Gemeenteraad van Terneuzen Zaterdag 21 Januari 1967' Loodgieter na val overleden j. de begroting 1967, begrotingswijzigingen 1966 en besluit tot het aangaan van een geldlening van de Stichting Beschuttende Werkplaatsen „Midden Zeeuwsch-Vlaande- ren"; Pagïnp 6 TUSSEN TREIN EN PERRON GEVALLEN Ken vergeefse poging om op een rijdende trein te springen heeft gistermorgen het leven ge kost aan de 50-jarige Amster dammer G. M. Hendriks. Het on geluk gebeurde om half zes op het station Amsterdam-Amstel. De heer Hendriks kreeg na' zijn sprong de deur niet open en viel tussen de trein en het perron. Hij werd naar het Wilhelminagast- huis gebracht, waar hij kort na aankomst overleed. OVERLEDEN MAN LAG VIJF WEKEN IN ZIJN WONING Donderdagavond is in Amster dam in een woning in de Pieter Nieuwlandstraat het lijk aange troffen van de 76-jarige heer L. Moorman. Een onderzoek wees uit, dat de man circa vijf weken geleden een natuurlijke dood was gestorven. Buren hadden, ge merkt, dat bij de heer Moorman, die alleen woonde, al geruime tijd de gordijnen dicht waren, waarna zij de politie waarschuw den. BRAND DOOR SPELEN MET LUCIFERS Het spelen met lucifers van een 4-jarig jongetje heeft een felle uitslaande brand tot gevolg gehad in de oudste buurt van Amersfoort, het „havik". Tegen twaalf uur vrijdagmorgen kwam het knaapje naar beneden ren nen met de angstige roep: „Brand". Het vuur greep snel om zich heen en vond dankbare brandstof in de goederenvoor- raad van de in het pand geves tigde zeilmakerij. Een inwonen de dame en een bezoekster moes ten uit het bovenraam springen om aan het vuur te ontsnappen. De brandweer rukte uit met groot materiaal en greep de brandhaard van twee kanten aan met zes stralen, daarbij vooral aandacht bestedend aan een be lendende muziekhandel. Het huis brandde echter volledig uit. De eigenaar van het pand is tegen brand verzekerd, de hoofdbewo ner de heer H. Ansink, echter niet. MAN VAN WEEKLOON BEROOFD Drie mannen hebben donder dagnacht de 23-jarige kistenkeer- der B. van Eijk op de Wetering schans in Amsterdam van zijn loonzakje met 110 beroofd. De heer Van Eijk, die van zijn werk bij een brouwerij kwam, werd door twee van hen van achteren vastgegrepen terwijl de derde hem enkele stompen in de maag streek gaf en het geld uit zijn binnenzak haalde. De aanvallers verdwenen daarna in een rood volkswagenbusje. Het slachtof fer werd met hevige maagpijn ter observatie in het Wilhelmina- gasthuis opgenomen. BABYLIJKJE GEVONDEN Een arbeider van de Pegus heeft gisteren in het water van de industriehaven in Utrecht het lijkje gevonden van een pasge boren baby. Het kindje was van het vrouwelijk geslacht. Het lijkje is overgebracht naar het schouwlokaal van de politie, waar dr. Voortman van het gerechte lijk laboratorium in Den Haag sectie heeft verricht. De politie stelt een onderzoek in. BIJ OVERSTEKEN VERONGELUKT Bij een verkeersongeval op rijksweg 16 in Zevenbergsche Hoek (gem. Zevenbergen) is gis teren de 62-jarige A. J. Strijdonk uit Breda om het leven gekomen. Hij werd bij het oversteken van de weg door een personenauto aangereden en was op slag dood. De heer Strijdonk had zijn auto aan de kant van de weg neerge zet en was uitgestapt om te gaan kijken bjj een vrachtwagen, die dwars over de rijbaan voor het tegemoetkomende verkeer stond. De vrachtwagen, afkomstig uit België, was tegen een op de vluchtstrook staande vrachtwa gen gebotst en was dwars over de rijbaan komen te staan, waar bij een deel van de lading kunst mest op de weg was terechtge komen. VRACHTWAGENBESTUURDER VERONGELUKT Op de Warnsveldse weg in de gemeente Lochem is vrijdagmor gen de 21-jarige vrachtwagen bestuurder G. P. Strootman uit Willemstad bij een ongeval om het leven gekomen. De heer Strootman, die