Amerikaanse piloten hebben opdracht verliezen onder burger bevolking te „beperken" Situatie in China spitst zich toe Hevige explosie op Nederl. ertstanker Jacob Verolme' f tonen van Soekarno aan -/I BEMANNING OPGEPIKT DOOR POOLS VRACHTSCHIP „BATORY" Eén bemanningslid vermist en één zwaar gewond LEGER LAAT PRESIDEHT IH DE STEEK HET WEER OKJtfl Bommenlast afgeworpen 228 civiele gebouwen verwoest Waarschuwings systeem Impasse Contra revolutionaire actie ttlassestandpunt B Demagogisch Meer dan 800 vliegtuigen gingen verleren Geestelijken over Vietnamese oorlog PLAATS VAN DB Soekarno-cultus Het wonder bleef uit Schipbreukelingen aan land gezet Amerikaanse hulp Duur huishouden KANS OP GRATIS ISRAËLREIS Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bjj abonnement; TERKEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon.» 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. Maandag 23/dinsdag 24 januari 1967 23e Jaargang No. 6867 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuren Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ;.ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Zegslieden van de Amerikaanse inlichtingendienst hebben zaterdag na bestudering van luchtfoto's na der commentaar gegeven op be richten, dat bij de luchtaanvallen op Noord-Vietnam ook de burger bevolking is getroffen. De zegslieden beweerden, dat de schade aan woonwijken die op de foto's was waar te nemen zowel door foutieve bombardering en te vroeg afwerpen van bommen door de Amerikaanse luchtmacht als door terugvallend Noordviet- namèes afweervuur of uit de koers geraakte luchtdoelraketten kan zijn veroorzaakt. Als één mogelijke oorzaak van het treffen der burgerbevolking wisfen de zegslieden te melden dat Amerikaanse vliegtuigen vorige maand bij een luchtactie hun last van 23 bommen inderhaast moes ten afwerpen bij het naderen van vijandelijke jagers van het type „mig". Op luchtfoto's van het spoor wegemplacement te Yen Vien acht kilometer van het centrum van Hanoi waren drie bomkra- mrs. on het emplacement en 40 daarbuiten te zien. In de omgeving waren ongeveer 59 civiele gebou wen klaarblijkelijk verwoest, aldus de zegslieden. Ook van de stad Nan Dinh, waar Amerikaanse verslaggevers volgens hun meldingen aanzienlijke schade aan bezit van burgers heb ben gezien, zijn luchtfoto's bestu deerd. Op een stel van deze luchtfoto's is waar te nemen, dat 228 civiele en 82 vermoedelijk militaire ge bouwen zijn verwoest. Ais militaire doelen zouden zich in Nan Dinh o.m. olieopslagpigat- sen, een spoorwegemplacement en een krachtcentrale bevinden. De laatste ligt dichtbij textielfabrieken en arbeiderswoningen, welke vol gens de Amerikaanse correspon denten met name Harrison Salisbury van de New York Times herhaaldelijk zouden zijn ge bombardeerd. In de omgeving van Nan Dinh ziin meer dan 60 luchtaanvallen uitgevoerd, maar volgens de zegs lieden is op geen enkele luchtfoto schade aan een rivierdijk te zien. De verliezen onder de burgerbe volking tengevolge van de bom bardementen zijn onbekend, maar zouden volgens Amerikaanse rege ringsfunctionarissen laag zijn en niets vergeleken met de verliezen tengevolge van de geallieerde mas sabombardementen op vijandelijk gebied in de tweede wereldoorlog. De functionarissen menen dat naast het Amerikaanse streven om alleen militaire doelen aan te val len, de verliezen onder de burger bevolking beperkt worden gehou den' door het Ncordvietnamees waarschuwingssysteem tegen luchtaanvallen en de verspreiding der bevolking. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van defensie heeft zaterdag nogmaals bena drukt, dat de Amerikaanse piloten opdracht hebben verliezen onder de burgerbevolking van Noord- Vietnam zoveel mogelijk te beper ken en hebben ontkend dat civiele doelen met opzet worden aange vallen. Alle pogingen om van Hanoi een vaste toezegging te krijgen, dat het na stopzetting van de luchtaanval len ook van zijn kant iets zal doen op Radio-Peking heeft zaterdag avond omgeroepen, dar de Chinese landarbeiders is gelast aan het werk te blijven, opdat de produktie van landbouwprodukfen op peil blijft, „ongeacht tegengestelde eisen van tegenstanders van Mao tse-Toeng". Radio-Peking meldt verder dat premier Tsjoe en-Lai en vice-pre- mier Li Hsien Nien aanwezig wa ren op een bijeenkomst in het Pe- kingse „stadion van de arbeid", die door 100.000 arbeiders werd bij gewoond. De aanwezigen spraken zich uit voor de koers van Mao. Zij deden een dringend beroep om loonsver hogingen en andere verbeteringen der arbeidsvoorwaarden, die door tegen Mao gekante functionarissen waren toegestaan, teniet te doen. Voorts moesten slechte elemen ten, die de arbeiders ertoe aanzet ten banken te beroven of te sta ken, worden gestraft. Tenslotte deden de arbeiders volgens radio-Peking een oproep voor een krachtsinspanning om de uitvoer op peil te houden. De correspondent in Peking van de Japanse Asahi Sjimboen meldt dat de eerste secretaris der com munistische partij in Joenan, een provincie in zuidwest-China, met vergif zelfmoord heeft gepleegd, nadat hij ervan was beschuldigd een aanhanger te zijn van Lioe Sja-Tsji. Deze laatste wordt als bekend als Mao's voornaamste tegenstander beschouwd. Tsjoe en-Lal heeft verklaard dat onlangs in Peking twee grote con tra-revolutionaire organisaties wa ren ontdekt, zo meldt de corres pondent van het Bulgaarse pers bureau in de Chinese hoofdstad onder aanhaling van affiches van rode wachters. zij een „klassestandpunt" heeft in genomen in haar interpretatie van de culturele revolutie, in strijd met de gedachte van Mao zelf, zo meldt de correspondent van het Bulgaarse persbureau verder. Een soortgelijk standpunt was ingeno men door Kan Tsjeng, lid van het permanente comité van het poli tieke partijbureau en een van de centrale figuren der culturele revo lutie. Kang wordt in verband ge bracht met een mislukte staats greep die vorig jaar februari zou hebben plaats gevonden. Zowel mevr. Tsjiang Tsjmg (mevr. Mao) als Kang wordt verzocht hun hou ding te verduidelijken. Kang worden vier vragen ge steld, waarvan twee over zijn eventuele aandeel in een komplot dat onder leiding stond van de ge zuiverde burgemeester van Peking Peng Tsjen. Premier Tsjoe en-Lai zou vol gens muurkranten Tsiao Boea, directeur van de algemene politie ke afdeling van het bevrijdings leger, hebben verdedigd en in dat verband hebben gezegd dat muur plakkaten soms „demagogisch" zijn. De betrokken plakkaten zouden zijn vernietigd. Tsjoe zei verder dat er krachtige pogingen moeten worden gedaan om misverstanden bij de massa uit de weg te ruimen. Hij betreurde ook dat vertrouwe lijke zaken uitlekken. Sommige militaire colleges laten allerlei ge heimen uitlekken. Zij hebben ge zegd wat niet gezegd moest wor den en meegedeeld wat verzwegen had moeten worden, aldus Tsjoe. Het Japanse persbureau Kyodo meldt dat twee ministeries voor onderwijszaken, waaronder dat voor de universiteiten, blijkens affiches zijn overgenomen door rode wachters van de universiteit van Peking. Rode wachters hebben zaterdag de minister voor staaisboerdcriien, oih de strijd te 'matigen, zijn niets uitgelopen, aldus diploma tieke kringen bij de V.N. Er zou een impasse zijn ont staan, waarbij geen van beide par tijen bereid is van zijn standpunt af te stappen, zo werd gezegd. Volgens welingelichte kringen zijn de Noordvietnamezen van