afgelopen zes maanden in stand te houden. Hij deelde mede dat alle over heidsinstellingen opdracht heb ben gekregen na te gaan, of zij voldoende voorbereid zijn op de overgang naar een vredesecono mie als de oorlog in Vietnam ein digt. De president zei dat de wel vaart overal zichtbaar is en dat in 1967 oplossingen zullen wor den gevonden, voor vraagstukken als de prijsstijging, de betalings balans, de vermindering van de bouwbedrijvigheid, de armoede en de werkloosheid. De rente voet is nog steeds hoog maar is thans over zijn hoogtepunt heen. De bedrijvigheid in de bouwnij verheid zal tegen het einde van het jaar weer toenemen en de stijging van de prijzen verloopt al langzamer, aldus Johnson. Hij is van mening dat het land niet mag rekenen op een voort during van de werkelijke econo mische groei van 5V'2 procent, zo als die zich in de afgelopen zes Robert McNamara, de Amerikaanse minister van defensie, heeft be rekend dat een betrekkelijk gering aantal kernbommen op 50 stads gebieden in China tot gevolg zal hebben, dat de helft van de stedelijke bevolking ruim 50 miljoen mensen wordt gedood en meer dan 50 proeent van het industriële vermogen en het merendeel van het hogere personeel on administratief, technisch en ondernemingsgebied worden uitgeschakeld. In een rapport dat maandag j.J. bij de senaatscommissie voor de strijdkrachten is ingediend, stelt McNamara dat de kernmacht van de V. S. zal moeten dienen ais een afschrikwekkende waarschuwing voor eventuele Chinese plannen voor een aanval. Volgens de minister schijnt het mogelijk, dat de Chinezen tegen het einde van dit jaar een proef in de ruimte of met een lange-afstands- raket nemen. Toch blijft de Amerikaanse regering van mening, dat China niet vóór het midden van de jaren 70 zal kunnen beschikken over een aantal intercontinentale raketten van enige omvang of het ver mogen om voor de Ver. Staten een kernbedreiging te vormen. jaar heeft voorgedaan. Hij ver wacht echter dat het Amerikaan se bruto nationaal produkt dit jaar met ongeveer 47 miljard dollar zal toenemen, hetgeen on geveer overeenkomt met een economische groei van vier pro cent. President Johnson deelde me de dat maatregelen zullen wor den genomen om het evenwicht van de betalingsbalans te her stellen, onder meer door verlen ging en verdubbeling van de aankopen van buitenlandse ef fecten door Amerikanen. Het ministerie van financieën heeft hiertoe al voorstellen bij het con gres ingediend. Hij achtte be perkingen op de buitenlandse reizen van Amerikanen om de toestand van de betalingsbalans te verbeteren uitgesloten maar deelde mede, dat dit jaar wel een nieuwe campagne voor het aan trekken van buitenlandse toeris ten zal worden gevoerd. Sprekend over internationale kwesties zei .president Johnson, dat de Amerikaanse regering nieuwe pogingen in het werk zal stellen om de belemmeringen van de wereldhandel op te hef fen. De uitstekende gelegenheid die de Kennedy-ronde in dit op zicht biedt, mag niet ongebruikt worden gelaten, zo meende hij. Hij drong er bij het congres nogmaals op aan de regering meer bevoegdheden te ver schaffen voor uitbreiding van de handel met communistische landen. Hierover zei hij: „We moeten in staat zijn ons beleid aan te passen aan alle politieke omstandigheden of commer ciële gelegenheden die ziel. voordoen". Prinses Margriet en haar echtge noot mr. P. van Vollenhoven zijn donderdag per vliegtuig op Curagao aangekomen. Zij kwa men uit Caracas in Venezuela. Volgens de laatste officiële ge gevens Is het dodencijfer van de overstromingsramp van maandag in de staat Rlo de Janeiro en de omliggende gebieden gestegen tot 800. Er liggen waarschijnlijk nog veel mensen bedolven onder de modder- en steenmassa's. De ma teriële schade wordt geraamd op tien miljoen dollar. Het Chinese bevrijdingsleger is voor de eerste maal direct tussenbeide gekomen in de cul turele revolutie en heeft in Har bin in noordoost-China anti partij-elementen omsingeld, zo meldde radio-Peking donderdag. Volgens het radiostation, dat een bericht in het dagblad van het leger citeerde, hadden op 23 januari contra-revolutionairen 300 mensen wapens verstrekt