een vrachtwagen bestuurde, beladen met ijzeren platen, reed iets over de as van de weg en kwam daar door eerst in lichte botsing met een stilstaande autobus en botste daarna frontaal tegen een achter de autobus stilstaande tankauto. Bij deze botsing ging de lading van de vrachtwagen schuiven en werden de ijzeren platen door het achterschot van de cabine gedrukt. De bestuurder raakte beklemd en was op slag dood. De 47-jarige loodgieter W. uit Eijsden, gehuwd en vader van 3 kinderen, heeft donderdagavond op een bouwwerk in Rijckholt 'n ernstige val gemaakt, tengevolge waarvan hij gisteren in het zie kenhuis in Maastricht is overle den. Bij het spannen van een stuk plastic voor een deuropening ver loor de loodgieter het evenwicht en viel door de opening van de keldertrap op de ongeveer twee meter lager gelegen betonnen vloer. Gehouden op donder Aanwezig: Voorzitter: J. C. Aschoff, burgemeester. Wethouders: M. de Vos, F. M. Berbers en D. Binne- kamp. Raadsleden: A. Ramondt, A. J. Verbrugge, A. C. S van Breda Vriesman, R. Hol, P. J. Huijbrecht, J. M. Hameiink, H. A. Brakman, M. J. M. van Nispen, Mevr. J. M. DoppegieterThiel, H. A. M. A. de Meijer, J. A. de Feijter, D. M. Ollebek en F. Dieleman. Secretaris: A. J. van Pagee. Afwezig met kennisgeving: Mevr. E. Dooms Ortelee. De Voorzitter: Mevrouw, mijne heren, ik open deze vergadering en deel U mede, dat met bericht van verhindering afwezig is Mevr. Dooms. Zij ver zocht de secretaris haar groeten aan de raad over te brengen en zij hoopt, dat zij binnen enkele we ken weer gezond is. Wij hopen dit met haar. 1. Ingekomen stukken a. het door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluit van 25 augustus 1966, tot aankoop van een zestal percelen aan de Baandijk; b. idem van 27 oktober 1966, tot verkoop van grond in het exploitatieplan „Oudelandse Hoeve" aan Gebr. v. d. Poel N.V.; c. idem van 27 oktober 1966, tot verkoop van een perceel grond in het Industrieterrein „DriewegenMr. F. J. Haarmanweg" aan W. Riemens te Terneuzen en aan N.V. van Doezelaar en Dobbelaar i.o. te Terneuzen; d. idem van 25 augustus 1966 tot onderhandse aanbesteding van de bouw van een opvang- school in het bestemmingsplan „Oudelandse Hoeve"; e. idem van 27 oktober 1966 tot onderhandse aanbesteding van de aanleg van bestratings- werken met bijkomende werken ten behoeve van het winkelcentrum te Sluiskil; f. idem van 27 oktober 1966 tot onderhandse aanbesteding van de aanleg van een gedeel te weg met riolering in het exploitatieplan „Sluiskil" (omgeving Canisvlietstraat); g. idem van 27 oktober 1966 tot verhoogde deelneming in het aandelenkapitaal van de N.V. Bouwfonds voor Nederlandse Gemeen ten; h. brief van Gedeputeerde Staten van Zeeland d.d. 14 november 1966, inzake de uitkering in verband met nacalculatie „trend" 1966 aan secretarissen, ontvangers en ambtena ren van de burgerlijke stand; i. controle-rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeenten; k. notulen van de vergadering van het Alge meen Bestuur van de Schoolartsendienst Zeeuwsch-VIaanderen, op dinsdag 25 ok tober 1966; 1. de rekening 1963 en 1964, begrotingswiizi- gingen 1965 en 1966 en de begroting !9p7 van de Instelling voor Buitengewoon Lager Onderwijs in Oost Zeeuwsch-VIaanderen; m. de rekening 1965, begrotingswijzigingen 1966 en 1967 en de begroting 1967 van o'e Opleidingsschool voor gemeentepolitie te Wassenaar; n. brief van het Handelscentrum Terneuzen, inzake een koopavond voor de kom van de gemeente; o. brief van het R. K. Kerkbestuur, inzake bij drage in de kosten van bijkomende werken bij de Triniteitskerk; p. notulen van de vergadering van de commis sie voor de gemeente-financiën op 9 decem ber 1966 en van de commissie voor open bare werken op 12 december 1966. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform de voorstellen besloten. 2. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het, op voordracht van het Nederlands Katho liek Vakverbond, benoemen van de heer A. F. d'Hont, Korenbloemstraat 3 te Terneuzen, als lid van het bestuur van de Stichting Beschut tende Werkplaatsen „Midden Zeeuwsch-VIaan deren"; De Voorzitter: Ik verzoek de heren De Feijter en Hol samen met mij het stembureau te vormen. Uitgebracht worden 16 stemmen, alle op de heer A. F. d'Hont. De heer d'Hont is benoemd. 3. Idem tot aankoop van een drietal percelen grond, gelegen in het exploitatieplan „Sluiskil"; Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 4. Idem tot verkoop van een perceel grond, ge legen Jn het exploitatieplan „Catspolder", aan de heer F. J. Fermont; Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 5. Idem tot verlening van optie op gronden, ge legen in het exploitatieplan „Industrieterrein DriewegenMr. F. J. Haarmanweg", aan Van Leer's Vatenfabrieken N.V. te Amstelveen; Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 6. Idem tot het bouwrijpmaken van hef terrein tussen de Willem de Zwijgerlaan en de Irene- straat en verkoop aan gegadigden ten behoeve van de bouw van autoboxen; Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 7. Idem inzake het rapport van de Werkgroep Regionaal Woonwagenkamp Zeeuwsch-VIaan deren; De heer Hol: Mijnheer de voorzitter, wij gaan volledig akkoord met het standpunt van het college van burgemeester en wethouders. Inderdaad is er nog slechts een wetsontwerp en ook naar onze mening is deze zaak thans niet opportuun. De heer Verbrugge; Wij gaan ook volledig ak koord met Uw voorstel. Is overigens de aandacnt die momenteel besteed wordt aan de bewoners van het woonwagenkamp naar Uw mening voldoende? Ik denk aan het onderwijs. Is er voldoende toe zicht op, dat de kinderen onderwijs volgen? De heer De Vos: Het aantal woonwagens, dat Terneuzen bezoekt, is altijd bijzonder gering. De ig 22 december 1966 accomodatie van het woonwagenkamp is overigens niet zo best en zeker niet ideaal te noemen. Mede in verband met de werkzaamheden die in de om geving worden verricht hebben wij er de laatste tijd niet zoveel aan kunnen doen. Uiteraard zullen wij, zolang de huidige wet geving blijft bestaan, moeten zorgen, dat er een gelegenheid is, waar woonwagens kunnen staan. Wanneer het wetsontwerp tot wet wordt ver heven, zullen de voorschriften heel wat stringen ter worden en alsdan zal wellicht een oplossing in regionaal verband moeten worden gezocht. Wat het onderwijs betreft moet ik zeggen dat ik hier van niet zo op de hoogte bén, maar ik meep, dat er wel eens kinderen naar de lagere scholen gaan, maar zoals ik al zei, er staan weinig of geen wa gens op dit terrein. i Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 8. Idem tot het verlenen van medewerking ex ar tikel 72 van de Lageronderwljswet 1920 aan het bestuur van de H. FamtHeschool; Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 9. Idem inzake uitbreiding van het leerplan van de U. T. S. (Chemische procestechniek); De heer Hol: Het spreekt welhaast vanzelf, dat onze fractie dit voorstel van burgemeester en wet houders bijzonder toejuicht. Persoonlijk wil ik mij aansluiten bij datgene, dat door de heer Ramondt terzake is opgemerkt in de vergadering van 8 de cember j.l. Naar óns gevoelen is het zo dat, als er ergens behoefte is aan een dergelijke opleiding, dat toch wel Zeeuwsch-VIaanderen is. Gelet op de reeds gevestigde industrieën in de kanaalzone hoop ik dat het gevraagde Koninklijk Besluit niet al te lang op zich zal laten wachten. Ik verheug mij er over, dat er talrijke adhesie-betuigingen zijn bin nengekomen. De heer De Meijer: Ik wil me