Porgy Bess JAARREDE The Stork Town Dixie Kids Lazy River Six Jazz Band dag en nacht BENZINE tanken aan GARAGE VISSER denken Zaterdag 21 januari 1967 LIE V K 1 E ZEEUW Pagina 5 uitgesproken in de vergaderingder Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuws-Vlaanderen op vrijdag 20 januari 1967 door de heer Ir. R. H. van Krevelen, Voor zitter der Kamer. Slag in de lucht Hoge belastingen Haven- ontwikkeling Afvalwater De Westerschelde Verbindingen Oeverbeveiliging Polderlasten Eigekt woningbezit Argentijnse marine stelt ultimatum aan buitenlandse vissers HALF MILJOEN VERMIST BIJ BELGISCHE POSTERIJEN GLOMA SCAT Openbare verkoping Het woonhuis Openbare verkoping Terneuzen het Woonhuis N.V. Waterleiding Maatschappij „Zeeuws Vlaanderen" Een Jonge Administratieve Kracht PARKEERT ERREIN Boekhandel VAN DE SANDE Mijne Heren, Zoals u zich zult herinneren sprak ik in mijn jaarrede van vorig jaar de vrees uit dat het beleid van het kabinet Cals de welvaart in Nederland geen goed zou doen. Kort na het uitspreken van mijn sombere verwachtingen bezocht de toenmalige minister van eco nomische zaken, de heer Den Uyl, zijn politieke vrienden in onze pro vincie en verklaarde hij als kom- mentaar op mijn rede: de Neder landse economie wankelt niet. Welnu, als wij bezien wat zich in een jaar tijds heeft ontwikkeld, dan bevestigt dit dat het kabinet Cals een kabinet was van licht vaardige optimisten enerzijds en anderzijds een groep bestuurders die theoretische politiek lieten pre valeren boven praktische staat kunde. Wat hebben wij gezien? Dalende winstmarges, sluiting en inkrimping van bedrijven, af nemende investeringen, ernstig toe nemende werkloosheid, duur geld en een enorm tekort op de staats begroting, benevens een sterke in flatie, de grootste van alle kwalen. Ik sprak destijds de hoop uit dat men op de dwaling zijns weegs terug zou komen. Het is niet ge beurd en de katastrofale ontwik keling heeft geleid tot de val van het kabinet. 1966 is een jaar geweest van on rust op alle mogelijke gebieden en het heeft ons tot voor kort ontbro ken aan regeerders die de zaken wilden zien zoals zij waren, die kennis namen van de vele waar schuwingen die deskundigen her haaldelijk hebben laten horen en die zich niet verscholen achter de magogische kreten er. lege pater nalistische gebaren. Uit dit alles blijkt het grote be lang van de ondernemer om de po litiek op de voet te volgen. Zo doende was de bewering van een gedeputeerde in onze provincie, dat een voorzitter van een Kamer van Koophandel zich daar maar af zijdig van moest houden niet al leen ondemocratisch, maar een vol komen slag in de lucht. Mijne heren, ik sprak over de magogie. Eén van de ergste is wel het voortdurend in een ongunstig daglicht stellen van de onder nemer, resp. de onderneming, door alle mogelijke pressiegroepen en derzelver communicatiemiddelen. Men speelt hierbij een gevaarlijk spel, want het zijn juist de na de oorlog gegroeide en nieuw geves tigde ondernemingen die ons land in de richting sturen van een ge- industrialiseerde natie. En alleen een geïndustrialiseerd land met een groot, sterk en groeiend export pakket maakt welvaart mogelijk. Zij die menen dat de onderne ming daar is om hem uit te buiten, als melkkoe te gebruiken en als objekt voor naasting en socialisa tie, spelen met de ondergang van onze welvaart. Men bestudere eens de economische en industriële ontwikkelingen in de landen achter het „ijzeren gordijn" van de laat ste 20 jaar. Men zal zich daarnaast ook moe ten realiseren dat wij een klein land zijn en in een glazen huisje zitten temidden van de ons omrin gende grote landen, zodat wij niet moeten proberen te doen alsof wij met de wereld om ons heen niets te maken hebben. Ik noem bijvoorbeeld het stunte lige gedoe met de concessiever