mening dat het onredelijk is van een „slachtoffer van agressie" te verlangen, dat het verplichtingen op zich neemt als voorwaarde voor stonzetting van agressie. Secretaris-generaal Oe Thant zou' voorlopig hebben afgezien van verdere initiatieven in de richting van een vrede, omdat hij er niet in is geslaagd de V.S. Ie bewegen tot staking van de bombardementen. Hij is van mening dat er geen enkele voortgang kan-worden ge boekt, zolang dez;e aanvallen voort duren. Oe Thant zou langs ver schillende wegen hebben getracht er achter te komen wat Hanoi zou doen, indien de bombardementen worden stopgezet. De Noordviet namezen zouden geen toezegging hebben willen doen. De secretaris generaal zou niettemin van oordeel zijn, dat gunstige ontwikkelingen mogelijk zijn, indien de V.S. als eersten een verzoenend gebaar wilden maken. Diplomaten van landen die bond genoten zijn van de V.S., stellen van hun kant, dat het onredelijk is van Amerika te verwachten dat het concessies doet zonder dat daar iets tegenover staat. De Verenigde Staten hebben tot dusverre ruim 600 gevechtsvlieg tuigen bij acties boven Vietnam "ang Tsjeng, door de straten van Intussen is zelfs mevr. Mao tse- i Peking gevoerd, aldys het Japanse Toeng in een zaterdag dóór rode blad Sankei Sjimboen. Wang was wachters in Peking aangeplakte I jn een voertuig gezet, waarop ziin muurkiant er yan beschuldigd, dat naam was geschreven. verloren. Hiervan werden er 468 geweld. boven Noord-Vietnam neergehaald, aldus is zaterdag door het Ameri kaanse opperbevel in Saigon be kendgemaakt. Zuidvietnamese valschermtroe pen hebben bij een gevecht op slechts 19 kilometer van Saigon 108 vietcongmilitairen doen sneu velen. De parachutisten leden zelf slechts geringe verliezen. Drie leden van een eenheid com mandotroepen der Amerikanen wisten zich het leven te redden door zich aan een hefschroefylieg- tuig vast te klemmen, dat hen niet tijdig genoeg aan boord wist. te krijgen. Na een vlucht over 24 kilometer, bungelende aan de heli kopter, waren zij in veiligheid. De drie marinecommando's maakten deel uit van een door de vietcong in dé buurt van de rivier de Cat Lai in de omgeving van Saigon afgesneden groep. Drie geestelijken, die vorige week in de Noordvietnamese hoofdstad door president Ho Tsji Minh zijn ontvangen, hebben zon dag hun twijfel uitgesproken over de kans op een spoedige beëindi ging van de oorlog in Vietnam en onvoorwaardelijke stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam bepleit In. een gelijktijdig in Londen en Hanoi uitgegeven verklaring zeg gen de drie geestelijken rabbijn Feinberg uit Toronto (Canada); de Amerikaanse methodistenpredikant Muste en de Anglicaanse geeste lijke Reeves dat naar hun inzicht de regering en het volk van Noord- Vietnam vastbesloten zijn voor hun onafhankelijkheid en de uit eindelijke hereniging van het land te strijden. Het is aan de Amerikaanse rege ring om het initiatief te nemen teneinde tot vrede in Vietnam te komen, aldus de geestelijken. In hun verklaring wordt opge roepen tot stopzetting van de bom bardementen, die volgens de gees telijken geen enkele militaire rechtvaardiging hebben, maar in tegendeel leiden tot. nauwer aan eensluiten van het Noordvietname se volk en tot verheviging van de verzetswil tegen het Amerikaanse C.osobl Mogodór hen zijn er 47 aan boord genomen van het Poolse schip „Batorv". Het lijk van het vermiste beman ningslid is opgepikt. Volgens deze berichten is het vaartuig na de ontploffing in de machinekamer gezonken. Aan de reddingsoperaties nam een vliegtuig van het, 57ste Ame rikaanse luchtreddings- en ber gingssquadron uit.I.ajes op de Azo ren deel. Uit het toestel sprongen twee parachutisten