«RAIFFEISENBANK „AFCEHT" NIET ERG WELKOM IN BRUNSSNM Burgemeester ziet liever industrie vestiging dan Havo-onderdeel FIETSEND NAAR DE MAAN LOONBELASTING OP OVERWERK VOORLOPIG GEHANDHAAFD ARDEIDSONLUST IN NEDERLAND HET GEVOLG VAN PSYCHOLOGISCHE OORZAKEN De rammers der kandidatenlijsten Tweede Kamerverkiezingen op 15febr. mei meer dan 1300 vestigingen spaarbank en alle bankzaken Problemen De werkloosheid ACTIE „ZWARTE ZES" WORDT HERHAALD President van India waarschuwt zijn volk Hoofdagent noemde Amsterdamse raadsleden „lapzwanzen" Aardbeving in Tasjkent Dr. «I. F. P. Kreugel uit Kloetinge Wie niet werkt Dienstpücht Donderdag 26 januari 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 IN HOUJUiD SIM! Dl HUIS Meer dan 1300 vestigingen van de Raiffeiserihank een vertouwde Instelling. Ook in uw omgeving is er één. De burgemeester van Brunssum, de heer J. W. Quint, voelt zich niet erg gelukkig met de vestiging van „Afcent" in Brunssum. Dit heeft hij zowel dinsdag tijdens een gesprek met de fractieleider van de K. V. P., drs N. Schmelzer, ge zegd als gisteren, toen drie leden van de Partij van de Arbeid, dr. ir. Vondeling, dr. I. Samkalden en drs. G. M. Nederhorst, bij hem een bezoek brachten. Veel liever had burgemeester Quint gezien, dat de gebouwen van de staatsmijn Hendrik gere serveerd waren gebleven voor in dustrievestiging dan voor de ves tiging van dit onderdeel van de NAVO. Volgens berekeningen van de burgemeester zal de komst van Afcent de gemeente Brunssum on geveer zes miliqen gulden kosten POORT B1RLIJN: Kurt Georg Ktesingev bracht dinsdag en woensdag zijn eerste bezoek als WestduitS bondskanselier aan West-Ber lijn. Kiesinger hier in gezelschap van senator Rolf Schwedler (r.) voor de Brandenburger poort. aan bijzondere voorzieningen. On der meer noemde de heer Quint in dit verband noodzakelijke verbete ringen van verkeersvoorzieningen, de zorg voor voldoende parkeer ruimten, uitbreiding van de ac commodatie voor sportbeoefening en de bouw van een nieuwe kleu terschool. Daarnaast zal een op lossing moeten gevonden worden voor het huisvestingsprobleem van het Afcent-personeel, hetgeen be moeilijkt wordt door het feit dat er geen garantie is dat het Afcent- personeel een bepaalde tijd in Brunssum zal verblijven. Is het rendabel nieuwe huizen te bouwen of is de kans groot dat Brunssum na betrekkelijk korte tijd met lege huizen zal zitten, zo vraagt burge meester Quint zich af. Ook het feit, dat het Afcent-per soneel wel in Brunssum komt wo nen, maar niet in het bevolkings register mag worden ingeschre ven, is nadelig voor de gemeente- financiën. Het Afcent-personeel zal wel van de gemeentelijke diensten»! Ruimtevaarders die op i) toekomstige reizen lange tijd in het luchtledige zullen moeten verblijven, kunnen hun hart en bloedsomloop in conditie houden door van tijd tot tijd een deel van de reis fietsend af te leggen. Technici van de raketten en ruimtevaartafdeling van Lockheed hebben een appa raat ontwikkeld, dat moet helpen voorkomen dat door de langdurige inwerking van de gewichtloosheid de con ditie van hart en bloedsom loop achteruitgaan en astro nauten na terugkeer op aar de aanpassingsmoeilijkheden ondervinden, wanneer deze organen weer onder normale omstandigheden moeten functioneren. Het apparaat' van Lock heed bestaat uit een herme tisch sluitende trommel, die in het ruimtevaartuig wordt opgesteld en waarbinnen zich een trapmechanisme bevindt. Van boven is een opening die precies om het lichaam van de astronaut sluit. Op gezette tijden neemt nu elk van de ruimte vaarders enige tijd in dit ap paraat plaats dat dan zijn onderlichaam geheel om sluit. De lucht wordt er dan grotendeels uitgepompt, zo dat er op het onderlichaam van de astronaut minder druk wordt uitgeoefend dan op zijn bovenlichaam. Het bloed heeft dan de neiging zich in het onderlichaam te verzamelen, wat ongeveer overeenkomt met de toe stand zoals hij op aarde is. Door intussen rond te ped delen laat de astronaut zijn hart en bloedsomloop op vrijwel dezelfde manier func tioneren als op aarde. (o.m. zal het politie-apparaat uit breiding ondergaan) gebruik ma ken, maar de financiering hiervan zal slechts gebaseerd zijn op het eigen inwonertal van de gemeente. Met nadruk heeft burgemeester Quint de aandacht van de politici gevraagd voor het probleem van de werkgelegenheid in de ooste lijke mijnstreek. In dit gebied be draagt het werkloosheidscijfer of ficieel 5 