B.O.V.A.G, laakt „koopmanstaktiek" van gemeentebesturen PRESTATIEVERBETERING van KLEIKE ONDERNEMER WORDT GEDUPEERD BURGERLIJKE STAND Loop der bevolking STEEDS SCHERPERE RECORDS Medische controle noodzakelijk Stratenmakers aangereden Algemene Bank Nederland Maandag/dinsdag 23/24 januari 1967 DE VRIJE ZEEUW Albert Heijn gaat jeugdblad uitgeven Lesfolder-aktie niet roken 1967 Vliegtuigongeluk goed afgelopen DE SITUATIE IN DE TEXTIELINDUSTRIE Goedkoper telefoneren voor bejaarden bepleit EIGEN HAARD IS IN RUSLAND EEN HUIS WAARD Neem uw guldens mee uit sparen bij de Algemene Bank Nederland 4% Spaarboekje 4% - Spaarrekening 41/z% - Spaardeposito Drie maanden opzegging 5% - Spaardeposito Zes maanden opzegging 5/4% - Spaardeposito Eén jaar opzegging 5%% - Spaardeposito Achttien maanden vast 6% - Spaardeposito Twee jaren vast Nadere bijzonderheden bij alle kantoren Autobestuurder doorgereden UITWIJZINGEN UIT KONGO Nieuw ontwikkelings gebied voor Afrikanen in Zuid-Afrika Pacfna 7 In de jongste uitgave van „Het Bovagblad", het officiële orgaan van de bond van automobiel-, garage- en aanverwante bedrij ven (B.O.V.A.G.) in Den Haag, wordt stelling genomen tegen de sfeer van corruptie, die er rond het afgeven van benzinepomp vergunningen in Nederland heerst. De B.O.V.A.G. heeft geconsta teerd, dat het merendeel der Nederlandse gemeenten zich niet afkerig toont van het verstrek ken van vergunningen op basis van een tegenprestatie. Hierdoor wordt de concurrentiepositie van de kleine ondernemingen onmo gelijk gemaakt, waardoor alleen de grootste maatschappijen als onderhandelingspartner in het gemeentelijk strijdperk overblij ven. De B.O.V.A.G. is van oordeel, dat deze wijze van gemeentepo litiek een oneerlijke concurren tie bevordert. De bond protes teert tegen deze „koopmanstak tiek", omdat zij van mening is, dat hierdoor de middenstandsbe- langen ernstig in het gedrang ko men. HONDERDDUIZENDEN GULDENS In het bewuste artikel wordt ook de uitspraak geciteerd van professor mr. A. Kleyn, burge meester van Meppel, die er in het weekblad „De Nederlandse Ge meente" de aandacht op vestigt, dat de manipulaties met vergun ningen voor het verkrijgen van benzinepompen regelmatig voor komen en waarbij het in handen krijgen van bepaalde verkoop punten vdor de benzinemaat schappijen een zaak is, waar zij soms tot in de tonnen lopende be dragen voor over hebben. Op deze manier worden be paalde afspraken gemaakt, waar bij de koper zich verplicht tot het geven van een financiële bij drage voor een te stichten schouwburg of zwembad, skelter banen of renteloze leningen. De kleine onderneming (de garage houder), die zeker niet minder is geïnteresseerd, wordt op deze wijze buiten spel gezet. „GESJACHER" Weliswaar heeft de regering plannen in voorbereiding om niet-ambtelijke corruptie tegen te gaan, maar het betreffende wets ontwerp heeft slechts een be perkte strekking, waardoor deze praktijken niet strafbaar worden gesteld. Professor Kleyn stelt boven dien, dat iedere particuliere za kenman uitsluitend handelt naar eigen eer en geweten, maar dat de vertegenwoordigers v«an de overheid bovendien nog iedere schijn van onbehoorlijkheid, on zuiverheid van het oogmerk en onzorgvuldigheid dienen te ver mijden. Hij noemt deze wijze van on derhandelen van de gemeenten „gesjacher", waarbij openlijke en verkapte toezeggingen wor den gedaan voor het verkrijgen van vergunningen, teneinde de maatschappijen te bewegen fond sen voor een bepaald- doel ter be schikking te stellen. De burgemeester van Meppel vindt, dat hierdoor in ons be- stuursbestel een twijfelachtige commerciële geest op basis van een ekonomisch belang wordt gekweekt, die niet past in een demokratische rechtsstaat. OOK IN DE WONINGBOUW? Het Bovagblad is. voorts van mening, dat ook in de woning- bouwsektor deze tegenprestatie clausule wordt gehanteerd. Bur gemeesters van gemeenten blij- Huwelijksvoltrekkingen. Geen. TERNEUZEN Geboren. 