graag aansluiten bij de woorden van de heer Hol. Wij zijn verheugd,' dat zo kort nadat hierop in de algemene beschou wingen is aangedrongen, al van de zijde van de U. T, S. deze aanvrage is ontvangen. Wij kunnen niet anders dan onze adhesie betuigen aan dit voor stel. Ik vind dat nog een beetje zwak uitgedrukt; wij willen dit graag steunen en U verzoeken te be- voëgder zijde, zowel ten departemente van Onder wijs als van Economische Zaken, eventueel wat druk uit te oefenen teneinde te bevorderen, dat dit zo spoedig mogelijk wordt geregeld. Wij menen voorts dat deze afdeling een grote uitbreiding moet ondergaan en men door middel daarvan komt tot een hoger plan van technisch onderwijs, zon der dat wij hierbij de naam van H. T. S. behoeven te noemen, maar daarbij wel in die richting den ken. De heer De Feijter: Mijnheer de voorzitter, wij stemmen ook volledig in met het voorstel van burgemeester en wethouders en wij hopen dat op deze weg kan worden voortgegaan. De heer Van Breda Vriesman: Naar wij gehoord hebben van de directies van verschillende bedrij ven gaat het tegenwoordig meer en meer naar automatisering toe en daarvoor zal veel hoger technisch personeel nodig zijn, terwijl de onge schoolden er buiten zullen staan. Daarom achten wij het zeer belangrijk voor deze streek, dat deze opleiding er zo snel mogelijk komt. De heer Ramondt: Ik acht mij er van ontslagen terug te komen op wat ik gezegd heb bij de alge mene beschouwingen, maar ik wil ook nu pleiten voor de meest mogelijke steun. De heer Binnekamp: Mijnheer de voorzitter, zo als al door verschillende sprekers is opgemerkt, is er een groot aantal adhesiebetuigingen ontvangen. Ik meen, dat dit op zichzelf reeds de noodzaak van deze uitbreiding onderstreept. Mocht er steun ge vraagd worden bij ons college om druk uit te oefenen teneinde deze zaak zo snel mogelijk voor eikaar te krijgen, dan is ons college bereid die steun te geven, omdat wij er van overtuigd zijn, dat deze uitbreiding zeer noodzakelijk is. Zonder hoofdelijke stemming wordt confonn het voorstel besloten. 10. Idem inzake uitbreiding van het leerplan van de L. T. S. (individueel technisch onderwijs me- taalbewerken en timmeren); Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 11. Idem tot het vaststellen van de maximum-be dragen voor 1967 van de in rekening-courant te verstrekken kredieten aan diverse instellin gen; Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 12. Idem tot vaststelling van de kasgeldlimiet voor het le kwartaal 1967 en inzake belegging van eventueel ter beschikking komende liquide mid delen; De heer De Meijer: Ik zie tot mijn verwondering, dat in de kwestie van de betaling van de uitkering ten aanzien van de Nieuw Neuzenpolder nog steeds geen voortgang is gekomen. Het is nog altijd de zelfde situatie als toen ik een maand of 4 a 5 geleden nog achter de b. en w.-tafel zat. Ik vind dit bedroevend. De heer Berbers: Mijnheer de voorzitter, ik kan de heer De Meijer de verheugende mededeling doen, dat vandaag bericht ls ontvangen, dat op zeer korte termijn deze bedragen zullen binnen komen. Zonder hoofdelijke «temming wordt conform het voorstel besloten. 13. Idem tot wijziging vam A. De begroting 1988 van de aoctate dienst] B. De gemeente-begroting 1986; C De begroting 1967 van de dienst openbare werken; D. De begroting 1967 van het grondbedrijf; E. De gemeente-begroting 1967; De heer Huijbrecht: In de 22e wijziging van de gemeentebegroting 1966 is de post vermeld voor het welstandstoezicht op het artistiek en esthetisch bouwen. Ik zou het college van burgemeester en wethou ders willen vragen, er bij de commissie op aan te dringen, dat rekening wordt gehouden met de men sen die willen bouwen en of men een open oog wil houden voor de