toen men zag dat de mannen in de reddingboten medische hulp nodig hadden. Ook de twee Amerikanen werden door het Poolse schip aan boord ge nomen. Volgens havenautoriteiten in Las Palmas zou de „Batory" de schipbreukelingen op het eiland Hierro of op het daar in de buurt gelegen eiland La Palma afzetten. Naar de maatschappij vanmor gen mededeelde, is de vermiste Nederlander de 24-jarige scheeps- werktuigkundige A. J. M. Sen- gers uit Mierlo. De maatschappij zei dat het aantal opvarenden van de „Jacob Verolme" 41 bedroeg. De „Batory" met schipbreukelin gen zou bij de Canarische eilanden zijn aangekomen en de mannen aan land hebben gezet. De opvarenden van de Neder landse èrtstanker „Jacob Verolme" die zondag na een explosie in het EN WEER TEGEN SOEKARNO Djakarta: Ongeveer vijfduizend demonstrerende studenten heb ben tijdens een betoging voor het hoofdkwartier van de marine en het leger de „zo spoedig moge lijke" verwijdering van Soekar- no geëist. Ooh vielen zij Soekar- no aan, omdat hij vijf vrouwen heeft inplaats van vierhetgeen normaal geacht wordt. Hier leest een studente de- eisen voor. Rechts een officier. De voorzitter van het Indone sische kabinetspresidium, gene raal Soeharto heeft zaterdag in een dagorder aan het leger ver klaard dat „onlangs gevonden documenten de schuld van Soe karno aantonen". In Djakarta, waar de studen ten van de anti-coinmunistische actiefronten nog dagelijk blijven betogen met de eis dat Soekarno voor het militaire tribunaal zei worden gebracht, wordt deze verklaring van Soeharto uitge legd als een teken, dat het leger heeft besloten zijn hand van het staatshoofd af te trekken. Vier maanden geleden onder drukte het leger nog studenten betogingen voor het presiden tiële paleis, maar naar de mening van buitenlandse waarnemers hebben het leger en de studen ten thans hun optreden gecoör dineerd om Soekarno te liqui deren door de verantwoordelijk heid voor de staatsgreeppoging van oktober 1965 op zijn schou ders te leggen. Volgens de voorzitter van het centraal bureau van de Islamie- tische studentenvereniging „Bed- doe Amang" is het aantal aan hangers van Soekarno-cultus in midden-Java, een traditioneel van de presdient, aanzienlijk verminderd. Geruchten, volgens welke mid den- en oost-Java de steunpun ten van Soekarno-gezinde ele menten zijn, noemde hij onzin, omdat „zij niet'in overeenstem ming zijn met de werkelijke situatie in die gebieden." Het wonderrecept van Soekar no voor het stabiliseren van de prijzen, het 14 verdiepingen tel lende warenhuis „Sarinah" in Djakarta, heeft geen succes op geleverd. Tegen het eind. van de maand zullen meer dan 1000 van de 3000 man personeel zon der werk komen. De reden is, dat er geen winst wordt ge maakt in het bedrijf, dat nog geen acht maanden geleden offi cieel werd geopend en vele mil joenen dollars kostte. Degenen die zullen blijven, zullen minder dan de helft van hun huidige salaris krijgen. Door gebrek aan goederen bleven negen van de 14 verdiepingen van het bedrijf in Djakarta leeg. Ondanks de teleurstellende resultaten in de Indonesische voorschip ter hoogte van de Cana rische eilanden in zinkende tos stand kwam, zijn opgepikt door het te hulp gesnelde Poolse vracht schip „Batory". De „Jacob Verolme", die onder commando van gezagvoerder W. Kruyer 23.000 ton ijzererts van Brazilië naar IJmuiden transpor teerde, meet 18.734 ton en is eigen dom van de Nederlandse ertgtan- kermaatschappii, een dochter van het Verolme-concern. Het schip werd in 1957 jn'. Alblasserdam vol tooid. Scheveningen-radio ontving zon dagochtend een noodsein van de Nederlandse zeesleper „Zwarte Zee", die meldde dat de beman ning van de „Jacob Verolme" in de