11 jan.: Ronny Mau rice, z. van Joannes N. Verman dei en Julma E. A. Verschueren, won. te Sas van Gent. 12 jan,: Frangois Gustaaf, z. van Jan Die- leman en Clara M. V. Vrielijnck, won. te Zaamslag; Ankie Johan na Adriana, d. van Alfred B. Inghels en Diana M. De Coq, won. te Sas van Gent; Adriana Johan na Dijmphna, d. van Marinus F. van Leeuwen en Johanna M. W. Timmers, won. te Zuiddorpe. 13 jan.: Rob, z. van Adriaan M. P. de Feijter en Gerritje S. W. van den Berg, Kersstraat 13; Wille- mijntje Jacoba, d. van Cornelis M. Jacobse en Elizabeth van de Sluis, won. te Hoofdplaat. 14 jan.: Elza Maria. d. van Antonius A. Geensen en Rosalia D. van Grem- berghen, Roeiersgang 2; Francis- cus Eduardus, z. van Eduardus F. de Smit en Gabriëlla Marga- rgtfta van de Vijver, Schepenen straat 10; Karin Maria Leona, d. van Hilaire G. Coone en Emma J. Huijssen, won. te Sas van Gent. 15 jan.: Antonius Wilhelmus Ge- rardus, z. van Wilhelmus C. M. Bakkum en Anna M. van Too- ren, Eikenstraat 50. 17 jan.: Ilse Maria, d. van Adri A. A. de Maesschalck en Maria L. A. Celie, won. te Sas van Gent. Huwelijksaangiften. 12 jan.: Martinus Faas 20 jr, jm en Jean ne M. Audenaerd 17 jr jd. 13 jan.: Petrus A. Freijzer 42 jr, geh. gew. en Maria M. C. Lemme 37 jr jd. 16 jan.: Jacobus M. Meeuwse 21 jr, jm (won. te Westdorpe) en Johanna S. van Cadsand 19 jr jd.; Pieter A. C. van Hoeve 21 jr, jm. (Won. te Sas van Gent) en Adria na C. P. van den Berge 16 jr, jd. 17 jan.: Abraham J. Naeije 21 jr, jrri. en Marleentje M. E. Claes 20 jr, jd. TERNEUZEN v In de periode van 13 tot en met 19 januari zijn de volgende per- spnen in deze gemeente ingeko- riien: A. E. WinkelVermandei, Ro- denbachstraat 7 van Goes; M. G. Schoenmaker, Erasmusstraat 25 Van Valkenisse; S. van Gelder Holman, J. v. Lennepstraat 53 van Eindhoven; P. Sleutel, Breitnerstraat 45 van Goes; A. E. van Selms, Marijkestraat 16 van Middelburg; I. M. Risseeuw, Rodenbachstraat 17 van Hoek; A. B: van Gent, Tholensstraat 17 van Rotterdam. Jn dezelfde periode zijn de vol gende personen vertrokken: A. Weermann, Vergaertstraat 38 naar Westdorpe; K. A. M. van Ecke, Spoorstraat 111 naar Am sterdam; M. Nouali, Goessepol- derstraat 17 naar Westdorpe; P. de FouwGoedgebuer, B. Wolff- straa' '3 naar Gent (B.)J. van der o van Cantfortstraat 32 ijgar Ridderkerk; F. J. Kaan, Jjjkstraat 43 naar Vlissingen. D Overleden. 11 jan.: Maria Ro- meijnsen 61 jr e.v. Jan Meesen, won. te Axel 15 jan.: Martinus P. van Putten 55 jr e.v. C. J. de Regt, Grenulaan 14; Johannes A. de Meijer 74 jr e.v. E. M. Pro voost, Verrieststraat 19. 17 jan.: Jacob Buijzé 66 jr e.v. Janna Dieleman, won. te Hoek; Corne lis J. Eekman 70 jr e.v. T. J. van der Hooft, Kerkhoflaan 30. Albert Heijn N.V, zal een jeugdblad gaan uitgeven. Het is een acht pagina's tellend vier kleurenblad op groot formaat, dat de naam „Heintje" draagt. Op donderdag 26 januari a.s. zal het voor het eerst verkrijgbaar zijn in de ruim vierhonderd filia len. Het eerste nummer van het iedere veertien dagen verschij nende blad is gratis; alle volgen de nummers kosten twaalf cent bij de aankoop van bepaalde produkten. „Heintje" is zowel naar opzet als naar inhoud vergelijkbaar met het blad „Journal Ameri can". Zes pagina's worden gevuld met strips. Er is een pagina met nieuws voor tieners en met wetenswaardigheden. De achtste pagina is bestemd voor adverten ties. Het nieuwe jeugdblad wordt gedrukt in Rome. Tijdens de voorbereidende werkzaamheden bleek, dat het uitbrengen van een kleurenblad in dit formaat in Nederland onmogelijk is, als wordt