ontwerpen van andere architecten. De heer De Vos: Deze zaak is uitvoerig aan de orde geweest bij de behandeling ven de begroting in de vorige raadsvergadering en heb aan het geen ik bij die gelegenheid heb gezegd slechts wei nig toe te voegen. Men moet bedenken dat de wel standscommissie geen rekening houdt zo meet het ook zijn en ik neem zonder meer aan dat het zo is met het feit, van wie een bepaald ontwerp is. Zij moet bekijken en beoordelen hoe een ont werp op zich is en of het past in de omgeving. Ik geef onmiddellijk toe dat dit een kwestie is van subjectief inzicht. Men kan van mening verschil len over een bepaald object, of men dat mooi of passend vindt, maar wij hebben een welstandscom missie ingesteld en wij moeten deze commissie de gelegenheid geven de plannen op hun eigen merites te beoordelen. Indien er klachten over bepaalde gevallen zijn, laat men zich dan beklagen bij het college van burgemeester en wethouders. Dit is in bepaalde gevallen al eens gebeurd en wij zijn altijd bereid te bezien hoe dit zit. Het kan immers best zijn, dat deze commissie eens een keer eisen stelt, die naar de mening van betrokkenen te hoog zijn. Dit is een commissie van deskundigen, die expres is ingesteld om bouwplannen op welstands- eisen te beoordelen en ik herhaal, dat men daar over van mening kan verschillen. Wat de ene mooi vindt, daar vindt de ander niets van. Dat komt wel meer voor. Denk maar aan de beelden. De heer Huijbrecht: Het is duidelijk, dat ik zo even niet bepaalde architecten op het oog had, maar dat ik het in het algemeen bedoel. Overigens dank ik de wethouder voor het positieve geluid dat hij laat horen, namelijk dat, als men echt van mening verschilt met de commissie, men zich dan tot het college kan wenden. De heer De Meijer: Voor wat betreft deze wel standscommissie meen ik, dat het toch wel goed zou zijn eens advies te vragen bij verbouwings objecten, bijv. in de oude kom. Hier gelden eigen lijk geen bepaalde bebouwingsvoorschriften en door het vragen van adviezen kan worden voor komen, dat er dingen gebeuren, waar wij achteraf niet zo gelukkig mee zijn. Het komt mij. gewenst voor dat deze commissie ook dergelijke zaken eens onder ogen krijgt. De heer Ramondt: Ik wil nog even nader ingaan op het antwoord van de heer De Vos. Hij heeft te recht gesteld dat het oordeel van een dergelijke commissie uiteraard subjectief is. Dit kan ook moeilijk anders. Het is dus ook zo, dat deze com missie aan praktisch geen voorschriften is gebon den en dat de enige beroepsmogelijkheid inderdaad ligt bij het college van burgemeester en 'wethou ders. Toch wil ik graag een beroep doen op deze com missie dat zij zich te allen tijde bewust is, dat een subjectief oordeel wordt gegeven, waarbij te allen tijde moet worden voorkomen dat op dit gebied moeilijkheden worden geschapen. De heer De Vos: Mijnheer de voorzitter, in ant woord op hetgeen de heer De Meijer vroeg, kan ik mededelen dat belangrijke verbouwingen evengoed als nieuwbouw aan deze commissie worden voor gelegd. Dat is al lang zo en ik stel me voor, dat dit ook zo blijft. In eerste instantie beoordeelt de directeur van openbare werken of een plan, hetzij nieuwbouw, hetzij verbouw, door de commissie moet worden behandeld. Overigens wil ik er in dit verband nog op wijzen, dat van een afwijzend besluit van ons college beroep op de gemeenteraad mogelijk is. Alsdan kan de gemeenteraad er over beslissen. Er bestaat dus altijd een mogelijkheid deze zaak opnieuw aan de orde te 'stellen. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform de voorstellen besloten. ■14. Idem voor voorlopige vaststelling van de rekeningen 1964 van het grondbedrijf, het wo ningbedrijf, de sociale dienst en van de ge meente-rekening 1964; Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform de voorstellen besloten. 