procent, doch volgens de burgemeester is dit cijfer in wer kelijkheid hoger, daar in deze streek veel „versluierde" werk loosheid voorkomt. Alle aandacht dient naar zijn mening te zijn ge richt op de economische herstruc turering van dit gebied, waarbij vooral de werkgelegenheid in de oostelijke mijnstreek centraal dient te staan. Drie aardschokken zijn woens dagmorgen in de hoofdstad van Oezbjekistan, Tasjkent, waarge nomen, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Het epicentrum van de schokken ligt aan de grens tussen Afghanistan en Pakistan. In Tasjkent zijn 716 aardschok ken waargenomen sinds de grote aardbeving die de stad op 26 april heeft beleefd. DE LAATSTE CONTROLE BALTIMORE. Amerika: De er. ste commerciële atoomgeneratc is klaar voor de verkoop. Het ge wicht van de generator is 1500 kg en het vermogen bedraagt 2.5 KW over een periode van vijf ;n.ar zonder bijvullen. Op de foto voert een technicus van de fa briek de laatste controle uit. De actie „zwarte zes", de in 1964 zo succesvol verlopen actie onder auspiciën van het verbond voor veilig verkeer in nauwe sa menwerking met de Sas-groep (surveillance autosnelwegen), zal waarschijnlijk op 5 april op nieuw van start gaan. De actie zal de automobilist wederom attenderen op de zes meest gemaakte verkeersfouten op autosnelwegen. Voor een be langrijk deel zijn deze zes fouten gebaseerd op de sinds kort in ons land geldende nieuwe en gewij zigde verkeersregels. De actie „zwarte zes" 1967 zal worden gevoerd door het verbond voor veilig verkeer in samenwer king met alle gemeenten en rijkspolitiekorpsen, die auto snelwegen in hun rayon hebben. President Radhakrisjnan van India heeft woensdag de bevol king van zijn land gewaarschuwd dat binnenlandse geschillen de democratie verlammen. In een radiorede aan de vooravond van de „dag van de republiek" sprak het staatshoofd zijn verontrus ting er over uit, dat men zijn toe vlucht neemt tot gewelddaden, sabotage, het vasten tot de dood en dreigementen met zelfvernie tiging om zijn zin door te drij ven. Het afgelopen jaar noemde de president het ergste sinds de on afhankelijkheid, „vol van na tuurrampen en menselijk falen". In dit verband noemde hij de droogte, maar ook „verregaande onbekwaamheid en grof mis bruik van de hulpbronnen". grondig moest bekijken, heeft thans in een brief aan de tweede kamer medegedeeld, wat hij voornemens is te doen. Wat de regeling betreft die de mogelijkheid opent de loonbelas ting op overwerkloon tijdelijk te verlagen of te schorsen, is minis ter Zijlstra na de nadere bestu dering tot de conclusie gekomen, dat de vraag of de indiening van een wetsontwerp al dan niet moet worden bevorderd, ter beslissing van het volgende kabinet dient te worden gelaten. Dit onderwerp, aldus de minister, heeft belang rijke principiële aspecten, ter wijl bovendien de urgentie door het verloop van ae conjuncturele ontwikkeling gering is gewor den. Met betrekking tot de specula tiewinstbelasting is de minister gebleken, dat de problematiek van een dergelijke belasting, wat de toepassing op (bepaalde) ver kopen van effecten betreft, nogal wat andere facetten vertoont dan ten aanzien van de toepassing op (bepaalde) verkopen van onroe rend goed. Het vraagstuk van de heffing van de speculatiewinstbelasting bij verkopen van onroerend goed hangt nauw samen met de wijzi gingen van de onteigeningswet, neergelegd in desbetreffende wetsontwerp. Ter wille van een zo doeltref fend mogelijke gang van zaken acht de minister het gewenst, eerst het voorlopig verslag op laatstgenoemd wetsontwerp af te wachten. Bij monde van de loco-burge meester dr Koets burgemees ter Van Hall was afwezig heeft de gemeenteraad van Amsterdam gisteren vernomen, dat tegen een hoofdagent van politie door de rijksrecherche een onderzoek wordt ingesteld naar aanleiding van de beschuldiging dat hij zou hebben verklaard, dat alle ge meenteraadsleden „lapzwanzen" zijn- Deze uitlating zou zijn geval len, toen na een rel in de hal van het centraal station, waarbij ook een gemeenteraadslid de heer Van het Schip (CPN) was betrok ken. tegen dit raadslid proces verbaal werd opgemaakt. Het P.v.d.A.