vastgehouden aan een verkoopprijs van twaalf cent. De oplage van het eerste nummer bedraagt 600.000. Als onderdeel van de aktie. „niet roken 1967" zal dezer dagen een lesfolder met het opschrift „zuivere lucht" worden Uitge reikt aan leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen. Van deze folder wor den in totaal 450.000 .exempla ren verzonden naar scholen, waarvan de hoofden zich on langs bereid verklaarden steun te verlenen aan deze aktie. On geveer 70 procent van alle hoofden van lagere scholen hebben positief gereageerd. Hieruit heeft dr. L. Meinsma, initiatiefnemer van deze aktie, gemeend te mogen afleiden, zoals hij in een communiqué meedeelt, dat de aktie zich in een grqte belangstelling mag verheugen. Het is' volgens hem duidelijk, dat zonder belang stelling uit de onderwijswereld de opgroeiende jeugd moeilijk bereikt zou worden. De aktie wordt gefinancierd door de overheid en uitgevoerd door de stichting landelijke organisa- i tie voor de kankerbestrijding. ken soms openlijk bereid dit toe te geven, maar verschuilen zich daarbij achter het beleid van de minister die voor de grondprij zen van woningwetwoningen een aanzienlijk lager bedrag toestaat dat de reële kosten in dat geval bedragen. De „oplossing" be staat, aldus het Bovagblad, soms in het verhalen van het verschil door hogere grondprijzen bij de particuliere bouw. De B.O.V.A.G. hoopt, dat bij de beraadslagingen in de Staten- Generaal over het wetsontwerp van de niet-ambtelijke corruptie de huidige strekking zal worden verruimd, opdat het verkrijgen van benzinepomp-vergunningen niet meer afhankelijk kan wor den gesteld van een voor slechts weinigen te dragen financiële tegenprestatie. De vijftjg inzittenden van een „Viscount" van de Amerikaanse maatschappij „United Airlines" zijn er zonder ernstige verwon dingen afgekomen, toen hun toe stel bij een landing te Norfolk in Virginia een sneeuwploeg raak te, daarbij een landingswiel ver loor en op zijn neus terecht kwam. De bestuurder van de sneeuwruimer en zeven passa giers moesten met lichte kwets uren naar een ziekenhuis worden gebracht. In antwoord op schriftelijke vragen van het tweede kamer lid Engelbertink (K.V.P.) over de werkgelegenheid in de tex tielindustrie heeft de minister van economische zaken, mede namens de minister van finan ciën en de staatssecretaris van economische zaken meegedeeld dat het hem bekend is dat de fi nanciële positie van een aantal ondernemingen in deze bedrijfs tak belemmerend werkt bij het verwezenlijken van investerin gen ter versterking van hun structuur. De aanwezigheid van te grote voorraden speelt daarbij een rol. De minister herinnert eraan, dat met betrekking tot de ka- t'ben-, rayon- en linnenindustrie een onderzoek gaande is, waar bij de situatie waarin deze sec tor van de textielindustrie zich bevindt en de mogelijkheden van structurele verbetering door be drijfsleven en overheid geza menlijk worden geanalyseerd, terwijl voorts uit het produkti- viteitsfonds een bedrag van 320,000 ter beschikking is ge steld voor een inmiddels aange vangen onderzoek naar de wijze, waarop de structuur in de strijk- garensector van de wolindustrie kan worden verbeterd. Uit deze onderzoeken in de onderdelen van de textielindustrie, Waar de problematiek der structurele aanpassing in het bijzonder de aandacht vraagt, zal o.m. kun nen blijken in welke mate daar bij sprake is van een „onvol doende adempauze". Deze onderzoeken worden uiteraard dienstbaar gemaakt aan het verwerven van inzicht omtrent dreigende bedrijfsslui tingen en de mogelijkheden ter voorkoming daarvan. Voor zover de ministers ge gevens ter beschikking komen te staan waaruit zou blijken, dat met aanvullende financiële hulp van overheidswege in de vorm van