lening voor 't winnen van bodem schatten in de Noordzee, ik noem de het spel met allerlei pogingen om de onderneming te socialiseren, ik noem het luchthartig publice ren van begrotingscijfers waar des kundigen onmiddellijk doorheen zien, ik noem het in de wind slaan van waarschuwingen zoals van de zijde van het monetaire fonds, ik wijs op het vaak onpraktische be leid voor industrievestigingen en op onze abnormaal hoge en sterk progressieve directe belastingen. Het is niet voor niets dat een staatssekretaris èn de voorzitter van de centrale kamer van handels- bevordering èn de voorzitter van de kamer van koophandel te Maastricht ernstig waarschuwden, dat door al dit gedoe de goede naam van Nederland in het builen- Inad ernstig schade heeft geleden en dus de vestiging door buiten landse interessenten minder zou kunnen worden, terwijl vergrotin gen van Nederlandse bedrijven buiten onze grenzen worden gerea liseerd. Reeds 14 Nederlandse be drijven bouwden hun uitbreidingen in België. Het is onmogelijk om in atlan- tisch verband gezien de meeste kinderen en ouden van dagen te hebben, het geringste aantal wer kende vrouwen, de langste mili taire diensttijd, een matige arbeids- produktiviteit en haantje de voor ste te spelen op sociaal gebied, om dan toch op gelijk niveau te wil len leven met onze in velerlei op zichten beter gesitueerde handels partners. Dit is een harde maar recht lijnige waarheid en de praktijk heeft geleerd dat, wanneer wij deze niet onder ogen willen zien, onze welvaart in toenemende mate zal achterraken. Het is te hopen dat tnze spreekwoordelijke nuchterheid na het vervliegen van de welvaarts- roes van „het kan niet op" meer de overhand in ons denken en doen zal krijgen, zodat wij weer de tering naar de nering zullen zetten. Dan zullen wij erin slagen onze welvaart weer in stijgende lijn te doen gaan. Ik heb daarin nog het volste vertrouwen. Mijne heren, ik wil thans ons eigen gebied in ogenschouw ne men. In de eerste plaats ben ik dan van mening dat het belangrijkste gebeuren van het afgelopen jaar was dat de in Middelburg georga niseerde conferentie over de havenontwikkeling in zuidwest Nederland voor allen heeft duide lijk gemaakt welk een enorme po tentie de Westerschelde in de ko mende tijd vormt. De inhoud van de ongeveer terzelfder tijd gepubli ceerde zeehavennota van het rijk verbleekt hierbij, aangezien haar gegevens van te oude datum zijn en haar visie te beperkt is. Het was op deze conferentie niet zo zeer het besprokene dat zo belang wekkend was, maar het feit dat dit congres naar voren bracht dat het Westerscheldebekken de nieu we pool voor verdere economische ontwikkeling van Nederland kan worden. Hieruit vallen een aantal be langrijke conclusies te trekken. In de eerste plaats is het thans nood zakelijk dat op zo kort mogelijke termijn de havenschappen van Terneuzen of liever van de ka naalzone Zeeuws-Vlaanderen en van Vlissingen-Oost tot stand ko men, evenals de gemeentelijke her indeling van Zeeuws-Vlaanderen. Het is mijn stellige mening echter dat spoedig daarna een eigen Zeeuws orgaan tot stand moet ko men, dat overkoepelend werkt over alles wat te maken heeft met alle havens en plannen voor havens en industrialisatie langs beide oevers van de gehele Westerschelde. Het zal daarbij noodzakelijk zijn voor dit orgaan hoog gekwalificeerde deskundigen aan te trekken en over de nodige gelden te beschik ken, om met behulp van deze en van de diverse gemeentelijke, re gionale, provinciale en rijksinstan ties, die hiermee te maken hebben, een bekwaam en slagvaardig bu reau tot stand te brengen. Ook dienen hierbij de bestaande indus trieën te worden geraadpleegd om dat ik er zeker van ben dat deze waardevolle adviezen kunnen ge ven. Het moet mogelijk zijn om met dit krachtige apparaat op