Steun van het leger voor Mao's „rode rebellen" Parijs moeilijkste voor Wilson om door te dringen Overstromingsramp in Brazilië Felle aanvallen op president Soekarno bolwerk in E.E.G. MUURKRANTEN IN PEKING Samenwerking tussen Engeland en Frankrijk van belang voor Europa RADIO DE KOCK Ky en zijn betogers vrouw door belaagd HET WEER WOENSDAG 25 JANUARI 1967 23e Jaargang No. 6868 Levend verbranden IVIet wortel en tak uitgeroeid CHINESE MILITAIRE ATTACHE MOET INDONESIË VERLATEN Eerste gesprek Wilson-De Gaulle H oogwater Tegen het zere heen Laatste gesprek Veranderingen in de E.E.G Weerbericht Zon- en Maanstanden Frank. b;i abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. i. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Aanhangers van Mao leggen steeds meer nadruk op de moge lijke rol van China's reusachtige „volksbevrijdingsleger" in Mao's campagne om zijn tegenstanders te verpletteren. De officiële Chinese pers maakt onder grote koppen melding van de steun van het leger aan Mao's „rode rebellen". In Peking waren maandag al aanplakbiljetten ver schenen, waarin gezegd wordt dat Mao minister van defensie Lin Piao opdracht heeft'gegeven troepen in te schakelen om de „revolutionaire massa's" te steunen als dit nodig mocht worden. Het persbureau „Nieuw China" meldde maandagmorgen, dat leger eenheden uit vele delen van China betuigingen van trouw hebben ge zonden aan Mao. Op de muren van Peking zijn dinsdagmiddag leuzen verschenen met kritiek op maarschalk Hsoe Hsiang-Tjien, die 11 januari werd benoemd tot leider van de cultu rele fevolutie in het leger. Er wordt zelfs gezegd, dat de maar schalk levend verbrand moet wor den. (Maar als de werkelijke „ani mator" van de culturele revolutie in het Chinese leger wordt volgens AFP de vrouw van partijleider Mao tse-Toeng, Sjiang Tjing, be schouwd). Het Tsjechoslowaakse persbu reau Ceteka meldt, dat de Chinese minister van defensie, Lin Piao, de Chinese leiders heeft gezegd, d2t Mao tse-Toeng in de afgelopen maanden veel moeite heeft gedaan om 'n contra-revolutionaire staats greep te verhinderen. Het pers bureau baseert dit bericht op een afschrift van een rede van Lin Piao aan het politburo. Hierin staat, dat troepen in beweging zijn gezet om een contrarevolutionaire actie te verijdelen gericht op het bemach tigen van sleutelposities. Volgens een krantebericht in Tokio zou een reiziger uit Kanton gezegd hebben, dat vele jonge gar disten in Kanton in het openbaar hun rode armbanden en de werken van Mao tse-Toeng verbranden. Radio-Kiangsi heeft gemeld, dat aanhangers van Mao tse-Toeng in de provincie Kiangsi het provin ciale hooggerechtshof hebben over genomen om de strijd tegen de tegenstanders van Mao te ver scherpen. Tn de Cihnese hoofdstad is dins dag de bewaking van openbare ge bouwen en partijbureaus versterkt. Sommige militairen dragen arm banden van de rode garde. De muurkrantpn herhalen de op roep van partijleider Mao aan het leger de links-revolutionaire groe peringen te helpen. Hij veroordeelt CANTON: Hoewel de toestand in China nog bijzonder verward is, is er één ding dat met steeds toe nemende hevigheid voortgaat n.l. het opplakken van steeds grotere aanplakbiljetten. Op de foto een aantal mensen in Canton die zich verdringen om de nieuwste bil jetten te lezen. de afwachtende houding, welke het leger voordien heeft aangenomen. Deze is volgens hem ontoelaat baar. Het leger had al veel eerder dienen in te grijpen. De muurkran ten bevatten soortgelijké instruc ties van premier Tsjoe en-Lai, die zondag zou hebben gezegd, dat de strijdkrachten tegen de reactio- nairburgerlijke stroming moeten vechten. Het persbureau Nieuw-China somt een aantal steden op, waar de garnizoenen hun steun aan de Mao-gezinde organisaties bekend hebben gemaakt. Daaronder bevin den zich Nankin, Kanton, Woehan, Koeming, Tsinane Sinkian, Tsjan- toen, drie autonome gebieden in Tibet en Binnen-Mongolië. Deze lijst stemt overeen met die van steden, waar de plaatselijke partij- comité's aan de dijk zijn gezet. Sjanghai wordt in de muurkranten niet genoemd, doch hét „Volks dagblad" drukt een artikel uit het Sjanghaise blad „Wen Hoei Pao" af, dat zegt, dat de culturele revo lutie in Sjanghai uitstekend ver loopt. De revolutionaire rebellen hebben zich hier verenigd in de strijd om de macht en