15. Rondvraag; De 'heer Hol: Mijnheer de voorzitter, nu in de bouw de zaak is vrijgegeven rijst de vraag of dit nog perspectieven inhoudt ten onzichfe van een nieuw stadhuis. Kunt U ons inlichten of de moge lijkheid bestaat dat U binnenkort weer de helm oozet en een eerste naai gaat heien, nu voor het Terneuzense stadhuis? De Voorzitter: Ik zou dit heel graag doen.'Des tijds is een rijksgoedkeuring voor het stadhuis aan gevraagd en de daarop betrekking hebbende stuk ken zijn vanmorgen terugontvangen. Wij mogen de rijksgoedkeuring nu zelf afgeven. Wij moeten echter eerst geld hebben. De heer Huijbrecht: Mijnheer de voorzitter, ik wil graag de verbetering van het kanaal van Zuid- Beveland aan de orde stellen, waarover ik kort geleden een artikel heb gelezen, hetwelk verband hield met het gereedkomen van de nieuwe binnen- vaartsluis alhier, welke geschikt is voor grote duw- treinen. Het kan U bekend zijn, dat duwtreinén hu het meest gebruikte vervoermiddel zijn vóór het massavervoer. Aangenomen mag worden, dat de frequentie, waarmede deze gebruikt worden, sterk verhoogd zal worden. Nu is er een fcottle-neck tus sen de Rijn en de Kanaalzone Zeeuwsch-VIaande ren, namelijk het kanaal door Zuid-Beveland, dat zeer waarschijnlijk door het graven van het nieuwe Schelde-Rijn-kanaal niet meer verbeterd 'zal wor den. Het kanaal door Zuid-Beveland is totaal on geschikt voor grote duwvaart. Dit is niet alleen een zaak voor Nederland, want onze Belgische zuiderburen zullen hier ook wel belangstelling voor hebben en ik vraag mij af, gezien de activi teiten rondom de havens en de artikelen daarover, of het zo langzamerhand niet eens tijd wordt te bekijken of er in deze situatie verbeteringen kun nen worden aangebracht, zodat later de kanaal zone en het achterland niet de boot in'dit geval de duwboot zullen missen, die zij toch zó drin gend nodig hebben. Bezien zou kunnen worden of er bijv. een doorsteek gemaakt kan worden bij Waarde, welke dan gelijktijdig gerealiseerd zal moeten worden. Gebeurt dit niet, dan 'voorzie ik in de wat verdere toekomst voor de kanaalzone een grote handicap op het gebied van dit vervoer. Ik kan mij, mijnheer de voorzitter, voorstellen dat U hier niet direct een antwoord op kan geven. De Voorzitter: Dat' zeiden wij zojuist tegen el kaar. De heer Huijbrecht: Het toenmalige college van burgemeester en wethouders heeft toegezegd, dat deze zaak zou worden bekeken en Ik dacht dat het bekijken wel ongeveer gebeurd zou kunnen zijn. De heer De Meijer Ik wil mij aansluiten bij het geen de heer Huijbrecht heeft gezegd. Ruim een jaar geleden rijn deze vragen opgeworpen, mede omdat het voorste! voor de Schelde—Rijn-verbin ding voorzag in een doorsteek bij Waarde, doch te elfder ure bleek toen, dat dit niet gerealiseerd zou of kon worden in verband met het Kreekrakplan, naar ik meen. De doorsteek bij Waarde zou wor den uitgevoerd met een schutsluis, geschikt voor duwvaart. Te zelfder tijd heeft de Nederlandse regering laten weten dat aan het kanaal Wemeldinge-Hans- weert niets meer zou gebeuren, dan het hoog no dige onderhoudswerk. De regering heeft zich dus wel op het standpunt gesteld, dat de oplossing is de doorsteek bij Waarde. De tegenstroom is van Antwerpse zijde gekomen. Wij weten ook, dat Gent geprotesteerd heeft, evenals Terneuzen. In ver band met de opmerkingen van de heer Huijbrecht en gezien onze aangename relaties, die naar ik gehoord heb op zeer prettige wijze weer zijn op genomen, meen ik dat contact moet worden ge zocht met Gent en samen moeten nagaan of hier tegen iets te ondernemen valt. Ik ben namelijk bang dat, als de doorsteek niet tegelijkertijd met het kanaal wordt gerealiseerd, deze