ge lijk niveau kontakten te onderhou den met Rotterdam en West-Bra bant enerzijds en met Antwepen en Gent anderzijds. Bijtijds zuilen allesomvattende studies gemaakt moeten worden van planologische aard betreffende de verbindingen, de landbouw, de recreatie en de afvalstoffen. Reeds tekenen zich problemen af die spoedig om be studering, resp. oplossing vragen. Ik noem de uitbreiding van de haven van Terneuzen waarover wij reeds in onze vorige vergadering spraken; de eventuele oliehaven of oliesteigers oostelijk van Terneu zen; de plannen die kort geleden door Antwerpen zijn gelanceerd voor een kanaal met sluizen naar Baalhoek; de inpoldering resp. be stemming van het land van Saaf tinge, waar enerzijds belangen van de landbouw liggen maar ander zijds het opdringen van de indus trie uit Antwerpen op de linker oever van de Schelde zijn schaduw vooruit werpt (Is het Antwerpse plan misschien dienstig voor een vaste oeververbinding over de Westerschelde?). Mijne heren, vanzelf kom ik op het probleem der afvalstoffen. Het is verheugend dat dit jaar een tweetal commissies tot stand is gekomen om het probleem van de industrieluchtverontreiniging te bestuderen en dat in deze commis sies het bedrijfsleven in ruime mate zijn vertegenwoordiging heeft gekregen. Betreurenswaardig is het daaren tegen dat de afvalwaterleiding kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen de laatste band met de industrie heeft doorgekapt en doof is gebleven voor reeds jarenlang door mij en anderen herhaalde verzoeken om tot inspraak, resp. kontakt tussen dit lichaam en de industrie te gera ken. Het is een ergerlijke toestand dat een openbaar lichaam, waar voor fondsen voor ruim 55 zijn verkregen uit een bijdrage van het ministerie van economische zaken, uitsluitend op grond van het feit dat deze leiding in de eerste plaats ten behoeve van de industrialisatie van de kanaalzone is opgezet, de industrie volkomen negeert. Dit temeer daar een enkel bestuurslid van dit lichaam reeds heeft ver kondigd dat de industrie maar moet opdraaien voor de tekorten, daarbij over het hoofd ziend dat het ministerie van economische zaken subsidieert om een efficient apparaat tot stand te zien komen, wat tevens zeggen wil dat 4 cent per m3 afvalwater dan wel net maximum moet zijn. Wil het be stuur echter allerlei woonkernen van riolering voorzien op kosten van de gemeenten, dan moet zij dit weten, maar dit niet verhalen op de industrie. Ik doe daarom langs deze weg een ernstig beroep op ons provin ciaal bestuur om druk uit te oefe nen op het bestuur van de afval waterleiding om haar zienswijzen op de kortst mogelijke tijd te her zien. En nu ik toch spreek over dit pijnlijke punt dat de industrie in voor haar belangrijke takken van openbare voorzieningen buiten spel wordt gehouden, memoreer ik ook de door mij reeds jarenlang bepleite inspraak van de industrie in de waterleidingmij voor industrie water in ons gebied. Mijne heren, keer ik terug tot het probleem van het afvalwater, dan constateer ik met genoegen dat de afvalwaterleiding in het oosten van Oost Zeeuws-Vlaande ren meer vorm begint te krijgen. Ik hoop dat men daar. wat het be stuurlijke betreft, niet het voor beeld van de afvalwaterleiding in de kanaalzone zal volgen. Dat de minister van verkeer en waterstaat zonder zich druk te maken over de toegezegde nadere studies over de consequenties heeft besloten het afvalwater van West- Brabant op de Westerschelde toe te staan, stelt ons teleur, maar hieraan zal wel niet veel meer te doen zijn. Mogen wij daaruit ech ter concluderen dat het reinigend vermogen van de Westerschelde wel bijzonder groot is, dan kunnen wij ons daarover slechts verheu gen, omdat dan industrievestiging waarbij lozing van afvalwater noodzakelijk is, langs de boorden van de Westerschelde