garanties voor leningen de continuïteit op normale basis van de desbetreffende onderne mingen en daarmee de werkge legenheid in die ondernemingen gewaarborgd mogen worden ge acht, is hij bereid zodanige hulp ernstig in overweging te nemen. Het Tweede-Kamerlid de heer Vermooten (p.v.d.a.) meent dat voor bejaarden een telefoonaan sluiting onmisbaar is, omdat de noodzaak hiervoor met het klim men der jaren en het toenemen der eenzaamheid klemmender wordt. Hij heeft daarom de mi nister van verkeer en waterstaat in schriftelijke vragen verzocht te overwegen, op de telefoonta rieven voor abonnees boven 65 jaar een reduktie toe te passen zowel wat betreft de aanslui- tingskosten als dé abonnements gelden gelijk de gemeente Amsterdam b.v. dat reeds doet bij de tarieven voor het gemeen tevervoerbedrijf en de Neder landse spoorwegen nu ook een „65-plus-tarief" hebben inge voerd. Een in Tasjkent (Russisch cen traal Azië) verschijnend dagblad heeft zijn lezers aangeraden in geval van een aardbeving aller eerst de kachel in veiligheid te brengen. Bij de aardbevingen van vorig jaar werden 250.000 inwoners van Tasjkent dakloos. Toen zij na enige maanden verblijf in ten ten of andere noodwoningen bij de autoriteiten gingen informe ren naar een kans op een nieu we permanente behuizing, werd hun meegedeeld dat zij pas voor een nieuwe woning in aanmer king kwamen, als zij de kachel van hun oude woning hadden in geleverd, aldus het blad. Op de vraag van de woning zoekenden hoe zij aan hun kachel moesten komen, als er niets meer van hun woning over was, ant woordden de huisvestingsautori teiten: „Daar had u eerder aan moeten danken." O Het wereldrecord vèrspringen is in de periode van 1866 tot 1966 van 6 meter op 8.35 meter ge bracht, dat is een verbetering van bijna twee een een halve meter! Ook in andere takken van sport zijn zulke spectaculaire verbete ringen van het menselijk presta tievermogen aanwezig. Toch is het maken van verge lijkingen niet altijd even goed mo gelijk. Weliswaar dateert de ge reglementeerde sportbeoefening uit het midden van de vorige eeuw, waardoor we over vrij be trouwbare gegevens uit vroeger jaren beschikken, maar met het trekken van conclusies over een vergroot prestatievermogen is voorzichtigheid geboden. (ADVERTENTIE) Direct beschikbaar f 2.000,- per maand; één maand opzegging vQor hogere bedragen Direct beschikbaar 2.000,- per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen In de loop van de tijd zijn er soms wijzigingen gekomen in de reglementair toegestane bewe gingsvormen en zo zijn er wel meer omstandigheden die de be doelde verbeteringen mede kun nen hebben beïnvloed. Pas in de latere tijd is de reglementering zo strak geworden, dat een wer kelijke vergelijking mogelijk is. VERGROTING UITHOUDINGSVERMOGEN En hoé is het dan mogelijk dat de na-oorlogse wereldrecords steeds scherper konden worden gesteld, dikwijls met niet onaan zienlijke verbeteringen? Op 30 mei 1954 werd in Parijs op het nummer 5.000 meter hardlopen (heren) nog een tijd afgedrukt van 13 minuten 57,2 secondèn. Daar is voortdurend wat afge gaan en op 13 oktober 1957 werd de recordtijd op deze afstand in Rome op 13 minuten 35,0 sécon den gebracht. In 1965 werd dat 13.24.2. In de zwemsport is-dit zelfde te nemen. Op de 1500 meter vrije slag (heren) bijvoorbeeld werd op 16 augustus 1949 te Los Ange les een tijd genoteerd van 18 mi nuten 35.7 seconden. Dit rekord is sedertdien verschillende ma len gesneuveld en op 27 januari 1960 werd er te Sydney al een tijd gemaakt van 17 minuten 11,0 se conden. Nu staat het op 16.58.6. Deze opmerkelijke prestatie verbeteringen zijn mogelijk ge worden doordat men de gebrui kelijke - trainingsmethodenHeeft verlaten om die te vervangen door een