en getracht het „detachement van de rode rebellen" in het vriend schapspaleis aan te vallen. Toen De baptistenpredikant ds F. E. Huizinga te Hengelo (O.) heeft een brief geschreven aan de inspecteur der directe belastingen te Hengelo, waarin hij meedeelt „na langdurig beraad en ziende op de onmense lijkheid van het oorlogsbedrijf" tot het besluit te zijn gekomen niet meer via de belastinggelden mee te willen betalen aan militaire uit gaven. De predikant schrijft dat' hij „met ingang van het jaar 1967 over zijn inkomen te betalen be lastinggelden, ervan uitgaande dat ten minste 15 hiervan wordt be steed op een het geweten veront rustende en kwetsende wijze, nl. voor het onderhouden van een (ADVERTENTIE) l Koning Hoessein van Jordanië heeft woensdag in een toespraak op een openbare bijeenkomst in Jeruzalem meegedeeld dat hij terugtrekking der V. N.-troepen uit het Egyptische Sinai-gebied zal vragen en Saoedi-Arabië en de emiraten zal verzoeken om financiële bijstand voor de Jor daanse defensie. Veertien Chinese kanonneer boten hebben donderdag een be zoek gebracht aan de binnenha ven van de Portugese enclave Macao. De actie wordt be schouwd als militair machtsver toon. HetChinese volksdeel van Ma- cao voert sinds woensdag een boycot-actie tegen de Portuge zen uit protest tegen 't vastlopen van de onderhandelingen tussen het bestuur van de enclave en communistisch-China over de verantwoordelijkheid voor de üillusten in Macao van vorige maand, waarbij verscheidene do den vielen. De AVRO heeft meegedeeld dat zij en de R. T. N. hebben besloten te gaan samenwerken. Ook is een overeenkomst bereikt tussen de A. V. R. O. en d, N.V. Televizier over de uitgave van 't blad „Televizier". De directeur van de T.R.O.S., mr. J. M. Landré, heeft medegedeeld, dat de T.R.O.S. zich niet bij de nieuwe combinatie zal aansluiten. De T.R.O.S., aldus de heer Landré, ziet in deze zuiver commerciële opzet geen waarborg, dat zij haar doel met betrekking tot het om roepbestel zal kunnen verwezen lijken. De T.R.O.S. wil „onafhan kelijk" blijven. De heer Landré deelde voorts mede, dat de afgelopen maanden enkele voorbereidende besprekin gen in kleinere kring tussen R.O S. en R.T.N.-bestuursleden zijn gevoerd om tot een nauwere samenwerking te komen. Deze werden echter afgebroken, door dat het bestuur van de R.T.N. be sloot eerst het verloop van de aan vrage voor een zendvergunning af te wachten. Door het zinken van een vaar tuig dat de dienst tussen enkele eilanden in het zuiden van de Philippijnen onderhield, zijn woensdag minstens 18 van de ruim zestig opvarenden verdron ken. Volgens persberichten wor den 32 personen voor het me rendeel vrouwen en kinderen vermist. Zij zouden zich in de kajuit hebben bevonden. Over de oorzaak van het ongeluk werd niets gezegd. DEZELFDE TEMPERATUREN. Boven geheel West-Europa is de luchtdruk aan het stijgen. Als gevolg hiervan ontwikkelde zich boven de Britse eilanden en da Noordzee een rug van hoge luchtdruk. Deze trekt in het ko mende etmaal langzaam naar h-t oosten, waardoor de wind in ons land zwak tot matig zal worden uit richtingen tussen west en zuid. In deze luchtstroming be weegt een warmtefront tussen het Kanaal langzaam naar het noordoosten. Dit komt dichtbii ons land te liggen en zal veel bewolking brengen, waaruit plaatselijk enige regen zal val len. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Plaatselijk enige regen In het algemeen veel bewol king met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind tus sen west en zuid. Ongeveer de zelfde temperaturen als giste ren, leger en van een krijgsmacht, vijf- tieh procent niet zal voldoen. Ds Huizinga deelt verder mee, dat hij deze 15 zal reserveren voor een nader aan te wijzen doel, waartegen hij als christen geen bezwaar kan maken. Ds F. E. Huizinga die 59 jaar is, is sinds 1953 baptistenvoorganger te Hengelo (O.). Voordien diende hij de baptistengemeente te Leeu warden en Enschedé. Ds Huizinga heeft volgens het secretariaat van de unie van bap tistengemeenten in Nederland al tijd een vooraanstaande plaats in het organïsatieleven van de Ne derlandse en Europese baptisten ingenomen. Als