er niet spoedig meer zal komen. Dat zou voor ons in de kanaal zone èn voor Gent een grote tenachterstelling zijn ten ODzichte van Antwerpen, Brussel en Midden- Beigië. De Voorzitter: Wij zullen dit intern bekijken en het lijkt me een goede suggestie dit samen met Gent op te nemen. Wat de Zevenaarhaven betreft, waarover wij de vorige vergadering spraken, kan ik U mededelen, dat hierover besprekingen wor den gevoerd. Wij hopen U binnenkort meer daar over te kunnen laten horen. De heer Van Breda Vriesman: Mijnheer de voor zitter, de dagen gaan weer lengen en nu moeten wij tijdig nog eens onze gedachten laten gaan over ons zwembad en hopelijk onze zwembaden. De statistiek leert ons, dat we per seizoen ge middeld 13 mooie en 30 redelijke dagen heh,b"n, die het buiten zwemmen mogelijk er. aangenaam maken. Reeds eerder dit jaar heb ik op de mo gelijkheid gewezen om het water van het open- Juchtbad te verwarmen. Wethouder De Vos meen de toen dat er in het algemeen meer boven dan onder water werd gezwommen. Hij meende, dat het bezoek aan het zwembad niet zou toenemen. In het weekblad „De Zwemkroniek" van 2 decem ber 1966 wordt de situatie in het openluchtbad „De Kromme Rijn" te Utrecht bekeken voor en na de verwarming, zulks rekening houdende met buiten temperatuur en vergelijkbare dagen. Deze verge lijking spreekt voor zichzelf. Bovendien kan het bad met een watertemperatuur reeds 1 mei wor den geopend of nog eerder. De watertemperatuur wordt op 22 graden Celcius gehouden. Ik moge U hierbij een nauwkeurige statistiek aanbieden. Tevens wil ik U niet onthouden de visie van de Kon. Nederlandsche Zwembond, blijkend uit een brief aan de heer Geerling te Sluiskil. Deze brief luidt als volgt: „Geachte heer Geerling, Naar aanleiding van bij ons binnengekomen berichten zou men in Terneuzen een overdekt bad(je) willen gaan stichten met een lengte van 25 meter en een breedte van 8 meter. Met begrip voor het verlangen recreatie, instructie en sport iets te geven menen wij dat het doel wordt voorbijgeschoten. Voor zo ver ons bekend zal de gemeente Terneuzen in de niet al te verre toekomst zich snel ontwik kelen met als gevolg een inrichting die bij het bereiken van een zielental van bijv. 35./40.000 te klein zal zijn. Zeker als in die inrichting schoolzwemmen uit omliggende gemeenten zou kunnen worden gerealiseerd. Ideaal zou zijn een inrichting van 25 x 12 m. Zou dit kostentechnisc'n op dit moment niet te realiseren zijn, zou het aanbeveling verdienen te overwegen beter nu naar een in- structiebad van 8x16 'z/:>, (12(4) meter te streven en daarbij rekening te houden met een bijbouwen op later tijdstip van een kuip van 25 x 12 (a 15) meter, waarbij het diepte verloop tevens een betere spreiding zal kun nen krijgen. Bij dit alles in overweging te nemen dat de gemeente Terneuzen voorlopig als eerste ge meente zal fungeren in Zeeuwsch-VIaanderen, die de beschikking heeft over een overdekte zweminrichting. Mogelijk kunt U aan de hand van het boven staande één en ander ter plaatse nog eens ter discussie stellen". We. moeten ons natuurlijk houden aan het finan cieel haalbare. De zwembond beschouwt voor deze snelgroeiende gemeente een bad van 25 x 12 een instructiebad van 8 x 16% als ideaal. In Katwijk wordt dit op het ogenblik uitgevoerd en daar zouden we cijfers over de kosten kunnen krij gen. Ik hoorde cijfers van 1.600.000,De goed koopste oplossing zou zijn: het buitenbad verwar men, en. een instructiebad bouwen, wat vooral voor schoolzwemmen een noodzaak is. Wat de fi nanciële kant betreft zou kunnen worden gepraat met de Verenigde Sportfondsenbacen N.V. en de Nederlandse Sportfederatie. In Zaltbommel bijv. hééft de N. S. F. een bijdrage a fonds perdu ge- gevén van 100.000,een renteloze lening van 