andere en nieuwe wijze van training, met behulp waar van het uithoudingsvermogen van de mens aanzienlijkkan wor den vergroot. Op het ledencongre^ van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Ge neeskunst te Haarlem, gaf de be kende sportarts dr. W. L. Mos terd een uiteenzetting over tech niek en achtergronden van deze zogenaamde „interval-traming" De voordracht van deze bij uit stek deskundige gaf een duide lijk inzicht in deze moderne me thodiek. REVOLUTIE Interval-training, aldus dr. Mosterd, is een trainingsmethode waarbij korte perioden van sub- maximale arbeid worden afge wisseld met korte rustperioden. Het merkwaardige van de inter val-training is, dat door deze trainingsmethode de opvattingen over het opvoeren van het uit houdingsvermogen radicaal ge wijzigd zijn. Jarenlang was men namelijk van mening, dat voor het vergroten van het uithou dingsvermogen regelmatig grote - -afstanden in een rustig maar ge lijkmatig tempo moesten Worden afgelegd/ De interval-training is, zoals vele andere trainingsmethoden, proefondervindelijk tot stand ge komen. Men is als het ware ge leidelijk naar deze huidige vorm van interval-training toege groeid. Dat deze groei zeer ge leidelijk is gegaan, blijkt wel uit het feit, dat de Finnen reeds na de eerste wereldoorlog éen bëgin maakten met het inlassen :vari rustpauzen tussen dé arbeidspe-' rioden. De afstanden dis de Fin nen toen liepen, waren echter nog aanzienlijk langer dan die welke bij dé huidige interval-Training afgelegd worden. ZATOPEK Eigenlijk is het de Tsjechische hardloper Zatopek geweest, die empirisch tot de invoëring" van de huidige interval-training kwam. i V', De samenwerking 'tussen we tenschappelijke onderzoekers en trainers heeft tot de volgende re gels voor een goede interval- training geleid: Ligt aan het einde van een rustperiode de polsfrekwentie boven de 140, dan kan men bin nen het onder punt 1 gestelde, de rustperiode verlengen of de in tensiteit van de daarna te ver richten arbeid lichter maken. INDIVIDUEEL Blijkt na de volgende arbeids- periode, dat bij een maximale rust van 90 seconden de polsfre kwentie nog te hoog is, dan kan men, mits de arbeid een niet te geringe intensiteit bereikt (als grens hiervoor geldt 70 van het maximale prestatievermo gen), nogmaals de intensiteit van de arbeid verminderen. Is de 70 bereikt en de pols frekwentie aan het einde van de rustperiode te hoog, dan moet men de training de volgende dag opnieuw beginnen. Regelmatige polscontrole is een eerste ver eiste. Uit het voorgaande moge ge concludeerd worden, dat inter- val-taining een zeer individuele trainingsmethode is. Het geven van interval-training volgens een zelfde schema aan meer perso nen tegelijk zal niet alleen tot ongewenste resultaten leiden, maar is bovendien medisch ge zien onverantwoord. Dat de toepassing van deze trainingsmethode sportief gezien niet zonder gevolgen is gebleven, blijkt uit het feit dat diverse we reldrecords voortdurend scherper kunnen worden gesteld. Essen tieel bij deze trainingsmethode is, dat men duurprestaties heeft kunnen verbeteren, door op kor te afstanden te trainen en rust pauzes in te lassen. NIET ZONDER GEVAREN Zoals bij elke trainingsmethode zijn aan de interval-training ook gevaren verbonden. Veelal zijn de schadelijke gevolgen het resul taat van een ondeskundige lei ding. Met name ziet men, indien de atleet onvoldoende nachtrust krijgt, bij een intensieve inter- valtraining een overtraining ont staan. Door de vele herhalingen (tot 40 a 50 maal per training) bij een grote intensiteit predisponeert deze training bovendien tot let sels van spieren en pezen. Bij een goede dosering van de interval- training komen deze schadelijke gevolgen evenwel niet voor. Zijn de praktische resultaten duidelijk aantoonbaar, het geven van een wetenschappelijk geheel bevredigende verklaring voor de bijzondere werking van de inter val-training op hart en circulatie is een moeilijke zaak. Naar alle waarschijnlijkheid heeft men niet alleen te maken met invloeden op het hart en de bloedsomloop, maar ook met trainingseffecten op de ademhaling, de stofwisse ling, het hormonale stelsel en het vegetatieve zenuwstelsel. 