boten was gegaan. De opvaren den zijn voornamelijk Portugezen. Alleen de officieren zijn Nederlan ders. De „Zwarte Zee", die de noodseinen van de „Jacob Verol me" had opgevangen, was onge veer 48 uur varen \an het zinken de schip verwiiderd. De Poolse vrachtvaarder „Batory" bleek ech ter dicht genoeg in de buurt te zijn om na een aantal uren de in vier reddingboten ronddobberende schipbreukelingen aan boord te ne men. De zee was tamelijk ruw. Het was wederom da „Zwarte Zee" die Scheveningen de goede tijding van de redding ken overbrengen. Het ongeluk met de „Jacob Ver olme" heeft twee slachtoffers ge- eist. Zondagavond laat moest de rederij meedelen, dat een van de officieren, een Nederlander, wordt vermist. Verder is een ander be manningslid, een bankwerker, ook afkomstig uit Nederland, ernstig gewond. De namen wilde de rederij nog niet meedelen, omdat men be zig was de familieleden op de hoogte te stellen. Het Poolse schip „Batory." werd te middernacht op een der Cana rische eilanden, vermoedelijk Las Palmas, verwacht. Het Nederlandse schip had 48 bemanningsleden aan boord. Van hoofdstad zijn elders in Indone sië filialen geopend. Het Indonesische volkscongres zal de regering vragen stellen over de uitgaven voor het huis houden van Soekarno en met name over de afzonderlijke huis houdens van de echtgenoten van de president zo meldt het pers bureau „Antara". Gevraagd zal worden, hoeveel huizen nu door de echtgenoten van de president worden be woond. Politieke leiders in het volks congres zeiden, dat tot nu toe niets bekend is over de uitgaven van de president op dit gebied. Zij wezen er op, dat een groot luxieus huis in Djakarta was ge bouwd voor mevrouw Ratna Sari Dewi, de in Japan geboren echtgenote van de president, die nu in Tokio de geboorte van haar eerste kind afwacht. Vol gens genoemde politieke leiders was dit huis gebouwd met staats fondsen. (ADVERTENTIE) na'p jip Hedenavond 19.25 uur TV Nederland I "Bozen uit «ie Woestijn" Joods Nationaal Fonds verg. 2-W67 Lo 660/038; 129. AANHOUDEND VRIJ ZACHT Tijdens het weekeinde trok een in diepte toenemende depressie snel over de Atlantische Oceaan in de richting van Ierland. Ze vult nu geleidelijk weer op en vervolgt haar weg in oostelijke richting naar ons land. Het front ervan zal vandaag het grootste deel van ons land met regen voorbijtrekken. Dinsdag blijft het weer in onze omgeving door de aanwezigheid van de depressie bepaald en moet er op half tot zwaar bewolkt weer worden ge rekend met enkele buien. Daar de depressie gevuld is met Ocea nische lucht zullen de tempera turen weinig verandering onder gaan. De vorstgrens ligt vrijwel stil ten zuiden van Scandinavië over noord-Denemarken, noord-Po len en de Balkan. In het noorden van Scandina vië komt zelfs zeer strenge vorst voor met temperaturen van be neden de 20 graden. medegedeeld door het K. N. M. I.: geldig tot dinsdagavond Minder koude nacht Aanvankelijk in het oosten en noordoosten van het land nog enige regen, overigens half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Krachtige tot ma tige wind tussen zuidoost en zuidwest. Minder koude nacht morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. DINSDAG 24 JANUARI Breskens Terneuzer. Hansweert Walsoorden v.m. 0.04 0.40 1.14 1.13 n.m. 0.34 1.10 1.44 1.42 WOENSDAG 25 JANUARI Breskens Terneuzen I-Iansweert Walsoorden v.m. 0.53 1.29 1.63 1.62 n.m. 1.22 1.58 2.32 2.31 ZON MAAN op onder op onder 24 8.32 17.12 14.35 7.46 25 8.31 17.14 15.50 8.38 26 8.30 17.16 17.17 9.15 27 8.29 17.18 18.49 9.42 28 8.27 17.19 20.20 10.02 29 8.26 17.21 21.48 10.18 30 8.24 17.23 23.15 10.32 31 8.23 17.25 10.45

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1