nog grote perspectieven zou hebben. Daar naast zal men tezamen met onze zuiderburen moeten bestuderen, tot hoever de vervuiling door Ant werpen en zijn industrie van het Scheldewater zou kunnen gaan zonder ontwikkelingskansen in Zeeuws-Vlaanderen te belemme ren. Ten aanzien van de vaste af valstoffen is thans een gesprek gaande met de daarvoor deskundi gen van het rijk en de provincie om tot een misschien voorlopige maar dan toch doeltreffende op lossing te komen voor de Zeeuws- Vlaamse industrie. Mijne heren, ten aanzien van onze verbindingen over de Wester schelde kan ik weinig nieuws laten horen. Het verheugt ons dat de werkzaamheden te Perkpolder zo'n snelle voortgang hebben. Dat wij uiteraard gekant zijn tegen algemene tariefsverhoging, hebben wij in onze vorige vergadering reeds besproken. Dat men mis schien enkele technische herzie ningen, die gebaseerd zijn op de inmiddels verkregen ervaringen, zou willen doorvoeren, kan moei lijk bestreden worden. Het is wel van belang te memoreren hetgeen de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat te Middelburg on langs in een interview opmerkte, namelijk dat het opvallend is dat zo weinig inwoners van Zeeuws- Vlaanderen als regel gebruik ma ken van de mogelijkheid via hun „paspoort" reduktie te verkrijgen en vooral dat zo weinig bedrijfs auto's rittenboekjes voeren. Niet alleen bespaart dit geld maar ook tijd voor het controlerend perso neel, evenals de oprijtijd die straks steeds belangrijker gaat worden. Daarnaast is er nog een probleem voor het bedrijfsleven en wel het volgende. Vele bedrijven in ons ge- gebied hebben zowel Belgische als Nederlandse chauffeurs in dienst. De Belg kan echter geen Zeeuws- Vlaams paspoort krijgen en zo doende kan het bedrijf voor zijn vrachtwagen, die door een Belgi sche chauffeur wordt gereden, niet het gereduceerde tarief bedingen. Aangezien het hier naar mijn me ning om een behoorlijk aantal be drijven gaat, zouden wij de autori teiten willen vragen dan ook dit probleem ten behoeve van het Zeeuws-VIaamse bedrijfsleven te willen oplossen. Mijne heren, het is jammer dat de aanleg van de verbinding van Sas van Gent via de nieuwe brug naar Hulst nog geen stap verder is gekomen. Wij brengen dit punt gaarne nog eens onder de aandacht van de bevoegde instanties. De uitbreiding van de haven van Walsoorden is goedgekeurd en in middels wordt hieraan volop ge werkt, zodat verwacht mag wor den dat omstreeks juli 1967 deze belangrijke aanwinst voor Oost Zeeuws-Vlaanderen in gebruik kan worden genomen. Ten aanzien van Breskens ziet het er nu naar uit dat de plannen voor de oeverbeveiliging de eind fase van voorbereiding hebben be reikt en dat een en ander in de loop der komende jaren zal worden uitgevoerd, waarbij dan misschien tegelijkertijd ook de plannen voor een derde haven in Breskens kun nen worden opgenomen. In 1966 zijn vele voorzieningen ten behoeve van voldoende leiding water tot stand gekomen en zijn vele verdere plannen, naar wij bij geruchte vernemen, op touw ge zet. Een wat openlijker voorKch- ting van de industrie zou, mede gezien hetgeen ik hiervoor heb ge- \L zegd, op hoge prijs worden gesteld. Het aardgas stapt met rasse schreden verder door Zeeuws- Vlaanderen. In de loop van het afgelopen jaar zijn 6 grote indus triële ondernemingen op deze brandstof overgegaan en de ver bindingen van Sas van Gent uit met Gent en Eeklo zullen in uit voering komen, waardoor eerlang een ring door België naar Brabant de zekerheid van de aardgasvoor ziening in ons gewest nog zal doen toenemen. Zeer verheugd ben ik ook over de mededelingen van de directie van de P. Z. E. M. dat tot de bouw van een satellietcentrale, tevens waterfabriek, bij Terneuzen is be sloten, hetgeen twee belangrijke problemen in één zal helpen ver lichten. Ook