1. de rustperiode na elke ar- beidsp'erlode moet tussen 'de 45 en 90 seconden liggen: 2. de arbeid per periode mag maximaal 1 minuut duren; 3. de intensiteit van de arbeid moet zodanig zijn, dat aan het einde van de polsfrekwentie vén 1.20—140 slagen per mi nuut kan worden bereikt. 1 311. Presto aarzelde geen ogenblik. Met grote sprongen ren de hij de torentrap af en de gan gen door naar de grote zaai, waar Aram met enkele van zijn raad gevers aan de maaltijd zat. „Ei, ei", sprak hij, toen hij Pres to zo opgewonden zag binnenstor men. „Wat is er wel aan de hand, of is het de stormwind, die u zo opgewonden maakt?" Doch de schildknaap ging niet op het grapje in. „Er zijn twee mensen in gevaar!" bracht hij er hijgend uit. „Ze zijn waarschijn lijk op weg hier naar toe, doch zij worden aangevallen door wolven! Snel, wij moeten hen helpen! Er is een vrouw bij!" Aram sprong op. Haastig gaf hij enkele korte beveien en in 'n ogen blik stormde hij naar buiten aan het hoofd van enkeie dienaren, die met lange lansen bewapend waren. „Daarheen! Die kant op1" schreeuwde Presto. Het duurde niet lang, of Aram kreeg de be dreigde reizigers in het oog. „Ais we maar op tijd komen!" flitste het door zijn hoofd. Aan allé kan ten waren de ntan en het meisje omsingeld door de woedende die ren, die grommend en naar elkaar bijtend steeds dichter op hen in drongen. De man had het korte zwaard hoog opgeheven klaar om toe te slaan. Maar hij wist, dat tegenstand tegen deze bloeddorsti ge horde weinig zou baten. „Help! Help!" schreeuwde hij, terwijl hij een verwoede houw. in de richting van de naderende mon sters deed Vrijdagmiddag omstreeks half twee heeft zich op de Afsluitdiik tussen Breezand en Breezanddijk een verkeersongeluk voorgedaan, waarbij de heer C. Diikhuizen, een stratenmakers uit Medemblik. op slag werd gedood. Zim collega J. de Geeuw (29 jaar) uit Hoorn moest zwaargewond naar het ziekenhuis in Harlinsen worden vervoerd. De heer Dijkhuizen was vader van twee kinderen. Het ongeluk ontstond, doordat een uit de richting Friesland ko mende personenauto ter hoogte van een wegopbreking met grote snel heid een file auto's passeerde en daarbij op het ongebroken wegge deelte kwam, waar de twee stra tenmakers werden aangereden. De auto, een lichtgrijze Mer cedes. was reeds cie politiepost van Den Oever gepasseerd, voor dat deze kon worden gewaar schuwd. De echtgenote van ex-presi dent Joeloe van Kongo-Brazza ville en een vrouw die een Ser vische prinses zou zijn, zijn door de Kongolese autoriteiten uitge wezen. Volgens een verklaring van de Kongolese veiligheids dienst waren mevrouw Jeanette Joeloge en prinses Alexandra Obrenovitjs agenten die naar Kongo waren gezonden om ver warring onder de bevolking te stichten. De Zuidafrikaanse minister van planning, Jan Haak, heeft donderdag medegedeeld de op richting van een nieuw ontwik kelingsgebied voor Afrikanen uit de westelijke Kaapprovincie te zullen bespoedigen. In het gebied, dat in het oosten wordt begrensd door de grens van de oostelijke Kaapprovincie en in het westen door de noord- zuidlijn van de stad Aliwal North naar zee, krijgen de Afrikanen en kleurlingen van gemengd ras hun eigen invloedssfeer en voor keursrecht bij betrekkingen, al dus de minister.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 7