-lid L- Kuypers stel de jn de raad over deze kwestie vragen en kreeg te horen van dr Koets dat het onderzoek nog niet is afgesloten en dus nog niet vast staat op de politie-ambtenaar in derdaad de gemeenteraadsleden „lapzwanzen" heeft genoemd. Wel wilde de loco-burgemeester in het algemeen vaststellen, dat een dergelijke uitlating volstrekt ontoelaatbaar en beledigend kan worden genoemd. enDe heer Kuypers was boven dien verontrust door de opmer king die later was gevallen van de zijde van politiemensen: „Wij trekken altijd één lijn". Hij zag hierin een misplaatste solidari teit, die de positie van de burger tegenover die van de politie ern stig kan ondergraven. Ook deze opmerking zal in het onderzoek van de rijksrecherche worden be trekken. co varaekerde dr Koets. KILÜIJNUER BIJ BRANDENBURGER IN DE STRATEN VAN PEKING PEKING: Hoewel er in de grote delen van China een groeiend verzet tegen de rode garde ont staat, zijn deze jongelui nog steeds heer en meester in Peking. Op de foto een groep rode gardis ten, met hun bezittingen op hun rug gebonden, op patrouille door de straten van Peking. Volgens dr. Kreugel is de over heid de hoofdschuldige van de heersende inflatie, omdat zij meer malen het evenwicht tussen geld- creatie en nieuwe beschikbare goe deren heeft verloren. Hij meent, dat alleen wanneer voor de over- heidshuishouding dezelfde finan cieringsgrondslagen gelden als voor de private en bedrijfshuishou- ding, ons land uit de moeilijkheden kan worden gehaald. Opmerkelijk vindt hij het ook, dat het college (ADVERTENTIE) PATROUILLE De voornaamste oorzaak van de In ons land voelbare arbeidscnlust, zich uitend in een toeneming van absenteïsme (stijging .van de zie kenfondsuitgaven tussen 1960 en 1964 met ongeveer 76 procent) en de sterke neiging naar het arbeids loos inkomen door diefstal (stijging van het aantal veroordeelden voor alle vormen van diefstal tussen 1956 en 1963 met 19 procent) ligt hoofdzakelijk in 't psvcholosische vlak. Een regering, die de econo mische wetten inzake geld- en goe derenbeweging naast zich neerlegt, kan moeilijk verwachten, dat haar burgers die deze overheid zien als „het grote voorbeeld" indi vidueel in staat zijn door parti culiere tegenacties corrigerend op te treden. Dit is de slotconclusie van dr. J. F. P. Kreugel uit Kloetinge, eco nomisch adviseur voor kleine en middelgrote bedrijven, in een rap port over het overheidsbeleid „Nederland let op uw saeck", dat hij voor de noodraadpartij heeft samengesteld. van rijksbemiddelaars geen zeg genschap heeft ten aanzien van door de overheid vastgestelde lonen voor het overheidspersoneel. De heer Kreugel wil de regering jaarliiks aan een maximum begro tingsbedrag binden, waardoor vol gens hem aan de uitholling van de reserves van ondernemingen en vrije beroepen een eind zal komen. Het Nederlandse volk zal zich, al dus dr. Kreugel, moeten realiseren, dat het spreekwoord „wie niet werkt zal niet eten" ondanks alle sociale voorzieningen nog steeds niet kan luiden: „Wie niet werkt zal toch eten". Minister Zijlstra die bij de be raadslaging over de regerings verklaring in de tweede kamer over de door het vorige kabinet aangekondigde wetsontwerpen betreffende de loonbelasting op overwerkloon en de speculatie winstbelasting heeft gezegd, dat hij beide onderwerpen nog eens In Overijssel, Gelderland, Zeeland, Noord-Holland (excl. Amster- dam) en de kieskringen Dordrecht en 's Hertogenbosch zijn de kandidatenlijsten als volgt genummerd Dr. Kreugel stelt, dat het ver- ouderd aandoet, dat de cica 127.000 dienstplichtigen van ongeveer 19 jaar jaarlijks een officiële staats taak te vervullen krijgen, maar dat i zij in deze staat geen enkele zeg- genschap hebben. Hij pleit daarom 1 voor vervroeging van de meerder- l jarigheidsgrens met eenminste één 5 jaar. Dr. Kreuger vindt de dienst- tijd ook veel te lang. Uit een on- j derzoek in 1963 bij 270 dienstplich- 1 tigen is gebleken dat 73 procent 5 meent, dat de diensttijd met een kwart tot een derde zou kunnen J worden verminderd zonder dat t hierdoor de noodzakelijke kennis of paraatheid tekort zou worden gedaan. Het doet vreemd aan, aldus dr. Kreugel, dat van de ongeveer 6.000 nieuw uitgegeven boeken per jaar in ons land alleen in de publikaiies van prof. Wemersfelder op popu- lair-wetenschappelijke wijze het vraagstuk van de private huishou ding, de kostenbesparingen en de hogere produktiviteit voor de leek uit de doeken worden gedaan. 1. K. V. P. 2. P. v d. A. 3. V. V. D. 4. A. R. P. 5. C. H. U. 6. C. P. N- 7. P. S. P. 8. S. G. P. 9. Lijst-Voogd 10. B. P. 11. G. P. V. 12. L. V. P. 13. Noodrasd 14. Landsbelang 16. C. D. U. 17. D'66 20. P. V. O. I

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3