de invoering van de nieuwe industrietarieven van de P.Z.E.M. betekent een stapje nader naar een prijspeil voor industrie-elektrici teit zoals we dat bijvoorbeeld ken nen uit Brabant, al hoop ik dan dat spoedig nog meerdere van deze stappen zullen volgen. Minder plezierig verrast is het bedrijfsleven door bet plotseling en zonder inleiding toepassen van de hoge polderlasten door de nieu we waterschappen. Hoewel wij enerzijds het tot stand komen van krachtige organisaties op dit ge bied toejuichen, moet men toch an derzijds de vaste lasten met name voor het. gebouwd binnen bepaalde perken houden. Daarnaast zal moe ten worden bestudeerd dat een in dustrie niet dubbel betaalt voor het van zijn terreinen afvloeiende water, n.l. zowel aan de afvalwa terleiding als aan de waterschap pen. Wij hebben dit punt aan de beherende instanties voorgelegd en wij vertrouwen erop dat voor dit vraagstuk binnen afzienbare tijd een oplossing zal worden ge vonden. Tenslotte, mijne heren, is reeds in de loop van 1966 het vergun ningstelsel voor nieuwbouw in onze provincie aanzienlijk verlicht. Voor de werkgelegenheid in de bouwnijverheid in onze provincie is dit van groot belang. Ik bepleitte dit dan ook reeds jaren. Wat mij echter blijft teleurstel len, is dat de overheid praktisch niets doet om het eigen-woning- bezit te stimuleren. Dit wordt al niet aangemoedigd door de hoge rente, maar nog minder door al die bouw van huizen door open bare organisaties, welker uiterlijk en kwaliteit meer Russisch dan Westeuropees aanaoen. Ik wil er hierbij op wijzen dat volgens een onlangs gepubliceerde statistiek in België het eigenwoningbezit 49 uitmaakt van het totale woningbe zit en in Nederland slechts 29 Wanneer men nu in bepaalde krin gen zo luid roept om bezitsvor ming, dan wijs ik erop dat hier één van de waardevolste gelegen heden daartoe zou kunnen worden geboden. Maar dan zullen wij af moeten komen van het in overvloe dige mate beschikbaar stellen van middelmatige woningwetwoningen voor huren ver beneden de kost prijs en het eigen woningbezit moeten stimuleren. Ik ben er bo vendien van overtuigd dat dit de kwaliteit van het nationaal huizen- bezit zeer ten goede zou komen. Mijne heren, aan het einde van mijn rede gekomen, wil ik een woord van hartelijke dank richten tot de ondervoorzitters en leden der kamer voor het werk dat zij in het afgelopen jaar ten behoeve van het bedrijfsleven hebben verricht en tot de secretaris en het verdere personeel voor de toewijding waar mee zij hun taak hebben vervuld. Wij mochten bij de uitvoering van onze taak wederom van de zijde van de overheid en verschil lende instanties belangstelling en medewerking ondervinden, waar voor ik gaarne mijn erkentelijkheid uitspreek. Voor de steun die we bij ons werk mochten ondervinden van de pers, ben ik zeer dankbaar. Allen die door het verstrekken van gegevens ons in staat hebben gesteld een overzicht over de gang van zaken bij het bedrijfsleven samen te stellen, breng ik gaarne dank. MEER DAN MILJOEN SCHADE DOOR BRAND IN HOOGEVEEN Hoogeveen: Een fabrieksbrand bij Lucas Aardenburg N.V., pro- ducente van Iglo-diepvriespro- dukten, heeft een schade aange richt van naar schatting 1,5 mil joen gulden. In een van de hal len, waar de brand uitbrak, wer den vissticks, diepvriesmaaltij den en loempia's geproduceerd. De Argentijnse marine heeft donderdag alle buitenlandse vis sersschepen gelast binnen acht uur de Argentijnse territoriale wateren te verlaten, die zich tot 200 mijl van de kust uitstrekken, zo is van marinezegslieden ver nomen. Een wet tot uitbreiding van de Argentijnse territoriale wateren werd op 4 januari aangenomen na het zich ophouden in deze wateren van vele vissersvaartui gen, met name uit Rusland en Cuba. Volgens Argentijnse marine- kringen zouden