de contra revolutionaire taktiek met wortel en tak uitgeroeid. De Indonesische regering heeft dinsdag de plaatsvervangend marine-attaché van communis tisch China,' Sjih Hsin-Jen, tot persona non grata verklaard en nem gelast het land binnen vier dagen te verlaten. Sjih zou eerder deze maand op een receptie van de Indonesische strijdkrachten ter viering van 't einde van de Islamitische vasten maand geweigerd hebben de voorzitter van het kabinetspresi dium, generaal Soeharto, de hand te drukken. In een nota aan de Chinese ambassade in Djakarta werd ver klaard dat Sjih 'n onvriendelijke houding tegenover de Indonesi sche regering had aangenomen en niet alleen had getoond de regels van de internationale diplomatie niet te kunnen of wil len naleven, maar ook op ruwe wijze de gevoelens van het Indo nesische volk gekwetst had. „Omdat hij door deze houding de betrekkingen tussen beide lan den in gevaar bracht, zal de In donesische regering de plaatsver vangende marine-attaché van de volksrepubliek China niet langer toestaan in Indonesië te blijven", aldus de nota. Uit de eerste verkennende be sprekingen tussen de Britse pre mier, Wilson en pres. De Gaulle valt nog niet op te maken of Groot-Brittannië bij zijn tweede poging om lid te worden van de E. E. G. kan rekenen op de instem ming van Frankrijk. Wei bleek uit de rede die De Gaulle uitsprak dat Parijs het moeilijkst te nemen bol werk zal zijn van de zes hoofdste den van E. E. G.-landen die Wilson bezoekt. De Gaulle zei ,dat „bijzonder ernstige en ingewikkelde vraag stukken" ter sprake komen, waar mee hij de toekomstige verhou ding van Engeland tot Europa be doelde. Volgens de spaarzame gegevens die uit diplomatieke bron te krij gen waren heeft De Gaulle aan Wilson preciese gegevens gevraagd over de positie van het Britse pond, de betrekkingen tussen oost en west, de houding van Londen Minstens duizend mensen zijn omgekomen of worden vermist bij overstromingen in de Brazi liaanse staat Rio de Janeiro. Dit y?- - hebben ooggetuigen gezegd. De hevige regenval van maandag heeft verscheidene rivieren bui- ten hun oevers doen treden en aardverschuivingen veroorzaakt ZUID*"V AMERfK licht 200 auto's hetzij door grond verschuivingen bedolven hetzij door het water meegevoerd. (Ook een jaar geleden zijn in on geveer hetzelfde gebied door stormen meer dan 200 doden ge vallen en 50.000 dakloos gewor den). Maandag is een bus van Rio naar Sao Paolo in een rivier ge reden. Tot dusver zijn achttien GEatsr lijken geborgen. Een politiefunctionaris heeft gezegd, dat alleen God weet hoe- RAMF> waarin een groot aantal mensen öaFöro On» th ir Compoh veel mensen in auto's of bussen BtlAtIt.IC overvallen zijn door het water het slachtoffer van zijn geworden. PonxTsrm Patrooons op de weg van Rio naar Sao I paoio. Uagutn» jfTj £rET.: In de stad Rio zelf zijn naar OOSTELIJK CHINA Een deel van oostelijk China, met gearceerd de provincie Kiangsi,' waar, volgens opgevan gen radioberichten, het anti- Mao-leger actief is. In het zuiden Macao, waar zes Chinese ka- noneerboten gedurende een uur de haven rondgevaren zijn. Daar de verbindingen met de overstroomde gebieden verbro ken zijn was het gisternacht niet mogelijk een indruk van de ramp app_: te krijgen. Volgefe nog onbeves- sf tigde berichten zouden in de plaats Itaguai vierhonderd men sen zijn omgekomen en in Para- cambi tweehonderd huizen zijn verwoest. De 34 inzittenden van een autobus zouden verdronken zijn toen het voertuig door het -=z=zsz,M0 DK Jan» (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Indonesië's „sterke man", ge neraal Soeharto, heeft dinsdag in een toespraak tot regionale militaire bevelhebbers gezegd dat het geduld van het leger be perkt is. Het leger zal „optreden tegen ieder die nog steeds de vergissingen van het verleden verdedigt en die de bevelen van consultatieve volkscongres trot seert". Deze uitlating wordt ge zien als een rechtstreekse ver wijzing naar de weigering van president Soekarno het congres een verklaring te geven over zijn handelen. In een uitzending van radio- Djakarta heeft de militaire be velhebber van de Indonesische hoofdstad, generaal-majoor Amir Machmoed, gezegd klaar te staan Ti president Soekarno te arres teren zodra de order daartoe wordt gegeven. Generaal Mach moed gaf geen verdere uitleg: Minister van justitie Soegih Arto zei maandagavond weldra alle bijzonderheden met betrek king tot president Soekarno's mogelijke medeplichtigheid aan de mislukte staatsgreep van 1965 aan generaal Soeharto te zullen overhandigen. De legerleider zou de gegevens aan het congres doorgeven om uit te maken of er eerst een onderzoek zou worden ingesteld en de president daarna zou worden ontslagen of dat hij eerst zou worden ontslagen om daarna een onderzoek naar zijn daden in te stellen. Ook dinsdag werd het presi dentiële paleis door pantserwa gens bewaakt terwijl studenten vlugschriften tegen Soekarno op de ruiten van auto's plakten. Anti-communistische actie fronten en jeugdorganisaties die zeggen tien miljoen jonge Indo nesiërs te vertegenwoordigen, hebben na een bijeenkomst in Borror geëist dat generaal Soe harto, de huidige „sterke man" van Indonesië, „Soekarno als president opvolgt". In een gemeenschappelijke verklaring wordt gezegd, dat Soekarno zich verzet tegen de besluiten van het volkscongres en de grondwet met voeten treedt. Namens Soeharto heeft de plaatsvervangende legercomman dant, luitenant-generaal Pang- gabean, laten weten dat het le ger geen compromis zal sluiten met hen die de grondwet schen den. Van welingelichte zijde is maandag tegen de correspondent van het A.N.P, in Djakarta ge zegd dat de bevelhebber van de elitetroepen van het Indonesische leger hun eenheden voorbereiden op een mogelijke tegenactie van leger- en andere eenheden die achter Soekarno staan. Zo zouden generaal-majoor Sjasono van de Siliwangi-divi- sie in west-Java, brigade-gene raal Sarwo Edhie van het keur regiment parachutisten en gene raal-majoor Kemal Idris van het strategische commando van het leger op het ogenblik in Tjiboe- lan op 80 km ten oosten van Dja karta bijeen zijn om de jongste ontwikkelingen te bespreken en water van de Rio Paraiba werd meegesleurd. Op de President Dutra-weg van Rio -naar Paulo zijn' tiental len auto's en vrachtwagens over een afstand van 40 km geïsoleerd en wachten op hulp. Het dorpje Barra Mansa is verwoest. In dit plaatsje zijn vermoedelijk tien. tallen doden gevallen. Ook een ander dorpje van 86 inwoners is door een lawine van aarde en stenen weggevaagd. Het schijnt dat er ook veel slacht offers zijn gevallen in het gebied van Itaguai. Gevreesd wordt nog dat een werkkamp waarin zich ten tijde van het noodweer een 500-tal personen bevond, geheel door het water van de rivier de Paraiba is verzwolgen, evenals een naburige fabriek. Gevreesd wordt dat er in het binnenland van de Braziliaanse staten Rio de Janeiro en Sao Paölo vele slachtoffers zijn als gevolg van de stortregens waar door vele gebieden zijn over stroomd. Volgens een ooggetuige opende de hemel zich en dwar relden auto's en mensen als snip pers papier rond. Door verbroken verbindingen is het nog onmogelijk een nauw keurige schatting te geven van de slachtoffers. Radiostations in Rio de Janeiro gewagen van ver moedelijk honderden doden. De ergste verwoestingen schij nen aangericht te zijn in een streek op ongeveer 60 km ten zuidwesten van Rio de Janeiro, waar de rivier de Paraibo buiten haar oevers trad en de hoofdver- keesweg RioSao Paolo afsneed. Volgens radioberichten zijn vele plaatsen ondergelopen en wel- WOENSDAG 25 JANUARI de laatste officiële berichten 14 mensen om het leven gekomen. Meer dan de helft van de stad zit - nog zonder elektrische stroom doordat maandag een centrale is - ondergelopen. In vele districten is o'ok geen drinkwater. De overstromingsramp van maandag in Rio en de aangren zende staten heeft volgens een voorlopige officiële schatting aan tweehonderd mensen het le ven gekost. Het aantal vermisten en ge wonden zou duizend bedragen. Kranten spreken echter al van duizend doden. Militairen en burgers zoeken de uitgestrekte door water en modder bedekte gebieden af naai' overlevenden en brengen de duizenden daklo zen voedsel en kleding. ten aanzien van het E. E. G.