124.000,—. Ook de Nederlandsche Heidemaatschappij begint zich op dit gebied te bewegen en heeft in opdracht van de gemeente Sliedrecht een aanvang gemaakt. Dit lichaam is voorstander van het combineren van een overdekt zwembad met gymnastiekzaal of sporthal. nc Het feit dat ik dit punt weer aan de orde breng, spruit voort uit een gevoel van onbehagen, n.l. als we een te klein bad hebben gebouwd, dan werdt een vergroting later veel kostbaarder en zal dan op de lange baan worden geschoven. De heer De Vos: Het is wel wat moeilijk om over dit uitvoerige relaas iets te zeggen. Ik heb hier de statistiek vóór me, maar als ik deze vluch tig bekijk, dan zie ik dat deze niet gaat over april en mei maar over de maanden augustus en ge deeltelijk september. De heer Van Breda Vriesman: Kijk maar eens naar de start. Men is hier pas mee bezig. De heer De Vos: Er is in het zwembad alhier ook ai wel gezwommen tot 15 september. De heer Van Breda Vriesman: Ja, op 31 decem ber zwemt er ook wel eens iemand. De heer De Vos: Het is niet zo eenvoudig en nogal kostbaar om dit bad te verwarmen. Gveri gens wijs ik er op, zoals al eerder is gedaan, dat bij daling van de temperatuur in het midden van de zomer het zwembadbezoek onmiddellijk sterk afneemt. Wij kunnen ook statistieken overleggen, waarin temperaturen worden vermeld met daar naast de aantallen bezoekers en dan zult U zien dat deze afname niet zo langzaam gaat. Dat gaat van 2500 per dag naar 3 a 400 en dat is dan een gevolg van de buitentemperatuur, maar niet van de temperatuur van het water. Als het een week warm is geweest en de dag daarop is het koud, dan komen de mensen niet meer, maar dan is de temperatuur van het water nog wel goed. Het is dan ook de vraag of verwarmen van het water de moeite en kosten loont. Wanneer men elders daar mede is begonnen, dan moet men zich voor wat betreft het resultaat niet baseren op gegevens ais men pas is- begonnen, maar als men een zekere periode bezig is. Dan eerst kan men zeggen of het bezoek daardoor belangrijk is toegenomen. De heer Van Breda Vriesman: De wetenschap dat het water verwarmd is, trekt de mensen er heen. De heer De Vos: Het belangrijkste voor een open bad is de buitentemperatuur. Degenen, die een zwembad bezoeken brengen vaak meer tijd door buiten dan in het water. Het gaat mede om het zonnebad en af en toe neemt men in het algemeen dan een duik in het water en wanneer het weer niet gunstig is, dan mag het water nog zo goed van temperatuur zijn, maar dan trekt de massa het niet aan om er naar toe te gaan. Verwarming van het water zal daar niet veel aan veranderen. De heer Van Breda Vriesman heeft een aantal moge lijkheden genoemd en de voorkeur uitgesproken voor een groot bad. Ik wilde, dat wij er spoedig aan zouden kunnen beginnen, maar wanneer wij daarop moeten wachten, dan zal dit heel lang duren. De heer Van Breda Vriesman noemde ver der het zwembad in Sliedrecht. Ik wijs er op, dat het daar niet gaat om een ontwerp, maar om een zwembad dat al in exploitatie is. Wij hebben dit bad bekeken en Burgemeester Rijpstra kon het niet laten even een duik te nemen. Dit bad is al lang in exploitatie en het voldoet bijzonder goed. Het voor deze gemeente ontworpen bad is naar het voorbeeld van dat van Sliedrecht gemaakt, alleen is het daar L-vormig. Het ontwerp voor ons bad is gemaakt door de Ned. Heide Mij. Het voor deze gemeente ontworpen bad is geen volwaardig overdekt zwembad, maar toch zou ik willen, dat wij er direct zo één hadden. Nog liever wilde ik dat het wat groter was, maar, zoais gezegd, als wij daarop moeten wachten dan ben ik bang dat dit een erg langdurige kwestie wordt, terwij! nu de plannen gereed zijn. (Zie verder pag. 7)

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 6