de Russische vaartuigen slechts tot taak heb ben de aandacht van de Argen tijnse autoriteiten af te leiden, om de ontscheping van bewapen de guerrillastrijders op Argen tijns grondgebied te vergemak kelijken. Van andere zijde is vernomen dat een Russische vissersvloot van 35 schepen zich op het ogen blik 80 mijl uit de kust ten zui den van de provincie Buenos Airel ophoudt, waaronder drie visverwerkingsschepen, die van november vorig'jaar in Argen tijnse wateren zouden zijn. In dezelfde zone zouden ook Brazi liaanse en Spaanse visserssche pen zijn gesignaleerd. Uit het sorteercentrum van de Belgische posterijen te Kortrijk wordt sedert maandag een post zak vermist met een partij fiscale zegels. De waarde ervan beloopt 7 miljoen Belgische franks, dit is een 500.000 gulden. Men heeft aanvankelijk nog hoop gehad, dat er alleen een administratieve vergissing was gemaakt, waar door de postzak verkeerd zou zijn verzonden. Het onderzoek in deze richting is echter vastgelo pen. C. L. MULLER en H. C. RIBBENS geven hierbij kennis van hun voorgenomen huwe lijk, waarvan de voltrek king zal plaats vinden op vrijdag 27 januari a.s. te 14.00 uur. Kerkelijke bevestiging en inzegening in de Goede Herderkerk om 14.45 u. Receptie in Grand Hotel Rotterdam van 17.00 tot 18.30 uur. Terneuzen, januari 1967. Heden nam de Here uit ons midden weg onze geliefde vader, behuwd-, groot- en overgroot vader PIETER GOOSSEN, weduwnaar van Catharina Cornelia Smallegang, in de ouderdom van ruim 76 jaar. De diepbedroefde familie, Terneuzen A. DonzeGoossen P. Donze Hoek: W. Goossen C. GoossenScheele Zaamslag A. Goossen D. K. GoossenFaas Axel M. Goossen H. Goossen-Overdulve Krimpen a/d Lek P. Goossen T. GoossenMollema Axel J. Goossen Kleinkinderen en Achterkleinkind Axel, 19 januari 1967. Graaf Jansdijk 80. De begrafenis zal plaats hebben vanuit het Ver enigingsgebouw der Ge reformeerde kerk, Kerk- dréef, Axel, op maan dag 23 januari a.s. om 2.30 uur. PATRONAAT VANAVOND DANKBETUIGING Voor de vele blijken van belangstelling ondervonden bij onze 93ste en 90ste ver jaardag, danken wij allen recht hartelijk. In het bizonder de buurt bewoners van de St. Hu- brechtstraat te Hoek. J. MEERTENS en Echtgenote. Terneuzen, januari '67. Rembrandtlaan 13. ZAAMSLAG Notaris HOVING te Ter neuzen zal op donderdag 9 februari 1967, des nam. 2 uur, in het café Tolsma aan het Plein te Zaamslag, ten verzoeke van de Gez. Geelhoedt, in het openbaar verkopen Plein 44, Zaamslag, met erf en tuin en schuur (ge schikt voor garage) met uitgang naar de Axelse- straat, groot 2.20 are. Aanvaarding terstond na de betaling. Betaling: binnen 30 dagen. Bezichtiging: 23, 24 en 25 januari 1967 van 3.305 u. Nadere inlichtingen ten kantore van de notaris. Notaris HOVING te Ter neuzen zal op dinsdag 31 januari 1967, des nam. 2 uur, in het café „du Com merce" aan de Markt te Terneuzen, ten verzoeke van de fam. Joz. de Kra ker in het openbaar ver kopen Hogendijk 57, Terneuzen, met bergplaats en grote tuin, groot 7.85 are, (gele gen tegen het industrieter rein nabij de Mr. Haar- manweg). Aanvaarding terstond na betaling. Betaling: binnen 30 dagen. Bezichtiging: elke dinsdag, donderdag en zaterdag van 24 uur en verder na af spraak: tel. Terneuzen 3779 Nadere inlichtingen ten kantore van de notaris. Terneuzen - Axelsestraat 79 Telefoon 01150—3645 Op het hoofdkantoor te Terneuzen kan worden geplaatst (Vrouwelijk) voor de afdeling korrespondentie en archief. Mulo-diploma of enkele jaren Mulo-oplei ding en diploma typen vereist. Salaris afhankelijk van leeftijd en genoten op leiding. Sollicitaties, schriftelijk, te richten aan de Direkteur der Vennootschap, Axelsestraat 79, Terneuzen. TERNEUZEN ZATERDAG 21 JANUARI 1967 ZONDAG 22 JANUARI 1967 V

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5