president van de Europese baptistenfederatie be zocht hij verscheidene Europese landen, o.a. ook de Oosteuropese. In 1956 maakte hij deel uit van een delegatie van Nederlandse kerken die een bezoek bracht aan Rusland. De weigering van ds Huizinga om mee te betalen aan militaire uitgaven moet als een persoonlijke daad worden gezien. Om te voorkomen, dat de unie van baptistengemeenten in Neder land op een of andere wijze hierbij betrokken zou worden, heeft ds Huizinga het voorzitterschap van de unie in Nederland neergelegd. Bij een opinie-onderzoek in Engeland is gebleken, dat de sympathie voor Labour opnieuw is toegenomen. Blijkens de resul taten welke de „Daily Mail" don derdag heeft gepubliceerd, zou den de socialisten, als er nu ver kiezingen zouden worden gehou den, 47,4 procent van de stem men op zich verenigen, tegen de conservatieven 38,4 procent, de liberalen 11,5 procent en diversen 1,1 procent, terwijl 1,6 procent 't niet zou weten. In december was de verhou ding Labour 45,2 procent, conser vatieven 40,8, liberalen 9,1, diver sen 1,9 en geen mening 3 pro cent. Voor het eerst sinds vele jaren is de benedenloop van de Wolga dichtgevroren. De inwoners van Wolgograd (het voormalige Sta lingrad) kunnen te voet de rivier oversteken. Het vriest er 30 gra den. Elke dag woeden er sneeuwstormen. Op sommige plaatsen in de stad ligt de sneeuw manshoog. Sinds 1891 is er niet zoveel sneeuw gevallen. VRIJDAG 27 JANUARI v.m. n.m. Breskens 2.26 2.55 Terneuzien 3.02 3.31 Hansweert 3.3G 4.05 Walsoorden 3.35 4.04 ZATERDAG 28 JANUARI v.m. n.m. Breskens 3.11 3.42 Terneuzen 3.47 4.18 Hansweert 4.21 4.52 Walsoorden 4.20 4.51 de revolutionairen en de leger eenheden in Harbin dit hoorden, hadden zij het paleis direct om singeld en de contra-revolutio nairen ontwapend, aldus het ra diostation, dat niet zei of er ge vochten was. Het Russische persbureau Tass meldt dat duizenden arbeiders en boeren, velen met knuppels gewapend, in Paoting, 150 km van Peking, partij- en overheids functionarissen te hulp komen tegen rode gardisten. Te oordelen naar Chinese krantenberichten, aldus meldt de correspondent van Tass in Peking, begint de toestand erns tig te worden in de provincies Sjansi, Sjensi, Hopei, Kiangsi en andere gebieden. De verwarring zou het grootst zijn in de steden Tai Joean (prov. Sjansi) Paoting (Hopei). In het district Fans jan en in Hopei hadden 10.000 boeren de uit Peking ge komen rode gardisten verjaagd volutionaire rebellen hebben Mao 'n „overwinningstelegram" gezonden en hem gewezen oo de „jarenlange anti-mao-politiek van het bureau van het centrale comité voor midden-zuid-China". Volgens de laatste berichten ïs het ook in de aan Peking grenzende provincie Hopei tot bloedige botsingen gekomen, waarvoor in de Chinese pers in de eerste plaats de eerste pro vinciale partijsecretaris en -gou verneur Lioe Tse Hoe verant woordelijk wordt gesteld. De kranten maken melding van „een bloedbad" in de stad Paoeting, waarbij talrijke men sen werden gewond. Het zou vooral tot botsingen zijn geko men tussen Mao-getrouwe groe nen en tienduizenden commune- boeren. Harbin is het economische een-1 De Pekingse bevolking beleef de woensdag het tot dusver wel opwindendste schouwspel in de huidige machtstrijd. Op een vrachtauto werd de minister voor de spoorwegen, Loe Tsjeng- Tsao, geboeid als „klasse- en i partij vijand" door de Chinese hoofdstad gereden De 64-jarige minister behoort tot de voor aanstaande revolutionaire strij ders van communistisch China. Tijdens de oorlog tegen Japan in noord-Mandsjoerije en heeft een bevolking van 1.600.000 zie len. De stad heeft een Russisch verleden. Zelfs haar architec tuur heeft een duidelijk Rus sisch stempel. De stad werd ge sticht door Russische spoorweg werkers in 1897 en functioneer de als aanvoerbasis in de Rus- sisch-Japanse oorlog. Tegen 1951 telde het Russische bevolkings deel 100.000 zielen. Hoe groot de Russische minderheid op het ogenblik- is valt moeilijk te schatten na de massale uittocht van Russen uit China toen het Chinees-Russische ideologische geschil in 1960 ontbrandde. Het officiële Pekingse „Volks dagblad" schrijft dat