-ver- drag en een politiek verenigd Europa en over de defensievraag stukken. Franse waarnemers wezen er dinsdag op dat Wilson met zijn rede voor de raad van Europa in Parijs niet die geestdrift heeft ge wekt als in Straatsburg. Vooral zijn opmerking: „Als het ons niet lukt lid te worden van de E. E. G. zal dat niet onze schuld zijn" is in Parijs verkeerd gevallen. Aan Franse zijde meent men dat Wilson hiermee de verantwoorde lijkheid voor een eventuele mis lukking bij voorbaat van zich wil afwentelen. „Le Monde" schreef dinsdag dat Wilson veel overredingskracht zal moeten gebruiken om deze opvat ting bij zijn Franse gesprekspart ners weg te nemen. Wilson, die in de middaguren met Brown nog gesproken heeft met premier Pompidou en minister Couve de Murville, wilde over zijn onderhoud met De Gaulle niets zeggen. Het tweede en laatste gesprek tussen De Gaulle en Wilson, waar bij naar alle waarschijnlijkheid ook weer premier Pompidou en de mi nisters Brown en Couve de Mur ville aanwezig zullen zijn, wordt vanmiddag gehouden. Tegen de avond geeft premier Wilson een persconferentie. Later werd bekend dat Wilson in antwoord op de tafelrede van De Gaulle heeft gezegd dat er ver anderingen zullen optreden in de E. E. G. wanneer Engeland lid wordt, „maar daarvoor behoeft men niet bang te zijn". Hij wees op het belang van nauwe samen werking tussen Engeland en Frank rijk voor de toekomst van Europa, dat „niet groot kan zijn wanneer Frankrijk en Groot-Brittannië van elkaar verwijderd zijn". De invloed van Europa in de wereld zal in de toekomst van deze samenwerking afhangen. Wilson zei voorts dat men in Londen de pragmatische manier waarop Frankrijk Europa nieuwe vorm gegeven heeft nauwlettend heeft gevolgd. „Ten aanzien van de E. E. G. zijn we zelf pragma tici", zei hij daarbij. (Zie ook pagina 3) Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.53 1.29 1.63 1.62 n.m. 1.22 1.58 2.32 2.31 DONDERDAG 26 JANUARI v.m. n.m. Breskens 1.41 2.09 Terneuzen 2.17 2.45 Hansweert 2.51 3.19 Walsoorden 2.50 3.18 maatregelen voor te bereiden om de „nieuwe orde" te doen zege vieren. Deze legereenheden zouden ge alarmeerd zijn in verband met de berichten dat Soekarno-gezinde elementen zes bataljons van de marine in en rond Djakarta heb ben samengetrokken. De Zuidvietnamese premier Ngoeyen Cao Ky en zijn vrouw zijn dinsdag op de tweede dag van hun bezoek aan Nieuw-Zeeland voor hun hotel in Auckland be laagd door enige honderden vijan dig gezinde betogers. Nadat eèn meisje vergeefs ge tracht had mevrouw Ky met een bamboelat te lijf te gaan en een lid van het Zuidvietnamese gezel schap door een inktbom was ge troffen, voerden naar schatting 50 politieagenten een charge uit tegen de betogers, waarbij aan beide zij den rake klappen vielen. De premier en zijn vrouw wis- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen Overwegend droog weer met vrij veel bewolking en hier en daar mist, maar ook enkele op klaringen. Aanvankelijk zwakke wind uit uiteenlopende richtin gen. Later matige tot vrij krach tige wind tussen west en zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ten zonder kleerscheuren het hotel in te komen. Het meisje, dat me vrouw Ky had willen aanvallen maar door een rechercheur in bur ger tegen de grond was gewerkt, wist te ontkomen, maar enige an dere betogers werden gearres teerd. Het Zuidvietnamese gezelschap was per vliegtuig uit Wellington aangekomen, wear het maandag ook tot ongeregeldheden was ge komen. In beide steden werd Ky door betogers met „Sieg heil" geroep begroet, waarmee spottend gerefe reerd werd aan Ky's verklaring dat Hitier zijn grote voorbeeld was. Op het het vliegveld van Auck land was de ontvangst tamelijk kalm. Betogers werden daar door hoge hekken op een afstand van het Zuidvietnamese gezelschap ge houden. ZON MAAN op onder op onder 25 8.31 17.14 15.50 8.38 26 8.30 17.16 17.17 9.15 27 8.29 17.18 18.49 9.42 28 8.27 17.19 20.20 10.02 29 8.26 37.21 21.48 10.18 30 8.24 17.23 23.15 10.32 31 8.23 17.25 10.45 OVERWEGEND DROOG Een kleine opvullende depres sie trekt over ons land naar het oosten en wordt gevolgd door een zwakke rug van hoge lucht druk. Hierdoor zal de wind aan vankelijk zwak en veranderlijV zijn. Hoewel er in het algemeen veel bewolking zal zijn, is de kans op regen voor de avond niet groot. De rug van hogedruk wordt echter weer gevolgd door een frontensysteem van een diepe depressie ten westen van Ier land. Op nadering hiervan neemt de wind later in ons land toe uit richtingen tussen west en zuid en wordt opnieuw zachte lucht aangevoerd. Hierbij nemen later op de dag de regenkansen weer toe.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1