maoistische tegenstanders hebben gepoogd de Noordchinese provincie Sjan si bij Peking in een „onafhanke lijk koninkrijk" te veranderen. Dit orgaan van de Chinese communistische partij heeft vol gens het persbureau „Nieuw- China" gezegd, dat eenheden van het leger uit Sjansi arbei ders die op de hand zijn van Mao, hebben geholnen hun te genstanders te verslaan en hun de macht te ontrukken. Het Volksdagblad schrijft,-dat een handvol partij-functionaris sen in Sjansi grote schade heeft berokkend aan de financiële en economische situatie in de pro vincie en revolutionaire orga nisaties heeft gecorrumpeerd, voordat Mao's voorstanders hen op 12 januari overweldigden en vele verborgen wapens, munitie en inlichtingen in handen kre gen. Ket Volksdagblad schrijft let terlijk: „Deze gangsters gedroe gen zich als in het nauw gedre ven honden en gingen zelfs zo ver, dat zij ongeveer 10.000 ar beiders ophitsten tot een aanval op de revolutionaire rèbellen met het gevolg, dat de produk- tie ernstig erdoor te lijden had en zich verschrikkelijks ver keersongelukken voordeden". In ambtelijke bladen in de pro vincie Kwangtoen is bekendge maakt, dat de Mao-getrouwe „revolutionaire rebellen" ook in Kwantoeng het heft in handen hebben genomen en de opposi tie hebben overwonnen. De re- 27 28 29 30 31 8.29 8.27 8.26 8.24 8.23 ZON oo onder 17.18 18.49 17.19 20.20 17.21 21.48 17.23 23.15 17.25 MAAN op onder 9.42 10.02 10.18 10.32 10.45 was hij legeraanvoerder onder Lin Piao. Hij was 'lid van het centrale comité en de nationale verdedigingsraad. Aanhangers van partijleider Mao tse-Toeng hebben alle rhacht 'n de zuidoostelijke provincie Kiangsi in handen. Het provin ciale partijcomité had er een vrijwilligersleger van 200.000 man gevormd om zich tegen Mao tse-Toeng te verzetten. Dit maak te 'radio-Kiangsi donderdag be kend. Volgens de radio hebben zich bij de machtsstrijd bloedige incidenten voorgedaan. Verscheidene duizenden mensen hebben donderdag een betoging gehouden in Quimper, terwijl pre mier Pompidou in deze Bretonse plaats op bezoek was. Er deden zich enkele korte schermutselin gen voor. Leden van de ordepoiitie werden met traangas verdreven. Enkelen werden licht gewond. De betoging in Quimper was verboden. De zeevissers wilden door de afzetting breken, maar zijn er niet in geslaagd door te dringen tot de route die premier Pompidou zou volgen. De vissers zijn onder meer ontevreden over de lage visprijzen, volgens hen 't gevolg van het besluit van het Franse episcopaat de onthoudings plicht voor de vrijdag op te hef fen. Op vrijdag wordt in Frankrijk nu dertig procent minder vis ver kocht dan voorheen. De vakbon den eisen vaststelling van een mi nimumprijs voor vis of een ander systeem, dat de visser een redelijk loon waarborgt In 1966 zijn 158 Oostduitse mi litairen en politiemannen naar West-Duitsland gevlucht. In het jaar daarvoor waren het er 199, aldus is in Bonn bekendgemaakt. Tegen twaalf uur woensdagnacht is in een voormalig klooster te Bocholtz in Zuid-Limburg een brand uitgebroken die het gehele pand in lichte laaie zette. Naar de politie van Bocholtz bekend heeft gemaakt, zijn bij de brand drie jonge kinderen om bet leven gekomen. Het zijn de drie kinderen van het gezin WillemsSchliinen waarvan de ouders bij het uitbreken van de brand niet aanwezig waren. De kinderen waren 2, 4 en 5 jaar oud en vermoedelijk alle drie door verstikking om het leven gekomen. Voor één kind had men op weg naar het Heeriense ziekenhuis aanvankelijk nog hoop via kunstmatige adem haling het leven te behouden, hetgeen echter niet gelukt is. In het voormalige klooster waren vijf gezinnen gevestigd, die nu door de brand (voorzover het pand niet verbrand is) door waterschade dak loos zijn geworden. Zij zijn door plaatsgenoten opgenomen. De gezinnen huurden hun woonruimte van de gemeente die het oude pand indertijd aankocht, onder meer rekening houdend met de mogelijkheid er een gemeentehuis van te maken. Op de gelijkvloerse etage bevond zich het P T. T.-kantoor en een bibliotheek. De politie tast in het duister omtrent de oorzaak van de brand.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1